is LcfeÉ teil." Tweede Blad. Uit de Omgeving. Vrijdag 9 Januari 1920 STADSNIEUWS. Promotie prof. dr. H. Kamerlingh Onnes tot doctor in de technische wetenschap honoris causa. Uit Delft meldt men; Prof. dr. L. II. Siertsema heeft gisteren in de openbare vergadering van den Se naat der Technische Hoogeschool bij de verleening van het doctoraat in de tech nische. wetenschap honoris causa" aan prof» rlr. li. Kamerlingh Onnes eer. toe spraak gehcuden. Het is spr. een eer als promotor van den eere doctor het woord te' mogen voeren. Dankbaar herinnert spr. zich de-jaren gedurende welke hij in het Leidsohe Laboratorium onder leiding van Kamerlingh Onnes mocht werken, waarbij het hem gegeven is geweest een, deel van den opbouw gade te slaan en het verheugt hom de gelegenheid te hebben een en an der over Kamerlingh Onnes en zijn werk te kunnen mededeelen. Kamerlingh Onnes wcr'd geboren m 1853 te Groningen. Hij studeerde van af 1870 •aan de Rijks-universiteit aldaar, en reeds in zijn eerste studiejaren, in 1871 en 1872, verwierf hij zich door het beantwoorden van prijsvragen te Utrecht een gouden en te Groningen een zilveren medaille. In 1872 en 1873 vertoefde hij te Heidelberg en ver overde daar een seminarium-prijs, een groote onderscheiding, die 'hem het recht- gaf in liet laboratorium van Kïrchhoff praetisch te werken, welk voorrecht,slechts aan twee pract.iikant.en kon worde» toege staan. Daarna zette hij zijn studiën te Gro ningen voort en promoveerde aldaar 10 Juli 1879 op een proefschrift getiteld: Nieuwe bewij'zen voor de aswenteling der aarde", dat al dadelijk als een werk van den eersten rang de rij zijner onderzoekin gen opende. Van Sept. 1878 tot 1882 was Onnes assis tent aan de Polytechnische School.te Delft Jejn gaf in dien tijd „col le ges als plaatsver vanger van'de hoogleeraren Boss dia en Snijders. In 1882 werd hij benoemd tot hoogleeraar te( Beiden. Van toen af is het groote werk begonnen, waaraan hij in het vervolg al zijn krachten izou wijden, het stichten van een-laboratorium voor lage. temperaturen, waardoor een geheel n'euvv gebied voor de waarneming is toegankelijk gesteld. Uitvoerig staat spr. stil bij de moeilijk heden die overwonnen moesten worden al vorens tot het vloeibaar maken der gassen kon worden overgegaan. Vooral bij het vloeibaar maken van het. helium werd de bekwaamheid van 'den waarnemer meer malen ernstig op de proef gesteld. Achtereenvolgens somt spr. de onder scheidingen op die prof. Kamerlingh On nes van 1908 werden toegekend, o. a. in 1913 de Baumgarten prijs te Weenen en in hetzelfde jaar de zoo vereerende Nobelprijs te Stockholm. Nog verder reikt zijn roem. In 1914 werd voor het eerst door het Fran klin-Institute te Philadelphia- in de Ver- eenigde Staten vanNoord-Amerika de Franklin-medaille uitgereikt, en het. wa ren Onnes en de bekende Edison die de groote eer genoten deze oerste medaille te ontvangen. Het meeste blijkt echter wel de belang rijkheid van het bereikte resultaat door de vruchten, die Onnes daarvan mocht pluk ken. Door hemzelf en door zijn medewerkers werden onderzoekingen van allerlei aard ter hand genomen. Natuurkundigen van naam, als Becquerel, vader en zoon, Ma- thias, Weiss. Lenard, mevr. Curie, komen in het laboratorium onderzoekingen ver- VAN ALLES WAT. Wanneer moet men adVcrtearen? De groole naaimachine-fabrikant Singer eeide: „Een advertentie in goeden vorm, op de rechte plaats maar vooral ook te rechter tijd verschijnend, is alö een gevyeerkogel. Zij heeft dezelfde kracht en trefkans." Mag dat nu beteek-enen, dat eene adver tentie slchts op een bepaald tijdstip succes zal hebben. Volstrekt niet. Ieder praetisch zakenman is het erover eens, dat men altijd moet adverteeren. In den drukken tijd, op het juiste tijdstip méér Maar in den stillen tijd óók. Een adverteer der moet altijd indachtig zijn: „uit niets ontstaat niets." Evenzeer als men zijn reiziger heel het jaar door laat reizen, e'v.enzeer als men zijn winkel of kantoor eiken dag openstelt, evenzeer moet men» altijd en voortdurend adverteeren. Adverteert een winkelier enkel als hij een nieuw magazijn opent, dan zal hij kijkers lokken, weinig koopers. Toch zijn er gelegenheids-advertenties, die uitstekend kunnen werken. Overschoe nen en gummi jassen annonceert men niet in den Kersttijd. Ook zijn er velen, die zich het hoofd bre ken óver de vraag: op welken dag der week tmoet ik adverteeren? Velen zweren bij den Zaterdag, omdat de menschen Zondags veel tijd hebben om te lezen. Maar dezulken moeten beseffen, dat er op grond van die overweging Zater dags zóó veel annonces verschijnen, dat de trefkans van elke annonce op ziclr zelf daar door beduidend minder wordt. Juist daarom zijn er anderen, die bij voorkeur adverteeren op den dag, dat de courant het minste advertenties heeft. Weer anderen adverteeren bij voorkeur daags vóór den marktdag. Nog aE.-ie.ren en daarvoor valt bijzon- richten die nergens anders kunnen geschie den. Nog wijst spr. op do onderzoekingen van Onnes over den electrischen weerstand van zuivere ®etalen bij zeer lage temperaturen bij welke hij het bestaan ontdekt van spra- geleiders, d. i. geleiders zonde.r weerstand waarin een olectrisoho stroom kan rond- loopen, zonder dat er potentiaalverschillen ontstaan, of warmte onwikkeld wordt. Zulk een stroom, eenmaal aan don gang gebracht, zal dootloopen, daar bij niet door het overwinnen van weerstand wordt uitgeput. Onnes heeft de proef genomen mot een looddraad die bij gewone tempe ratuur een weerstand van 73-4 ohm had. Bij de 1.7 gr. abs. werd cr door een in- ductiestoot een stroom van 0.4 ampère in opgewekt, die gedurende eenige uren met onveranderde sterkte bleef doorgaan. Wie weet of perpetuum mobileruitvinders hier nog niet. eens op aanvallen. Ten slotte vestigt prof. Siertsema de aandacht, op de vele aanrakingspunten van 'het werk van Onnes met de techniek. Zoowel binten als buiten het, laboratori um zijn aanrakingspunten te virden. Na den wensch te hebben uitgesproken dat het prof. Kametiingh Onnes nog tal van jaren gegeven moge zijn voort te gaan met. zijn onderzoekingen en dat natuur kunde en techniek daarvan nog schoone vruchten mogen plukken, overhandigde spr. het diploma, aan den eere-doctor. Loop tier bevolking over het jaar 1919. Bevolking op 1 Januari 1919 Het eind cijfer der jaarstatistiek was 29-'52 mannen, 31660.vrouwen, totaal 61112; vermeerdering door geboorte 693 m. 710 vr., totaal 1403; door vestiging 2264 m., 2086 vr., totaal 4350; totaal vermeerdering 5753. Vermindering door overlijden 354 m., 435 vr., totaal 789: door vertrek 2396 m., 2271 vr., totaal 4667; totaal vermindering 5456. Verschil tusschen de geheele vermeerde ring en de geheele vermindering 207 m., -f 90 vr., totaal 297. Bevolking op 31 Dec. 1919: 29659 m., 31750 vr., totaal 61409. "Bevolking op 1 Januari 1920 overgegaan naar de gemeente Leiden uit Zo e ter woud e 1316 personen: Oegstger'st 1582; Leiderdorp 1035 personen; totaal 3933 personen. Gemengde Berichten. Hoog water. Woensdagnacht om drie uur werden de boeren van Bercliem (N.B.) door hulpgeroep en geweerschoten uit hun slaap gewekt, daar het water der Beersche Maas plots den benedenpoLder was komen bin nenstroomeii. Tegen den Groenen dijk, een keerkade in 'de Beersche Maas, liad het grondijs zich opgezet, tot het den druk van het water niet meer kon houden en dit zich met- een donderend geweld over den Groenen, dijk stortte, waardoor in enkele uren verschei dene boerderijen, welke door 'den toch al hoogen waterstand nog vrij waren geble ven, thans midden in het water kwamen te staan. Bij velen baande het water zich een weg door het huis. Enkelen hebben ihun vee, tot de knieën en verder door het ijs water badende, ia veiligheid moeten brengen, weer anderen brachten paarden, koeien en varkens in het woonvertrek, daar de Jager gelegen stallen onderliepen. Nader meldt men: Het water is in den beneden polder bij Berchem tot staan ge komen en er is zelfs eenige val te consta- teeren, daar het water zich thans ten deele een weg heeft kunnen banen in zuidelijke richting den meerpolder in. Met vereende krachten Is men bezig met allerlei gereed schappen het opgezette ijs te vernielen. Verdronken. Te Engelen, bij 's-Her- togenbosch is Woensdag het Sjarig zoontje van den gemeenteveldwachter v. Geel door den stormwind in het water geworpen en verdronken. Van een op de kust hij Hindeloopen in gevaar verkeer end scliip zijn drie kin deren en de knecht gered. De schipper der véej te zeggen adverteeren bij voor- keur op 'n Maandag of daags na 'n feest dag. Zij redeneeren aldus:. Als de heden- daagsche mensch een dag of zelfs maar een halven dag zonder courant is geweest, heeft hij zulk een behoefte er aan, dat de courant verschijnend na een feestdag, .be slist altijd ter hand wordt genomen. Doch een ervaren adverteerder vindt ei ken dag even goed. Hij weet dat een ieder zijn lijfblad altijd raadpleegt. Zeker, bi] houdt er rekening mede, dat dit viak slechts heel vluchtig, heel oppervlakkig zal geschieden, maar daarom juist is het hem alles waard van dat vluchtige c-ogen- hlik te profiteeren door met behulp van een goed gestelde, goed geplaatste annonce even de aandacht af te dwingen voor den hoofd inhoud zijner aanbieding. Maar bij weet óók, dat. groot is het aan tal der dagbladlezers, die aan de courant- lectuur geven het beste half uurtje van den dag: 't zij aan 't ontbijt na een verkwikken de rust; 't zij in het rustige uurtje na ta fel; het zij in den vrijen tijd des avonds. Tijdstippen, waarop een reiziger vergeefs bij dien lezer zou aankloppen. En wat zoo'n reiziger, die den cliënt moet lastig vallen midden in de groote drukte van dien dag, niet^zal vermogen, dat zal een goed gestel de annonce dikwijls wel bereiken. Zóó is bet dat een advertentie den lezer bereikt op het meest gunstige tijdstip en dat deze den zakenman dagelijks introduc ties verschaft bij duizenden cliënten. i L K." Een verkeerde zet. Voor een Engelsche rechtbank stond een man terecht, beschuldigd van inbraak. Dei verdediger zei de Ik beweer dat mijn cliënt, onschuldig is. Hij vond het raam van de bibliotheek open, stak zijn arm naar biimen en nam eenige dingen weg. Hij zelf bleef buiten staan. Hoe kan nu het geheele lichaam aansprakelijk gesteld worden voor een Rienasma, Van Leeuwarden, diens vróuW en een kind zijn over boord geslagen en verdronken. Genoeg liefhebbers. Voor de betrek king van controleur bij don Raad van Ar beid te Hengelo hebben zich ruim 700 sol licitanten aangemeld. Verdronken hazen. Nu het water blijft vallen spoelen overal verdronken bazen aan, schrijft men uit Zevenaar. Te Pan- nerden kwam een troep hazen op een boer derij aanloopen. De dieren werden in een hok gezet om ze later vrij 4e laten, doch ze zijn 's nachts gestolen. Een groote ramp voorkomen! In groote vaart naderde j.l. Zaterdag de sneltrein die 1.30 uit Assen vertrekt, de Vechtbrug nabij Zwolle. Plotseling een hevig remmen, een schok de trein stond stil vlak voor de uit gedraaide Vechtbrug. Het was zeer mistig en de machinist was een 1000 meter door het onveilig sein gereden. "Aan de groote activiteit van den hoofdconducteur, die de fout van den machinist opmerkte en aan den noodrem trok, hadden tal van passa giers hun leven te 'danken." Aldus het verfraai van een der dankbare reizigers. „Stand." Nekkramp. Te Delft ïs binnen enkele 'weken een tweede geval van nekkramp in een zelfde gezin voorgekomen. De lijder, 'een 25jarig man, is naar de gemeentelijke barak vervoeTd. De storm. De 63-jarige J. V. te Gro ningen is gistermorgen onder een schut ting geraakt, die door den hevigen storm was omgewaaid. De man is aan de gevol gen overleden. Bestrijding van het drankmisbruik. De gemeenteraad van Achtkarspelen waarin verschillende heidedorpen gelegen zijn heeft afdoende-maatregelen geno men tegen het tappen van sterke dranken. Hij beeft n.l. "besloten dit tappen te ver bieden op alle Zon- en feestdagen en op alle bijeenkomsten, waarvoor extra-verlof van den burgemeester moet worden ge vraagd. Gedupeerde re'zgers. Door de plm. 70 passagiers der veerboot „Bosman" die, men* zegt, omdat het kompas hiet goed werkte op het Vrouwenzand (Zuiderzee) strandde, is aan dë directie der HoUand- scbe Spoorweg Mij. vergoeding gevraagd van tijdverlies en extra-kosten. Gelukkige jacht. Twee jagers van el ders voeren met een schuitje van Texel uit op de rotganzen jacht, en hadden het geluk, niet, minder dan 147' van deze die ren te bemachtigen. Men had hiervoor 3 getijen nioodlg gehad. De rotganzen zijn schuwe vogels, doch er zijn er tegenwoordig zooveel, dat. de zee er hier "en daar als paede overdekt is. Branden. Te, Tilburg is gisternacht door onbekende oorzaak het galanterie^ magazijn van den heer Beerens afgebrand. De geheele goederenvoorraad is mede ver brand. Assurantie dekt 'de schade. Te Winschoten is gisternacht afge brand de bierbrouwerij en distilleerderij van Jacob Eikema. De hevige wind en de licht brandbare stoffen maakten het blus- scHen onmogelijk. Wegens diefstal van ge distilleerd gedurende den brand werden eenige personen aangehouden. Huiz&n van gestampte) aarde! „De Bouwwereld" vraagt aandacht voor het- idee van den Engelschen architect Clough Williams Ellis, om woningen te bouwen van gestampte aarde: prisé de terre. Dit materiaal werd reeds in de oudste tijden gebruikt. Püriius vermeldt parietes formaceae, muren van gestampte aarde, die de strengste koude en de grootste hitte weerstonden. In Spanje vindt men nog de wachttorens van dit materiaal, die door Hannibal wer den opgericht. Ih Mexico en in Arizona be staan dergelijke gebouwen, die 4000 jaar oud moeten zijn. Een huis van prisé wordt opgetrokken van gewone zuivere aarde, die men stampt tusschen bouten schotten, welke 30 a 45 daad, die door een der lichaamsdeel en ge daan is? Dat argument is logisch, zei de rech ter. Wanneer ik het logisch volg, veroor deel ik den aim van den beklaagde tot zes maanden gevangenisstraf. Bekl. kan mee gaan of thuisblijven, precies zooals hij dat verlangt. Het publiek lachte. En ook de beklaagde lachte. Want tot aller verbazing schroef de! bij, geholpen door zijn verdediger, zijn kunstarm af en overhandigde dien den rechter. Ik prefereer thuis te blijven, zei hij en verliet opgewekt bet gerechtsgebouw. Do woordenrijke rephtsr. Een vermakelijke geschiedenis van een rechter die, in het volle besef van zijn waar digheid, de voor hem verschijnenden steeds op het hart drukt, met de uiterste nauw gezetheid hun woorden te wikken en te wegen, maar zélf buitengewoon woorden rijk is, vinden wij in een Parijsch tijd schrift vermeld. Een getuige zou worden verhoord. „Antwoord met ja of neen", begon de rechiter, „het kan ons niet. schelen wat je gelooft, het is ons alleen te doen om feiten! Ook ik geloofde vanmorgen, mijn horloge in mijn vestzak te hebben gestoken, maar in werkelijkheid heb ik het op^mijn nachttafel laten liggen. Wij willen hier alleen feiten, niet meeningen hooren. Be denk* dat goed, getuige!" De getuige zei boe noch ba. Het proces was spoedig afgeloopen en tevreden ging de rechter naar huis. „Je schijnt erg in verlegenheid te hebben gezeten", ontving hem zijn vrouw; „hoe kwam het toch, dat je je horloge had ver geten? Er zijn niet minder dan vier men schen, vlak achter elkaar geweest, om je horloge te halen. Je hadt het bij vergissing op je nachttafeltje laten liggen." Een vreeselijk vermoeden kwam bij den welbespraakten magistraat op. „Je hebt Centimeter van elkander staan.Deze róüreri worden van buiten, en van binnen geplei sterd. De he.er Clough Williams-Elllis stond den verslaggever van een dagblad te woord, welk interview wij hier laten volgen. Hoe lang kan zulk een huis duren? Eeaaven lang. Wanneer kan men het huis betrekken? Als helt <in den zomer gebouwd wordt, zoodra het klaar is. Moet er een spouw in de "muren ge maakt worden? Neen. Moeten cLe schoorsteenen van baksteen gemaakt worden? Ja. Hoe Jang moet de aarde gestampt worden? Tot die zoo hard is als steen. Zal'bet houtwerk, in deze muren aan gebracht, niet gaan rotten? Hiervoor beslaat niet het minste ge vaar. Hoe belet, men het optrekken van vocht in de muren? Door een isoleerende laag. Kan men het bepleisteren op de ge wone wijze doen? Ja. Moet men kozijnen gebruiken? Het is wel. gewenschl, doch niet be paald noodig, daar men de ramen en deu ren ook aan dagstukken kan afhangen. Kan men alle soorten *van aarde ge bruiken? Neen, zuivere leem en zuiver zand zijn ongeschikt. Steenen mogen wel in de aarde voorkomen, mits zij niet grooter zijn dan een duivenei. Alle plantaardige deelen, die zouden kunnen rotten, moeten echter ver wijderd worden. Moet men bindmiddel gebruiken? Neen, zelfs geen water. Wat zullen de kosten der muren voor een buis met zes kamers zijn? Ongeveer 20 pond sterling, buiten de isolatie. Heeft u een patent genomen? Neen, want de werkwijze is te eenvou dig om gepatenteerd, te kunnen worden. Zij wordt in Frankrijk en Spanje altijd nog toegepast. Heeft men geoefend werkvolk nöodig? Neen, iedere timmerman kan de schot ten maken en stellen, terwijl het stampen der aarde een heel eenvoudig werk is. Hoe lang duurt het, om de muren voor een huis met zes kamers te maken? Ik heb dit te Newland met twee man in één maand gedaan. Maar als men meer werkvolk neemt kan het wel in een week gebeuren. KERKNIEUWS. Da „Missions CathoJiquc6". De „Missions Catholiques" van 'Parijs, getrouw aan hare jaarlijksche traditie, hebben in haar laatste aflevering van 1919 de lijst der missionarissen gepubliceerd, welke in het voorgaande jaar zijn gestor ven. Deze roemvolle doodenlijst omvat niet •minder dan 237 namen. Van deze zijn er 8 van bisschoppen en 229 van die Van andere priesters. Vier bisschoppen zijn Fransehen, onder de anderen is een Macedoniër, een Italiaan, een Spanjaard en een Brazili aan. Van deze bisschoppen was mgr. Gazet- reeds sinds; 1864'<ien mgr. Bourdon sinds 1863 in de missie werkzaam. Onder de 229 gestorven priesters waren 108 Franschen, 23 Ralianen, 17 Belgen, 15 Nederlanders, 15 Spanjaarden. 10 Duit- schers, 8 Ieren, 7 Hindoes, 5 Can'adeezen, 5 Amerikanen uit de V. S., 2 Zwitsers. 2 Portugeezen, 2 Grieken. 2 Engelschen, 2 Perzen, 1 Luxemburger, 1 Oostenrijker, 1 Australiër, 1" Syriër, 1 Columbaner en 1 Chinees. Volgens de brden en congregaties ver deeld. bedragen de verliezen: De vreemde missiën van Pqrijs 38, de Paters Van den H. Geest 13, Jezuieten 11, Lazaristen 11, Maristen 6, Witte Paters 6, Assumpsionis- ten 5, Oblaten van Maria 5. de Picpussen het toch niet meegegeven?" vroeg-hij. „Maar natuurlijk, aan den eerste die kwam; hij zei dat je er erg verlegen om was, en wist precies te zeggen, waar het lag!Daar heb ik toch niet verkeerd aan gedaan, wel?" „Nee, heeiemaal niel!" stamelde de arme rechter. 't Was opvallend, zoo weinig woorden rijk als bij in de eerstvolgende rechtszit ting wasl De Invaliditeitswet ten Platteiande. Men schrijft aan de „Visscherij Crt." van de O. zandgronden: Men moet de primitieve patriarchale zandboertjes niet met al te veel paperassen aan boord komen. En vooral niet als die paperassen beteekerien, dat ze geld moeten betalen. Een boer vertrouwt de wissels van den staat maar half. „Den Haag is een heel eind weg" en nu kunnen die 'hee- ren wél beloven dat zij later zullen terug betalen. maar voorloopig .moet Sijmen be talen. Eu daar heeft Sijmen een hekel aan. Eenige weken geleden, toen iedereen, die in dienstbetrekking was, zich moest aangeven, gingen alle zonen en doch teren der kleine en middelslag en groote zand boeren -naar 't gemeentehuis bf 't buurt- lokaal-. „Iioeveul loon giv' ie-e op?" vroeg Gait- jan aan Jan Hendrik... „Jao, wat hev' oe vaoder 'ezegd?" „Mien vaoder hev' 'zgd 'k mos maor 's kieke wat d'aore opgavven: Toen kwam Gait. H wli ik met de wijs heid voor den dag. dat het loon dat de in wonende zoons zouden opgeven zou wor den geteld bij het inkomen van de vaders- landbouwers, zoodat deze papa's behalve de premies.ook nog hooger zouden worden aangeslagen in de inkomstenbelasting. Toon was natuurlijk het besluit direct genomen. Gaitjan, .Tan Hendrik en Gait-H.ndrik en de heele stoel volgelingen gaven op, dat 5, Carmeüeten 3, Capucijnen 3, Francisca nen 2, Missionarissen „van St. Franciscua van Sales 1 ^n Missionarissen van het H« Hart (Issoudun) 2. LISSE. H. B. G. De afdeeling Lisse van het H.B.G. hieQd Woensdagavond op de boven zaal van de „Witte Zwaan" een goed be zochte vergadering, waar als spreker op trad: de heer W. v. d. Laan met het onder werp: „Ontwerp-Teeltregeling". Na éen kort welkomstwoord van deit" voorzitter, den heer P. Warmerdam, werd de verga dering geopend, waarna de heer v. d. taan, van Voorhout, het woord verkreeg. Spreker begon met den toestand te be spreken 'van voor den oorlog. Men kweekte eerst en 'begon dan naar een afzetgebied te zoeken. In buiten- zoowel als in binnen land nam de vraag naar bloemen steeds- foe. Als vanzelf narn de uitbreiding der cukuu^ steeds grootere vormen aan. De prijzen waren echter niet gebaseerd op hetgeen de productiekosten waren, doeb oneer naar vraag en aanbod. Spreker zei- de dat er twee soorten handelaars waren, n.l. exporteur-kweekers en exporteur-niet- ■kweekers. De eerste kan natuurlijk altijd goede kwantiteit en goede kwaliteit leveren. De tweede is echter steeds aangewezen op hetgeen hij zelf. gelet op de prijzen waar hij ze voor heeft gekocht, koopen kan. De concurrentie is alzoo niet gelijk. De prijs zetting geschiedt alzoo door de exporteurs- niet-kweeker. Van hen zijn de kweekers het meest afhankelijk. Als vanzelf heeft dit systeem de kweekers niet ku-nnen bevredi gen. Ook dan de kvveekerij op zichzelf heeft altijd iets gemankeerd. Als elkeen opruim de wat door overproductie niet. meer Ióo- nend was, had men geen teeltregeling noo dig. Wat wil nu de teeltregeling? Doodeen voudig dat als er van een artikel te"veel komt, we gaan opruimen. Maar niet zooals vroeger, individueel, doch gemeenschappe lijk. Met voorbeelden toonde spreker aan hoe de opruiming vroeger ging. Dat was geen inkrimping doch slechts een verschui ving van den eenen lcweeker naar den an der. En de ondervinding heeft geleerd dab de kweeker, die de overproductie-artikelen kocht, om voort te teelen, meest maar een schamele verdienste behaalde. De vroegere toestand was dat er een systeem was dat de prijzen in buiten- en binnenland altijd! drukte. Komende aan het ontwerp-teeltre geling, zeide spreker dat de belangen der handelaren heel andere zijn dan die-der kweekers; vandaar in ons bedrijf twee bonden: de Bond van Bioembollenhandela- ren en de Kweekersbond. Wanneer dé bei de bonden nu kunnen komen tot gemeen schappelijk Óverleg, kan er uit de teeltrege ling iets goeds geboren worden. Als de teeltregeling komt, krijgen we plaatselijke commissies en afzonderlijke groepen van hyacinthen-, tulpen-, crocussen en narcis sen-kweekers. Hierna zette spr. de ontwor pen tceltregeling uiteen. Na deze duidelijke uiteenzetting werden door verschillende aanwezigen enkele vra gen gesteld en- door inleider afdoende be antwoord. WASSENAAR,. De Hanze. Woensdag 7 Jan. 1.1. hield de afdeeling Wassenaar van De Hanze een buitengewone vergadering in het Patro naat, toegankelijk ook voor n iet-leden. De opkomst was, gezien het slechte weer, ta melijk. Deze vergadering wo bijeengeroe pen om 't nut te hooren uiteenzetten van een Hanzebank. En waarlijk, de beer Le- bens van Amsterdam kweet zich kranig, van zijn taak. Op heldere, duidelijke wijze toonde spr. den leden, door tal van voor heelden, dat Hanze-geld ook bij de ITaniie- bank thuis behoort en vooral niet bij ban ken, die hiermede allereerst de Roomscho zaak en tegelijkertijd den middenstand be strijden. Het resultaat dezer bespreking zal onge twijfeld de oprichting eener bijbank der Hanze zijn. zij hun vader, in de boerderij trouw dien den, voor niets anders dan kost en inwo ning. Maar nu de zusters. Gait Hendrik had zijn belastingwijsheid niet ter oore gebracht van Dika eh Dina en Lammerdientjen en Havmientjen. F.n al zoo gebeurde het, dat deze landelijke on- schulden tegen den ambtenaar van den mysterieuzen staat fluisterend beieden, dat rij behalve kost. inwoning, klcedij erz rog tevens f 150 verdienden. Alle Dientjes en Lientjes etc. hadden precies dezelfde Ico nen, evenals al hun broers en „vrien.lc-n" ook dezelfde opbrengst van* hun arbeid ge noten. Eilieve het einde moest den last dra gen. De kaarten komen voor Gaitjan en voor Lammerdientjen. Hoe nu? „Veur zoo'n deerntje nog meer betaole as veur' 'n jong kerel?!? Dat volk-van-de- pen skrief maor raok. Maar as ze nou denke, da 'n boer zoo maor 'n boertje i9... da'n heb ze 't wisse en glad misse ok! Be- taole? Nee heur-ie! 't Zal niet gaon. Wielnii doon d'er niks op uut." En nu mag de ambtenaar praten als Brugman, maar 'it boertje koopt géén ze- gels.. ,^Ne waorskouwinge kump alevel veur de polesie." En nu ligt de kaart van Gaitjan en van Lammerdientjen in 't kabinet bij de melk- briefjes van 't fabriek en bij 't kerkbr/k. De boer en de iroerinne wachten rustig af. Ilehben rij gevraagd om een invaliditeits- wet? „Wat bev' Lammerdientjen d'r an as zie met Jan Hendrik gaot trouwe? En d£ kump er van. Wisse! Want dat, jung volk rechtevoort tegenwoordig)!" En de boer knipoogt tegen 't wijf, want in hun tijd was ,,'t jung volk krek elijk"^

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3