S)e£cM6clie (Boma/nl buitenland. binnenland, £)it blad verschijnt clkcn dag, uifgez. Zon- en /cesta. Te Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. week, f2.2ö p. kwartaal; by enze agenten 18 ct. p. we Je, f 2.40 p. kwartaal.Franco T post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 40 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke pummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zoudagsblad 8 cent» 11e Jaargang. DINSDAG 13 JAGUARS 1920. BureauSTEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. TefeJoon 935. No. 3I20 Postbus 11* De Advertentieprijs bedraagt &£'/2 cer.t per regel voor gewone advertentiën; Zaterdags 80 cent per regel Voor ingezonden mededecliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden DE EERSTE BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBOND. I DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. DERTIG JAREN VAN DEZEN VREDE BRENGEN DUITSCHLAND IN DEN- ZELFDEN TOESTAND ALS EERTIJDS DE DERTIGJARIGE OORLOG. OVERZICHT. Reeds Vrijdag om half elf zal te Parijs an het ministerie van buitenlandsche zaken door Loon Bourgeois de eerste bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond worden geopend. Aan president- Wilson is verzocht, den Raad samen te roepen. De Raad moet bestaan uit negen leden, n.l. de vertegen woordigers van de "groote mogendheden Engeland, Frankrijk, Amerika, Italië en Japan en vier vertegenwoordigers van klei ne naties. In het vervolg zal de algemeene vergadering deze vier kleine naties moeten aanwijzen, maar voor de" eerste maal heeft de vredesconferentie zich met die taak be last en aangewezen België, Brazilië, Span je en Griekenland. Nederland is gepasseerd. Trouwens, hot heeft zich over de aanslui ting bij den Volkenbond officieel nog niet uitgesproken. Ook het land van den zetel van den Volkenbond, Zwitserland, is niet van de.partij. Het had wel willen toetre den, onder beding, dat het geen doortocht over zijn grondgebied zou behoeven te ver schaffen aan de strijdmacht, die de Volken bond te eeniger tijd tegen een rebeischen staat in het veld zou kunnen zenden, ötfch id it voorbehoud, is niet aanvaard door de lioogë oomés in Parijs en nu moet een volks stemming nog over de onvoorwaa *dêh'|ke toetreding beslissen. Intussclien heeft Clemenceau zoowel ons land als Zwitserland, alsmede de andere neutralen: Argentinië, Chili, Columbia, De nemarken, Spanje, Noorwegen, Paraguay, Salvador, Zweden en Venezuela officieel uïtgenoodigd om tot het Volkenhondssla- tuut toe te treden. De Duitsche Liga voor den Volkenbond lieeft een verklaring in het licht geggven waarin voor Duitscbland en voor alle "tol ken een volkenbondspolitiek wordt aanbe velen. De tegenwoordige Duitsche regec- i in.g zal dien raad wel willen opvolgen. Zij heeft van de ware volkengedachte slechts goeds te verwachten. De militaire geest, die bet vredesverdrag heeft ingegeven, snoeit tie riemen nog strak om het Duitsche lichaam, zoodat 't, pijnlijk gestriemd, zirh j bijna niet verroeren kan. Slechts de ware volkenbondsgedachte kan die handen sla- ken. kan maken, dat niet, zooals tie „Vor- w arts" vreest, een dertigjarige vrede Duitscbland in denzelfden toestand zal I brengen als eens de dertigjarige oorlog h-'oft gedaan. Maar eerst langzamerhand zal die volkenbondsgedachte kunnen doordringen. IVIissclrien echter zullen practische overwe- gingen er toe kunnen bijdragen cm de vrodesbepalingen niet in al hun gestreng heid op Duitschland toe te passen, want in derdaad zou de ondergang .van Duitscnland I ook den ondergang van njr, sehuldeischers I nader kunnen brengen. Onder de voor het b Ogenblik nog knel- 1 lende banden worden de bepalingen om trent het bezette Rijnland gevoeld, waarte- gen de Duitsche regeering reeds in een nota van protest opkomt. De Volkenbond. LERSNER PLEIT VOOR NIET-UITLEVE RING OER Z.G. OORLOGSMISDADIGERS Lersner, door Reuter geïnterviewd, zeïde te hopen, dat de Entente Duitschland zou helpen blijmoedig te arbeiden en de voor waarden van het verdrag te vervullen, om dat de economische voorspoed, vooral van 1 Frankrijk, voor een groot deel afhing .van Duitschland' s economisch herstel. Hij drong er bij de geallieerden op aan, om niet tot den letter vast te houden aan de uitlevering van de zoogenaamde oorlogs misdadigers, omdat dit de ernstigste ge volgen kan hebben, niet alleen voor Duitsch land, maar voor den vrede van Europa. België. Uitbraiding poststaking. De staking van het personeel der poste rijen wordt ernstiger. In verscheidene ste den ging het personeel Zaterdag tot staking over. In de provincie Luik staakte het on dergeschikte personeel van de ponten en wegen. Eupen en Malmedy. De bladen melden, dat Eupen en Malme dy sinds Zaterdag onder volledige souve- reiniteit van België staan. De Belgische vlag waait van verschillende gebouwen. De hoo- ge commissaris-generaal Baltia zou heden een proclamatie aan de bevolking richten en een plechtigen intocht houden in Eupen en Malmedy. Duitschland. DE SPOORWEGSTAKING. Naar de ,,Denag" verneemt, onderhande len de afzonderlijke spoorwegdirecties in bet rijk onderling over een verhooging der tarieven voor reizigers en goederen, om daardoor de loonsverhoogingen goed te ma ken. Men hoopt weldra tot een overeen stemming te komen. De Rijksregeering en de Pruisische staats- regeering hebben een oproep gericht tegen •le stakingsbeweging der spoorwegarbeiders op het. oogenblik, waarop het. Duitsche volk rijn plicht, om het vredesverdrag na te ko men, begint, te vervullen, terwijl de krijgs gevangenen op het punt staan naar huis te- JW te keeren. De spoorwegarbeiders wor den opgeroepen den dienst onmiddellijk we der aan te vangen en ophitsers ver te hou den. Het gelieele volk wordt opgeroepen de regeering te helpen bij haar maatregelen tegen den polilieken strijd van gewetenlooze elementen. De regeering zegt met alle macht voort te zullen gaan om, waar het noodig is, den staat van beleg af te kondigen. In Dusseldorp, Arnsburg, Munster en Minden in de staat van beleg afgekondigd. Het uitvoerend bewind gaat hierdoor over op den militairen bevelhebber. Uit Keulen wordt geseind: Na een korte onderbreking - heeft het spoorwegpersoneel in het bezette gebied het wer k Zater dagmorgen li e r v a t. Met enkele, door gebrek aan locomotieven ontstane uitzon deringen, vertrokken de treinen nergens weer precies op tijd naar het onbezette ge bied. Het vei keer met Berlijn is nog ver broken en door de slechte draadverbindin gen is men niet op de hoogte van den toe stand in het rijk. De arbeiders in het'be zette gebied zijn blijkbaar gezwicht voor het gezag der bezettende overheid.. Een later bericht uit Diisseldorf meldt: In den stakingstoestand is geen verandering- gekomen. Op last van den militairen bevel hebber werden café's, bioscopen en concert zalen gesloten. Deze maatregel werd nood zakelijk, wijl op deze voorwaarden de sta kingsleiding kolen levert. De stakingsleiding eischte verder stopzet ting van de - levering van electrischcn stroom aan de fabrieken, waardoor meer dan 10,000 arbeiders, die thans slechts zes uren werken, broodeloos worden. Een ma tiging van de eischen was niet te bereiken. De Oost-Zee-folokkadd Opgeheven. Sinds Zondagnamiddag is de Oostzeeblok- kade opgeheven. De eerste Duitsche schepen zijn reeds uitgevaren. Rusland. De opmarsch der roode troepen. De gevochten duren voort in 'de richting van Jac-obstadt en Dunaburg. Twintig werst ten N.W. en N. van Oeman hebben de roo de troepen de stations van Christi-Norka en Pomoinik bezet. Zij rukten de stad No- vo-Milgorod binnen. De roode cavalerie maakte zich na een bloedig gevecht meester van de steden Rostof en Naspi'tsjevan. In Siberië. Volgens een Reut er-telegram uit Peking houden de revolutionairen Irkoetsk bezet, na de troepen van Semenof verdreven te hebben, die 71 dooden achterlieten. Er zijn gevechten aan den gang bij Werkneudinsk waar Semenof's troepen tijdelijk de over hand hebben. De geallieerde commissie be reikte Missovaja aan het Baikal-meer. An dere vreemdelingen trachtten Irkoetsk den 2en Januari te verlaten, doch werden daar in door het gebrek aan locomotieven ver hinderd. Zij worden thans door Japanscho troepen beschermd. Koltsjak gevaftvgen genomen? De ,,N. R. C't." ontving een Radio-bericht, volgens hetwelk admiraal Koltsjak, hoofd van de Siberische regeering, volgens een draadloos telegram van Vrijdag uit Mos kou, te Irkoetsk door kolonel Pepelajef ge vangen genomen zou zijn. Het bolsjewistische dr'aadlooze telegram, dat gewag maakt van de verovering van Krasnyarks, voegt daaraan toe, dat de overblijfselen van het ecr&e, tweede en der de leger van Koltsjak zich hebben overge geven. De „Times" teekent hierbij aan, dat de macht van Koltsjak thans geheel is vernie tigd. Denemarken. Vreugde te Kopenhagen. De bekrachtiging van het vredesvedrag is te Kopenhagen met buitengewoon groote spanning tegemoet gezien, vooral omdat er voor de Denen een zoo groot nationaal belnrug aan was verbonden. Om vier uur vulden zich 'de voornaamste straten en plei nen! met belangstellenden, vooral liet ple'n voor het stadhuis en de Langelinje, waai de Britsche kruiser „Caledon" en eonige kleine Franschei/booten lagen gemeerd. Er waren duizenden menschen op de heen. Toon de klok van het stadhuis vier uur steeg, begon een orkest oen vred°sgezang to spelen, terwijl de klokken luidden en volksliederen volgden op het vredesgezan.g. De groote menigte zong de volksliederen mee. Overal hoorde men voortdurend den naam Sleeswijk. Op de Langelinje waren duizenden bijeen om hulde te brongen aan de vertegenwoordigers Van de geallieerde vloot. Op de schepen der geallieerden werd enkele minuten voor vieren de vlag gehe- schen. Spanie. Moordaanslag. Uit Madrid wordt medegedeeld, dat een aantal personen een revolveraanslag heeft gepleegd op den oud-president van de Ka mer, Lillo, die ernstig gewond werd. Een der aanvallers, een bekende anarchist, werd gearresteerd. Amerika. HULP AAN OOSTENRIJK, POLEN EN ARMENIë. De minister van Financiën heeft machti ging verzocht om een voorschot van 150 millioen dollar te verleenen voor voedsel aan Oostenrijk, Polen en Armenië. De hulp der V. S., zei hij, is gebiedend nood zakelijk om den wanhopigen toestand van milHoenen menschen te verbeteren. Hij zette het gevaar uiteen dat dreigt als bet volk niet behoorlijk gevoed wordt, wat rampspoedige uitwerking zou hebben op de financiën der geheel e wereld. Buitenlandsche Berichten- Onlusten te Berlijn. In het Noorden van Berlijn hebben ern stige relletjes plaas gehad. Een honderd tal jongelieden hadden zich in de nabij heid van de Stettiner Bahnhof verzameld, terwijl eonige hunner ophitsende toespra ken hielden in verband met het gebrek aan levensmiddelen cn arbeidsgelegenheid. Na afloop hiervan trok de bende naar den win kel van eon cuisinier. Onder het roepen van „Weg met Noske, weg met de regee ring!" storaide 't gepeupel den winkel bin nen en roofden daar taarten en gebakjes. De tramlijnen werden versperd en de tram wagens tot stoppen gedwongen. Op andere plaatsen weïd het voetgan gersverkeer stop gezet en werden voorbij gangers, vooral vrouwen, lastig gevallen, zonder dat iemand tegenstand vermocht te bicden. Ten slotte trokken de betoogers naar een Brouwerij in de Schonhnuser Allee. Een deel der manifestanten drong liet gebouw binnen, doch 'de directie der brouwerij waarschuwde de politie, waarop 10 agen ten in een auto verschenen, die do men'gte" uit elkaar dreven. Zij. die in het gebouw waren binnengedrongen, werden na een flinke aframmeling op de keien gegooid. Door een boom gedood. Zondag werd gedurende den storm de negenjarige prinses van Salro door een neervallenden boom in hot park van den prins de Croy te La Louvièr© gedood. De even oude prins Alexander de Croy werd zwaar gekwetst. Spoorwegrampen. De expresse-trein BazelOostende is bij Neufchateau (Belgisch Luxemburg in bot sing gekomen met een goederentrein. Er zijn twee dooden en acht gewonden. Te Haine St. Pierre (Henegouwen) is een reizigerstrein uit Bergen in botsing gekomen met een goederentrein. Verschei dene personen zijn gekwetst. Een treinbotsing heeft plaats gehad Vrij dag j.l. in den. St. Gothard-tunnel. Er zijn talrijke gewonden en vijf dooden. Nieuwe onlusten in Ierland. Een honderdtal Sinn Feiners met revol vers cn geweren deed Vrijdagavond een aanval op liet politiewachtlokaal van Castle Hacket, Gahvay. Een sergeant-con- stabel, de eeuige, -die zrclr-tc-gen de annvab" Iers verdedigde, antwoordde met salvo's en weigerde zich over te geven. Een patrouil le van vier constabels hoorde op vier mijl afstand een bom tegen den muur van de kazerne ontploffen. Zij' renden door do vel den, vielen de aanvallers in den rug en dwongen lien terug te trekken. Broodkaart. Do directeur van hot Rijkskantoor voor de distributie van graan c-n meel mankt bekend, dat als wittebroodkaaft voor het 123ste tijdvak, hetwelk loopt van li22 dezer, zal dienen de rijksbroodkaart in de paarse kleur op paarsen ondergrond. Regeeringsmeel. De minister van Landbouw maakt be kend. dat in zijn beschikking van 21 Dec. betreffende de samenstelling van het regee ringsmeel een zinstorende fout is geslopen. In plaats van de daarin.' genoemde 65 pet. buitenlandsche rogge moet gelezen worden 65 pet. buitenlandsche tarwe. Uitvoer van ruwe cacacboonsn. Do minister van Landbouw lieeft dispen satie verleend van hot verbod van uitvoer van ruwe cacaóboonen, benevens alle pro ducten daaruit. Uitvoer van vischmest. De minister van Landbouw heeft dispen satie verleend van het verbod van uitvoer van zeesterren, afval van viscli en derge- ïijken vischmest. Adviescommissie groenten en fruit. Opgeheven is de commissie van advies, toegevoegd aan het Rijkskantoor voor groenten en fruit. EEN DURE KOLENPRIJS. De levering van steenkool uit Duitsch land volgens de overeenkomst, waarover thans te 's Gravenhage onderhandeld wordt, zal geschieden op de basis van een prijs overeenkomende met dien van do van overzee met regeeringsseliepen aange voerde steenkool c.i.f. Rotterdam. De Duit sche kolen zullen 'dus omstreeks f 60 a f 80 gaan' kosten, tegen f 31 in December volgens het contract 1919. Kolen-aanvoer uit Duitschland. Men meldt van de grens: Geheel overeenkomstig onze verwachting staat inderdaad de aanvoer per spoor van Duitsche steenkolen geheel stop. Afgaande echter op de uitzending van ledige wagons naar Duitschland, mag men aannemen, dat do aanvoer binnen enkele dagen zal worden hervat. De gooderenaanvoer even wel is reeds miniem en slaat door de sta king eveneens op het punt van doodloo- pen, evenals het reizigersverkeer Overigens komende treinen vrijwel tijdig aan. DE BESPREKINGEN TE PARIJS. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede: De besprekingen te Parijs, die ten doel hebben voor den Volkenbond een voorstel uit te werken in zake een algemeene inter nationale regeling, betrekking hebbende op het verkeer langs waterwegen, spoorwegen cn havens, zijn hervat. In verhand hierme de zijn de Nederlandsche gedelegeerden, de heeren prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga en A. G. Kröller naar Parijs teruggekeerd, teneinde met jhr. dr. Loudon, Ilarer Ma- jesteits gezant te Parijs, verder aan deze besprekingen deel te nemen. Eerlang zullen bovendien te Parijs onder handelingen met Nederland aanvangen be treffende de artikelen 354 tot en met 362 van het verdrag van Versailles, welke be palingen inhouden nopens den Rijn, waar van er eonige wijziging brengen in de Rijn- vaartacte, waarbij Nederland partij is. Deze bepalingen zijn uit den aard der zaak voor Nederland niet bindend, en zoo schrijft dan ook hel laatste lid van art. 35i van dit verdrag ter zake nader overleg met Neder land voor. Tot dit overleg is Nederland thans door de geassocieerde en geallieerde mogendheden uitgenoodigd. De Nederland sche regeering heeft deze uitnoodiging aan vaard en de lieeren jhr. Loudon, jhr. Van Eysinga en A. G. Kröller tot het voeren der onderhandelingen aangewezen. De eigenlijke herziening der Rijnv.iirt- acte, welke Lij het derde lid van artikel 354 van het verdrag van Versailles is voorzien, komt eerst aan de orde nadat bovenbedoeld overleg met Nederland is afgeloopen. Wat de onderhandelingen over de revisie van de verdragen van 1839 betreft, heeft gedurende liet reces te 's-'Gra\ enhage nader overleg plaats gehad met leden der Belgi sche delegatie inzake de uitwerking der economische regelingen, waaromtrent reeds in beginsel overeenstemming was verkre gen. Do Nederlandsche gedelegeerden zijn thans naar Parijs teruggekeerd, waar de onderhandelingen dezer dagen worden her vat in verband met de definitieve vaststel ling der formules en de regeling van de punten, die nog niet afgedaan waren. De vrede geteekend. Als gevolg van het sluiten van 'den vrede is gisteren door Wambersie en Zoon, in reclïtstfeekschcn doorvoer van Londen naar Keulen, het eerste stoomschip onder Duitsche vlag, de Ariadne" te Rotterdam (ingeklaard. Het,schip is geladen met stukgoed, in hoofdzaak spek, olie en visch in blikken. De stille week" te '3 Gravenhage. In den Haagselien gemeenteraad werd na een uitvoerige discussie aangenomen met 22 tegen 18 stemmen de motie van öwi -ihear dr. v. d. Meulcn, luidende: Do Raad verzoekt den burgemeester voortaan tijdens de z.g. „stille week" niet meer de sluiting tc gelasten der publieke vermake lijkheden. maar deze to beperken tot den termijn van den Goeden Vrijdag tot dén Eersten Paaschdag. Tegen stemden do rechterzijde en de heeren v. d. Bilt (V.L.) On do wethouder Droogleever Fortuyn xtr.L.) Vooruitgang! De gewezen Duitsche keizer. Men verzekert, dat de nota, waarin de geallieerden de uitlevering van den gewe zen Duitscben keizer vragen, in groote trekken is vastgesteld. Men acht het waar schijnlijk dat het stuk een der eerste da gen van de volgende weck*aan de Neder landsche regeering gericht zal worden. „N. R. Ct." Een woord van erkentelijkheid. In de „Nation Beige" schrijft Charles Bernard een ariikel over het rapport be treffende den aan Belgische vluchtelingen in Nederland. Na enkele cijfers te hebben gegeven en gewezen te hebben op het ka rakter der Nederlanders, die door de Belgen niet begrepen werden, die minder uit be rekening dan wel uit temperament neutraal bleven en met wien geen overeenstemming mogelijk is dan alleen op zaken-gebied, brengt Bernard hulde aan de mensclilie- vendheid, waarmee het groote deel der Ne derlanders de Belgen heeft geholpen. Er waren er, die ons. Belgen, vroegen: waar om hebt gij ze (de Duischers) niet doorge laten. maar vele andere leefden mee met ons lijden. Op liet oogenblik dat onzo regeering de toewijding der philarttropisclie Nederlan ders gaat beloonen, is het vooral aan de laatsten dat wij onze dankbaarheid betoo- nen. Wij zijn gelukkig hun te kunnen danken. Hét is de eerste maal dat dergelijke woor den in de „Nation Beige" geschreven wor den. Het' ontslag aan de constructiewerkplaats. Men schrijft uit Delft aah ,,IIet Volk": Het massa-ontslag aan de constructie- werkplaat sen -is zoo goed als geheel inge trokken. De arbeiders die aan de halhoeven wer ken (paardenbeslag) blijven ontslagen. Wat moeten de arbeiders daar nu uitvoe ren? Het ontslag was, zooals men weet, ge geven vanwege bezuinigingen in liet aan maken van ooilogsgereodschap. Hoogere stand, middenstand en vrouwenkleeding. Aan het verslag eener rede door -pater Borrornaeus de Greeve Zondagmiddag te Rotterdam gehouden, naar aanleiding van het 12^-jaiig bestaan van „De Hanze"-af- deeling aldaar, ontleenen wc deze passage: „De Roomsche middenstand kan zooveel doen voor het Roomsche openbare leven. Voor de Roomsche pers, voor de bestrijding van de publieke onzedelijkheid. We glijden af. De middenstand moet helpen. Vertelt het maar, dat ik bet gezegd heb, verklaart! spr.: de hoogere stand helpt ons in deze niet. Zij komen op feesten en partijen in een kleeding, dat het gouden kruisje zich moest schamen. Maar de Roomsche mid denstand over het algemeen is nog gaaf.. Toont dan zooveel hart voor uw Katholieke overtuiging, zegt spr., dat ge uw coeurtje afschaft!" Slechte kolen enlate treinen. In den- laatsten tijd komt het nog al eens voor dat een trein niet verder kan, bij ge brek aan stoom. Slechte kolen, vertellen de spoormenschcn u. Wat wonder, wanneer de kolen uit Duitschland voor 25 pet. uit steenen blijken le beslaan en ongesorteerd, „ongevvasschen" worden afgeleverd. De spoorwegmaatschappijen kunnen het dus ook niet helpen, wanneer zij een reiziger wel eens niet of veel ie laat ter plaatse brengen. ,,IIbld." Korte Kroniek, Te Arnhem is op 85-jarigen leeftijd overleden de lieer F. M. A. J. baron van: Wijnbergen, Coadjutor yan de afdeeling Nederland der Souvereine Orde van Malta, lid van de Ridderschap in Gelderland, oud-, wethouder der gemeente Apeldoorn. Te Haarlem is plotseling overleden! notaris A. van der Poest Clement. Behalve minister Ruys de Beeren- brouck wordt ook minister De Visser door lichte ongesteldheid verhinderd zijn werk zaamheden ten Departement e te verrichten. De Amersfoortsche geneesheeren heb ben zich bereid verklaard om de Oosten- rijksche kinderen, welke in Amersfoort) worden opgenomen, gratis te behandelen. Wegens brandstoffengebrek heeft de papierfabriek De Veluwe te Vaarsen haar bedrijf moeten stopzetten. Aan de hulpbestellers en hulpboden, die 1800 of meer uur -in 1919 hebben dienst gedaan, wordt in den loop dezer maand een bedrag van tien gulden uitbetaald als tege moetkoming in de kosten wegens aanschaf fing en herstel van schoeisel. Van de te Üruten gelegen pannenfa- briee Van Amslel en Litjens zijn 200,000 pannen naar Frankrijk' vervoerd. Te Huizen is de staking in den man denmakerijen na een strijd van 5 maanden! opgeheven en een 100-tal arbeiders hervat ten hét werk op de patroonsvoorvvaarden, 30 ct. per schelvischmand. Tj? Vüssingen hebben de sleepers- knechts het werk gestaakt; zij eischen eer* loonsverhooging van f 5 per week. Het ge lieele bedrijf ligt sfcil. Gemengde Berichten. De bankbiljettendiefstal te Haarlem. Ten aanzien van do ontvreemding van het groote aantal bankbiljetten uit de binderij van de firma Jobs. Enschede cn Zonen kan nog worden medegedeeld, dat do biljetten zijn gestolen uit een withouten kastje, waarvan hot slot met een breekijzer is ge forceerd. De dader of daders hebben blijk baar in haast een greep uit do laden van! de kast gedaan, want een aanzienlijk be drag aan bankbiljetten 'is onaangeroerd gebleven. Verder verneemt liet „Hbld." dat in do kast ook werden geborgen misdrukken rnet blauwe strepen. Van de misdrukken moe ten ook ontvreemd zijn. De ontvreemde bil jetten van 1000 gulden zaten aan vellen van twee stuks aan elkaar. De waande van de in het withouten kastje achtergebleven bankbiljetten on die van de bankbiljetten, welke in kistjes in het rond stonden, bedroeg eonige millioenen. De in brekers zijn waarschijnlijk geschrokken van het ongewoon groote bedrag, 'dat 'zij vonden en hebben daarom met hot half millioen genoegen genomen. Zij hebben het raampje van de binderij en liet bouten deurtje van het bankbiljcttenkastjc met een breekijzer geforceerd. De twee nachtwa kers hebben van den inbraak niets be merkt. Gestolen. Te ITasselö, gem, We er solo, is ten nadeele van een on do, ongetrouwde vrouw een bedrag van f 600 aan zilvergeld uit de bedstede gestolen, Alweer. Te Hengelo is Zaterdag ten kantore van den beer. Kolk, verificateur, een kachel uit elkaar gesprongen. Enkele aanwezigen kregen brandwonden. Schip vergaan. Zondagmiddag 2 uur is het motorschip „Oving III" dor N. V. Oving te R'dam in de Zuiderzee tusschen Edam en Hoorn vergaan. De schipper, de stoker en do knecht zijn verdronken. De vrouw van 'de.n stoker cn, de passagier Jan Lamp© zijn behouden op Urk aangebracht. Nieuwe stijging van hei water. Men seint uit Maastricht: D© Maas is weer on rustbarend gewassen, sedert Zaterdagmor gen 9.33 meten*. Ze is weer buiten hare 'oeveTs getreden. Alles ziet cr weer even' troosteloos uit. Een vrcdeslinde. Te Vüssingen heeft de burgemeester in den tuin van het raad huis ©en vrodeslinde geplant, in verhand met de ratificatie van liet vredesverdrag. Tegen winterhanden en -voeten. Ve len hebben gedurende het koude seizoen last van winterhanden en -voeten. Er zijn achter enkelo eenvoudige middelen, b.v.- Jiet inwrijven met citroen. Een probaat' middel is eiken avond een heet voetbad van 4 liter water op 1 pond aluin. Dit moet men gedurende 4 a 5 dagen volhouden en steeds hetzelfde water gebruiken. Vermoedelijke vergiftiging. Dezetf dagen is te Amersfoort gearresteerd zeker© v. d. P., die verdacht wordt een meisje ii> Nijmegen te hebben vergiftigd. Hij is zelf

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1