BINNENLAND. J>it blad verscbjjnt eiken da», uiigez. Zon- en Feestd, De Abpnucmcntsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, yoot Leiden 17 ct. p. weck, f2.25 p. kwartaal; bij onze agenten 18 ct. p. wevk, f2.40 p. kwartaal.Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's versrijgbaar tegen betaliug van 40 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. MAANDAG 12 JANUARI 1920. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN, ïnterc. Telefoon 935. No. 3119 Postbus If. t)c Advertentieprijs bedraagt 221/? ceut per regel voor gewone adverteuliën; Zaterdags *30 cent per regel Voor ingezonden mededeeliugen wordt het dubbele vau het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ea verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van SOwoordea De vrede hersteld. HET VREDESVERDRAG DOOR DUITSCHLAND GETEEKEND. WAARVAN DUITSCHLAND AFSTANO DOET. DE LEVERING VAN VEE, DE ONTWAPENING. OVERZICHT. Zonder eenigo plechtigheid is Zaterdag middag 4 uur in de Molckezaal van het Franse ha ministerie van builtenlandsche zaken aan de Orsay-kadie to Parijs de for maliteit vervuld, die Duitschland officieel den vrede hergeeft met Frankrijk, Engeland Italië, Japan, België en vele andere kleine staten. De vertegenwoordigers van 26 geallieer de mogendheden woonden de uitwisseling dor ratificaties bij. De vertegenwoordigers van de 13 mogendheden die ratificeerden, onderteekenden het proces-verhaal. Er hadden geen redevoeringen plaats. 'Clemenceau eindigde do zitting, die een (kwartier duurde, met de woorden: „Thans is het verdrag van kracht gewor den en moet in alle bepalingen worden uit gevoerd." De vrede wordt onmiddellijk van kracht. De eerste trein die gevangenen naar Duitschland bracht, vertrok Zaterdagavond De handel is weer vrij. De Duitsche afgevaardigden hadden te voren het protocol onderteekend, waarbij Duitschland verplicht wordt tot uitlevering van havenmatoriaal, maar tegelijkertijd heeft het voor een aanzienlijk deel van het uit te leveren materiaal voor den tijd van l*/j jaar uitstel van betaling gekregen. Onder de zwaarste bepalingen, die het vredesverdrag telt, noemen wij hechts de Vólgende: Duitschland doet afstand van: de bepalingen omtrent Luxemburg, waar bij dit land tot het Duitsche douanegebied behoord heeft, van het Saargebied. van de rechten, die het op Elzas-Lotha- ringen had verkregen bij het verdrag van Frankrijk van 1 Mei 1917, van een klein deel van Opper-Silezië ten behoeve van Tsjech ^Slowakije, van bijna geheel Posen, bijna geheel West-Pruisen en een klein deel van Opper- Sile'zië ten gunste van- Polen, van het gebied om Memel ten gunste der geallieerde en geassocieerde mogendheden, van Dantzig on het gebied daaromheen ten gunste dor geallieerden en geassocieer de mogendheden, van alle rechten, aanspraken en voor keurrechten binten Europa, van alle rechten en aanspraken op zijn ovevzeesche bezittingen ten gunste der ge-, «nieerdo en geassocieerde mogendheden, t. w.: China, Siam, Liberia en Marokko. van alle rechten, aanspraken en voor rechten in Sjantoeng ten gunste van Japan. Aangaande rle levering van vee verplicht Duitschland zich binnen 3 maanden na het in werking treden van het verdrag en wel maandelijks 1/3 van elke soort, de volgende soorten gevend vee te leveren: 1. aan de Fransche regèering: 500 fok- hengsten van 37 jaar; 30,000 nierrieveu- lens en veulens van 18 maanden tot 7 jaar Van het Ardenner, Boulonneesche of Bel gischs ras; 2000 stieren van 19 maanden3 jaar; 90,000 melkkoeien van 2—6 jaar; 1000 rammen; 100,000 schapen; 10,000 geiten; 2. Aan de Belgische regeering: 200 fok ten, gsten van 37 jaar, zwaar Belgisch ras, 5000 veulens van 3—7 jaar, zwaar Bel gisch ras, 5ÖOO merrieveulens van 18 maan den—3 jaar, groot Belgisch ras, 2000 stie ren van 18 maaden—3 jaar, 50,000 melk koeien van 2—d jaar, 10,000 stuks jong rundvee, 200 rammen, 20,000 schapen en 15,000 zeugen. (Intusschen is deze bepaling eenigerma- te verzacht, zoodat Duitschland in plaats van melkkoeien drachtige koeien en ander I vee moet leveren.) Betreffende de ontwapening is het vol gende bepaald: Binnen een door de verbonden groote mogendheden vnstgesttelden termijn móet Helgoland onder het toezicht- dezer mogend heden ontmanteld worden. .Binnen twee maanden na 't, van kracht worden van het verdrag worden do Duit sche strijdkrachten gedemobiliseerd aldus, dat het leger niet meer dan 7 infanterie- en 3 .cavalerie-divisies mag omvatten en nooit meer dan 100,000 man met de officieren en de depots mag bedragen. Het aanal officie ren mag niet grooter dan 4000 zijn. Geen generale staf mag meer bestaan. Slechts zeer beperkte voorraad bewape ning, munitie., geschut enz. mag voorradig zijn, en dat. moet binnen fcwee*maanden na het van kracht worden van het verdrag 'liet geval zijn. Binnen drie maanden moe ten alle inrichtingen tot vervaardiging van wapens enz. gesloten zijn. Binnen drie maanden uitlevering van 't bvertolligc materiaal enz. aan de voor naamste geallieerde en geassocieerde mo gendheden. opdat deze ze vernietigen. Ontmanteling van 'de vestingen öp Duitsch gebied binnen een strook van 50 K.M. oostelijk van den Rijn en wel binnen twee maanden. Van het aantal marinepersoneel mag er binnen twee maanden nog maar zijn: 15,000 man incl. de officieren. Er mogen niet meer dan 1500 officieren zijn. Binnen twee maanden moeten de Duit- schers hun bevvakingsschepen aan de ge allieerden en geassocieerden uitleveren. Binnen een maand uitlevering van alle duikboot en en bergingsmateriaal voor duikbooten. Binnen een maand uitlevering van alle wapenen, munitie voor de vloot enz,, die binnen een door do geall. en geass. vastge steld maximum gaan. Binnen tweo maanden demobilisatie van hot personeel der oorlogsluchtvaait. Uitlevering van al het militaire en mari tieme luchtvaartmateriaal aan do voor naamste geall. en geass. mogendheden, en wed binnen drie maanden. BEPALINGEN BETREKKING HEBBENDE OP NEDERLAND. Art. 1 (het volkenbondsverdrag) stelt vast, dat elke Staat lid van den Volkenbond kan worden, mits zijn toelating door 2/3 van de vergadering wordt goedgekeurd, vooropgesteld, dat hij daadwerkelijke ga- rantiën voor de nakoming van zijn. inter nationale verplichtingen geeft, en eveneens met betrekking tot hun leger- en viootstrijd- kracliten volgens dc door den bond be paalde regeling. Elk bondslid kan na vooraf gedane aan kondiging na twee jaar uit den bond tre den, vooropgesteld dat liet aan al zijn in ternationale verplichtingen heeft voldaan. In een bijlage wordt Nederland onder de staten genoemd, aan welke verzocht is tot den bond toe te treden. Art.. 227 bepaalt, dat een bijzonder ge rechtshof den ex-keizer van Duitschland zal berechten. De geallieerde en geassocieerde mogend heden zullen aan de Nederlandsclie regee ring het verzoek richten den vroegeren keizer voor dit doel uit te leveren. Art. 354 zegt: Op het oogenblik van liet van kracht worden van het verdrag wordt het verdrag van Mannheim van 17 October 1868 voor de scheepvaart aan den Rijn weer van kracht. Binnen 6 maanden na het in werking tre den van het verdrag zal de in art. 255 ge-, noemde'centrale commissie bijeenkomen om een voorstel tot herziening van het verdrag Van Mannheim in to stellen. Duitschland verklaart reeds nu de wijzi gingen van het verdrag te zullen goedkeu ren. De geallieerde en geassocieerde mogend heden behouden zich het recht voor, in ver band hiermede, met Nederland overleg te plegen, en Duitschland verklaart hierbij, zulk een overeenkomst goed te keuren. In art. 355 wordt de samenstelling, der centrale commissie voor den Rijn, waarin het verdrag van Mannlieim voorziet; ge noemd. Zij zal uit 19 leden"bestaan, n.h: 2 vertegenwoordigers van Nederland, 2 vertegenwoordigers van Zwitserland, 4 vertegenwoordigers van de Duitsche. Rijnoever-staten, 4 vertegenwoordigers van Frankrijk, welk land bovendien den voorzitter der commis sie zal benoemen, 2 vertegenwoordigers van Groot-'Britanb nië, 2 vertegenwoordigers van Italië, 2 vertegenwoordigers van België. Als zetel van deze centrale commissie wordt Straatsburg aangewezen. Elk verte genwoordigd land heeft, zooveel stemmen als liet getal van haar vertegenwoordigers bedraagt. De Volkenbond. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND BIJEENGEROEPEN. Naar uit Parijs gemeld wordt, is de eer ste bijeenkomst, van den Volkenbondsraad vastgesteld op Vrijdag a.s., 16 Januari, 's morgens 10.30 uur. De zitting zal in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de Quai d'Orsay plaats vinden. De Amerikaansche gezant heeft president Wilson een telegram gezonden, waarin hij dezen in kennis stelt van den vastgestelden datum, opdat de president de eerste bijeen komst 'van den Volkenbond, zooals door het verdrag van Versailles wordt voorzien, bijeen zal kunnen roepen. Met of zonder de Vereenigde Staten zal de Volkenbond binnen zeer korten tijd in werking zijn. Clemenceau verklaarde Maandag aan de vertegenwoordigers der voornaamste, sta ten-, dat, nu het verdrag was geteekend, hij hun verzócht te willen mededeelen of zij lid van den Volkenbond wenschtón te wor den. Onder de naties, welke door Clemen ceau werden uitgenoodigd, was ook N e- d <e r 1 a n d. Duitschland. EEN PROCLAMATIE DER REGEERING. De Rijkspresident en do Rijksregeering hebben een proclamatie uitgevaardigd, waaraan we het volgende ontleenen: Aan de Duitsche bevolking der gebieden, die van het. Rijk gescheiden worden: Dc onge lukkige afloop van den oorlog heeft ons weerloos gemaakt en ons aan de vijanden prijsgegeven, waardoor ons de zwaarste offers worden opgelegd. Het zwaarste is wel het afstaan van de gebieden in het Oosten, Westen en Noorden. Zonder acht te slaan op hun nationale rechten worden honderdduizenden ónzer volksgenooten onder vreemd staatsgezag gebracht. Duitsche broeders en zusters, niet alleen in de ure van het afscheid, doch steeds zal ons hart óver dit verlies treuren en wij be loven u, dat wij u nimmer zullen vergeten. Ongeacht de verbroken staatsgemeen- schap zullen uwe harten kloppen voor den Duitschen stam en cultureele gemeenschap, die de voedingsbron van uw geestelijk le ven was en altijd blijven zal. Wij moeten ons in dit moeilijk oogenblik onze gemeenschappelijke moedertaal, die niemand ons kan ontnemen, herinneren en de Duitsche cultuur indachtig blijven. Met ons geheele denken en wezen blijven wij verbonden. Wait wij kunnen doen, om deze moedertaal, deze Duitsche cultuur,, •dezen samenhang met liet moederland te bewaren, zal gedaan worden. Zooals wij steeds bij de onderhandelingen er het meest naar gestreefd hebben, niettegenstaande do scheiding, uw nationaal recht van bestaan te handhaven, zoo zullen wij er voortdurend voor waken, dat hetgeen ons in de verdra gen beloofd is, wordt nagekomen. Onze scholen en al onze inrichtingen voor vor ming van den geest cn beoefening van we tenschap en kunst blijven voor u open. Elk wederzijdsch verkeer zal plaats hebben en iedere band versterkt worden. De onmete lijke en onoverwinnelijke schat aan geeste lijk goed," die het Duitsche volk toebehoort, behoort ook u toe. Sedert eeuwen reeds was het lot- van ons volle, dat talrijke Duitschers buiten het Duitsche staatsverband onder vreemde overheersehing hebben gedaan. Waar ook te midden van een vreemde natie onze ne derzettingen waren, zij hebben den Duit schen aard en den geestelijken band met het moederland in de moeilijkste tijden be houden en de krachten van hun nationale cultuur over een uitgebreid gebied ver spreid. Hun arbeid zal ook een voorbeeld zijn voor do zware taak, die het harde lot u op legt, de Duitsche harten versagen niet en de Ditóschc wil vindt den weg, om zich te handhaven. "Woest er van verzekerd, dat onze deelne ming onze zorgen, cnvonze warme liefde u onverbreekbaar zullen bijblijven. Mogen wij in dit wederzijdsche vertrouwen in deze zware stonde van onze uiterlijke scheiding, ónze innerlijke on verbreekbare gemeen schap in hooge male bewust worden. Over alle grenspalen heen blijft het Duitsche volk een geheel. Weest sterk met ons in het geloof, dat het Duitsche volk niet zal ondergatfn. Onder de "huidige zware zorgen zal het zich naar voren werken-. Van moeilijk ver kregen vrije grondstellingen" zal hét door ontplooiing zijner beste krachten omhoog- stijgen tot de hoogste politieke economische en sociale cultuur. GEEN OMWENTELINGSBEWEGING. Er blijkt van een uit Brussel komend sen satie-bericht aangaande een nieuw'e om wenteling dn Duitschland niets waar te zijn. De rechtstreeksche -aanleiding voor zulk een omwenteling ontbreekt ook. Eerst wanneer de regeering in Berlijn moet over gaan tot vervulling van de verdragsbepalin gen omtrent de uit te leveren personen, kan men er een diepgaande volksbeweging verwachten. DE STAKINGEN. Er bestaan op het oogenblik in Duitsch land twee omvangrijke stakingsbewegingen: een bij de verzekeringsïftaatschappijen en een bij de Pruisische spoorwegen. Maar beule zijn blijkbaar al over het hoogtepunt heen' In liet verzekeringsbedrijf heeft een scheidsrechtclijke commissie een beslissing genomen ten gunste van het stakende per soneel, waaraan de maatschappijen zich alsnog weigeren te onderwerpen en dit leidt er voor het oogenblik natuurlijk toe, dat de stading zich nog wat uitbreidt, doch nu de zaken zoo staan, is het toch niet waar schijnlijk meer, dal de staking nog lang zal duren, te minder, waar op grond, van de beslissing van evenbedoelde commissie van lieden af het loon aan de stakers zal uitgekeerd moeten worden. En de onder handelingen, die met de organisaties van spoorwegpersoneel zijn gevoerd, hebben reeds tot overeenstemming gevoerd. Alleen in het Westen, vooral te Essen, zijn de communistische invloeden werkzaam, die de onrust kunstmatig vergroolen en dat- is wellicht de bron van de zwartgallige berich ten, die van uit Brussel zijn verspreid. Spanje. Muiterij te Madrid. In dc kazerne van het regiment artillerie uit Zaragoza brak Vrijdag een muiterij uit, door het stoken van den syndicalist Chueca. De muiters doodden een officier en een ser geant. Trouw gebleven troepen onderdruk ten den opstand. Chueca werd gedood en drie soldaten gewond. Buitenlandsche Berichten. EEN ITALIAANSCH PASSAGIERS- SCHIP VERGAAN. Negenhonderd menschen verdronken? Een Exchange-telegram meldt uit Genua, dat het passagiersschip „Prinses Mafalda", een der grootste Italiaansche Atlantische passagiersschepen, op de terugreis uit Amerika op een mijn zou zijn geloopen en gezonken, waarbij een 900 menschen om het leven zouden zijn gekomen. Het be richt is nog niet bevestigd door de maat schappij, waartoe het schip behoort. DE AARDBEVING IN MEXICO. 4000 do oden. De correspondent van de „United Press" te Mexico (stad) meldt, dat de doodenlijst betreffende de aardbevingen en vulkanische uitbarstingen, volgens een voorzichtige schatting, 4000 personen zal bevatten. Twaalf steden en dorpen zijn verdwenen. Door de vulkanische uitbarstingen werden de menschen gevangen als ratten in een val. De vulkaan Gorro de San Miguel heeft 600 voet in den omtrek lava gespuwd, waardoor de boeren, die op het land werk ten, werden verrast en' met hun levende have werden gedood. Het topografisch beeld van het land is geheel veranderd. Heuvels werden tot vlakten vereffend, nieuwe hoogten ontstonden, dorpen vrrdwe- nen van de oppervlakte. De menschen sla pen buiten uit vre.es voor niuwe schokken. Er beslaat groole nood wat betreft de voorziening met water, daar de bronnen bedorven zijn door modder en zwavel. Reuter meldt, dat ten Z. van Jalapa, waar een meer de plaats der verdwenen zeven steden bedekt, reeds 34 lijken zijn ge vonden. De St. Bernard. Een geweldige lawine is van den beken den St. Bernard neergestort. De sneeuw massa heeft alle telefoondraden vernield en alle communicatie met het beroemde klooster van St. Bernard yerbroken. Doodelijk ongeluk. Een veertienjarige jongen, Thomas Ed ward Newton, heeft, terwijl hij in den tuin van zijn ouders te Wantage in Engeland bezig was op rnusschen te schieten, bij on geluk door een raam van het huis gescho ten cn zijn eigen moeder doodelijk in de borst getroffen. De moeder van den jongen was 41 jaar en laat acht kinderen achter. Ontnensch. Te Blackburn in Engeland is dezer da gen voor den rechter een zaak behandeld tegen den veldarbeider William Hayhurs', die, na verklaard te helden dat zijn vrouw (die aan kanker leed) niet gauw genoeg dood ging, haar uit bed sleurde en met een mes dreigend boven liaar was gaan staan. Hayhurst stond wegens deze aanranding terecht en kreeg drie maanden gevange nisstraf. Grafschennis te Potsdam. Dieven zijn doorgedrongen in de grafkel ders van de.n St. Pie ter te Potsdam (Ber lijn). De lijkkisten, die de overblijfselen be vatten van Prins Karl Friedrich en zijn familie zijn geforceerd .en de edelgesteenten gest-olen. Bolsjewistisch! Ecne moj. Jones, die door Denikin's troe pen te Charkof is bevrijd, zendt aan de „Times" een verhaal over gruwelen, door de bolsjewiki in die stad bedreven. „Tal van vrome christenen schrijft zij o. m. werden gekruisigd. Velen hunner was een pot op de maagstreek gebonden. In. die pot waren levende ratten. Als er een vuurtje onder gestookt werd en de ratten hot benauwd kregen, baanden ze zich met hun (tanden een weg door het lichaam van het slachtoffer Boter en kaas. Een verlaging 'der maximumprijzen voor boter cn versclio kaas is in voorbereiding. De gewezen Duitsche keizer. Pertinan schrijft' in de „Echo de Paris": De uitlevering van Wilhelm II kan een vol doening zijn voor ons gevoel, maar ze ver hoogt in.geen enkel opzicht onze veiligheid. Zij moedigt gevaarlijke illusion aan en voert ons lijnrecht naar een conflict met Nederland, tenzij men zich ten slotte te vreden stelt met een veroordeeling bij ver stek. Cleane nee au 'heeft deze mogelijkheid reeds onder dc oogen gezien met het En- galsch kabinet. Het zou niet bepaald een schitterende oplossing zijn. Een Hohenzollern-raad in Nederland? Verschillende bladen te Karlsruhe bevat ten een telegram uit Amsterdam, melden de, dat de cx-keizer, onmiddellijk na de ratificatie van het vredesverdrag, in No den! and een familieraad der Hohcnzollexns zal bijeenroepen ter bespreking van- de ver deeling van het vermogen en de toekomsti ge woonplaatsen. R.K. Dioc, Bend van Woningbouw- vereenigingen. Op initiatief van het Cenlraal Bestuur van den Ned. R.K. Volksbond: het Bestuur van de R.K. Coöp. Woningbouwvereeni- ging „Dr. Schaepman" en het. bestuur van de R.K. Woningbouwverceniging „Het Oosten" werd den 3en Januari in het Gil denhuis te Amsterdam de grondslag gelegd om te komen tot een diocesanen'bond van woningbouwvereenigingen. Dc lieer J. W. Smit, voorzitter van do Ned. R.K. V. opende deze bijeenkomst, welke door vertegenwoordigers van 15 wo ningbouwvereenigingen werd bijgewoond. De heer J. J. Buijs hield een inleiding, waarin hij het doel en streven van den op te richten bond uiteenzetten, welke later door den heer Ger. van Lingen nadr werd aangevuld. Het doel van den bond is woningbouwvereenigingen op te richten, waar zulks noodig blijkt en bestaande ver eenigingen te steunen. De zelfstandigheid der aangesloten vereenigingen blijft ge waarborgd. Het. voorstel om een bond van R.K. Woningbouwvereenigingen op te rich ten, werd met enthousiasme ontvangen. In beginsel werd dan ook tot de oprich ting van den bond besloten. Zij die man daat ei' toe hadden, traden toe en zijn die geen mandaat hadden, namen op zich in hunne respectieve vereenigingen tot aan sluiting bij den Bond aan te sporen. Hot oprichtingscomitè, aangevuld met mr. Tepc uit Leiden, werd tot voorloopig bestuur geconstitueerd. Dit bestuur, bestaande uit de hecren P. F. Anink, J. J. Buijs, M. L. A. Klein, G. J. M. van Lingen, J.'ïW. Smit en mr. A. Tepe, vergaderde 9 Januari om het samenstellen der statuten en andere zaken te bespreken. Het voorzitterschap Werd opgedragen aan den heer M. L. A. Klein, Oude Singel 78, Leiden. Voor aansluiting komen in aanmerking alle in het bisdom Haarlem bestaande wo ningbouwvereenigingen of. stichtingen all of niet bij den Volksbond aangesloten. Steun voor Weenen. Wij herinneren er aan, dat de opbrengst van de steunverleening 'gezonden moet wor- den aan den heer J. Th. Nijkamp, Drift 10—12 Utrecht. Men kan. de bedragen ook laten óver* schrijven op het post-chèquc cn gironummeij 22690. In verband met gestelde vragen, leggerï wij er den nadruk op, dat het R. K. Vak- bureau en de Federatie der R. K. Volks- en Werkliedenbond.cn wcnschen, dat hunna afdeelingen de gelden zenden aan'^>ovenge- noemd adres. De spoorwegstaking in Duitschland. Men meldt dd. Zaterdag uit Zevenaar, Tengevolge der staking in Duitschland staat ook van gisterochtond af de steen- kolcnaanvoer stil. Officieel weten dc spoorwegen nog niet, of deze treipen vandaag kunnen worde» verwacht. De goederentreinen komen nog geregeld aan, doch dit komt, omdat hefj materiaal daarvoor te Emmerik gereed stond. Het staat te bezien, dat in het huiv diige stadium der staking ook dc goederen- aanvoer spoedig vermindert. De personenverbiniding ZevenaarEl ten is gewoon intact, doch er komen weinig passagiers ag,n. Velen voorzagen zich in Duitschland van een automobiel. Tusschen" Emmerich en Oberliausen rijdc-n nog trei nen. De tooneelstaking. Men meldt ons uit Den Ilaag: De actio der stakende tooneelspelera heeft Zaterdagavond aanleiding gegevenl tot ernstige wanordelijkheden in het The ater Verkade. Het Hofstacl-tooneel gaf. kir. Paruble e« zijn keukenmeisje. Voor dat gehaald werd, .verscheen de di recteur Cor van der Lugt voor het voet licht om het publick mee te doelen, dat waarschijnlijk biljetten door de zaal zou den worden gegooid met aansporingen toti steun aan de stakers cn om de aanwezigen aan te sporen hun kalmte te bewaren. Daarop begon de voorstelling. Nauwelijks was Mien Duymaer van Twist, die de rol van dc stakende Mien Schmidt Crans overnam, opgetreden, of uit de zaal werd haar toegeschreeuwd, dat zij een óniderkruipster was. De man, d£e schreeuwde, werd 'door do: politie, uit de zaal gezet. Dit schrikte evenwel anderen niet af oral voort te gaan met het roepen van „onder kin ipster" en de biljetjes der stakers kwar- reldcn in ruimen overvloed tussclicn 't pu bliek. De politie gaat voort met haar uitzet tingen. Hier treedt Cor van der Lugt naar voreri om het publiek- toe te spreken. Hij ver klaart niet te begrijpen, dat tooneelkunstc- naars zich zoo durven gedragen. De op tre deden zijn leden van het Iïofstadtooneel,. die eenvoudig hun contractucelc vcirplich- tingen nakomen. Het publiek roept „doorspelen" en brengti van der Lugt een ovatie. Nu wordt rijf minuten lang rustig 'door gespeeld. Dan evenwel blijkt de zuivering der zaal nog niet afdoende te zijn. Weer wordt en geroepen on weer fladderende, biljetten. Hot publiek mengt zich nu op daadwer kelijke wijze 'in het geding. Het valt op de ten gunste der stakers agecrcnden aan. Er worden klceren stuk gereten; oogen worden blauw geslagen; sommigen loopen»- bloedende verwondingen op; cn in do vesti bule waarheen zich de strijd verplaatst',- worden ruiten ingedrukt. De politie moet de slachtoffers gnder haar bescherming nemen. Inmiddels is het ook buiten het gebouw, op do Heerengracht, niet rustig meer. Mi litaire politic on bereden agenten rukten! aan en zijn spoedig meester van het slag* void. Cor van der Lugt. stelt nu de aamvezrlgerf de vraag of hij zal doorspelen. Een dave rend: „Ja doorspelen" en alweer een ovatiej zijn het antwoord. Dan verschijnt de hoofdinspecteur der recherche, de heer Kramer, ten tooneele., Hij waar-schuwt mogelijke Liefhebbers van verdere ordeverstoringen, dat volgende ar restanten niet alleen zullen worden inge sloten', maar na proces-verbaal ter terecht zitting zullen worden verwezen. Weer is hiermede vijf minuten riist ge wonnen. Als van der Lugt dan opkomt in zijn rol, vinden een paar mannen het oar- baar te roepen: „Mijnheer 'de directeur, ik vraag liet woord". In plaats van het woord krijgen zij even wel een pak slaag van het publiek. En weer, moet dc po Lit ie ontzetten, arrostceren ert wegvoeren. Enkele aanwezigen wordt het te machtig.; Zij verlaten het schouwspel. De achter- blij venden bejubelen opnieuw den direc teur. Deze maakt met het publiek 'de afspraak, dat de handhaving der orde verder zal wor den overgelaten aan de politie. Als de toe schouwers weer hun passieve rol prijsge ven, zal niet worden doorgespeeld. Na het sluiten, van dozo overeenkomsl kan liet eerste bedrijf rustig worden afge speeld. Dan voelt het publiek opnihuw behoefte 'om zijn sympathie met de spelwiligOn to uiten. Viermaal moet worden gehaald onder dei 'ononderbroken gejuich. Cor van der Lugt,. Mien Duymaer van Twist en Anna Van Eès krijgen bloemen. Nader verneemt men, 'dat twaalf belha*

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1