BINNENLAND. j)ü blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feeatd. ne abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, «Ur Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij lÜ«p azen ten 13 ct. p. weJj,f 2.40 p. kwartaal. Franco oost f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Lei i3 voor de AbOnné's verkrijgbaar tegen betaling in £5ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ntnmersÖ ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. JOiT ENLAND. HET VAN KRACHT WORDEN VAN DEN De laatste besprekingen voor het van Kracht worden van den vrede worden te parijs gevoerd. Nogmaal's het haven- materiaal. Db uitlevering der schuldi- gen, Een verhooging der Duüsche douanerechten. OVERZICHT. Duitschland 'heeft kennis gegeven, dat de Écliuldigen aan oorlogsmisbruiken wel in' ejiren land terecht zullen staan, een vrien delijke wenk om het de regeering in Ber lijn toch niet te lastig Ito maken met op bun uitlevering aan te dringen. ITet heeft er aan herinnerd, dat het gewraakte arti kel in de Duitsche grondwet, dat rekening hield met een mogelijke aansluiting van Oostenrijk later, krachteloos is verklaard. Het heeft gevraagd om een verhooging van liet douanetarief met het. oog op de waarde vermindering van het Duitsche geld. En too zijn er blijkbaar nog meer stukken bij den Oppersten Raad ingekomen. Maar be langrijk is dat alles niet, sedert de Duitsche regeering besloten heeft zich bij de laatste der door de Entente gestelde eischen neer le 'leggen, met vriendelijk verzoek alleen om toch kennis'te willen nemen van de Duitsche opgave omtrent het uit te leveren haven- en scheepsmateriaal als vergoeding voor Scapa Flow. De Opperste Raad heeft dat verzoek ingewilligd, maar heeft zijn eigen opgave omtrent dat materiaal en wil nu eerst nog eens nagaan, hoe het komt, dat de beide niet met elkaar kloppen. Mocht inderdaad blijken, dat de Duitschers niet hunnen leveren, wat de Geallieerden vra gen, dan wil de Raad wel wat laten vallen. Waar de vijf lichte kruisers, die Duitsch- land nog heeft, wil hij in elk geval hebben nis tegemoetkoming daarvoor, dat de Ge allieerden niet aan hun trek komen. Dan moet die kustverdediging, waarvoor de kruisers noodig heefen, maar aan eenige huilen dienst gestelde oude kruisers wor den toevertrouwd. De vei'hooging van de douanerechten zal Duitschland wel worden toegestaan. Maar pn cle uitlevering van de schuldigen zullen de Geallieerden niet willen afzien. Over de te volgen proeedujie wordt althans van ge dachten gewisseld. Woensdag zaLmet. de inmiddels in Parijs teruggekeerde gedelegeerden besproken worden, op welke wijze na het van kracht worden van den vrede het transport der geallieerde troepen naar de streken, waar een' volksstemming moet worden gehouden, tot vervanging van de Duitsche troepen ïnoet plaats hebben. Ook daaromtrent heeft Duitsche regeering nog een soort nota ingediend. ITet is mogelijk, claimde nieuwe kalender voor 1920 beginnen zal met het van kracht worden van den vrede. En het tweede blaadje kan dan zijn de terugkeer der Duit sche gevangenen, die nu in den vreemde met heimwee aan den Kerstboom thuis zul len denken. De regeling van het- Adriatische vraag stuk en het sluiten van den vrede met Tur kije zullen dan wel gauw volgen. Er wordt aan gewerkt. Duitschland. Een aanranding. Een lid van de Engelsche, militaire mis sie te Berlijn, luitenant Sperman, is Zater dag op 't station Zoologischer Garten, toen hij in een onverlicht gedeelte op den trein wachte, slachtoffer van een aanranding door dieven geworden. De minister van de ïijksweer en de pölit iep resident hebben den chef der Engelsche (militaire missie leed wezen over het gebeurde betuigd. Oostenrijk. Rentier's resultaten. In de Nationale Vergadering van Duitsch- Ooslcnrijk heeft, de uit Parijs teruggekeer-- de staatskanselier Renner, bij het rapport over zijn onderhandelingen in Parijs als politiek resultaat genoemd het volle succes van de overbrugging van de kloof, welke door den oorlog was ontstaan, terwijl hij evenwel de 'materieele resultaten slechts ris een begin van het succes kan noemen. Over de vrijlating van verdere activa na instelling van het tabaksmonopolio ver- 11e Jaargang. IDSHS3&G 23 DECEMBER !919. No. 3106 Bureau STEEHSCKUUE3 15 - LESCEM. Inlerc. Teleloon 035. Poslbus 11* T UU1 luguiutiu V" He llet tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden mingeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cpnt; Zaterdags 75 cents, van 80 woorden vacht Renner een beslissing van den Oppersten Intergeall. Raad binnen onge veer 3 dagen en over de voedingsquaestie en het financieele plan voor de gehecle eco nomische periode tot. den ccrstvolgcnden oogst binnen uiterlijk 14 dagen. Steenkoolgebrek. Volgens de Weensche bladen is de aan voer van steenkool in de laatste dagen weer slechter geworden, zoodal men deze weck een nieuwe stopzetting van het tram verkeer moet vreezen en misschien zelfs de staking van alle verlichting. k Turkije. Gevechten, Volgens bericht van het Grieksche hoofd kwartier uit Saloniki moeten weer gevech ten zijn geleverd tussehén Grieksche en Turksche troepen in de buurt van Aidin en Magnesia. De Turken zijn teruggeslagen. Amerika. KNOX' MOTIE DCQR DE SENAATS COMMISSIE GOEDGEKEURD. De commissie uit den Senaat voor de buitenlandsche betrekkingen keurde Knox' nieuw gestelde motie goed, die den vredes toestand met Duitschland afkondigt, met 7 tegen 3 stemmen. De motie herstelt den vredestoestand en ziet wat de Ver. Stalen betreft af van de materieele voordeden in •het verdrag van Versailles en verklaart zich voor algerneenen steun van de regee ring bij eenige praktische plannen voor den internationalen volkenbond. Scheepsmuiterij. Elf leden van de bui'gerlijke bemanning van het schip, dat de yriedesde-legatie naar Amerika bracht, zijn gearresteerd, wegens muiterij in volle zee. Zes mannen liggen nog in het scheepshospitaal met gewecr- •schotwonden. Er is gedurende de reis flink gegokt, gestolen en gevochten. Anarchisme. Het Huis van Afgevaardigden heeft mot algeirieene stemmen de wet op de immigra tie aangenomen, welke voorziet in de de portatie van alle vreemdelingen, die in be trekking tot anarchistische organisaties staan. Zuid-Afrika. 'Algemeens staking dreigt. De staking in de dokken als protest tegen den uitvoer van voedsel uit Zuid-Afrika, die Woensdag begon, dreigt zich te ontwikke len tot. een algemeene staking door het gan- sclic land, tenzij do regeering voor de pro testen zwicht. Buitenlandsche Berichten. SCHEEPSRAMPEN. Donderdagmorgen is het Engelsche s.s. Manxman, midden in den Atlan- tisclien Oceaan vergaan, seint Reuter uit Halifax. Drie en veertig opvarenden zijn verdronken. ITet Engelsche s.s. Lieshing is ter hoogte van de Paracels in de Chinee- sche zee vergaan meldt Lloyds uit Saigon Er waren 530 inboorlingen als passagiers en bemanning; voorts 5 officieren en 1 Europeaan. Er zijn slechts 37 inboorlingen gered. Spoorwegramp in Canada. Een trein met tusschendek-passagiers is door een goederentrein aangereden. 23 per sonen. werden gedood en 50 gewond. Nieuwe aanslag op den eersten-minister van Egypte. Studenten hebben te Kairo twee bom men gegooid voor den auto van Oen eersten minister. Niemand werd gewond. De da ders werden gevat en ontwapnd door de personen, die mede met den minister in den auto zaten. Nederland en België. De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." rneldtL. De heer Hiimans, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, heeft tot een correspondent van de „Matin" gezegd: De onderhandelingen betreffende de Schelde, het kanaal Gent—Tern euzen en de verbindingen van Antwerpen met den Rijn en de Maas maken zeer goeden voortgang en doen ons hopen, op prijs te stellen ver beteringen te zullen verkrijgen. Wat de kwestie van de veiligheid betreft, stuitte men op groote moeilijkheden. Er zijn thans onderhandelingen gaande met de regeerin gen in Parijs en Londen. De ex-kcizer. Hef Ilaagscho Corr'cspon'dcnticbureau meldt: De Belgische „Soiri' meldde uiit gezag hebbende bron te hebben vernomen, dat de Ncderlandsche regeering eenige weken of ficieus aan de geallieerden Had doen weten, dat zij niet zou toestemmen in de uitleve ring van den ex-keizer, waarbij de Ncder landsche regeering zich beriep op het recht van asyl en op andere gronden. Wij kunnen uit zeer b"lrouwbare bron verzekeren, dat een dergelijke stap door de Ncderlandsche regeering niet onderno men is. De Duitsche ex-kroonprins. De'voormalige Dniischo'kroonprins zal Woensdag', vergezeld 'door- den burgemees ter van Wieringen, don heer Peereboom, naar Amerongen reizen, om daar met zijn ouders de Kerstdagen le vieren. Zaterdag j.l. vergaderde de ex-kroonprins ■de le Wieringen bij j burgers gelogeerde Duitsche kinderen in de zaal van den lieer- Kcster te Oosterland' rond een prachtig versierden Kerstboom. Suiker. Do minister van Landbouw maakt be kend dat in het tijdvak van Maandag den 22en December (ot en met Zondag den 23en December e.lc. geldig zulleq zijn de bons. no. 11 en 12 der Rijkssuikerkaart. Boter. Er zal mogen worden uitgevoerd 70 pet. der productie aan boter óver de weck van 713 December j.l. Ministerraad, •Gistermiddag werd de gewone minister raad gehouden waaraan, naar wij veme- mén, de minister van Marine, mr, Bijleveld en de minister van Oorlog, jiir. Altiug von Geusau, deelnamen. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen was over Nov. '19 bijna 15 millioeg meer dan over Nov. '18. Over de eerste elf maanden was dit verschuil ruim 69 millioen meer. Zaterdag is te Rijssen het Parkgebouw geopend,, een geschenk der firma Ter Horst aan haar arbeiders. Het bevat concertzaal met 450 zitplaatsen, een leeszaal met cou ranten en tijdschriften, en een ontspan- ningslokaal. DIAMANTEN VAN DUISTERE HERKOMST. In de jongste raadszittingen heeft rlc heer Klecrekoper er herhaaldelijk op ge zinspeeld, dat het raadslid Lisser zou zijn in het bezit van diamanten van duistere herkomst, die deze tevergeefs zou hebben getracht aan den man te brengen., Wij deelen hier mede wat ons in zake die geruchtmakende quacstic ter oore kwam. Gedurende de eerste maanden der vesti ging van de Sovjet-republiek in Rusland werd door de communisten hier te lande rnc-t hun geestverwanten in Rusland-con tact gezocht en verkregen. Van haar kant steunde de Russische regeering de revolu tionaire propaganda in Duitschland en in Nederland met geld uit de staatskas. En menige cheque op een onzer groote bankinstellingen heeft aan die propaganda hier te lande de middelen verschaft. Deze wijze van steunen werd dit jaar moeilijker Lenin en Trotzky hebben geen geld te mis sen, warit niet alleen hun Hollandsclie geestverwanten, doclrivooral de Duitsche Spariacislen hebben groote sommen uit de Russische staatskas gebruikt. Er werd nu iets anders op gevonden. Koeriers van de Sovjet brachten door de Russische regee ring gecorifiskeerd diamanten en juweelen over Duitschland in ons land; en de bedra gen door verkoop van die weelde-artikelen verkregen, werden lot voortzetten der com munistische propaganda aangewend. Een onzer landgenooten. door zijn verblijf in Petrograd met de Sovjet-regeerders bekend, en die ook onder liun bwind een belangrij ken post had vervuld, is later naar on9 land teruggekeerd, waar hij zich in een provinciestad vestigde. Zijn echigenoote eveneens de bolsjewistische denkbeelden toegedaan, heeft kortgeleden van 'hier uit eenige malen een bezoek aan Rusland ge bracht. Zij kwam met geconfiskecrdc dia manten en met diamanten bezette voorwer pen terug. Op een dezer reizen is zij op ver zoek dei- Haagscho politie hij haar terug komst le Oldenzaal aangehouden, doch na' ■een 'voorloopig verhoor te hebben onder gaan kon zij haar thuisreis vervolgen. Er was namelijk niets strafbaars in, dat zij diamanten in het land bracht. Bovendien, hoe men de zaak ook bezag, er w as geen enkele grond aanwezig tot eenig gercclit- telijk optreden. In hoeverre nu speciaal het raadslid Lisser mèt diamanten voor het bekende doel werd begiftigd, is ons niet bekend; maar een feit is hei., dat de laatste weken aan verschillende juweliers diamanten zijn te koop geboden, waarvan, desgevraagd, de herkomst niet werd medegedeeld. Twee honderd twee en zeventig duizend gulden per jaar. Het Kerstfeest nadert! De tijd, waarin het Christenhart meer dan gewone neiging toont, zich te openen en medegevoel !tc tooncn voor hen, die lij den, breekt aan. Deze periode zullen de werkers voor en weldoeners van Herwonnen'Levenskracht" ni"t onbenut willen laten voorbijgaan. Wij weten -het uit ondervinding, tal van kleine medewerksters en medewerkers zien verlangend het oogenblik tegemoet, waar op zij zich weer tot de katholieken kunnen wenden met hun Kerstplaatjes, teneinde door de opbrengst van den verkoop het hunne te kunnen bijdragen tot verzachting van liet leed, dat in zoovele gezinnen is ont staan, doordat in liet gezin de verschrikke lijke ziekte, do tuberculose, binnen trad. Zult u, geachte lezeressen en lezers, die kleinen teleur stellen, indien zij tot u ko men met Tiet verzoek een „Kwstplaatje" ie koopen. Neen, nietwaar? U zult bedenken, dat thans meer dan ooit meet worden medegewerkt. ITcl aantal tuberculoselijders neemt nog voortdurend toe en de strijd legen die ge vreesde 'ziekte dient met verdubbelde kracht to worden aangepakt. Alle sanatoria zijn vol en de lijst van op uitzending wachtenden groeit rnet den dag. Daaraan kon spoedig een einde komen, indien I-Jerwonncn Levenskracht" over ccrrige maanden een eigen Sanatorium in gebruik gaat nemen. Doch, al biedt hel Sanatorium plaats vóór 240 patiënten, er moet over reusachtig voel geld beschikt kunnen worden, wil men in staat rijn een zóó groot aantal patiënten te doen verplegen. De verpleegkosten voor iedoren patiënt worden geschat op tenminste f 3.10 per dag; dat is dus ongeveer twee honderd twee en zeventig duizend gul den per jaar. Naarmate er minder geld inkomt, moet liet aantal verpleegden worden beperkt. Een ieder wil echter naar vermogen bij dragen, opdat zij, die verpleging behoeven, verpleging erlangen. Welnu dan, helpt mede „Herwonnen Le venskracht" in staat te stellen de heerlijke taak te volvoeren en stuurt, in naarn van het Kind, dat wij als de Verlosser der we reld begroeten, de kinderen niet heen zon der uw offer op het altaar van ware men- eclienlicfde te hebben gebracht. Moge mede door uw offer, het verlossen de werk der tuberculosebestrijding op groo- ter schaal w.orden voortgezet. Korle Kroniek, De Amsterdamschc Gemeenteraad be sluit met 24 tegen 10 stemmen tot afschaf fing van 'het stenografisch verslag. Er zal een analytisch verslag komen. Gemengde Berichten. SCHEEPSRAMPEN. Bij 'den vierden paal (Zuid) te Zand- voort is de „Ilcrmanus" Zondagmorgen gestrand. Door 'den hevigen mist was vanuit liet dorp niets van hot eerste vaartuig le ont dekken. Tegen 9 uur kwamen twee vaan de bemanning die per vlet na-ar den wal waron gekomen, steeds door een lijn met hot schip verbonden, op het dorp hulp halen voor twee gewonde makkers, De eene gewonde was de stuurman, die dea nachts bij het stooten van liet schip dooü het als razend ronddraaiende stuurrad ernstig aan het hoofd was gewond; da an der een van de bemanning, dio o.a. ook een duim had afgekneld. Dadelijk was del reddingboot gereed en het uittrekken lokte trots bet stormweer, een groote menigte belangstellenden. Het schip, een driemast hark. was op weg van Hamburg naar Ant werpen met ijzererts en toer geladen. Del reddingboot met de twee gewonden kwam behouden aan land, terwijl do kapitein eni zeven man per eigen sloep gingen. De gewonden werden later per wagen naar het dorp vorvoerd, onderweg 'overge nomen door de politic-brancard. Dokten Gerke zorgde voor de eerste medische hulp Vooral de stuurman was ernstig gekwetst; do schedel was gespleten. In de haast heef fa men 'den scheepshond vergeten; die is nog- aan boord. Enkelen van do bemanning wilden nog terug, maar daaraan was geen donken. De gewonden zijn door de politie! per auto naar Haarlem vervoerd. Mist en storm zijn de oorzaken, der stranding. Om halftwaalf zou de schippeu (uog |10 voelt water (gepeild hebben, ona twaalf uur stoot te het schip, waarop allen' tnog tot elf uur 's morgens vertoefd heb ben. Tiet vuurtorenlicht van IJmuiden was niet te zien. Sedert Vrijdagmiddag wordt te Zaan dam met angstige spanning uitgezien naar eenig bericht omtrent den botter „Vijf (Gebroeders" van den heer K. de Vries al daar, die dien middag halfvier het laatsfa is gezien door Q. Ras van den botter „Vrouw Mina" voor dc haven vair IJmui den. Ras heeft- den botter nog een heel eind zee in met den kijker kunnen volgen. IliJ vermoedt", dat de „Vijf Gebroeders" averij aan don helmstok had gekregen en. nu. stuurloos aan do golven was overgeleverd. Aan boord waren J .N. de Vries. 27 jaar, gehuwd, zonder kinderen; Lub(Je Vries, 18 jaar, ongehuwd, beiden zoons van dèrfi schipper en Willem Kramer vader van viJÖ kinderen wonende op Urk. Zaterdagnacht is op de Noorderhaak$ gestrand de stoomtrawler „IJnm'dcn 44"a Van Den Helder vertrok de reddingvlet onj van Nicuwediep de reddingboot gesleept* door den motorbottcr „H.D.. 47". Laten vertrok ook de sleepboot „Drente", naarj de strandingsplaats. Het vaaruig was toeml echter met assistentie van vletterlieclenl reeds weder vlot gekomen 'en op weg naaii Nicuwediep. Do Ned. driemastschoencr Johanna'*)* kapitein Bosselaar, van Frcderiksham rnoH hout naar Poole, is op clen westhoek vanj Vlicliors gestrand. De bemanning is doorf do reddingboot van E ie r land gered. Sleep-» booten zijn bij de strandingsplaats aan wezig. Dc ZWeedscliO motorschoener Willy", uit Stockholm met hout van Ilcrnösand naar Grave-lines bestemd, is te IJmuiden binnengekomen met .defecten motor o.n ver lies van een 'deel deklast. Zaterdagmiddag zijn to Ilarlingen be houden binnengebracht de schepen „Voor waarts" en „Nederland", die op do Mak- kummerwaard gestraald zijn en waarvan; de bemanning door de reddingboot is aan gebracht. liet van Engeland te Iin riling en bin nengekomen stoomschip „Friesland" heef tl door den storm een zware reis gehadb Door de stortzeeën werden de vuren gei- doofd, zoo'dat geen stoom kon worden ge» maakt. Toen werd de vuurplaat ppgelicbtfi cn liet water zooveel mogelijk uitgepomptr waardoor liet mogelijk was éon vuur aani te maken, waarmee men Ilarlingen be-* reikte. Ook het stuurioestel was in het onge- reede geraakt, terwijl van liet achterdek! een sloep wegsloeg, die verloren ging, De Waterlandsche dijk. Tongevolgd van een zandverzakking aan den Walor- landsdien zeedijk bij Durgerdam, is de bo dem van de liavensloot aldaar opgelicht, waaidoor de vaart is versperd. Ouk de haven zal versperd raken, zoodaC een andere ligplaats voor de visschors- schuiten moet worden gezocht. Do vis- FEUILLETON. ZIJN PROEFSTUK. ..Daarom moet Ik weg, grootvader," al- «us kwam het heftig, bijna wild van zijne lippen, ,,en zij weet bet en keurt het- goed, al kon zij ook de smart nictt verbergen, diq rit li aar gelaat sprak. En morgan zal ik op ec-n plaats, die ons beiden een bijna ®e"ig oord voorkomt, onder het oog van waardige vrouwe Juta, Margareltha's moederlijke vriendin, afscheid mogen ne- •iiien." Met welsprekende woorden verhaalde nu ^•jongeling den 'zwijgend luisterenden mester van de verborgen grot aan het ®'iand, met het oude verweerde Moeder od-sbeold in de donkere nis en ho.e hij de en morgen bij de onverwachte ontmoeting ct Margaretha haar geVraagd bad in ze grot haar bet laatst vaarwel te mogen lengen, wat zij onder voorwaarde van ■ouwe Juta's toestemming had beloofd, ij verzweeg echter zijn grootvader ook de verwachte verschijning van den hof- mester niet ofschoon hij twijfelde, of vertrouwde van den woesien jonker-Jens o°rd zou hebben, wat tusschen hem en garetha .was verhandeld: rijn onschul dig'eerlijk gemoed kwam echter in opstand bij de gedachte alleen, dat- de geheel on schuldige afspraak op een boosaardige ma nier verkeerd kon worden uitgelegd. Zijn grootvader gaf hem daarin gelijk. „Luister, Sigurd", begon hij cn een zeke re plechtigheid sprak uit de gebaren en woorden va-n den ouden man. „Dat onder deze omstandigheden ge niet op Bcxrnholm blijven kunt, geef ik toe, maar niet, dat ge zoo haastig behoeft te vertrekken, bijna als een vluchteling. Daarom zult ge morgen nog nie-t heengaan en dan is er later nog wel gelegenheid tot een afscheidsgroet aan de edele jonkvrouw Margaretha; doch laat ik één ding u zeggen, mijn zoon", voegde de smid er bij en een licht blonk uit zijn oogen, „een laatste afscheid betee- kent nog niet altijd een afscheid voor het •leven." Een diepe blos övertoog het gelaat van den jongeling. „Grootvadei', hoe moet ik dat verstaan?" Het scheen, alsof de oude man zijn voor barige woorden betreurde. „Ik zal over uw toekomst nadenken", zei hij, zonder de vraag* van zijn kleinzoon te beantwoor den. „In geen geval echter zou ik het goed achten, dat ge met de jonkvrouw een sa menkomst hebt, voor ik met heer Henrik Store, 'haar voogd, een gesprek onder vier oogen héb gehad. Morgen, fcoodra de ko ning het eiland verlaten- heeft, zal die plaats hebben." In heftige opgewondenheid was Sigurd opgestaan. „Ik kan het niet gelooveri, grootvader", sprak bij haastig, „wilt ge het hem meedeelen? Wel is heer Henrik een goedhartig, mij welgezind man, maar een edelman met alle denkbeelden en voor- oordeelen van zijn stand. En ook Margare tha is van adellijke afkomst van moeders zijde. Dat hij zijn pleegkind voor zijn neef als echtgenoot bestemd heeft, is de alge meene opinie in het land, en nu wilt gij lot hem van uw kleinzoon spreken, van Sigurd Holmberg, den smidsgezel?" „Ik zal dat doen", zei de meester, „na dat ik mij zelf ervan overtuigd zal hebben, dat de neiging der jonkvrouw jegens u, waarvan gij gesproken hebt, geen ijdel zelfbedrog is en of zij sterk genoeg zal blij ken om beproeving en scheiding te verdra gen. En dit te onderzoeken is mijn plicht", besloot de meester. „Morgen op het afge sproken uur zal ik in uw plaats naar de grot gaan, terwijl gij in het bosch achter blijft." „Grootvader!" „En ny geen woord meer daarover; het is mijn laatste woord, mijn \%ste wil", be sliste de meester, terwijl hij opstond. En op hartelijker toon voegde hij er bij, terwijl hij zijn kleinzoon de hand tge^tak: „Van uw kindsheid af, Sigurd, heb ik u geleid, zonder uw wil in slaafsche ketenen te knellen, en gaarne liet ge u leiden, want ge begreept, dat het tot uw welzijn strekte. Vertrouw u nu nog eenmaal aan den ouden man toe, zonder te vragen, zonder uitlegging te zoeken en verhef met hem hart en hand tot den Heer boven de wol ken) dat Hij zijn zegen over den gang moge zenden, 'dien ik morgen zal doen naar het slot Sture, als -ik -dien met een goed geweten doen kan. W-iilt gij Sigurd?" En de blonde reus boog het hoofd cn spr.uk: „Grootvader, ik wil het." HOOFDSTUK IV. Helder en zonnig was de dag aangebro ken, waarop de koninklijke heer afscheid zou nemen van zijn getrouw eiland Born- holrn. Reeds vroeg in -den mórgen werd aan boord van het koningschap alles voor het vertrek in gereedheid gebracht. Het zou den monarch en zijn gevólg niet alleen naar Kopenhagen voeren, want nog in den namiddag van den vorigen dag was er be sloten, dat heer Henrik Sture zijn konink lijken heer naar de residentie zou 'verge- zellen. Er waren namelijk in de laatste uren van 'akonings verblijf verschillende gewichtige quaosliën betreffende het eiland ter tafel gekomen en om dit sneller af te bande* len, dan door briefwisseling of boodschap pers kon geschieden, had de koning zijn gastheer uitgenoodigd hem naar Kopenha gen te vergezellen. De edelman, die 't voor* deel van sneller behandeling zeer goed in zag, had daarin toegestemd, te rnee>r wijl hij van lijd tot tijd "voor zijn eigen zaken de hoofdstad moest bezoeken. Bij zulk eeni afwezigheid van den heer van het eiland, placht heer Sture vervangen te worden, door Sandersen, die dan in alle rechten vani zijn meester trad. Voogd Sandor-sen genooK echter op verre na niet het vertrouwen der, eilandbewoners zooals heer Henrik Sture( dat had verwarven. Hij was een streng en onbuigzaam mensch, die sterk aan de oude g eb ruiken van he-t eiland vasthield,, en elke afwijking daarvan strafte. Met Niels Pedersen, den hofmeester, was hij bevriend;- evenals deze zag hij in den; neef van den (slotheer den toekomstigeni erfgenaam en den opvolger in diens waar* digheid en hij was den jonker in alle zaken' •ter wille, zooveel hij slechts vermocht. Reeds in den morgen van den ge wichtigeni dag goot de Meizon hare stralen over den bijna onbeweëglijken zeespiegel en over heli eiland, dat -daaruit oprees, met een voor, die maand zeldzame warmte. (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1