Tweede Blad. BINNENLAND. Ingezonden Stukken. Vrijdag 5 Maart 1920 TEGEN HET LIJNTREKKEN. „Uitkijk" schrijft in het „Frieach Dbl.". Bravo! voor het Kamerlid Sohaper. Ilc heb fciij wel eens verstout te wijzen op belt lijntrekken van -sommige gemeente, arbeiders en ik heb daarvoor de volle mant van den toorn des Oproerligchi Krab belaars Milt „Het Volk" over me hoen ge kregen. Waar ik me niets van aantrok. Al heette Ik dan 'n lasteraar...... Moair mu sprak dezer dagen do heer Schaper to Purraerend over den acht-uren- dng «n. zed daar o. in.; ,,Mc>n moet-, wet dit betreft., nïet do go- paécwte-arbeiaers noemen,'want over heit algemeen kan van dezg arbeiders geleegd worden, dat zij niet zoo veel uitvoeren. Waarom zouden wij elkaar ft iet eens do waarheid zeggen? Wai, geeft dat flikr flooien? Spreker heeft gemeentearbeiders, in diit geval gasfitters, zien werken op een wijze, niet om aan te si en. Dit keurt opr. ten zeerste af. De arbeiders dienen ook voldoende verantwoordelijkheidsgevoel te brfoonen en ook al hun krachten te geven ten hate van de gemeenschap, waarvoor wij ten EÜotte toch allen moeten werken." „Krachtig applaus" beloonde hem. Nu, daar ben ik niet jaloersoh op! Als dan uit zijn mond de waarheid maar wordt gehoord mi er; betering deg ieyena volgt. Want het kan ook heel anders! Zoo vertelde de heer Schaper bij 'dezelf de gelegenheid van een gemeente, waar bij invoering van den achi-uren-dag 't perso neel niet was uitgebreid, en waar t-odh evenveel werk werd verricht als voorheen, Dai kan, zonder afbeulen". Bij stagen., int-ensew arbeid. 'n Doel, waartoe de arbeiders van alle richtingen eendrachtig kunnen saamwer- ken! Er kunnen, om zoo te zeggen, in acht uur daags 'hui'zen worden verzetzoo- dra men 't maar wil. Als men maar wfü maar 'dlLt ia het juist, welk bod taülooz© arbeiders ont breekt. Een kTas staaltje vanl totaal gebrek aan (werklust, van groote lamlendigheid vertelt een ondorwij-zer van een der Haag scha gemeentescholen aan ids ,.N. Ct." Zooals men weet, worden de scho-len ge regeld geïnspecteerd of ex ook reparatie-s zijn, te verrichten. Op een goeden dag komt er een werk- man, die verklaarde, dat er twee gebroken milten moesten zijn. Pa onderwijzer keek eens rond en kon mèlt geen mogelijkheid een 'gebroken ruit ontdekken. Toch moest dat, volgens den werkman, het geval zijn. Eindelijk maakte een der jongens hem erop attent: daar, heel boven was een ruit gebarsten. En waarlijk, in een van de bo venste ruiten bleek een barstje te zijn. In een ander lokaal van d-e school was de tweede gebroken ruit te vinden. Nu zou dit bij een particulier een kar weitje zijn van enkele oogenblikken, maar de gemeente-werkman dacht er anders over; hij verklaarde dat hij de gebarsten ruit .niet kon maken, want daarvoor moest hij een ladder hebben, on die had hij niet bij zich.. Tot erge'rnis van die onderwijzers bleef toen de werkman rondslenteren tot z'n 'schafttijd. *s Middags kwam hij te-rug met een kameraad; samen, zouden zij dat zaakje eens opknappen. Toen de ladder tegen) de school ge plaatst was, verklaarde de werkman, dat bij deze »ruit niet mocht maken1, want hij was niiet gebroken, alleen gebarsten. Toen werd weer dieft) middag doorgewerkt xnet ■pijpjes rooken en (praten en eindelijk was bet tijd om naar huis te gaan. Den volgen den dag Is de gebarsten ruit vervangen door eeni nieuwe. Wat kost nu ide gemeente het repareeren van deze ruiten? Tweia dagen arbeid van twee werklieden!. Iets -dergelijks had later aan dezelfde school plaats met het voegen van een stuk muur. Ook door totaal gemis van werklust bij den werkman: pijpjes -stoppen cn zich Heerlijk küesferen ïn den zonïNscTiljfi töt groote ergernis van de onderwijzers. En' na eigen waarneming kunnen we als bewijs van ergerlijke tijd- fen geldverspil ling nog meedhelen, dat een metselaar het heeft klaargespeeld, om met het los maken en1 weer ddchtmetselen van drie, zegge drie steenien - .een ix eeien dag zoek le brengen, De Katholieken en het vrouwenkiesrecht. Op last van Z.D.H. den Bisschop van Roermond is in alle kerken van het Bisdom hdt volgende voorgelezen: 1. Nu voortaan ook aan vrouwen bet kiesrecht iis verleend, kunnen de Katholie ke vrouwen een machtigen invloed op do verkiezingon doen gelden; 2. Zij mogpn zich niet laten verleiden door Onafhankelijke Liberalen en Socialis ten, die allo pogingen zullen aanwenden om -hare stemmen voor hunno lijsten to winnen. 3. Zij moet,en overtuigd zijn, dat hot hare heilige plicht is op do lijsten der Katholieke kiezersorgnnisaties te stemmen om aldus de Katholieke zaak in Nederland te bevorderen, 4. >rom moeten allo stemgerechtigde vrotf zich aansluiten bij de Katholieke KiesS- -:enigingen, waarin zij ook de noo- dige politieke voorlichting zullen ontvan gen. 5. De Katholieke Vrouwenbonden zul len èn bij de organisatie der vrouwen in de Katholieke Kiesvereeniglng èn bij de po litieke voorlichting der vrouwen de helpen de hand bieden. 6. Wij hopen dat onze geloovige vrou wen particuliere belangen en eigen inzich ten zullen laten varen voor het algemeen belang, dat ook het hare is: de zegepraal der Katholieke beginselen. Verder verzoeken wij de Heeren Geestelij ken met de Besturen der Katholiekp Kies verenigingen en der Katholieke Vrouwen-» bonden krachtig samen te werken, om zoo cpoedig mogelijk de politieke organisatie der vrouwen tot stand te brengen en haar de noodige voorlichting op politiek gebied te laten gpven. Melk naar Dultschlan'tL De dagelijksche uitvoer van melk uit Ne derland naar Duitschland is van af 1 Maart van 30.000 liter tot 40.000 liter verhoogd. Herleving van de Industrie van papleren garens. De productie van papieren garens in Duitschland, schrijft de Genèvesche corres pondent van de „Times" aan zijn blad, hield in Maart 1919 op, wat eene hevige crisis in de overgekapitaliseerdo jonge in dustrie tengevolge had. Thans herleeft de- zo echter. Dp navraag bij de weinige fa brieken, die over steenkolenvoorraden be schikken, is zeer groot en de prijs voor een -kilo gesponnen papier steeg van 4i£ Mark in December tot 6.75 Mark in begin Febr. Engelache bunkerkolen. Reuter seint uit Londen: Men verwacht, dat volgende week de prijs van de bunkerkolen in de haven van Londen weer met 5 shilling 10 pence zal stijgen, zoodat de prijs dan 155 shilling 10 pence zal bedragen. Gemengde Berichten. Gearresteerd. De politie te Kerkrade heeft gearresteerd een electricien, die in verschillende woningen aldaar diefstal met braak had gepleegd. Langen tijd verbleef hij vroeger in Duitschland. Daar heeft hij tal van vonnissen achter den rug wegens diefstallen. In 1918, tijdens de revolutieda gen. werden de poorten van de gevangenis te Dusselsdorf geopend. Toen kreeg ook de thans aangehoudene d-e vrijheid. Na een avontuurlijk leven kwam hij in Kerkrade terecht', waar hij op kamers woonde. Hij is naar den gevangenis te Maastricht over gebracht. Vergiftiging. De uitslag van 't genees kundig onderzoek inzake de vermoedelijke vergiftiging van de kinderen van den arbei der G. ten D. te Loo bij Bathmen is nog niet bekend. Men gelooft echter niet, dat hier misdaad in 't spel Is. Dr. Stutterheim uit Deventer heeft de behuizing van Ten D. geïnspecteerd en daarop heel wat aanmerkingen gemaakt. De lijken der kinderen zijn in verzegel de kistjes uit Zutphen naar Bathmen terug gebracht en onder politie-toezicht begra ven. Een echte neutrale. Te Kaatsheuvel (N.-B.) Is iemand lid van den raad- gewor den die steeds blanco stemt. De man die over de belangen der gemeente moet beslis sen kan lezen noch schrijven. Verdronken. Te Noordtleen is de 33-ja- rige E., in het Oranjekanaal geraakt en verdronken. Te Biezelinge (Z.) zijn H. en M. van E., die als broeder en zuster samen rentenier den, in een put bij hun woning verdronken gevonden. Vermoed wordt, dat de hulpbe hoevende inan bij een poging om zijn zwaarmoedige zuster te redden, ook ver dronken is. De griep. De griep npemt in de mijn streek steeds grooter afmetingen aan. De geneesheeren zijn overladen met bezighe den. Vele patiënten sterven.^. Diefstal. Te Luyksgestel is bij den hoor v. d. C. door een inwonende dienstbode ruim 5000 francs gestolen. De dievegge, difc nog ovor slecht» frs. 750 bpsghikte, heeft bekend en is gearresteerd. Sociale berichten. Het broodbakkersbedrijf. Het bestuur van den Ned. R.-K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkerspa- troons heeft aan den minister van Land bouw een adres gezonden, waarin verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk verbetering te brengen in den toestand, waarin het brood- bakkersbpdrijf verkeert. Bezwaren worden ingebracht tegen het z.g. rayonstolsel, waardoor het den bakker niet mogelijk is zijn meel en bloem te be trekken van dengene, die het meest voor- deelig te bereiken is. En ook wordt den mi nister gevraagd wegens de hooge bedrijfs kosten te besluiten tot aanmerkelijke ■b-roodprijsMBrhoogJLng of bloemn £n- meek- prijsverlaging. Land- en Tuinbouw. Afg. Ver. voor Bloembollencultuur. De afd. Hillegom van bovengenoem de voreeniging heeft aan de besturen der afdeelingen volgend schrijven gericht: „Aan de Besturen deir Afdee-lingen. Do afdceling Hillegom, In speciaal voor dit dool) belegde vergadering bijeen, op 26 Februari 1920, besloot om fn de vacature vani voorzitter van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, met alge meene stemmen (zonder uitzondering) den heer Ernst H. -Krelage weder candidaat te stellen, overwegende d-at de heer Krelage om zijn werklust en werkkracht, om zijn invloed eni prestdge, zoowel in 'fc buiteav landi als in 't binnenland, a-ls voorzitter onmogelijk ge-mist kan worden. Do heer Wenthollt, die al-s candidaat ge. noemd is, zal de- eerste izijn om te erken nen, dat het behoud van dien hee-r Krelage voor do Algemeene Vetreenagi-ng een le venskwestie la en «al uit die overweging het terugkomen op Zijn besluit door den hee-r Krelage ten, zeerste toejuichen. De afdeellng geeft alle Zuster-afdeelln- g-en in overweging een soortgelijk besluit te nemen, Opdat de aanstaande algemeen© vergadering als uit één mond uitspreke, dat de Algemeen© Vereeniging den heer Krelage niiet missen kan. Hillegom, 27 Februari 1920. H. VELDHUIZEN v. «ANTEN, Voor». W. J. GIJSELAAR, Secretaris. In het orgaan der Vereeniging wordt di-t schrijven afgedrukt met de volgende noot: „Ik heb er geen enkel becwaar tegen óm schriftelijk mijne zoo menigmaal mon deling uitgesprokene verklaring te her halen, dat wanneer het den heer voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur voegt om op zijn besluit terug fce komen, ik mij daarover zal verheugen, mijne can- düdatuur zij hem daarvoor geen beletsel. Trouwens lk meen te mogen zeggen, dat zij dit niet ie. Voor het overige vraag ik mij af, waar om het bestuur der afdeellng Hillegom zonder mijn© voorkennis mijn naam in zijn tot 'de afdeelingen gericht rondschrij ven hetrekt? Of dacht het soms in dit ge val niet ten voll-e op mijne medewerking te mogen rekenen? De hierboven afgelegde verklaring zal diat Bestuur dan zeker be vredigen. Voor mijn getvoel ware het echter meer bevredigend geweest, wanneer het bestuur der afdeeling Hillegom alvorens zijn rondschrijven op -te -stellen mij had verzocht mijne meening te kennen te ge- yen. Mijne verklaring zoude gelijk zijn ge weekt aan -de hierboven gegeven© en' aan die beleefdheid was dan meteen voldaan, J. H. WENTHOLT." SPORT. 80HAKEN. Het 8chaakwonderklnd. Men meldt ons uit Amsterdam: Sedert eenige dagen vertoeft hier fer stede de 8-ja- rige Samuel Rzeschewski, (het schaakwon derkind. Dit -kind dat géboren werd in Ossokow bij Lodz in Polen, etamlt af van burgerouders, van wie de vader fabrikant is. Op 6-Jarigen -leeftijd lieerde Samuel van zijn vader het schaakspel en reeds na eeni- ge weken was hij de meerdere. In korten tijd verwierf hij een groote reputatie in zijn geboorteplaats en won hij bijna alle par tijen, wcüko hij speelde. Een jaar later speelde hij in We-enen, Hamburg, Bremen-, Berlijn en Hannover im Cé Best© flehaokgo- nootschappen. In Hamburg won hij toon van de 97 partijen 95, dn Hannover allo gospeeldio partijen, fcorfwijl ook in Borlijn de moeste partijen qp zijn naam «tondion. In Women «peelde h'lj me* den bekenden schaker Wechfél, een zoogenaamd© blinde partij, welke Samuel remise wist te ma- kon. HIJ verwierf verschelden© gouden m0- datillos. waarmede het ventje thans pronkt. Zondagmiddag trad^hij in besloten kring op op van-oek van hot bestuur van d'e Ui-a- manWbeura. Een- honderdtal belangstellen den woonde deze .seance bij. Samuel speed, de simultaan met 20 heeren, w. o. oenige bekende sdhakerB. Het ventje trippelde van het eene bord naar het andere en deed vastberaden in enkele seconden, oen zet. Het was duidelijk te zietu, welke tegen standers hem 't zwaarst waren, immer9 bij deze stond hij met de handjes op het voor hoofd eenige minuten te denk eau. Het re sultaat was, dat reeds ma ongeveer drie kwartier hij vier spelen won, terwijl eeft vijfde speler het raadzaam achtte hdt spel op te geven. Van Üo 20 partijen won Sa muel er 17, verloor er twee (tegen Eur-ea en de Vries) en 1 remise (Nathanson). De vader, wien wij om inlichtingen vroe- gen, deelde ons mede, dat zijn zoontje nim mer ziek is geweest en steeds een groote voorliefde toonde- voor de schaakkunst en deelde on9 mede, Bat na een schaakseance, Samuel -alle gespeelde partijen op papier •wist, llerug He brengen. De twee broertjes en drie zusjes van Samuel zijn nllen nor maal ontwikkelde kinderen, die echter geen bijzondere1 eigenschappen aan. den dag leggen. Eerstdaags hoopt de Vader mét het kind in hot openbaar op te treden, indien de politie daartoe haar toestemming ver leent). Rechtszaken. Eigenaardige straf. De 49-jarige kleermaker A. H., had op 29 Januari de schoonmoeder van zijn zoon een klap op haar hoofd gegeven. Bekl. beweerde zich niets meer van het geval te kunnen -herinneren, hij was dien avond beschonken. De officier van justitie mepnde datr de beste straf voor bekl. zou zijn een voor waardelijke straf en vorderde 1 maand ge vangenisstraf met 3 jaar proeftijd, met de bepaling dat bekl. in dien tijd geen cafe's mag bezoeken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.} De Havenarbeiders-stakingen nog iets. Met spanning volgen we de dagelijksche berichten nopens bovenstaand onderwerp. Met ergernis echter zullen velen met mij hebben gelezen in Uw blad van Dinsdag j.l. 't bericht dat de te laden goederen be stemd voor 't noodlijdende Weenen, niet werden ingeladen, omdat (niettegenstaan de er voldoende politie-toezicht en bewaking was) de mannen, die dit werk zouden doen, niet opgekomen waren. En nu vraag ik me af: Is 't nu zoetjes aan niet de plicht van onze Regeering om hier althans in te grijpen? In Amsterdam hebben onze soldaatjes Ia- dingswerk verricht ten behoeve der militai- re-voeding. Zeer correct! Maait is 't dan ook niet de plicht der Regeering, om dan zoo noodig óók door militairen, deze liefdegaven, zoo spontaan door Nederlanders van -eiken rang en stand bijeengebracht, te doen' inladen, opdat niet ons werk worde teniet gedaan door een zéér klein gedeelte Nederlanders, m.i. zoo juist betiteld in 't manifest van dien ter men Rotterdamsche werkwillige. Mij dunkt de eer van Holland is er mee gemoeid. In Frankrijk is de Regeering er in ge slaagd door haar krachtig optreden eene stakings-catastrophe te voorkomen. Indien hier de voedsel-voorziening ge vaar zouden gaan loopeB zal de Regée- ring ook wel krachtig ingrijpen, ze heeft er toch mannen genoeg voor (Vrijw. Land storm, Burgerwacht etc.). Doch laat de Regepring er van overtuigd zijn dat velen, althans de goedgezinden, reikhalzend uitzien naar 't bericht dat de goederen voor Weenen veilig en vlug hun bestemming gaan bereiken! Met beleefden dank voor de plaatsing, Uw abonné B. G. Personen die zloh to Lalden hebben geveötigd. H. Koolmoea, v. tl. Worfstraat 86. MeJ. H. A. y. G rost el, dienstbode, Waa lstraat 23. P. J. K. v. Herwaardien, zout. .draaier, Allda Mariabof 7. M. Blok, Lang© Paradij sste-éfe 46. Moj. E. dg Itoo. do. (dil-enistbode, Morsohweg (K). H. v. til, Heuwa m g-aziju, oou(p*vur, Heiürenslnigcl ÖO, MeJ. J. A. A. v. d. Werff, Hoogl, Kicrkgrojchlt J14. P. J. Eld-nig, agent van politie». Hooigracht 109. 8. van RoolJ, han-d'ulecmployé. Hoog© Rijndijk 28. G» 7, Brand <yn gü/rtn, arts, Vroowijkétreat 2. R. Nieuwlamd, -diierwt-bodie, VreiewJJkstr, 2. Mevr. wed. B. H. Sc'hu-lJcr—-Andretsch Oegstgeesteriaan 16a. J. Meerbeek, st garenmaker, Ambachtstraat 16. A. Jan sen en gezin, brievejibesteliler, Bloemlust- straat 44a- G. H. Neuslnk, Rijn en Schiekadie 91. Mej. J. J. Heeiinga, dienstbode, Broestraot 31. Mej. C. P. ter BeekBron», Duivenbodestraat 9. H. I. W. Lompe, koopman. Boommarkt 4a. G. M. Rijke, student, Rijn en Schietkade 82. Mej. M. Th. P. H. Bruijnten, Maars- mansstecg 15 K. Kobu6, bloemist, Witte Singel 89. Mej. M. C. Marcelis, Alex an. derstraat 19. Mej. C. W. J. Grolman, Nieuwe Rijn 50. M. van Oosten, Bloem- straat 28. H. y. Vel zen en gezin. Nieuwe Rijn 16. Mej. A. van Drie, naaister, Oude Singel 100. J. Kromhout en gezin, arbeider, Leidsche Straatweg 20. MeJ. F. J. M. Kosters, leerares in de Eng. taal, Boerhaavestraat 3D. H. yan der Weer den, koopman in vodden, N. Rundexsteeg 12. -Mej. C. J. Kloot, Blokhuis Staats spoor, Rijn en Schiekanaal. - D. B. Gay- kema en gezin, smid, Hoerenstraat 83c. Mej. J. C. M. Thomassen, -dienstbode, O. Rijn 34. Mej, J. U. Teljeur, Pieter Hui- bertshof 1. W. F. v, Romburgh, Rijn en Schiekade 19. C. 6choltmeije,r en gezin, bioscoopondernemer, Haarlemmerstr. 52. Mej. M. Heogland, St. Joizef-Gesti-cht, L. H. Janssen, kassier, Raamsteeg 35 h Meijer, veehandelaar. Lammermarkt 3. Mej. J. J. van Heusden, onderwijzeres, |J. van Houtkade 1. A. C. Soet-erbroek, N. Beestenmarkt 13. M. J. Kloet, kleer maker, Heerenstraat 103. A. A. Mam mis, Oudi© Vest 83. L. v. d. Meer en gezin, machinebankwerker, L. Zandstr. 5, Mej. M. van Winked, Rijnidijkstr. 73. Personen die uit Leiden zijn vertrokken. J. N. v. Loffiuizen. Apeldoorn, Griftstr. 38. J. J. Ouwerkerk, Rotterdam, Kruis kade Simonhof. N. Labordus, Haar lem, God. Gracht 66. C. de Jonge. Den Haag, v. Ostrestraat 386. J. Huges, Noordwijk aan Zee, Schoolstraat. VV. Laterveer, Bolwerk, bij de Jong. Mej. J. S. de Haan, Voorschoten, Gest. N.-Voor- dorp. Mej. W. J. Koelhuis, Tilburg, Wilh.-park 56. Mej. C. C. Meeuwenoord, Tilburg, Wilh.-park 56. Mej. M. van Hazebroek, Tilburg Wilh.-park 56. H. Kerkhoven, Rotterdam, N. Binnenweg 24. K. Chr. Crucq, Den Haag, Sweelinck- straat 183. J. v. d. Eikhoff, Voorschoten, Papelaan. A. E. Jansen, Schiedam, Hoogstr. 175. A. A. Wijnnobel, Veur, Tuinwijkstad n. Gest. J. Schoonlingen, Utrecht, Schr. v. der Kolkstr. 5. W. J. Mekenkamp, Groningen, N. St. Jansstr. 1. M. Koeman, Den Haag, Brandstr. 129. C. Kropff, Den Haag, Molenar6tr. 47. M. Brinek, Den Haag, Cromvlietplein 85. Mej. G. v. Workum, Breda, Nieuwstr. 28. Mej. B. Klerks, Scheveningen, Bad huisstraat, dir. Postkantoor. Mej. J. E. Ubens, Den Haag, Marconistr. 60. J. E. Goudsmit, Eindhoven, Tellenoord 53a. Mej. G. Kramer, Den Haag, Brandstraat 129. G. D. Arends, Groningen, Willem straat 8. D. de Kluijver, Sliedrecht, B. 219a. H. C. Stooker, Schiedam, Wa rande 6. H. Wessel, Zoeterwoude, Mie- ning. P. Hoogewoning, Zoeterwoude, Miening. Mej. A. M. S. Roksnoer, Zwolle, Nieuwstraat 67. W. Vos, Was senaar, Kerkekant. J. v. Dam, Wijk bij Duurstede, bij G. de Kruijf. A. fr. Lip pens, Den Haag, v. Blankenburgerstr. 60. Th. L. Brockhuijzen, Oegstgeest, H. FE.UILLETON. GEORGE BRUNING. 37) Mot den meesten spoed ijlde George om- lang; God beware haar tot ik erbij bon, dacht hij; ik zal haar trachten te helpen. Da groote hoed, die onder hare kin was vastge- Btrikt, hield haar gelukkig nog hoven. In- tusschen waren op 't geroep van een boer, die van verre 't ongeluk zag, verscheidene menschen toegesneld. George wilde in 't wa ter springen, maar de Tyrolers weerhiel den hem; niemand, riepen zij, die hier in het water viel, is er ooit weer uitgekomen, de beste zwemmer is er in verdronkenl Maar George dacht: „God is met mij, al heb ik met het water te kampen", en als een ervaren duiker de handen boven zijn hoofd te zomen slaande, was hij in een oogenblik in het water verdwenen, kwam dicht bij het meisje weer boven en wilde zich met het kind in de armen, uit de draaikolken redden: Zijne pogingen schoten le kort; hij riep: „Om Godswil, menschen! haal een stok, dan kunt gij mij er gemak kelijk uittrekken." Eensklaps hadden eenige sterke boeren reede stokken bij de hand, waarvan het George gelukte er efcn te vatten en zoo was mj gelukkig genoeg met het bewu»teleot« kind uit getrokken te worden. Hij viel op zijn knieën dankte God en wilde zich heenspegden, om zich aan de dankbetuigin gen der menigte te onttrekken en andere kleederen aan te doen; maar de vader, die haastig was toegesneld, hield hem tegen en zeide: „Man! eisch de helft van mijn vermogen en ik zal het u geven; nimmer zal iemand kunnen zeggen, dat de rijke Michel denge ne, die voor zijn kind het leven veil had, niet dankbaar wasl" „Boerl" antwoordde George, „zoo gij meent, dat ik om geld of goed in het water gesprongen ben, dan vergist gij u; voor het kind van de arme weduwe in het dorp, zou ik hetzelfde gedaan hebben; zoo bid ik u, om voortaan beter acht te geven op uw kind, want het kon soms gebeuren, dat er niemand bij de hand was, die haar helpen kon." „Goede vriend", zeide de boer, „gij hebt geen ongelijk, maar isedert den dood mijner lieve vrouw, staat mijn Berga voor de ge- heele zorg der huishouding en die'was he den afwezig; de kleine Gretli heeft maar een weinig rond geloopen, en gewis niet in het water denken te vallen. Maar ik heb al mijn leven gemeend, dat ieder een be schermengel heeft; daar ben ik in misleid geweest, of diè van mijn kind moet iets anders ts verrichten gehad hebben als haar bij de hand terug te voeren." George stond reeds op het punt den boer te verlaten, maar toen hij de laatste woorden hoorde, vertoefde hij nog en zeide: „Waarlijk h'peft ieder kind zijn beschermengel; maar als gij echter meent, dat men om die reden voor de kinderen nipt behoeft te zorgen neem -het mij niet kwalijk, lieve vriendl dan dwaalt gij. God heeft den kinderen ook zichtbare schutsengelen gegeven, zij vinden die in zorgvuldige ouders. Hij heeft tntus- schen gewild, dat. ik werkelijk ter harer redding zou toesnellen, nadat ik een ge rui men tijd in mijne eenzaamheid de schoone natuur beschouwd had en juist naar het slot wilde terugkeeren, toen het ongeluk gebeurde, en ik hulp kon bewijzen. God behoede u verderl" George ontdeed zich, thuis gekomen van zijn natte kleeren, hield zijn kamer en liet zich dien dag niet meer zien, wijl Hen drik juist om zijn zaken naar Innsbrück was, en Maria zich met de dienstboden bezig moest houden. Na deze daad kwam er een groote ver andering in het oordeel, dat» men omtrent George koesterde. Hij stond als de vriend van Hendrik bekend en toen het door de dienstboden meer bekend werd, wat hij te Ulm voor Hendrik en Maria gedaan had, begonnen hem de dappere Tyrolers te be minnen. Maar ook de boeren, die eens aan den opstand hadden deelgenomen en sij, dit George na den strijd naar het slot hadden gedragen, verhaalden van hun kant welk een verwoede kampvechter George tegen hen was. Vertrouwt hem niet! spraken deze, het is een venspieder, die misschien ter goeder uur ons land zal verraden-, daar de keizer nog altijd met Beieren in oorlog is. Vertrouwt hem -niet te veel; nooit is hij vroolijk met ons als wij soms hartelijk drin ken, en alles met ons in de rondte draait en het toeval voert George en Hendrik tot ons meent gij dat die twee meedrinken? O Hemel, neenl want. dat proeven, dat aan de lippen brpngcn, kan toch geen drinken heeten." „Daarom wees op uw hoede, men weet soms niet wat die stille menschen in hun schild vopren." Dan, sedert dat George zoo manmoedig zijn leven gewaagd had voor het kind uit een vreemd land, begon men anders over hem te denken: men begon hem algemeen te achten, ook bracht de vertrouwelijke om gang met den geestelijke van het dorp daar11 zeer veel toe bij. Meermalen had de rijke Michel, de vader van het gpredde kind, met George gespro ken en hem herinnerd, dat het hem genoe gen zou doen, als hij hem iets te verzoeken mocht hebben, om daarmede zijn schuld eenigszins af te doen. George antwoordde daarop immer lachenderwijze: Ala de tijd een» komt, dat ik u noodig heb, zal lk mij geen oogenblik bedenken om tot u te ko men." „Dat zal mij aangenaam zijn," ant woordde de boer, „en ik hoop, dat ik het spoedig mag bpleven!" En het gebeurde: George zat op zekeren dag voor het raam: allerlei gedachten aan de gebeurtenissen van vroegere dagen hielden hem afwisselend bezig en onwille keurig bracht hij een traan ten offer aan de dierbaren, dlo de dood hem reeds ont rukt had. George werd onverwachts vriendelijk om armd, en op vertrouwelijke toon vroeg hem Hendrik: „Hoe, zit gij zoo verdiept? Reeds meer dan een haf uur sta ik achter u en ontvang op al mijn spreken geen- ant woord Wilt gij ons verlaten, om naar het slagveld terug te keerenl" „O, neenl" anwoordde George, „zulke plannen houden mij niet bezig; ik dacht aan de dagpn, die mij aan de zijde van mijn vriend Feronai zoo gelukkig maak ten, ik herinnerde mij zijn dood, en gij weet welk een verschrikkelijk einde hij vond „Breng den brave een traanI" sprak Hendrik; „ik wijd hem er een traan van achting bij; tot aandenken aan den mij on bekende, maar herinner u, dat gij ook in mij een vriend hebt, schoon hij gpen grafe lijken titel voert, toch niet minder liefheeft. (Wordt vtrvolgd),

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3