Tweede Blad. Donderdag 4 December 1919 Uit de Pers. DE „SOCIALISATIE". In een reeks artikelen betoogt D e R. K. Vakbeweging dat ook de Katholie ks „socialisatie" willen in den zin, dat •roduclie en distributie meer warden ge- licht op de belangen der gemeenschap. Het blad vat zijn betoog aldus samen: Wij willen in handel en industrie be- jrijfsraden, met bevoegdheden gelijk de ge beenten en waterschappen hebben, om ar- loidsvoorwaarden en de prijzen-politiek jict wettelijke sanctie vast te stellen, Deze Jedrijfsraden bestaan ujt werkgevers en ferknemers, terwijl wij geen bezwaar zien fcgen een gelijke vertegenwoordiging voor De konsumentbelangen. Dan wordt redelijkerwijze bereikt,- dat 10 hebben: le. een demokratische bedrijfsorganisa- e; 2e. een produktiegrondslag waarbij alle itwassen van partikulier winstbejag zijn litgesloten; een instituut, dat alle versnippering ian produktieve krachten wegneemt en alle parasitisme uitsnijdt. Daardoor komt in de produktieverhou- Rngen een zoodanige wending, dat deze ge- ieel op de belangen der gemeenschap zijn pricht en wordt een vorm van „socialisa tie" verkregen, die, en dat is van kardi nale beteekenis, zich bij den waar te nemen maatschappelijken ontwikkelings- jang aansluit. Natuurlijk behoeft dit bediijfsra^enstel- «I een centrale leiding, waardoor het mede lomt onder de kontrole der gemeenschap. Patrimonium acht een ernstig onderzoek naar de mogelijkheid en nood- ttkelijkheid van „socialisatie" noodig en licht dat als volgt toe: Algemeen wordt erkend, dat aan onze maatschappij-inrichting veel ontbreekt. Produktie en distributie worden in hoofd taak beheerscht door het winstmotief. Raar wat het algemeen belang zou eischen rordt niet gevraagd. Zoo zou b.v. het al- jemeen belang vorderen, dat 'het kapitaal de arbeiderskracht, thans in de alkohol- mdustrie en in den drankhandel aange wend, heengeleid werden naar nuttiger pro duktie, gericht op de bevrediging van noodzakelijke behoeften. Dit voorbeeld tare met vele andere te vermenigvuldigen. Maar er wordt alkohol geproduceerd en Yerkocht, er worden allerlei overbodige of zelfs schadelijke artikelen vervaardigd, omdat er geld imee te verdienen is. Het be- van enkelen staat hier menigmaal tegenover het algemeen belang. Algemeen wordt erkend, dat produktie- vermeerdering eisch is. Maar de verspilling op het terrein van produktie en distribu tie is groot. De voortbrenging wordt lang Biet altijd op de meest ekonumische wijze geleid in de best-ingerichte fabrieken. En ♦oor zoover men onder den invloed van trusts en kartels daartoe wel poogt le tomen, is het gevaar groot dat de voor- deelen daarvan niet ten goede komen aan de massa, maar dat zij, integendeel, zal Eden onder de te hoog opgevoerde prij- Verspilling is 'er ook met name op het hied van de distributie der Waren. Door het teveel aan tussehenpersonen worden de wtikelen menigmaal duurder dan zij be hoeven te zijn. Er zijn te veel grossiers, reizigers, winkeliers, enz. Het feit werd eok door de Staatskommissie voor den Middenstand met nadruk gekonstateerd. Dan is er de moeilijkheid anet de arbei ders, die het al meer gaan gevoelen als iets onbillijks, als iets neerdrukkends, dat rij geen invloed op den gang van het be drijfsleven hebben. Zeker medezeggenschap MIeen inzake de regeling der arbeidsvoor waarden bevredigt niet. Het gevoel is ster- kor dan ooit, dat men er met de loonpo litiek alleen niet komt. „S o c i a 1 i s a t i e", opgevat als hier bedoeld, is niet iets socialistisch, maar is reeds jaren-lang gepropageerd door lociologen als b.v. prof. Aengenent, mr. Aalberse en zeer vele anderen. PROBLEMEN DER SOCIALISATIE. De T ij d schrijft: De heer R. Kuyper bekend socialistisch schrijver met revolutie-denkbeelden, welke nog iets scherper zijn dan die van mr. Troelstra, heeft gisteren voor de Amster- damsche Sludenlen-Ve-reeniging een lezing gehouden over de Problemen der Socialisa tie. De heer Kuyper erkende, dat de sociaal- democratie nog niet volledig berekend was voor de problemen, w'elke zich thans voordoen. Maar er wordt gewerkt en, vol gens hem, zouden de resultaten daarvan •binnen een jaar internationaal merkbaar zijp. Het is natuurlijk mogelijk.Tioewel wij, wat buiten onze grenzen geschiedt, nu jiiist niet kunnen beschouwen als de voor boden van het practisch socialisme. Dit zal er intusschen eenigszins anders uitzien, dan men algemeen verwachtte. De heer Kuyper gaf nu reeds te verstaan, dat ook bij het economisch socialistische productie-proces ondergeschiktheid van de arbeiders zal moeten bestaan aan den be drijfsleider, dien zij zelf mogen, aanwijzen, (sic!) En ook zal de bedrijfsleider een hooger loon ontvangen dan de arbeiders, zijn kiezers! Men behdeft zich dit slechts even in te denken, orn te begrijpen, waarop dit moet uitloopen. Gelukkig verzekerde de heer Kuypw, dat de socialisatie een langzaam proces is. Dit •klinkt al eenigszins geruststellend. Maar onniiddelijk doet hij daarop vol gen, dat de socialisatie, als het- kan, langs "wettigen en democratischen weg moet ge schieden, „doch kan het langs dien weg niet, dan is een onwettig en ondemocra tisch optreden, zedelijk niet sledhts geoor loofd, rnaar absoluut plicht. Dat is dus socialisatie zonder of zelfs tegen de democratie, en met onwettige middelen! De verklaring van dezen in socialistische kringen zeer invloedrijken spreker is ten minste eerlijk. Zóó eerlijk, dat onzerzijds hel streven naar socialisatie zal moeien worden beschouwd in verband met het re- volutionnaire socialisme. Men zou het niet zeggen, indien men den zachtmoedigen dr. Van der Waerden het systeem hoorde uiteenzetten in de Tweede Kamer! Maar de lieer Troelstra wist wel, waar om het beter was te zwijgen. Voor dr. Van der Waerden de theorie in de Kamer; voor hem en voor den heer Kuyper en anderen de praktijk daarbuiten! 3 DECEMBER 1919. Het (liberale) Vaderland schrijft volgende waardeerende beschouwing over de Invaliditeits- en Ouderdomswet. Ongetwijfeld zal deze datum met gouden leteren geboekstaafd worden in de anna len van de economische geschiedenis van ons volk. En met recht. Het is een datum van het hoogste gewicht voor de arbeiders van Nederland. In de eerste plaats omdat op.dezen datum het zes jaren geleden is, dat de artikelen 369 en 370 der Invalidi teitswet in werking zijn getreden, waar door tienduizenden, ja honderdduizenden in het genot van Ouderdomsrente zijn ge steld. Voorts omdat op dezen dag in wer king treedt de Ouderdomswet 1919, waar door wederom honderdduizenden, die tot nog toe van ouderdomsrente verstoken ble ven, deze thans zullen krijgen, hetzij ge heel kosteloos, hetzij tegen betaling eener billijke premie. Maar vooral omdat op de zen datum in werking treedt de Invalidi teitswet, waardoor niet honderdduizenden, maar millioenen arbeiders zlillen worden verzekerd tegen invaliditeit en ouderdom. Te lang reeds hebben de arbeiders hierop moeten wachten, als gevolg van den strijd die gestreden werd om het stelsel, dat ge kozen zou worden, om te voorzien, in hun nood ingeval van invaliditeit en bij ouder dom. Thans kan men zeggen, dat het tijdperk van strijd is geëindigd. De grondslagen zijn gelegd en op deze grondslagen zal het gebouw herder opgetrokken moeten \vor dent. Hiertoe zullen allen moeien medewer ken, arbeiders zoowel als werkgevers, I et stelsel van de wet maakt 'het mogelijk, dat de belanghebbenden zelf een zeer grooten invloed op den gang van zaken kunnen uitoefenen. Vooral nu Raden van Arbeid !de groote massa voorbereidenden arbeid hebben afgewerkt, zal van de samenwer king van werkgever en werknemer voor een belangrijk deel afhangen of de uitvoe ring der wetten in goede banen zal geleid worden. Allerlei maatregelen zullen zijn te nemen in het belang-van de arbeiders ter voorkoming van invaliditeit en in het be lang der volksgezondheid. Moge dan op de zen dag een nieuw tijdperk worden inge luid. Een tijdperk van socialen vrede, tot zegen van de arbe-iders en in hot belang ook van de werkgevers." Gemengde Berichten. Aanrijding. Dinsdagmiddag is door den trein, welke 4.20 uur vap Apeldoorn naar Dieren vertrekt, bij den overweg van den eersten Wormenschen weggen de Ka. yersbeek een wagen, waarin behalve de voerman zich nog twee inzittenden be vonden, aangereden. De wagen werd ge heel .verbrijzeld doch de voerman en de beide inzittenden brachten er het leven af, hoewel een hunner zoo zwaar was gewond dat hij in hot ziekenhuis moest worden op genomen. H&t paard bleef ongedeerd. Diefstal in de kazerne. In een dor on- derofficierskamers van het garnizoen te Assen is ten nadeel© van een tweetal ser geanten, een bedrag van f 100 ontvreemd. Een ingesteld onderzoek had tot heden geen resultaat. Lage fruitprijzen. In de Betuwe heeft men vanwege de lage fruitprijzen de zoete appels op de boomen laten hangen, omdat ze het hooge plukloon niet waard zijn. Men laat ze vallen en zendt ze damnaar de kroetfabrieken. Ernstige messteek. Bij een vechtpartij kreeg zekere P. v. d. V. te Heesch ee'n le vensgevaarlij ke>n messteek in de borst. De vermoedelijke dader v. d. H. 13 gearres teerd. Overreden. Te Harlingen is de wissel wachter Kuiper bij het rangeeren onder een goederenwagen geraakt waardoor hem een arm en een gedeelte van een been werd afgereden. In zorgwekkenden toestand werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Ondeugdelijk spij9vet. In het „Mdbl. tegen de Vervalschingen'lezen we: Wij onderzochten een partij als „zuiver rundvet" in den handel gebracht, welke bij onderzoek bleek te bstaan uit in ranzi. gen toestand verkeerend cocosvet. Behalve dat deze waar in bedorven staat verkeerde, is het gezien de prijs voor dit .rund- vet" verlangd en betaald van f 1.80 per K.G. als brutale bedriegerij te beschou wen. Men zij derhalve gewaarschuwd te gen aankoop van vetten uit onbekende of als onzuiver bekend staande bronnen! Zinkhoudende lepels. Het „Mdbl. te gen de vervalschingen" schrijft: Wij onderzochten te Amsterdam a f 0.29 verkochte lepels, welke met een laag zink overtrokken bleken te zijn. Dergelijk eet- gereedschap is in het gebruik als beslist schadelijk voor de gezondheid te beschou wen, en wordt hierbij derhalve tegen aan koop van dergelijke waai' gewaarschuwd. Staking van sigarenmakers. De werk lieden, werkzaam in een viertal kerverijen te Almelo, hebben in overleg met hun or ganisaties R.K. en Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbon d tegen a.s Maandag 8 December het werk opgezegd. Oorzaak van een en ander is gelegen in het feit dat de patroons niet bereid zijn de organisaties te erkennen en een loon heb ben vastgesteld dat veel te laag wordt ge acht. In dat conflikt zijn 26 gezellen be trokken. Niet alledaags. In de gemeente Appel- tern (Geld.) trouwden Dinsdag de vader en de zoon v. T. met de twee gezusters S. De zoon wordt daardoor de zwager van zijn eigen vader, of de cene zuster de schoonmoeder van de andere. Tegelijk werd het huwelijk volstrekken tusschen een dochter van T. en een .broer van de zusters. Deze dochter wordt daar door de schoonzuster van 'haar eigen va der en haar man vereenigt de kwaliteiten van zoon en zwager in zijn persoon. Ver liest de dochter den eerbied voor haar vader niet uit het oog, dan zal zij moeder •tegen haar schoonzuster moeten zeggen. Ernstig ongeluk. Te Ge.teelaar (gem. Borculo) is Maandag de 36-jarige land- houwer G. V. van de kar gevallen, door dien het paard schichtig werd, met het on gelukkig gevolg, dat V. onder de wielen geraakte en zwaar verwond werd. Hij is kort daarop overleden. 150 wilde zwijnen opgeruimd. Maan dag en Dinsdag werden, op uitnoodiging van den Prins door liet Gortelsche jacht gezelschap groote drijfjachten gehouden op grof wild in de omgeving van Gortel en Viersen. -De gelederen der wilde varkens zijn deze heide dagen aanzienlijk gedund. In totaal werden ongeveer 150 wilde zwijnen en 15 herten geschoten. Na de jacht vereenigden de deelnemers zich aan een gemeensciiappclijken maal tijd in hotel Röge, te Het Loo. Een telepaat op de markt. Een der dezer dagen gehouden najaarsmarkten was door een telepaat als arbeidsveld uit gekozen vertelt. „De lijd". Tegen het einde der markt vond hij in een koffiehuis een talrijk aandachtig pu bliek, bestaande uit boeren en kooplieden. Eerst gaf de man proeven van bekwaam heid als hypnotiseur. Daarna zou hij too- nen een eerste en geen vicrde-rangs-tele- ^paat te zijn. Een aanwezige handelaar vond het heel mooi en wenschte dan een practisch ge volg te zien. Hij had van een ander, ook aanwezig, nog f 25 te vordexen. Hij ver zocht de telepaat schriftelijk uit de porte feuille van een der aanwezigen een ze-ker bedrag te nemen en dit te overhandigen aan den man, wien het toekwam. De telepaat nam het aanbod aan. Koopman en hij werden aan elkander verhonden aan de polsen door een koper di'aadje. Daarna aanvaardden beiden een tocht door het publiek. De ware schulde- naar werd gevonden en hem werd de por tefeuille uit den zak gehaald. De telepaat opende haar, zocht onder den dikken hoop bankbiljetten, haalde er een geel briefje uit en ï-eikte dit aan den schuldeischer over! Gruwelijk familiedrama, le Breda. Omtrent dit drarna oxitleent „Do Tijd" nog de volgende bijzonderheden aan het „Dag blad v. 'N-.-Br.": De beide broeders Do Leij Louis en Antoon ontmoetten op den Haogdijk de echtgenoote van eerstgenoemde met haar zuster. Louis de Leij leefde den l&atst&n tijd ge scheiden van zijn vrouw; hun verhouding was verre van rooskleurig en meermalen zijn huiselijke tooneelen 't gevolg geweest, waarbij wederzijdsche klappen niet werden Ook Zaterdagavond ontstond weer twistr toen de beide De Leij's de echtgenoote van Louis met haar zuster tegenkwamen. Naar getuigen beweren, ontsproot uit dezen twist een kleine vechtpaitij waarbij vrouw De Leij het onderspit moest delven. Intusschein ging haar zuster van het ge val mededeeling doen aan haar broer, ze keren Johan de Groen, wonende evenals Antoon de Leij dn de Lange Gampelstraat, Geruime,n tijd reeds bestond een gespan nen verhouding tusschen de familie De Groen en de familie De Leij een gevolg van het in onmin leven tussdhen Louis en rijn vrouw. Met geweld trachtte na het kloppartijtje De Leij. geholpen door zijn broer, zijn echtgenoote mee naar huis in de Rozemarijnstraat te voeren. Vrouw de Leij hief daarbij een erbarmelijk ge schreeuw aan, hetwelk haar inmiddels toe snellenden broeder misschien nog meer heeft opgehitst. Hoe het zij, terwijl de twee broeders niet, de vrouw van Louis doende waren om haar naai' haar echte lijke woning terug te brengen, kwam eens klaps Joh. de Groen tocgcloopen met een groot mes in de hand en rzonder vooraf gaande woordenwisseling viel hij het twee tal aan. De talrijke aanwezige toeschou wers stoven uiteen, daarbij vrij terrein la tende aan de gebroedei's De Leij en De Gxoen. Terwijl (1e eersten zich gereed maakten om hun aanvaller af te slaan, deed de laatste een krachtigbn sprong naar (Louis de Leij zijn zwager en deze, die den slag niet geheel kon 'afweren, kreeg een houw met het mes van De Groen in den bovenarm. Oogenhlikkelijk daarop wierp De Groen zich op zijn anderen tegen stander, die ook den aanvaller wilde vast grijpen en gaf dien met zijn mes eveneens een por in den bovenai'in Door het geweld waarmede de slag werd toegebracht, werd het mes van den arm afgedreven en kwam terecht in de linkOTborsteireek van De Leij; door de kracht van den slag tuimelde het slachtoffer achterover op de straat. Louis De Leij wilde daarop zich op zijn ewage.r De Groen werpen en het drama hadde een nog ernstiger afloop gehad, in dien De Groen zich niet uit de voeten had gemaakt, een 0 ogenblik achtervolgd door Louis de Leij. die den ander echter spoe dig kwijt raakte. Intusschen was Antoon de Leij opgestaan en onder de woorden: „Laat mij hier eens naar binnen." stapte hij den slagerswin kel van den heer v. d. Horst binnen. Hier trok hij zijn jas uit en zijn met bloed door weekte- boezeroen toonde, hoe ernstig dc wonde was, welke hij had opgeloopen. Men leidde hem in de kamer achter den winkel waar hij neerviel. Direct werd om doktershulp getelefo neerd; onderwijl legde de heer H. Cerutti, geholpen door oen trompetter der ai-tille- rie, een voorloopig veVhand. Kort daarop arriveerde dr. Beintcma en de eerw. heer Preijers, d,ie het slachtoffer de laatste HH. Sacramenten toediende. Dr. Beintema oor deelde den toestand zeer ernstig en ge lastte den man over te brengen naar het R.K. gasthuis. Zooals gezegd, had De Groen zich uit de voeten gemaakt, maar in zijn vlucht liep hij voora-an op den Haagdijk in de armen van twee politieagenten, die hem grepen. Eenige uren nadat Antoon de Leij in het gasthuis was opgenomen gaf hij den geest; zijn linkerlong was doorboord. Hij "was 36 jaar oud, los werkman err vader van 6 kinderen. De wonde welke Louis de Leij, zwager van den moordenaar, heeft opgeloopen, 13 niet van errstigen aard. Misschien ware het geval nog dramati scher geweest, indien de vrouw van den verslagene er in geslaagd was de kinderen van den mooi-denaar te bereiken; immers zij liep dezen met een groot mes in de hand achterna, onder bedreiging hen te zullen vermoorden, nu haar man toch dood 'was en hefr liaar niet meer kon schelen. Gelukkig wist men haar te wecbhoudcn cn tel kalmeeren. Het drama heeft zich voltrokken in slechts enkele seconden. Noch het slachtoffer, noch de dader ge noten een goede reputatie. Rechtzaken. Nacht- en Zondagsarbcid van bakkers. De waarnemende kantonrechter mr. Vai\?nkamp, heeft niet verbindend ver klaard de vei'ordening tot regeling van den nachtarbeid en den Zondagsnrbeid in hroodbakkexijen 'in de gemeente 's Graven- •hage, bij de op 27 Nov. door hem gewezen vonnissen in de strafzaak tegen lo. G. A. Th. ter II. en 2-0Th. J. B., beiden to Den Haag. Bij gemelde vonnissen werd olm. over wogen: dat aan de bevoegdheid van den gemeen teraad tot het maken van verordeningen twee limieten zijn gesteld: lo. dat die verordeningen in het belang der openbare orde, zedelijkheid en ge zondheid worden voreischt en betreffen de huishouding der gemeente. 2o. dat zij niet treden in hetgeen van algemeen rijk- of provinciaal belang is. Dat de beoordeeling van dit laatste staat aan de Kroon, doch dat de bcoordeeling van het eerste, volgens de constante juris prudentie staat aan de ï'echte.rlijke macht. Dat nu de onderhavige verordening tot ï'egeling van den nachtarbeid en den Zon- dagsarbeid in broodbakkerijen .noch is in het belang der openbare orde, zedelijkheid en de gezondheid, noch betreft de huishou ding der gemeente. Dat toch -onder huishouding der .ge meente moet worden verslaan de specifiek gemeentelijke belangensfeer, dus het vol doen aan de eigen belangen van de ge meente, niet du? aan de particuliere be langen van de ingezetenen. Dat nu deze verordening niet is ge maakt in het belang der gemeente, maar alleen en uitsluitend in het bijzonder be lang van een bepaalde en voor een ge meente als *s Gravenhage zelfs zeer be perkte groep van ingezetenen, terwijl men zelfs mag aannemen, dat even groote, zoo niet grootere bijzondere belangen door deze verordening geschaad zijn. Dat deze verordening, als zijnde ir« strijd met art. 135 der Gemeentewet tot stand ge komen, niet verhinderd moet worden veT- klaard. Op vorenstaande gronden is liet aan bei de voornoemd-? beklaagden ten laste geleg de niet strafbaar Verklaard, en zijn deze te dier zake van alle rechtsvervolging ont slagen. ONDERWIJS. Een internationale Onderwijzers- conferentie. De Zwitsersche Ondorwijzersvereeni- gingen hebben besloten tot de verschillen de onderwijzersvereenigingen in de andere Staten en tot het intei-nationale bureau in Brussel de uitnoodiging te richten tot deel neming aan een internationale copferentia te Neuchètel op 17 Apiil 1920 en volgendd dagen, tot het voeren van voorbereidende gedachtenwisseling betreffende de vast stelling van een internationaal onderwijs programma, dat voor alle landen verbin dend zou zijn. Aan dr. E. Trösch te Bern zijn d© voorbereidende werkzaamheden voor het tot stand brengen dezer ir/rna- tionale conferentie opgedragen. FEUILLETON. VERWISSELD. Toen ik Europa verliet, was barones Stei- tógg zwaar ziek, anders had ik mijn kind ®nget\vijfeld aan hare goede zorgen toever trouwd. Ze werd eerst maanden later beter to moest toen tot haar volledig herstel voor tongen tijd naar het Zuiden. Toen de barones eindelijk teruggekeerd *as, schreef ze Holm, of deze goedvond, dat de kleine Siegfried de Kerstvaeantie bij haar kwam doorbrengen. De advocaat, die toen ®og volstrekt geen vermoeden had van het geen er gebeurd was, was dadelijk bereid dit verzoek toe te staan en sprak" er Fran cis .ovei\ Deze schrikte natuurlijk hevig, to dat kon Holm onmogelijk ontgaan. Ook de vele bezwaren, die zijn bediende tegen de *eis van den knaap in het midden bracht, ttoesten wel de argwaan van den advocaat opwekken. En ofschoon Holm nog aller minst aan een misdadige verwisseling der ^ide kinderen dacht, begon hij Francois tochte ondervragen om te achterhalen, wat Jto gebeurd kon zijn. Moer cn meer in «t nauw gebracht, bekende de dienaar ein- ®e'ijk wat hij gedaan had, maar zóóveel te genwoordigheid van geest bezat hij nog wel ®n zijn meester er tevens aan te herinneren, dat ook hij ten opzichte van Holm in het bezit van geheimen was, die maar veel beter niet verraden moesten worden. De beide mannen beloofden elkaar eeuwig stilzwijgen, en Holm zond barones Steinegg een beleefden brief, waarin hij zijn spijt uitdrukte, met het oog op het jaargetijde en de zwakke gezondheid van den knaap, de uitnoodiging niet te kun nen aannemen. De barones, die meende dat de weigei'ing eigenlijk van mij kwarn en dat er vijandige bedoelingen aan ten grondslag lagen, her haalde later haar uitnoodiging niet. zoodat dus van deze zijde alle gevaar ge weken was. Maar nu, Siegfried, komt nog het be langrijkste van de heele bekentenis, name lijk de wijze, waai'op Francois zich van jou hoeft weten te ontdoen. Te Hochman- then aangekomen, liet hij zijn vrouw met de jongere kinderen per spoor naar Wei denhof vertrekken; hij zelf ging met u bei den den straatweg af. Toen het donker be gon te worden, trad hij het bosch in, ging onder een boom zitten en verruilde, zon der dat iemand het zag, de kleederen der beide kinderen; ook sneed hij uit Sieg fried's ondergoed, dat Raimond nu droeg, de merkletters weg. Aanvankelijk was hij van plan geweest, Siegfried voor de poort van het klooster aan het ©inde van het woud neer te leg gen, maar dat scheen hem toch te gevaar lijk toe. De onderzoekingen, die dan zeker ingesteld zouden worden, konden dan im mers o zoo licht tot ontdekking der misda diga verwisseling voeren! Hij achtte het dus geraden, zich op een andere manier van het kind te ontdoen. De twee kinderen lagen onder een eik in diepen slaap; op eens nam Francois, snel besloten, Raimond in de armen, liet Siegfried daar liggen en baande zich een weg dwars door het kreupelhout. Op eenigen afstand hoorde hij een ge kraak in de takken en verborg zich achter een rotsblok om te zien, waar dat geluid vandaan kwam. Hij zag een vrouw, die haar rechteraim in een vuilgelen doek droeg, de -plek naderen, waar Siegfried nog rustig lag te slapen. De vrouw be merkte het slapende kind en nam bet. op, langer durfde Francois niet. wachten. Zonder te zien wat er verder gebeurde, maakte hij zich haastig uit de voeten en kwam langs een omweg op den straatweg, dien hij den vorigen dag verlaten had. Moeder Martha, de oude verpleegster, wist niets van het merkteeken, dat Sieg fried aan het'hoofd di'oeg. Ook was haar gehoor vemvakt en de enkele woorden, die de kleine Raimond stamelde, verstond ze bijna niet Op zijn terugreis ontmoette Fran cois de vrouw, die den kleinen Siegfried had opgenomen: met liet kind op haar lin kerarm liep ze te bedelen. Sinds dien dag had hij niets meer van haar gehoord of gezien. En Frangois noch Holm vermoedden, dat de jSnge werkman, dien Gods beschik king naar de wapenfabriek zijns vaders gevoerd had, graaf Siegfried Weidenhof was. Holm heeft verreweg de grootste schuld aan al wat er gebeurd is. De vrij groote sommen, die ik hem voor Frangois, en voor jou, Siegfried, ter hand gesteld had, heeft hij voor gewaagde speculation ge bruikt en verloren. Slechts dóór zijn zoo diep teleurgestelde hebzucht is Rai- mond's vader tot de misdaad gekomen. De duivelsche gedachte om de beide, kinderen te verwisselen, schijnt pas bij hem opgeko men te zijn, itoen Holm hem meedeelde en met nadruk herhaalde, dat ik bijna niets had gedaan om hem een onbezorgde toe komst ie verzekeren. Frangois hoopte toen, anderen naar zich zelf beooi'deelend, in Raimond mettertijd een bondgenoot te vin den, die hem rijk zou belootien voor den dienst, welken Frangois hem bewezen had door die misdadige verwisseling. Toen Holm u echter beter leerde kennen. Rai mond, ried hij uw vader ten sterkste af, u in het geheim te nemen. De twee man nen vleiden zich mét de hoop, dat het r>o- drog niet ontdekt zou worden en dat ik wel altijd in Brazilië blijven zou. Dan zou aan Francois een rustige ouderdom ver zekerd zijn. Maar gij zelf, Raimond, hebt het weiV duisternis verstoord, door mij. te rijven of ik niet naar Europa terug wiiue keeren." HOOFDSTUK XXIX. Signora Nigroni was gestorven, en daar mee was het uur der scheiding voor Rai mond en étephanie aangebroken. Valenti ne von Reihern had tor-1 n nadat zij van het overlijden der Iia': 1 i.-.he ver nam, Steffi in een hartelijk en biief uitge^ noodigd, nu vooxgoed bij haar te konten inwonen. Twee harten sloegen in bange smart. „Mag ik u naar het station brengen?'' had Raimond gevraagd, toeri hij gekoniétj was orn het jonge meisje voor het laatstf vaarwel tb zeggen. Ze. knikte toestem mei"'. „Uw bagage is al \ooru". cn liet is zulki mooi weer", sprak Raimond, „laten wifrW voet gaan, ik zal uw tasch wel dragen." (Slot volgi^

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3