Sfe Ccicbcke (Boma/nt BUITENLAND. Gemengde Berichten. ijl blad verschijnt eiken dag, ultgez. Zon- ta *e«.sia. Pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, sor Leiden 17 ct. p. week, 1'2.£5 p. kwartaal; bij zo agenten 18 ct. p. wes.k, 1'2.40 p. kwartaal.Franco post f2.70 p. kwartaal. Het GcillustreerdZondags- ad is voor de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling n 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke unimcrsS ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. lie Jaargang. DINSDAG 18 NOVEMBER 1919. Bureau STEEKSCHUUR 15 - LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. No. 3068 Postbus 11. Dc Advertentieprijs bedraagt 22i/o cent per regel voor gewone adverteutiën; Zaterdags 30 cent per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden - aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden DE VER. STATEN EN DE VREDE. 1LSON TREKT HET VREDESVER DRAG IN. VERKIEZINGEN !N FRANKRIJK EN BELGIë WEDEROM D'ANNUNZIO. OVERZICHT. Het vredesvraagstuk heeft van de over- de van den Oceaan een harden stoot ge- egen. De Amerikaansche Senaat lieeft Ie reserves van de republikeinsche Sena ten aanvaard, zoodat president Wilson vredesverdrag zal intrekken, omdat de in voorkomende reserves het geheel te et doen. Reeds was deze verwerping door de lei- is van beide partijen verwacht en Sena- Hitchcock heeft verklaard, dat de meer- rheid der senatoren van meening was, de reserves liet verdrag feitelijk gedood bben. Met dit besluit is veel gedaan werk verlo- veel kostbare tijd aan den opbouw van n Volkerenbond weggegooid en we zien belangstelling de toekomende gebcurte- ;cn tegemoet. e Terwijl er bij de verkiezingen in Frank- It volgens de voorloopige uitslagen een sohuiving naar rechts waar te hemen vernemen wij, dat de samenstelling van nieuwe Belgische Kamer vermoedelijk volgt zal zijn: 79 a 80 Katholieken, 65 a socialisten, 37 a 38 liberalen, 1 oud-strij- Daensist en 1 of 2 frontpartij, wat verschuiving naar links zou zijn. J'Annunzio blijkt dc stoute schoenen nog uitgetrokken te hebben, wijl hij na urne ook Zara bezet heeft. Al lang waren Zuid-Slaven beducht voor een aanval op i) Dalmatijnsch bezit. Toch hebben zij blijkbaar niet legen de landing van mnunzio's mannen, die met torpedoja- ■3 kwamen, verzet. De vredesconferentie nt door bet eigenmachtig optreden van dichter-politicus in sieeds grooter ver enheid. Maar ook de Ilaliaansche regee- De Volkenbond. kuwe geallieerde «c-3a aan Roemenië. De nieuwe nota aan Roemenië, die Zater- g; door den Oppersten Raad der geallieer- i9 aangenomen, is te Parijs aan de pmccnsche delegatie overhandigd. Tege- tijd is dc nota aan de regeering tcBce- est door de vertegenwoordigers der vier ©Ie mogendheden van Frankrijk, Groot- itannië, de Ver. Staten en Italië, over- idigd. Nieuwe eischen der Entente aan Duitschland. )e onderhandelingen die ten einde zijn oopen met de Duitsche regeering bepa- dat 25 millioen francs schadevergoe.- ig moet worden gegeven voor de Elzas- s, die Duitschland itijdens den oorlog lit laten interneeren of gevangen zetten, nwege hun sympathieën voor Frankrijk. België. Een schijnexecutié..' Gistermorgen te 11 uur heeft de scliijn- icutie plaats gehad van de redacteuren Lc Bruxellois, die bij verstek ter dood jren veroordeeld. De namen van de ter id veroordeelden, Rosenbaum, Bussens, rich, Belvau en Kersten werden ge rende een uur aan een schandpaal op de >ote Markt tentoongesteld. Er waren e belangstellenden. Duitschland. REIGENDE VOEDSEL-CATASTBOFE. De politieke strijd en opwinding over de innen der contra-revolutionairen zijn op achtergrond gedrongen door de econo- sche catastrofe tengevolge van het plot- Inge invallen van een voortdurend stren- winter -mot sneeuwstormen zooals er jaren in Duitschland geen is voorgeko- i. De geheele volksvoeding is er door in raai* gebracht. Het resultaat van de stop ping van het verkeer en de hoop op aan- illing van de kolenvoorraden worden door dichtsneeuwen van vele wissels illusoir gemaakt en de aardappelleveranties zijn in vele groote steden wegens het opzijn van de voorraden en de gebrekkige aanvoer van het platteland reeds geheel of ten deele ge staakt. Indien de sneeuwvel verder aan houdt en de weerbureau's voorspellen verderen sneeuwval zal ook de meeivoor- ziening bedreigd worden. Daar de groote binnenlandsclie scheepvaartwegen ten deele reeds dichtliggen en ten deele massa's drijf- ijs vertoonen kan de rivierscheepvaart de spoorwegen niet ontlasten. Leidende kringen vreezen een instorting van de geheelo voedselvoorziening en nieu we catastrofale gevolgen voor den gezond- heidstoestand der bevolking benevens een terugslag op de ontwikkeling in binncn- Jandsch politiek opzicht welke nog niet is te overzien. Communisten-centrale opgeheven. Volgens hot „Berliner Tageblatt" is ie Leipzig de communistische-ceni ile veor Middeiï-üuitschland door de politie onge in ven. Oostenrijk. DE WEENSCHE VOORRADEN UITGEPUT. Geen rantsoeneering! Uit Weenen wordt gemeld dat de gemeen teraad heeft besloten op te houden met de levering van rantsoenen hout en steenkool. De officieel© prijs is 37 maal die van voor den ooi log. Een nieuwe verlaging van do rantsoenen gas en electriciteit is aangekon digd. Er worden geen aanvullingsranlsoe- nen melk en suiker voor kinderen meer ge geven, omdat de voorraden zijn uitgeput. En lees nu eens het volgende bericht, waaruit wel blijkt, hoe doelmatig de socia listische regeering optreedt om in den nood te voorzien. De gemeenteraad van Weenen heeft alle namen van straten, stegen, pleinen en brug gen laten veranderen in republikeinschen geest. Aan naambordjes en veranderingen op officieele papieren met adresopgaven zal deze „ï'oode gril" naar de „Wiener Stam men" uitcijfert, een bedrag kosten van drie millioen kronen, volgens Oostenrijksclic waardeberekening. Men liad daarvoor 3000 ton aardappelen kunnen koopen. Frankrijk. Clémenceau over de Duitsche repubWek. Clemenceau sprak in Metz voor dc stads overheid en zeide o.a.: Politieke betrekkin gen met Duitschland zal Frankrijk de eer ste jaren moeten weigeren. De Duitsche re publiek heeft-lot nu toe geen bewijs ervan geleverd, dat zij oprechter is geworden, dan dc regcering van Wilhelm II. Niet dc staatsvorm maakt liet geluk van tic vouten uit, ma£\r de geest, die den staatsvorm doordringt. Misschien en zeer waaischijn- lijk zijn de Duitscliers voor een republikein schen staatsvorm in het geheel niet ge schikt. Rusland. Japan OJeunt Koltjsjak. Een draadloos bericht uit New-York deelt mede, dat de Japanners een tweede lee ning, groot 30 millioen yen, aan Koltsjak hebben gegeven. Generaal Jofrdsnitsj afgetreden? De „Times"-corrcspondent te Helsingfors meldt d.d. 16 November op grond van in lichtingen van gezaghebbende zijde, dat Joedenitsj is afgetreden als opperbevelheb ber van het Noord-Westelijk leger. liet be vel is overgenomen door Laidoner, die ook bevelhebber is'van het Ésthlandsclie leger. Naar verklaard wordt, heeft deze wijziging niets te maken met het succes -of het mis lukken van het offensief, maar beoogt uit sluitend, interneering van het Russische leger te voorkomen, indien dit over de Estli- landsche grens zou moeten terugtrekken. Vereenigde Staten. Opnieuw gevangen genomen. Uit Mexic.o city seint Reuter het zonder linge bericht, dat de consulaire agent, der Vereenigde Staten Jenkins, die door ban dieten was gevangen genomen en tegen los geld was vrijgelaten, nu opnieuw is gevan gen genomen, maar thans door de politie, daar hij beschuldigd wordt met de bandie ten, die hem ontvoerden, het complot der ontvoering gesmeed te hebben, blijkbaar om aldus een losprijs machtig te worden, dien hij met de bandieten zou gedeeld heb ben. Buitenlandsche Berichten- Een ontploffing. De „Westminster Gazette" meldt, dat er een hevige ontploffing heeft plaats gehad in de Holt Heath Cord iet-fabriek te Londen. De ontploffing werd door verscheidene andere gevolgd. De vlammen waren ver in den omtrek zichtbaar. Voor zoover bekend is slechts één persoon omgekomen. Spoorwegongeluk in Frankrijk. Zaterdagochtend had een spoorwegonge luk plaats bij Bourg la Reine. Er zijn 30 personen gewond, waarvan 12 zwaar. Brandstofgebrek in Canada. Do „Times" verneemt uit Toronto, dat het brandstoffen vraagstuk zoo ernstig is, dat in sommige streken de boeren timmer hout, liekpaien en z\lfs oude schoenen branden om hunne familie voor bevrie zing le bewaren. Op verschillende plaa1sen< langs de Cana-. dian Pacific-spoorweg is geen schep steen kool. De toestand lijkt op die van 1908, toen de treinen bestormd werden en er brand stof geiequisitionneerd moest worden om het lijden te verzachten." Geltóïrruinnig incident te Charleroi. In den afgelooopen nacht heeft een ge heimzinnig incident te Charleroi plaats ge had. Engelsche soldaten, die politie-dienst verrichten, kwamen gisteravond een café binnen, met het doel een Australisch mili tair te arresteeren.die zich aan verschillen de delicten had schuldig gemaakt. Zoodra zij binnen waren, verlieten een groep bur gos en een Belgisch soldaat het café. Ecnige minuten later kwam een der bur gers terug om de patrouille te waarschu wen, dat zij buiten door soldaten werden opgewacht, die met revolvers waren gewa pend. Op liet oogcnbLik. dat de patrouille naar buiten kwam, werd op baar van uit de duisternis gescholen. De patrouille be antwoordde de schoten. Na liet incident vond men op het trot toir een burger liggen, wien een kogel de dij had doorboord. En op een afstand van 69 M. vond men het lijk van een Belgisch soldaat, die een kogel'in.'den mond had ontvangen en bij wien de dood onmiddelijk was ingetreden. Nadere bijzonderheden om trent dit voorval ontbroken nog. Het vfcrk 'Van St. Bernardshonden, Door St. èernardshondemfcijn-in. een loop graaf bij den lep van den Stolviopas en de Alpen, op ongeveer ÏO.OGO: voet boven den zeespiegel, lijken gevonden van versehei- deno Oostenrijkscbe artilleristen. Do lijken stonden rechtop en waren in ongeschonden staal; men meent, dat een heele partij on der een diepen sneeuwval is bédoiwu. De nasporingen worden voortgezet; 7 lijken zijn reeds gevonden. Spoorwegongeluk veroorzaakt door onbe zonnenheid. De „Presse de Paris" maakt melding van een ernstig spoorwegongeval, dat zich in het station van Ablon heeft voorgedaan. De sneltrein uit Parijs was nauwelijks in ge noemd station gestopt, toen iemand voor !het raam eener coupé eerste klas uitriep: „Uitstappen,, er komt een botsing." Som mige reizigers sprongen, door panischen schrik bevangen, haastig uit hun coupés, aan de zijde van het verkeerde spoor. Op hetzelfde oogenblik stoomde een trein naar Parijs met volle vaart liet station binnen, met het gevolg, dat vier reizigers, die niet spoedig genoeg op de treeplank waren ge sprongen, werden aangegrepen. Drie hun ner overleden terstond; de vierde, een dame, is ernstig gekwest in het ziekenhuis opgenomen. De man, die door zijn onberaden optre den dit betreurenswaardige ongeval heeft Veroorzaakt, was inmiddels verdwenen. Brutale treimoof. Volgens een bericht van ue „Berliner I.okal Anzeiger" werd een goederentrein in hot open veld overvallen door een dieven bende,,en beroofd, zonder dat het personeel daar iets tegen kon doen. Toen ter hulp geroepen militairen versche nen, was de bende reeds gevlogeD. Er is zeer veel gestolen. Z. H. de Paus en Rijkspresfdent Ebert bij den dood van Z.Em. kardinaal von Hartmann. Onder de blijken van deelneming, die bij het overlijden van kardinaal Von Hart mann werden ontvangen, was o. a. een tele gram van Z. H. den Paus, waarin de II, Vader gewaagt van de voorbeeldige pries terlijke en bisschoppelijke deugden en de bijzondere aanhankelijkheid jegens den II. Stoel van den overleden kardinaal en van zijn buitengewoon groote verdiensten, die hij zich vooral gedurende den treurigen oorlog had verworven. Voorts ook een tele gram van rijkspresident Ebert, waarin deze zijn hartelijke deelname betuigt bij het smartelijk verlies, dat het aartsbisdom van Keulen en de Katholieke Kerk in Duitsch land heeft getroffen en waarin hij zegt, dat de beteekenis \an den gestorven kardinaal voor rle Katholieke Kerk, voor de sociale aangelegenheden en voor het openbaar leven van Duitschland, zijn naam een blij vend aandenken verzekeren. BINNENLAND. Meel en bloem. Do minister vestigt er de aandacht op, dat de gemeente het meel en bloem, dat zij in reserve hebben, moeten verkoopen aan bakkers tegen denzelfden prijs, als waar voor zij hebben ingekocht, ook al was deze hooger. De Suikerbons. Zoo noodig mogen de opplakbladen be stemd voor aanbieding ter verzilvering vah de bons, doch uitsluitend de nrs. t/m. 4, minder dan honderd stuks bevatten, met het oog op het verschil in waarde tusschen de bons van de eerste en tweede reeks van vier perioden. Voor de bons van de tweede vierwekelijk- sche periode blijft de bepaling van 14 Oct. voorloopig van kracht. De winstmarge voor grossiers in kaas. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan den Ned. R--K. Bond van Kaashandelaren te Gouda een schrij ven gericht, waarin hij mededeelt, dat hij geen aanleiding kan vinden, de winst marge, die thans bij den verkoop van kaas voor de grossiers is vastgesteld, le verhoo- gen. Deze marge is dezelfde als den afgeloo- pen winter heeft gegolden; als algemeene maatregel is aangenomen bij het vaststellen van maximumprijzen, dat dezelfde winst marges worden bepaald als den afgeloo- pen winter zijn vastgesteld geworden. Hierop is door boven genoemden bond aan (i:n Minister het volgende geantwoord: ,.Do winstmarge voor grossiers in kaas kan onmogelijk gebaseerd zijn op die van don vorigen winter, eenvoudig omdat er toen geen grossierswinslrnarge bestond, daar de kaas vanuit de Centrale Kaaspak huizen gedistribueerd werd aan de gemeen ten. Met 1 Nov. j.l. is het spoorvrachttarief met 25 pet. verhoogd cn zijn door den acht- urigen werkdag dc exploitatiekosten belang l ijk toegenomen, zoodat 't onzes inziens be slist noodzakelijk is bij liet bepalen van de winstmarge met. deze en meer andere be zwarende omstandigheden, welke wij nog maar onvermeld laten, rekening te houden. Wij herhalen op bovengenoemde gronden ons beleefd verzoek, om de winstmarge vroi kaasgrossiers te herzien en te brengen op minstens 4 cent per kilo. In afwach ting van uwe gunstige beslissing." Geen kolen in Engeland. Naar aanleiding van het bericht uit Lon den, dat aan de Nederlandsche trawlers niet wordt toegestaan in Britsche havens te ■bunkeren, heeft, naar de „Yisscherij-Cou rant meldt, de Reedersvereeniging zich tot den minister van Buitenlandsche Zaken ge wend, ten einde stappen te doen bij de En gelsche regeering - tot intrekking van het verbod. De Reedersvereeniging beroept zich op de vrijheid, die de Engelsche visschersvaartui- gen hier genieten, welke in onze havens, toch wel vrij mogen bunkeren. liet Engelsche verbod is vooral daarom bezwaarlijk, omdat het voor vele Neder landsche visschersvaartuigcn dikwijls on mogelijk is zooveel kolen in te nemen, dat zij genoeg stoom op hebben voor de heen- en terugreis en voor twee vischreizen. Met dit verbod zou dus de toestemming van de Engelsche regeering aan de Neder landsche visschersvaartuigen, om vrij te mogen havenen en lossen, veel van hare waarde verliezen. Aardappelstagto en pakmeel. De Minister van Landbouw heeft vastge steld de navolgende maximum-kleinhandel- prijzen: voor aardappelsago f 0.33V> per pakje van half K.G.; voor pakmeel f O.liVé per pakje van 1/4 K.G. De klompcnnijverheid. Uit Tiel meldt men aan het „Vad.": Met heden is de klompenindustrie in heel het land stopgezet, doordat het overleg tus schen den minister van Landbouw en de organisaties over beschermende maatrege len mislukt is. Renteboeke Invaliditeitswet. ,,St.-Ct." 423 bevat hot model en den in houd van het renteboekje, uitgegeven krachtens de bepalingen der Invaliditeits wet, welk boekje bij aanbieding van de ren- tekaart, eventueel vergezeld van het milir tair premie certificaat behoort (e worden ingeleverd; het zal, nadat daarin omtrent de vereffening Aan de rente-kaart aanteeke- ning is gesteld, weder aan den verzekerde worden uitgereikt. De woningnood. Naar het „Hbl." vernoemt wordt er een wetsontwerp voorbereid, dat 'gerechtelijk optreden tegen het opzettelijk ongebruikt laten van woningruimte, mogelijk maakt. Dit wetsvoorstel zou aan de autoriteiten machtiging geven om beslag te leggen op alle openstaande woning ruim ten en die to verhuren tegen huurprijzen, door de Huur- commissie, in wier ressort de pcrceeien staan, te bepalen. Het gebrek aan middensfandswoningen bedraagt te Amsterdam tusschen de 2500 en 3000 woningen. „De Crisiscrt." van Den Hang schrijft: Na 23 dagen Ingespannen arbeid is men met het tellen van de woningen in onze ge meente gereed gekomen. Er zijn heel wat meer leegstaande, alleen te koop zijnde wo ningen, door den hoofdinspecteur ontdekt, tot wiens laak deze speciale contróle be hoorde, dan ter zake kundigen hadden ver wacht. Ook zijn vele gevallen geconstateerd, dat étages, welke vroeger één woning vormden, nu zijn verhuurd in voor en achter. Er zijn gevallen van een woning, welke men tot vier woningen lieeft uitgebouwd. Een teller kwam tot de ontdekkincr, dat in een huis van zeven kamers een gelijk aantal bewoon sters huisde, enz. Groenloopen. In dc Memorie van Antwoord op het af- deelingsvenslag van Onderwijs deelt do minister mee, dat hij een onderzoek heeft doen instellen naar aanleiding van de be richten over het groenloopen, waaruit blijkt: do geruchten over ergerlijke toonce- len te Delft zijn onwaar; te Utrecht heeft een straattooneel plaats gehad, waarbij echter van eenige mishandeling geen sprake was, en dat ton deele als een uit vloeisel mag beschouwd worden van do ont stemming, gewekt tegen het groenwezen! te Leiden heeft liet bestuur van-de studen tencorps er uit eigen beweging bij den rector-magnificus op aangedrongen een ernstig onderzoek omtrent beweerde onge regeldheden te willen instellen. De zaak van het groenloopen heeft 's ministers volle aandacht. Voor ongelukkig Weenen. Gistermiddag vertrok uit Rotterdam, af gezonden door het Centraal Comité tot leni ging van den nood in Oostenrijk, een trein van 19 wagons levensmiddelen naar Wee nen. Een onbetrouwbaar persoon. In het „Grafisch Weekblad" wordt medegedeeld, dat 'de voorzitter der winkelcommissie op FEUILLETON. VERWISSELD. „Heb medelijden met mijn vader, meneer graaf', smeekte de jonge man. ,,U ziet hij ziek is." Die stem, die hem lief geworden was, td graaf Weidenhof door de ziel. „Breng uw vader naar zijn kamer", lak hij, „ik zal voorloopig de zaak nog n rusten, maar kom mij geen van bei- i meer onder de oogen." Rainiond hielp zijn vader te bed en zonk zelf als verpletterd in een leunstoel Op hoe vreeselijke wijze was hij haakt uit den droom, die,het leven tot toe voor hem gweest wasl HOOFDSTUK XVIII. Mevrouw Ilolm's moederlijke Ijdelheid l'rde een heerlijken droom, terwijl daarboven een zoo vreeselijke tdokking gedaan was, schitterde Olga in feestzaal boven alle andere jonge meisjes onbete kenend was Stephanie naast jul En toch was Olga's toilet het eenvou- Ne van alle. terwijl intusschen dc salonsjangznmer- 'd volloi* werden, lieten graaf Weiden- hof en zijn zoon zich wachten. Mevrouw Holm had er op gerekend, dat Siegfried met Olga het bal zou openen. Het grootste deel der gasten was reeds in de danszaal bijeen, en het moest werkelijk opvallend "schijnen, dat do muziek het teeken nog niet gegeven had. Er ontstonden gapingen in de gesprekken, en op meer dan één gelaat stond de verveling te lezen. „IIoc komt het dat er nog niet gedanst wordt?" vroeg Holm aan zijn vrouw. „Ik hoor de muziek nog niet." „De beide graven zijn nog niet beneden", was het antwoord. „Wat, zijn ze er nog niet", riep de advo caat in de grootste verbazing, en hij haal de zijn horloge voor den dag. „Kijk eens, hoe laat het al is." „Kunt ge niet eens even onderzoeken wat de oorzaak is van hun uitblijven", vroeg mevrouw verder. „Ik zal eens even bij Siegfried gaan hoo- ren, én hem vragen, ons niet langer te laten wachten." De advocaat begaf zich naar de kamers van den jongen man en vond er tot zijn verbazing graaf Weidenhof in eealeunstuel zitten. Toen de graaf Holm's stem hoorde, schrikte hij op. ,,U bent toch niet ongesteld, graaf", yroeg de advocaat op bezorgden toon. ,,Ja, ik voel mij volstrekt niet goed", was 't antwoord. „Uw lang uitblijven verontrustte mij. Ik vreesde al bijna dat u niet komen zoudt, en dat de een of andere onaangename oor zaak. Verontschuldig mij dat noch ik. noch mijn zoon" zijn stem beefde bij dit woord „beden avond op het feest ver schijnen. Ik had u dat vroeger moeten la ten weten: vergeef mij." „En tref ik u liior zoo geheel alleen", ging Holm verschrikt voort. „Waar is Siegfried? Zal ik misschien om dr. von Reihern lalen zenden?" „Neen, dat is niet noodig. Rust en afzon dering zijn voor mij het beste geneesmid del." „Hoe verschrikkelijk dan. dat er juist van avond zoo weinig rust hier in huis is. Ik zal do gaston uw ongesteldheid meedee- len; dan wordt er niet gedanst en geen mu ziek gemaakt „Dat is le veel moeite", sprak Weidenhof afwerend. „Het feest ftioct om mijnentwil niet in het minste verstoord worden. In doKG kamer zal ik hot rustig genoeg heb ben." „Waar is graaf Siegfried?" hield de ad vocaat nog aan. „Kan ik hem niet even spreken?" „Ach, laat hem rnet rust. Hij is evenmin als ik gestemd tot feestvieren." In de hoogste mate verontrust, verliet de advocaat het vertrek. „Laat de muziek maar beginnen en het bal geopend worden" sprak hij tot zijn vrouw. „De oude graaf is ziek en Siegfried komt ook niet." „Hoe onbeleefd, om ons daarvan niet tij dig bericht te zenden", viel mevrouw Holm verontwaardigd uit. „Misschien hoopte hij op beterschap." „En kon dan Siegfried ten minste niet komen?Ge zfet er ontstemd uit. er schijnt tusschen Weidenhof en u wat te zijn voor gevallen. Ik begrijp het al: de oude aristo craat wil zeker zijn toestemming niet geven tot „Wees bedaard, Louise", sprak Holpi met kalmeerend gebaar. „Ik weet evenmin als gij wat do graaf eigenlijk heeft. Hij zag er wezenlijk zeer ziek uit." „Daarom kon-Siegfried toch nog wel een oogenblik komen. Vergeet niet dat om hem het heele feest op touw gezet is „Ik bid je, Louise, wees bedaard. Wij kunnen de gasten niet langer meer laten wachten." Mevrouw Holm gaf het teeken voor de muziek om te beginnen, maar ze kon nau welijks baar ontstemming verbergen.-Eeni ge oogenblikken later was het bal in vollen gang, maar liet wegblijven der beide gra ven gaf aanleiding lot allerlei spotlende opmerkingen. Olga was bitter gestemd. Was het Siegfried inderdaad onmogelijk, het feest bij te wonen, of zou hij zwak ge noeg blijken om van haar af to zien, als zijn vader dat wenschte? Terwijl mevrouw Ilolm en haar dochter tevergeefs alle moeite deden om er vroolijk en onbezorgd uit te zien, dwaalde de advo caat het geheelo huis door om te zien of hij Francois nergens kon vinden. „Francois is plotseling ziek geworden", deelde een der bedienden hem mee. „Hij was nog gezond en wel toen hij bij den ouden graaf ontboden werd, maar nader- band moest hij opeens te bed gebracht worden."" Holm werd doodsbleek. Hij snelde naar Francois kamertje en klopte aan. Binnen werden zachte schreden hoor. baar, do deur ging open en de advocaab zag Siegfried voor zich staan. „Gij hier?" sprpk hij verbaasd. „Ik hootj dat. den ouden Francois iets overkomen is* Wat scheelt hem?" „Een beroerte, vrees ik", antwoordde dU| jonge man neerslachtig. „Is hij bewusteloos?" „Dat niet, hij spreekt zelfs nog, rnaaij toch bijna onverstaanbaar,. Op het oogen blik slaapt hij." ""--«olgci.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1