Tweede Blad. Uit de Omgeving Vrijdag 26 Maart 1920. STADSNIEUWS. UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. it liet v.ooul „vrijheid' is een van dio slag- voorden, waarmede men vaak heel iets anders wil verdedigen, dan het begrip aanduidt, lij naam-der vrijheid wordt vaak ongebondenheid, wordt ock vaak zelfs dwang verdedigd; in naam der vrijheid hebben b.v. winkeliers elkander dikwijls „beconcurreerd" op een wijze, dio ieder voor zich verfoeide. Terwijl tyrannic dikwijls vrijheid wordt geheeten. wordt omgekeerd vrijheid her haaldelijk als tyrannie bestempeld. ken voorbeeld. Als in een gemeente b.v. de grobte meerderheid der winkeliers 'savonds om 10 uur wil sluiten, terwijl be trekkelijk weinigen hen ter wille van de concurrentie dwingen om tol 12 uur open te blijven dan is vrijheid in die gemeen te tyrannie. En een verordening- op de winkelsluiting, hoewel deze wellicht door verouderde oud-liberalen als tyrannie zou worden aangeduid, zou dan daar de ware vrijheid scheppen. Deze theoretische uiteenzetting hebben we even willen geven naar aanleiding van de begripsverwarring, die we hebben ont moet. als er over het vraagstuk der win kelsluiting wordt gesproken. Maandag is, zooals bekend, in den ge meenteraad de verordening in behandeling gekomen regelende een verplichte achtuur winkelsluiting. Een amendement van de heeren Stijn- man en Wilmer om aan B. en W. bevoegd heid te verlecnen dispensatie te geven in de verordening, uitsluitend aan winkeliers in, consumptie-artikelen, en wel om open te blijven van acht tot negen uur 's avonds, mits er dan geen personeel in den winkel werkt, dit amendement werd verworpen met 15 tegen 14 steramen. (Er zijn 31 Raadsleden, doch de plaats van den heer Hugos is nog niet bezet, en de heer De la Rie S. D. A. P. grossier in sigaren, verwijderde zich tijdens de- stemming, blijkbaar omdat hij tüt klanten heeft siga renwinkeliers, die de aanneming van het amendement gaarne hadden gezien, terwijl hij ter wille van de partij-eenheid waar schijnlijk niet mocht voorstemmen!) Sommige tegenstemmers (de heer Heems kerk) verklaarde de uitvoering practiscli onmogelijk. Anderen (de sociaal-democra ten) zeiden zich niet te bekommeren om de groote meerderheid der winkeliers in consumptie-artikelen, die de aanneming van dii amendement ongetwijfeld gaarne hadden gezien. Dat laatste standpunt is n-d e m o c r a t i s c li, zelfs in schrikwek kende mate! A.s. Maandag wordt de behandeling der winkelsluitingsverordening voortgezet. Wij kunnen de aanneming van de 8 uur slui ting met groote meerderheid ook na. de verwerping van dit amendement wol voorspellen .terwijl wij er evenzeer van overtuigd zijn, dat een amendement der sociaal-democraten om 's Zaterdags om 10 uur te stuiten (in plaats van om 11 uur), zal worden verworpen. Bij discussie en stemming over het sub sidie aan de Vakschool voor Meisjes der Zita-Ver. bleek weer eens duidelijk, hoe eerlijk en onpartijdig de socialisten staan tegenover den godsdienst, tegenover de Katholieken speciaal. Zij en zij al leen stemden tegen Leidsch Kruisverband. Gisteravond vergaderde bovengenoemde vereoniging in het Paneratius-Patronaat. De voorzitter, de heer F. Bisschop, memo reerde in zijn openingswoord dat wij nog steeds moeten doorgaan met strijden tegen het alcoholisme, de groote volkskwaal. Nadat de notulen zijn goedgekeurd, be spreekt de voorzitter het adres van het brankveercomité, dat aan onzen Gemeen teraad is gericht. Spr. wijst vooral op het artikel in „Onze Kruistochtdienaangaan de en sielt voor aan de R. K. Raadsleden dit ter lezing te geven, terw ijl ook nog door bespreking-O j met (leze lxeeren zal worden gepoogd staan voor bedoeld adres te ver krijgen. Hierna brengt (le afgevaardigde vau de aigemeene bondsvergadering, 'de hoer P. van 't Waklerveen, een keurig sa- mengesteld-vér'slag uit, waarvoor hij van den voorzitter een woord van dank en van de vergadering oen luid applaus mag in- oogsten. Hieruit stippen we aan dat op 1 April in plaats van „Onze Kruistocht" één landelijk orgaan „De Kruisbanier" zal ver schijnen. Aanvankelijk zal dit blad slechts 'weemaal per maand worden uitgegeven, doch zoo spoedig mogelijk zal tot uitgave tan een weekblad worden overgegaan. Plaatselijke Keuze is door hèt Doorlucli- ''o Episcopaat toegestaan, doch enkel voor Beperking-van de vergunningen. De voorzitter deelt voorts mede dat in de commissie, tot organiseering van een alcoholvrij lokaal namens het bestuur heb ben zitting genomen cle heeren W. Iieijde- fiian en J. A. van O ij en, terwijl uit de leden zijn benoemd de heeren A. de Groot, W. 'l'ü. A. Bergers en G. Molkenboer. Laatst genoemde heeft echter voor deze functie Bedankt, zoodat nog een ander lid hiervoor zal worden benoemd. Bij de bestuursverkiezing, die plaats Beeft wegens bedanken van den heer J. vieenvoorden, wordt gekozen de lieer J. v. d- Spek. Nadat nog door den voorzitter.was aan- ffespoorebom allen den len Ontwikkelings fond van de Propagandaclub „Dr. Aricns" die a.s. .Vrijdagavond wordt gegeven, te Broeken, en nadat er bij de rpndvraag nog verschillende meer huishoudelijke za- «n waren besproken,.werd deze vergade- „n7' vrij goed bezocht was, met gebed lealojeu. Prof. dr. II. Kameriingh Onnes, lioog- leeraar in de Proefondervindelijke natuur kunde en de Metereologie aan de Rijles- universiteit alhier, is benoemd tot buiten- landsch eereïid van de Itoyal Chemical So ciety te Londen. Den 31sf.cn Maart zdl het 40 jaar geleden zijn, dat de beer P. Mazurel'bij de firma A. Jongmans en Zonen, Rapenburg 6, in dienst is. I-Tet aantal kiezers op de voorloopige kie zerslijst bedraagt volgens het „L. D." 30,918. Er zijn. zooals door ons reeds eerder ge meld, door de uitbreiding der gemeente ongeveer 1500 mannelijke kiezers bijgeko men. Verleden jaar bedroeg het getal 13,440. Als men dus nu aanneemt dat. er bijna 15 duizend .mannen op de kiezerslijst staan, dan bevat deze ruim 1G duizend vrouwen. ALPHEN AAN DEN RIJN: Gemeenteraad. De raad der gemeente vergaderde gister middag te 3 uur. Voorzitter: burgemeester* /C. Visser. Afwezig de heer Den Hertog met kennis geving. De notulen der vorige vergadering vvor den onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken is een schrijven betreffende het overlijden vau den Neer P. Maazen. in leven hoofd der openbare lagere school. De voorzitter zegt hierop: Tot mijn leedwezen verhinderden gezond heidsredenen mij aan den hooggeachten overledene, den heer P. Maazen, de laatste eer te bewijzen. Was ik daardoor niet in staat aan de groeve eten woord te tspreken, zoo wil ik liier ter plaatse consiateeren, dat door het' overlijden van den heer'Maazen is heenge gaan een zeer verdienstelijk ambtenaar, ben hoofd die in onderwijzerskringen1, bij cle schoolautorfteitén em bij het gemeente bestuur wegens zijn ijver, zijn werkkracht en zijn nobel karakter "hoog stond aange schreven. Sinds vele jaren was in de onderwijzers wereld uitgezien naar een betere bezoldi ging en nu «eze eindelijk verkregen was bad hij gehoopt daarvan op zijn ouden dag nog eenigen tijd te mogen genieten. Dezt hoop werd door der. onverbiddelijken dooa verijdeld. Ook in zijn particulier leven lieeft de overledene vetel tegenspoed en verdriet, gekend. "Zijne laatste dagen werden nog ivarduièlerd door 'het i'overlijden van een dochter, waaraan hij zeer gehecht was. Hij droeg zijn leed geduldig, afleiding- zoekende in de taak die hem door den ge meenteraad van Alphen sedert 18S5 was toevertrouwd. Deze taak heeft hij vervuld op eene wijze waardoor hij zich niet alleen de liefde en achting van zijn leerlingen ei« oud-ie'erlir.gen, maar cok van zijn mede burgers in ruime mate heeft waardig ge maakt. De overledene was een hoogstaand man. een voorbeeld van trouwe plichtsbetrach ting, die opging in den arbeid voor zijn school en in zijn belangstelling voor net openbaar onderwijs. Toen zijn kwaal hem noodzaakte ge nezing te zoeken, droeg- hij noode de leiding aan een plaatsvervanger over. Van hem kan getuigd worden: hij heeft gewerkt zoolang het dag was; hij heeft een welbesteed leven achter zich; hij heeft met lofwaardigen ijver zijn levenstaak vol bracht. De gemeente verliest in hem een be kwaam ambtenaar, zijn kinderen verliezen in hem teen braven vader. Hij ruste ir. vrede. Ik stel voor, aan do nagelaten betrekkin gen van den ontslapene een brief van rouwbeklag to zenden. Verder its .ingekomen een schrijven van ontslagname als lid van de schoolcommis sie van Toezicht van mej. T. I. v. d. Hoorn, wegenis vertrek naar Utrecht: Dit ontslag wordt eervol verleend. Van het bestuur van de afd. Aarlander- vc-erj van de Z.-H. Ver. Het Groene Kruis is een verzoek ingekomen om subsidie tol bestrijding der tuberculose. Wordt geron- voyeerd naar B. en W. om praeadvies. Een verzoek van den heer Veilekoop tot overname door de gemeente van de Heda- straat, wordt eveneens gerenvovec-rd naar B. en W. De boeken en bescheiden van den ge meenteontvanger. zijr.' in orde bevonden. De commissie van bijstand van bef. grondbedrijf stelt den raad voor de vekl- wachterswoning te Aarlanderveen te koo- pen voor de som van '3300, wijl bij ver- koopir.g aan een ander dit percèel zeer waarschijnlijk door den veldwachter moet worden ontruimd. Deze zaak zal eerst in besloten zitting worden behandeld. Eveneens zal geschieden met het ver zoek van de burgerwacht tot aankoop var: 'een perceel grond voor den aanleg van een schietbaan. Do gewijzigde Brandweerverordening wordt goedgekeurd, waarbij aan het ver zoek om den heer Rar.ke om telken jare bij de begrooting, de loonen der brandweer lieden vast te stelten gevolg zal worden gegeven. Bij het voorstel van B. en W. tot verhoo ging van de beloonirjgen voor het keuren van uit nood geslacht vee tot f 5 per keu ring dient de heer Hemgreen een amende ment irv om 5 uit te koeren tot eer. getal van 100 keuringten, daarboven voor ?ike keuring te Aarlanderveen 3, langs aen Rijn ƒ2. Dit amendement wordt z. h. st. aangenomen. Het kohier straatgeld, dienst 1920 wordt z. h. st. goedgekeurd. De bezwaarschriften inzake de aansla gen' in de Hondenbelasting', dienst'1019 worden als voorgesteld aangenomen. Aan cle. orde is thans het voorstel van B. en W. tot het instellen van een onder zoek betreffende den bouw van een nieuw Raadhuis en een Badhuis. De heer He; ngieeii spreekt zich abso luut Uit téfceT hef boïïvvêS Van c'en Raad huis in den tcgenwoordigem tijd. Voor den bouw van een Badhuis voelt bij wel iets, doch dit zou hij liever aan particulier Ini tiatief of bouvwcree nagingen overlaten. De btenoeming van een commissie, die het- land zou afreizen orn plannen te bestu- decren voor den bouw varj een Raadhui3 acht hij eveneens verkeerd zooals zij thans wordt voorgesteld. De heer v. Dam wenscht de verschillen de plantten geheel van elkander te schei den. Wordt besloten. De heer v. Dijk acht het eveneens wc- gems de hooge kosten ongewenscht thans tot den bouw over te gaan. Wethouder van Leeuwen meent namens B. 'en W. te spreken als hij zegt. dat het slechts voorloo pige plannen zijn. Z.h.s. wordt 'hierna het voorstel inge trokken. Inzake het badhuis spreekt de heer De Wolf als zijn meenihg uit, dal de gemeen te beter deze plannen kan uitwerken dan een bouwvereeniging. De heer Van Dam deelt dit gevoelen niet en wenschte Van B. en W. een nader voor stel inzake den bouw. De heer Van Dijk wenscht van B. en W. contact met enkele bouwvereenigingen om hierover te onderhandelen. De voorzitter spreekt als de meening van het dag. bestuur uit, dat de gemeente hier meer zal bereiken dan de bouwver eenigingen. De heer Nomen wenscht eveneens over leg met de bouwvereenigingen. Overeenkomstig het amendement der heeren Hemgreen, v. Dam, v. Dijk en No men wordt z. li. s. besloten. B. en W. stellen voor een crediet toe te staan van f 1800 voor het aanschaffen van nieuwe slangen voor de motorbrandspui ten. De heer v. Dijk acht dit wel een hoog bedrag, want als de slaiigen, zooals ge beurd is, na één brand onbruikbaar zijn geworden, worden het dure branden. De voorzitter zegt; het waren oorlogs slangen. Wethouder Vlasman merkt op, dat in het bedrag van f 1800 een stel re serve-slangen is begrepen. De heer van Dijk vraagt ten slotte goed toe te zien bij den aankoop van slangen. Z. h. s. wordt hierna het crediet verleend. Het voorstel van B. en W. om aan de regeering te verzoeken een vergoeding te bepalen voor het geven van onderwijs in de vrije en orde-oefeningen buiten de ge wone schooluren aan de O. L. School aan de Schoolstraat wordt z. h. s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. inzake de ver bouwing van de openbare school voor la ger en m.u.l.o. aan den Oudhoornschen weg, wordt bostreden door den heer Wie- ringa, die zegt, dat liij het niet zoo nood zakelijk acht, omdat liij meent, dat hét m.u.l.o.-onderwijs eerlang hier toch zal verdwijnen, met het oog op den bouw van een nieuwe m.u.l.o.-school. Tevens zal de aanbouw geschieden aan de Oostzijde, zoo dat de zon slechts heel bescheiden in de school zal komen, wijl de ramen aan den Westkant heel weinig zon doorlaten. De voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W. De heer Hemgreen gevoelt ook veel voo/ hetgeen de liéer Wieringa heeft aangevoerd en de som van ruim f 49,900 schrikt hem wel eenigszins af. Dc heer v. Dijk zal het voorstel van B. en W. steunen, omdat de 'school in desola- ten toestand verkeert en 'hij meent in te genstelling niet den lieer Wieringa, dat het aantal leerlingen zal toenemen. Het voorstel van den heer Wieringa om het plan tot verbouwing te verdagen wordt aangenomen mei 86 stemmen. Tegen de heeren v. Dijk. De Wolf, Vlasman, Rauke, J. v. Leeuwen en Koren. Het voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een subsidie voor de politieschool te Hilversum en voor het geven van po- litiecursussen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren v. Dijk en Gesman. Op het voorstel van B. en W. om een. tweetal lokaliteiten beschikbaar te stel len ten behoeve van een verkiezing voor het Hoogheemraadschap ran Rijnland, vraagt de heer v. Darn of hiervoor geer. vergoeding kan gevraagd worden. Wordt aan B. en W. overgelaten tot nadere rege ling. Op haar verzoek wordt aan mej. H. C. GuldemondIïennis eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Raadhuisstraat, met ingang van 1 Juni 1920. ïn verband met een missive van Ged. Staten stellen B. en W. voor herziening der jaarwedden van de ambtenaren ter se cretarie cn ten kantore van ck-n gemeen te-ontvanger. De heer v. Dijk spreekt hierover zijn verwondering uit. omdat de bovenbedoelde ambtenaren zelf ele voorgaande jaarwedde- regeling hebben voorgesteld. Hij zal daar om tegenstemmen. In verband hiermede had hij tevens een reorganisatie van het personeel verwacht. De voorzitter antwoordt hierop, dat liij de reorganisatie zich bad gedacht bii den bouw van het nieuwe Raadhuis. Het voorstel van "B. en W. wordt aange nomen met 10—1 stemmen. Togen stem den de heeren De Wit, v. Dijk, Ranke en Gesman. De wijziging van verschillende begroo- tingsposten wordt goedgekeurd. Bij het voorstel van B. en W. tot onder- handsehe verhuring van de woning, behoo- rc-nde bij de o. 1. school in de Schoolstraat aan den nieuw benoemden commissaris van politie, den heer Lovink, tot 'n bedrag van 350 per jaar tot 1 Aug. 1920 vraagt de heer Hemgreen of de huur niet te laag is. De heer v.'Dijk vraagt oi de gemeente op dien datum zeker de beschikking terug heeft over dai perceel. Ook hij acht de huur te weinig. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. li. s. aangenomen. B. en .W. stelleiS voor niet lot verpach ting over le gaan van liet vischwater van de woning „Bijdorp", terwijl de -commissie van liet grondbedrijf adviseert f 1.50 hier voor te vragen. De pachter zou hiervoor wel meer willen betalen, waarom de heer 3e v. Leeuwen .voorstelt een bedrag _v.it; f (6.te vragen. Hiertoe wordt z. li. s. be sloten. Z. h. s. wordt vervolgens besloten aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde van den secretaris te bepalen in verband met het gebruik van een gemeentewoning Eveneens wordt besloten den heer P. C. Bakker, deurwaarder der Plaatselijke ^be lastingen, op zijn verzoek rijwiolvcrgoe- ding te geven. Op het verzoek van het hoofd der O.L. School aan de Raadhuisstraat, J. A. Tolk, om de waterleiding aan te leggen naar de bovenverdieping van zijn woning, wordt voorloopig niet ingegaan. Ter behandeling voor de bezwaarschrif ten tegen aanslagen in den lloofdelijken Omslag, dienst 1919, het voorstel van B. en W. voor crediet te verleenen voor het aan leggen van straatgelden in verband met opgemaakte plannen van bebouwing, de aangehouden punten enz. gaat de Raad oyer in geheime zitting. BODEGRAVEN Gemeenteraad. (Vervolg.) De secretaris memoreert dat de aard zij ner betrekking medebrengt, nimmer op vergaderingen het woord doch alleen de pen te voeren. Thans wil spr. voor deze gelegenheid hiervan afwijken en ook na mens het secretariepersoneel (hetwelk in middels eveneens is binnengetreden) een woord van hulde brengen aan den jubilee renden voorzitter. Spr. constateert dat de samenwerking tusschen den voorzitter en het personeel steeds van zeer vriendschap- pelijken aard is. Spr. voegt daarom ook een woord van hulde aan het door de bei de vorige sprekers gesprokene en hoopt dat het den jubileerenden voorzitter gege ven moge zijn nog vele jaren met het secretariepersoneel te mogen samenwer ken. Vervolgens neemt de voorzitter het woord en spreekt ongeveer als volgt; Het zij mij vergund, een enkel woord te antwoorden op het gesprokene. De heer Van Dijk lieeft met een enkel woord ge wag gemaakt van mijn verzoek, om dezen dag geheel onopgemerkt te doen voorbij gaan. Ik had mijn1 reden hiervoor. Op de eerste plaats acht ik de tijden, nog niet geschikt voor een feest en ook leven wij nog bij den dag. Vandaag worden wij toe gejuicht en morgen misschien reeds uit- gestooten .Maar toch is het Moor den heer Batelaan gesprokene mij aangenaam; de mensch is nu eenmaal niet vrij van ijdel- heid. Doch ik vraag mij af: Is dit nu niet een beetje overdreven? De toestanden zijn wel anders dan voor £5 jaar, de bevolking is gestegen van 3900 tot GOGO. Het aantal gebouwen is gestegen van 809 tot 1354. Een staaltje van toename der welvaart kan voorts geven de H. O. Deze bedroeg in 1895 3200 gld., terwijl deze thans 70,000 gld. oplevert. Ook de straten zijn sindsdien veel verbeterd en uitgebreid. De Nieuwstraat was bij mijn komst nog onbestraat en een modderpoel en maakte met den Goudschen straatweg den, eenigen toegangsweg tol het station uit. Bodegra ven was een welvarend dorp en dat is het nu nog. Wanneer men nu zegt (lat is het werk van den burgemeester, dan moet ik daartegen protesteeren. Men heeft dat niet in de hand, men kan wel een weinig aan cle welvaart bijdragen, doch het is de taak der bevolking, geleid door B. en VV. Er zijn veel factoren, waaraan de burgemeester niets doen kan, welke men niet in de hand heeft. Wanneer de handel voor of achter uitgaat is dit te wijten aan buitenlandsche toestanden waaraan cle burgemeester niets doen kan. De burgemeester kan wel een steentje bijdragen aan de ontwikkeling, doch de hoofdzaak moei van de bevolking komen. Tusschen den Raad en den voorzit ter moet vertrouwen bestaan. Ik geloof dat ik dit vertrouwen geniet en ben er dankbaar voor, terwijl ik. hoop dit vertrou wen te mogen behouden au in de jaren welke mij als burgemeester vesten, met clit vertrouwen te mogen werken tot bloei der gemeente. Ook ben ik zeer er kentelijk voor het geschenk. Ik geloof, dat het wel niet nooclig zal zijn, mij hierdoor de plekjes en wijken in herinnering te brengen. Immers als men 25 jaar iu een gemeente heeft vertoeft, zijn deze wel in het geheugen gegrift. Mijn gedachten zul len echter niet alleen gaan naar die plek jes en gebouwen, doch ook.naar hen die mij dit geschenk gaven, evenals ik dezer dogen aan de personen dacht welke mij in het jaar 1S95 hier binnenleidden. Van de personen waarmede ik begon samen te werken is bijna niemand meer in leven. Van hen met welke ik in de verschillen de commissies samenwerkte lis het alleen nog" cle heer Goebel. Dit heeft een minder aangename zijde. Wanneer meri ouder wordt, behoudt men gaarne zijn oude ken nissen. Een voordeel geeft het echter, dat men met jongeren samenkomt en nieuwe toestanden krijgt in te voeren. Ik geef u echter de verzekering, mijne heeren, dat uw geschenk door mij in clank wordt aan vaard en een eereplaats zal bekomen. Ik wcnsch te eindigen mei een woord van dank te brengen aan den heer Lobman voor het gesprokene ook namens den ont vanger cn het verdere personeel. De ver standhouding is ook hier gelukkig zeer goed, hetgeen ook ten goede moet komen aan de gemeente; ware dit anders, dan kwam er niet veel van terecht, liet is mij steeds aangenaam op de secretarie te ver toeven. het is mij echter onmogelijk alles bij te houden; dit heb .ik gezien iu den dis- tributietijd. Aanvankelijk dacht ik dezen tak van dienst wel te kunnen behouden, doch ten slotte bleek mij wel dat dit nood zakelijk een ander bedrijf moest worden. Ik spreek de hoop uit dat de verstandhou ding ter secretarie dezelfde zal blijven tot bloei.der gemeente. Met een handdruk be zegelt spr. het door hem gesprokene. Van cle vergaderende coöperatieve Boe renleenbank is een acires van hulde inge komen met het jubileum van den voorzit ter, waarvan voorlezing geschiedt. Ingekomen zijn eenige dankbetuigingen voor verleende grallficatïënT Van Ged. Sta ten het goedgekeurde besluit tot aankoop van grond a.'tn de Prinsenstraat cn het schuurtje vau Daudyij. Idem de .verorde ning op de beperking der woongelegenheid Idem het goedgekeurd kohier der school* gelden. Van de vpreeniging tot bestrijding der T. B. C. dc rekening en het jaarvers'Ag over 1919. Eerstgenoemde stukken wor/en voor kennisgeving aangenomen, terwijl het' laatste wordt ter visie gelegd. Door den heer IC. Stapper is een voor-» stel ingediend tot wijziging van het tarief der H. O. De voorzitter stelt voor ieder lid een exemplaar van dit ontwerp thuis ta bezorgen en de behandeling tot de volgen de vergadering uit te stellen. De heer Van Dijk brengt hulde aan den heer Stapper voor het genomen initiatief doch wenscht op te merken dat men bij het nazien van dit ontwerp moet komen tot de conclusie, dat Stapper lo. geen rekening heeft gehou den met den aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud, en dat hij 2o. den kinder aftrek niet hoog genoeg heeft genomen, terwijl spr. (en slotte de progressie niet hoog genoeg vindt opgevoerd. De arbei dersklasse heeft hier niets aan. (Moest dit voorstel wellicht van de fractie der S. D. A. P. komen? Corr.) Spr. geeft in overwe ging een ander ontwerp te maken en clan de progressie sterker door te voeren. De heer Stapper merkt op dat men zich te houden heeft aan de Gemeentewet, welke een verder doorvoeren der" progressie on mogelijk maakt.. Spr. geeft hierop een breedvoerige uiteenzetting en concludeert, dat, mocht men ook de mindere klasse meer willen ontlasten, zulks thans onmo gelijk is. Het voorstel van den voorzitter wordt hieromtrent aangenomen. Van de besturen der Christelijke School- vereeniging is een verzoek aan den Raad ingekomen, waarin onder verwijzing naar een nader geformuleerd artikel der Ge meentewet wordt verzocht, bij de Kroon een verzoek in te dienen om de vergoeding voor het extra onderwijs, n.l. handwerken, te verhoogen van 80 tot 100, evenals dit bij het openbaar onderwijs het geval is. Be sloten wordt aan dit verzoek gevcüg te geven. Van dr. M. W. Marsman een kennisge ving betreffende het verlaten der gemeen te, terwijl de praktijk vanaf 15 Maart ;al worden waargênomen door arts J. J. van Bruggen. Op voorstel van den voorzitter wordt aan dr. Marsman eervol ontslag ver leend als gemeentegeneesheer. Inzake een ingekomen adres van arts. Verbruggcn, stellen B. en W. voor voorloopig nog niet tot benoeming van een gemeentegenees heer over te gaan, aangezien B. en W. zul len onderzoeken of het niet gewensclit ia den gemeentegeueeskundigen dienst te reorganiseeren en de mogelijkheid te on derzoeken om tot vrije artsenkeuze te ko men. De heer Beijen zegt liet toe te jui chen dat B. en \V. deze zaak zullen onder- zoekep. De vrije artsenkeuze komt spr. gewensclit voor. Aldus wordt besloten. Ingediend wordt een voorstel van B. en VV. om het aantal vergunningen, hetwelk thans 13 bedraagt, te verminderen tot 10. De heer Van Dijk neemt hieromtrent het woord. Spr. indent dat dit voorstel van hef Dag. Bestuur moet worden toegejuicht; echter acht spr. het niet gewensclit dc drankbestrijding op deze manier ter hand te nemen. Spr. zal niet tegenstemmen, doch v «1 een voorstel indienen tot het invoegen van een bepaling in de politieverordening, luiden de als volgt; „Hef is verboden van Zater dag nam. 5 uur tot Maandag v.m. 7 uur te verkoopen, te geven of op andere wijze te vevsrekken jenever en andere spiritua liën, welke meer dan 21 pet. alcohol bevat ten. Spr. geeft in overweging dit voorstel te steunen en verwacht dat de huismoe ders dezen maatregel zeer zullen toejui chen. De voorzitter acht liet gewensclit eerst te onderzoeken of in de politieverordening een dergelijke bepaling geoorloofd is, aan gezien het iets geheel anders is, de vergun ningen gedurende dezen tijd te sluik-ti dan den verkoop te verbieden. Spr. stelt daarom voor dit voorstel in de volgende vergadering te behandelen. Het voorstel van B. en W. het aantal terug te brengen tot 10 wordt z. h. s. aangenomen. liet voor stel Van Dijk wordt aangehouden. (Wordt vervolgd. HILLEGOM. Gemeenteraad. Woensdagmiddag te 2 uur hield de Raad een openbare vergadering. Aanwezig do burgemeester en 10 leden. Met kennisge ving afwezig cle heer Tempelman; nog af wezig de heeren Loerakker en Van Waas- bergen; de laatste komt bij punt 5 ter ver gadering. De voorzitter doet voorlezing van het ge* bed waarna bij loting lot voorstemmer wordt gekozen cle heer J. H. M. Bal veis. Dc- notulen worden vastgesteld. De inge komen stukken voor kennisgeving aange nomen. Aan den lieer Joh. v Til Jz. wordt v.: a lof verleend aan den Stationsweg \oi»r zijn woonhuis een ijzeren hek te planteen in afwijking van de rooilijn, conform het voorstel van B. cn W. Punt 4. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangers-leden der Perr/meno Commissie Ambtenaren-reglement. Na verschillende stemmingen v 'orden be noemd cle lieeren Van Waasbergen cn Tempelman, plaatsvervangers dc iicc/ v. d. Poll en Murk. Punt 5. Benoeming 2 leden en 2 plaats vervangers-leden van het Scheidsgerecht Ambtenaren-reglement. Benoemd wordt lo. de heer F. A. J. Heemskerk, 2o. de heer Joh. Kraaij; tot le plaatsvervanger de heen J. C. Groot, tot 2e plaatsvervanger de lieer J. Veldhuijzen van Zanten Gz. Punt 6. Ontslag cn benoeming lid van de commissie van toezicht op het corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling. Aan den heer Seel wordt eervol ontslag verleend. Ofschoon B. cn W. aanbevelen W. J. II. Gijselaar, wordt herhaaldelijk ge stemd. Ten slotte wordt benoemd de heer B. H. Hulkenberg. Punt 7. Benoeming van twee leden van de commissie van advies voor de werkloos heidsverzekering; aftr. de heeren M. Vonk en B. van Abtswoude. Beiden worden na enkele stemming herkozen. Punt 8; Aan dc bijzond re b£\\aar$chotea

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3