Je leiHe Coinr. Tweede Blad. BINNENLAND. Uit de Omgeving Vrijdag 19 December 1919 DE EXTRA GOEDERENTREIN VAN HET R. K. HUISVESTINGSCOMITÉ. D© extra-go ede rentreindie door liet Cen traal Bureau van het R. K. Huisvestings- -Coniité naar Weenen is gezonden cn 13 dezer van Zevenaar daarheen vertrokken, •bestond uit 53 wagons van 10 en 15 ton. De hoofdleiding was inhanden van graaf H. Wolff-Mettern-ich, Commissaris- Generaal en algemeen ver tegen woordiiger bij Z.Em. Kardinaal Piffl en de R. K. Organisaties te Weenen. In verschillende gemeenten werden de wagons geladen en het Centraal Bureau wenscht gaarne uiting te' geven aan zijn erkentelijkheid voor de groo.té welwillend heid eh medewerking zoowel van fbet Bu reau goederenvervoer te Utrecht, als van iiïe chefs van alle stations van inladirig en •verzending ondervonden. Van de 53 wagons waren er 39 geladen met 'aardappelen, en anderhalve met witte fooi,welke dank zij de goede zorgen van dr. G. Kuste rs te Tilburg, door den Noordbr. Cbr. Boerenbond voor liet noodlijdende Weenen waren bijeengebracht. Verder vervoerde de trein o.a.- 104 zak ken tarwe en rogge, 18 vaten gedroogde en ingemaakte groenten, 1000 K G. vet, *1000 K.G. verse-h en gerookt spek. 800 K.G. hammen, 200 K.G. gekookt vleosch3000 K.G. boter,.,300 K.G. kaas, 200 K.G. cacao, 5 kisten melkpoeder, 0000 busjes geconden seerde melk, 1500 K.G. honing en jam, 600 K.G. maize name el, 15,000 K.G. bouillon blokjes em kruidenierswaren, 200 K.G. zeep, 500 K.G. diversen cn 500 pakjes ver- ETiaperirgen. Aan klredingstukken werden met dezen trein verzonden: 900 stuks dames-bovenidceding, 530 stuks- (heerenlbovenkloeding, 600 stuks meisjes- bovenkleeding, 505 stuks wollen ondergoe deren, 164 stuks hoofdbedekking, 58 paar schoenen, 118 stuks beddengoed, 100- mol ton dekens, 460 stuks jongensbovenklee- Öing, 3430 stuks .diverse ondergoederen, linnen en katoen, 16 manteleostumes, 70 damesmantels, 60 kinderman fels, 54 costu- me-rokken, 4 pakken reparatielinnen cn 10 balen kapok. De volgende extra-goederentrein van liet 'Centraal Bureau van het R. K. Huisves- iings-comité zal over drie weken vertrek ken. Er zijn daarvoor nog slechts 12 wa gons vrij. Afdeelangen en personen, die met dezen trein nog goederen willen doen ver eenden, worden verzocht daarvan binnen 8 d/jgen mededëelmg te doen aan het Cen traal Bureau voornoemd, Zuid-Wj'Hems- vaart 163, 's Hertogenbosch. A.s. Zaterdagmorgen om 7 uur wordt te Arnhem verwacht een trein met 550 kin deren uit Weenen, die door het Centraal Bureau van het R. K. Huisvostingsc orpHé bver verschillende plaatsen zullen worden yerdeeld. SPOORWEGPERSONEEL. Geen stakings-bedreiging van de .Katholieken. Te Utrecht beeft vergaderd de Raad van 'Afgevaardigden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael". Er bleek uit de mededeèlingen, dat het ledental van den Bond het vorig jaar is gestegen van 9300 tot 12,0731 Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, die het in dezen voortreffe- lijken Katholieken Bond gestelde vertrou wen volkomen wettigt en bevestigt. De motie luidt: „In zake de te voeren algemeene actie ivoor verbetering van de arbeidsvoorwaar den van het spoorwegpersoneel verklaart ■de Ned. _R. K. Bond van Spoore en Tram wegpersoneel ,,St. Raphael" in zijn ver gadering van den raad van afgevaardigde.13. te staan op het standpunt, dat zijn begin sel zich niet. verzet tegen een staking in alleruiterste noodzaak, indien bewezen is dat de materieele en zedelijke positie van bet spoorwegpersoneel zoodanig is, dat daardoor" het algemeen belang wordt ge- schaad. In verband met de oogenblikkelijke situa tie in het land, de voedselsehaarschte, het drijven naar revolutie en mede met het FEUILLETON. ZIJN PROEFSTUK. Q HOOFDSTUK III. Margaretha Hansen keerde van haar zie kenbezoek naar het slot Stuxe terug. Eet goedhartige jonge meisje was ver- beugel, dat zij het niet uitgesteld had, want de visschersweduwe, die den volgenden dag ®iet ineer zou beleven, had haar jonge wel doenster nog herkend en Gods zegen over haar jeugdig hoofd afgebeden. Diep bewogen en met ernstige gedachten vtivuld1 schreed Margaretha langs het stille si ran dp ad, dat zijwaarts stijgend dangs een gemakkelijk pad in het bosch Roeide. Zij bad nog een klein eind weegs *e geaji om den ingang van het slotpark te bereiken. Teen zij echter bet smalle pad insloeg, vein haar iemand tegemoet, bij wiens oarbh-Ji haar onbewust een lichte blos de *iogen 'kleurde. Een Siegfriod-verschij- ,r8' geleek de ongeveer twintigjarige 'j?nSe 1Ttan, die haar weg kruiste: hoog en «nk van gestalte, de dichte, lichtblonde ai en een weinig gekruld, met friscli, jeug- '8 gelaat, waaruit de lichtblauwe oogen wfiglijk dc wei É^L inkeken, moest-Sigurd oög op ae ingestelde staatscommissie vJoi' de herziening van liet R. D. V. en den Loonraad is ,,St. Raphpël" yan oordeel, dat, afgescheiden nog van de bepalingen er Burgerlijke wet,en vele andere ernsti ge bezwaren, zonder te ontkennen, dat ver- betelringj vooral van de loonen dringend noodig is, er thans geen aanleiding bestaat en St. Raphael niet bereid is mede te wer ken om het-personeel reeds van nu af aan vertrouwd te maken met de gedachte aan staking, noch bereid is mede te werken aan een voorbereiding van e'en eventueel later te voeren andere .scherpe actie." Besloten werd nog, de Christelijke orga nisatie van spoorwegpersoneel in België bij haar opbouw te steunen met 2000 frs., waarvoor de aanwezige afgevaardigde van deze organisatie hartelijk dank betuigde. „KATHOLIEKE STUDIEBELANGEN". Hoewel deze vereeniging nog pas een (half jaar bestaat, zoo kan zij toch met te vredenheid terugzien op wat zij in dien tijd hoeft gedaan. Haar doel: „bevorderen van het gaan studecren van R.K. jongelui", heeft zij ge tracht te bereiken, allereerst door begaaf den op te sporen en hen in aanmerking trachten te doen komen voor de subsidie van Rijkswege, maar ook door zelf uit eigen fondsen jongelui voort te helpen. Op 20 van de aanvragen, welke „Katho lieke Studiebelangen" bij de re-geering heeft ondersteund, zag zij. goedgunstig be schikt, terwijl zij zelf met de gelden, waar over _zij door edelmoedige vrijgevigheid van sommigen te beschikken (had, nog aan i een 16 jongelui een subsidié, varieerend tusschen 600 en 300 gulden, heeft kunnen toekennen,. Zoo zijn dan reeds dit jaar een 36 jon gelui door „Katholieke Studiebelangen", hetzij direct, hetzij indirect, geholpen, en al stemt dit tot tevredenheid, toch viel het hard aan het bestuur nog bijna een hon derd aanvragen te moeten afwijzen, enkel en alleen doordat niet over meer geld kon worden beschikt. Moge de Vereeniging „Katholieke Studiebelangen" floor de mild dadigheid van katholiek Nederland In staat worden gesteld steeds meer en grootere fondsen te-vorm a uit schenkingen, liefst belangrijke 'in eens of uit jaarlijksche bij dragen. R. K. jongelui, die eenige voorlichting wenschen omtrent studiën of wetenschap pelijke opleiding, kunnen tzich wenden tot het. Secretariaat van „Katholieke Studie belangen", Juliana van Stolberglaan 113, Den Haag, of tot den voorzitter prof. P. G. Groenen te Warmond. DE PREMIEBETALING IN DE INVALIDITEITSWET. Op vragen van ;het Kamerlid Rink be treffende de regeling van de premiebetaling voor losse arbeiders ingevolge de Invalidi teitswet heeft de minister van Arbeid ge antwoord: i Zooals blijkt uit hetgeen ik in de verga dering van de Tweede Kamer cip 5 Decem ber j.l. mededeelde, ontken ik niet, dat de regeling van de premiebetaling ten aanzien van de losse arbeiders eenige moeilijkhe den metr zich kan brengen. Het komt mij evenwel voor, dat belanghebbende patroons en arbeiders zelf middelen izullen vinden om bezwaren, welke uit de aangehaalde wets bepalingen mochten voortvloeien, te onder vangen. Ik gaf daarbij reeds enkele mid delen aan. Vooralsnog ailht ik wetswijzi ging dan ook niet noodig. Intusschen blijft, mijn aandacht op dit punt gevestigd. Mocht -te zijner tijd blijken', dat tot wetswijziging moet worden overgegaan, dan betwijfel ik, of de oplossing wel in de eerste plaats ware te zoeken in de invoering van dagpremies en dagzegels, vermits dit de administratie zeer omslachtig zou maken en belangrijke verandering van het stelsel der Invalidi teitswet, dat, ook bij de berekening van de rente, van het betalen van wee'kpremiën uitgaat, mét zich izou brengen. Bovendien valt te vreézen, dat bij zulk een regeling het bedrag der inval dito its- en ouderdoms rente zou worden gedrukt. De „Rotterdam". Naar do „Daily Mail" uit New-York ver neemt, heeft de orkaan in den Ncord-At- lantiischen Oceaan een week lag gewoed, en de kust. met wrakken bezaaid. Te, New- York zijn een honderd schepen over tijd, waaronder de Rotterdam", dóe zich 800 K.M. uit de kust bevindt en 10 'knoopen per uur aflegt. Ged. Staten keuren niet goed de Amster- damsclie gift van f 100,000 voir Weenen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben ;aan hét gemeentebestuur van Amsterdam medegedeeld, dat zij bezwpar hebben tegen Holimberg, de kleinzoon van. den ouden Kerstensen, ieders aandac'ht trekken. Het was dan ook geen wonder, dat zijne ge stalte zelfs koning Christiaan bij een vluch tige ontmoeting opgevallen was. Er sprak kracht uit zijn trekken, wel licht zelfs ongebreidelde kracht en hoven- dien een snel opbruisend bloed, maar te gelijk had zijn gelaat een uitdrukking van adel en goedhartigheid, die vertrouwen en sympathie moesten wekken. En- deze uit drukking werd bijzonder levendig, -toen hij 'het jonge meisje bemerkte, dat bij zijn nadering bleef staan en hem schuchter de hand reikte. „Gij hebt mij 'een aardige, fijngevoelde verrassing bereid, Sigurdaldus nam Margaretha het woord, „en ik dank u daarvoor recht hartelijk. „Ge behoeft het niet te ontkennen", voegde zij glim lachend er bij, toen de jonge man zich on wetend wilde houden. „Vrouwe Juta heeft u verraden en imij ook medegedeeld, dat ge in het geheim, tijdens bet verblijf van 'stkonings gevolg in het slot, bij mijn wan deling in den vroegen morgen over mij ge waakt hebt." „Uw danÜ maakt mij vérlegen, edele jonkvrouw", antwooi'dde Sigurd. „Wat kan ik, arme smidsgezel, doen om de goed heid en vriendelijkheid te vergelden, die ge imij betoont, en mij de welwillendheid 'de uitgaaf van f 100.000 volgens het voord stel-Wijnkoop, tot ondersteuning der Ween- sche kinderen, en dat zij dit besluit als in strijd imet de wet en het algemeen belang ter vernietiging zullen voordragen bij de Kroon. In strijd met de wet, is het besluit in de eerste plaats, daar art. *14 der Armen wet ondersteuning van andere dan bur gerlijke instellingen van weldadigheid uit de gemeentefondsen verbiedt, anders dan in zeer bijzondere gevallen en bij een met ■redenen omkleed, aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen besluit van den raad. Waar dit standpunt zelfs voor onze eigen armen geldt, geldt dat zeker voor armen buten Nederland. Waar voorts de aard dezer uitgaaf zelfs zijdelings in geen ■enkel opzicht het gemeentebelang raakt, achten Ged. Staten, in verband met den zorgelijken toestand der gemeente-financiën een-dergelijk besluit eveneens in strijd mét het algemeen^belang. HA£ERSWOUOEU Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester, de heer J. v. d. Meulen. Aanwezig alle leden. Voorle zing en goedkeuring jler notulen. Ingekomen stukken: Nogmaals is. er een verzoek ingekomen van de land- en, tuin- 'bouwarbeiders Van Hazerswoude, Rijndijk, 't. Zwaantje en Groenendijk en-den Christe- lijken Bond van arbeiders om eendge re ductie te krijgen op de brandstoffen. In de vorige vergadering is hier wel afwijzend c;p beschikt, maar de bedoeling was niet geweest voor alle ingezetenen, die inkomen hebben beneden de 1500 gld., maar voor eenige gezinnen, die 'het bepaald noodig hebben. De voorzitter: We treden op een terrein van verzorging ,en dat hoort thuis bij de armbesturen en de .diaconie. Al zou het maar 1000 gld. kosten, »het is toch niet te doen. Er is zooveel nood. Niet dat we on gevoelig zijn voor den nood van die rnen- scben. Neen, maar we krijgen dan weer zooveel andere dingen, al is het alleen de mielk maar. De heer W. O. Schrier: Ik zou toch wel wenschen, dat er iets aan gedaan werd. Er zijn toch werkelijk wel eens menschen, die niet den moed hebben zich naar de diaconie te.hegeven. .Als er nu eens een klein postje voor uitgetrokken werd. De heer v. Exter: Er zijn enkele gezinnen, die je zoo van nabij kent, dat je zeker weet dat ze het broodnoodig hebben, maar niet naar de diaconie kunnen gaan. Laten we voor het Dorp 200 gld. en voor den Rijn 100 gld. uittrekken en dan kunnen we een commissie benoemen, die onderzoekt, wie het no-odig hebben. De heer D., de Bruin: Het ligt niet op eden weg van den gemeenteraad, maar op den ueg van barmhartigheid. Durven ze niet naar de diaconie gaan, dan moet de diaconie ze zelf gaan opzoeken. De heer v. Exter: Er zijn altijd menschen •die niet willen en niet tot een 'kerkgenoot schap behooren. De heer Veelenturf: Moéhten er gezinnen zijn, die niet tot een kerkgenootschap be hooren, dan kan de gemeente nog altijd bijdragen. Dan is de gemeente het verplicht volgens de Armenwet. De heer D. Buitenhuis: Als de diaconie reductie geeft, beschouwen ze zich als be deelden. De voorzitter: Als er een commissie komt, stroomt alias er naar toe. Personen die' bij gezinnen den nood zien, kunnen dit aan de diaconie zeggen. Het voorstel van B. en W., geheele af wijzing van het verzoek, wordt in stemming gebraéht en aangenomen met 8 voor en 3 tegen. Ingekomen een verzoek van den Commis saris der Koningin, om de verdeeling der gemeente in stem districten te herzien, daar de vrouwen ook kiesrecht zullen hebben en het aantal kiezers dus dubbel z-ooveel wordt. In het 1ste district zijn nu 597 kiezers, in Ihet tweede 330. Dat wordt dubbel zooveel en daar er niet meer dan 1000 kiezers in één district mogen'zijn, moet het 1ste dis- niet verdeeld worden. Besloten wordt nu het district 1 te verdeelen in 2 districten en de grenslijn te nernen bij den Gemeeneweg. Links van den Gemeeneweg het eene dis trict. rechts liet andere en aan den Rijndijk '(het 3de district. Wijziging tarief waterleiding. De ont vangsten dekken niet de uitgaven. Dit. kan zoo niet; daarom moet bet. ta-rief verhoogd worden. Het tarief wordt nu vastgesteld als volgt: Die van 100 M3. worden van f 5 in de 3 maanden gebracht op f8; die van :80 M3. van f 4.37% op f7; die van 60 M3. van f 3.75 op f6; van 40 M3. van f 3.12% op f 5; van 25 M3. van f 2.50 ojp f 4. Die geen meter hebben, worden van 10 cent per week gebracht op 12% cent per week, die van 15 cent op 17%ct..en die van 20 cent op 22% cent. De heer v. Exter: Hoeveel perceelen, zijn er ö}ét die tapkraan Ij es? Voorzitter: 347 van 10 cent, 65 van 15 cent en 19 van 20 cent. De heer v. Exter: Er wordt ontzettend veel misbruik van gemaakt. Dit komt door dat de kranen niet op een goede plaats zit ten. Ze laten ze soms den heelen dag loo- pen. Er moet meerder toezicht worden ge houden. De voorzitter: Er zal voor gezorgd wor den. De heer D. Buitenhuis. Die 100 M3. ge bruiken worden het zwaarst getroffen. Die meer dan 100 M3. gebruiken, zouden nu wel eens kunnen ophouden met leidingwa ter te gebruiken voor hun vee of hun be drijf en dan zou het de gemeente niet voor- deeliger uitkomen. Besloten wordt nu, de M3. die boven de 100 M3. gebruikt worden, op 15. cent te thouden. De pacht van-den tol Gemeeneweg wordt gebracht van 400 op 450 gld. De woning van Niekprk, den rijksveld wachter, wordt weer verhuurd voor 75 gld. per jaar. Zooals in de vorige vergadering al besproken is, wordt de huur van de woning van den heer J.M. Kok vastgesteld op 250 gld. vöor het jaar 1920. Benoemd wordt een commissie tot on derzoek van den gemeente to ren, bestaande uit deheeren: Heijker, Buitenhuiden Noor- dam, welke benoeming wordt aangenomen. Nadat de vergadering een oogenblik ge schorst is, gaat men over tot de benoeming van 2 boden. B. en W. stellen voor, geen bijzondere personen daarvoor te benoemen, maar dit werk nog aan dé beide veldwach ters of! te dragen. Zoowordt. Van der Wel bode voor '.het dorp en ontvangt daar 150 gld. meer voor en de veldwachter Vet voor den Rijndijk en ontvangt 100 gld. meer. Voorzitter: Daar v. d. Wel al op jaren is en niet lang oneer in.de gemeente werk- ters op te dragen. Zoo wordt Van der Wel een andere hulp er bij aanstellen, om hem bij te staan en vooral met den nachtdienst. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een derden gemeentewerkman. Voorzitter: Van H-o ff is altijd gedeeltelijk maar bezig met den weg, daar 'hij ook be last is imet de werkzaamheden van de wa terleiding. Er is dus geen betere oplossing- dan, dat er een 3de werkman wordt aange steld, zoodat we geregeld 2 mannen heb ben, die zich bezig houden met de wegen. De hebr v. Exter: Kan er geen leeftijds grens gesteld worden voor de sollicitanten b.v. niet ouder dan 30 jaar. De heer D. Buitenhuis: Zou 'het niét be ter zijn voor dat geld in plaats van een gemeentewerkman aan te stollen, materiaal voor de wegen te koop en en dan kunnen we desnoods de schippers het zelf ojf den :weg laten brengen. Kunnen we het dan niet bét.er met die 2 menschen blijven doen. Dehieer D. de Bruin: Als er meer op den 'weg verken, dan zal er minder materiaal- wegraken. En wat er noodig is, onr zoo'n schipper te betalen, valt ook niet mee. Voorzitter: Laten we het voorstel van B. en W. in- stemming brengen. Aldus wordt besloten. Aangenomen met 10 voor en 1 tegen. Vervolgens worden de reclames H. O. be- ihandeld en bet suppletoir kohier honden belasting, welk laatste wordt vastgesteld op 11 gld. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de 'heer A. v. Exter of er van de bouvereeni- ging ook werkelijk plannen bij het gemeen tebestuur zijn ingekomen. Voorzitter: Wel zijn er, plannen ingeko men, maar we kunnen er nu op het oogen-, blik niet op ingaan. Verder vraagt de heer N. v. d. Bosch, -of or niets aan het pad naar «het Rietveld ge daan kan worden, daar er toch ee.n post op de be'grooting voor is uitgetrokken. Kan de eigenaar' niet belast worden om dat een beetje in orde te maken? Vooratter: De zaak zullen we onderzoe ken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. LISSE. Vergadering. -Vanwege de. Bloemist- werkliedenvereeniiging „St. Isidorus", werd een goedbezochte propagandavergrt- 'dering gehouden, waarin als spreker op trad de wel eer w. heer T. A. Burwinkel, kapelaan te Haarlem en oud-geestelijk ad viseur der vereeniging. In een gloedvol be toog behandelde spreker zijn onderwerp „Waarom katholiek georganiseerd?" Wij verwachten dat deze vergadering hare uit- weyking niet zal missen. Gevonden. Wij vermeldden j.l. Maan dag de diefstal van een spifgraaf ten na- Üoele van P. B. B.-Thans kunnen wij me- dedeelen, dat deze graaf in den tuan van/ v. P. in heit dak is gevonden, daar ver-! moedelijlc verstopt, om later weg te halen.' Deze tuin ligt een kwartierte verwijderd van den heer v. B.' Gemeenteraad. Zaterdagmiddag te 2 uur komt. de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen tor behandeling van een uitgebreide agenda, waaronder eerï voorstel tot vaststelling van een verorde ning inzake de heffing van den IL O. op progressiéven grondslag. OFRSTGEEST. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert op Maandag 22 December dog namiddags te 6.30 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: Mededeeling ingekomen stukken. Subsidie-aanvraag R. K. Wijkver pleging en Zit a-Vereen iging. Voorstel aan gaan geldleening. Voorstel inzake keuring van eet- en drinkwaren. Voorstel tot 'her ziening verordening heffing en invordert## Hoofd. Omslag. Comptabiliteit. Reclames Hoofd. Omslag. Suppl. kohier Hoofdei. Om slag 1919. K. S. A. Gisteravond ïheeft een bej stuursvergadering plaats gehad van hett plaatselijk comité der K. S. A., waarin de bestuursfuncties zijn vastgesteld. Hét be stuur bestaat nu uit de heeren F. van Rijc^ kevorsel, voorzitter; A. H. van der Hulst, secretaris; mevr. Waals, penriingmeesfteres; J. G. Schoonderwoerd en C. J. Paardekoo-t per. jl („Endegeést". Het personeel der Cen-\ trale Werkplaats van het gesticht „Ende-I geest" 'te Oegstgeest is voornemens Voor- l'oopig des Z aérd agsrn id dags te blijven overwerken en het overgemaakte uurloon af te staan aan het comité voor de noodlij dende Oostenrijkers. NIEUWKOOP. Installaïie Burgemeppter. Ter aanvulling van ons telegrafisch verê slag van gisteren diene, dat terstond bij] aankomst van de trein de muziek een „lang( zal brij. leVen" inzette en vervolgens een' krachtig „Wien Neêrlands Bloed". Een groote massa menschen was op de been, en afhoewel een dikke nevel liing, het regende en waaide niet. Op Ihet Gemeentehuis -miste men noode de Ned. Herv. en Rem. Predikant, terwijl de Gemeentesecretaris wegens ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Na do toespraak van den Burgemeester werd Üe eerewijn geschonken. Pastoor Pichot van Noorden hield mede namens den Pastoor en Kapelaan der pa rochie Nieuwkoop een keuïig verzorgde en hoogst sympathieke toespraak. Z.Eerw. zegt aanvankelijk om den leef tijd en althans een oogenblik minder gun stige gezondheid van Z.Ed.Achtb. bezwaar gevoeld te hebben tegen eeh benoeming. Z.Eerw. komt hier eerlijk voor uit en weet ook dat een oprecht gesproken woord nim mer zeer doet. Nu Hare Majesteit, de Ko ningin dit niet als een bezwaar beschouwd heeft, begroet Z.Eerw. de benoeming met al de sympathie, welke hem als priester en als ingezetene past. Z.Eerw. bidt Gods ^genade en voorlich-» ting af op deze benoeming en hoopt dat het! Z.Ed.Achtb. gegeven mag zijn tal van jarert de gemeente Nieuwkoop met wijsheid cn overleg te besturen. Het oudste raadslid, de lieer J. Nnordc- graaf feliciteert namens de Raadsleden en hoopt op prettige samenwerking voor de belangen der gemeente en zegt die ook gaarne toe. Een fotograaf van Ihet Foto-persbureau „Holland" neemt vervolgens een opname niet behulp van magnesiumlicht. De Burgemeester met Familie eri Raads leden maakt vervolgens in landauers een rijtoer door de gemeente, waarbij overal1 groote belangstelling blijkt. In Nooiden luid-de. de kerkklok* Alle schoolkinderen werden op kosten van den Burgemeester getracteerd, terwijl den minder gesitueerde ingezetenen een tracta- tie werd thuis U&zorgd. De receptie was zfcer druk bezocht; een groot aantal vereenigingen had afgevaar digden gezonden. Na afloop ging de familie» onder de .vroolijke tonen van het Wilhel mus per rijtuig naar huis, waar het fees! in intiemen kring werd voortgezet. De tijd van hot jaar was reden, dat van volksfeesten was afgeven, niettemin had de dag een imposant Verloop. Nieuwkoop l.eeft haar nieuwen Burge meester op grootsche. wijze en spontaan ge huldigd en wij twijfelen geen oogenblik of de groote verwachtingen, die in Burge meester Van der Weijden worden gesteld, zullen met Gods zegen in ruime mate wor den vervuid. zelf niet. Mij is het soms te rnoedc, als moest ik de wijde wereld in, waar strijd is voor een rechtvaardige zaak, waar roem en rijkdom mij wenken, waar geen jon- kertrots met minachting op den smidsjon gen neerziet, en" nauwelijks de bedoe ling zijner woorden bewust, kwam het uit den mond van den jongeling „waar ik vergeten kan, neen, niet vergeten", ver beterde bij zich zelf, „maar uitdooven, wat hier mijn ziel vervult met vreugde en wee moed tegelijk. Het liefst ging ik reeds'mor gen." ,,Ge komt toch zeker nog afsche-id nemen in het slot", zei Margaretha na een oogen blik' gezwegen te hebben, „niet waar, ge zult toch niét beengaan, 'zonder vaarwel?" „Als gij het wenscht, edele jonkvrouw, dan kom ik op het slot", antwoordde de smid. „IVTaar als ge mij een genoegen zoudi willen doen, waaraan ik mijn leven lang zou denken, een geluk, dat rnij tot een talis man zou zijn tegen alle booze gedachten en daardoor een prikkel tot het goede oma uwentwil? Gij kunt het", voegde hij na eenige oogenblikken er nog bij. „Wat wenscht gij dan van mij, Sigurd?" vroeg Margaretha weifelend, „ik ken uv ihet zal niets verkeerds zijn." tWordl vorvolgdj waardig te maken, die heer Henrik Sture mij bewijst?" „Hebt gij dan niet het pleegkind van den goeden ouden slotheer, dat hem bijna ge lijk een dochter aan het hart ligt, ridder lijk in het gevaar besc'hermd?" hernam Margaretha, „en zou het geen zondige bootgmoed zijn u te verloochenen? En dan", onwillekeurig klonk een warme toon in de woorden van het jonge meisje, „verdient gij het soms niet, dat men u hoogac'ht? O jioem u zelif niet een armen smidsgezel", ging zij ijverig voort, „is uw grootvader niet in aanzien op het eiland en gij zelf ook? O, Sigurtl, beter- een eerzame srnid, tot wien men met achting en vertrouwen kan opzien, da,p een jonker, die ruw en slecht is in zijn hart", besloot Margaretha veelbet eekenend. „II? 'weet van wien gij spreekt, edele' jonkvrouw'', hernam Sigurd, „en ik weet van Jonker Jens (sneer dan gij denkt en waarmede ik uw ooren niet zou willen be- leedigen. Hij beséhouwt mij met een trotsch afgunstig oog en zcékt twist met mij te krijgen, zooveel hij maar kan, ik ech ter ga hem zooveel mogelijk uit den weg. Mijn grootvader verlangt dit en ik doe het gaarne. Ik zou niet mét mijn warm bloed in een ernstigen strijd met jonker Jens willen geraken, zoo lang ik nog op Born- kolm ben." i Een plotselinge 'bleekheid vloog over liet gelaat van Margarétha. „Wat zegt gij ■daar, Sigurd?" vroeg zij, met moeite 'het heven barer stem beheerschende. „Wilt gij weg van hier?" „Ik moet, edele jonkvrouw", antwoord de hij en ook uit, zijn eigen woorden sprak' een zekere aandoening. „Of het mij zwaar valt, van bier te scheiden, waar mijn 'hart <met krachtige vezelen is vastgeworteld, «5, vraag dat niet God alleen weet het. En ook vind ik bet hard den ouden man alleen -te moeten laten, maar het kan niet anders of ik zou ellendig te gronde gaan." Of Margaretha begreep, wat Sigurd's Tiartsfochtelijke woorden beteekenden? Haar gelaat werd nog bleeker, sprakeloos sloeg zij de oogen neer. „Ik heb rpijn proefstuk geleverd", ging Sigurd 'voort, „en ik denk zoo, dat het mij goed gelukt is. De oude man is altijd spaarzaam met zijn lof, doch hij heeft mijn werk geprezen." „En wanneer", kwam liet- met moeite van Margaretha's lippen, „wanneer denkt gij Bornholm te verlaten, en waarheen gaat de reis?" „Ik heb vooraf nog een ernstig onder houd met, mijn grootvader te v-oeren'C, ant woordde Sigurd, „maar anders, zoo spoe- l dig mogelijk. En waarheen? Dat weet ik

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3