Tweede Blad. Vrijdag i6 Januari I92Ö Gemengde Berichten. HOOG WATER. Een Maasdijk doorgebroken. Uit Maastricht wordt aan de „Tel." ge meld, dat de dijk te Grevanbicht is doorge broken. Alles loopt onder. Pogingen om door zakken zand het gat te stoppen, faal den tot op heden. Ook de Roer s 1 ij g t. Men schrijft d.d. gisteren aan het ,,Hbl." vit Roermond: De bedreiging van 'het hooge water be gint hoe langer hoe ernstiger te worden, nu miet alleen de Maas blijft wassen, maar ook de Roer steeds nog. dieper het land on der water gaat zetten. Van Dinsdagmiddag tot Woensdagmorgen is de stand nog on geveer 30 c.M. hooger geworden, zoodat thans te Roermond de -Roerkade, waar langs de itiaanbaan naar Ittervoort en naar Deurne gelegd is, geheel onder water staat als publieke verkeersweg nonactief gewor den is. Ook de voorstad St. Jacob is voor een groot deel bijna .onbewoonbaar geworden, daar in vele lmizen het water enkele deci meters hoog in de woonvertrekken staat, terwijl „Het Steel'' de voor een paar maan den in werking gestelde fabriek van aard- «ppelpoeder rondom in 't water staat, zoo dat de daar werkzame arbeiders op hooge waterlaarzen naar bun werk moeten gaan of in booten daarheen gevoerd moeten worden. En nog steeds blijft de regen plassen van den somber dreigenden hemel,-waardoor de kans op verderen was en dus grooter onge rief en meer schade hoe langer hoe grooter wordt voor allen, die hun bedrijf in de (buurt der rivieroevers uitoefenen. Te. Deventer verlaten de bewoners hun h~u i z e n. Uit Deventer wordt ons van gisterenoch tend gemeld: De IJselwas bedraagt 11 c.M. De stand is 5 71 Meter. Keulen meldt 65 c.M. ■was. De stand aldaar is 9.12 "Meter, dat is 50 c.M. hooger dan bij den vorigen hoogen stand. Westervoort geeft 45 c.M. was aan. Een honderdtal bewoners der met over strooming bedreigde of -reeds ten deele on- dergeloopen stadswijken zijn in een be waarschool en een ander gemeentegebouw gehuisvest. Detoestandte Arnhem. Men meldt ons d.d. gisteren uit Arnhem: De was van den Rijn is weder met 49 c.M. toegenomen, zoodat een stand van 32.47 boven N.A.P. is bereikt. Er wordt gerekend op een hoogeren waterstand dan in de afgeloopen hoogwater-periode. Aan de overzijde van de rivier zijn weer alle landen overstroomd. Keulen meldt 65 c.M. was. De toestand bij Zevenaar wordt kritiek. De waterstand wordt in den heelen om trek van Zevenaa-r met den dag zoi'gelijker. Van Duiven tot Latum en verder tot Gies- ibeck en Angerlo Is alles binnendijks een zee gelijk. Men ziet boeren met vee ijlings de vlucht nemen. Alleen de grootste verbin dingswegen tusschen de steden en dorpen staan nog watervrij. Voor tonnen gouds aan koren in de gescheurde landerijen is door het water bedorven. De dijkwachten zijn overal weder ingesteld. Het wordt in dezen hoek van Gelderland een ramp, zooals men Kich sedert menschenheugenis niet herin nert. Weer een d ij k -bezweken. Gistermorgen omstreeks 7 uur is de Niers- dijk bij Gennep bezweken. Den gehcelen nacht was gepoogd met zand den dijk te versterken, maar de druk van het water bleek te sterk. Een groot gedeelte van Gennep liep plot seling onder water. Onder de bewoners ont stond grootc schrik en verwarring, daar het water hen volkomen verrastte. Inderhaast ontruimde men de benedenverdiepingen en velen verlieten hun woningen geheel. Het water had gistermiddag reeds den stoep van 'liet postkantoor bereikt. De Maasbuurtspoorweg heeft tot nader order den dienst op het traject Nijmegen Gennep stopgezet. Gevaariijke verast. Te Arnhem hebben jongens uit de beek, welke langs de groote weide van Sonsbecek loopt, twee honderd scherpe po-tronen, rijksmuni-tie, opgevisc'ht. De jongens hebben do infanterie-gew.eer- patronen mee naar school genomen, maar onderweg maakten, zij volstrekt geen ge heim van hun vondst. Daardoor was het hoofd der school' nog voor de komst der jongens ingelicht over de gevaarlijke din gen. welke zij meebrachten en konden da delijk alle patronen in beslag genomen worden. Egii vliegenier verongelukt. Gistermor gen is de sergeant-instructeur Lens bij het invliegen van een toestel boven het vlieg kamp de Kooy van een hoogte van onge veer 800 meter omlaag gestort, waarbij Lens direct om hot leven kwam. Het lijk is naar het marinehospitaal vervoerd. Inbrekers, De recherche is er in ge slaagd de vermoedelijke daders te arrestee ren van de inbraken, welke in den la itsten tijd in DulnooTd en omgeving in Den Haag -plaais hadden. Vast staat reeds, dat deze hoeren de in braak bij het kamp in de Adriaan Pauw straat op hun geweten hebben. Motorongeluk. Een 23-jarig jóngmensch die met flinke vaart op een motorrijwiel te Zandvoort reed, rankte zijn stuur kwijt en liep" met volle vaart tegen een huis in do Coste.rstraat. Hij bekwam zware verwon gen aan het. hoofd en zijn rechterbeen werd verbrijzeld. Men bracht hem naar de Ma- riastichting te Haailem. Kalender. Hunkemüller-Lexis' Corset- tenmagazijn zendt ons nog een alleraar- digsten, artistieke^ kinderkalender. Jean Colette heeft in vier houtsneden gebeurte nissen vastgelegd uit het leven van den veelgeliefden Teddy-beer, n.l. het wasschen van zijn kleertjes, het aankleeden, de wan deling en het slapen gaan. Moord. Gisteren heeft aan het Zuider Buiten-Spaairne onder Haarlemmerliede en. Spaarnwoude nabij de Ilanrlemsche grens een moord plaats gehad. De getroffene is een jongeman van 26 jaar, F. Zwart. Hij was te Haarlem bij een vrouw in den kost. Deze vrouw vervoegde zich 's middags aan de glasfabriek, waar Zwart werkte en vroeg even Zwart te mogen spieken. Deze ging mee naar buiten, waar,- behalve de vrouw, ook de 26 a 27-jarige jongeman A. Roozen stond. Er ontstond een twistgesprek^Onver wacht haalde Roozen een dolk te Voorschijn. Zwart werd van achteren gestoken. De slag ader van het. hart. werd doorstoken. Binnen enkele minuten is de getroffene overleden. De dader is kort daarop aangehouden. Dyr&niietpatrorbn in stefnkoïem. Te Hen gelo zijn in een wagonlading kolen, afkom stig van de Laura-mijn te Kerkrade, drie dynamietpatronen gevomtoi, die naar het laboratorium te Heerlen ter onderzoek zijn opgezonden. De patroon, die de kachel van den heer Kolk deed springen, moet. zich be vonden hebben in kolen, afkomstig uit de Staatsmijn- Wilhelmina of uit de Oranje- Nassaumijn. Inbrekers per auto. De politie te Rot terdam heeft ontdekt, dat de heeren inbre kers zich tegenwoordig per auto naar hun operatie-basis begeven en zij met dit vlugge vervoermiddel de gestolen voorwerpen weg brengen. Zoo hebben zij zich gistermorgen van een auto bediend, toen zij het. grootste deel van den voorraad der Rotterdamsche Inkoop Ve-reeniging uit het Verkooplokaal aan den Goudschen Singel haalden, om het naar een voor bon veiliger plaats te brengen. Gesto len is voor pl.m. f 5000 waarde aan schoe nen, stoffen en linnengoed. Kranige redding. Den 7cn Nov. j.l. word te Sabang het. draadloos bericht ont vangen van de „Fazilka" vair de British India Line, dat het schip gestrand was en dringend hulp noodig had Het gouv. s s. „Nias" ging, na kolen te hebben ingenomen, onmiddellijk onder stoom naar de Nicobaren, van waar het bericht werd verzonden. De Fazilka" werd aangetroffen tusschen twee rotsen aan den grond zittend. De gezagvoerder van de „Nias" ging met den superinten dent van de B. I. lijn, die van Sabang de reis modem aak te, naar de „Fazilka" om de noodige maatregelen te treffen. Be halve de kapitein, eenige officieren en een paar lascars (Br. Inidrsche matrozen) was de equipage van de Fazilka" naar don wal overgebracht, maar de booten, die de lie den hadden overgebracht, lagen lek ge slagen op de kust. Mot de groote, jol van de „Nias" werd toen lint volk van den wal gehaald. Den tweeden koer sloeg de jol in de branding om, -waarbij roer en dreg ver loren gingen, maar de bemanning en sloep behouden bleven. Ook konden twee red dingbooten van de „Fazilka" nog te water VAN ALLES WAT. Een merkwaardige uitspraak van Carnegie. Andrew Carnegie, de onlangs overleden Araerikaansche millionair, heeft eens het volgende gezegd: „Het rijkste erfdeel, dat men een, jongen man meegeven kan, is de armoede. Ik zeg geen dwaasheid als ik beweer:: juist uit do klasse der armen Komen de besten en groot- sten onzer voort. Niet de kinderen van den adel en de haute finance geven de wereld haar leeraars en martelaren, uitvinders en staatslieden, dichters en zelfs groote zaken mensehen. Geen der onsterfelijken, die de wereld diensten heeft bewezen, is uit een andere school, dan die der armoede voort gekomen. Diep medelijden heb ik met den jongen man, die. zijn eigen brood niet hoeft" te verdienen. Het ideaal! In het halfduister vertrek zaten de man- en de vrouw; beide streefden naar wereld- verbetering. Een man trad binnen lang van haar en Heek van gelaat. Broeders en zusters, begon hij, igij zoekt naar het land, waar een> ieder gel*ke •rechten heeft? Ja, ja, riepen enthousiaste stc-irimen, Gij zoekt naar hef land waar de een den ander niet hindert, en ieder gelaten zijn taak volbrengt? Ja, o ja I Waar ieder hetzelfde eten en dezelf de kleeding ontvangt? O, ons ideaal 11! Waai' alten precies geregeld leven en niemand zorgen heeft voor 't dagelijksch brood? O ,hoe schoon! Welnu ik kom er vandaan. De geestdrift steeg ten top. Waar is dat land? O, broeders en zusters, zei de man, terwijl hij vast naar de deur liep. Het is de gevangenis. Dat was tfe erg. Voor het gymnasium van een .kleine stad posteerde zich een goochelaar met een ezel, waarschijnlijk met het doel zijn kunsten te vertooncn. Alvorens-daartoe over te gaan, verwijdert hij zich even en laat. den ezel over aan de zorgen van een jongen met gezel. Het gymnasium gaat onderwijl uit. De hengels werpen zich in grooten getale op den ezel en -plagen het dier onbarmhartig. Een hunner, uit de laagste klasse, neemt daaraan echter geen deel en blijft er bij étaa». worden gelaten. Nu werd begonnen mot de berging o.a. van liet goudgeld, ter waarde van ca. 3 millioen gld. aan boord van de „Fazilka". Van de eerste reddingboot van dat Schip, die langszijde van de „Nias" kwam, was de Lascarbemanning niet meer to bewegen terug te gaan, zoo'dat die boot met roeiers van de „Nias" weid bemand onder commando van den len officier H. van Scheyen e-n den Sen officier H. Dalman 's Namiddags was al het goudgeld, de instrumenten en zooveel mogelijk lijfgoe deren aan boord van de „Nias" gebracht, en verliet ook kapitein Wiles de „Fazilka". Toen waren nog een 70 a 30 man Lascars en verscheidene scheepsofficieren aan den wal. Een groot deel van dezen was reeds overgebracht, maar nog bleken na monste ring 3 scheepsofficieren en 11 lascars te ontbreken. Van de lascars wilde toe.n nie mand meer in de boot gaan om de achter geblevenen af te halen, terwijl de beman ning van 'de „Nias" dood op was van het roeouen gedurende -den ganschen dag. Vrij willigers werden voorgeroepen, waartoe de heer Van Scbeijen en een officier van (^3 B. I. lijn, 'die als passagier de reis met d? „Fazilka" had meegemaakt, zich aan meldden, waarop ook nog 8 man van de „Nias" zich aanboden. Ook 'deze tocht tin het duister, hij telkens overkomende zeeën liep goed af. De roeiers van de „Nias" wa ren echter zoo afgemat dat de heer Van Scheyen en de officier van de B. I. lijn mee moesten roeien. Na de laatste schip breukelingen te hébben overgenomen, koerde do „Nias" naar Sabang terug. Sociale berichtej. Ned. R. K. Grafische Bond. Naar ons wordt medegedeeld, hebben de léden van bovengenoemde organisatie de nieuwe collectieve Arbeidsovereenkomsten voor het Boekdrukkersvak cn voor het Boekbindersvak met- overgroote meerder heid aanvaard. De eerste loonbetaling vond 10 Januari plaats. Het „Voorlcopig accoord", ge trof feit. voor de Litho- en Chemigrafische Bedrij ven werd eveneens goedgekeurd. De voorgestelde nieuwe contributiehef fing, tot een bedrag van 1/45 van 'het weekloon, werd door de leden eveneens aanvaard en trad, voor de drukkers en binders op 10 Januari, voor de litho- en chemigrafen op 17 Januari in werking. Voor -de andere leden dezer organisatie, voor welke collectieve oonitracten in voor bereiding zijn, na afsluiting -dezer con tracten. De voorstellen tot salarisverhoogïng der gesalarieerde bestuurders, werden, met bijna algemeene stemmen aangenomen. Tot nieuwo gesalarieerde bestuursders werden gekozen de heeren G. J. Jong en L. Nelissen. Den heer Jong zal Amsterdam als standplaats voor district Noord-Hol land worden aangewezen. Den lieer Ne lissen Maastricht voor district Limburg. Voor distri ets-bestuurd er voor Zuiil-Hoil- land wer den candid a at gesteld de heeren A. Hooghiemstra Den Haag, P. B. Jansen, Rotterdam en 'B. Sluis te Delft. Tn den loop dezer maand zal uit dit drietal door de leden een keuze worden gedaan. Land- en Tuinbouw. Tulpenbloemen. Men schrijft ons uit Katwijk: 't Is in het vak der tulpenbroeiers op he den ook misère. Stond het er aanvankelijk eenigszins gunstig voor ("voor de eerste, bloe men werden goed prijzen besteed), geheel anders is dit de laatste dagen. En de aan voer is nog heusch niet groot. Volgens de prijzen der laatste dagen is het trekken niet alleen niet loon end, doch er wordt verlies geleden. De bedrijfsonkosten zijn ook schrikbarend boog. Aankoop van bloem bollen, brandstoffen, glas, 't. eischt alles bedragen zooals tot voor dit seizoen nog n'ooit was voorgekomen. Gezien de navol gende prijzen, die op heden besteed worden op de veilingen, zal ieder vakman daaruit ooncludeeren dat het broeien op heden geld kost. Per 100 Gele Prins f 3f 3.40, La Rei ne f 5f 5.20, Thomas Moore f 3.75f 4.25, Vermilion Brillont f 6.70f 6.90, Couronne cl'.Or f 10. Salvator Rose f 7.90—f 8.30. Hya cinthen brengen per 100 f 2.60f 3 op. Spaarfonds voor Bcdemcultuur. Men deelt ons mede: Over de resultaten van het per 31 Dec. j.l. afgesloten eerste boekjaar kan voor loopig reeds het volgende worden medege deeld: Het aantal leden-aandecllioudcrs be draagt bijna 900 niet een eerste jaarlijksche i bijdrage varieerend van f 5 tot f 4150; 'de totale ontvangsten aan contributies liepen heit laatste kwartaal tot over de f 10.000 per maand, de inlagen op de spaarbank liepen tot over de f 100.000 per maand. Volgens een tusschentiidsche balans per 16 Aug. j.l. bedroeg de dekking der spaar bankinlagen 110.77 pet.; pea- 31 Dec. zijn de inlagen voor bijna 112 pet. door bezit tingen gedekt. Reeds vroeger dan aanvankelijk in de bedoeling lag, kon een deel van het bijeen* gebrachte fonds in werken van bodemcul- tuur worden belegd. Met on«ze financieele medewerking zijn enkele kleinere ontgin ningen voor rekening cn risico van dorden •/landbouwers cn kleine grondbezitters) tot stand gekomen. Het ligt in de bedoeling de kleine ontginningen door belanghebben den zelf, of althans ieder hun- onmiddellijk toezicht, krachtig te steunen. Het be stuur heeft gemeend voorloopig nog geep ontginningen voor eigen risico te moeten ondernemen. Overigens verkreeg de stichting door oiiderhandsclien aankoop een groot^ complex goed verhuurde tuingronden van uitstekende hoedanigheid, gelegen onder Leidschelidara ^.omp wij k welke een hoog rendement opleveren. Qni aan do eischon van liquiditeit te beant woorden, wordt voorloopig alleen het con tributie-kapitaal in eigen grondbezit be- legd. De overige gelden vonden elders een tij delijke en tevens nuttige belegging; o.a. is de bouw en de inrichting van hét nieu we sanatorium van „Herwonnen Levens kracht'1 door ons gefinancieerd, welke lee ning voor rente en aflossing door de Re geering gegarandeerd is on eerstdaags 'door de Rijkspostspaarbank wordt overge nomen. Dank zij den snoedigen opgang, dien onze instelling bij het Noderlandsehe pi^ bliek gemaakt heeft, overtreffen de flnan- dieele uitkomsten van het- eerste boekjaar de verwachting. Niet alleen is de iets hoo ger dan normale spaarbankxente ruim schoots verdiend, doch er kan ook na rui me afschrijving en reserveering aan den Raad van Toezicht worden voorgesteld een dividend van 6 pet. op de contributie- fltandeelen uit te koeren. Al onze pachters en debiteuren voldoden zonder eenige uit zondering aan hun verplichtingen. Mo menteel wordt met de Regeering onderhan deld over de financieertng van grootere ontginningen op ouderlingen grondslag en met steun van dc Regeering, volgens een door dr. Venders ontworpen plan. De be doeling hiervan is om groot-ere complexen in ontginning te nemen met onmiddellijke stichting van kleine boerderijen, zoodanig dat gegadigden naar een boerderij in deze ontginningen financieel deelnemen en grootendee-ls zelf den hitvoerenden arbeid verrichten. Dit plan schijnt bij de boeren, die meer huwbare kinderen bezitten dan er boerderijen beschikbaar zijn, zoozeer in den smaak f5 vallen, dat, in afwachting van hetgeen de Regeering-zal blijken te doen, de eerste ontginrangs-vereeniglng van belanghebbenden binnenkort reeds zal tot stand komen. Indien dit plan doorgaat dan is de stichting van ïoerderijen op groote schaal mogelijk en zal Spaarfonds voor Bodomcultuur in het tweede boekjaar een werk van onschatbare beteekenis voor den Nederlnndsclien landbouwersstand kunnen verrichten, terwijl de. groote kapi talen, welke iiTD 1920 verwacht worden, als dan dadelijk een nuttig en veilig emplooi kunnen vinden. Do vooruitzichten in het nieuwe boek jaar zijn in elk opzicht gunstig te noemen; wat de toeloop van leden en spaarbank inleggers betreft, is het jaar nog beter in gezet dan het vorige. Uit de Omgeving. ALKEMADS. Gemeenteraad. De raad der gemeente kwam gistermid dag in spoedeischende vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester F. v. Wichen. Afwezig de beer Strijk, wethouder. De voorzifter opent de eerste vergadering in het- nieuwe jaar niet den wènsch aan de leden, dat de besluiten dit jaar -te nemen jnogen strekken tot heil der gemeente. Hierna geschiedt mededeeling van eenige gebed-formules voor den aanvang van den Raad te "bezigen, waartoe in de vorige raadsvergadering is besloten. De voorzitter wilde hiertoe een commis sie benoemen om een keuze te doen uit de verschillende formules, waartoe worden be noemd de heeren Broekhuizen, Yenveij en de Koning. De notulen der twee vorige rgoderingec worden na enkele aanmerkten van den heer Verweij goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den raad der gemeente Smallingerland een adres to zenden aan de Tweede Kamer om. 50 pet .te leggen op de Rijksu it keering, die volgens de wet aan de verschillende gemeenten wordt gerestitueerd voor diensten aan het rijk bewezen. Z. h. s. besloten. Ingekomen is een verzoek van mej. A. v. d. Riet om ontslag als onderwijzeres aan de school Rijpwetering tegen 31 Maart 1920. Wordt verleend. De lieer de Koning vraagt, of in deze va cature niet kan worden voorzien door be noeming van een onderwijzer, wijl er aan $ie school 3 ondertvijzeresssen cn 1 onder wijzer is. De voorzitter stelt voor den oproep voer beiden open te stellen. Wordt besloten. Van eenige ingezetenen is een adres ar'A den Raad gericht tot instelling van eer Huurcommissie. De voorzitter deelt medó- dat de instelling hiervan reeds is besproken en binnenkort mededeeling zal worden ge daan. Aan de orde is het voorstel tot aankoop- van grond en gebouwen van A. var d. Hoorn ten behoeve van het Algeméefc Burgerlijk Armbestuur voor woningvoor ziening van het gezin v. d. Broek. Bovengenoemd bestuur, niet in staaT zelve hierin te voorzien, wendt zich tot ha gemeentebestuur. De heer Los merkt op, dat de gemeente nu wederom met den man opgescheept i? en is 'bevreesd, dat de man zich wederom aan vernieling van zijn huis zal overgaan. Hij acht het eenigst middel, wat rest, het volgende. De gemeente moet voor den man een ark koopen, waarna zij geheel van hem af «zou zijn. De heer Verweij, voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur, geeft vervolgens een uitvoerig exposé Van hetgeen genoemd be stuur in deze zaak heeft gedaan. De heer De Koning, Mie zich ter plaatse op de hoogte heeft gesteld en vindt 'dat die aankoop alleszins slecht zal uitvallen. Ook de heer Broekhuizen geeft zijn opi nie hieromtrent cn meent, dat genoemd pand een geschikte huisvesting voor v. d. Broek is. Wordt voorgesteld 'de zaak opnieuw* in handen te geven van het Algemeen Armbe stuur. Met algemeene stemmen besloten. B. en W. stellen vervolgens voor publiek te \erkoopen een 45-tal zware iepenboomen, staan'de langs den Langeweg, in de ge meenten Nieuwe-Wetering, Rijpwetering en Oud-Ade. De heer de Jong vindt het jammer zulks te doen, omdat het den weg ontsiert. De heer v. Doorn sluit zich hierbij aan, wijl de gemeente toch al zulk weinig natuur schoon heeft. De voorzitter sluit zich hierbij aan, doch zegt, dat het voorstel is geopperd omdat het onderhoud der wegen, de duurte van grint enz. zooveel geld kost- en de verkoop dus een compensatie zou zijn voor deze uitgaven. De lieer Verweij meent, dat men bij goo den aankweek van nieuwe boomen het na tuurschoon niet zal schaden. TJij steunt daarom het voorstel van B. en W. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 64 stemmen. Voor de heeren Verweij, Kokshoorn, -Bouwmeester en Broekhuizen. Vervolgens hebben eenige wijzigingen plaats in dc uitgaven der begrootingen voor 1919 en 1920, «waarna aan 'de orde i9 nadere regeling 'vergoeding voor schoonhouden schoollokalen wijk D, waarvoor een bedrag van f 25 meer wordt uitgetrokken dan was vastgesteld. In de commissie van advies voor de Werkloozenkas worden- benoemd de heeren Strijk, De Jong en Bouwmeester. De vergadering wordt hierna gesloten. OUDE-WETERING. Besmettelijke ziekte. Bij den schipper v. d. Z., liggende voor het liuis no. 195, doet zich een geval van diphteritis voor. WASSENAAR. Geboren: Else Petra, d. van J. Th. Joosting en E. G. M. W. Reuvens. Jo hannes Marie z. van P. Putker en A. v. d. Geer. Carel, z. van H. W. Muiselaar en G. H. v. d. Water. Christina Maria Theodora, d. van C. Noordover en J. Knij- nenburg. Adrianus Hubertus, z. van J. A. v. d. Ham en H. Bouwhuizen. Corne lls Wilhelmus, z. van J. L. Voorham en M. J. C. Bellekom. Overleden: A. v. Wissen 79 j. wede. van L. v. d. Velde. A. M. Hogewoning d. 3 j. O h dertrouwd: M. Vermazen 26 j. en W. F. S. Bouwmeester 33 j. S. van Didden 27 j. en M. C. Willems 26 j. De goochelaar keert terug; de gymnasias ten zei ten het op eer- loop en, behalve de kleine, die niet mee had gedaan. Op hem koelt de goochelaar thans zijn wraakzucht cn luid schreeuwende, loopt de knaap naar den rector, om zich over het voorgevallene te beklagen. Ongelukkig komt hij echter in botsing met een der leeraars, die in zijn kwaadheid, meenende dat de kleine hem opzettelijk verschrikt wil maken, weer een oorvijg uitdeelt. Steeds luider schreeuwen de, bereikt de onschuldig getroffene einde lijk den rector. „Ach mijnher de rector", roept het kind snikkend uit, „mijnheer X. heeft me daar een klap gegeven en ik heb den ezel toch niets gedaan." 1 Nauwslijks had de knaap deze woorden geuit, of weder weerklonk een klap. Een leeraar ezel te noemen, dat was een insu bordinatie zonder voorbeeld, meende de troctëor! Generaal Simula. Een aardige annecdote wordt verteld van generaal Smuts, den advocaat-journalist, politicus en soldaat, die den laatsten tijd zoo sterk op den voorgrond getreden is als nieuwe eerste minister van het vereenigd Zuid-Afrika. Het was kort na den Boerenoorlog en ge neraal Smuts stond op eene receptie naast een hooggeplaatst, maar nog zeer jong En- gelsch officier. „Hebben wij elkaar niet reeds eerder ont moet?" vroeg de jonge officier eenigszins nederbuigend. Ja, antwoordde generaal Smuts. Dat dacht ik al, merkte 'de officier op beschermenden toon op, maar ik herinner mij niet men ziet zooveel mensclien laat eens zien, waar heb ik u toch ontmoet. In Zuid-Afrika, antwoordde de gene raal kort. Gedurende den oorlog gaaft u zich aan mij over. Wenken bij het eten. Eet alleen voedsel van goede kwaliteit. Eet niet te dikwijls en niet te veel; ga altijd van tafel, zonder het gevoel te hebben over verzadigd te zijn. 'Hoe eenvoudiger het imaal is des te meer zal het bijdragen tot de gezondheid. Te veel eten is altijd na- deelig. Eet. niet te snel. Wie snel eet, zegt een spreekwoord, verteert zijn voedsel lang zaam. Eet of drink niets, dat zeer heet of zeer koud is. Bij he-t gebruik van ijs moet nicn het vóór het inslikken even in den mond houden, opdat het -de maag niet vcrkcrele. Drink geen sterken drank voor liet eten, daar de maag, hoewel voor een oogehblik geprikkeld, op d£ji duur haar kracht ver liest en de spijsvertering verstoord wordt. Kauw het voedsel goed. Goed gekauwd half verteerd. Drink matig bij het eten; door te veel water drinken worden de verteringssappen te veel verdund en wordt de kracht te sterk vermindead. Eet op geregelde tijden. Drink nooit zonder dorst; eet niet zonder eetlust. Eet niet altijd dezelfde soort spijzen, doch geef eiken dag eenige afwisseling. Slaap niet dadelijk na het eten. Mode de Paris. L. in het „Hbld." uit Parijs: ,,En dan, is het wel noodig u te zeggen-, dat de dames al sinds een dag of veertien... stroohoeden dragen? De Parisienne doet nn eenmaal de dingen anders dan een gewoon! mensch, en ze draagt in de niaand Juli 'n hoed van fluweel, of van vilt. Een jaar of wat geleden verscheen da eerste damesstroohoed „pas" in Februari, daarna werd het Januari, en zooals ik zei, je kunt bij alle modistes nu de „chapeaux dé paille" geëxposeerd zien. Waaruit ik opmaak, dat zoo legen 1938 de Parijsche dames stroohoeden zullen dra* genin den zomerl"

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3