^^mdèok^BowtmÉ TTuTTWITNTT pit blad verschijnt eiken clas, uiige*. kon- en r'eeetiï, Pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, *oor Leiden 17 ct. p. week, f2.S0 p. kwartaal; by inz" agenten IS ct. p. weJt.f2.40 p. kwartaal. Franco r, post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's vercrijgbaar tegen betaling ran 40 ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. Bureau: STEENECHUUSI 15 - VRIJDAG 9 JANUARI 1920. lESEH. luiere. Telefoon 835. Mo. 3117 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 22t/o cent per regel voor gewone advertenliën; Zaterdags 80 cent per regel Voor ingezonden mededelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Ad verten tiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80woorden Dit nummer bestaat uit twee bladen DE WEDEROPBOUW VAN OOSTENRIJK Rennor over de vooruitzichten. DE VREDE. OVERZICHT. Ih de groote commissie der Nationale Vergadering verkiaarde Staatskanselier Renner, dat hij, na zijn Te-is naar Parijs, kon hopen, dat de voornaamste voorwaar den voor het economisch en financieel be staan van Oostenrijk, zouden worden, ge waarborgd. Hij wees op de toeneming van de voorzie ning met levensmiddelen tot 40,000 ton en verklnaide, dat het met behulp der gealli eerde mogendheden mogelijk zou zijn, deze voorziening nog moer te doen hijgen. Wat het moreel herstel van Oostenrijk hc-trof had do reis naar Parijs een wezen lijk resultaat opgeleverd en de regeering was voornemens op den eenmaal ingesla gen weg vooijt te gaan en de gemeenschap met. den Oppersten Raad te bestendigen. Van bijzonder gewicht was het natuur lijk fr>- de aangrenzende staten in goede betrekkingen te komen. Dit doel gold de ïeis der leden van de regeering naar Praag. Economische onderhandelingen met Bel grado waren ook voorbereid. Het doel de zer onderhandelingen was dn de eerste plaats een draaglijken toestand in 't leven te roepen met betrekking tot het weder zij dsch economisch bestaan. De buitenland sche politiek hechtte natuurlijk groot ge wicht. aan een hechte overeenkomst met het Duitsche Rijk. De geheele buitenlnndsche politiek kon in eersten aanleg slechts een economische politiek zijn. De plechtigheid van he,t van kracht wor den van-.den vrede van Versailles blijft nu- ondanks liet feit, dat een tegenbericht het gis n weer ontkende, toch op Zaterdag middag bepaald. Reeds zijn allerlei per soonlijkheden in Parijs aangekomen, die 'aan de daarna samenkomende tweede vre desconferentie zullen deelnemen. Dan de Italianen on vervolgens de Engelschcn. Het Turksclre vraagstuk zal niet ter hand genomen worden voor de presidentsverkie zingen in Frankrijk, die op 17 dezer zijn bepaald en die Clemenceau waarschijnlijk op hdt gestoelte der eere zullen brengen. Bulgarije. De crisis. Volgens de laatste telegrammen betref fende den toestand in Bulgarije heeft de regeering de reserves opgeroepen.' In vele steden hebben botsingen plaats gehad tus schen de stakers en de politie. Het verkeer staat in het geheele land stil. Rusland. MOSKOU WIL VREDÊ. vretVcjsaanbod der Bolsjewïki. Naar de ,,Czas" verneemt, heeft de Poolsche regeering een vredesaanbod van de bolsjewiki ontvangen. Het origineele document, dat de vredesvoorwaarden be vat, bevindt zich al sedert oen week in het •ministerie van buitenlandsche zaken te Warschau. Een antwoord kan pas gegeven worden wanneer Fatek, de minister van buitenlandsche zaken, terug is. De ,,Czas" voorspelt echter, dat het antwoord vrijwel zeker weigerend zal zijn. Esten en bolsjewiki. Volgens een mededeeling van den--Est i- ficken generalen staf heeft de wapenstil stand met. .de bolsjewiki, welke Zaterdag te 'half elf begon, slechts 114 uur geduurd. Ta 12 uur openden de bolsjewiki een vree sdij k vuur op de Estisclie linies op het N'arwa-front. De Esten hadden, geleerd door vroegere ervaring, hun strijdmacht aldaar niet verzwakt en waren daardoor in Staat, de aanvallen af te slaan. De Esti- sche minister van binn nh. zaken ver klaart, dat zelfs, indien overeenstemming is bereikt, de vrede slechts een werkelijk en duurzaam karakter kan hebben, indien de Entente en do andere Baltische staten hem goedkeuren. Öe opn&kende bolsjewiki. Do correspondent van de „Times" te 'Rostof wijst op de gevolgen die een neder laag van den nog steeds terugtrekkenden Denjikirc zou kunnen hebben. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de bolsjewiki na hun overwinning op Denjikin zich tegen Polen keeren, waarbij hun de troepen uit Zuid-Rusland zeer te stade zullen komen. De kans is groot, dat zij Polen onder den voet loopen en zich een weg banen naar Centra al-Europa om daar de regeeringen omver te werpen. Maar er is nog een ander gevaar, zoo gaat do correspondent verder, en hierbij beeft hij vooral het oog op de Britsche belangen, die door de bolsjewistische vloedgolf worden bedreigd. Dit gevaar be staat hierin, dat de bolsjewiki naar den Kaukasus oprukken en de republieken Azerboidsjan, Georgië, en Armenië omver werpen. Ten slotte? beschrijft de correspondent den exodus van de bevolking uit Zuid-Rus land, die vcsor de aanrukkende bolsjewiki op de vlucht is gegaan. Arbeiders, kooplie den, beambten, vrouwen en -kinderen trek- kan» in wagens en te voet in alle haast naar het Zuiden. Geheele karavanen van boeren fen kozakken trachten zich niet bun kudden, paarden en kameclen in veiligheid te bren gen. Alles Vlucht voor de bolsjewiki, waar van het terrorisme de menschen met schrik vervult, Japanschc versterkingen. Belangrijke Japansdie versterkingen zijn inderhaast naar Irkoetsk gezonden om de troepen van Kollsjak te helpen, zegt een H. N.-bericht uit Tokio. Winst en jvcirlieö. Het stafbericht der bolsjewiki meldt de verovering van de haven Mariopol aan de Zee van Azof en erkent het vei lies van Dunaburg, dat de Polen en Letten hebben veroverd. De savjcS-rftgieeriiig wil geneesmiddelen*. De sterfte te Moskou bedraagt volgens een H. N.-bericht tusschen 22 en 23 per duizend. Verleden jaar was ze 50 a 55. De sovjetregeering stelt clcr wereld voor ten eens-te onmiddellijk op den grondslag van •ruil te beginnen met de voorziening van Sovjet-Rusland van genees- en ontsmet tingsmiddelen, zeep en verbandmateriaal, ten 2do onmiddellijk de voorziening op de zelfde basis van levensmiddelen voor de hospitalen van 'Sovjet-Rusland toe te staan Ten derde verzoekt zij, in geval de Entente- moge ndheden opheffing, zelfs maar gedeel telijk, \vn de blokkade mochten toestaan de onmiddellijke organisatie van een com missie van het neutrale roode kruis, be vattende een voldoend aantal geneesheeren die als onzijdig orgaan de zoo spoedig mo gelijke voorziening Van de Russisch: bevol king moet verzekeren. Palen. Vrees voor Duitschland. De president Pilsoedski heeft .een onder houd. gehad met een redacteur van het Dagblad) van Polen. Hij heeft verklaard: Wij hebben nog 2 fronten en worden van 2 kanten bedreigd De ernstige quaestie voor Polen is op het oogenblik de uitvoe ring van het verdrag van Versailles. De huidige overgangstoestand is gevaarlijk. Het gevaar zal voor ons van Duitschen kant komen, te meer daar de situatie niet definitief geregeld zal worden, want de mogelijkheid van nieuwe conflicten zal blijven bestaan. Pilsoedski vreest geen be dreiging van lipt bolsjewisme voor Polen. Sprekende over de Fransch-Poolsche be trekkingen heeft 'hij die in deze bewoordin gen gekenschetst: De betrekkingen tusschen Frankrijk en Polen zijn zoo uitstekend, dat zij familiebetrekkingen zijn geworden. Ik ben zeker, dat deze Entente de proef van den tijd zal doorslaan, want de situatie van Frankrijk en Polen heeft in de beide landen gelijke belangen doen ontstaan. Japan. Japan $eeft Sjantoeng bij den vrede aan China terug In een interview heeft de Japansche pre mier Hara verklaart, dat wat er ook ge beuren moge, Japan de bolsjewiki in Si berië zal terugslaan. Zoodra als de roode bedreiging verdwenen is, zal elk soldaat te ruggetrokken worden. Als de vrede getee- kend is, zal Japan onmiddellijk liet gebied van Sjantoeng aan China teruggeven. Al leen zal het de vroegere Duitsche. zuivere 'handelsbelangen en concessies behouden. Hij ontkende olie geruchten Van een Ja- pansch-Duitsch-Russisch verbond. Buitenlandsche Berichten. Rooiers. Gemaskerde mannen, die met revolvers gewapend waren, hebben een inval gedaan in het postkantoor van Camberwell (Lon den). De directrice pakte een der mannen beet, maar werd door een ander met een ijzeren staaf neergeslagen. De bandieten ontkwamen inet honderd pond sterling. Ruilhandel. Te Gelmer bij Munster aan het Dort mund— Enis-kanaal ruilen de boeren bij de schippers kolen in tegen spek, worst en bol er. Met karren vol voeren zi j de kolen, dio van de voor Bremen bestemde vaartui gen afkomstig zijn, weg. Diefstal. Uit de kas van de militaire intendantuur Itö Koningsbergen is 700,000 Mark geroofd. Raid op een politiebureau. Agenten en soldaten hebben een aanval van gewapende en gemaskerde mannen op een politiebureau te Drumlish in het graaf schap Longford (Ierland) afgeslagen. De aanvallers maakten van bommen gebruik en vel dien hoornen om de wegen te versper ren. Storm in> de Middellandsche Zee. Gedurende drie dagen heeft een hevige 'storm gewoed in de Mtiddellandsche Zee. Er is bericht ontvangen van het vergaan van een regecringssleepboot waarbij 25 personen zouden verdronken, zijn. Veie huizen zijn beschadigd door een buitenge woon hoogen vloed, welke zich uitstrekte Van de Peninsula tot Cannes. De rivieren zijn buiten hun oevers getreden. Het spoor wegverkeer in Zuid-Frankrijk is tijdelijk stopgezet. Het. kamp te Cais nabij Frejus heeft belangrijke materieel© schade gele den. Naweeën van den oorlog. 'De Londensöhe correspondent van de ,,N. Crt." schrijft d.d. 13 December: Het aanlal misdaden is in den klotsten tijd schrikbarend toegenomen in Engeland. Er wordt met den revolver geweriri met een aangenanien zwier eri een angstwek kende gemakkelijkheid. Eergisteren werd een bankdirecteur in Leeds door een in breker neergeschoten, en gisteren trachtte icon heerschap zich op dezelfde wijze in een ■bank van geld meester te maken, hetgeen hem echter gelukkig kon 'belet worden. Vele misdaden worden bedreven door oud-sol daten en oud-officieien die gewond werden in den oorlog en wiier geestvermogens door de beproevingen die zij doorstonden, ge schokt 'werden. Voor 'de tallooze diefstallen die thans Nvorden gepleegd is dit echter geen verontschuldiging. E" wordt op een ongelooflijke wijze geroofd, des avonds, des nachts en niet het minst op klaarlich ten dag. De dieven schijnen tot wel afgerichte ben den te behooren. Zij beschikken over auto's en molorvraclitwagens en verdwijnen meestal zonder het minste spoor achter te laten. De stevigste stalen deuren, de meest ingewikkelde sloten zijn tegen hun moder ne werktuigen niet bestand. De verzeke- rings-m aalschappijen lijden zware verlie zen en de premies gaan natuurlijk naar omhoog. Een nieu'w soort diefstal is die met. de auto-taxis. Reizigers die in 'de Londensche stations aankomen nemen een taxi en la ten zich naar hun woonplan Is of hotel voe ren Op hun bestemming aangekomen schellen zij aan en (terwijl zc even wachten, poetst de taximan de plaat met al hun ba gage. Gewoonlijk worden deze rooverijen gepleegd met gestolen auto's en kraait er geen haan meer naar, tenzij de politie er door een toeval in gelukt de hand op de schuldigen te leggen. Klecren zijn tegen woordig zóó duur, dat het r.ooven van ba gage de moeite loont. Ook dronkenschap breidt zich weer ver bazend uit. Gedurende den oorlog daalde helt cijfer dier gevallen aanmerkelijk, voor al omdat zoovele milliocnen mannen in het leger waren en ér ook talrijke beperkingen op den verkoop van alcohol in zwang kwa men. De soldaten zijn teruggekeerd en do moeste restricties opgehtwen. Resultaat: nicer dronkenschap dan ooit. Jaren in be trekkelijke luiheid doorgebracht in het le ger hebben op velen een verderfelijken in- vloed gel ad. Het is inderdaad wel bedroe vend, doch verwonderen modt het ons niet. Dfe. vraag naar edelgesteenten sedert den oorlog. Volgens de „Times" is de vraag naar edelgesteenten nog nimmer zoo groot ge weest als tegenwoordig, hoewel de prijs «abnormaal hoog is. De diamanten, die al tijd als de eersten onder de juweelen heb ben gegolden, zijn ondeü de controle der Zuid-Af ïikaansche maatschappijen geko men, en de markt is thans gezond en krachtig, daar de hoofdoorzaak voor een prijsverhocging bestaat in een beperking van den afzet. De vraag naar paarlen en andere edel gesteenten is verder veel grodter dan de aanvoer, vooral de „oweeërs" koopen zich edelsteenen en in Duitschland en Oosten rijk beschouwt men ze als een goede geld belegging. Daarbij kunnen ze, als de eige naars genoodzaakt zijn over de grenzen le vluchten, gemakkelijk meegenomen wor den. en als het noodig is, wederom in geld worden omgezet. Maar zijn ze werkelijk wel een goede geldbelegging! De grootste autoriteiten op diit gebied beantwoorden deze vraag beves tigend. Tot nu toe is de prijs steeds geste gen en hoewel ze, als alle handelszaken aan de wetten van vraag en aanbod onder worpen zijn, bedroeg nog telkens de prijs stijging meer, dan de tijdelijke daling ge weest was. Paarlen komen het meest van Indië. En kele soorten worden bij Australië gevon den. maar deze zijn niet de meest gevraag de. Ook zijn er Schotsche parelvisscherijen, maar zij ziin van weinig beteckenis. Gedurende den oorlog, toen verschillende edelgesteenten schaarsch waren, droeg men halssnoeren van minder edele steenen, als nephrielt, opaal, amethist, barnsteen enz. Ook nu is er nog veel Vraag naar allerlei meer of minder kostbare steenen. Intusschen dient men niet te vergeten, dat ook de edelsteenen niet bestand zijn tegen den tand des tijds. Daarbij zijn dia manten zeer breekbaar, en paarlen vooral zijn gevoelig voor vocht en warmte. Zij die nen zorgvuldig be'vvaard te worden op koele en droge plaalsen. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsont- werp betreffende de gedwóngen leerling van 450 mïliioen met 58 tegen 25 stemmen aangenomen. Minister de Vries deelde in de Tweede tamer mede, dat hij geen prij9 stelt op verdere behandeling van het ontwerp Ver- mogensaanwasbelasting. In onderzoek is de mogelijkheid van «en hervorming der O.VV.belasting, zcodat men verkrijgt een belasting op de hooge win sten. Geschrapt zljn°de belastingen voor kof fie, thee, cacao (deze bohaive voorzoover de weeldebelasting betreft), de registratie van het vee, de reci^mebeiasting, die van cogncsementcn en vrachten, en de wegen belasting, voor zoover deze niet door de auto's in de weeldebelasting valt. Mr. J. A. Loeff, benoemd l'id van den Raad van State, wordt ais lid der Tweede Kamer opgevolgd door jhr. mr. A. T van Sasse van Ysselt, Op verzoek van de Nederlandsche spoor wegen zullen in Duitschland van 12—19 dezer geen stukgoederen voor ons land worden aangenomen. De Amstcrdamsche Federatie van ge meentewerklieden overweegt een staking in verband met de aanneming der voor dracht van B. en W. inzake de loonrege ling door den Raad to Amsterdam. Dispensatie van uitvoerverboden. De Minister van Landbouw heeft besloten •met 10 Januari dispensatie te verleenen van het verbod van uitvoer van staaldraad met hennephai't en zonder hart. en van ma- niillatouw met staaldraadhart, en met 13 Januari van het uitvoerverbod van cocos- garehs en alle daaruit vervaardigde artike len. Intrekking dispensatie. De Minister van Landbouw heeft gisteren ingetrokken zijn beschikking van 17 No vember j.l., waarbij dispensatie is verleend van het verbod van uitvoer van papier in alle soorten, zoodat het verbod van uitvoer van papier in alle soorten voortaan weder van kracht is en aanvrage Ser verkrijging van uitvoervergunningen daartoe weder hij de Nederlandsche Uitvoer-Mij. moeten wor den ingediend. Rijkskantcor voor steam De Minister van Landbouw heeft inge steld een Rijkskantoor voor Steen, hetwelk gevestigd is De Perponcherslraat' 12 te 's-Gravenhage, en benoemd tot directeur van dit kantoor den lieer W. Elenbaas,, gepensioneerd hoofdingenieur van den Waterstaat enz. in Ned.-Indië. Verder heeft de Minister verboden de aflevering en het vervoer a baksteen en kalkzand steen. Dit verbod is niet van toepassing: a. voor zoover het vervoer plaale vindt in hoeveelheden van niet meer dan 1Ö30 stuks; indien het vervoer geschiedt in op dracht. van autoriteiten behoonendc tot het Nederlandsche leger of de Nederlandsche marine; voor zoover tot de aflevering en het vervoer toestemming, zoo noodig onder daarbij Ie stollen voorwaarden, is verleend door het Rijikskantoor voor Steen, Daartoe strekkende verzoeken zoowel als de te verleenen toestemming geschieden schriftelijk. Uitvoer van stukgoederen van Duitschland naar Nederland. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt os de uitvoer van stukgoederen uit Duitsch land naar Nederland zoo groot geworden, dat de Nederlandsche spoorwegen zich ge noodzaakt hebben gezien de Duitsche spoorwegen te verzoeken om van 12 tot 19 dezer geen stukgoederen met bestemming voor Nederland aan te nemeen. (Beeurïjding van den woningnood. Naar do „Tel." meldt, kan binnenkort de instelling van den door den mi nieter van Arbeid in uitzicht .gestelden Rijkswoning raad worden tegemoet gezien. Deze raad zal uit 20 leden bestaan, en worden' ge vormd door vooraanstaande personen, die zich met hot woningvraagstuk in den meest uitgebraden zin van het woord hebben be zig gehouden. Het RijkscoJlege van bijstand 'bedoeld bij art. 35 der Woningwet, zal dan worden, opgeheven. De door hot bureau van dit college verrichte werkzaamheden zullen in den vervolge door de afdeeling volksgezondheid van het departement van arbeid worden uitgevoerd. Voor deze afdee ling van hot departement zijn thans 4 per- ceeüem in de Pieter Bothstraat in Den Haag aangekocht, waar de verschillende bureaux van de afdeeling volksgezondheid en volks huisvesting zullen worden ondergebracht. Het nieuwe Kamerlid. Mr. J. A. Loeff, die door zijn benoeming tot lid van den Raad van State, ophoudt lid to zijn van de Tweede Kamer, wordt in dezd laatste funtfie opgevolgd door jhr. mr. A. T. O. Sasse van IJsselt, die vroeger ï-eeds van 1001 tot 1918 het district 's-Her- fcogenbosch in de Tweede Kamer vertegen woordigde. Jhr. nvr. Sasse van IJsselt is tevens vice- president van het Gerechtshof te 's-Herto- genboseh. Raad van Stat©. Bij Kon. besluit van 7 dezer zijn be noemd, mei ingang van den dag waarop zij onderscheidenlijk hun betrekking zullen aanvaarden, tot lid van den Raad van State de heeren mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer der Stal en-Generaal, en J. J. Rambonnet, oud-minister van marine. Wethouder van Rotterdam. In de plaats van den heer Stulemeyer benoemde de Rótterdamsche Raad met 29 van de 33 uitgebrachte stemmen tot wet houder den heer F. L. D. Nivard, even eens R. K. Kamerleden naar Gost-lndië. Het Kamerlid jhr. de Muralt vertrekt per s.s. „de Prins der Nederlanden", van de Maatschappij Nederland, 14 Februari a.s. naar Ned. Oost-Indië. De heer de Mu ralt hoopt de terugreis te maken via Ame rika. Naar ons werd medegedeeld, gaat de heer de Muralt voor zijn particuliere za-ken naar de Oost; echter zal een ge mimen lijd van zijn verblijf in Indië in beslag worden ge nomen door studies die hij hoopt te maken omtrent onderwerpen die ressorteeren on der de departementen van Burgerlijke Openbare Werken cn de Gouvernementsbe- di ij ven. De heer de Muralt zal op hot ingenieurs, congres, dat in de eejrste helft van Mei a.s. te Batavia bijeenkomt, een voordracht hou den. Op dit congres te Batavia zal de be kende ingenieur R. A. van Sandick, raads lid te 's-Graver.hogè, als afgevaardigde van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs een economische voordracht houden. Wij vernamen verder dat de heer de Muralt voorloopig als gevolg van overleg met zijn politieke vrienden zoowel het Kamerlidmaatschap als liet raadslidmaat schap zal aanhouden. Intusschen zal hij, voor heiden bedanken indien zijn reis lan ger zal duren dan hij zich voorstelt en ook indien de politieke constellatie dit maar even wenschelijk maakt. Nader vernemen wij dat ook het Kamer lid mr. Dresselhuys een reis zal maken naar Ned. Oost-Indië. De heer Dresseilhuys zal den Japan en ook Amerika bezoeken. De heer Dresselhuys, die voor deze rela reeds een plaats had doen reserveeren op liet s.s. „Kawi", zal zijn reis voorloopig uitstellen. Ook de heer Dresselhuys heeft het voornemen zich op deze reis in Indië op de hoogte te stellen van enkele Indische actueele vraagstukken. MILITAIRE REISTARIEVEN. Het bestuur van clen Ned. R. K. Bond! van Dienstplichtigen ,,St. Joris" zond aan Z.Exc. den minister van Oorlog ad interim een adres, waarin'zij het volgende te ken nen geven: dat zij met leedwezen hebben kennis ge nomen van de beslissingen, waarbij do voor militairen gunstige bepalingen van het vervoer per spoor werden ingetrokken; dat deze maatregel een zeer pijnlijken indruk hoeft gemaakt bij de belanghebben den, daar het voor het meerondeel dezer onmogelijk is 'de tegenwoordige hooge ver voerkosten per spoor te betalen; dat het in het wezenlijk belang der dienst plichtigen noodzakelijk is. dat de band met het gezin, waarbij zij bchooren, niet wordt doorgesneden; dat. de ministerieel© beschikking, waar bij vervoer voor Rijksrekening wordt toe gestaan alleen, wanneer de dienstplichti gen, tengevolge van geldgebrek twee maanden lang het garnizoen niefc mogen verlaten, geheel onvoldoende moet worden geacht; redenen, waarom adressanten Uwe Ex cellentie beleefd, doch met don meesten aandrang verzoeken, het daarheen te wil len leiden, dat aan alle dienstplichtigen, wanneer z.ij_ met verlof gaan vervoer voor Rijksrekening maar de verblijfplaats van bun gezin worde verleend, zonder beper kende bepalingen in verband met geldge brek en langdurig in het garnizoen blij ven, c-n hun hij bewegingsvrijheid een la ger tarief dan liet thans geldende worda toegestaan. De Federatie overwerkt een gemeente». wörkhedcnstakïng, Men meldt ons uit Amsterdam: Naar aanleiding van de aanneming van de voor dracht van B. cn W., inzake de loonsver- hooging der gemeentewerklieden, is liet be stuur der Amstcrdamsche Federatie van (gemeentewerklieden, gisternacht in verga dering bijeengekomen, ter bespreking van de verder te voeren actie. Naar wij omtrent bet verhandelde vernemen, hcerscht er bij de besturen groot© teleurstelling over de verwerping der amendementen tot verhoo ging van het grondtoon tot f 31.95 en van de loon en in de nul-klasse tot f 23.85. Men was algemeen van meening dat elk middel tot doorvoering der gestelde eischen dient te worden aangewend. Ook het prodnrneeren van een staking van gemeentewerklieden werd zeer sterk overwogen. Alvorens evenwel een besluit, te nemen, zal de Federatie zich in de eerste plaats wenden tot den Modernen Bond van Gem.- werklicden met de vraag of deze bereid is met de Federatie een gezamenlijke actie ta voeren. Het bestuur der Amstcrdamsche Federa tie komt dan Zaterdagavond mot de bestu ren. van de aangesloten vereenigingen we derom bijeen om verder zijn houding te be palen. In den loop der volgende week zul len eventueel te ontwerpen voorstellen aan do goedkeuring der ledenvergadering wor den onderwerpen. Spoorwegpersoneel. De directie der Ned. Spoorwegen had be slist, dat de kinderbijslag met ingang var» 1 dezer komt te vervallen. Naar aanleiding daarvan heeft zich de Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Ra phael gewend tot de directie met verzoek dien bijslag te handhaven. Ook de Prot. Christ. Bond van Spoor- er» Tramwegpersoneel heeft in deze slappen gedaan. Gemengde Berichten. Zeehonden. Langs de kust zijn te Texel verleden jaar 41 zeehonden gedood. Hel Rijk betaalde daarvoor aan premie f 123« Doodgevroren. Gisteren is te Kaats, heuvel de zwerver J. Lugtors doodgevro ren op zijn bed gevonden. De ramen vaq do 'hedde-hut, waarin hij tijdelijk vcrbjeof mi'stcn alle ruiten en waren met jirtegoed behangen. Door het ijs gezakt. Te Veen (N.-BftJ is het 7-jarig zoontje van den koopman. K-, op een sloot door het ijs gezakt en ver dronken. Locomotief ontspoord. Bi] Hengeld (O.) werd gisteravond door don trein, din te G.27 uit Bockelo aankwam, een koe over- jvden, die op de rails liep. Dë~]©comótiaï pntspoorde. Geen persoonlijke ongelukken*

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1