„Es leidsÉ Emit; i weede Blad. BINNENLAND. Dinsdag 5 Januari 1919 Uit de Pers. DE DEFENSIE-CRISIS. InDoNieuweEeuw vinden we een ■artikel van liet lid van de Tweede Kamer, idtv Van Scliaik, over de defensi^prisis, ■waaraan wij het volgende ontleencn: ,,Het behoeft intusschen niet verheeld, dat de positie van den heer AMing von Geusau cloor eigen toedoen langzamerhand minder stork was geworden. In de Kamerzitting van den 13en Novem ber had de lieer Kolkman onverbloemd, zij het dan ook in den vorm, waarop de be vriende Regeering mocht aanspraak maken uiting gegeven aan de ongerustheid en ont stemming door de co-rïogsbegrooting ge wekt. Daarmede was niets te veel gezegd. Ook in onze katholieke kringen was van geen geringen wrevel gebleken, zoowel over hst feit, dat de minister ten aanzien van zijn voorgenomen plannen van leger-re'or- ganisntie zich vooralsnog scheen te beper ken tót het afleggen van platonische ver klaringen, als over de geweldige stijging der uitgaven. De memorie van-antwc'ord ademde wel' een anderen geest door de aangebrachte verlaging van 6 millioen. Het spreekt van zelf, dat hiermede geenszins aan alle ver langens was voldaan. Maar de gebleken goede wil en de overtuiging dat bij 's mi nisters standpunt, dat op dit oogenblik onze weermacht geen. verzwakking moclit ónderga air, het ♦aanbrengen van verdere bezuiniging in de uitgaven over 1920 niet wel meer mogelijk was, was voor de ka tholieke fractie eene gereede aanleiding." om haar gereserveerde houding tegenover den Minister prijs te geven. Temeer moet het daarom worden be treurd, dat de houding van den heer Alting van Geusau in de Kamer, speciaal bij de behandeling der artikelen teleurstelling heeft gebracht. Immers dóór in den loop der beraadslagingen verschillende- ingrijpende ■tot vermindering- van uitgaven strekkende ■amendementen, waaronder er een nauwe lijks door den beer Marchant voorgesteld en dat tot doel had f 100,000 minder voor ma noeuvres uit te trekken, over de nemen of te aanvaarden, leverde de Minister 'i be wijs, niet met den noodigen ernst aan de dringende bezuimgings-eischon zijn aan-: dacht te hebben gewijd. Nu hij zich aldus neg met een vermindering van uitgaven van ongeveer 800,000 zonder bezwaar v5r- senigrle, rees de groote twijfel, of niet ook ia andere onderdeden de begrooting had kunnen en behöoren te zijn ingekrompen. Dat alle Katholieken feh sTotfo aan die door den Minister zelf mede afgetakelde be groeiing hun stem hebben gegeven, mag daarom niet als een bewijs van algemeen of onverzwakt vertrouwen Worden ópgevat; voor sommigen gaven dre.iger.de ónge- wenschte politieke gevolgen waarschijnlijk den doorslag, anderen hc-'onten blijkbaar dat de Regeering zelve met het voorgeval lene in de toekomst haar nut zou weten te doen. Omtrent de oplossing van de crisis zegt de heer Van Scbaik, dat 'de titularis die raet het beheer van dit nieuwe ministerie sal worden belast bij vóorkeur niet zal wor den gezocht in militaire kringen. Welk standpunt men ook ten aanzien van aard, omvang en organisatie onzer weermacht inneemt, zij kan toch op zijn best worden beschouwd als een noodzakelijk kwaad. Voor tegenspraak zal daarom niet vatbaa1* zijn. dat hare organisatie zoo eenvouoig mogelijk behoort te vrezen, en alleen da .strikt onvermijdelijke uitgaven mag mede brengen. Tijdens de begrootingsdebatten-is ook wel aaii bet licht gekomen, hoezeer de volks vertegenwoordiging in haar geheelen om vang sterke beperking van bewapening, dit woord in zijn meest ruimen zin geno men, 'wenscht en voor bare verantwoording durft te nemen. Die stemming in het parle ment is de reflex van hetgeen er omgaat lic-t volk. Met die stroomingen in het. volksbcwust- riin I "r Minister van Landsverdediging Èebben rekening te houden. Om redenen van algemeen staatkundig beleid moge een bewindsman zich vaak van den steun"der met de Regeeiing bevriende politiek" partiien in de Kamer verzekerd kunnen rekenen. Maar meer dan dat moet FEUILLETON. ZIJN PROEFSTUK. „En het staat aldus geschreven zoo vei volgde voogd Sanderseri in Boin- hofms wet: Rij twist tusschen edelen, be slist het zwaard, maar vergrijpt een laaggeborene zich aan een edelman, dan moet men 'hem vatten en veroordeelen en straffen met het verlies der rechterhand." In zichtbaren toorn hief de koning de (hand omhoog. „Genoeg", beval hij en dan tot Sigurd: „Spreekt die man de waar heid, Sigurcl Holmberg?" „Ja, heer," luidde het onverschrokken antwoord van den jongeling. „In het zaad wierp ik hem als een knaap, omdat hij niet slechts mij beleedigde, maar het bovendien waagde den naam van een jonkvrouw ver docht te maken, die bij ieder die haar kent geldt als een toonbeeld, van reinheid. Aan uw rechtspraak, heer koning, zal ik mij gaarne onderwerpen, maar niet aan deze mannen, Lij wie blinde baat .en eigenbe lang het vonnis reeds -vooraf hebben vast gesteld." „Wel, Sigurd Holmberg, voor uw ko ning als oppersten rechter op Bornholm xult gij terecht staan en twee der oudsten ®an Bornholm zullen bijzitters zijn om te voor een regc'eWer waarde hebben het be sef. dat die steun de uitdrukking is van bet vertrouwen, dat het volk hem schenkt. Het vertrouwen van bet Nedërlandsche volk, en vooral van de Katholieke partij, in het huidig kabinet 'is zeer groot. Dit vertrouwen zal nog aanzienlijk toenemen, indien het met zijn defensiebeleid en in zijn persoonskeuze een gelukkigen koers weet te volgen. Aan een artikel in Het Huisgezin ontleenan we: Wij mogen diet, ondanks de vinnige poli tiek, welke thans door c-n om den heer Bomans wordt gevoerd, niet verhelen, dat do minister van Oorlog de katholieke partij niet ten volle had bevredigd en dat. breede lcriingen- van ons volk meer sympathiseer den. met de gedachten, waaraan mr. Bo mans uiting gaf dan met do weifelende, niet steeds weloverlegcfe houding des mi nisters. QFFSGIEELE LOFPRIJZING VAN HET WERK VAN HET R. K. HUISVES- TINGS-COMSTE. De voorzitter van het R. K. Huisvestings comité, Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, mocht door bemiddeling van Zijne Eminentie Kar dinaal van Rossum een Pauselijk schrijven met lofprijzing en aanmoediging ontvangen van het Nederlandsclie Katholieke werk voor de arme Weensche kinderen, een schrijven, dat, gelijk Zijne Eminentie bij de verzending der stukken mededeelde, „Z. D. H. en al zijne medehelpers en in 't bij zonder het DoorluchtigEpiscopaat tot vreugde en troost strekken zal." Zijne Heiligheid belooft daarin Zijn ge bed om honderdvoudige 'belooning voor al de weldoeners van God af te smeekén en geeft aan allen Zijn Apostolischen zegen. „Ook Zijne Eminentie Kardinaal Piffl van Weenen", zoo vervolgde Kardinaal van Rossum, „sprak, toen hij aan het Consisto rie deelnam, vol hooge bewondering en dankbaarheid over de zoo ècht-Christelijke hulp, door Holland aan het schier in dood strijd verkeérende Oostenrijk geboden." Kardinaal van Rossum besloot het be geleidend schrijven met de treffende woor den: „Moge het Goddelijk Kindje Jezus en Zijne Goddelijke Moeder Holland daarvoor zegenen en beloonen." DANK VAN DE WEENSCHE OUDERS AAN NEDERLAND. Toen ik mijne reis naar Nederland aan ving, om over de grenzeloozc liefde en hulpvaardigheid, de goedheid - en de red dende hand der Nederlanders te schrijven, en te schilderen in welk een gelukkig Pa radijs en welken kinderhemel, waarin alle sterren schitteren, de Weener kinderen in de 'honderden Nederlandsclie steden en' dorpen, aan en zekeren dood ontrukt, opge- kwamen vele arme vrouwen en moeders en vaders en zusters, die van mijn reis vernomen haddén, bij mij. Het waren be droefde, arme moeders, die dn bange nach ten en kommervolle uren over het lot hun ner kinderen bezorgd waren; bet waren vaders, die tot den geheel ten gronde gaan den middenstand behoorden, menschen. die met het geloof aan God diep in het hart geprent, alles lot zelfs het ergste wisten te dragen. En de oogen dezer ouders schitter den en de lippen beefden, zij vonden geen. woorden van dank', zelfs niet van de ge ringste dankbaarheid. De nood en de hon ger hangen niet meer als een bedreiging boven de huizenzee, zij sluipen door de straten der eens zoo vroolijke stad, die niet. ronder reden den titel ,,tu felix Austria" voerde. En daar komen de Hollanders in geloof en daadwerkelijke christelijke naas tenliefde tot ons en heipen ons op uit dezen toestand van verschrikking en ontzetting. Geen weldaad is bun vreemd. Op alle mo gelijke wijzen helpen zij ons en over dat alles heen ligt hot Goddelijk wonder van het Geloof. Deze moeders en ouders voelen dit alles, doch zij lieten den moed zinken toen do zorgen steeds grooter werden. Toen kwam het Geloof. En nu zijn er duizenden, die niet weten hoe zij danken mo.eten, die hun kinderen gered zien, die de'verschrik kelijkste nood en ellende uit hun droeve en doodarme woning zagen weggenomen. En di? vrouwen en mannen spreken mij zacht of hartstochtelijk aan. In de warmste on innigste woorden in de diepste hartelijk heid gedenken zij hun weldoeners en red ders. Zij welen niet hoe zij al die liefde, die zij ontvangen, zullen terugschenken. Het lot en het leven van het arme kind gaan getuigen, dat liet naar recht en billijkheid geschiedt. En hoe ook het vonnis moge uitvallen, Sigurd Holmberg,' ging de vorst aangedaan voort, terwijl hij Sigurds hand vatte en in de zijne hield, „aan deze hand zal niemand zich vergrijpen, want zij heeft met baar arbeid, met haar kracht, de vei ligheid, ja het leven van den koning en zijn reisgenooten beschermd. Er kwam beweging in de volksmenigte. „Heil Sigurd," riepen enkele stemmen. Een te eken des konings gebood stille; een eerbiedig zwijgen volgde en de koning sprak verder: clc storm, die in onverwach te woede losbrak, greep ons vaartuig ge weldig aan. Een mast werd gebroken en eon lek in het schip dreigde het te doen zinken. De kapitein zocht een meer be schermde plaats en trachtte daar ten anker te gaan. Te vergeefs, het ee'he zware anker brak a.f, het andere eveneens. Hulpeloos dreef het schip uit de veilige bocht weer naar de open zee, het verderf te gemoet. Toen herinnerde ik mij, dat wij nog een anker aan boord hadden, het proefstuk van Sigurd Holmberg. Als een stuk speel goed had ik het geschat en nu maakte het het vertrouwen zijns makers tot waarheid. Dit derde anker hield het groote schip, tot de elementen bedaard waren en wij het konden lichten om de naaste haven te be reiken, waar wij een ander schip yan Ko- den moeders boven alles. Diep en onuit- wischbaar hebben zich de daden der Hol landers in de harten der Weensche ouders gegrift. Niet. voor heden alleen, doch voor immer. En dos te meer bloeit dit reine wonder der liefde en grift geweldig en machtig zijne trekken in ons leven, vvaar wij door baalt, door onverschilligheid, door ironie en door ijdele beloften geheel en al omgeven zijn. Wij zien geen lichtende mor gen; alles is grauw en steeds zwaarder vallen de schaduwen op het Oo sten-rij ksche volk. Daar schittert echter een licht, glan zend en wonderbaar; gelijkenissen ©n le genden worden waarheid en de Christelijke wereld voelt 'n eenheid, die haar door geen bijgeloof en door geen leugen kan ontroofd worden. De Rots van Petrus staat vast En zoo baden mij de vele rouwen en moeders, aan al de edelmoedige en-lief devolle menschen in Nederland hun innig- sten dank over te brengen. Warme tranen loopen hun over de ingevallen en bleeke wangen, maar het hart klopt luid en vol nieuwen moed: de kinderen zijn gered! Wij zijn arm, zóó arm, dat wij op de hulp van onze naasten zijn aangewezen. Maar toch lang niet zoo arm om 't wonder des Lichts niet geheel en al in ons te kunnen opnemen en om innig dankbaar te kunnen zijn. Wij kunnen dien dank thans slechts stil en be rustend in het harte met ons dragen en wachten op den tijd, dat het ons eens ver gund zal zijn, om een klein deel van deze cindelooze, heerlijke liefde te kunnen terug geven. De harten der moeders en vaders zijn vol. Zij stroomen over van overweldigende dankbaarheid. En ik zie geen anderen weg dan. deze, om tot de couranten te gaan, die zich op machtige wijze in dienst van dit bijna wereldhistorisch grootsche, hooge en goddelijke werk hebben gesteld orn zooveel mogelijk allen te bereiken, die daar, in Nederland, hou christelijk Geloof alles Wat haat. en spot beteekent verpletterend beschamend practisch in toepassing bremgen. Weest er zeker van, dat deze hulp nim mer uit de harten der Weeners zal worden u-itgewischt «of verflauwd. Dag op dag wordt deze liefde herdacht en wanneer ik aan de moeders denk, die mij maar steeds opnieuw weer van hare groote vereering en dankbaarheid spraken, dan wordt de gedachte bij mij levendig: zoolang er nog zulke menschen zijn in de Kerk van Christus, zoolang nog 'liet Geloof zulke heerlijke vruchten toont als dit liefdewerk, zoolang is het leven kostbaar, dat leven, dat wij in Oostenrijk zoo moeilijk en zoo vol strijd, leven. Aan u dank. Katholieke Nederlanders, aan u de verzekering, dat de liefde leeft- en de innige hoop wordt gekoesterd, te kun nen vergelden wat in Holland voor ons aan gróóts en heerlijks gebeurt. Dat is het, wat de Weener ouders u zeg gen willen. FRANZ FRIEDRICH OBERHAUSER. Weenen. 's Hertogenbosch, 2 Januari 1920. BEDRIJVEN". De statuten vani den R K. Centralen Raad van Bedrijven zijn thans gereed ge- komen, zoodat een vereeniging is bond en 't Bureau voor de R. K. Vako-rga- ties zal omvatten: het R. K. Verbond van Werkgcversvakvereenigingen, den Nederl. R. K. Middenstandsbond, den Ned. Boeren- bon en het Bureau voor do R. K. Vakorga nisatie. Geheel het bedrijfsleven van Ne derland, voor zoover het door „katholie ken wordt beheerd, 'is nu definitief in een Bond vereenigd". De statuten, die ter goedkeuring aan het Doorluchtig Episcopaat zijn opgezon den, bevatten zeer belangrijke en ingrij pende bepalingen. Het doel is: de bevor dering van den socialen wede tusschen de verschillende standen der samelevirrg. De middelen zijn: le. het bevorderen van het tot stand kó men in alle bedrijven van collectieve ar beidsovereenkomsten, waarin de conclu- siën van het K- K. Bedrijvencongres van Juli 1919 zijn vastgelegd. 2e. het bevorderen van het tot stand ko- Jmen van prijzen voor diensten en goede ren. waarbij een maatschappelijk geoor loofde winst en rente en goede arbeids voorwaarden gewaarborgd worden en de afnemers derhalve prijzen betalen., die re delijkerwijze gevraagd kunnen worden; 3e. het verleonen- van bemiddeling ter voorkoming en oplossing van strijd tus schen verschillende sociale groepen; 4e. het bevorderen van het tot. stand ko men van Centrale Raden van ..Bedrijven met hetzelfde doel en dezelfde middelen als de Centrale Raad voor niet-katholieke groepen der bevolking; 1 •penhagen wachten wilden naar Born- 1 holm. En toen wij daarheen voeren over de nu rustige zee, en de zonneschijn, als eer* adem des Almachtigen op de golven schitterde, toen erkende ik Zijn hooge be schikking. 'Hem zij de eere." Do koning ontblootte het hoofd en hief dc oogen ten hemel .en allen volgden zijn voor beeld een oogenblik greep heilige eer bied de menigte aan, zoowel aanzienlijken als geringen een plechtige stilte deed het ruischen der lichte golven op het strand vernemen. In een groep vereenigd, stonden de voogd, de jonker en de hofmeester ter zijde de donkere gezichten der drie ver bondenen, waaruit de teleurstel'!ing over den mislukten aanslag sprak, staken scherp af bij den erbied en de blijdschap, die uit de aangezichten der menigte straalde. Opnieuw sprak de koning: „Naast God echter hebben wij te danken, wiens arm het werktuig ter redding vervaardigde. En dezen arm, deze hand voor verminking te bewaren, is onze koninklijke plicht. Maar ook is het onze plicht Bornholms recht en wet te beschermen en le handhaven. Welnu dat zal geschieden. Hoe luidt ook dat grtikel van. die wet, voogd?,, wendde zich de koning tot den zoo spoedig onttroonden gebieder van het eiland. „Heft een laag geborene de band tegen een edelman, dan zal hij boeten met het verlies eener hand, 5e. het bevorderen van internationale ver bindingen met groepen in hei buitenland, die het/zelfde of soortgelijk doel nastreven en dezelfde of soortgelijke middelen ge bruiken; 6e. het beboeren van instellingen en fondsen, tot welker vorming het congres besluit; 7e. het bevorderen van de publiekrechte lijke organisatie van het bedrijfsleven; 8e. he-t bestudeeren van maatregelen op het gebied der sociale overheidsbemoeiin gen en het zenden van adressen! daarom trent aan regeeringslichamen; 9e. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Zeer belangrijk is de regeling omtrent de medezeggenschap der arbeiders op de leiding der bedrijven. Daaromtrent is het volgende bepaald: Wanneer in bedrijver, werkend voor de nationale en plaatselijke markt, de vak- vereeniging der werkgevers omtrent prij zen en leveringsvoorwaarden onderlinge overeenkomsten tusschen of bindende be sluiten voor haar léden kent-, welke onder meer door het verplicht lidmaatschap krachtens de collectieve arbeidsovereen komst met de werknemers-vakvereem- ging(en). die partij is (zijn) bij de collectie ve arbeidsovereenkomst, worden gehand haafd, zoo zal de goedkeuring van den be- d rij fsraad daarop verkregen moeten wor den. Iedere vaststelling als bovenbedoeld worth aan het bestuur van den Centralen Raad meegedeeld en treedt niet in werking, dan nadat de corasumentenraad zijn goedkeu ring daaraan gehecht heeft. Wordt omtrent de beoordeel ing der vraag of inderdaad redelijkerwijze gevreesd wordt dat te hooge prijzen worden ge- Jnaokt, in den bedrijfsraad geen overeen stemming verkregen, zoo beslist de eonsu- mentenraad. Levert het onderzoek van den bedrijfs raad het bewijs op, dat inderdaad de vast stelling der prijzen en dor leveringsvoor waarden maatschappelijk ongeoorloofd is geweest, zoo is (zijn) de vakvereeniginig'cn) der werknemers zelfs bevoegd ondanks het bestaan eener collectieve arbeidsover eenkomst een staking af te kondigen, tenzij de vakvereeniging der werkgevers waarborgen geeft dat de veroordeelde prijs poliitïek wordt gewijzigd. Ook is gedacht aan beveiliging van het consumentenbelang door de instelling van een consumentenraad. Ondernemersorga nisaties kunnen geen prijstarieven of le veringsvoorwaarden vaststellen, tenzij de goedkeuring van den consumtcnraad is verkregen. Het geheel der statuten is de voorlooper van de publiekrechtelijke regeling van do bedrijfsorganisatie. Natuurlijk zal er me dewerking moeten komen van de nret-ka- tholiekcn, willen deze statuten algemeene maatschappelijke beteekenis krijgen. De vorming van gemengde bedrijfsraden wijst reeds in de gewenschte richting. Het tweede congres van den R. K. Cen- lö en DuiSuag iriWio.», Princessenschouwburg te *s Gravenhage worden gehouden. TOENEMENDE DRONKENSCHAP. Ten onrechte wordt beweerd, dat de drankbestrijding haar doel zoo ongeveer heeft bereikt, dat. het alcoholisme langza merhand afneeemt. Niets is minder waar. Uit het October-bericht van het Centraal Bureau voor Statistiek' van de gemeente Amsterdam blijkt, dat hot geiai processen- verbaal. welke alleen maar de openbare dronkenschap betreffen. schrikbarend stijgt. Over de eerste tien maanden van 1919 waren de cijfers als volgt: Januari 8? Februari 91 Maart '91 April 1"'0 Mei 1*5 Juni 156 Juli 918 Augustus 146 September 185 October 238" Wij zullen ons niet wagen, vermoedens uit te spreken over de waarschijnlijke oor zaken van dit euvel. Maar vast staat, dat de drankbestrijding nog allo recht van bestaan heeft en ook, dat de thans geldende maatregelen tegen het drankmisbruik te zwak zijn en ver sterking behoeven. De in uitzicht gestelde wijziging van de Drankwet en het parlementair initiatief, dat het. beginsel van plaatselijke keuze wenscht in te voeren, worden door boven- -slaande onrustbarende cijfers treffend ge rechtvaardigd. „Tijd". twist tusschen mannen van ridderlijke eer wordt beslist door ridderlijken zwaard kamp. Daarom kniel neder, Sigurd Holmberg," besloot de vorst, „om den rid derslag van uw koning 'te ontvangen en ik zou willen zien," voegde hij er met een dreigenden blik op de groep der drie man nen bij, „wie de hand waagt te schenden, die koning Ghristiaan tot dank warm heeft gedrukt. Tot in de ziel bewogen boog de jonge ge zel de knie voor zijn koninklijken heer, maar nog vóór deze het zwaard uit de schede bad getrokken, trad de oude smid nader en zeide met heldere, luid klinkende stem: „Heil u, koning Ghristiaan, voor de eer, die ge mijn kleinzoon bewijst. Maar 't is niet meer noodig hem door ridderstag in der. adelstand te verheffen, u behoeft alleen te bevestigen wat hem volgens recht toekomt, want 'Sigurd Holmberg is van ridderlijke en adellijke geboorte: zijn va der was vrijheer en ridder van het Zvveed- sche rijk." Een beweging van verrassing ging 'door de rijen der menigte voor de oogen van den knielenden jongeling scheen alles in elkaar te vloeien met. moeite hield hij het hoofd omhoog dat was dus het ge heim, dat zijn grootvader voor hem had verborgen gehouden dat was de zoo lang verwachte oplossing van het raadsel, zijns Gemengde Berichten. Hot New. s.s. „Nróolaas" op oan mijn ge- loopen en gozonfcen. Het Nederlandsche n.s. „Nicolaas", op weg van Gothenburg naar Amsterdam, ïs ter hoogte .van Dog- gersbank (Noord) op een mijn geloopen en gezonken. Een deel der bemanning is te Rinkjöbing geland. Omtrent het lot der overigen is nog niets bekend. (Het s.s.- „Nicolaas", groot 1101 bruto en 683 netto tons, is in 1903 gebouwd en be hoorde aan de Mij. tot Exploit, van 'het s.s. „Nicolaas", dir. N.V. W. H. Berghuys' Ko lenhandel, te Amsterdam.) Ontptcffïrjg. Te Dordrecht is Zaterdag aan de scheepswerf „Dordrecht" door onbe kende ooreaak een carbidketel uit elkaar gesprongen, waarbij een werkman uit Cu- lemborg, zekere v. G., gedood werd. Doodelijkc val. Bij het repareeren van een schoorsteen bad de werkman A. B„ te Zwijrrdreoht, het ongeluk van het dak te .vallen. Hij werd bewusteloos opgenomen en was spoedig over]eden-. FJerpetuum mobile. In de Veenkoloniën worden tegenwoordig pitten van appelen en peren opgekocht tegen een prijs van 50 a 60 cent per 1000. Naar we vernemen, zul len hiermee groote velden worden bezaaid; De oorlog beeft veel verwoest. Ook de vraag naar vruchïboomen zal later zeer waar- schijnlijk enorm zijn. De jeugd te S. was ook met de hooge prijzen der pitten bekend geworden. In een fruitwinkel werd voor een stuiver kleine appelen gekocht. Daar zaten wel 100 pit jee in. Deze werden vlug aan den kweeker afgeleverd voor 5 centen entoen koch ten ze weer voor een stuiver kleine appel tjes. „Hbl." Hoog water. Dc peilschaal He Ti el tee- kende Zaterdagavond 6 uur 6.72 M. boven N.A.P. De was sedert den morgen bedroeg 3 centimeter. Inbraak. Tijdens een concertuitvoe ring werd bij den heer J. P. te Doenrade bij Sitlard ingebrokekn en ontvreemd een bedrag van f 3000, 3000 francs en 4000 mark, benevens een gouden becrenhorloge en een geldkistje met eenige rijksdaalders en 'gul dens als inhoud. De politie zoekt de onbe kende daders. Verdrenken. Te Koekan'ge is de 20-ja- rige K. K. Sn een sloot geraakt en verdron ken. Te Nieuw Weerdinge is de 17-jarigë dochter van de wed. W. Neef door de duis ternis misleid in het kanaal geraakt en ver dronken. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag snorde ■een auto door 't dorp Huizen naar de nieu we woningbouw-buurt. Op den Zeeweg we ken 2 personen ondanks herhaald signaal /niet uit, imet *t gevolg dat de pl.m. 25-jarige G. V. werd gegrepen en meegesleurd. Bloe dend en inwendig zwaar gekneusd bracht de bestuurder hem per auto direct naar den doktor. Onveitfs: Zeauv/sch-VtenJmteren. To 30sten Dccemuer lusscm-n -r v.. toen de vrouw des huizes even een paar boodschappen deed, inbraak gepleegd in een huis, dat aan weerszijden door andere huizen geflankeerd wordt. Een bedrag van 400 gulden, een spaar bankboekje en -een trouwboekje werden ontvreemd. Het -laatste werd op straat te- •ruggevonden. Van de brutale inbrekers :s tot dusverre nog geen spoor ontdekt. Een ongeluksdag. In Zenderen hebben Nieuwjaarsdag eert paar ernst'ige ongeluk ken plaats gehad, 's Middags werd een kind door een auto uit Hengelo overreden. Een auto uit Oldenzaal reed een telefoon paal omver; beiden werden vernield. 's Nachts om half twaalf kwam een gezel schap van een feestavond van de Goede Tempelieren uit Almelo, op een wagen van Gr. alhier. Ter hoogte van de Vlocdbeld reed een motorfiets, waarop 2 personen za ten, achter tegen den wagen, zoodat dezfl- een eind .vooruit vloog. De motorberijders lagen elk aan een kant van den weg, een hunner was nogal erg verwond. De as van den wagen was verbogen, zoodat het ge zelschap te voet naar buis moest. Van dit laatste geval is aangifte bij de politie ge daan. Goplaag. Ecriigen -tijd geleden werd me- dedeeling gedaan van liet geplaag door den eigenaar van een pand Noordsingel le Rot terdam. „Het Centrum" vult dat bericht aldus aan: Daar woont sinds 30 jaren op dc eerste étage de familie K. lie huisheer, de heer R. (of beter diens v-rouw). op wiens naam het pand staat, had den huurder tegen 1 Juli van het vorig jaar levens. Onder diepe stilte ging de meester op een teeken des konings voort: „Friesland is ■mijn geboortegrond, waar mijn voorvade ren tot de beste mannen behoorden, geen smet kleeft aah den naam, dien ik draag. Het smidsbandwerk ging in ons geslacht cx-felijk van vader op zoon over. Ik had echter geen mannelijken erfgenaam. Slechts een eenige dochter had mijn vroeg- overle den vrouw mij nagelaten. Daarom hooptö ik op oen schoonzoon, die mijn handwerk zou voortzetten en in wien mijn geslacht kon voortleven. Het zou echter anders ge schieden. Een jong Zweeds-ch heer, schoon van gestalte en onstuimig van aardl kwam in onze streek. Hij zag mijn dochter en dong op rondborsiige, eerlijke ijze om hare hand. Hij bekende, dat hij, de laatste van zijn geslacht, onvermogend was en voornemens was bij den- keizer dienst te nemen om in den oorlog logen den Turk- schen erfvijand eer en rijkdom te verwer ven. Met harde woorden wees ik den edel man af. met l arde woorden bedreigde 'M mi.io kind een smid alleen zou mijt> dochter ten huwelijk kunnen krijgen, op. dat bet vuur in mijn- smidshaard niet zou worden uitgedoofd. QWordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3