H.H. ADVERTEERDERS. BINNENLAND. pit blad verscbynl* eiken da?, uitgez. Zon- en Feeatd. Dc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, -vnor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij n-c agenten 18 ct. p. we».k, f2.40 p. kwartaal.Franco posf f2.70 p. kwartaal. Het Gei'lius'reerdZondags blad is v00r de' Abonné's verkrijg t aar tegen betaling van 40 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonclerlijko ummersó ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. MAANDAG 29 MAART 1920. Bureau STEEN SCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Te!e!con 935. NO. 3184 Poslbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 22V? cent per regel voor gewone advertentiëu; Zaterdags 30 cent per regel Voor ingezonden medecleelingen wordt bet dubbele vau bet tarief berekend. Kleine AdverteDtïën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop oa verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80 woorden BUITENLAND. De Chaos in DuiischSand, Het nieuwe Duitsche Kabinet, Wezel ontzet. De roode troepen teruggeslagen. moordpartijen plaats gehad. Bij Görlitz en OVERZICHT. r Duitschland heeft weer een nieuw minis erie gekregen in den vorm van een coali- cratcn, twee centrum-mannen en overi- jtiekabinet,waarin zitting nemen drie demo- gens sociaal-democraten. Hermann Muller is er aldus ingeslaagd de eisclien der vak- ,vereenigingen te bevredigen, naar We ho pen. Of zij nu voldaan zullen zijn, zal de toekomst moeten leeren. In ieder geval zal ;een flinke regeering het roer van staat be itel' in handen kunnen houden, vooral ■vvaarhet land door zoovele onlusten dage lijks meer den afgrond van ineenstorting padert. i Dat het de regeering ernst is orde en rust eigenhandig te willen herstellen, blijkt wel hieruit, dat zij bij. de geallieerden jiieuwe stappen zal doen om verlof te krij gen tot het zenden yan nieuwe troepen naar het Roergebied. De toestand aan de Nederlandsche grens fcetert zich allengs door het succes der rijksweertroepen. Het ontactisch optreden jüer rooden is de oorzaak van liun tegen slag geweest. Als staaltjes van bun „kunde jen bezadigdheid mogen wel genoemd wor- leien, dat zij hun minister in het wilde weg schoten, somtijds of hun eigen, manschap pen vuurden, enz. tWe hopen, dat hiermede liet grootste ge vaar voor Duitschland, tevens yoor ons land, geweken is. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. 1 Zaterdagmiddag om halfeen is de vol gende lijst van ministers heleend gemaakt: Hermann Müller, soc.-clem., rijkskanse lier en buitenlandsche zaken. Koclij.dem., onder-kanselier en hiunen- Jandsche zaken. Gicsberts, soc.-dem., posterijen. Bauer, soc.-dem., Verkeer. Schmidt, soc.-dem., economische zaken» Gessier, dem. rijksweerbaarheid. iWirth, centr., schatkist. Cuno, centr., financiën. Schlicke, soc.-dem., arbeid. Ilermes,* centr., voedselvoorziening. David, soc.-dem., zonder portefeuille. De post van minister yan wederopbouw ïs nog niet bezet. EEN AANSLAG? Een particulier bericht aan de N. R. Crt. taaakt melding van het volgende: Te Hirschgarten bij Berlijn is Vrijdag avond een handgranaat ontploft, waardoor kapitein von Pflugk Iiartung gedood Hverd. De kapitein stapte met enkele vrien- Iden, met wie hij den avond had doorge bracht, in een automobiel om naar Berlijn terug te rijden. Op het oogenblik dat de fcvageh. zich in beweging wilde zetten, ont plofte de handgranaat. De wagen werd ge heel vernield en von Pflugk Iiartung [werd op slag gedood. Het linkerbeen en leen gedeelte van het onderlijf werden van het lichaam afgerukt. Tal van personen, die zich in de nabijheid bevonden, werden min of meer ernstig gewond. Een hunner is intusschen overleden. Algemeen vermoedt men, dat von Pflugk Iiartung het slachtoffer is geworden van een aanslag. De kapitein was niet zeer ge zien in de gemeente, waarschijnlijk naar •aanleiding van de jongste gebeurtenissen, yon Pflugk Iiartung heeft indertijd een niet onbelangrijke rol gespeeld in het Liebltheckt proces. Hij was een der perso nen, die in de auto zaten, waarmede Lieb- kneclit uit het Edenhotei naar de gevange nis werd vervoerd. Maar liij werd vrijge sproken, daar hij volgens de getuigen op het oogenblik dat Liebkneclit. doorgescho ten iverd, den chauffeur hielp de automo biel herstellen. Von Pfugk Iiartung w'as jaar oud. Brandstichting en moorden iö Mecklenburg. Uit Mecklenburg wordt gemeld, zoo seint het H.N., dat daar gewapende ben den het land doorkruisen. De landgoederen Krükow en Klein-Villen zijn in de asch ge legd. In Faulenroth en Malgin hebben Belgard zijn roode elementen met de rijks- weerbaarheid slaags geraakt. De Noorde lijke linie van Greifswald tot W'ortgradt is in handen der opstandelingen, die onder bevel staan van Duitsche communisten. De spoorwegverbinding StrahlsundGreifs wald is hier en daar eveneens in hun macht, doch de weg BerlijnStettin is open. Er zijn onderhandelingen gaande omtrent welker uitslag nog niets bekendis. De successen der Rijksweer bij Wezel. Naar de correspondent van de „Tel." meldt, heeft de commandant van het weer- district VI, luitenant-generaal Von Watter zich Zaterdag persoonlijk naar Wezel be geven om zich van den toestand der zich daar bevindende troepen te overtuigen. De stemming onder de troepen bleek uitste kend te zijn. De divisie-Kabisch heeft het kamp te Friedriclisfeld van bolsjewiki ge zuiverd. Zij veroverde een zwaren veld- houwitsers, een veldkanon,een revolverka non, verscheidene lichte mijn.werpers, tal rijke machinegeweren, een groote hoeveel heid munitie en een lastauto. Het oprukken der troepen ten Zuiden van Wezel was noodig, om de burgerlijke bevolking der stacl van een verdere be schieting door de bolsjewistische artillerie te vrijwaren. De roode artillerie werd ge deeltelijk veroverd; het overblijvende deel is zoover teruggedrongen, dat en beschie ting van Wezel niet meer te vreezen is. Het doel der actie is dus volkomen be reikt. De verblijfplaats van Kapp. Naar gemeld wordt is Kapp in gezel schap nu van Falkenhausen behouden ia Denemarken aangekomen, Duitschland, Verkiezingswstten. In don rijksraad is Zaterdag de wet aan gaande de verkiezing van eten rijkspresi dent aangenomen, die in overeenstemming met de grondwet door het volk zal plaats hebben. Diegene zal als gekozen worden bschouwd, die bij de eerste stemming meer dan de helft van alle uitgebrachte stem men behaalt. Wanneer de eerste stem ming geen dergelijk resultaat oplevert, dan zal nogmaals gestemd worden, de can- didaat, die bij de tweede stemming de meeste stemmen op zich vereenigt, wordt als gekozen beschouwd. Verder is de wet op de verkiezing van den rijksdag aangenomen; zij is gebaseerd op het principe der verhoudingsverkiezin gen en er zijn zeer uitgebreide bepalingen getroffen teneinde alle uitgebrachte stem men onder te brengen. Dit geschiedt o.a. door het samenvatten van groole resten in een district tot een nieuw kiesdistrict. Kleinere resten zullen in een rijkskiesdis trict worden yereenigd. Oostenrijk. OOK DAAR COMMUNISME! Het spreekwoord getrouw: Geen tijding, goede tijding, dachten we dat de toestand in Weenen zich allengs eenigszins her stelde. We hoopten, dat het gezond ver stand de macht over de reden zou weten te veroveren. Nochtans gaan er weer ge ruchten, dat ook in Weenen heftige com munistische agitatie plaats heeft. Er zou den in het geheim arbeiderstroepen ge vormd worden aan wien wapenen worden verstrekt. Dat toch ook Oostenrijk niet vol- ge het voorbeeld van Rusland en Duitsch land'. Tsjecho-Slpwakije. Een eigenaardige beschikking. De minister van onderwijs heeft be schikt, dat in het vervolg alle inrichtingen van onderwijs en publieke gebouwen de vlag moeten uitsteken op nationale feest dagen van Frankrijk, Amerika, Zwitser land en Polen, en eveneens op de verjaar dagen yan de regeerende vorsten van En geland, Italië, Zuid-Slavie, België en Ne derland. FEUILLETON. GEORGE BRUNING. 51) „Maar al te wel", antwoordde George, „nimmer zal ik den- man vergeten, die eens mijn doodvonnis uitsprak, schoon het door een hooger Rechter vernietigd werd. JVeet gij iets ten zijnen opzichte?" „Jawel!" was het antwoord, „zie! 'hier slaat het: Hij heeft met een zijner officie- ion onder het spel twist gehad, zij hebben tien degen getrokken en de generaal is idoodelijk gewond bezweken, maar niet op fcet slagveld." George hoorde dit nieuws met verbazing »an. Ilad hij geweten, dat die tijding hem üan nabij van groot gewicht was, zeker Maren zijn gevoelens met andere aandoe ningen wegens den dood diens rampzali gen vermengd geweest! Eenigen tijd daarna zat het gelukkige gezin van George aan het middagmaal, toen er een fraai rijtuig langs de straat, rolde, die naar het landgoed voerde. Voor rijders kwamen vooraf en het geklap hun ner zweepen weergalmde in het dal. Vol Mpwondering snelde George haar de deur, de koets hield voor de stoep stil. George ^»elt toe, daarstapte Franciscus yit het ''•J&iijj, omhelsde* hem zwijgend; daarna Frankrijk. Een gift van den Paus. De Paus heeft aan den aartsbisschop van Reims, kardinaal Lu^on een gift van twee honderdduizend Lire gezonden yoor de kinderen der verwoeste streken. Jeanne d'Arc-Feesten. Naar de Parijsclie correspondent van de Msb. seint, heeft de minister van binnen- landsche zaken, Steeg, machtiging verleend om den 7den en 8sten Mei te Orleans groeft - sche feesten ter eere van Jeanne d'Arc te vieren, Italië. Nog steeds d'Annunzio. De „Idea Nationale" meldt, dat in Fiume de recrutcn in tegenwoordigheid van d'An- nurizio den eed hebben afgelegd. De for mule van dezen eed luidt: „Ik zweer, met al mijn krachten en lot het einde te verde digen het nationale grondgebied en te ge hoorzamen aan de bevelen van comman dant d'Annunzio:" Overal stakingen. Naar aanleiding van het besluit van de regëering om in Genua een speciale school voor werktuigkundigen op te richten zijn de spoorwegarbeiders en havenarbei ders te Genua in staking gegaan. Van Ge nua is Vrijdag geen enkele trein vertrok ken en in de liavcn ligt het werk volko men stil. TeiNapels is de algemeens staking ge proclameerd als gevolg van de inciden ten, welke daar in het begin der week heb ben plaats gehad. Te Florence hebben de arbeiders om tegen de verhooging der tramtarieven te protesteeren. een aanval op tramwagens gedaan en eenigen over de rails geworpen. Een zeer zonderling motief tol staking is wel de oppositie der arbeiders tegen de in voering van den zomertijd. Deze maatregel, die in Italië nooit populair geweest is, be werkt een besparing van 150.000 tons kolen jaarlijks, maar de arbeiders verklaren er zich tegen, wijl zij daardoor* een uur eer der moeten opstaan. De agitatie neemt eigenaardige vormen aan. Zoo verzamelde zich Dinsdagmorgen een groep van eenige honderden arbeiders op de spoorrails cn hieven daar een uur staan, tot de trein op den gewonen „win tertijd" vertrekken kon. In verschillende fabrieken is de oude tijd nog steeds in gebruik, in andere, waar de klok vooruitgezet is, hebben de arbeiders het Werk Iieergelega. Ia dc gcmcenlon. waar de socialisten de meerderheid vor men is de zomertijd nérgens ingevoerd. Ook in vele huisgezinnen heerscht verwarring, daar sommige leden den ouden, anderen den nieuwen tijd volgen. Engeland. De regeering en ds mijnwerkers. Het Engelsche kabinet, beeft Zondag avond te zes uur vergaderd, om een beslis sing te nemen omtrent het definitieve aan bod der regeering, dat Lloyd George heden aan de leiders der mijnwerkers zal mede- deelen tot oplossing van liun loonkwes- lies. Deze zaak stond Vrijdag j.l. als volgt: Hoewel de mijnwerkers drie shilling ver hooging per dag voor volwassenen en 1,5 shilling veriiooging per dag voor jongens verlangden, bood de regeering aanvanke lijk aan, respectievelijk 1,5 shilling en G pence.Toen daarmede geen genoegen werd genomen, bood de regeering aan, 20 pet. veriiooging op liet stukloon, ongerekend de verhooging, verleden jaar krachtens liet Sankey-rapport toegekend, terwijl de re geering waarborgde, dat het minimum der dagelijksche veriiooging voor volwassen mijnwerkers 1,5 shilling en voor jongens 9 pence zou bedragen. De gedelegeerdenconferentie der mijn werkers besloot verleden week, in begin sel een percentsgewijze verhooging te aan vaarden, doch zij verlangde 22,5 pet. ver hooging, met een dagelijksch minimum van 2 shilling per dag voor volwassen mijnwerkers, 2 shilling voor jongemaniicti van 16 tot 18 jaar en 1 shilling voor jon gens onder 16 jaar. Lloyd George verklaarde den leiders Vrij dag, dat de regeering laatstgenoemden eisch niet kon inwilligen, doch hij zou na gaan, in hoeverre het laatste aanbod van de regeering nog tep gunste van de mijn werkers zou kunnen worden gewijzigd en dat aanbod, waarover den kabinetsraad hedenavond beraadslaagt,zullen de leiders morgen van Lloyd George vernemen. Het door de regeering aangeboden en door de mijnwerkers verlangde percentage van ver hooging verschilt zoo weinig, dat daaraan gemakkelijk een mouw zal zijn te passen. Waarschijnlijk willigt de regeering de 2,5 pet. verhooging meer in, die door de mijnwerkers verlangd wordt, met een com promis voor het gewaarborgde minimum-, loon, dat geboden en verlangd wordt. Buitenlandsche Berichten. Twee schepen verongelukt? Te ,Toulon vreest men dat het stoom schip „Lux", dat den löden Maart Mar seille verliet met bestemming naar Cran cn 11? passagiers en schepelingen aan boord had en het stoomschip „Vidauban", dat Behisaf den 12dcn Maart verliet met bestemming Santlouis du Rhone en25mën- schen aan boord had, gezonken zijn. Treinbotsing. Nabij Edine aan de Oostenrijkscli-Ita- liaansche grens is een sneltrein uit .Wee-, ncn op goederenwagons geloopen. Er zijn 13 dooden en 26 gewonden, meest Egyp tische, studenten, die op weg waren naar Parijs. Nieuv/e moordaanslag in Ierland. De Sinn Fein-misdaden in Ierland wor den steeds brutaler, maar men staat een voudig verstomd over hetgeen Donder dagmorgen omstreeks 10 uur is geschied. Terwijl de 50-jarige magistraat Alan Bell in een tramwagen naar zijn bureau reed, en rustig de courant las, hielden twaalf ge maskerde en gewapende mannen de tram staande, dwongen den magistraat uit te stappen,en schoten hem op dezelfde plaats dood, ten aanscliouwe van de talrijke an dere passagiers. Het lichaam was met revolverschoten doorboord. Na den moord maakten de man nen zich snel uil de voeten en waren ver dwenen, toen de politie verscheen. Deze moord verwekt in Engeland de grootste sensatie. Hoezeer men ook gewend is ge raakt aan de Sinn Fein-moorden, werd, toen Bonar Law Donderdagmiddag in het Lagerhuis liet gebeurde mededeelde, een luid geroep: Schande, gehoord. Onder zoodanige omstandigheden en met derge lijke moorden kan van de Engelsche re- ewoiinff «locn.ji, wrsmujivi.- iivuums worden verwacht. Toevallig werd Dinsdag in het Lagerhuis aangedrongen op vrijlating van den gevan gen Sinn Feiner wethouder Ü'Briet, secre taris van liet Iersche vakvereenigingscon- gre3, die wegens moorddadige samenspan ning gearresteerd is en in de gevangenis te Londen is opgesloten. In deze gevangenis weigerde hij reeds eenige dagen voedsel tot zich te nemen, zoodat het schijn heeft, dat liij ernstig ziek is. Op grond hiervan werd op zijn ontslag uit de gevangenis aan gedrongen, maar Bonar Law verklaarde, da-t de regeering na rijp beraad besloten heeft, hem niet in vrijheid te stellen zelfs niet als hij zelfmoord zou willen plegen. Bandie'.ensïukken. Vrijdagnacht om één uur bemerkten de stationsbeambten van een der groote spoor wegstations te Orleans vijf personen, bezig een wagon open te breken. De bewalcérs begaven zich naar de wagons en werden daar met revolverschoten ontvangen. Eeni ge werden onmiddellijk gedood. Ze beant woordden het vuur en doodden een der bandieten. De inbrekers lieten de wagons in den steek en begaven zich in twee auto's die gereed stonden om naar Parij3 terug te keeren. De weg Orléans-Parijs loopt echter langs den spoorweg. De stationschef liet daarom onmiddellijk een locomotief onder stoom brengen en er begon een wedstrijd tus- schen den locomotief en de auto's. Bij het station Artenay was de locomo tief de beide auto's gepasseerd. De bewa kers stapten af en versperden den weg. Toen de auto's aankwamen begon een nieuw gevecht. Gebruik makend van de duisternis konden drie van de bandieten Beleefd verzoeken wij u, advertënties bestemd voor het nummer van Zater dag voortaan Vrijdags op te geven, om zekerheid van plaatsing te hebben. Deze zekerheid kan niet meer gegeven worden voor Advertenties, die Zater dags worden aangeboden. KLEINE ADVERTENTIES moéten contant betaald worden. Bij toezen ding per post gelieve men tevens het bedrag over te maken. DE ADMINISTRATIE. over de weilanden ontkomen. De chaufn feur van een der auto's werd gewond en gearresteerd. Hij was-evenals de gedoode .uit Parijs afkomstig. Onmiddellijk zette een vijftal agenten de achtervolging van de gevluclitcn voort cn slaagden erin, lien Zaterdagnacht aan te. treffen in een kleine herberg in het dorp, Domainville (Eure et Loire). Zij gebruik ten daar een avondmaal, toen de agenten de herberg omsingelden. Zoodra de ban- diëten merkten, dat zij in gevangenschap verkeerden, trokken zij hun revolvers en een nieuwe strijd ontbrandde. Zij doofden de lampen in het lokaal uit, en geduren* de eenigen tijd ging men voort, elkander, in het donker met revolvers te beschieten. De strijd eindigde met den dood van een der bandieten, terwijl de andere bewuste loos werd gevonden tengevolge yan een, scliot in het dijbeen. De gewonde werd overgebracht naar Or« leans. Hij legde een L-*riedige bekentenis af en verklaarde. _.,»o.3 herhaalde malen naar Orleans te zijn «^weest om- daar, spoorwegwagons te plunderen. Spoorwegrampen m Italië. Een tweede spoorwegongeluk had gis-» termorgen vroeg plaats, toen de sneltrein' van Turijn naar Rome in den tunnel nabij| Genua op een goederentrein liep. Bijzonderheden ontbreken nog; men vreest dat er vele slachtoffers zijn. VERLAGING VAN KLEEDERPRIJZEM. Dezer dagen werd gepubliceerd van wege de Coöperatieve Ilandelskamer te Rotterdam in eer interview met een redac teur van ,.Hef 'wolk", dat. dank zij liet regeeringscrei.,:-„" van 5 millioer:, een be langrijke verlaging van prijzen op Mee ding en schoeisel zal worden verkregen. fiauicujiv uuv. iuiiimn:-i,u3»ui.ii.s uu i maatcostuums ad f 65 en schoener.' ad f 13 verkrijgbaar te stellen. Begrijpelijk wekté dit bericht groote op schudding en ontsteltenis» in de midden* standskringen. Wij zijn op informatie uitgegaan en ons is geblek «lat de bemoeiingen der Regee ring 1" é»p/,.n volkomen in orde zijn. Do zaak is 1-».. ue Regeering behandeld en heeft de goedkeuring der Staten-GeneraaL verkregen. Van liet geven van voorschotten, 'om den middenstand concurrentie aan te doen, is geen sprake. Wat is dan wel het geval? Evenals aan de Centr. Middens'tandscre- dietbank is ook aan 't bestuur van de Han delskamer te Rotterdam, van Staatswege garantie verleend ten aanzien van heb disconleeren van wissels, tot een bedrag van hoogstens 3 millioen. Tusschen het verleunen van deze facili teiten en de aangekondigde verlaging van prijzen h'eslaat derhalve'— gesteld, dat de ze werkelijk zou plaats vinden. niet het minste verband. T§n einde allo ongerustheid ten deze" weg te f.emen, heeft naar ons lier 00re kwam Minister Van IJsselsteijn in de vergadering van den Middenstandsbond van verleden Woensdag de zaak nader uit eengezet tot aller bevrediging. Tijd. Rijksvoorschotten voor woningbouw. Het bericht van een onzer correspon denten, dat het Rijk geen voorschotten» meer verleent voor woningen, waarvan dé balkhoogto meer dan 2,70 M. bedraagt, wordt cms van bevoegde zijde tegenge sproken. De Regeering lieeft geen besluit in dien geest genomen. keerde de graaf zich om, en hielp een schoone gesluierde dame uit het rijtuig stappen. „Mevrouw de gravin Feronai!" zeide hij lachende, „wees zoo vriendelijk om mijn ouden vriend uw gelaat te too- nen", cn de dame lichtte lachende haren sluier op. „Jonkvrouw 'Antonia van Hallersberg!" stamelde George vol verbazing. „Geweest", zeide zij met zachte stem, „maar thans: zijn gemalin", terwijl zij op Franciscus wees. „Wij komen rechtstreeks uit Tyrol", zei de de graaf. „Wij hebben nog een ander medegevoerd, zie eens", George blikte op en weldra omhelsde Hendrik zijn zuster. George scheen nog meerdere personen te wachten, doch Franciscus zeide hem op zachten toon: „zoek de adellijke moeder niet hier; zij rust in het familiegraf aan de zijde van haar thans verzoenden echt genoot. Helaas! zij stierf, zonder getuige geweest te zijn van het geluk liarer kinde ren, maar zeker heeft God hare bede gun stiger ontvangen dan een, door staatkun dige inzichten beheerschte keizer zulks deed; want Palfz stierf eenige weken later, door niemand beklaagd of betreurd. Maar ik herinner mij, dat ik daaromtrent bij u liet stilzwijgen had in acht genomen; ik moet u dus thans alles verklaren." „God zij 'dank! thans ben ik voeder bij u, nyffiï ilT" zopjang reeds* liad gêlJgQS.cjit te omarmen; diep gevoel ik de woorden van den Griekschen wijsgeer Euripides: „Niet alleen is het den ongelukkige zoet, een vriend in het trouwe oog te zien; de vriendschap brengt ook in het geluk vreug de en genoegen aan, evenzeer als zij in het ongeluk kommer en droefheid stilt." De graaf bleef verscheidene dagen in "het huis van George; jaren daarna herin nerde hij zich nog met vreugde zijn gast; doch aan alles komt een einde en het scheen toen de slag des afscheids kwam, als zouden de beide vrienden elkander nimmer wederzien. Het was echter in Januari 1715 een maand, die zoovele treurige herinneringen bij George opwekte dat zich in Beieren de lijding verspreidde, dat Oostenrijk, ten gevolge van het wisselend krijgsgeluk, zich gedwongen zag, vooral door de verande ring op het krijgstooneel, het trouwe Beie ren aan zijn rechtmaligcn beheerscher, den beminden keurvorst, ferug te geven. Die blijde mare klonk door geheel het land, het volk was buiten zich zeiven van vreugde. Paleizen en de woningen der ge ringen weergalmden van vreugdetonen, grijsaards juichten als waren zij nog in de kracht hunner jeugd, vijanden omarmden elkander, cn nimmer was er in Beieren een yroölijker gedenkfeest als toenmaals, wan néér'het land na .gén tienjarige vreemde overlieersching den wettigen vorst terug gegeven werd. Toen verliet Theresia weldra ook Vene tië, vol verlangen en ongeduld hare'kinde ren en gemaal terug te zien. O! welk een ontmoeting tusschen moeder en kinderen, die eerst te Klagenfurt en later te Gratz werden gevangen gehouden. Welk een we derzien voor Maximiliaan Emanuel op het slot te Lichtenburg, waar hij eens de beve len uitvaardigde tot het aantasten van Ulm. Onder het gebied van hun volk deden zij te zamen in Münclien hunnen intocht. Ook George was, met vele andere strijders van vroegere dagen naar München getogen om'den keurvorst-weder te zien; hij zag hem! welke groote veranderingen kun nen de jaren in 's menschen gelaat aan richten! dacht hij, mijn wenschen zijn thans vervuld en nu keer ik vroolijk terug om mijn nog overige dagen in mijn stille, dreven rustig door te brengen. Toen hij echter den hoek van een straat wilde omslaan, hield er een voornaam man voor hem stil, die hem vol gevoel omarmde en uitriep: ..Bergen en dalen ont moeten elkander niet, maar menschen wel; God zegene u bij dezen groet, hoofd man! zie ik goed? zijt gij het inderdaad? Ik meende, dat gij in den strijd yoor het vaderland gésneUveld jy&art." Het was de edele Plinganser, die Georg» zoo vriendelijk groette en met zich in zijn logement nam; verscheidene uren werden daar met vertrouwelijke gesprekken over. hunne lotgevallen doorgebracht. George keerde eindelijk naar huis terug en na vele jaren hoorde hij, dat die brave nog in Augsburg leefde, als kanselier en raads- president van het St. Ulrichsstift geacht en geëerd door allen, die hem kenden. George beleefde zeer veel vreugde aan, zijn kinderen; door hen bemind, bereikte, hij aan Maria's zijde een hoogen ouderdom, gelukkig bovendien door de herinnering aan een door zoovele beproevingen getee* kende loopbaan en vrij van alle aardschei zorgen. De godsdienst bloeide in zijn kring, en veredelde zijn kalme blikken op, de eeuwigheid! En terecht, de zaden hem in zijn kinds heid zoo zorgvuldig" door zijn vriend den: dorpspastoor in hel hart gestrooid, waren, heerlijk ontkiemd en harden diet) wortel geschoten, r"~

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1