VRAGENBUS. Wie! 50 Jci- tegenwoordige wet op liet Lager Onderwijs. 11 Een voorstel tot invoering van Raden van leerlingen b.v. op de Hoogcre Burger school of het gymnasium, gelijk één 1-id wesnschtc, Ts van hun college niet te ver wachten. Omtrent de overige desiderata, in het verslag geuit, nri. het stichten van hadin richtingen en het oprichten van ontspan- n-ingsplaatsen in de Natuur, is den Raad bereids praeadvies toegezegd naar aan leiding van een desbetreffend voorstel van het medelid, den heer KnuttgJ. Belastingen. Verhooging van den aftrek voor noodza kelijk levensondeithou'd wordt door meer leden voorgestaan. Thans bedraagt deze f 400 voor ongehuwden, f 600 voor gehuw den, f 50 voor ieder kind beneden 16 jaar. Door een der leden wordt bepleit den af trek voor ongehuwden te stellen op f 800; een ander wcnscht f 800 voor ongehuwden, f 1200 voor gehuwden cn f 100 aftrek voor ieder kind beneden de 16 jaar; weer een ander wenscht voer gehuwden en onge huwden een aftrek van f 1500 te zien be paald. B. on \V. achten doze wenschen met het oog op de verdeeling der inkomens in deze gemeente practisch onmogelijk. Men zou dan, aldus B. cn W., een te groot bedrag verliezen aan belastbaar in- komen, naar ruwe schatting zeker een. der de gedeelte, zoodat het ten eenenmale on mogelijk zou zijn Leiden financieel te be boeren. Toepassing Zondagswet. Meerdere Joden wensehten een mildere toepassing van de Zondagswet. ingevolge artikel -1 der wet van 1 Maart -<1815 (S. no. 21) mogen op de Zondagen en algemeenc feestdagen geen openbare vermakelijkheden worden gehouden. Aan de plaatselijk besturen is het echter vrijgelaten hieromtrent een uitzondering toe te staan, mits niet dan naliet volkomen eindigen van alie godsdienstoefeningen. In verband met deze bepaling wordt hier tor slede sedert jaren vergunning verleend tot het houden van openbare vermakelijk heden op Zondag en daarmede gelijkge stelde dagen vanaf des avonds 8 uur. Het reeds vroeger toelaten van openbare vermakelijkheden achten B. en W., zooals zij reeds meermalen opmerkten, in strijd mot de wet, en wij mogen dus in 'de be slaande wijze van handelen geen wijziging brengen, zoo'ang de tegenwoordige wet nog geldt. Echter worden, zooals bekend is, door de Begeering stappen gedaan, om tot wijziging van de wet te geraken. Voor het houden van meetings op Zon dag is .geen vergunning van B. en W. op grond van uc Zondagswet noodig, mits die nu-cllngs slechts niet het karakter van pu blieke vermakelijkheden gaan aannemen. En wat ten slotte rlc opmerking in het verslag betreft, dot de Padvinders meer malen op Zondag met tromgeroffel door de straten trekken, zoo merken E en W. op. tvef. ?0!t echter ter barer kennis was ge bracht, heeft.zij- er een einde aan gemaakt. Politie. De bewering van een «lid, dat hij voor de politie geen cent wenscht toe te staan, aangezien drne er alleen is voor de bezit tende klasse en voor de anderen tot last, houdt geen steek, zeggen B. en W. Daar gelaten nog. dat ook de arbeidersklasse wel op politietoezicht zal gesteld zijn, aan- r^zicn zij toch hetgeen zij becit, zich niet gaarne ontstolen zal zien en dat de praktijk heeft geleerd, dat ook personen, die in principe tegen de politie gekant zijn. in voorkomende gevallen, zooaJs b.v. bij in braak, gaarne van de hulp der politie ge bruik maken, komt. het B. en W. voor, dat het lid, hier aan het woord, geheel over bet hoofd ziet, dat de politie een veel rui mere taak lieeft te vervullen, clan zooveel mogelijk voor de bescherming van de eigen dommen van de burgelij, ook van die der z.g. nicf. beziitende klasse, zorg te dragen. B en W. wijzen slechts op de tank der politie, om voor de veiligheid van het ver keer te waken, om op handhaving van de sociale wetten toe to zien, om eerste hulp hij ongelukken te verleenen en om ook tot de bescherming van lijf en eerbaarheid mede te werken. In a] deze gevallen komt de politie meer ten goede aan de arbeiders klasse, dan aan de bezittende klasse. GEMEENTEZAKEN. Personeele belaeting. Naar aanleiding van de wijziging in de Rijkswet-op de personeele belasting, die op nooit in de kerk dan alleen wanneer hij Olga of Stephanie moest vergezellen. Waar om hem nu ineens, terwijl het mij zoo'n last veroorzaakt, zoo'n schijn van vroom heid omhangen! I-Iet gaat onder deze om standigheden werkelijk niet, hoezeer liet mij ook spijt u de vervulling van een wensch te moeien weigeren", voegde zij er beleefd bij. Ze voelde het dat de wijze, waarop zij de zaak had behandeld, voor den gewaardeer de» geneesheer in de hoogste mate kwet send was. Von Reihern verliet de feestzaal om zoo noodig zelf een priester (e gaan halen, maar toen traden juist Valentine en Stephanie op hem toe om hem te zeggen, dat „graaf Siegfried" zijn terugkomst niet afgewacht had, maar reeds zelf gegaan was. De nacht scheen eeuwig te duren', terwijl Raimond na zijn terugkeer weer aan liet 'ziekbed zijns vaders zat en hem koude oompressen op het hoofd legde. Nog steeds drong liet. feestrumoer dof tot in de zieken kamer door. De levenskracht van den ouden man scheen langzaam weg te ster ven. Zou de priester nog tijdig genoeg ko men, en zou zijn vader nog eens helder ge noeg ontwaken uit de halve bewusteloos heid. waai in hij lag, om zijne schuld .aan den pinatsbekleeder Góds te belijden? Terwijl de jonge man daar zoo In suin- l Jan. o.s. in werking ticcdt, stellen B. en W. voor eenige wijzigingen in de heffing der opcenten voor de gemeente. Zij stéllen voor de desbetreffende veror dening als volgt, te lezen: Te beginnen met 1 Januari 1920 worden ten behoeve van dc gemeente Leiden de na volgende opcenten geheven op de hoofdsom der Rijks Personeele Belasting: 50 op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde niet meer dan f 250 bedraagt; 00 op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde meer dan f 250, doch niet meer dan f 337.50 bedraagt; 70 op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde meer dan f 337.50, doch niet meer dan f 425 bedraagt; 80 op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde meer dan f 425, doch niet meer dan f 512.50 bedraagt; 90 op de aanslagen van ben. voor wie de belast-ba» e huurwaarde meer dan 1512.50, doch niet meer dan f G00 bedraagt; 100 op de aanslagen van ben, voor wie de belastbare huurwaarde meer dan f 600 be draagt, zoomede op de aanslagen van hen, die niet naar den grondslag huurwaarde worden aangeslagen. Aankoop ten behoeve dfer jvioIkV?:u«Vest:ng Met het oog op de toekomstige bouwplan nen voor de volkshuisvesting' van de ver- eeniging „Eensgezindheid" en van de ver- eeriiging „Tuinstadwijk" stellen B. en W. voor eenige perceelen grond aan te koopen. Het zijn twee perceelen nabij den Zijl singel ten Noorden en langs de Tromp straat, ter giootte van 9172 vieerk. M., be lendende aan de zooeven genoemde percee len en gienzende aan de bestaande bebou wing van de bouwvereeniging „.Eensge zindheid", ter grootte van 5330 vierk. M. De twee eerste perceelen zijn te koop voor f2.50 per vieik. M.; het derde perceel is te koop voor f 3.50 per vierk. M. Verder hebben B. en W. op korten ter mijn den koop in handen van een bouwter rein aan de Hcerensraat van pi.in. 5.73.83 H.A., le koop voor f 2.25 per vierk. M. Met bet oog op de toekomstige bouwplannen van de bouwvereeniging „Tuinstadwijk" komt het B. en W. voor, dat. dit terrein gun stig is gelegen. De totale koopsom zou be dragen f 170,410. B. en W. stellen nu voor tot aankoop van bedoelde perceelen ovér te gaan. Vdrpa&f.iling van de SpaaijpV rdsbrufo- In velband met. het weldra eindigen van de onderhandsche opdracht tol invordering van de bruggelden aan de Zijl- of Span- jaardsbrug, laatstelijk krachtens Raadsbe sluit van 16 Januari j.l. gedurende 1919 opgedragen aan J. de Graaf, te Leiderdorp, tegen een doof de gemeente te betalen ver goeding van f 1250, met dien verstande, dat na de veiliooging der bruggelden de helft van de daardoor verk.rog'en meerdere ont vangsten aan de gemeente zou worden uit gekeerd, heeft op 27 October een openbare vei pachting van die invordering gedurende de jaren 1920, 1921 cn 1922 plaats gehad. De derde inschrijver, J. A. Vreeburg. bnflhmiwpr rtllüpv vm Wl.iax.df* ?icb bevpirl ning van de brug en de invordering der bruggelden gedurende 3 jaren zorg te dra gen, mits hem bovendien nog een bedrag van f 975 per jaar door de gemeente werd uitgekeerd. B. en \V. stellen nu voor aan Vreeburg deze invordering onderhands op te dragen. De Stadsgehoorzaal aan de Leidscïie Pluim vtfcVer jconig i ng. Bij adres verzoekt de Leidsclie Pluimvce- Vereeniging om haar, ten behoeve van dc te houden Achtste Nationale Pluimvee-Ten toonstelling, hel gebruik van de Stadszaal af te staan, gedurende een achttal dagen in Januari a.s., hetzij kosteloos, hetzij tegen een zeer geringen huurprijs. B. en W. achten geen termen aanwezig tot inwilliging van het verzoek, wat het kosteloos gebruik aangaat, aangezien een gratis.verhuring voor den tijd van 8 dagen in het drukste gedeelte van het wintersei zoen voor de gemeente al zeer onvoordcelig zou zijn. Daarentegen achten zij wel termen aanwezig tot toepassing van een vermin derd taiief, waarvan sprake is in de voor waarden van verhuring der Stadszaal, aan gezien het ongewijfeld een zaak van alge meen nut geldt. Evenals vorige jaren geven B. en W. derhalve in overweging hun Col lege te machtigen, de verschillende loka len der Stadszaal voor den tijd van acht dagen in d,e maand Januari af te staan te gen betaling van een bedrag va f 125. Aankoop percetelen Vliet voor Arcliiefgebouw1. Met de Commissie van Fabricage acht de meerderheid van B. en/W. aankoop van de perceelen Vliet Nis 47, 49 en 51, waarvan ber gepeins verzonken zat, ging opeens de deur open en graaf Weidcnly>f stond voor hem. „Is uw vader thans voldoende tot rust ge komen cm mijn vragen te beantwoorden", vroeg de grijsaard en staarde in spanning naar het. bed. „Ilij moet mij toeli nog een maal te woord staan, vóór dat de rechtbank de zaak in handen neemt „Hij zal spoedig aan de macht der aard- sefce gerechtigheid onttrokken zijn", was het sombere antwoord, „mijn vader is ster vende." De graaf schrikte op. „Dus moet ik dan altijd maar in het duister blijven rondtasten omtrent het lot van mijnt kind", riep hij handenwringend uit. „Den man, die mij bedrogen heeft, wil de ik ontzien, ik wilde wachten totdat hij zich weer hersteld zou hebben en nu kom ik te laat!" Francois bewoog zich op dit oogenblik, hij scheen de stem van den graaf te herken nen. Haastig trad Weidenhof- op hem toe, en boog zich diep ontroerd over den ster vende heen. Ternauwernood verstaan baar klonk het woord „vergeving" van Francois lippen. „Ik zal je alles vergeven", sprak de graaf, maar spreek dan éénmaal de waar heid en zeg mij, wat er met mijn zoon ge- de gemeente "den eigendom kan verkrijgen voor f 10,000, wel gewenscht. Deze percee len, ter oppervlakte van resp. 46, 46 en 43 M2. en in totaal verhuurd voor f 10 per week, zijn toch in de onmiddellijke nabij heid van het Archiefgebouw gelegen en grenzen aan de achterzijde tegen het aan J. Verhoog Jzn. verhuurde, aan de ge meente reeds toebehoorende pakhuis. Met het oog op ccne eventueele uitbreiding van het. Archiefgebouw is hgt daarom, volgens het oordeel van de Commissie van Fabri cage cn van de meerderheid van B. en W. van belang, dat langs de rooilijn op de Vliet geen hinderlijke, aan particulieren toebehoorende bebouwing aanwezig is, op dat eene uitbreiding in. elke gewenschte richting kan plaats hebben'. Ook voor an dere doeleinden lijkt het bezit der perceelen aan de meerderheid zeer geschikt toe. De minderheid van het College kan het nul van den aankoop niet inzien en advi seert daarom niet op de aanbieding in te gaan. Gemengde Berichten. Muizenplaag. In dc prov. Groningen en in liet aangrenzende deel van Duitsehland lijden de landbouwers ontzettend door de muizenplaag. Een boer liad zijn land 10 dogen onder water gezet evenals een ijs baan. Dat middel hielp. Bij- duizenden zijn de verdronken muizen gevonden, die thans een goede bemesting geven. In den trein gerold. Iemand uit Ber gen op Zoom deed te Ilaailem aangifte, dat hem in den trein een portefeuille met f 240 was ontrold. Bij een onderzoek vond men ter hoogte van Leiden de leege por tefeuille. De sneeuw in dienst der Oostcnrijksche kinderen. Zondagmiddag had de heer J. M. Son te Bréda met zijn kinderen een sneeuwpop op het Sophiaplein gemaakt en deze een doos omgehangen, waar-op het verzoek stond om iets te offeren voor de arme Oostenrijksche kinderen. Dit vie! in goede aarde, zoodat de heer Son f 55.18 aan de Commissie kon afdra gen. Mishandeling. Een onbekend geble ven individu sprak Maandagavond op de Maashaven te Rotterdam een Ameri ka ansch matroos aan, wien hij om geld vroeg. Toen deze weigerde, stak de onbe kende hem met een mes in het onderlijf' en nam daarop de vlucht. Hevig bloedende en in ernstigen toestand is de matroos in het ziekenhuis opgenomen. Kinderzegen. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat een vader Zaterdag j.l. ter secretarie van Zuiplien aangifte kwam doen van de geboorte van ■zijn 27e kind, allen uit één huwelijk ge boren. Militaire dieven. De militaire politie te Delft, heeft, dank zij de activiteit van den commandant, dc hand gelegd op een zeer wijd" vertakte dievenbende, die gedu- hoeveelheden militaire goederen, als on dergoed, kleeding, schoenen, enz. vah de rustkamers van lret 15e regiment infanterie te Delft heeft gestolen. Het. is gebleken, dat met een groot aantal soldaten men spreekt van een 50-tal eenige gegradueerden in deze- zaak zijn be trokken. Het gestolene werd te Rotterdam, Schie dam, Leiden, 's Gravenhage en Delft, door handlangers verkocht. Later werd de opbrengst gedeeld. Eenige der ontvreemde goederen werden te Rotterdam, Delft, Schiedam, enz bij opkoopers gevonden cn in beslag genomen. Niet minder dan 12 onderofficieren en soldaten zijn tiaar liet huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht. De overi gen 'zijn, nadat een voovloopig verhoor was afgenomen, op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in deze zaak duurt voort, zoodat nog enkele arrestaties te verwach ten zijn. Een juist bedrag van de waarde van het gestolene is nóg niet, te bepalen, het is evenwel zeer aanzienlijk. Spaansche griep. Men meldt uit Nij megen: De Spaansche griep schijnt weer uit te breken in Gelderland. Uit Druten wordt melding gemaakt van eenige gevaarlijke gevallen, 'terwijl in den Geldersehen Ach terhoek ook eenige gevallen zijn geconsta teerd. Schapen door honden gedood. Een ware slachting is aangericht door honden in een weide te Be-ttehvird bij Dokkum; van 20 schapen werden 17 gedood, enkele zijn %elfs totaal verscheurd. bcurd is. Is hij gestorven?" Francois had zijn vroegeren meester blijkbaar verstaan, ilij trachtte te spreken, maar wat hij uitbracht, waren slechts on verstaanbare klanken. Met hevig kloppend hart en in de hoogste opgewondenheid trachtte de graaf echigen samenhang te. ontdekken in die zoo moei lijk ullgestoölen geluiden. Eindelijk scheen hem dat te gelukken: met zijn oor aan den mond van den stervende, meende hij einde lijk de woorden: „Holm vragen", te onder scheiden. Ilij herhaalde ze voor den zieke en trachtte op diens gelaat een bewijs van in stemming te lezen, maar liet was te ver geefse!». De stervende had het bewustzijn weder verloren. Nog eens klonken er schreden bij de deur. Daar trad een priester, gevolgd door dr. von Reihern, Kaihe en haar verloofde binnen. De geestelijke naderde het sterf bed; Francois sloeg de oogen op en deed een poging om te spreken. Vergeefsche moeite, het gelukte hem niet. Hij strekte, de hand uit naar het kruisbeeld, dat de priester hem voorhield, en drukte er met een uitdrukking van diep berouw op het gelaat de lippen op: toen klonk er een. lichte zucht, 'en het hoofd van den lijder zakte achterover. Hij was dood. Een mooie onderscheiding. Aan dc dames Siewentsz van Reesema en Niêr- strasz te Oosterbeek, werd, naar aanleiding van haar inzending op de tentoonstelling in het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem, door H. M. de Koingin-moeder opge dragen, een zijden sjaal te vervaardigen, welke voor H. M. de Koningin bestemd zal zijn. De beide kunstenaressen hebben de ge heel verloren gegane techniek van het Egyptisch weef- en vlechtwerk na nauwge zette studie, eindelooze proefnemingen cn met bewonderenswaardig geduld weder Ooen herleven, gebruik makend van werk- stalen, en gegevens uit het verre verleden. O. m. diende een te Antinoë opgegraven bordje met. afbeelding van een door 'n muts gedekt vrouwenkopje ter aansporing om deze hoofdbekleeding geheel indentiek aan de afbeeling te vervaardigen, en waar juist deze arbeid reeds op zichzelf door de groote menigte moeilijk naar waarde kan worden geschat, omdat men slechts het resultaat ziet. zonder de groote technische bekwaam heid daaruit af ie lezen, is deze onderschei ding een ten volle verdiende aansporing om met dit mooie werk door te gaan. Als bij zonderheid kan V. D. vermelden, dat de zijde, waarmede gewerkt wordt, ten minste honderd jaren oud is. Dominee en arbeider. Een medewerker van het „Handelsblad" ten plattelande was getuige van liet volgende gesprek: Arbeid e. r: Ja, rijke1 lui zooals jullie, die kunnen net zooveel vleesch eten en wijn drinken als -ze maar willen, en wij, arme drommels, wat krijgen wij? Dorain e e: Denkt gij, dat ik en mijn gezin zooveel vleesch en wijn gebruiken, dan heb je 't mis. Je kunt mijn huishoud boek er wel eens op naaien en dan zult ge zien, dat ik met een gezin van zes perso nen wekelijks niét meer dan een rijks daalder aan vleesch besteed, wijn krijgen wij niet. A t b e i el e r: Dat is je eigen wil, jullie hebt het. Dominee: Met je verlof; hoeveel ver dient gij? Jij zelf hebt een loon van zooveel cn je jongens bij je aan huis brengen zoo veel in. Met elkaar f 80 in de week. En mijn traktement is f 32 in de week; daar van moeten mijn kinderen ook nog leeren. Wou je soms mot mij ruilen? A ï'beide r: Nou, dan moet jullie maar zien, dat je 't beter krijgt! Maar ik moet meer verdienen. Letteren en Kunst. REGEERING EN KUNST. In de memorie van antwoord op het ver slag van de begrooting van. Onderwijs, deelt de Minister mee, dat hij ten aanzien van de subsidieering der Orkesten na gezette over weging in overeenstemming met het- gevoe len der* Muziekcomraissie tot de conclusie gekomen is. zijn standpunt Ie moeten hand balen, dat geen plaatselijke orkesten kun nen worden gesteuud in de onmiddellijke nabijheid van de grooe muziekcentra des lands. Een yoorstel ra alle provinciale or- heni niet te verwachten. De verdèelïng van liet subsidie stelt de Miniser zich voor als volgt: Concertgebouworkest f 23000, Resi dentie-Orkest f 1400, Utreehtsch Stedelijk- Orkestvereeniging f 11000, Orkest der Arn- hemsche Orkestvcre'eniging f 9000, Gro- ningsch Orkest f 9000, Orkest, te 's-Hertogen- boscli f 4000. Orkest te Maastricht f 4000. De Minister spreekt zijn. verwondering uit over de oppositie (van anti-rev. zijde) tegen liet subsidieeren van de dramatische kunst (liet tooneel). Een Staatscommissie, in welke ook de Christelijke parijen ten volle gelegenheid hebben gehad zich uifr-te spreken, heeft n.l. eenstemmig als haar gevoelen te kennen gegeven, dat de dramatische kunst in het algemeen, op voet van gelijkheid met hare zusterkunsten, erkenning door de Overheid verdient.. Ook de Minister meent, dat het wel dege lijk tot dc roeping van den Staat behoort de bestaansmogelijkheid voor de kunst in het algemeen, als zijnde een der wezenlijke factoren van het maatschappelijk leven, te helpen verzekeren, en dat de dramatische kunst daarbij van deze algemeen gevolgde gedragslijn ten opzichte van de kunst niet a priori uitgesloten verdient te worden. Kan hij derhalve de principieels bezwa ren niet deelen, welke men, als voort vloeiende uit het wezen zelf der dramati sche kunst tegen subsidieering aanvoert, hij erkent ten volle, dat waarborgen gesteld moeten worden, dat (le ethische grondsla gen van ons volksleven door haar niet zul len worden aangetast. Het is natuurlijk juist, dat door het aan vaarden van welke'voorwaarden ook, van De aanwezigen vielen op de knieën en baden met den priester de gebeden der itéi venden. Het gezelschop daar boven in de feest zaal vermoedde intusschen niets van het tooneel, dat in het kamertje van den ouden man was afgespeeld. Er werd gedanst en gezongen, en de muziek speelde de vroolijk- ste walsen. „Ik dank u, mijnheer de graaf, dat ook u voor mijn vader gebeden hebt", sprak Raimond met bevende stem. „Het viel mij moeilijk", antwoordde de graaf. „Intusschen, ik vergeef hem alles moge ook ik eens vergeving vinden." Grabner had de luid snikkende Kathe opgezocht en triclitte haar te troosten. „Wie is die man", vroeg de graaf „Een arbeider van uw wapenfabriek", was bot antwoord, „hij is met Kathe ver loofd." Grabner trad een schrede terug om den graaf door te laten: het volgende oogen blik had deze de kamer verlaten. HOOFDSTUK XIX. „Hoe verbazend onaangenaam, dat er hier een lijk in huis is", sprak mevrouw Holm, loen zij, de ontbijtzaal binnentreden de, het overlijden van don ouden Francois oe vrijheid, iets zal wöfden ingeboet. Maar deze beperking is noodig om te voorkomen, dat, met steun van den Staat zelf, de grondslagen van don Staat en de moraal aangerand worden. Van de samenstelling der voorgestelde permanente tooneelcom- missie en van de wijze waarop zij zal op treden, zal natuurlijk te dezen opzichte veel afhangen. Maar verwacht mag worden, dat zij in 'dezen met tact en beleid zal te werk gaan. Bovendien zal zij door haar. preventieve werking aan de veredeling van ons tooneel in niet geringe mate bevorder lijk kunnen zijn. Oude schildering gevonden. In de „Leeuwarder Courant" wordt uit Arum het volgende gemeld: Alhier is in een perceel, dat volgens over levering een gedeelte is van een oud kloos ter, een lamelijk groot schilderstuk ontdekt Het stuk, dat plm. 40 jaar geleden door den eigenaar onder oen dikke laag behang sel werd gevonden en door dezen als ecu sterke en goedkoope wandbekleeding werd beschouwd, kwam dezer dagen toevallig onder cle oogen van een kunstkenner, die het afkomstig achtte van een meester in de kunst.. Het doek, dat ongeveer 2 bij 3 M is, verkeert nog in goeden staat. Het geheel stelt voor een Gothisch 9 ot met kerk en klooster, aan den voet van een berg en aan den oever van een meer, terwijl op den berg nog een kasteel staat. JAan dc poort van het slot in den rechter onderhoek staat een pelgrim, die van een meisje spijs en drank ontvangt; in het mid den op den voorgrond spelen kinderen. Op het meer ziet men schepen en aan den voet van den berg tegen een boom geleund staat een peinzende jonge man met een rol in de band. Het geheel is fijn in details en kleur ge schilderd, terwijl uit den zuiveren stijl, .iWaaxin de gebouwen zijn weergegeven, blijkt dat de schilder een hoogstaande kun stenaar moet zijn geweest. Schouwtooneel—Hofstadiooneet. Men meldt uit Amsterdam aan de „Msb." Ons bereiken geruchten, dat de onder handelingen tussehen de directies van het Schouwtooneel en het. Hofstadfoonee1 be treffende samensmelting der beide gezel schappen, definitief waren afgebroken De directie van het Schouwtooneel zeide op onze informatie de juistheid van deze geruchten noch te kunnen bevestigen, noch te kunnen ontkennen. O}- grond van anderzijds door ons ver kregen inlichtingen kunnen we intusschen met zekerheid mèdedeelen, dat van een fusie, tussehen beide tooneel ondernemingen geen sprake is. Faillissementen. U it g" e s p r o k e n Chr. de Bruyn, winkelier te Boskoop; cur. mr. A. J. Fok ker. J. van Wette rijwielhandelaar te Lei den; cur. mr. J. H. Kessler. Opgeheven: J. van Tol, koopman V r a a g: Mag ik een postpakket met levensmiddelen naar Duitsehland verzen den? Wat kan ik verzenden? Antwoo r d: Postpakketten met levensmiddelen kunnen uitgevoerd worden. Op één consent mogen hoogstens 3 post pakketten bruto 15 K.G. aan één adres worden verzonden. Verzending van pak ketten aan verschillende adressen op één consent wordt geweigerd. Er is dus slechts ééno aanvrage en één consent noodig voor 3 pakketten aan één adres, indien deze gelijktijdig worden ver zonden. Eene zending mag bevatten. a. koffie, thee, cacao en vischconserven,- sonder limiet; b. vet. Delfia, margarine, slaolie en der gelijke, te zamen "hoogstens 2 K.G.; c. worst- en. vleeschwaren alleen in !ylik, tc zamen hoogstens 2 K.G.; d. maiizena, griesmeel, beschuit en der gelijke, te zamen hoogstens 2 K.G.; e. suiker en suikerhoudende artikelen inclusief gecondenseerde melk en melkpro ducten met een maximum van 5 K.G. sui kergehalte. Speculaas en banket vallen onder de letters d. cn e. Aanvraagformulieren ziïn tc krijgen bij de' N. U. M. vernam. „Ze moeten, den doode maar ter stond naar het ziekenhuis brengen." „Ja, dat zal zoo spoedig mogelijk gebcu- ren", antwoordde Holm, wien het inder daad hoogst onverschillig was, dat er een doode in .zijn huis lag. Hij had heel wat zwaarder zorgen en deelde de bijgeloovige vrees van zijn gemalin volstrekt niet. Er kwam bericht, dat graaf Weidenhof en zijn zoom niet aan het ontbijt konden verschijnen. De graaf liet Holm verzoeken, in den loop van den morgen even bij hem le komen. „Dot was ik toch reeds voornemens", antwoordde de advocaat kortweg, en hij nam een courant op, maar alleen om d", uitdrukking van zijn gelaat voor de oogen- zijner vrouw te verbergen. Holm liet den graaf niet lang wachten. Hij vond hem verdiept in de lezing van den eersten brief, dien hij in Brazilië van Sieg fried ontvangen had. Met oen diepen zucht legde de grijsaard bet stuk heer en beqptwoordde Holm's groet. „Mijn lijden is niet van lichamelij- ken aard", antwoordde hij op de beleefde ondeivraging van den advocaat. „Ik heb een vreeselijke, verpletterende ontdekking gedaan, die mij de vreugde van mijn ouder dom ontrooft." -Ifi IWordt vervolgd])

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4