BUITENLAND. BINNENLAND. Dit bind verschijnt eiken dag, nifgez. Zon» en Fcestd. Dc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. week, f2.2ö p. kwartaal; bij onze agenten IS ct. p. wc«.k, f2.40 p. kwartaal.Franco p. posl f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling van Süct.p.kwartaal.bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. Bureau: STEENSCHUUR 15 DINSDAG 30 DECEMBER 1910. LEIDEN. Interc. Telefoon 835. NO. 3110 Postbus tl- De Advertentieprijs bedraagt 22ty2 cect Per regel voor gewone advertentie»; Zaterdags 80 cent per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van. het tarief berekend. Kleine Advertentien, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ea verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van SOwoordea DE LAATSTE SCHIKKINGEN VOOR DEN VREDE. DE UITLEVERING DER SCHULDIGEN. De Duitsche kroonprins beschuldigd van moord, plundering en roof. Verzoek tot uitlevering van den Duitschftn ex-Keizer? OVERZICHT. Men is gisteren te Parijs de besprekingen begonnen over het vervoer der troepen in do streken waar volksstemmingen gehou den moeten worden, als het vredesverdrag van kracht is verklaard. Naar het schijnt, beweren de Duitsc'hers niet zooveel treinen ter beschikking te kunnen stellen als de Ge allieerden verlangen. Voorts is men te Parijs nog in afwachting van een ant woord der Duitsche regeering op de laatste nota der Geallieerden. De „Petit Parisien" verwacht, dat Duitschland in plaats van een mondelinge een schriftelijke belofte zal vragen, dat de Geallieerden met minder dan 400,000 ton havenmateriaal genoegen zullen nemen en verder, dat 't zal aanbie den een deel van het havenmateriaal te mo gen vervangen door andere dingen, die in dc Duitsche fabrieken kunnen worden ge maakt. Tegen half Januari ziet men het van tracht verklaren van den vrede tegemoet. Als het zoover is, zal aan Duitschland de eiscli worden gesteld lot uitlevering van hen, die schuldig worden geacht aan oor logsmisdrijven. Frankrijk en Engeland Smoelen liet te dien aanzien vrijwel eens geworden zijn. Op verzoek van Frankrijk aal op de lijst voorkomen de naam van den Duilschen kroonprins wegens moord, plun dering en roofOok wordt spoedig na bet van kracht worden van den vrede het verzoek dei' geallieerde en geassocieerde regeeringen aan Nederlan cl verwacht oin den Duitschen keizer uit te leveren. IntussGhen zal al dadelijk aan de bepa lingen van hel vredesverdrag, dat de geal lieerde en geassocieerde mogendheden het verzoek lot uitlevering zullen doen. niet kunnen worden voldaan, want Amerika zal niet, van de partij kunnen zijn, vóór dat land het vredesverdrag' heeeft geratificeerd. En hoe kan er van berechting van den kei?,ei' sprake zijn, waar art. 227 van het verdrag aangeeft, dat de rechtbank, waar voor de keizer zal hebben te verschijnen, zal zijn samengesteld uit vier rechters uit 'elk der volgende landen: Amerika, Enge land, Frankrijk, Italië en Japan? Frankrijk. Een algsmeene staking. Sedert een maand as in Toulouse een slaking in het. sclioenbediijf gaande, waar door bijkans 15,000 arbeiders zonder werk zijn. Thans hebben de gedelegeerden van alle iarb ei dersgilden besloten om voor heden de nlgemeene staking af te kondigen, indien dc patroons der schoenfabriek de eischen hunner arbeiders niet inwilligen. Rusland. WAPENSTILSTAND MET ESTLAND. Uit Pveval wordt gemeld, alat de delegatie dor sovjet het vooïstel heeft aangenomen, orn "op de conferentie te Dorpat geen vréde, maar slechts een wapenstilstand van zeven dagen tusschen Estland en Rusland te slui ten, welke telkens tot wederopzeggens toe zul worden verlengd. De ondeiteekeuing van het verdrag, die op 22 Dec. werd ver wacht., is door verschil van meening om trent de grensregeling uitgesteld. Italië. d'Annunzio naar Triest. d'Annurtzio, wiens heerschappij in Fiume 'omver is geworpen, is naar Triest gegaan voor een groote demonstratie. Hoewel in do ouaostie van Fiume alles geregeld is, is d'Annunzio nog niet geneigd de voorwaar den der regeering te aanvaarden. Amerika. Een spoorwegstaking? Men v.ieest vpor een groote spoorwegsta king', als de spoorwegen op 1 Maart weer in privaat eigendom overgaan. Dc spoor wegarbeiders zijn verbitterd over die ver andering, omdat toen de spoorwegen in staatsbeheer waren, de loonen ontzettend gestegen zijn. Het personeel hoopt op nog meer vcrhooglngen, welke onmogelijk zijn als de spoorwegen aan de eigenaren wor den teruggegeven en de tegenwoordige re- gecringssubsidie, welke den Ver. Stalen maandelijks verscheidene millioenen dollais kost tot dekking van de verliezen op de spoorwegen, houdt. Brazilië. Gaatvrijhaid voor Duilscherë. I-Iet Universal agentschap meldt, dat de Braziliaansclie regeering vrijen overtocht heeft aangeboden- voor 3000 Duitsche boc- ren-kolonisten. Ze zullen vrije -medische liulp voor een jaar krijgen, verzekering van wcric en vrije school voor hun kinderen. Het land, dat aan deze Duitsche hoeren zal worden verkocht, zal in een bepaalde pe riode van jaren moeten worden betaald. Klein-Azië. Pest. Gevallen van pest zijn voorgekomen in een aantal havens aan de Oostelijke Mid- dellandsche Zee. Er zijn zeer krachtige maatregelen genomen om de aiekte te be strijden. Van het Vaticaan. Een Duitsche vertegenwoordiger bij het Vaticaan. De ..Taglische Rundschau'' meldt: Naar verluidt, is dr. Von Bergen, die als eerste vertegenwoordiger van het Dui'tsohe Rijk bij den Heiligen Stoel zal optreden, naar Rome vertrokken. Tegelijkertijd wordt de aankomst van den Beierschen gezant bij het Vaticaan, dr. Freiherr Von Bitter, in Rome verwacht, daar- de Beiersche vertegenwoordiging bij den Heiligen Stoel gehandhaafd zal blijven. BuitenlandschB Berichten. Groote branden in Zuid-Frankrijk. Volgens een telegram in de „Times" is het groole station te Marseille geheel door brand vernield. Er is voor mïllioenen scha de veroorzaakt. De „Humanité" meldt, dat het stadhuis van Toulon is afgebrand. O ve rst room ingon De overstroomingen in den Elzas krijgen boe langer hoe meer een ernstig karakter. In bet Bruchedai zouden ernstige verwoes tingen zijn aangericht; de dorpen zijn door 'het water overweldigd. Men heeft verschei den lijken van mensclien gevonden, die nog niet berkend zijn. De grooie lawine to Davos. In aansluiting óp ons bericht van giste ren vernemen wij nog het volgende. Een lawine is 1.1. Dinsdag van de hellin gen van den Sehiahorn en van den De-rfli- berg op Davesdorf neergestort. Een gedeelte' van do sneeuw kwam in het meer tereehi, waar het dikke ijs werd gebroken, terwijl een ander deel in bet centrum van Davos terecht kwam, 'waar het twee sanatoria en verscheiden buizen binnendrong. De muren van de huizen bezweken niet doch de sneeuw kwam door de deuren on vensters de huizen binnen. De deuren in de huizen en de dunne wanden werden door de sneeuw-massa ingedrukt. B? sneeuw hoopte zich in de kamers, .lie gelijkvloers waren gelegen, op, en de personen «lie zich daar bevonden, werden onder de sneeuw begraven. Zij, die zich op -Je bownverdic- t ::>r bevonden 'zagen zich dCi weg afge sneden. 'Onmiddellijk ló ig men na» het werk om do bewoners uit te grawo. Zes personen waren gedood, w. o. een Russische dame, die een bezoek aan de plaats bad crclnarhi en een Zwitserscli kindermeisje. Een aan tal personen \verd gewond, lief. mroror.di el had slechts lichte kwetsuren bekomen. De meeste schade werd aangericht in het sa natorium te Davosdorf, een lang sin ai ge bouw op de helling van den berg gedegen. I-Iet sanatorium was voi patiënten: Een dergelijke .awiie was sedert 1317 te Davos niet voorgekomen. r Suikertaart. De minister van Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van Maandag 29 Dcc. tot en met Zondag 4 Jan. geldig zullen zijn de bons no. 12 en 13 der Rijkssuikerkaart. Boter. Dé minister van Landbouw'heeft bepaald dat van de boter, bereid door producenten bedoeld in artikel 1 en artikel 2 van zijn desbetreffende beschikking, die zich schrif telijk hebben verbonden tot nakoming der verplichtingen, hun 'ingevolge genoemde artikelen opgelegd, zal mogen' worden uit gevoerd 50 (vijftig) pet. der productie over de week' van 14-20 December j.l. Kaas. Het Zuivelkantoor, afd. kaas, heeft aan de exporteurs bericht, dat de minister van landbouw de derde exportperiode lieeft vrijgegeven op dezelfde voorwaarden als voor de tweede periode. De verdeeling van de heffing tusschen de N.U.M. en 'het Zui velkantoor zal nader worden geregeld. Geen invoervergunning voor kaas in Belgis liet ministerie van Voedselvoorziening •deelt mede, dat het bericht, als zouden we der invoervergunningen voor kaas worden verleend, onjuist is. Amerikaansch spek. De minister van Landbouw hoeft ter kermes van dc gemeentebesturen gebracht, dat de Regeering de beschikking heeft ver kregen over oen partij Amerikaanse!» ge- izoutcn spek, hetwelk aan genaeentebestu- iren, die dit mochten wensehon, kan wor den geleverd, netto vn org wogen gewricht, inclusief verpakking, franco station of boot 'der pïaat3 van beslimmin» a f 1.G6 'per K.G. Bestel]irgen tot een minimum van 50 K.G. moeten worden ingezonden bij bot Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie yan leve nsmidd eten, Bezuiden- houtsclion wc-g 271, 's Grnvenhagc. De aflevering gi sehiedt onder controle van ambtenaren van dc afd;-sling Vceorlse- nijkundigen dienst van het Departement van Landbouw. Uitvoer van bewerkte kapok. Dc minister van I andbouw heeft tot na dere aankondiging dispensatie verleend van liet- verbod van uitvoer van bewerkte kapok, en brengt ter kennis van belang hebbenden, dat zoolang de in deze be schikking verleende dispensatie niet zal pijn. ingetrokken, de uitvoer van bewerkte kapok aan geen enkel voorschrift of be perkende bepaling zal zijn onderworpen. Deze besehikking treedt in werking met ingang van 2 Januari. Onze kolenpiriadluc'lïe. De netto-productie in -de maand Novem ber van de Siaat-s- en particuliere kolen mijnen in Limburg bedraagt totaal 289.948 ton, tegen 318.032 ton over October. Verkiezing Prov. Staten Noord-Holland. In de gisteren gehouden zif'.ing van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, is in de vacature N. van Hinte benoemd tot lid der Staten de heer R. Stenhuis (S. D. A. P.) te Amsterdam. De ex-Keizer. Men schrijft aan de „Opr. Haarl. Crt." „Waarvoor is de dure bewaking van 't kasteel Amerongen nog langer noodig? vragen we ons af. Die bewaking geldt na tuurlijk den persoon van den ex-keizer. Maar bijna eiken dag begeeft de heer Van Hohenzollern zich per auto naar zijn toe komstig verblijf te Doorn, legt bet laatste gedeelte vaak te voe af, beweegt zich vrij in het dorp, brengt dikwijls zelf zijn cor respondentie op de post en is een zeer be kende persoonlijkheid geworden. De kin deren zeggen heel gewoontjes: „Dag, keizer!" als hij passeert, en heel gemoede lijk groet hij terug: „Dag, kinderen". Van teruggetrokkenheid is dus geen sprake meer. Maar waarom dan de duro bewaking op Aïnerongcn bestendigd?" Naar het „Hbld." van zijn Parijschen corespondent verneemt, zendt de „Ma- tiri'-redacteur, Saucrwein, uit Amerongen aan zijn blad een uitvoerig artikel over den ex-keizer. Hij vertelt daarin dat Willielm zeer verschrikt is door de publicatie van Kautsky. De ex-keizer zou begonnen zijn aldus Sauerwein een apologie te schrij ven, iederen middag na het houtzagen des morgens, waarin hij verklaart, in liet uiter ste geval tot alles bereid te zijn, liever dan ernstig nadeel toe te brengen aan het land, waar hij zonder eenige uilnoodiging geko men is. Sauerwein besluit, dat alles thans af hangt van den vorm van den eisch der ge allieerden. Indien deze energiek is, kan hij Nederland er niet toe brengen om Wilhelm uit lo leveren, maar kan hij Wilhelm dwingen, zichzelf over te leveren of te vluchten. Men meldt uit Parijs aan de ,,N. R. Ct.": Bij de jongste besprekingen te Londen, zoo meldt men, hebben Frankrijk en Engeland besloten do uitlevering van den gewezen Duilschen keizer te eischen, zoodra liet ver drag van Versailles van kracht, is geworden. Het Amsterdamsche en het Leidsche bureau Het amendement Schaper om de subsidie van f 3500 aan het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen te Amsterdam te veriioo- geh tot f 10,000 (en aan het Centraal Bu reau voor de K.S.A. te Leiden niets te ge ven) werd gemotiveerd met 'de mededee- ling, dat het Amsterdamsche Bureau in een jaar tijds 128 adviezen had gegeven, liet jaar te voren 71. Het Centraal Bureau voor de K.S.A. ver strekte, blijkens het „Kath. Soc. Weekbl." in 1917 573 adviezen, in 1918 595, van Ja nuari tot en met November van dit jaar G32. Deze cijfers mogen naast d'ie van het Amsterdamsche Bureau geiden worden. Toch vond Schaper, en vond de meerder heid van de Kamer dat het Leidsche Bu reau geen cent subsidie toekwam. Mgr. Nolens over de Int. Arbaids- conferentie in Amerika. Een medewerker van de „Maasbode" (heeft gisteren een onderhoud gehad met mgr. dr. W. II. Nolens den voorzitter der Nederlandsche delegatie op de Internatio nale Arbcvdsconfereritte in Amerika. De heer Nolens was van meening, dat de con ferentie haar doel bereikt heeft, hoewel •Amerika daaraan niet. deel nam. Wanneer Amerika zal zijn toegetreden tot den Volkenbond, was het zijn meening, dat liet ook zou todtreden tot de op de con ferentie gestichte organisatie. Ons land heeft op de conferentie een zeer goed figuur gemaakt0 niet alleen door onizo sociale wetgeving, maar ook door de wijze, waarop wij aan de conferentie deelnamen, en den invloed, 'tETcn wij daar hcbbcai uit geoefend, voor het welslagen ervan en voor liet fot stand 'komen der getroffen rege lingen. die zooveel mogelijk.overeenkomen met onze wetgeving. Hei verzet tegen de Invaliditeitswet. Naai* „liet Volk" meldt, zendt ds. Ker sten te Kampen gedrukte kaarten aan- ver schillende zijner broederen rond van onge veer den volgenden inhoud: Vreest mijne vrienden de dreigementen des voorzitters der raden van arbeid niet. Op goede grondwn kan ik u mededeelen, dat de patroons het loon ook zonder zegels kunnen uitbetalen. Plakt, -de zegels niet; arbeiders, zendt de boekjes aan de raden van arbeid terug. Weensche dienstboden? In dé vergadering van de afdoeiing Den Bosch van de Ned. Ver. van Huisvrouwen kwam als punt van de agenda ter sprake Weensche dienstboden bij HoiJaridsche fa milies te verhuren, om de moeilijkheden met het houden van dienstmeisjes heden daags te ondervangen. Aan alle afdeelingen wordt de vraag voorgelegd of de idee ingang vindt. Artsen kinderen. De extra trein, welke omstreeks 7 Januari e.k. ons land zal binnenkomen met een transport Oostenrijksme kinderen voor het B. K. Huisvestingsco.niié, zal (evens eenige wagens bevatten, waarin een 200-ul Oos- tcnrijksclic arlsenKlnderen van olie gezind ten, die hier te Jando hij verschillende ge- neesbeeren móen werden opgenomen. REVOLUTIONAIRE PROPAGANDA. De lieer Van Ravesteijn stelde aan den minister van Binnenl. Zaken en van Oorlog de volgende vragen: „Zijn de ministers bekend met de mede deelingen, dezer dagen door kapelaan Ak kermans ie 's-Hertogenbosch gedaan, cm> trent de aanhoudingen, door de grens» wacht in de omgeving van 's Heerenberg iij| den laatsten lijd gedaan? Is het juist, dat alleen in die grensstreek in den laatsten tijd 9200 personen, waar.» onder zeer vele hoofdleiders en bodïn va internationale revolutionaire comilé's, zijtf aangehouden? Is liet juist, dat de grenswacht de band heeft gelegd op reusachtige kapitalen voon revolutionaire propaganda, revolvers, pa« tronen, picrimezuur voor bommenfabrl» cage? is het juist, dat deze mededeelingen door genoemden kapelaan ontleend kunnen zijrfl aan een officieel rapport? Zoo ja, is de Regeering dan bereirl dit rapport ter kennis van de Kamer' te bron* gen?" Hierop hebben genoemde ministers d.d1.] 24 December geantwoord, dat het door dien kapelaan opgegeven aantal van 9200 aange houden personen niet berust op OfficieeLa stukken. Volkomen betrouwbare gegevens ontbreken. Er zijn een enkele maal personen aange houden, die groole sommen vreemd geld bij: zich hadden, doch op dat geld is niet de iliand gelegd, omdat van een verboden be stemming niet bleek. Bedoelde personen, werden weder op vrije voeten gesteld of met het geld uitgewezen. Overigens zijn bij uit zondering wel wapens en is eenmaal een hoeveelheid picr.'nezuur in beslaggenomen. De mededeelingen van kapelaan Akker» man zijn door hem niet ontleend aan een officieel rapport, doch aan gesprekken met militairen der grenswacht. In verband hiermede kan de laatste vraag buiten be schouwing blijven. Korte Kroniek. De minister van Birmenlaridsche Zan ken. "tijdelijk voorzitter van den Minister raad, jhr. mr. Ruys -de Beerenbrouck, Ta van zijn Kerstverlof te 's Gravenhoge te ruggekeerd. Heden As door den minister van Ma rine mr. Dijkveld aan zijn departement! geïnstalleerd de dames-commissie inzake de verpleging van het marine-personeel irf de hospitalen, waarvan inej. J. Kuvpcr do presidente is. Volgens ministerieelo aanschrijving werd gisteren op alle groote stations 'door dc politic een onderzoek ingesteld naar de passeerende reizigers uit het buitenland. Mot een extra-postboot keerde Zater dagmiddag dc Duitsche ex-kroonprins op. Wie ringen terug. Door de rijkspolitie werden Zaterdag morgen twee met de Harwichboot meege komen Holland-sobe passagiers aangehou den, wslens passen niet in orde waren crt die worden verdacht van liet voeren vait revolutionaire propaganda. Zij werden naar Amsterdam overgebracht. Gemengde Berichten. Doodelijk ongeval. Zaterdagmorgen heeft te Amsterdam aan boord van het s.-s. „Boeton" een ernstig ongeluk plaats ge had. Bij het hijschen van machinerieën brak plotseling de takel, tengevolge waarvan drio bootwerkers door den vallenden last getroffen werden. Een hunner werd on middellijk gedood. De beide anderen wer den zwaar verwond naar het Binnengast huis vervoerd. Mislukte poging tot oplichting. Een Indiscli-man, die zijn verlof te Nijmegen doorbrengt, was in aanraking gekomen met twee personen, die aich als heer voor deden en van wie een te kennen gaf 'den auto van eerstgenoemde te willen koopen. Na eenig onderhandelen kwam men over een, dat de koopsom f 5000 zou zijn, maar aangezien de adspirant-kooper, tijdelijk te Nijmegen vertoevend, liet geheeJe be drag in contanten niiet bij zich had, nam do lcooper genoegen met f 500 in geld cin, een cheque van f"350ö. Het drietal begaf zich daarop naar dö garage der firma Berendsen en Co. waai de overdracht van den auto zou plaats vinden. Een der firmanten, de heer Lompe vertrouwde lret zaakje echter niet en stolde de politie met een en ander in ken nis. Toen de vreemdelingen daarop door; de recherche werden uitgenoodigd zich te FEUILLETON. ZIJN PROEFSTUK. 13) „Wie is veilig voor de booze tongen van ict'iioozen?" antwoordde de meester, „wie ■vreest niet hun streken en geweld, wanneer hun de macht) tot booze daden gegeven wordt? En zij hebben, die macht'V ging hij voort, „zoodra het koningschap met heer Item-ik Sture aaii boord het eiland vcrla- ten heeft. „Daarom moet gij vertrekken, Sigurd, vertrekken, hoe zwaar het mij valt u te moeten missen, uwe jeugd, die het-licht en 'de vreugd van mijn ouderdom was liet zal zeer eenzaam om mij heen zijn, als ge tweg zijt." De stem van den ouden man begaf hem, ingehouden tranen deden zijn laatste woorden dof klinken. „Grootvader," de kleinzoon was opge staan en had de beide armen om 'de schou ders zijns grootvaders geslagen, „ik wil heengaan, grootvader, u eer aandoen en de joiikVrouw, wier rein en bekoorlijk beeld anij een ijzeren schild zal zijn tegen eiken (boo/en lust. Maar vóór ik den drempel van dn huis overschrijden zal om liet, wie weet flrour hoe lang, te verlaten, zou ik over mij «elf jfl het rein® 'wiüèh zijn, oih niet in twijfel en -raadselen de wijde wereld in te gaan. Grootvader, gij spraakt van een ern stig -onderhoud met den slotvoogd, gij liet wellicht onbewust u een- ander ontvallen, ■dat mij een geheim schijnt te bevatten. Ver boven den stand van- een smid liet ge mij opvoeden, liet gij mij Vormen-naar lichaam en geest. En nu, grootvader nu ik geen knaap meer hen,nu ik geleerd door den dag van heden mij nauwelijks meer een jonge- lirig mag noemen, nu sta ik voor u en -smeek u, neen, vergeef liet harde woord dk eisch van u: sta mij te woord. De meester Nvas opgestaan. .„Dat wil ik, Sigurd zeide hij ernstig, „ofschoon ik eigenlijk een stervende beloofd heb, nog een jaar te wachten, eer ik u dit meedeelde. Een- geluid Van stemmen en uitroepen onderbrak de woorden des meesters. „Heil den koning klonk het van den straatweg •„h'eil koning -Christiaan. En steeds nader kwam het gejubel, steeds nader kwam het gedruisch van een volks menigte en nu werd de deur der smidse opengeworpen en 'n stern riep luid 'door de werkplaats.: „Smid Kerstenscn, de koning komt tot u." Deze verrassende tijding on derbrak voor goed het ernstige, gewichtige gesprek tusschen grootvader en kleinzoon. •Beiden traden snel naar 'buiten om zich van de waarheid Van de tijding te .overtui gen vonden .zeJbeyestigdM Met heer Henrik Sture aan zijn zijde en op .ecnigen afstand achter hem zijn gevolg en de opdringende juichende volksmenigte trad Denem-arkens koninklijke beheerscher op de werkplaats van 'meester Kerstensen- toe. Kort voor Christiaan V het slot Sture had verlaten, was hem het gesprek aan het ontbijt van den vorigen dag in 'het geheu gen gekomen, dat hem opheldering had ge geven over den jongen man „met de fraaie lokken op wien zijn oog was gevallen. Buiten gekomen had Hij onder de volks menigte hem gezocht, maar hem niet ge vonden. Toen was het, dat de heer Sture, alsof hij de gedachte van zijn koninklijken meester had geraden, hem opmerkzaam maakte op de korbij gelegen smidse. Een plotselinge luim, zooals bij groote 'heeren wel meer voorkomt, kwam bij den koning op hij wisselde eenige woorden met lieer Henrik én begaf zich naai' de woning van Hans Kerstensen. In eerbiedige houding, doch vrij van al le slaafsclve onderdanigheid, begroette de oude meester zijp koninklijken gast op den drempel en bood naar oude zede hem bij het binnentreden der 'smidse zijn welkom. Vriendelijk bood de vorst den grijzen ■meester, wiens verschijning en houding hem zichtbaar bevielen, de hand. Toen wendde hij zich echter -tot Sigurd, die zich {naast zijn grootvader had geplaatst. Nog -veel meer dan te voren trokken de gestalte en 'het gelaat van den jongen smid de op merkzaamheid van den koning. „Is dat uw -kleinzoon, meester?" vroeg hij Kerstensen. „Mijn kleinzoon, Majesteit", luidde het eenigszins kort antwoord. Sigurd Holm- berg heet hij, en gisteren is hij gezel gewor den. Daar staat zijn proefstuk." Do gebruinde hand van den smid wees op h'et anker, dat op een houten stellage te gen den muur Stond. De koning trad nader en met welgevallen gleed zijn hand over het in zijn nieuwheid glanzende metaal. „Dat schijnt mij een prachtig stuk werk te zijn, mijn jonge gezel, sierlijk en toch ste vig en sterk.Met deze loftuiting wendde hij zich tot Sigurd. „Tegen een ernstigen storn» evenwel", 'ging liij 'glimlachend voort „zou dit anker, wilde het aan zijn bestem ming voldoen, wel niet bestand zijn, maar hiervoor is uw proefstuk waarschijnlijk niet gemaakt." „Met uw verlof. Koninklijke Majesteit", aldus nam Sigurd het woord, terwijl een lichte blos zijn wangen kleurde, „wel zal voor Gods 'wil het zwaarste anker als een lialm breken, als de almachtige Schepper de zee gebiedt menschen-werk te schande te mak^vq maar op een proef zou ik het toch wel 'durven laten aankomen." Dc koning lachte. Het zelfvertrouwen, dat uit deze woorden sprak en de vrijmoedig heid, waarmee -zij werden gesproken, be» haagden den vriendelijken vorst. „Gij hebt veel zelfvertrouwen, mijni vriend", zeide hij, „en dat staat u niet slecht. Maar ik meen, dat wij voor eer» schip, zooals dat, waarmede wij onder, Gods zegen huiswaarts zullen keeren, de meegebracht ankers toch meer vertrouwen! mogen schenken, voor het geval, dat boos weer het noodig maakte'. In /mijn residen tie hebben wij echter een pleziervaartuig, waarbij uw proefstuk goed zou passen. WilÈ gij uw koning dit anker verkoopen, mijrt jonge gezel? Met den prijs zult gij tevreden! zijn." „Neen, lieer koning", klonk het van de9 jongelings lippen en toen koning Chris» tiaan, verwonderd en getroffen liem aan» zag, ging hij voort: „Met verlof, Konink lijke Majesteit, hc-t is geen gebruik -in het eerzame smidshancTwerk, dat een gezel zijn proefstuk verkoopt. Van dat gebruik mag ik niet afwijken. Maar ik bid u, heer Ko ning, mijn anker aan te nemen als de een voudige gave van een Bornholmer stmids» gezel, als een toeken van dc liefde en eer bied voor zijn koninklijken heer, waarin hij opgegroeid is. Dat zal hom een hooge eei] zijn en een spoorslag yoor z'ln teven*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1