Uit de Omgeving te halen niet naar Amsterdam terng t® keeren. Naar ,,Het Volk" meldt, ging het drietal op huisbezoek en bij eenige der be zochten in het geheel een 16-tal wer den voorloopig ^resultaten bereikt. Intud- schen dwaalde het driemanschap naar den havenkant, waar de messen werden getrok ken en de vertegenwoosdigers van den Cen- tralen Bond zoodanig werden bedreigd, dat zij haastig naar het, gelukkig dichtbij ge legen, politiebureau moesten vluchten, om zich in veiligheid te brengen. Zij werden door het politiepersoneel wel willend ontvangen, maar moesten, door de dreigende houding, die de menschen op straat aannamen, van halfzes tot kwart voor negen op het politiebureau verblijven. Langs omwegen werden zij ten slotte onder geleide der politie naar het station gebracht Verpletterd. Ir. Selzaete staat, op 330 M. van de Nederlandöcho grens de suiker fabriek Tytgat. Gisterenochtend werd een. groote kookketel verplaatst. Door het bre- ke|n van een haak Is de ketel neergekomen op drie werklieden, die verpletterd werden. Oe democratische sporf. Terwijl in het maatschappelijk leven arbeider en kapita list gescheiden blijven door den onver- zoenlijken klassen- en standenstrijd, bindt de sport hen broederlijk samen ztegt de „Tel.". Zie maar naar het Nederlandsch elftal! Van Diermen, stakend bootwerker, door De Kesslers geflankeerd. Brand. Gisternacht is het hotel en café Witteveen te Harendermolen afge brand. Van den inboedel is niets gered. Mede zijn verbrand een groote Autobus ter waarde van 25.000 en leen kleine auto ter waarde van 4000. Twee renpaarden en 3 koeien werden gered. Negen vaten benzine werden juist bijtijds weggebracht. In den inboedel bevond zich ook een kistje met Amerikaansche bankpapieren en dia manten ter waarde va 15.000. Alles was verztekerd, de oorzaak van den brand is on bekend. Weer ingebroken. Te St. Oedenrode is voor de. tweede maal in*het kasteel Hen- kes-Lage ingebroken. Daar alle kostbaar heden sedert de vorige inbraak veilig op geborgen waren, werd niets ontvreemd. Een goede vangst. Den laatsten tijd werden aan den Langendijk veel rijwielen gastolen. Dinsdagavond omstreeks 7 uur mocht het eenige burgers gelukken een paar Amsterdammers op heeterdaad te be trappen, en aan de politie over te leveren. Materia-bestrijdir^g. Als eep staaltje van den omvang van het muggengevaar in Noord-Hulland en tevens van de uitne mende werkzaamheid der malariabest rij- dingsbrigade. meldt de „Tel." het volgende: In Oudkarspel werd door de bestrijdings- brigade een paardenstal van muggen ge zuiverd. Die istal was ongeveer 15 M. bij 4 M. De zoldering was geheel met muggen bezet. Men rekende, dat zij op ongeveer 2 m.M. onderlingen afstand zaten. Zoo kwam men tot een getal van 15,000.000 muggen in dezen stal alleen, die*thans door den arbeid der brigade onschadelijk zijn gemaakt. Als de honger drijft. De Zwolsche cor respondent van het „Hbld." schrijft: Eeru aantal kinderen liit Hamborn vim- den, voor wekenlang een tdhuis te Zwolle. Er gingen briever. na-ar huis over overvloed van brood' met boter, melk en eieren, 't Leek den, achtergeblevenen im Hamborn verhalen uit Luilekkerland.' Twee meisjes, 14 jaar oud, peinsden hoe te komen bij Josefientje, het zusje dat in Zwolle was er. het daar zoo volop had. Er werd wat geld bijeen gescharreld en toen tn den trein, zor.der thuis iets te zeggen, moeder ligt. al zoo lang ziek. Zoo kwamen zij in Ger.drüngen, waar iemand woonde, dio vader kende en waar zij reeds eerder geweest waren om aardappelen. Deze wees hun den weg en om negen uur des morgens gingen zij op stap, „altijd de tramlijn maar volgen", was hun gazegd. Zoo kwa men rij ir. Doet ine hem. Zij kregen honger. Als zoo'n stemmetje in het Duitsch vraagt, als zoo'n paar hon- gerige oogen uit ten gezichtje smeeken, dan voelt ieder Hollander zijn hart week worden. Ze kregen eten en drinken en verder ging hot weer. Zij bereikten Does burg. Toen de avond viel waren zij bij Dieren. Het houten schoeisel had het op geven, de avondwind blies koud over de bloot® armpjes en door de durjne jurkjes. Ze waren blootshoofds en zonder mantel. Schuchter word bij een boer aangeklopt en om nachtverblijf gevraagd. Ze kwamen binraen, dikke boterhammen werder. afge sneden, ze kregen elk eer. paar schoenen. In het geurige hooi kregen ze eer. nacht leger, met een paard edeken werden zij toegedekt, dear lagen zij dicht irj eikaars armen, o zoo warm, zoo ver van huis, toch veilig. Den volgenden morgen gïng de reis ver der, de boer wees den weg: „altijd maar do tramlijn volgen, de tram loopt tiet meer". De weg leek hun eindeloos lang, ze kwamen door Drummer: en toen in Zut- phen. De voetjes waren doorgeloopen en deden zoo'n pijn.Ze ginger: zitten en wacht ten. Na een poosje naderde een vrachtauto. „Mogen we meerijder:?" riepen ze. „Naar Zwolle, waar zusje is bij X." „He, die ken ik", was het antwoord, „stap maar in." Zoo tuften ze naar Deventer. Hier stap ten ze uit om de reis te vervolgen, maar de heer O. rtep hen terug, nam ze mee r.aar huis, gaf zc t0 «ten en bracht ze ten slotte naar het station, waar thij twee kaartjes cm, en ize in der. trein ratte. Zoo kwamen ze aan ir: de stad waar Josefientje was. Na twee uur hadden ze Bonder vragen het huis gevonden. Nog anderhalf uur dwaalden ze door de straten bang voor de politie, want ze hadden geen pas, en als ze gesnapt werden, gingen ze terug er. kregen hun ouders zware boete. Het was eindelijk geheel donker, halftien, toen ze het waagden aan de achterdeur te klopper:. Twee bloot e kopjes keken om het. hoekje, „Is hier ook politie?" Ze werden binnengehaald. Na zooveel weken zagen de beide zusjes elkaar weer. Maar het kleir.tje, dat in Holland een dik bolletje 1ï geworden, herkende haar rusj® niet meer. „Ken je Henny riet meer?" snikte het oudste meisje. „Ben jij Henny? wat ben ja wit «n ma ger en klein geworden", zei Josefieffije, en vloog hard huilend in de armer: van zus. Jat was een gekus en gesnik, dat av: omstanders de tranen in de oogen schoten. De kapotte voetje® werdeni liefdevol ver bonden, de hongerige maagjes gevoed, ze werden voorzien var: warme kleerjes. De zusjes sliepen samen in het heldere zachte bed, maar kleine Josefientle was, na U weken verblijf In Zvtolle, haar Duitsch vergeten. Direct moesten ze terug, maar ze komen tlerug en dan met een pas, niet in het ge heim maar openlijk. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Vet. Veevoeder. Van de "Vetbureau-inteqpellatie van den heer Kol'thek zijn we nog niet af. Dinsdagmiddag laat verklaarde de Mi nister var: Landbouw zich na veel geharre war. bereid1 de Commissie van Advies in zake! Crisi saang etogerihedten ee-n onder zoek te doen instellen r.aar de ontslag- kwestie der ambtenaren. Wat voor de Ka mer aanleiding was om Bonder stemming een; motie-Dressellhuijs aan to nemen tot schorsing der beraadslagingen tot na het inkomen van het rapport der Commissie. Vanmiddag hdield de Kamer zich wter een® bezig met de fabricage van veevoe der uit afvalproducten, systeem (van Cal- car. De Minister van Landbouw1, die zelf in hoofdzaak slechts hét woord voerde om op te komen tegen de verwijten aan het adres van zijn voorganger, die alles dééd wat mogelijk waa om de veevoedervoorzienh-g te verzekeren, Met het karweitje der verde diging van de suppletoirs aanvragen van or.geveeT millioen voor demping van de tekortenput, voornamelijk tover aan den Regeeringscommissari's mr, Telders. Hij betoogd© op zijn beurt, dat de door Minister Posthuma geteefkende Contracten stellig rechtsgeldig zijn en dat de Staat bij een procédure vrij zeker /tót betaling van ongeveer 9 miiliioen zou worden genood zaakt. Evtnweil is m^n reeds fritt de con tractanten overeengekomen omtrent een basis van afrekening welke die kosten te rugbrengt op 5,3 millioen. Dat de z- E- vischmeeloonitraoten betreft, waarvan de tegenwoordige Minister de onderteekening weigerde, deze zouden bij volledige uit voering é,8- müllioen vorderen, doch sltedht-s 1,2 mülioen' als zij worden afgewikkeld op den grondslag van billijke schadevergoe ding. Zooa'.s het pntwerp wil, ook omdat d>e Staat bij arbitrair? beslissing niet sterk zou staan wijl door Staatsorganen aan de contracten uitvoering werd gegeven, niet tegenstaande ze met door den Minister waren geteeikend. De Kamer wilde echter nog zoo 'dadelijk niet zich bij de zaak neerleggen.^Vórsdhil- ler.de leden kwamen er op wijzen, dat de Kamer wat de niet géteekende contracten aangaat eerst dtuk voor etuk de kwestie der billijkheid zelf moet kunnen beoordee- len, alvorens.het gevraagde bedrag te kun nen toestaan. Daar de Regeering bij nader inzien toch bereid Is reeds hed'en te antwoorden op de interpellatie-Marchant betreffende de ha- venaitbeide/rsstaking. vond de Kamer na tuurlijk goed dat die interpellatie nu ook morgen wobdlt géhoudeia. Du heer van Brakst rijn mag op nader te bepalen dag intenpcMeeren over de liqui datie van aardappeldrogerijen'. ALPHEN AAN DEN RIJN: Commissaris van politie. Bij Kon. be- eluit is benoemd tot commissaris van poli tie te Alphen aan den Rijn, F. B. Lovink, thans inspecteur van politie te Arnhem. R. K. Kiesvereenlglng. Dinsdagavond heeft de R. K. Kiesvcromiiging „Recht en Orde" haar actie ter ontwikkeling van on ze Roomsche vrouwen ingezet mot een pro- pagaruduveTgaderirg in de zaal der Sint Joseph-vereenngtng. De zaal was geheel be zet Aanwezig waren, behalve de Zeer Eerw. eere-vo.orziitter, het bestuur der kies vereniging, er: enkelbestuursleden van dip R °K. Pnopagandadub „St. Paulus". Dv voorzitter van de R. K. Kiesvereniging leidde de vergadering. Ir: zijn openings woord wees"de voorzitter op het belang dat er in gelegen is, Hat de vrouw reeds thans politiek ontwikkeld wordt; waaraan hij den wensch toevoegde, dat alle R. K. (vrouwen zich zouden aansluiten bij de R .K. Kies- vereenigjng. Spreker hoopt, dat dó woor den van' do spreekster Mej. Logger uit Am sterdam, door Gods zegen de beste vruch ten mochten dragen. Hierna was hot woord aar: Mej. Logger. In haar inleiding zeido spr., 'dot hot haar veel genoegen deed, naar hier' te zijn gekomen, omdat zij wist, |dal Alphen aan dar: Rijn met vette letters staat aangeschreven!, als de plaats waar het vereemgingsleven welig bloeit. Var. de rede, door spr. hierop gehouden, waarin zij op overtuigende wijze uiteen zette, 'dat kiesrecht ook kiesplicht i®, heb ben wij al een verslag gegeven, toen mej. L. ir: andere gemeenten onzer omgeving als 'spreekster optrad. De heer Vlasman bracht Men hartelijk woord van dank aan de spreekster, en sprak den wer.sch Uit, dat het door haar gsprokene aanleiding mocht zijn voor alten Xeh aan te sluiter, bij de p. K. Kiesvere niging. In aansluiting hiermede bracht de Zeer E er w. eere-voorzitter dank han Mej. Logeer, aan het voorloopig comité en aan de dames propagandisten1, vertrouwend, dat die ze cdlet zouden, rusten, alvorens alle vrouwen 'bij dó Kiesvereniging zijn aan. gestoten Deze eerste bijeenkomst Lad ®rcedf eer: moot resultaat. Circa 250 dsr aanwezigen hebben zich als lid der R. K- Kiesvereenlgir.g opgegeven. Na nog een krachtige opwekking sloot de voorzitter met 'den Chr. Groet deze goed geslaagde bijeenkomst. Jubileum. Den Sdec April a. s. her denkt H. van Leeuwen, werkzaam als meesterknecht aan de N. V. Joh'. Stokhuij- zen, stoomvruchter.sap-faibriekeni alhier, den dag waarop hij gedurende 25 jaar In getrouwe plichtsvervulling bij zijn patroon werkzaam iwaB. Verkoopirtg. In Hotel Molenaars- brug" had Woensdag bij afslag de ver- kooping plaats van de Bouwmanswonimg „Oveibrug" gelegen aan denRijksetraatweg ir: de Hoorn te Alphen aan den Rijn. De perceelen groot 21,07,50 H.A., welke In bod stonden op f 78,500, werden toegewezen voor de som van f 78,501 aan den heer A. j. de Wit, Oegstgeest. HILLEGOM. Droeve plechtigheid. Gisterer: had on der enorme belangstelling 'de begrafenis plaats van dien ll-jarigen Cor Giesberts, die op zoo noodlottige wijze Zaterdag den dood vond. Een 4-tal bloemstukken dekten de kist. Te half tien werd de gezongen H. Mis Irar: Requiem in die St. Joseph kerk opgedragen. Hierbij waren ö.m. tegen woordig de leerlingen der klasse van de R.K. Jongensschool, waarin het aardige ventje zat en de betrokken onderwijzer. Onder de H Mis naderden velen ter H. Tafel. Na de uitvaart stelde de stoet zich op; achter de volg rij tuiger- gingen deschool makkertjes. Langs den weg stonden hon derden belangstellenden, evenzeer op het Kerkhof. Na de beaardirg tiéfileerden de kinderen en brachten »'n laatsten groef aan den onrvergetelijken beminden makkor. KATWIJK AAN ZEE. Geslaagd. Voor hefc examen nuttige handwerken slaagde te R'dam mej. A. J. de Boer, alhier. LEIMUI DEN. Gemeenteraad. Voorzitter wethouder L. Bouthoorn. Aan wezig alle leden. 1. Ingekomen stukken: a. verzoek van den heer C. J. van As om eervol ontslag als ambtenaar van den Burg. Stand we gens benoeming tot commies ter secretarie van Gouda. Wordt verleend tegen 1 April; b. Schrijven van Ged. Staten in zake uitbe taling van het honorarium voor het voltrek ken van huwelijken. Dit kan n.l, niet ge schieden alvorens de verordening gewijzigd is indien zin dat een vast ambtenaar wordt aangewezen. Aangezien de verordening den leden niet bekend is wordt besloten deze kwestie aan tê houden tot een volgende ver gadering. x 2. Verkoop Gaisfabriek. Besloten Wordt tot verkoop van de gtebouwen en gronden van het voormalig gasbedrijf aan den heer L. M. Verwey, fabrikant van chemische producten te Soesterberg voor f 9000. Hier mede zal op de leenihg ten behoeve van de gasfabriek dato 2 Juli 1913 boven de ver plichte aflossing nog f 3000 worden afge lost. Op het pand blijft f 6000 als eerste hy potheek tegen 5y2 pCt. Op voorstel van den heer Vijsser wordt besloten te bepalen dat elk jaar minstens f 500 moet worden afge lost. 3. Verkiezing Stembureau. Voorzitter is ambtshalve burgemeester Ninaber. Tot plaatsvervangend voorz. wordt gekozen de heer J. A. Bernard, tot leden de heeren H. Visser, G. D. v. Leeuwen en Heenk, tot plaatsvervangende leden de heerep van den •Akker en J. van Darn. 4. -Electrificatie. Naar aanleiding van helt besluit gisteravond in ons blad onder Nieuwvëen- vermeld ontstaat een levendig1© discussie. Van den burgemeester is een schrijven ingekomen waarin deze als zijn oordeel te kennen geeft dat van de electri ficatie wel niets komen zal," dat het aantal inwoners der gemeenten te gering i®, dat het toestaan van het crediet nutteloos geld uitgeven zou wezen. In de naaste toekomt zullen Rijk of Provincie zich bovendien gaan bemoeien met de electrificatie van het platteland. Het blijkt dat alle leden het er over eens zijn dat de kosten, zooals die op de Nieuw- veensche samenkomist werden gesteld, te hoog zijn. Een maximum crediet voor Xieuwveen, Nieuwkoop, I.eimuiden, Rijn- zaterwoude, Ter Aar en Zevenhoven, van f 3000, naar het zielental over d©ze ge meenten om te slaan, zou Leimuiden op f 400 komen te staan. Dat wordt tc hoog geacht. Nadat eerst de heer J. van Dam dit voor^ stel geopperd heeft stelt de voorz. voor een lid in de commissie te benoemen en een crediet tot een maximum van f 250 toe te staan onder voorwaarde dat alle ge noemde gv-meenten meedoen. De heer G. D. v. Leeuwen verzet zich hiertegen ten sterk ste. Hij doet uitkomen dat daardoor de eerste samenkomst der commissie niet voort zal kunnen en dab het'niet aangaat te zeg gen: wij geven hoogstens 250, 'terwijl de kosten voor de andere gemeenten daardoor naar verhouding te hoog zouden worden. Hij vindt dat de gemeente door aldus te reageeren op het besluit te Nieuwveen ge nomen een gek figuur zal maken. Men kan het lid dat in de commissie benoemd wordt opdracht geven op bezuiniging aan te drin gen. Hij is er voor het gevraagde toe te staan en kan dus het voorstel Bouthoorn niet steunen. De heer J. v. Dam zegt dat het toch nut tig is een lid te benoemen, was de heer .v. L'eeuwen volmondig toestemt. De voorzitter zegt dat de gemeente bij aanneming van zijn voorstel vertegenwoordigd tal rijn, blijk geeft van zijn sympathie voor de zaak der electrificatie en dat er aldus toch een begin aan de zaak korat. Dè heer J. A. Ber nard steunt het voorstel. In stemming ge bracht, wordt dit aangenomen met één stem tegen, die van den heer v. Leeuwen. Bij de rondvraag wordt gewezen op den onhoudbaren toestand bij de laadplaats aan de Bildendam onder deze gemeente. LISSE. Statuten, Met de „Sts.-ct." zijn ver zonden de Koninklijk goedgekeurde statu ten van dt afd. Lies® van den Bond van R.-K. Groote Gezinnen, alhier. NIEUWVEEN. Statuten. Met de „Sts-ct." zijn ver zonden de Koninklijk goedgekeurde statu ten van den R.-K. Bond v. Dienstplichtigen „St.-Joris". VOORHOUT. N. R. K. Volksbond. De af deeling van den Ned. R. K, Volksbond vergaderde in café Boerhaave. Na opening met den chris- telijken groet werden 6 nieuwe leden ge ïnstalleerd. Besloten werd hel abonnement van de Volkscourant van de contributie los te ma ken. De aganda's voortaan in de plaatselijke pers bekend te maken, beval de heer An- gevaare aan. De heer v. Schoóten stelde voor per convocatie de vergaderingen be kend te maken, wat werd aangenomen met 27 van de 43 stemmen. De reductie voor de leden van Land en Tuinbouw bleef gehandhaafd. De verhoo ging der contributie mét 1 cent werd goed- gekeurd. Mededeeïing geschiedde van den confe rentie met de bakkers over de broodkwali teit van thans en ook over den prijs. De bereiding- en bezorgingskosten waren ech ter te hoog om gunstige verandering t® krijgen. Het hierop gedane venslag van Hulp in Nood, gaf de volgende cijfers: ontvangen 23,75, uitgegeven f 38,73 nadeelig saldo 14.78. Het bezit f 66.14 was daardoor ge slonken tot f 51.06. Nadat nog was medegedeeld dat 16 Maart voor coöperatieve levensverzekering „Con cordia" een spreker zal komen, om voor dit instituut propaganda te maken, werd de vergadeing gesloten. Bloembollencultuur. In „De Bonte Koe" vergaderde de afdeeling voor Bloem bollencultuur onder voorzitterschap van den heer C. Colijn. Na notulen én voorlezing door den secre tarie, den h'eer H. Vester, werd tot de candidaatstelling overgegaan voor voor zitter van het hoofdbestuur der Alg. Ver. De verschillende circulaires daarover wer den voorgelezen, waarna besloten werd ook weer den heer Krelage, niettegenstaande zijn bedanken, te stellen. Mededeeïing had plaats dat de groote bloemententoonstelling in 1921 wederom was uitgesteld tot nader orde. Als afgevaardigde en resp. plaatsvervan ger, naar de 140e Alg. Vergadering op 22 Maart te Haarlem te houden werden be noemd de heeren P. v. d. Lans en C. Roo- zen. De beschrijvingsbrief, waarvan de hoofd schotel was de wijziging van het Handeus- reglement, en het salarieëeren van den voorzitter van het hoofdbestuur met een minimum toeslag van 2000, gaf geen aan-, leiding tot breedvoerige bespreking. Men ging mee met de yoorstellen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Wprkhoven naar het resultaat van het ver zoek aan Rijnland voor het uitdiepen van de Dinsdagsche Watering. Hierop was geen antwoord ingekomen, doch door Rijnland was reeds een onderzoek in loco geschied, i officieus hem medegedeeld, dat in over leg en samenwerking met de gemeente dit werk zou plaats vinden. Met een verloting werd de vergadering gesloten. In beslaggenomen. Door de politie al hier zijn bij een zestal winkeliers matc^ en gewichten in beslag genomen, die niet ge ijkt waren. Een liter maat was er met los sen bodem, dus die onmogelijk gebruikt kon worden. Men houde er rekening mede: al wordt een onbruikbaje maat ook nooit gebruikt, het in de zaak aanwezig zijn er van is al strafbaar. VOORSCHOTEN. Het Mond- en Klauwier. Op initiatief van „Veehouders Onderlin ge" was hedenmorgen in café „De Oude Vink" een vergadering uitgeschreven voor heeren veehoudens ter bespreking van: het mond- en klauwzeer, welkte door een 40-tal veehouders was bezocht. De vergadering werd gepresideerd door den heer Henri Eecen, secretaris der ver- eeniging. Spr. opende de vergaderng met teen in leidend woord over het systeem der regee ring bij het mond- en klauwzeer onder het vee. De quaestie Yan het mond- en klauwzeer is en blijft voor het Rijk altijd een groote zorg. De resultaten van het afmaak-sys- teem blijken maar al te zeer geen voldoend- de succes 'te hebben. Daarom is een vereeniging opgtericht, die de regeering bijstaat en voorlicht. Deze ver eeniging bestaats sinds enkele jaren, doch ondervindt tot heden geen voldoenden steun. Spr. geeft daarom een uiteenztetting van het werken der vereeniging, die de leden, de veehoudens, verzekert tegen de risico bij het mond- en klauwzeer. Met voldoende samenwerking van de leden kan het niet anders of zij moet binnen korten tijd een flinke vereeniging zijn, die dan ongetwijfeld de steun der regeering niet zal missen. Spr. wijst er op, dat in de laatste jaren meerdere gevallen" door veeverzekering- maatschappijen geknoeid is, doch dat deze vereeniging geen maatschappij is, doch een vereeniging van leden, die de onderlinge belangen behartigten. Buiten de veazekering-premie stelt het bestuur voor een geringte contributie te hef fen over de jaren, waarin het mond- en klauwzeer niet voorkomt. «Op een desbetreffende vraag, antwoordt de voorzitter, dat de vereeniging 6lech'ts be staat uit veehouders en niet uit veekoopers. Over verschillend© punten betreffende dezte verzekering, over het ingrijpen der re- gcering en andere, ontsponnen zich discus, sies. Op verlangen van den heer Olsthoorn van Warmond, zal aldaar spoedig een vergade ring worden gehouden om tot oprichting van een afdeelifig te komen. De heer van Gruting, veearts te Leiden, wijst den aanwezigen' er op, dat er in het land iets broeit. Hij herinnert aan de in stellingen van Rijksverztekeringsbank en Raden v. Arbeid en verwacht) binnen kor- ten tijd een verplichte veeverzekering van- weg® d® regeering. Wat dit zal koeten voor de "veehouders bewijzen da resultaten van de eerst© instellingten met haar kapitalen aan huizen, salarissen van ambtena-en enz. Daarom spoort hij de veehouders aan zich in de vereeniging te verzekeren en niet t« rusten vóór de 165.000 veehoudens in Ne- 'derland allen verzekerd zijn, zoodat een in grijpen van regeeringswtege niet noodig zal zijn. Hij stelt daarom voor als 't ware een nieuw leven te beginnen en met alle kracht de zaak ten uitvoer te brengen. Bij de verdere besprekingen werd vooral aangedrongen op plaatselijk vergaderen wat door het bestuur werd toegeztegd. Den 26sten Maart zal te Leiden een Ie- denvergadering gehouden worden. VEUR. Statuten. Met de „Sts.-ct." zijn ver- zonden de Koninklijk goedgekeurde st'atu- ten van de Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, alhier. WARMOND. Coöp. Spaar- en Voorschotbank. in „de Zon" hield Dinsdagavond die Coop. Spaar- en Voorsghctbank voor Land- en Tuinbouw de Jaarvergadering. De vergadering werd bij afwezigheid van don voorzitter, den he©r Kouw©nhoven gepresideerd door den he©r J. Kroon. Door der: kassier, Men heer Kmseman, werd het verslag uitgebracht over 1919, Na! «dat een rapport door de iveriflcatiecomrais- sie in gunstigen zin was uitgebracht, werd de rekening en balar:s over 1919 vastge steld. Voor het nazien der rekening over 1920, werden aangewezen de lieere^ j. Duinhoven, C. Breedijk en W. K. Heijl, terwijl als ©ventueele plaatsvervangers aangewezen werden de heeren C. Papot, H. Sikking en A. C. de Vroomen. De periodiek aftredende leden, de he© ren J. Kroon en H. M. L. Madhen, werden herkozen, beid© met 42 van de *4S stem men; als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen üe heer Ch. M. C. Macher:. Betreffende het salaris van den kassier f 400, stelde het bestuur voor, dit met 1 100 te verhoogen; de beer W. K. Heijl gteldö voor de verhooging f 200 te doen bedragen, wat mei 36 stemmen tegen 8 en' 8 blanco werd aangenomen. Uit het jaarverslag fomttoecnen wij de vol gende cijfers: Het ledienJtal bedroeg 84 (waarvan 48 aanwezig). Er waren 1371 posten behandeld: ontvangster: f F10.134,— uitgaven f 686,387,(het kassaldo bedroeg f 23,747,ïvog in omloop warer: 222 spaarboekjes. Bijgestort was f 179,214,—, terugbetaald was f 190,890,—. Totaal spaar, gelden f 123.054,, tegen f 134,730,— vorig juar. Hel totaal dep voorschotten bedroeg f 52,807,—. Het huls en erf als zakelijke borgstelling voor een voorschot, had bij vei'koop een winst opgebracht van f 405,—. De stand der ioopende rekeningen gaf voor opgeno men f 32,022,voor gedeponeerd f 19,634,— terwijl gedurende het jaar opgenomen was f 128,219,—, /teruggebracht f 93,640.—. Het tegoed bij 3e Centrale Banik liep terug van f 119,175,— tot f 35,280,—. De kosten van beiheer warer: f 669,—. De totale winst be droeg f 877,— Waardoor de reserve steeg f 4924,Het gehieele verslag wijst er op dat 'de normale handel weer cenigszins te rugkomt, wijl weer meer geld voor de ver schillende. bedrijven benoodigd schijnt j Voor d'e leden bestond getogenheid over de verschillende posten nog nadere inlichtin gen >e bekomen. Na de rondvraag werd de vergadering door dear voorzitter gegoten. ZOETERWOUDE. „Het Groene Kruis". Gisteravond had de aangekondigde jaarvergadering plaa'ï van „Het JTiroer.e Kruis", in het café vafl den heer Roeleven, onder leiding van den heer C. H. 3e Boer. De opkomst was bepaald, slecht t© noe men; si echts 07 leden waren aanwezig. Het bestuur' vroeg zich dan ook af, vaa waar deze geringe belangstelling voor deze zoo bij uitstek nuttige vereeniging? Na lezen der riotuton, tiie onveranderd werden vastgesteld, bracht de secretaris een jaar. verslag uit", waaruit to const ate er en viel dat het Groene Kruis ir: een lang gevoelde behoefte voorziet. Het ledental is gestcgoi tot 500. Uit het financiëed veislag stippen we aan dat de inkomsten in 1919 hebben bedragen f 556 29, de uitgaven f 618.87$. Op 1 Januari 1919 was in kas f 49.— e" gaf hett spaarboekje een tegoed aan va» f 58.alzoo t« zamen f 654.29, zoodat op 31 December een kassaldo aanwezig wan van f 34.17£, met een tegoed op het spaar boekje van f 1,24. De bezittingen van vereeniging vertegenwoordigen een waar de van- f 882,99 (waarbij inbegrepen een voorschot van f 25C,zoodat ,,H. G. K." een vermogen heeft van t 632.99 Namens de commissie, die boeker, en bescheiden van den penningm. had gecontroleerd rapporteerde Üe heer Chr. v. d. Meer alles In orde te hebben bevonden. Hliennia volgde bestuursverkiezing; de heeren C. H. de Boer en )C. J. Wissenburg werder: bij acclamatie herkozen. De heer Lamb, de Doer stelde zich niet verkiesbaar; in d'ieins plaats werd gekozen de heer G« vani der Hoeven, (bestuurscandidaat). Bij de mededeelingen deelde de voorzit ter mede, dat het bestuur zich genood* zaakt ziet bij sommige leden een hoogera contributie te gaan heffen, en vertrouw4, dat die billijkheid hiiervar: doo.* de leden zal woeden ingezien. Bij «de rondvraag stelde de heer J. Bei® Azn. eenige wagen dile door der: voorzitter naar genoegen beantwoord1 werder:. Na al len), «dl© bp eenigerlei wijze de vereenigit-g in het afgeloopen jaar gesteund hebben, dar.k te "hebben gebracht, en tevens er op wijzend dat in het vervolg een *.hade- vergoeding in rekening zal worden Ij0, bracht als (het materiaal beschadigd of flj fect in het magazijn terugkomt, sloot d voorto, op gebruikelijke wijze fi'e vergade ring. noordwijk. Periortftila, Tot ambtenaar ter

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2