Uit de Qmqevinq I*» beginsel kan. ieder besluit, iedere han deling en iedere weigering, waardoor een ambtenaar zich gegriefd acht, het onder werp van oene voorziening bij den rechter vormen. Do Beroepswet bevat een uitvoerige rege ling van het procesrecht. Die neemt het ontwerp over. De reeds in enkele gemeenten beslaande scheidsgerechten kunnen bestaan blijven. Van een besluit van dit scheidsgerecht kan de ambtenaar bij liet Rijksscheidgerecht opkomen. Het huldeblijk aan minister Ruys de de Beerenhrouck. Voor het huldeblijk aan den afgetreden .voorzitter van Sobriëtas, Z.Exc. minister Ruys de Becrenbrouck is ruim f 3100 in gekomen, welk bedrag door den oud-voor zitter bestemd is aJs fonds tot instandhou ding van het Centraal Bureau te 's Herto genbosch. De Stille week te *s Gravenhage. Kaar .de „Rslxl." verneemt, heeft de bur gemeester van 's Gravenhage, in verband met de aangenomen motie van het raads lid dr. W. v. d. Meulén, beslist, dat voor taan in de Stille Week de publieke verma kelijkheden open zullen mogen zijn, beliaI-# ve op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. De burgemeester heeft den Donderdag er bij gevoegd omdat van katholieke zijde hierop bijzonder prijs werd gesteld. K achelöMfp I off i ngc-« Vanwege de Rijkskolendistributie is, in zake kachelontploffingen, onderstaande circulaire tot de Brandstoffencommissies gericht: In verband met de vele in de dagbladen voorkomende berichten omtrent kachelont- ploffingon, toegeschreven aan dynamiet, of andere ontplofbare stoffen in de kolen, is dezerzijds een grondig onderzoek ingesteld. Naar aanleiding daarvan brengen wij het navolgende onder uw aandacht. De mogelijkheid bestaat, dat onder de kool ontplofbare sloffen geraken. Deze rao- geiiïkbeid wordt door deskundigen echter uiterst gering geacht, aangeize-n in de mijnen het meest nauwlettende toezicht op liet gebruik van oniplofbare stoffen wordt henidén en in de kool zelf zeer weinig ge schoten wordt. Wanneer in de kool wordt geschoten, mag trouwens geen. iiyn;iniiei, doch mag uitsluitend zwart buskruit of veiliglieadsmijnknrit worden gebezigd. Het is derhalve vrijwel buitenge sloten Jat dynamiet zich in de afgeleverde kolen bevindt. Het zwarte buskruit en het vêiligheiJsmijnkruit worden gevaarloos, zoodra zij met water in aanraking komen, dus als de kolen worden gewasschen, wat met hot overgroote gedeelte der huisbrand- kolen geschiedt. Eventue-cl achtergebleven niet ontploft© patronen van deze onplofbare stoffen zouden slechts gevaar kunnen ople veren in de ongewasschen schachtkolen, welke echter slechts bij uitzondering voor Jndshranddoeteinden worden afgeleverd. Het is echter de vraag of de kachelont ploffingen wel aar.- ontplofbare stoffen in de kolen moeten worden geweten en of de oorzaak daarvan niet gelegen kon zijn in opeenhooping van gas in, do kachels, als gevolg van onvoldoenden tn-k. Immers men verneemt nimmer klachten omtrent 't voorkomen van ontplofbare stoffen in in dustriekolen, die voor een veel grooter ge deelte uit ongewaseelien kolen bestaan. Tenoir.de elk geval onmiddelljk te kun nen onderzoeken heeft de hoofdingenieur der mij-wn verzocht, van alle gevallen ka- ohelontploffingen Onmiddellijk mededce- 3?ng te doen aan liet Staatstoezicht op de Mijnen te Heerlen, onder vermelding van de mijn van welke de betreffende kolen af komstig zijn. Het verdient ook aanbeve ling dat u den handelaar verzoekt indien bij lossing van wagons voorwerpen wor den aangetroffen, waarvan men meent, dat zij patronen van ontplofbare stoffen zijn (ook te dien opzichte zijn vergissingen niet buitengesloten), u hiervan onder op gave va.n mijn van herkomst en wagon- jnummer op do hoogte tc stellen, opdat uwerzijds hot Staatstoezicht hiervan even eens verwittigd kan worden. Het spreekt j vanzelf, 3at, waar het Staatstoezicht op de Mijnen een instelling is ter controle van do Limburgsche Mijnen, vorenstaande van toepassing is op koten, afkomstig uitslui tend uit Limburg. Netfertenefesh CentraaJ Filmarchief. Het bestuur van het Nederlandsch Cen traal Filmarchief te Den Haag heeft een adres aan alle gemeentebesturen in ons land gericht om financieelen steun. Het verzoekt tevens, om, indien cinema tografische "opnamen van gebeurtenissen binnen de gemeente geschiedt, waarvoor medewerking of toestemming vereischi wordt, daaraan de voorwaarden te verbin den, do negatieven van den film aan het archief van bovengenoemde vereeniging af te staan. Korte Kroniek, Zaterdag j.I. is door de directie van Van Houten's chocoladefabrieken te Weesp weer een gedeelte mannelijk en vrouwelijk personeel ontslagen. Het personeel, werkzaam ter drukkerij dezer onderneming kreeg de mededeeling, dat bet naar ander werk moest uitzien, daar de directie voornemens is de drukke rij met een week of zes geheel -stil te leggen. Op last van de hoofdbesturen van den Alg. Ncd. Typógr. Bond, van den Ned. Christ. Graf. Bond en van den R. K. Grafi- schen Bond, is bij de firma Hoksma te Franeker een staking geproclameerd. Deze firma heeft bedankt als lid van den Bond van Ned-. Boekdrukkers. Geëiscbt wordt dat dc firma zich weder zal aansluiten bij ge noemden bond. In den Haarlemse-hen gemeenteraad is met 10 togen 9 stommen besloten aan dc Ver. Volks unversitc.it voor Haarlem en omstreken over 1920 een subsidie te ver- leenen van f 2000 en over 1919 een subsidie van f GG6. Een belangrijk aantal manufacturiers in den .Gelderse-hem Achterhoek hebben zich gezamenlijk tot de daar gevestigde textiel fabrieken gewend, met heet verzoek in den vervolge niet meer aan particulieren te le veren. Te Vaassen (gein. Epe) wordt een groot terrein gereed gemaakt tot vestiging van een Duitsche ijzergieterij. KERKNIEUWS. Giften in dank door bemiddeling van de Leidsche Courant voor de te stichten paro chiekerk te Waarland (N.-H.) ontvangen: S. F. te H. f 1.50; t. H. te N. f 2.59; J. S. te. W. f2.50; J. C. P. te O., voor een spoe dige beterschap f2.50; Th. v. N. te O. f 1; J. W. te V. f 1; P. v. V. te W. f 1; L. V. te V. ff; B. J. P. G. te L f0.50; H. de V. te R. fl; Th. P. v. d. S. te O.-W. f 1; W. L. te L. f 1; B. J. B. te Z. f 1; C. T. te R. f 1; Adres Jaagpad te L. f 0.50; Wed1, v. d. P. te Z. f 1; J. D. II. te L. f2.50; R. v. A. te O. f 0.50; Wed. J. P. te R. f 1; W. A. te O.-W. fl; J. V. te L. f2; G. Th. v. d. S. te L. f 3; N. N. te V. f 2.50; G. T. te N. f 2; B. P. v. d. IJ. te Alphen f 5.50; H. S. te L. f 1.25; Wed. N. v. d. V. tc L. f 2.50; C. v. G. te N. f 2.50; A. G. to V. f 2.25; C. v. T. te H. f 2; P. L. te L. f 1; G. V. Ie N. f 1; L. v. E. te S. f 1; P. d. B. te S. f 1; C. F. te S. f 2.59; Fam. Wed. v. L. te O. A. f 1.50; P. J. H. te L. f 1 tot herstel van een zieke; R. G. M. H. te L. f 1; Wed. J. O. te L. tl; Th. N. te L. f2.50; L. v. d. L. te V. f 1; Leiden f3; A. C. B. te H. f 1; H. G. te R. f 1; Katwijk a. d. Rijn f 1; J. L. V. 10.50; P. v. d. S. te S. f 1.50; M. J. v. d. B. f 1; F. R. te H. f2; W. G. v. R. te N. f 2.50: Tb. v. B. te Z. f 10; J. v. B. te S. f 2.50; A. d. H. te L. f 10; N. N. te L. f 1; A. G. H. (o L. f 10; J. v. d. G. te S. f 1.50; G. H. te O. f 2; Alph. a. d. Rijn f 1; B. te B. 11; Sch. te L. fl; C. J. M. v. O. tc L. f 1; M. K. te W. f 1.50; P. v. M. V. te W. f 2; B. v. d. P. te V. f 2: Th. v. H. te L. 1 1; Fam. H. te S. f 1.75; P. H. te S. f 1; Li v. d. G. te W. f5; Fam. B. te L. f 1; J. de G. tc V. f 1; J. W. R. tc N. f 1; A. D. S. te H. f 2.50; J. d. G. te W. f5; J. v. W. te Z. f 1; Wed. H. v. d. M. te A. 1; H. v. 't H. te R. tl; Wed. d. J. ie V. f2; J. W. H. te R. f 2; Th. W. te V. f 1; G. W. K. te W. f3.50; J. te A. f 1; H. de H. te A. f 2 tot herstel van pa; J. K. te H. f 1; A. P. A. to L. f 2; Fam. G. te L. 1" 1; L. do B. te Z. f 5; L. to S. i 1; J. J. B. te L. i 2.50; W. v. Z. te K. f 1.30; C. D. te O.-W. f 4.25; J. S. te L. f 4; P. do V. te Z. f 1; Wed. H. v. L. te V. f 5; 4 arbeiders te R. f 4; H. K. te R. f 1; X. P. V. te R. f2.50 op hoop van zegen; M. P. tc L. 13; Wed. J.'v. d. P. te O. i 5; L. G. f 1.50; Mej. v. d. G. te Z. f 2.50; H. de II. to B. f 1.50; A. W. te Z. f 1; Geb. M. to Z. f 1; N. N. te S. f 1; J. B. to S. f 3; G. O. te W. f 5; Lezer te B. f 1.50; P. v. d. L. te A. f4; M. J. A. te L. f2.50; L. J. V. ie W. fl; Wed. J. Z. te W. f5; N. H. J. M. S. te N. 11; Fam. H. te L. f 1.25; P. L. te S. f 1; II. v. K. te N. f 2.50. om uitkomst in een moeilijke zaak ter eere van den H. Amtonius; P. 3. d. G. te N. f2.50; P. v. d. B. te V. f 1; Wed. C. G. v. F. te H. f 5 ter eere van bet H. Hart; H. A. te II. f 1; B. d. G. te N. f 2.50; C. v. d. M. te L. f 10; H. C- -n O. te L. 10.50; J. N. v. F. te L. 1 2.50. liet Goddelijk Kind Jezus loone allen, die een strooitje hebben bijgedragen voor de Kerstkribbe: Jezus' tabernakel te Waarland (N.-H.). Do anno parochie aanbevelend, J. J. VOLLERING, Waarland, 10 Jan. 1920. Pastoor. btgr. Paeifïcus Bos. De Java-Post" van 12 December doelde mee, dat Z. D. II. Mgr. Pacificus Bos, Ord. Cap., apostolisch vicaris van Borneo, 10 Januari do reis ad limina zou aanvaarden. Tijdens diens-afwezigheid zal de hoogeerw. pater Eugenius van Disseldorp als provica ris fungeer en. Da reliekschrijn der H.H. Martelaren vz\n Gorfeusn. In de nieuwe kapel, die naar de plannen van architect Jan Stuijt ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum zal verrijzen op het martelveld van den Briel, zal eer lang ter bewaring der Martelaarsrelicken een groote, kostbare reliekschrijn worden worden geplaatst. De schrijn, die door een viertal katholie ke families uit Noord-Brabant aan Z. D. H. Mgr. Collier, bisschop van Haarlem, werd aangeboden, zal worden vervaardigd geheel van kostbaar verguld metaal met rijke ver sieringen. De groote relieken zullen in den 1.40 M. langen schrijn eenigszins zichtbaar voor hel volk worden bewaard. Een rij van engelenfiguren met uitge spreide vleugels zal, als een wacht rondom, de hoofdversiering vormen, terwijl daartus- schen decoratief zullen worden verwerkt de symbolen der H.H. Martelaren, ontleend aan het Officium Plurium Martyrum. De beide fronten worden versierd met de emblemen der H. Eucharistie en van het Pausdom in drijfwerk; verder worden daar eenerzijds aangebracht de wapens van Gor- kum en Den Briel, wijzend op de plaatsen der marteling en het jaartal 1572; anderzijds de wapens van Oosterhout en Noord-Bra bant, als woonplaatsen der opdrachtgevers en het j aai tal 1919 van de vervaardiging. Het gehéél wordt in fijn geciseleerd en verguld brons met een rijkdom van versie ringen in drijfwerk en email uitgevoerd door Jan Eloy en Leo Blom, die in overleg met Mgr. Callier en de donateurs ook het ontwerp voor den schrijn maakten. Leger e» Vloot. Inlijving var» de lichting 1920 en uitstel van eerste oefening. Met afwijking van het ter zake medege deelde in de kennisgeving van 18 October, opgenomen in de „SL-Ct." van 20 October, geschiedt ue inlijving van dc loielingen der lichting 1920, toegewezen aan de: 1. pantserfort-artillcrio, in twee gedeel ten, en wel het eerste gedeelte in het tijdvak van 1—5 Maart 1920 en het tweede gedeelte in dat van 1620 Augustus d.a.v. 2l lorpedis.tenj in twee gedeelten, en >vel het eerste gedeelte in het tijdvak van 15 Maart 1920 en het tweede gedeelte in dat van 16—20 Augustus d.a.v.; 8. pontonniers en bestemd voor het twee de in te lijven gedeelte, in het tijdvak van 87 Augustus 1920, in stede van 1620 Juni 1920; 4. véld-artillerie, in het tijdvak van 3—7 Augustus 1920, in stede van 15 October 1920; 5. rijdende artillerie, in het tijdvak van 3—7 Augustus 19.20, in stede van 15 Oct. 1920. Ten .aanzien van de categorieën, hiervo- ren genoemd onder 1 en 2, zal door de bur gemeester nader worden bekend gemaakt, wie van de lotelingen zullen worden be stemd voor het eerste, en wie voor het twee de in te lijven gedeelte. De tijdvakken van inlijving, reeds be paald voor de overige categorieën van dienstplichtigen- der lichting 1920, onder gaan, behoudens onvoorziene omstandighe den, geen verandering. Voor zooveel betreft de dienstplichtigen van vorige lichtingen, die uitstel of verlen ging van uitstel van eerste oefening hebben tot liet tijdvak van inlijving van de dienst plichtigen van de lichting 1920, toegewezen aan een der biervoren onder 1 tot en met 5 genoemde korpsen, woTdt dit uitstel of deze verlenging van uitstel geacht te zijn ver leend: voor de groepen 1 en 2 tot 1 Maart 1920; voor de groepen 3, 4 en 5 tot 3 Augustus 1920. Aan do betrokken dienstplichtigen zal, zooveel noodig, zoo spoedig mogelijk een nieuwe verlofpas worden toegezonden, waarbij hun tot den voor hen hiervoren bepaalde^ datum verlof wordt verleend. Van de lichting 1920 zullen 'geen miliciens worden aangewezen voor opleiding tot re serveofficier, herkomstig uit de militie. Vrijwillige aanmelding is tot een beperkt aantal toegestaan. LUChSVAARTT. Luchtreizen in Duitschrantf. Aan een artikel over de ontwikkeling van de luchtvaarttransporten over dc wereld in de „Times Trade Supplement" van 10 dezer onleencn wij, dat de Duitschers ijve rig doende zijn, de luchlvaaritransportem te ontwikkelen en dat zij reeds een bond hebben gevormd met plaatselijke af deelin gen in al de voornaamste steden, dio zich uitsluitend zal bezighouden met het popu lo risoeren van alle vormen van vliegen. De slechte toestand der spoorwegen en de opstopping en vertragingen bij het gewone verkeer vormen natuurijlc een sterke sti mulant voor do luchtreizen in Duitsehland. Do laatste berichten, zegt 'het artikel in do „Times'* wii'zen erop, dat duizenden mijlen van Duitsche luchtwegen in een ver gevorderden staat vin organisatie verkee- ren, terwijl de Duitsche luchtvaartonder nemingen proeven hemen met groote han- delsaercplane's met verschillende motoren, die ladingen zuilen krnnen vervoeren van niet min'der dan 3 ton. Tot dusverre echter is "de ontwikkeling tegengehouden door gó. brek aan petroleum. Land- en Tuinbouw. De kaashandel. Onder leiding van den heer Reitsma, voorzitter van hc-t Zuivélkantoor, heeft, naar de „Msb." mededeelt, in Hotel Do Twee Steden te 's Gravenhage,- een verga dering.plaatsgehad, waarop vertegenwoor digers van coöperaties en organisaties uit den kaashandel waren uitgenoodigd. Op deze vergadering werd in de eerste plaats de precaire toestand, waarin de kaashandel verkeert, onder het oog gezien en vervolgens liet denkbeeld geopperd, of het, om den toestand zoo niet geheel dan. toch gedeeltelijk te redden, niet mogelijk ■zou zijn een beroep tc doen op den minister om zijn medewerking er toe 1e verleenen, dat het credict, hetwelk men van rijkswe ge van plan is aan Frankrijk en DuitseL- land te verstrekken, zal worden benut om kaas op lang crcdiet aani het buitenland te verkoop cn. Uit do vergadering werd een commissie benoemd om nadere voorstellen in deze uit te werken cn aan deh minister voor te leggen. De Vereeniging van kaashandelaren in Noord-IIolland heeft aan den minister van Landbouw het volgende telegram gezon den: Ir, verband met economische onderhande lingen: met buitenland verzoekt de Vereeni ging van kaashandelaren in Noord-Hol land daarin- gekend te worden door i.n een eventueel te vormen commissie daariu ver tegenwoordigd te zijn." Aan het Zuivelkantonr in den Hagg zond men 'het volgende telegram: „Aangezien men niet direct aan ons rechtmatig verzoek om teruggave der hef- hng der eerste perindo van 17 Nov. af, heeft voldaan, worden onze verliezen door schuld van de regeering steeds grooter. Verzoeke dringend ons te seinen, welk lichaam of personen 'in dezen geen recht wil doen, daar wij geen oogenblilc meer wensrhcri te wachten, om de middelen, die ons ten dienste staan, voor deze zaak te gebruiken." RECHTSZAKEN. Moord cp haar echtgenoot. Het gerechtshof tc 's Gravenhage vernie tigde wegens vormgebrek het vonnis van de Haagschc rechtbank, waarbij mevr. Van B.S., ter zake van moord gepleegd op haar man op 28 Januari 1919 in de echtelijke woning aan de Jan van Nas- saustraat te 's Gravenhage, werd veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Opnieuw rechtdoende .verklaarde hot Hof beklaagde schuldig aan moord en veroor deelde haar tot een gevangenisstraf van 10 jaar. Zoowel het O. M. bij de rechtbank, als bij het gerechtshof had een veroordeeliing gevorderd van 16 jaar gevangenisstraf. In Friesland zijn de eerste processen-ver baal tegen dc overtreders der Invaliditeits wet opgemaakt. De heks. Dymiphina G. uit Rucphen was"„de Seks" die zich in hooger beroep te verantwoorden had. De rechtbank te> Breda had haar ver oordeeld tot 3 maanden1 gevangenisstraf wegens verontreiniging van een drinkwa terput. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bureiv oorlog aanleiding had gegeven1 tot het ten laste gelegde. Dympliina was het blijkbaar beu geworden dat de benaming „toover- beks" haar aanhoudend werd nagegeven. „Ik zal je eens een droge keel bezorgen, wacht maar!" had de „heks" aan buur vrouw Versüjlen gezegd toen deze het haar lastig maakte* En. om buurvrouw'die droge keel te doen gevoelen had zeT's nachts een emmer, gevuld met onwelriekende stoffen in den put geworpen. Toen vrouw Verstij len in plaats van frïsch water vu'l vocht in haar emmer ophaalde zei ze: „Dat heeft zeker de heks gedaan!" Iedereen verdacht trouwens de tooverheks van de wandaad. Beklaagde ontkende, ze had op haar bed geslapen; doodonschuldig dus. De adv.-gen. eisehte bevestiging van het vonnis c.n voerde aan dat hein niets anders overbleef aangezien beklaagde het bewezen feit bleef ontkenmen. De verdediger mr. I-Toubcn, pler.tte voor waardelijke veroordeeling in verband met het groote gezin van zijn cliënte. LISSB. Ned. R. K. Volksbond. De R. K. Coöp. Vereeniging „Onderling Belang door Steun Verkregen" hield in het Bondsgebouw een goedbezochte vergadering. Inzake liet in de vorige vergadering genomen besluit tot uit- keering van dividend en toelating, tot lid van alle R. K., aangesloten bij een plaatse lijke R. K. organisatie, was door den eerw. adviseur aan den centraal adviseur, Rec tor Stroomer, gevraagd in 'hoeverre deze regeling wenschelijk en toelaatbaar is. 'Het antwoord van Rector Stro om er luidde dat men het ledental, en vanzelf ook de divi- denduitkeering, niet verder moest uitstrek ken 'dan tot dc leden en donateurs van den R. K. Volksbond. De voorzittr wenschte na dit advies het genomen besluit door de ver gadering te doen vernietigen. Enkele leden kwamen hiertegen op. Na breedvoerige be sprekingen werd ten slotte besloten dat het bestuur zich schriftelijk zal wenden tot Rector Stroomer, in welk schrijven de mo tieven, welke tot het eenmaal genomen be sluit hebben geleid, zullen worden neerge legd; bij het aan to ontvangen advies zal de vergadering zich onvoorwaardelijk neer leggen. Aan* de orde was alsnu de verkie zing van een nieuw bestuur voor de Coöpe ratie, daar het bestuur van den Volksbond bet te volhandig krijgt om de coöperatie to blijven besturen. Bij enkele candidaatstel- ling werden gekozen- de hoeren A.H. Sehra- ma, H. van Tongeren,, II. Vogelsang, N". van der Poel en C. Schrama. De voorzitter deelde mede, dat de geplaatste obligation vijf procent zullen gelden. Hierna ging men over in vergadering van den Volksbond en wel in hoofdzaak ter bespreking van de kwestie „Volkscourant". Om zich voor driemaal per week te abon- neeren, bleek geen animo tc bestaan. Daar de kosten voor het eenmaal verschijnend nummer grooter worden, werd besloten met inaang van 1 Mei a.s. de contributie met 1 cent per lid en per week te verhoogen. Daar wegens de benoeming van voorzitter en secretaris tot bestuursleden van de coöperatie en het bedanken van den pen ningmeester drie zetels vacant zijn, kunnen hiervoor candidatenlijsten worden- inge diend. Hierna verkreeg de geest, adviseur het woord, die de coöperatie feliciteerde met het nieuwe bestuur, waarvan hij van te vo ren de zekerheid had dat zij deze instelling met vaste hand zouden besturen. Hij hoopte voorts, dat men voor bestuursleden voor den Volksbond de rechte mannen zou we ten te vinden. Z.Eerw. wees er vervolgens on dat hij morgen, Vrijdagavond, weer so cialen cursus gaf, waarvoor hij een grooter opkomst dan voorheen verwacht. Bij de rondvraag" drong de heer v. d. Poel aan op daadwerkelijken steun van de leden aan de leden van „Eerbied in Gorks Huis". ■Hij wenschte dit corps uitgebreid te zien met een aantal z.g. „stille" leden. De heer Kortekaas bracht een woord van hulde aan den scheidenden voorzitter, die ruim drie lustruums de afdeeling of als voorzitter of als secretaris op zoo kranige wijze heeft bestuurd. Hij hoopte hen in 't vervolg als trouw volksbonder aan de andere zijde der bestuurstafel te ontmoeten. Met een woord van uanlc voor den steun zoovele jaren on dervonden van de leden sloot de voorzitter de vergadering. OFRRTGEEST. Ziekenverpleging. Door het bestuur der vereeniging Ziekenverpleging voor allo Gezindten" i9 met ingang van 15 Ja nuari a.s. als wijkverpleegster van boven genoemde vereeniging benoemd zuster A. J. v. d. Wende. VOORSCHOTEL. In 'beklag genomen. Door de politie agenten Vonk en Steffens is bij K., 'wonen de alhier, een zeil, een dekkleed, gemerkt firma M. Dekker Jzn. Zaandam, een partij touwen en trossen in beslag genomen. Deze zaken zijn vermoedelijk afkomstig van diefstal. Een bijzonderheid. Door den landbou wer J. Lekkcrkerker alhier is verkocht een nog te werpen kalf, voor de som van f 250. Vader en moeder zijn volbloed en Friesch bont. XOETERWGUDE. Herkend. Het Zondagavond' alhier op„ gehaalde lijk van een manspersoon uit de Stompwijkschevaart, is herkend ais te zijn van J. Smoorenburg, wonende te Den Haag en -timmerman van beroep. De bcgroottnjg. Gcd. Staten hebben B., en W. dezer gemeente gemachtigd tot bet doen van uitgaven uit Idc posten der be grooting 1920 4ot de helft der aangevraagde sommen en tot het ontvangen van alle daarin geraamde inkomsten. Hunne goed keuring aan de begroot!ng hebben zij ver daagd'. ZEVENKOVEN. Polderbestuur. Bij de verkiezing van den Polder Zevenhoven op j.I. Dinsdag is L} J. de Groot tot dijkgraaf, en zijn J. C. Bulk* J. J. v. d. Bosch en Adr. Oskam tot heem raden gekozen. Gemengde Berichten. Een nieballedaagsche truc. Een aan nemer van heiwerken te Amsterdam is de zer dagen op niot-allcdaagsche wijze heti slachtoffer geworden van een paar handi ge 'dieven. J.I. Zaterdagmiddag verscheen op het terrein waar de aannemer zijn materialen' geborgen heeft, een jeugdig persoon in ge zelschap van een „handelaar". Eerstge- onemdc -ontsloot brutaalweg de deur, die toegang gaf tot de opslagplaats der hel-' materialen, aan den juist aanwezigen eige naar der schuur voorgevende een- zoon van den aannemer der heiwerken te zijn. „Er wordt zoo weinig in de bouwwerken verdiend, dat wo den boel maar liever ver knopen", verklaarde dc pseudo-eoon van den hoier. En de daad bij het woord voe gende, laadde zoon en „handel ear" di verse machinedeelen op een gereedstaan- den wagen, waarmede later weggereden' wérd. Toen 'de eigenaar der machinerieën den brutalen diefstal ontdekte, gaf hij hiervan kennis aan de marechaussee te Water graafsmeer, die onmiddellijk een onder zoek instelde. Er moet voor een waarde van circa f 600 ontvreemd zijn. Een passenkwestie. Wij vermeld dep onlangs, dat de heer M. Reens te Bla- ricum aan den gemeenteraad van Zaan dam een adres had gericht, waarin hij wethouder Duys er een verwijt van maakte dat deze in oorlogstijd (October 1918) aan. „zekeren* tooncelspeler" een pas naar En geland had bezorgd bij den Britechen con sul, op voorwaarde, dat deze tooncelspe ler in Engeland tevens voor de gemeente Zaandam over een hangende zaak zou on derhandelen met de firma West: Uitgenoodigd, om nadere .inlichtingen te verstrekken, heeft de heer Reens nu aan het Zaandomsclie gemeenteraadslid, den heer C. Tel een „open brief' gericht, waar aan wij de- volgende bijzonderheden ont- leenen. De bedoelde, acteur blijkt te zijn de heeri Co Balfoort van het gezelschap Willem Roy aar da; op zijn pas stond vermeld, dat hij „gasfitter" was. Behalve hetgeen reeds, in ons blad van 3 Jon. stor.d on wat de lieer Duys grootendeels erkend heeft, deelt de heer Reens nog mede, dat de heer Bal foort in Londen een boekje „The Gasfitter", heeft gekocht, waardoor hij op een politie bureau geroepen do in zijn pas genoemde kwaliteit aannemelijk kon maken; voorts dat hij inderdaad even bij de firma West is geweest als iemand, die even een bood schap komt, doen. De heer Duys heeft gezegd dat de heen Balfoort een langen tijd in Engeland in, zaken is geweest; de heer Reens deelt mede dat dit daarop neerkomt, dat de heer B, een tijdje in Engeland dn een bloemenwin kel het bloemenbrndOn heeft geleerd. De heer Reens grondt nu zijn verwijt hoofd zakelijk liierop, dat de heer Duys der* Britsehen consul niet had laten weten, dalr de heer Balfoort acteur was en tevens voor een particuliere zaak zich naar Engeland wenschte te begeven. Geld smokkelen. Te Putte (N.B.) zijn van een smokkelaar 1360 zilveren vijf- francsstukken in beslag genomen. Stim, doch niet slim genoeg. -- Men meldt uit Dordrecht aan de „Msb.": Gisteravond kwam een joucre kantoorbe diende bij de politie aangifte doen, dat hij, toen hij een portefeuille niet geld van het kantoor naar het huis van zijn patroon moest brengen door twee onbekende man nen mishandeld werd die hom de portft- feu'iUe^met inhoud van f 25.000 afhandig maakten. Do jongen zag er nogal mishan deld uit. Bij nader onderzoek bleek, de zaak zictï toch even anders to hebben toegedragen. Hij had het verhaal verzonnen om op die wijze het geld, rloc.h ook zijn goeden naam en zijn betrekking te behouden.. Het geld had hij onder de pann«n var* het dak zijner woning verborgen. Om aan! zijn verhaal moer schijn van waarheid te geven bad hij "zich zelf met een mes zoo toegetakeld. SpoGrwegdiefstalleit. Dezer dagen werd te Haarlem oen spoorwegarbeider gearres- teerd wegens spoorwegdief stallen. Men' kwam op zijn spoor, doordat, het dienst meisje, waarmede hij omgang had, ver dacht word van diefstal hij 'de familie, waar zij diende. Thans zijn roods vijf spoorwegbeambten gearresteerd,, die ver dacht worden van diefstal. De. storm. Tg Hoogcvcen zijr> tijdens den storm 7 noodwoningen ingewaaid. Hoog water. Men seint uit Maastricht: Nog is de Maas 6 c.M. gewassen. Ze stond gisteren 4.48 M. Sedert 1880, toen ze tot 4.82 M. kwam, is ze niet meer zoo hoog geweest Uit Luik werd gisteren nog 12 c.M. was geseind. V. D. meldt nit Grave: Dinsdag arriveerde een boot met 50 man uit Litli en Lithoyen om do Beersche Maas te helpen keeren. Den geheelen nacht is doorgewerkt, doch gistermorgen was het niet megr to. houden. Po avfir,laat

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2