ji \Mi taf. Tweede Blad. Woensdag 17 December 1019 Uit de Pers. EEN NIEUWE LOOT AAN EEN OUDEN STAM. Oudersavonden. In D e Maasbode schrijft de heer l H. J. Uylings: „Rijk is het arme hutje waarin Gods jegen een wieg plaatste; arm, daarentegen, tiet vorstenpaleis, door welks zalen' en hal len geen kinded stemmen opklinken. Met deze woorden deed nu bijna een .jaar geleden 't Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders zijne intrede in de wereld. Met dezelfde woorden ving onze groote voorwerker prof. G. P. J. v. d. Burg, van Hageveld, zijne lezing aan op den eersten Ouderavond, op 8 December te Voorhout gegeven. Deze gebeurtenis was voor den Eerw. spieker, zoowel als voor ons de vervulling van een langgekoesterd ideaal. De wereld zucht en martelt onder den iiruk van talrijke rampen, Angstig zien pelen de zoo onzekere toekomst tegemoet. Godsdienstloosheid, weeldezucht en wereld- lin vieren hoogtij. Immer dieper vreet de tijdgeest in, in de gemoederen van oud en jong. 'Liefde tot den art£id verdwijnt, gezagsverhoudingen gorden niet meer erkend, blinde gehoor- laemheid heeft plaats gemaakt voor rebel lie en bolsjewisme. Men vergat allengs dat in het leiden van een practisch christelijk leven het geheim lag, zich ondanks alles tevreden eh geluk- [üg te vcelen; men dacht er niet meer aan hoe gevaarlijk het was, de jeugd van thans - het geslacht der toekomst volgens den hieuwen tijdgeest groot te brengen. Zoo werd langzamerhand bij hen, wien 'd* toekomst van Kerlt» en Maatschappij ter harte ging, het verlangen geboren, in den geest der ouden, allen, die tot het heilig werk der opvoeding geroepen werden, nauw ie vereenigen, ten einde gezamenlijk de middelen te bespreken, hoq het best ons opkomend geslacht beveiligd en gesterkt kon worden tegen de haar omringende ge varen, anders gezegd, Oudersavonden te organiseeren. Een nieuwe loot dus aan den sterken, buden stam. En dat verlangen werd 8 December om gezet in een daad. Rüiin 200 rnqeders en vaders hadden zich fender het gehoor van Prof. v. d. Burg ver- ieenigd. Zij waren nieuwsgierig, vol af wachting geweest Tjan wat zoo'n Ouder- 'avond hun zou brengen. Een nieuwsgierig heid, die waarschijnlijk door velen zal wor den gedeeld. Zou het een avondje worden, waarop de hoorders nu eens goed gekapit teld werden om hun talrijke tekortkomin gen op paedagogisch gebied? Zou de taaie dorheid der stof, niet alle belangstelling verbannen? Zou het geen utopie blijken, op 'n derge lijke bijeenkomst iets goeds uit te werken? 0, konden de hoorders hier getuigen, ze Zouden u vertellen, 'hoe ze van den beginne af geboeid, zeer hoog gestemd, de zaal ver lieten; ge zoudt van hen vernemen, hoe slaande de Vergadering, reeds orn herha- liug werd gevraagd. En geen wonder. Hoe talrijk zijn de on derwerpen niet, waarover men met goedge zinde ouders kan spreken: De offervaardig heid in het huwelijk; het afdwingen en goed gebruiken van het door God aan de ouders verleende gezag; het heerlijk groote' voor deel dat een vroeg-Roomsche opvoeding biedt; "de karaktervormende waarde van aen gezellig huiselijk leven, jeugdlectuur, de vern\aken der kleinen enz. Een lange, lange lijst zou zijn te geven, van practischa en interessante onderwerpen. Gelukkig dus, dat de eerste daad werd gesteld. Zij Jft'erd een spoorslag tot niéuwe daden. Het katholieke Onde.rwijzersgezelqchap te Am sterdam gaf aan vele organisaties het voorbeeld. Van oordeel zijnde cfat tiQt gevpn van Ouderavonden èn opvoeders lën kiiïde- iren tot zegen zou zijn, stelde het een. per manente commissie in, tot het bevorderen lï&n de uitvoering der weder nieuwe idee. .En van meening, dat. alle Roomsche or ganisaties hierin moeten en kunnen mee werken, stelde de commissie zich in verbin ding anet vele Roomsche organisaties. En waarlijk zou het niet gemakkelijk zijn voor Rccmsche Vereenigingen als bijv. R. K. Volksbond. R. K. Vrouwenbond, 'R. K. FEUILLETON. ZIJN PROEFSTUK. - r Niels Pedersen. zweeg en zag loerend tot den jonker op. Déze had bij de woorden des hofmeesters qndanks zijn bedorven gemoed een huivering door zijn. leden voelen gaan, schoon- de hofmeester met -de meeste koel bloedigheid had gesproken. Spoedig echter zegavierde de diep ingewortelde haat tegen Sigurd in hem. Ni-els!" riep hij, niet te vergeefs zult p mij het Bornholmer recht hebben ge leerd ik doe het. Maar", onderbrak hij zich, „mijn oom houdt van den knaap en Margaretha's tranen zullen het hare doen. ™jn o.om zal genade voor recht laten gel den." Niels Pedersen schudde ontkennend bet hoofd. i,Dat mag hij niet", zei de rechtskundige holmeester, „begenadigen kan slechts één, en ilnt is de koning. i.Die zal het doen! w. "Koning Christiaan heeft gezwoi'en, het «ornholrner recht nooit aan ,te tasten. Hij Kpn zijn eed niet schenden, vooral niet, als Pi op uw recht staat," ..Zoo zij hef', riep Jens triumfeerend. ,,Nu -ornt het er nog slechts op aan, hoe ik den Middcnstaridsvereenigingen enz. een hun ner gewone ledenvergaderingen in te rich ten tot Ouderavond, terwijl ons comité voor sprekers zorgt. Zouden de verschillende propaganda- clubs niet het voorbeeld van een harér te Amsterdam willen volgen, diie bij ons kwam met de aanbieding van een zaal, wanneer wij voor sprekers zorgden? Waarlijk, dien weg moet "het uit. Hoog moet de Roomsche vaan wapperen in geheel ons land. Waar de Roomsche geest de revolutie voorloopig vermocht te breidelen, moet ze ook sterk genoeg zijn onze jeugd te behoeden voor de besmetting van den tijdgeest. Daarom geen moeite geschroomd, alle zeilen bijgezet. Ouderavonden moeten er gehouden worde^ overal in den lande. En wie kan, is verplicht daartoe mee te werken door daadwerkelijken steun of door het toon mi van levendige belangstelling. De oude stam moet nog vele nieuwe lo ten dragen, NOG EEN CRISIS. Onder dit ironisch kopje schrijft D e T ij d: Op het Duurte-con gir es van het Ned. Vakverbond en het Ned. Arbeidssecreta riaat hebben de anarchisten het moeten af leggen. Men heeft zijn knoopen nog eens geteld en men kwam tot He slotsom: niet- doen. Dat wil zeggen, dat men de voorge stelde resolutie aannam zonder de daarbij voorgestelde clauteules, waarin op directe actie, algemeene werkstaking enz. werd aangedrongen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat het Congres tegen directe actie is en ook niet, dat het geen algemeene werkstaking zal proclameeren, maar het zal alleen nog maar wat wachten, tot het getij gunstig is. Want wel rekende nog dezer dagen een 'anarchistisch Gemeenteraadslid, vermoe-« delijk op grond van een verkeerd begrepen uitlating van een katholieken spreker, op de medewerking der katholieke arbeiders maar bet Congres was daar nog niet zoo zeker van en ging onder den. boom zitten, om de poes er uit te kijken. Nu bet zoo verliep, heeft de heer Snee vliet, die met Buurman de Federatie van Transportarbeiders vertegenwoordigde, zijn portefeuille neergelegd. Hij heeft bedankt voor de functie van gesalarieerd bestuurder van het Nat. Arbeidssecretariaat, waarin hij .met 12000 van de 15000 stemmen was aangesteld. Dat is dus een tweede voor name politieke vacature. De heer Sneevliet had, vandaag of mor gen. nog vóór het vergaan van de we reld door de planeten-combinatie de rrrrrevolutie willen hebben. Het Congres heeft dit uitgesteld. Portefeuille vacant! Gemengde Berichten. Kacheiontploltêng. Te Pannerden aan der: Rijn is de kachel der gemeente-secre tarie, waarschijnlijk door ontploffing van een dynamietpatroon, uit elkaar gespron gen alles verbrijzelende wat er in het ge bouw was. Gelukkig was het personeel niet op de secretarie aanwezig. Verbrand, Zondag heeft op het Lut- terharte bij Slagharen (O.) een ernst ongeluk plaats gehad. Toen H. Nijkamp des middags weer zijn woning betrad, waarin hij des morgens zijn izieke vrouw had achtergelaten, vond hij. de kamer vol rook. Zijn vrouw, wier kleeren blijkbaar aan het haardvuur vlam hadden gevat, lag dood op den grond. Blijk baar had zij nog beproefd 'haar brandende kleeren te dooven, want een omgeworpen emmer lag naast haar, terwijl water over den vloer was gevloeid. Vetfabriek afgebrand. Gisternacht brandde de vetfabriek „Noorwegen" van den heer A. E. Dudok van Heel te Naarden tot den grond toe af. De nabijgelegen wo ning van den directeur der roomboter fabriek „Gooiland" werd eveneens in de aseh gelegd. Duizenden kilo's vet en grond stoffen zijn verbrand. 80 werklieden zijn tengevolge van den brand werkloos. Een dievenbende op het spoor. De gebr. B. uit Wamel, verdacht van diefstal van 2 koeien, zijn naar de gevangenis te Tiel overgebracht. Daar er in den laatsten tijd nog rneer veediefstallen hebben plaats gehad in Maas en Waal, denkt men op het spoor te zijn van een geheele dieven bende. Spoarwegdiefstal. Door dé politie te Woerden is de hand gelegd op een com- plot van spoorweg-dieven. De iin het com- plot betrokken spoorwegemployé's schij nen op bepaalde plaatsen aan de spoor- knaap te pakken zai krijgen*. Waar val ik een gunstige gelegenheid" vinden, om dit plarr uit «te voeren?" Weer lachte de hofmeester op zijn eigen aardige wijze. „Deze gelegenheid kan ik u wellicht reeds vroeger wijzen dan ge denkt", antwoordde hij. „Laat de koning maar eerst vertrokken zijn. Ik vervolg reeds sedert eenigen tijd een spoor, waarvan ik denk, dat het u van nut kan zijn; mogelijk, dat ik het u morgen reeds wijzen kan." „Maar nu is het de hoogste tijd, dat ik aan mijn plicht ga denken", zoo besloot hij het gesprek. „Houdt goeden moed, jonker Jens, Niels Pedersen helpt den erfgenaam van het slot Sture aan zijn liefste en be vrijdt hem van zijn doodsvijand." „En de erfgenaam van het slot Sture. zal zich dit herinneren", voltooide Jens, terwijl hij de smalle, geelachtige hand van zijn bondgenoot 'drukte*. En hiermede scheidden de beide mannen, ongelijk in jaren', maar gelijk in lage ka raktertrekken. HOOFDSTUK II. In, de eenvoudige, maar gezellige hoekka- iner, die vrouwe Juta op het slot Sturq be woonde, zat de oude huishoudster aan het spinnewiel. Zij was, ondanks haar grijze haren, met ha,ar blauwe oogen en onge- lijnen hun medeplichtigen te hebben. Kwam b.v. des nachts langs een zeker traject'een goederentrein, twaarop eenige tot de bende behoorende beambten dienst, deden, en de kans was schoon, dan werden op zulk een vaste plaats de pakertten enz. van hun gilding uit den trein geworpen en door den handlanger in de een of an-, dere schuilplaats verborgen. Het ligt voor de hond, dat het ontdekken van op deze wijze gepleegde fraude zeer moeilijk is, daar fouilleering of huiszoeking bij het betrokken spoorwegpersoneel natuurlijk zonder resultaat blee'f. Aan deze moeilijk heid moet het 'dan ook worden geweten, dat de politie zoolang in het. duister is blijven tasten omtrent de eigenlijke bedrij vers van de spoorwegdiefstallen, die, voor al op het traject Utrecht—Gouda den laat sten tijd zoo veelvuldig zijn voorgekomen. Aan het postkantoor. Het orgaan van den Ned. Post- en Telegraafbond meldt: ITet gebeurde op een bijkantoor op 4 Dec 1919. Er hangt een drukkend warme atmos feer van kachelwarmte en menschengeur. Vóór ieder van de loketten een onrustig wachtende filé publiek. Achter de loketten zenuwachtige jach tende ambtenaren, hopeloos worstelende om bij te blij ven. Dame met langizaam Indisch accent, ein delijk aan de beurt geholpen te worden. Meneerr wat... kost... een briefkaart... naar... Engeland? Ambtenaar: 5 cent. mevrouw. Dame: En... hoeveel kost... ie... naar... België? Ambtenaar: 5 cent, mevrouw. Dame: En... hoeveel... te Den Haag? Ambtenaar: (haast aan het eind van zijn geduld), 5 cent, mevrouw. Dame (onverstaanbaar): En... hoeveel... naar... Rijswijk? Ambtenaar (val uit. den toon): 5 cent en naar Lombok ook 5 cont! Dame (bijt): Zat... er... maarr! Ambtenaar (bijt terug): Was u er maar gebleven! Dome nijdig af. Ambtenaar (opgelucht): Wie volst? „Vad." Meine Mutti hungert so. Een moeder, dat een Wec-nsch kindje tot zich genomen heeft, vertelt- in de „Ni R. Ct.": Het kind zelf 'is zoo opgewekt, zoo ver rukt met het nieuwe speelgoed, zoo voort durend bezig. Dan -een van de eerste dagen komt de reactie. Ze speelt zoo angstig stilletjes in een hoekje en geeft eenlettergrepige antwoorden, als wij nog trachten haar af te leiden. Misschien i's het ooit maar beter, dat niet te probeeren. Dan het gezichtje tegen het raam, waar niets te zien is 'te de don kere straat, gegrabbel naar een zakdoek de huilbui. Nu maar eens eventjes uithuilen en ver tel hei, dan eens. Méxne Mutti...... Stakkertje, nu komthet heimwee. Voe len wij ons ooit zoo machteloos als tegen over een kind, ditt heimwee heeft en dat wij niet op hetzelfde oogenblik kunnen te rugbrengen in de armen van liaar eigen moeder9 Nu praten "wij verschrikkelijk verstan dig: dat zo hier is om weer dikke wangen .te krijgen; hoe blij moeder zal zijn, als ze dan terug komt; hoe moeder nu 'ook ge zonder zal worden, nu zij zelf haar melk kan drinken. Maar zij mompelt altijd door iets onver staanbaars, dwars door het verstandige betoog heen. Een dan versta ik het ineens: „Meine Mutti hungert so Neen, hot is nog iets anders de hartver scheurende berichten in de couranten te lezen, dan de snikkendo werkelijkheid zelf op je schoot te hebben. Het is aangrijpend te lezen van ouders, die schreien om het lot van hun kinderen, maar alles in ons komt in opstand, als we de snikkende kinderen moeten troosten, die schreien over de reëele ellende van hun ©aiders. En telkens hooreai wij het van de kan deren, die hier gekomen zijn: ..Het is hier zoo heerlijk, ik wou, dot ik vader en móe der wat kon meegeven „Als mijn kleine broertje ook maar hier aan tafel-zat..." Wat een wereld van ellende toch! Maar heerlijk ook, iets van die ellende te kunnen lenigen. Gloeikousjes uit aardappel vezels. De nieuwe uitvinding, volgens welke het mo gelijk is, vezels van aardappellof te gebrui ken voor textaql-technische doeleinden, schijnt, naar de „Berliner Borsen-Cou- rimpeld, licht blozend gelaat, nog een sta tige verschijning. In hare nabijheid stond aan het smalle boogvenster met de in lood gevatte ruitjes een jong meisje van slanke gestalte, met rijk donkerblond haar, vol gens de mode van dien tijd hoog opgemaakt auaar zonder eenig sieraad dan een blauw lint. Een eenvoudig gewaad van lichte kleur, maar van fijne als zijde glanzende Indische stof, omsloot dej sierlijke gestalte en stond uitstekend hij het fijne ovaalvor mige gelaat, waarvan de donkere oogen een opvallende tegenstelling met den; blonden haartooi vormden. Minder schoonheid dan bevalligheid en vooral goedhartigheid blon ken uit het gelaat van Margaretha Han sen, de dochter van een overleden zeer ber roemden geleerde. Sedert jaren was zij als pleegkind van den slotheer op Sture, werd als een geliefde dochter van heer Henrlk beschouwd en door vrquwe Juta met bijna 'moederlijke liefde en zorg bewaakt. Van- haar spinnewiel had de huishoudster reeds een poos naar het jonge meisje ge zien, dat zwijgend en in gedachten verzon ken naar (buiten staarde, op de in den zon neschijn als een zilverspiegel glanzende onbeweeglijke zee. Op' eenigen afstand lag het fraaie schip voor anker, dat koning Christiaan van Kopenhagen naar Born- bolm gevoerd had en waarop men zich ge reed maakte om éen volgenden dag den rier" bericht, ook ,in andere takken van in- dustrie to kunnen worden gebruikt. Het is gebleken, dat de aurcl&ppelvezel in zijn or- ganischen bouw een zeer groote gelijkenis vertoont met den remisvezel, welke tot dus verre voor de fabricatie van gloeikousjes werd gebruikt, dat het zelfs van tijd tot tijd voor vaklieden moeilijk is, de beide veizels te onderscheiden. Hierdoor zou het, naar het blad constateert, voor een belangrijken tak der Duitsche industrie, die tot dusverre gdheel afhankelijk was van vreemde grond stoffen, mogelijk zijn, zich gedeeltelijk van het buitenland onafhankelijk te maken Uit de Omgeving. NIEUWKOOP. Cursus. Zooals blijkt uit de Roomsche agenda in dit nummer, zal alhier op Dins dag 2i3 Dec. 1919, des avonds om halfacht door den vveleerw. heer kapelaan een bo ging worden gemaakt met den apologeti sche n en socialen cursus. Het pi comité der K. S. A., dié dezen leergang laat. geven, stelt dezen toeganke lijk voor alle katholieken boven de 14 jaar, zoowel voor vrouwen als voor mannen. Het comité is er van overtuigd, dat in- onzen tijd een meer dan gewone kennis van de godsdienst en van de brandende maatschappelijke vraagstukken voor ieder- een dringend noodzakelijk is. Het Comité is van meening, dat het uit gebreid godsdienstonderwijs, wat de jon gens in de herhalingsschool ontvangen, dient te worde voortgezet voo-r alle perso nen boven de 14 jaar-en dat daaraan zullen verbonden moeten worden lessen over de sociale vraagstukken. Katholieken, komt dus allen trouw luis teren, want de onderwerpen verdienen ons aller belangstelling en de leider van den cnrsus waarborgt óns met zijn sprekersta lent een prettige behandeling. Ongeveer éen keer in de 14 dagen zal een les gegeven worden. NOORDWJJKERHOUT. Bloembollencultuur. Iri het voorzaaltje van café „Het Fortuin" hield de afdeeling alhier van de Alg. Yereeniging van Bloem bollencultuur een ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer G. J. G. van Parijs. Tot nieuwe leden werden na ballotage aangenomen de heeren H. G. de Over, E. Boogaards en |G. van der Voet Jr. Inzake een circulaire van B. B. C. over de piijsuitlcfvingen te Londen, besloot de vergadering, nog maar even een- afwach tende houding aan te nemen, omdat zulks weer heel wat geld kost aan de leden indi vidueel, daar de kas met de tentoonstel ling in 't gezicht geen aderlating kan verdragen. Met de circulaire van het H.B., om op de a-.s. algemeene vergadering het salaris tvan don alg. secretaris-penningmeester op f 2CC0 te bepalen, ging men accoord. Daarna was de Commissie aan het woord die de collectieve inzending «voorbereidt voor de groote tentoonstelling van 1921. Deze Commissie) meende, dat men het best zou kunnen uitkomen met drie perken tulpen: één perk met enkele tulpen, be staande uit tien soorten van elke soort 600 stuks; een perk met dubbele «tulpen, be gaand© uit 10 soorten, van elke soort 500 stuks; en een perk met- Darwins, bestaande uit 13 soorten, van elke soort 400 stuks. De tulpensoorten, die doorader Commissie Waren uitgezocht, en wel zóó, dat een perk in zijn geheel in bloei kan staan,'passeer den de revue; en behoudens een enkele sooit, waarvoor men in den bloeitijd een andere zou willen zoeken werden de ge kozen soorten als goede erkend.. Daarna stelde de Commissie de aanwezi gen in de gelegenheid, om soorten «van het plan in bruikleen af te staan-, of andere soorten ter beschikking van de commissie ite stellen, welke laatste dan verkocht kun nen worden-, van welke opbrengst de an dere onkosten bestreden kunnen worden. Zoowel met bet een als met het ander had de commissie, staande de vergadering, veel succes. Aan de Commissie, bestaande uit de heeren Dom. van Konijnenburg, Johan van Konijnenburg en Jan van der Meer CJLz., werden neg als leden toegevoegd de hee ren V. Ph. Br aan, G. van Eeden P.Jizn. en Jac. de Groot Jac.zn. Aan de commissie wercl dank betuigd voor het w erk, dat zij tot heden mei succes verrichtte. De heeren Jan v. d. Meer C.Jzn., en Jo han van Konijnenburg, die periodiek als bestuursleden der afdeeling moesten aftre den, weiden met op één na algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Daarna werd behandeld de beschrijvings brief voor de 139e alg. vergadering. Inzak ei beheer,sefc-er van Denemarken en Noorwe gen weder terug te voeren naar de hoofd stad van zijn rijk. „Margaretha!" zei eindelijk de oude vrouw met halfluide stem, om de droomen- de maagd niet te verschrikken. De jonkvrouw ontwaakte uit haa'r mij mering, eein lichte blos bedekte haar gelaat. „\\rat zeidet gij, moeder Juta?" vroeg zij. „Vergeving, ik was met mijn gedachten elders." De huishoudster lachte. „Dat bemerk ik, kind", zeidêj zij, „want ik heb heel niets gezegd." De blos van verlegenheid op Margare- tha's gelaat werd dieper. „Vergeef me, moeder Juta." bad zij zacht. „Wat is er te vergeven, kind?" antwoord de de oude vrouw hartelijk. ,,ïk ben zelf ook eens jong geweest en- lieb ook op uw jaren tijden gehad, waarop ik heb ge droomd ,en gedacht en .als -ik mij later vroeg „wat" dan wist ik het mij nau welijks te herinneren'. Bij u echter meen ik, moet het iets liefelijks zijn- en ook iets goeds, want mijn oude oogen. lezen op uw gelaat den aard der gedachten." „Of het iets goeds is, dat, mij bezig houdt, moeder Juta, dat weet ik niet", antwoord de het jonge meisje, „maar zeker is er niets slechts bij, en toch was het mij, als moest ik, wat mij overkwam, als een geheim diep <3e «verkiezing voor het II. B. kregen de af gevaardigden vrij mandaat, wat betreft den vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden der heeren E. H. Kruijff Czn., en G. J. van Meeuwen Eenige hoofdbestuursvoorstellen, om: a. de bijdrag^ der donateurs op f 20 te be palen; b. een plaatsvervangend voorzitter •te benoemen «voor het scheidsgerecht; c.- hei tarief van het scheidsgerecht zoo te maken, dat niet de kas van het H. B., maar de clienten de onkosten, betalen; d. •den leden van het scheidsgerecht vacatie geld toe te kennen, vonden algemeene in stemming bij de vergadering. De begrooting voor 1920 werd, in inkom sten en uitgaven, sluitende met f 19215, goedgekeurd. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden gekozen de heeren G. J. G. v. Parijs en Johan v. Konijnenburg •tot plaatsvervangers de heeren Jan van d. Meer C.J.Lzn., en Jan Braan. Daarna be sprak men nog de opengestelde mogelijk heid, can aan te sluiten aan een „streek- net-Lisse" van de telefoan. Men hoopte dat de Noordwijksche pbonné'k algemeen zich voor die aansluiting zouden aanmel den. Nog kwam de Commissie tot wering van diefstallen ter sprake, die bezig is eeni ge plannen uit te werken; in genoemde commissie kreeg nog zitting de heer Joh. Konijnenburg. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. Land- en Tuinbouw. HAARLEM. De bloembollenbeurs was Maandag goed bezocht. Er werden echter weinig zaken gedaan. De volgende prijzen 'werden besteed voor gladiolussen van 12 c.M. en op: America f 5.50, Baron Hulot f 6, Chris f 10, Empres of India f 5.50, Glory of Holland f 6.25, Halley f 3, Liebesfeuer f 11, l'Immaculee f 8, Lucie f 10, Mr. Mark f 6, Panarua f 6, War 5.50, Diclytra Specta- bilus f 16, Enkele Begonia's op kleur f 8, dubbele begonia's op kleur f 10, Anemone de Caen f 2.35, Lilium Lancifolium Album f 27.50, Lilium Lancifolium f 27.50. Aardappelen. De N. V. De Nederlandsche Fruithandel te Tiel, ontving van den directeur van het Rijkskantoor 1 voor Aardappelen op haar vraag naar inlichtingen het volgende ant woord: Voor den garantieprijs komen niet in aanmerking alle aardappelen van de zand en veengronden, die an normale tijden hoofdzakelijk voor verwerking in fabrie ken, of voor uiitvoer werden bestemd, be nevens die aardappelen, verbouwd op ont gonnen landen, waarvan de ontginning na 1 Januari 1917 geschiedde. Examen bloementeelt. In „De Tuinbouw" wordt medegedeeld, dat zij die 'in 1921 v enschen deel tc nemen' aan het examen in de bloementeelt, dat vanwege de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt afge nomen, zich voor 1 Januari 1920 bij den secretaris den heer E. J. Cunaeus, Witte Singel, Leiden moeten doen. inschrij ven. Uitvoering Scheurwef 1918. Daar er bij meerdere landbouwers en grondbezitters twijfel blijkt te bestaan over de vraag of grasland, dat. ingevolge de Scheurwct 1918 werd gescheurd, nu weer in gras mag worden gelegd, heeft de mi nister van Landbouw ter algemeene kennis gebracht, dat zulks dan alleen niet zou mogen geschieden, indien de minister, ge bruik makend van de bevoegdheid, hem gegeven bij artikel 1 de,r Scheurwct, voor schriften, zou geven omtrent de bebouwing van deze gescheurde gronden, dat zulks echter niet in zijn voornemen ligt, zoodat de tezaa'iiing er van thans zonder bezwaar kan geschieden. ^luchtvaartT^ De vlucht naar Ncd.-lndië. De bekende Vickers-fahrieken in Enge land hebben voor de vlucht van Nederland naar Ned. Oost-Lndië een Vickers-Saundcrs vLiegboot beschikbaar gesteld ten behoeve van een tweetal officieren, door onze re- ge er Lng aan te wijzen. De „Tel "deelt mede, dat luit. F. J. Bac ker commandant van het vliegkamp De Mok, en de off .-mach. Ie kl. IJ. Steensma, chef vari den Technischen Dienst der M. L. D., «den tocht met deze boot zullen maken. Sir John Alcock zal zich belasten met de in mijn hart verbergen, zelfs voor u, moe der Juta, voor wie ik toch sedert de jaren mijne kindsheid, van mijn denken en bandelen niets lieb- verzwegen. Maar gij zult het hooren en beslissen, of ik mii ver der daarover in stilte mag verblijden, of dat ik een mij nog onbekend gevaar moet vreezen." Zij trok een lagen zetel, een soort voe tenbankje bij den leuningstoel der oude vrouw en zette zich aan de voeten van moe der Juta, die bij het verhaal van Marga retha Opnieuw haar spinnewiel deed snor ren. „Ge kent de kleine grot aan het strand' wel, moeder Juta", begon Margaretha, „slechts op een korten afstand van den uit gang van het slotpark; zeer weinigen wet ten, dat zij bestaat en zelden, of nooit be treedt een lyreerride voet deze) verborgen! ruimte." „Jawel, ik ken die grot", gaf de huis houdster ten antwoord, „meer dan eens heb ik op het stille, rustige plaatsje een oogenblik getoc-fd en ik weet ook, dat gij dit in de vroege morgenuren opzoekt om uw gebed uit te spreken en dat uw hart dubbel aandachtig gestemd wordt, wanneet) het zich voor de beeltenis dér Heilige Maagdi tot God verheft." (Wordt vorvolgd.l

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3