genomen. Velen meldden zich reeds vrij willig aan; de anderen zullen worden opge zocht. Uitvoerig werd over de propaganda middelen van gedachten gewisseld. Dc opgewekte discussie toonde met hoe veel ijver men alom bezield was om deze nationale zaak zoo krachtig mogelijk te be vorderen. Het was inderdaad een bemoe digende vergadering, die goede hoop doet koesteren, dat elke gemeente zal geven, wat ze geven kan aan mannen, die pal wil len staan voor gezag, orde en vrijheid. Met een krachtige aansporing om vooral de grootc nationale bcteekenis van den vrijwilligen landstorm, die in een enkel opzicht het vorme van burgerwachten in den weg staat, in steeds breeder kring te doen cToordringen, sloot de voorzitter de vergadering. VOOR DE WEENSGHE KINDEREN. N. N., Wassenaarf7.50 Voor Oostenrijk en Hongarije. Eenige landbouwers te Hallum zullen een wasrnn Friesche kleiaardappelen naar Wee non Eenden. bij ue Zaterdag te Middelburg gehou den collecte voor leniging van den nood te Weenen is volgens de voorloopige telling 2373.53bijeengebracht. Mevr. Tuister en Mej. Carpers te Dalen hebben f 360 afgedragen aan het Comité in Assen voor de noodlijdenden in Weenen. bijeengebracht door de ingezetenen yan Dalen, Dalervccn on Wachtum. lu pftie on personeeel van de Cacao- en Chocoladefabriek A. Driessen hebben samen rewerkl om en mopi geschenk te ver schaffen aan de noodlijdenden in Oostenrijk en Hi i' .-. ii.« Het personeel, mee^ian 6U0 man sterk, heeft n.l een uur kosteloos ge werkt en het in dien tijd vervaardigde, on geveer 2000 K.G. voor verbruik gereed zijnd fabrikaat, een waarde van ruim f 5000 ver tegenwoordigende, zal nu ter beschikking van de steunverleenendc comités worden ge steld. Ned. Kath. Journalisten-Vereeniging. Onder voorzitterschap van den beer J. B. Vesters vergaderde Zondag te 's-Hertogen- bosch dc Ned. Kath. Journalisten-Vcreeni- ging in goedbezochte bijeenkomst. Met in stemming gewaagde de voorzitter in zijn openingswoord van het bereikte resultaat met de salarisactie en vertrouwde, dat de verdere saamwerking nog andere economi sche voordeelen voor de leden zal afwer pen. Voorts herinnerde spr. aan het tot standkomen van de R.-K. Directeurenver- eeniging, welke, op principieel standpunt staande, vanzelf is aangewezen om met de N. R. J. V. saam te werken in het belang vaai de kath. journalisten en van de R. K. Peis in 't algemeen. Bij dc ingekomen stukken deelde de voor- zititer mede, dat door eenige leden aan het bestuur het verzoek is gericht het denkbeeld tot het organiseeren van een R. K. Persdag in overweging te willen nemen en even tueel de noodige stappen te doen, welke tot hmtd"n.-YCrnïiibufdl'cilVêr'ëenigxng en andere organisaties, welke hiervoor in aan merking kunnen komen. De voorzitter verklaarde, dat het bestuur gaarne bereid is dit denkbeeld te bespreken en advies daarover uit te brengen. Daaj* de zaak niet voorbereid was, werd verdere be spreking uitgesteld. Zonder debat werd goedgekeurd een be stuursvoorstel, om van de gewone leden tot dekking van het kastekort over 1919 een ex tra-bijdrage te heffen. Nadat bij meerderheid van stemmen was uitgemaakt, dat directeuren-redacteuren, wier hoofdbezigheid op journalistiek terrein ligt, gewoon lid der vereeniging kunnen zijn en het aantal bestuursleden tot vijf was te ruggebracht, werden wegens aftreding van het geheele bestuur in verband met de sta tutenherziening, tot bestuursleden herkozen de heeren J. B. Vesters, to 's Ilertogen- bosch en C. M. J. Aleven te Hilversum, en gekozen de heeren S. Bruysten te 's-Graven- hage, J. W. M. Pasdeloup te Breda en J. H. A. Schuurs te Rotterdam. Aan de afgetreden bestuursleden, de hee ren J. W. Helmer te Amsteram, J. J. de Kroon, pr., te 's-Hertogenbosch, J. R. van der Lans te Nijmegen, Alb. van der Kallen te Nijmegen en Ferd. Wierdels te Amster dam. wijdde de voorzitter onder instem ming der vergadering woorden van welge- meenden dank. Voor 1920 werd de contributie progressief geregeld, variëerend van f 9 tot f 18. Hierna werd de redactie der nieuwe sta tuten na ampele besprekingen vastgesteld. Bij de zeer geanimeerde rondvraag werd ó.a. besloten stappen te doen teneinde een lid der vereeniging benoemd te krijgen in het bestuur van het fonds tot steun aan B. K. couranten, waarover prof. J. D. J. 'Ac-ngenent op den Katholiekendag mededee- lingen had gedaan. Eveneens werd geïnfor meerd naar de cursussen voor de journa listiek, welke door dc R. K. Leergangen te Tilburg georgani'seeerd zouden worden en waarover liet bestuur dier Leergangen blij kens een communiqué in de pers vooraf het advies der N.-K. J. V. zou inwinnen. Mee gedeeld werd, dat geen enkel verzoek dien aangaande het bestuur had bereikt. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De honderd gulden van de kapelaans! Ontleend aan het „Weckpraatje" in „De Maasbode": ,,'t Is dcizer dagen alsof zo een erfenis heb ben gekregen, de heeren kapelaans. Van alle kanten worden ze aan hun jasje gehou den, zoodat het toch al schamel kleeding- etuk ervan te slijten begint. De Eerwaarde kan nu zeker wel een ex traatje missen. Zoo honderd gulden ineens toeslag van de Regeering. Als hongerige raven schieten ze op hem af. Moeder ver telt van d'r kinderen, die zoo noodzakelijk kousen noodig hebben. En de schoenen zijn ook al niet te best meer. De kapelaan is im mers ineens O.W.'er geworden. Hebben ze het niet gelezen in de krant dat iedere Eer waarde zoo maar 100 pop thuis gestuurd: krijgt van den minister van financiën. 't Lijks de schat van den Radjah wel. Sinds weken 'dat het honderd gulden - praalje in dc krant verscheen, is de drempel van de pastorie al uitgesleten, niet van zan gers, schilders cn poeëten, maar van alle menschen die mecnen wel aanspraak te kunnen maken op een deel van de legen- dairc honderd pop van mijnheer den kape laan.Ze nemen z.oo goed hun plichten waar de kinderen komen trouw naar den Cate chismus, zo mogen daarom wel het eerst van allen in de gunst en recommandatie staan. De arme kapelaan, wel honderdmaal had hij in de laalse tien dagen van z'n honderd pop ontlast kunnen worden Hij mag al beweren, dat hij geen cent ge zien heeft, dat hij, zelf arm, voor een derge lijke Regeeringsonderscheiding niet in aan merking komt, de vrager en klager kijkt hem ongeloovig aan. „Neo maar, nu maakt de Eerwaarde toch een smoesje, het heeft toch zelf in do de krant gestaan!" Ja, het heeft ook in de krant gestaan, wel 4000 geestelijken, dominé's, pastoors en rab bi's krijgen een duurteloeslag van honderd gulden ineens. Maar breng het den men schen nu maar eens aan het verstand, dat de meeste kapelaans van dien goudvloed ge speend zullen blijven, dat zij er ganschelijk niet voor in nanmrking komen. Dat zij geen duurtetoeslag ontvangen op hun Regee- rihsr?1-vactement om do eenvoudige-reden, dat zij geen tractement hebben te touchee ren Bovendien, de parochianen zorgen im mers zoo goed, dat. 't hun geestelijken leids lieden aan niets ontbreekt. Een Katholiek provincieblaadje doet daarover een zeer typeerend verhaal, dat best als algemeene karakteristiek mag wor den aangenomen. Een kapelaan die gereclameerd liad tegen den aanslag van zijn inkomen, moest voor de commissie van reclame komen en ver klaarde daar, dat hij zijn inkomen eerlijk had opgegeven. Een Katholiek gemeente raadslid, dat in die commissie zitting had, vestigde de aandacht van dien kapelaan er op, dat hij uit de parochie van deze of gene nog wel eens wat kreeg, wat bij het inko men gerekend raoust worden. En wat ant woordde de kapelaan: „Mijnheer, u haalt het zelf aan, en daarom zal ik u een weder vraag stellen, waarmede uw vraag voldoen de toegelicht zal worden: „Hoeveel heeft u, die het toch zeer goed kan doen, in al de jaren, dat ik hier kapelaan ben, aan mij of een anderen kapelaan gegeven?" En de ka tholieke mijnheer der Roclamo-commissfe bleef het. antwoord schuldig, met een hoofd, rood als een kreeft. „Welnu mijnheer', was de conclusie van den kapelaan, „als de élite reeds zoo royaal is, wat moet ze dan van de anderen verwachten?" Hoe veel goedgezeten parochianen zoüden, als zij ook in zulk een commissie werkzaam waren eenzelfde antwoord moeten schuldig blijven? En dc meesten stellen nu hifn geweten ge rust met de zekerheid, dat zij ook in de krant hebben gelezen, dat iedere kapelaan zoo maar 100 pop duurtetoeslag krijgt van tekm. Ingezonden fv'ededeelingen a 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. ln.\iu lucu voor onze Kapelaans, 't Is alsof ze de honderdduizend hebben (getrokken!'1 Gemengde Berichten. Ongeluk. Zaterdag is de slager W. te 's Hertd^nbosch tusschen twee wagens be kneld geraakt; gisteren ds hij aan do ge volgen overleden. Door den electrischen stroom gedood. GisteiTOiddag is do werkman der electri- sche centrale te Haarlem W. bij den weke- lijkschen schoonmaak van het transforma torenhuisje op het Noorderbuitenspaame met den electrischen stroom in aanraking gekomen en gedood. Mijnongeluk. In het hospitaal te Heer len werd Zaterdagnacht binnengebracht de mijnwerker J., die in de Emmamdjn door vallend gesteente zeer ernstig werd ge kwetst. Bloesems in November. Een appel boom van W. C K. te Hattem staat op het oogenblik in bloei. De boom trekt begrijpe lijkerwijze veel bekijks. Jonge ijsberen. Het circus Hagen beek is verrijkt met de aankomst van eeni ge in Groenland gevangen jonge ijsberen, waaronder ér een is, die als een hondje met. een leeren halsband om, vrij aan het publiek kan worden gedemonstreerd. Binnenkort zullen nog meer jonge ijsbe ren aankomen, waarvan de dressuur dade lijk zal ter hand genomen worden. Een krankzinnige aangehouden. To Woensel is dóór do gemeemte-politie een onbekend persoon aangehouden, die later bleek krankzinnig to zijn. De man vertoeft reeds twee dagen op bet politiebureau al daar. Aangehouden. Nabij den huize Dorih fe Gorssel ds gisteren door een rijksveld wachter een persoon aangehouden, die bij onderzoek een te Arnhem uitgebroken mili tair bleek te zijn, waar hij wegens diefstal' gevangen zat. Zijn uniform had hij met burgerkleeding verwisseld. Hij is naar Arnhem overgebracht. Het zoontje wel! -— Men meldt uit Heer len aan de „Msbd.": Zondagmiddag heeft de oudste zoon van H. J-, zijn vader een zevental messteken toegebracht. Huiselijke oneenigheid, ontstaan over het afdragen van loon, schijnt hiervan de aan leiding te zijn geweest. De halsslagader van het slachtoffer was bijna doorgesneden, want bij het ademen gutste het bloed er uit. Medische en geestelijke hulp was spoedig aanwezig. Na verbonden te zijn werd J. op aanra den van don doktor naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Spoorwegongeluk fn Frankrijk. In den trein, die eenige dagen geleden nabij de plaats Sens, ten ■zuiden van Parijs, is ver ongelukt, bevond zich de kunstschilder CtouH"* Z'JU d® nieuwste modellen Dames- uiüuUu en Chapelleriehoeden in onze salons tentoongesteld. 12253 H.A. TIMMERMAN, Hofl., N.-Rijn 46, Tel. 142 ,Van Rees, zoon van den hoogleeraar, die met zijn echtgenoote en drie kinderen op reis was naar Zwitserland. De heer Van Rees 'heeft bij dit ongeval een ernstige bek kenbreuk bekomen, terwijl zijn oudste dochtertje in levensgevaar verkeert tenge volge van een buik verwonding. Kachelontploffing. Ten huize van den heer E. Essen te Venray is met gToot ge raas de kachel plotseling geheel uiteen ge sprongen .De kachel was gevuld met steen kool. Daar toevallig niemand in do kamer was, kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. In het donker. Door storing in de ka bels heeft Utrecht gisteravond een half uur in het donker gezeten. Het tram'vervoer stond ongeveer en vol uur stil, n.l. van half zeven tot half acht. Gearresteerd. Zaterdag hield de politie te Kerkrade aan op de schacht Nulland van de dominfile mijn,, den mijnwerker W., Hollander van geboorte. W. trachtte Don derdagavond er van door te gaan met een rijwiel, dat onbeheerd stond voor een her berg to Bleijerheide. De eigenaar in de her berg aanwezig, achtervolgde met een paar bezokers den rij wfcel dief, die gemoedereerd met hot rijwiel aan de hand zich verwijder de. Op het oogenblik, dat W. door den be zitter van het rijwiel, zekere M. mijnwer ker, weid gegrepen, tiok W. een vlijm scherp dolkmes, dat hij met groote kracht in de richting van het hoofd van M. sloeg. Deze kreeg een snee over de lippen, tot aan het borstbeen, het mes knapte af en bleef in het'lichaam van M. steken. De dief vluchtte naar Duilschland, liet zich Vrijdag niet zien, doch werd toen hij weer kwam werken, gearresteerd. De gewonde werd naai" een naburig Duitseh hospitaal ge transporteerd, waar het stuk mes verwij derd is. Zijn toestand geeft alle reden tot bezorgdheid. Treinongeval. Van trein no. 1679, die te 8.45 uur van Amsterdam naar Amers foort vertrekt, is gisteren tusschen het C.S. en het station Muiderpoort van het achter ste rijtuig een stuk van het dak gekraakt. Dat gedeelte van het dak viel met het ba gagenet op een in den coupé zittend reizi ger, die daardoor een vrij ernstige schedel- wonde opliep. Per brancard is deze naar het O.L.V.-gasthuis gebracht en daar opj nomen. De oorzaak van die dakbreuk is niet be kend; verondersteld Wordt, dat het bovenste gedeelte van het rijtuig door aanrijding met een brug is beschadigd, zonder dat dit uesenaurgue foort in den trein gebleven. Een stoomtrawler vermist? Men maakt zich te IJmuiden ten zeerste ongerust over het. lot van den stoomtrawler „Mary IJ.M. 189", schipper H. Gravenmaker, die thans reeds meer dan 14 dagen reis heeft en reeds lang binnen verwacht werd. Be roof bij den juwelier Goudsmit. De beide verdachten van den brutalen dief stal op 1 Nov. bij de firma Goudsmit te 's Gravenhago gepleeg'd, zijn ter beschik king van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Het zijn de 18-jarige II. A. en do 23-jarige J. W. H. Naar wij vernemen, hebben beiden reeds een bekentenis afgelegd. Door de politie waren aanvankelijk" vijf personen in hechtenis genomen, doch de overige drie zijn wederom op vrije voeten gesteld. Het motorrijwiel, dat door hen gebruikt is, is eveneens door de politie in beslag ge nomen. Het is gebleken, dat dit motorrij wiel het eigendom is van een broer van een der verdachten; deze broer behoorde teven eens tot de 5 gearresteerden, doch is thans wederom op vrije voeten. Aanvankelijk werd- de recherche van het bureau Rivierv'schmaTkt, die het onder, zoek in handen had, op een verkeerd spoor gebracht, door de bewering, dat het ge bruikte motorrijwiel van een ander merk was, totdat Zondagmorgen de politie ter oore kwam, dat kort na het plegen van het misdrijf een motorrijwiel ter reparatie was gebracht door oen dor porsonen, op wie de politie, onmiddol'ijk nadat aangifte van de misdaad was gedaan, haar verden king lipt vallen, maar die rij wegens het ontbreken van voldoende termen op dat oogenblik nog niet kon arresteeren. Nadat echter was vast komen te staan, dat bet motorrijwiel door deze nersonen ge bruikt was, ging zij onmiddellijk tot de ar restatie over en o.l spoedig bleek, dat zij niet had misgetast, want onder deze vijf gearresteerden behoorden de beide perso nen. die thans aan de justitie'zijn overge leverd. Sociale berichten. GEMENGDE BEDRIJFSRRAAD METAAL. NIJVERHEID. Een mooie sociale instellin g. De R.-K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid heeft in haar op 8 No vember gehouden vergadering met alge meene stemmen de overeenkomst bekrach tigd waarbij genoemde Vereeniging met de R.-K. Metaalbewerkersbond en de Christe lijke Metaalbewerkersbond overeengekomen is, een vast scheidsgerecht, zes verzoenings raden en een Bedrijfsraad in te stellen. De Bedrijfsraad is de eerste, waarin naast en gelijkberechtigd met de Katholieke leden, de Christelijke arbeiders zitting hebben. Deze Eedrijfsraad is gebouwd op de basis aangegeven in het Maanifest der R.-K. Vak beweging cn het daarop volgend Congres le s-Gravenhage. De Bedrijfsraad bestaat uit vier werk gevers, vier werknemers met prof. J. D. J. Aengenent te Warmond als voorzitter. De taak van den Bedrijfsraad is drie ledig: liij fungeert als vast scheidsgerecht, dat in hooger beroep uitspraak doet over de beslissingen der verzoeningsraden, ook spreekt hij in sommige gevallen in eersten aanleg recht, vervolgens is liij controleerend orgaan voor de naleving van het collectieve arbeidscontract en ten slotte beraadslaagt hij minstens iedere drie maanden over den toestand van de industrie en de te voeren prijspolitiek, over de middelen om de pro ductie op te voeren, zonder de arbeidskracht overmatig te belasten en over dc nooden en verlangens van de werknemers. De contrac- teerende organisaties zijn verplicht alle voorstellen van den Bedrijfsraad in hun vergaderingen te behandelen. Tot die verga deringen hebben de leden van den Bedrijfs raad toegang en brengen een adviseerende stem uit, zoodat dus de werknemers-leden gelegenheid hebben in de vergaderingen der werkgevers het woord te voeren en ook om gekeerd. Hierdoor wordt verkregen, dat een onpartijdige en loyale uitvoering van de be-' sluiten van den Bedrijfsraad gewaarborgd is. De Bedrijfsraad is gevestigd te Amster dam, de Verzoeningsrade te Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Hengelo, Roermond en Tilburg. Afg. Ned. Bouwvakarbeidersbond. Te Utrecht is gisteren uit de samensmel ting van den Alg. Ned. Timmert i eden bond er. deai Centralen Bouwvakarbeidersbond tot stand gekomen de Algemeen© Nedcrrl. Bouwvak arbeidersbond, welke zich zal aan sluiten bij het N. V. V. R. K. Meisjes-arbeidsbeurs. Zondagavond is t© Amsterdam de R. K. Meisjesarbeidsbeurs gevestigd in het ge bouw van het St. Anna Meisjespatronaat aan de O. Z Voorburgwal. LUCHTVAART. Een hooge prijs voor een uitvinding. De fabrikant Michckin te Parijs heeft een prijs van 500,000 francs uitgeloofd voor den uitvinder van een vliegtuig, dat een maximum veiligheid biedt De Holland—Indië-vhicht. „Aneta" meldt uit Weltevreden, dat het vliegfonds voor de Nederland—Indië-vludht a f 50,000 is volleekend, inclusief de f 10,000 vfan de regeerang. Italiaansche vliegtuigen. Het Italiaansche gezantschap te Brussel deelt het volgende mede: „Het tendentieuze bericht, in de Belgi sche bladen verschenen betrekkelijk de be- f5 <t averaiem e.nt van een zeker aantal vliegtuigen, voor een bedrag van 8 millioen, is reeds formeel gelogen straft. Wij zijn in staat er thans bij te voegen dat één enkel vliegtuig in Holland is ge- blven, nog welwillend afgestaan aan de Hol land sche regeering en dat, indien on derhandelingen waren aangeknoopftus- schen Hollandsche en Italiaansche ijver- aars, o-ie hoegenaamd geen gevolg hebben gehad en waaraan dc regeering totaal vreemd was, dense dan een tiental vliegtui gen gelden, waarvan de koopsom de 500,000 fr. niet te boven ging. „Msbd." Vliegen naar de Noordkaap. Naar „Svenska Dagbladet" van 4 dezer bericht is de Duitsche vlieger, kapitein- luitenant ter zee F ried rich Christiansen van Berlijn naar de Noordkaap gevlogen. Hij legde den afstand van 240 mijl, natuur lijk met tusschenlandtngen, in drie'da gen af. Land- en Tuinbouw. Stalmest. De Commissie tot beteugeling van de knoeierij bij den handel in stalmest verga derde op 7 dezer met ht Bestuur van den Veehoudersbond „Ons Belang" te Overschie en den Bond van Melkveehouders te Leider dorp. Door beide Besturen werd met algemeene stemmen besloten, de Commissie volledigen steun te verleenen en de aangesloten Vee houders tot medewerking op te wekken. De Besturen van genoemde Veehouders bonden waren eenparig van oordeel, dat het in het belang eener reëelen handel hoogst! noodzakelijk is, dat controle op de stalpiest wordt uitgeoefend. Tengevolge van de vele knoereijen kon oneerlijk concureeren welig tieren en kon de bona-fide handelaar niet dien prijs voor zijn mest bedingen, welke hem rechtens toe kwam. Waar in de naaste toekomst de handel in stalmest een voornaam onderdeel van het Veehoudcrsbedrijf zal uitmaken, achten ge noemde Besturen het in het grootste belang voor hunne leden om de Commissie met kracht te steunen. Besloten werd tot de instelling van een controlestelsel, waarbij iedere handelaar zich verplicht voor elke lading mest een be wijs van herkomst af te geven, hetwelk door den schipper aan den betrokken tuinder moet worden afgeleverd. Dezo maatregel, welke slechts een onder deel is van het controlestelsel, zal er mede toe bijdragen den handel in ongecontroleer de stalmest onmogelijk te maken. Tomaten. Uit het'Westland schrijft men aan „Do Tuinbouw": Na de beëindiging der spoorwegstaking in Engeland liepen de tomaten terstond in prijs op, snel en sterk, zoodat cr verdubbe ling bereikt werd. Voor A-soort besteedde men tot i 23.50 per 50 kilo. Die noogcj marktstand was van korten duur. Reeds een week latei- liep de prijs geregeld te rug, zoodat op 24 Oct. de A-tomaten onge- veer f 8—f 12.50 opbrachten. Maandag trad een zoo plotselinge daling in, dat men den afteoj: van den uitvoer wel moot aanne men. De prijzen vielen op do veilingen torug tot f 2.50 a f 5 per 50 #ilo voor A- soort. Alleen extra mooie hoedanigheid deed van f 6 tot f 9. De markt was volko men wild met groote prijsverschillen. De ploselinge val zal wel veroorzaakt worden door de afnemende hocdan'gheiid. Ten gevolge van het koude, gure herfstweer, zijn de tomaten slecht aangerijpt En daar bij is het schoonpluk, zoodat alle kwaliteit iv voor den dag komt. Dit plotselinge, droeve slot kan niets ver anderen aan het feit, dat de toni aten han del dezen zomer, de sombere vooruitzichten ten spijt, zeer gelukkig is ges'aagd. Enge. land nam de vrucht graag en tot elke boel veelheid. Alleen de verscheping liet dik wijls te wenschen over door gebrek aan laadruimte. Er bleven dan groote partijen staan en dat drukte de markt. Uit de streek. De zomer van 1919 is den warmoeziersjlct van de Streek niet zoo voordeeMg ge als zijn voorgangers in den oorlogstijd. Ware er geen ruim spaarpotje geweest uit dien tijd, dan had thans menigeen een te kort. Toch schijnt, blijkens de hooge land- prijzen, die thans besteed worden, de Streek erman in de toekomst wel licht te zien Zoo werd te Bovenkarspei voor dajren nalatenschap van den oud-burgemeester D Kooyman f 232.700 besteed, hetwrJk verjn, boven de raming was der deskundige erf genamen, Na aftrek van f 26.750 voor 3 woonhuizen, gingen 36 H.A. houw'and va^ vrij matiffe kwaliteit voor f 205.960, dat is dus gemiddeld f 5720 per TLA., of wel ru!n lio f 9 per vierk. oude roede, die hier vri; algemeen als landmaat, geldt. Ook de ver- huringen van kerk- en armeland, gean te gen zeer hooge prijzen. Uit een en ander zou men moeren afleiden, dat de tijd der|mn goedkoope groenten nog verre is, of wel voor menig bouwer een strop! i! - |3' de wmmmm KERKNIEUWS. Z. D II. de Bisschop van Haarlem heef benoemd tot kanunnik van bet Kathedratf Kapittel van Haarlem, den hoogeerw. hoe Mgr. P. A. F. Thier, Deken en Pastoor dei parochie van den H. Laurentius te Rotter dam: ONDERWIJS. ikii Do Haagscfhe gemeenteraad besloot bi de vaststelling van regelen voor nieuwe; scholenbouw het aantal leerlingen P' klasse bij Eet L. O., op 30 te stellen. OPVOEDING EN ONDERWIJS. Naar „De Tijd" verneemt, zal binnenkortii; worden overgegaan tot de oprichting vaarde een R.-K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs, dat te 's-Gravenhage geves tigd zal worden. Het bureau zal een cen traal punt vormen, waar de verschillende organisaties, welke zich bezighouden mei lolTi opvoeding en onderwijs, (schoolbesturen), »r <i inlichting en voorlichting kunnen verkrlj. ?7.5 gen en waardoor zij gemakkelijker met el kaar in verbinding kunnen komen. inbi Gouden Jubileum eener hoogst nuttige Vereeniging. Ter gelegenheid van het gouden jubileum der Vereeniging tot bevordering van hel r!ei Katholiek Bijzonder Onderwijs gevestigd It ir 1 Haarlem werd hedenochtend half elf in dtp kerk aan de Jansstraat door Z. D. H. mgr, A. J. Callier, Bisschop van Haarlem een pontificale Hoogmis opgedragen. Het feest wordt alleen kerkelijk gevierd Letteren en Kunst. Steun aan dramatische kunst. Bij de commissie van advies inzake Rijks- steun aan de dramatische kunst bestaat plan om het vervolg van haar rapport in twee gedeelten te doen verschijnen. Aanleiding tot dit voornemen is de aan drang van eenige leiders van tooneelgczet schappen om met het oog op den ongun- stigen financieelen toestand hunner onder- nemingen door het onverwijld indienen van het tweede gedeelte van het rapport, d3l voornamelijk betreft de voorwaarden waar op Rijkssteun kan worden toegekend, hel verleenen van steun aan hun gezelschappen ''3 mogelijk te maken. Dit tweede gedeelte van het rapport is dan ook spoedig te verwach ten. In het derde gedeelte zal de commissie de regeering van advies dienen inzake de too- neelsehool. Daar echter het bestudeeren van de vraag of de tooneelschool van Rijksweg! behoort te worden gesteund of dat het Bijk zelf een tooneelschool moet exploiteeren veel tijd in beslag zal nemen, zal dit laatste gedeelte van het rapport nog wel niet zoo heel spoedig verschijnen. Rechtzaken. Moord. Van het vonnis de.r Ilaagsche rechtbank waarbij mevrouw S. geb. v. B. wegens moord op haar echtgenoot tot 10 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, heeft, be halve de veroordeelde, ook de officier van justitie hooger beroep aangeteekend. Lotisrco. De kantonrechter heeft niet ontvankelijk verklaard de eisch ingesteld door J. J K- alhier tegen de Maatschappij Lotisico, op grond dat de overeenkomst een ongeoor loofde oorzaak heeft., omdat ze voortspruit uit spel en weddenschap. wij letli Het larb

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2