leiM Com t". Tweede Blad. BINNENLAND. Uit de Omgeving. Woensdag 5 November 1919 GOEDE DAGEN. Onder dezen titel geeftin de laatste afle vering van „De Beiaard" een (niet met- name genoemd) Ned.-Hervormd predikant, die deelnam aan de Roomsche Ileere-n- Rdtraitc voor niet-katholieken, zi in indruk ken weer. ,,Ik weet," zoo •schrijft hij, ,,dat de in drukken. van verreweg de meeste ret-rai- tanten zich groepeeren aldus: lo. wij ontvingen een zuiverder kijk op het Roomsoh-Kat-holicisme. leerden het honger schatten dan te voren, 2o. wij doorleefden een innige, zalige devotie, 3o. er was in ons, Protestanten,. een 'ons-één-voelen met de Katholieke leiders en de enkele Katholieke mecTe-retrai- tanten in het Allerhoogste, één in de eeuwi ge Stilte Gods. Wat het eerste betreft, eerlijk zij erkend: wat leven en woekeren «in onze Protestant fiche wereld een tal van dwaasheden voort inzake de beschouwing van Roomsche leer en praxis! Dat er zelfs bij velen onzer theo logen een verkeerd b e g r ij p e n en tekort a a nkenni s van de Roomsche leer is, wist ik persoonlijk te voren reeds. Ik wil hierover niet- uitweiden, noem in het voorbijgaan slechts: liet misverstand aangaande de Katholieke beschouwing dei- Sacramenten, werkende ..exopere operato" in dien zin opgevat-, alsof de goaindiheirl van dèngeen, die ze ontvangt, volgens de Roomsohen van geen invloed zou zijn; en de onjuiste interpretatie van het begrip ..alleen .zaligmakende Kerk", alsof dit in zou sluiten het eeuwig-verdoemd-zijn van alle nict-Roomschen!" Do komst van de Protestantsche retrai- tanten in het Clemenshuis berustte op een gevoelen, in grooten deele tegenovergesteld aan het, helaas, nog maar al te zeer ver breide anti-papisme. „Maar," zoo gaat de predikant na deze bemerking verder, ,,hoe werden onze goede verwachtingen nog overtroffen! De oude ascese, het gebed, de meditatie en comtem- platie der christelijke mystieken, door die per en ruimer gezinde Protestanten ook wel in studie genomen en bemind liet verbaasde mij te ontdekken," dat nog immer de Moederkerk en bare -vroomste kinderen door zoo velerlei middelen, litur gie, orderegels e. d. in die zware doch zaligmakende richting der oude heiligen vermogen op te voeden! En dit naar de verscheidenheid van temperament en ka rakter.1' ,,Ool< mocht ik opnieuw ervaren in mijn gesprekken met de wetenschappelijk zoo wél gevormde commissieleden en leiders dezer Refraile, dat r e d e Jij k denken in echt-Katholieks harten een eereplaats kan innemen." ,,Er kan achter die eeuwenoude leer van Rome meer redelijkheid, philosophisehe en zielkundige, schuilen dan zoovele waan wijze Söc-eeuwertjes, die de vcrlichtings- klok hoorden luiden, niet wetend waar de klepel van diep denken hangt, kunnen droomen!" merkt de oud-retraitant. scherp op aan het adres van zoovele waamvijzige ongc-loovigen en anti-Room- schen! Dan geeft- de predikant de indrukken" van de „devotie", in het St. Clemenshuis te Noord wij kexhout gewekt. En deize rega len zullen bij vele helaas nog te- weini ge katholieken in heerlijke herinnering roepen de „goede dagen" door hen zelf 'in een retraite doorleefd. „Ik schrijf de doorleving hiervan in zoo sterke mate voor een niet gering deel toe aan de uitnemende dagverdeeling. Zeer zeker in de eerste plaats: een woord van hulde en dank aan de beide paters Jezuie- ten, die de „overwegingen" bielden, in het gebed voorgingen, enz. -Aan pater dr. van Ginncken. den hoofdleider, met zijn kunst volle taal, zijn boeiende, hartstochtelijke en toch mistige voordracht en heilzaam suggestieve kracht. Aan pater Kemper, een vriendelijke, vertrouwen wekkende ver schijning stichtend was het ook naar zijn eerbiedige, wei-doordachte woorden te luisteren. Eerc aan deze voor hun. taak geheel be rekende leiders: onder de, stellig juist door hen erkende, reserve, dat de eerc toekomt aan God alleen. Maar voor het. welsTagen eener Retraite lijkt mij mede een belangrijke voorwaarde toe, dat vooraf geregeld worde, hoe ieder uur van heur dagen zal worden besteed. In Protestantschen kring wordt het retrai te-element tegenwoordig meer on meer ont wikkeld. Zou men hierbij het oude beproef de- Kathclüeke systeem niet wat méor tot modal moeiten nemen? Zooved' hoofden,- zooveel zinnon. Maar ik voor mij mis b.v. in de We-odbrookers-confcrenties. welke ik heb bijgewoond, die vele tijdsruimten, voor welke aan de gedruiseh zoekende mcnschenzüel tot haar heil door gebod of dringend vejzoek slilteisopgelegd Door die langdurige stilten eerst leert de zie! geheel tot zichzelf komen, in zich hooren „het suizen van de zachte stilte". waarin.de „de Heer.e is". Alle luider klin kende woord van lezing of gesprekken na de lezing moge als het gedruiseh, waarvan dat oude Bijbelverhaal over den profeet Elia spreekt, de komst van God aankon digen, geheel openbaren doet Hij zich daarin niet. En zit het redenceren onzer probleem- zware dogen ons niet zoozeer 'in het bloed, dat zoo groote vrijheid om te praten aan een retraite het karakter van retraite, wijk van het hart naa.r zijn innerlijkst heilig dom, zou dreigen te ontnemen? O, cfcie stille uren of halve uren in liet Clemenshuis, op het kloosterachtig ka mertje met het bidstoeltje of in de kapel; waarin wij voor-de vragen en noodeh onzer ziel waren aangewezen op... God al leen! Dat knielen houding van eerbied dat meerdere Protestanten, preaies als do Rccmsehen deden hoe werkte dat louter- uitwer.dige mede om ons als kleine, af hankelijke menschjes door de tegenwoor digheid van God' te voelen groot en vrij gemaakt! Wat deed het e.r toe, dat het knielen voor onzen eigen kring een tamelijk vreemd gebruik was? Het ging er maar om, dat het uitwendige ons bracht naar onze diepste innerlijkheid. Ook de godsdienstoefeningen in de kapel. Mis, -Lot en Kruisweg, en de treffende liturgische demonstraties van pater Van Ginneken brachten ons menige zegenende Wijding." De schrijver wijst er*dan op, dat de priesters en misdienaars in de kapel van bet Clemenshuis hun heilige handelingen devoot eerbiedig verrichtten. „Ik sluit hierbij het koorknaapje in, dat reeds bij de Mis op den eersten morgen ons aller aandacht trok. Wij konden aan zijn gezicht en houdingen zoo zien, dat hij „er <in lééfde"." (Ligt- hier niet in een aanwijzing, hoe w ij allen ons in de kerk earbiodiig heb ben te gedragen, óók, opdat de katholiek:e eeredienst op Protestanten wiet een min der gunstigen indruk make? Red. L. Crt.) Ten slotte wijst- de predikant op „de on derlinge eenheid", „de onderlinge liefde", die er tusschen -de retra/itan-ten en hunne leiders heerschte. En hij besluit: „Er was ook wel een enkele, voor wien de druk van ascese, regel en voorschrift wat al te zwaar was. Openhartig warden dan de bezwaren geuit. En de tafelgesprek ken, waarin dit gemeenlijk geschiedde, waren niet van alle gemoedelijk-humoris- tische geestelijke botsing ontbloot! Maar ook de wat meer wereldsgezind en onder ons toonden hooge waardeering voor de diep-ernstige prediking der leiders en in dank namen zij de hartelijk-sehortsendo wijze aan, waarop zij door degenen, die meer „er in" waren, tot volhouden werden opgewèkt. a Ik kan deze eerste proef met een Hoeren - Retraite voor met-Katholieken niet anders dan uitnemen,d geslaagd noemen. Was mijn schrijven zoo vol lof: doordat ik als Herv. predikant den Katholieken wilde-vleien, met ze „coquetteeren"? Waar zou dit mij dienstig voor zijn? Mijn naam blijft trouwens den lezer onbekend." Huurverhooging. Aan „Het Volk" wordt gemeld: In een onzer buurcommissies was het verzoek binnengekomen om, op grond van hoogere uitgaven voor onderhoud, een huurverhooging toe te staan. Heel netjes werden dé rekeningen over gelegd, waaruit kon blijken, dat de bewe ringen van den eigenaar juist waren. Het scheen der commissie echter, dat de rekeningen tamelijk opgeschroefd waren, eri besloten werd, de huurders en de leve ranciers "op te roepen öm Iïun te verzoeken, de juiste inlichtingen te verschaffen. De rekening van den metselaar, waarop voor kwam rioolreparatie, was groot pl.m. f 160, terwijl de huurders verklaarden, dat slechts ten hoogste 2 dagen aan dat riool gevverkt kon zijn.. Voor arbeidsloon stond aangege ven het bagatel van f 52. De metselaarsbaas vond het nu maar be ter te verklaren, dal hij op verzoek de reke ning zoo hoog had opgevoerd, hij was kort baas en wilde zijn cliënten behouden. De stukadoor had een rekening groot f 385, waarvan het bedrag echter volgens hem maar f 85 moest zijn. Dit was echter een abuis. Een tweede rekening groot ruim f 300 was bij vergissing ingediend. Ook hem was verzocht een nieuwe rekening in te dienen voor den eigenaar. Tegen dezen eigenaar zal een strafvervol ging worden ingesteld, wegens het ver schaffen van valsclie inlichtingen. De burgemeester van Alkmaar. Men bericht uit 's-Gravenhage aan de „Alkm. Crt..": Binnen enkele dagen is te v.erwachten de benoeming van mr. W. C. Wendelaar. referendaris aan het Departe ment van Oorlog, tot burgemeester van Alkmaar. De heer Wendelaar is in 1882 te Amster dam geboren. Na aldaar het gewone lager onderwijs-en het gymnasiaal onderwijs ge volgd te hebben, studeerde hii van 1001 tot 1906 aan de universiteit te Utrecht in de rechten. Na ziin promotie vestigde hii zich in 1007 in Den Haag als advocaat. In 1912 werd hij aangesteld als commies bij de Juridische afdeeling van het Departement van Oorlog. In 1917 werd hij bevorderd tot hoofdcom mies en 1 Juli 1919 tot referendaris. Tijdens de mobilisatie was mr. Wende laar in dienst als reserve-le luitenant bij het 3e regiment huzaren.. Als men. z'n organisatie wil nekken, 1. Ga dan nooit naar een vergadering. 3. Maar als je gaat, kom dan vooral erg laat. 3. Als het weer niet mooi genoeg is, denk er dan zelfs niet over om nog te gaan. 4. Ga je eens een enkelen keer naar de vergadering, maak dan aanmerkingen op het werk van bestuur en leden. 5. Neem nooit eenige functie aan; 't is veel gemakkelijker te critiseeren dan het zelf te moeten doen. 6. Wees daarom niettemin beleedigd als ge niet gekozen wordt voor eenige functie; wordt ge echter wel gekozen, ga dan nim mer naar een vergadering van het bestuur. 7. Mocht ooit de voorzitter naar uw mee ning vragen, zeg dan dat- ge immers het woord niet heb gevraagd. Is echter de ver gadering afgeloopen, vertel dan aan ieder een; die het hoorei; wil, hoe het uws in ziens eigenlijk had moéten worden gedaan. 8. Doe nooit iets meer dan hoog noodza kelijk is, maar als andere leden meer' doen, zet dan een grooten mond open over een kliekjes-regeeiing in uwe organisatie. 9. Betaal de contributie zoo laat moge lijk, of als het even kan, lieelemaal niet. 10. Maak je nooit druk over het werven van nieuwe leden. „Laten zullie dat maar doen." „.British Printer". Gemengde Berichten. Lage Markenkoers en Nederlandsche kooplust. Men schrijft uit Limburg aan de „N. Crt.": Tal van bewoners uit de grensstreek willen profiteeren van den lagen stand der Duitsche valuta. Zij gaan zonder behoorlijke pas in Aken, Munchen, Giadbach, Kaïdenkirche» of nog verder inkoopen doen. Menige dame of heer wordt aangehou den, moet boete betalen of wordt door de bezettingstroepen eingesperrt.1 Een hotelhouder, dlie iemand zonder pas herbergt, wordt zwaar beboet. Meer dan een Nederlandsclie kooplustige koopt echter bij onze buren een strop. Veel goede artikelen zijn al door de bezettings troepen opgekocht en er is in het bezette gebied heel wat Kriegswahr uitgestald. In Duitsdhland maakt men bijv. oud bont keurig op en etaleert het als nieuw; laeren koffers blijken vaak gedeeltelijk van papier, kookgereedschap o. a. van alumi nium was van slechte kwaliteit, zoodat menschen, die er uit aten, ongesteld wer den. enz. Dames, zonder bont over de grens ge gaan, kwamen met bont behangen terug. Ër werd zelfs in een inspectie ten zuiden van Yenlo een auto met in het bont ge hulde dames on aluminium kookgerei wegens poging tot invoer zonder recht te betalen aangehouden door de Nedorland- schc kommiezen. Men is niet tevreden goedkoop te heb ben gekocht, maar men concurreert op een dergelijke oneerlijke wijze tegen den mid denstand, die van zijn artikelen rechten betalen moet. Menig winkelier in de grensstreek voelt de concurrentie van de winkels aan de overzijde der grens duchtig. Hij kan geen slechte waar leveren, want men heeft op hem verhaal. Treinbotsing. Door de gladheid van de rails tengevolge van de sneeuw, reed gis teren een personentrein hij het binnenko men te Valkenburg door en gieed dwars in een anderen trein. Eenige rijtuigen wor den vernield en uit de rails geworpen. Do locomotief kwam over 'het spoor te liggen en is nog niet in het spoor gebracht kun nen worden. Wonder boven wonder kwa men er geen persoonlijke ongelukken voor. De materieele schade is aanzienlijk. Zonder water. Naar het „Hbld" meldt zit het ir.eerehdeel der bewoners yan Oss zonder water. Ooitzaak hiervan is, dat de groote fabrieken dag en nacht het water uit. den bodem pompen tot op plm. 30 M. diepte. De groote fabrieken en nog vele kleinere zijn in de bebouwde kom geves tigd. Door den heer Elsbaeh is een request met honderden handteekeningen aan den gemeenteraad gericht om de watervoorzie ning spoedig ter hand te nemen. Da moord op. korporaal Vos. Veld wachter Kraayenbrink te Harskamp heeft Maandag nabij het hol van verdachte Smit twee korporaalsstrepen, waarvan één be bloed, gevonden. De verdachte Smit heeft* op zijn reis naar Arnhem de politie een plaats bij zijn hol bekendgemaakt, waar een onontploft projectiel log. De granaat is inmiddels reeds gevonden en onschade lijk gemaakt. Gestolen. Bij den landbouwer G. Sinib N. Pekela (Gr.) is een. vet varken .van 500 pond gestolen. Paardendiefstal. Maandagnacht is uit een weide, gelegen in liet Bosschorveld bij Maastricht, een paard gestolen, ter waarde van f 1600, toebeh oorend e aan den heer Markens te Wijk-M aast richt. Naar de ge vonden sporen te oordeelen bestaat- het ver moeden, dat het paard de Belgische gans overgebracht en aldaar te gelde gemaakt is Aan de gevolgen overleden. De gi'ond- werker J. W. te Maastricht, die de vorige week aan de bruinkolen werken „Graethei- de" onder neerstortend zand bedolven raak te en inwendige kneuzingen bekwam, is gisternacht in het gesticht Calvariënberg aan de gevolgen overleden. De man laat een groot gezin na. Mijnongeluk. Maandagmiddag heeft in de dominate mijn te Iverkrade in afdee ling 10 een ongeluk plaats gehad. Bei ige jongens hadden zonder verlof gebruik ge maakt van een lift. in een opbraak. Of het remtpcstel functioneerde .is niet bekend. De jongens zijn. circa 50 meter diep gevallen en bekwamen, volgens den behandel enden arts, dr. Schmiers betrekkelijk weinig let sel. De zwaarst getroffene heeft een 1. een breuk en is met 2 andeven naar het hospi taal gebracht. Tragisch. Terwijl de oude klokluider Joh. Zorg Maandag de klok van de Sint Janskerk te Gouda luidde hij een begrafe nis, gaf hij zelf plotseling den geest. Door- dak men de klok niet meer hoorde, werd het tragisch geval ontdekt. Brand. Maandag is te Numansdorp een groote schuur geheer gevuld met. vlas, toebehoorgide aan de N. V. Vlasindustrie, tot den grond afgebrand. Verscheiden ar beiders zijn werkeloos geworden. Verzeke ring dekt de schade die op ongeveer f 100,000 wordt geraamd. Plotselinge dood. Te Roermond werd cle heer F. uit Maasniel bij het bezoeken der markt door een beroerte overvallen en was plotseling dood. Uit een kerk gestoten. In de St. Mat- thiaskerk te Maastricht wordt een koperen kandelaar vermist. De kandelaar is in el kander getrapt door de recherche in be slag genomen. De dader is A. G .W. De brutale inbraak te 's Gravenhage. In verband met den brutalen inbraak bij de firma Goudsmit op de Plaats te 's Gra venhage zijn nog enkele personen aange houden, die ook verdacht worden in deze zaak betrokken te zijn. Hoogstwaarschijn lijk is hier van een heel complot sprake. Gemeld wordt nog, dat waarschij dijk veel van het gestolene den eigenaar zal kunnen worden teruggegeven. Motorongeluk. Twee 'heeren, die op een motor van Zoutkamp naar Winsum reden, botsten tegen een boom. De bestuur der werd bewusteloos opgenomen met ge- FEUILLETON. VERWISSELD. Het was tegen het eind van Juli. Holm's villa lag op een derm ooiste punten in de omgeving der hoofdstad. In het boudoir der vrouw des huizes zat deze met haar echtge noot te praten. Advocaat Holm, dien men thans gerust een oud man mocht noemen, had een open brief in de hand, ,,Ge zult begrijpen", 6prak hij, na zijn vrouw het- schrijven te hebben voorgelezen, „dat ik Siegfried Weidenhof, nu hij zijn studiën voltooid heeft, wel moet uitnoodi- gen, bij ons zijn tenten te komen opslaan, totdat hij meerderjarig is. Eer we zoover zijn, zal er wel een Ibrief van zijn vader uit Brazilië komen. Alles wat er intusschen" te doen is, kan het gemakkelijkst in orde ge bracht worden, als hij hier in huis is en tusschen hem en ons de meest vriendschap pelijke betrekkingen bestaan." „Het heeft mij altijd verwonderd", begon zijn vrouw, „dat ,ge huiten de weinige brie ven, die de jonge man van je ontving en het korte bezoek dat ge hem eens per jaar bracht, u steeds zoo weinig aan Siegfried Weidenhof gelegen hebt laten liggen. Nog nooit hebt ge hem in al die jaren uitgenoo digd, zijn vacanlie hier te komen doorbren gen. „En wat had hij "hier dan moeten begin nen? Emile en Alfred zijn heel wat .ouder dan hij, en de meisjes hoorden nog bij haar gouvernante. Overigens noodigde zijn oom hem iederen zomer bij zich."^ „En zal liij dan nu niet verbaa'sd staan over uw voorstel, bij ons te komen wonen?" „Hij heeft mij onlangs meegedeeld, dat hij voornemens was naar een betrekking bij een der ministeries te solliciteeren. Niets natuurlijker dan dat ik, nu hij hier in de stad een werkring zoekt, hem gastvrijheid aanbied." „Hebt ge daarbij misschien ook aan Oiga gedacht? Ik betwijfel nochtans sterk of de jonge graaf ooit een burgermeisje ten hu welijk zal vragen." „De tijden zijn veranderd", antwoordde Holm. „Wij staan niet meer op hetzelfde standpunt als vóór vijf en twintig jaren, én Olga mag thans zelfs voor iemand van adel een goede partij heeten. Bovendien kan de oude graaf Weidenhof na zijn huwelijk met een tooneelspeelsler, voor zijn zoon niet meer zoo heel moeilijk in 'zijn keuze zijn." „Dat is waar, maar of Olga er in slagen zal, op den jongen Siegfried een diepen in druk te maken, is nog zeer de vraag. Daar toe is ze te traag en te lusteloos. Ik heb nog nooit een jong meisje gezien, dat zoo weinig moeite doet om te behagen en zoo onver- i schillig is voor geheel haar omgeving als zij." „En toch blijft ze maar voortgaan, aan prachtige toiletten en andere kostbare din gen bét geld met handen vol weg te wer pen", sprak Holm bitter. „Wat een drukte maakte ze, toen ik haar meedeelde, dat we dit jaar niet naar een badplaats zouden gaan." „Nu ja, ze was alleen maar zoO opgewon den in de vrees, dat de menschen ons be sluit aan zucht tot bezuiniging zouden toe schrijven." „En daar zou men maar al fe groot gelijk in hebben",.ging Holm met gefronst voor hoofd verder. „Het is eenvoudig vreeselijk, zooveel geld de kinderen ons al gekost heb ben en nog kosten. Emile's wetenschappe lijke opleiding, Alfred's zoogenaamde kunst reizen, en de dwaze geldverspilling voor de meisjes er kornt bijna geen eind aan!" „Hè, wat ben je vandaag misantropisch gestemd", klaagde mevrouw Hohn. „Waar om zouden we niet genieten van onzen rijk dom! Het spijt mij alleen maar dat Olga nergens pleizlcr in heeft. Ze verveelt zich overal, en neemt niet eens de moeite «om te luisteren naar de jongelui, die haar het hof maken. Maar iets anders. Zijt ge niet- bang dat graaf Siegfried' het oog tal laten vallen of Stefanie in plaats van op Olga?" „Maar Louise, dal kun je toch niet mee- nen. Zou je wezenlijk denken, dat dit blee- ke, onbeduidende ding voor onze schoone, schitterende Olga gevaarlijk zou kunnen worden?" „Steffi is volstrekt niet onbeduidend, en ze heeft ongewoon mooie oogen. Bovendien, laten we het erkennen, voor wie niet alleen op uiterlijk schoon let, moet Stephanie verre de voorkeur hebben boven onze Olga." „Welnu, zend het kind voor een poos uit logeeren, als ge wezenlijk meent dat er ge vaar is." „Ik zal er over denken, ofschoon ik Ste phanie in huis zeer ongaarne mis." „Daar komen de meisjes juist met Alfred uit den tuin", sprak Holm opstaande, „een blik op die twee is voldoende om te zien dat je bezorgdheid geheel zonder grond is." HOOFDSTUK" VII. Het was een heerlijke Augustusavond. Olga en Stephanie zaten samen op een bank in den prachtigen tuin van de villa Holm. „Hoe komt liét toch, Olga", sprak Steffi, „dat ge al sinds zoo lang zoo somber en ter neergeslagen zijt, en dat niets in staat blijkt je uit je onverschilligheid voor alien en al les om je heen op te heffen? Laat dan zelfs al de bewondering, die de heeren voor jc toohen, je volkomen koud?" broken onderkaak; ïdjn metgezel bckwanï geen letsel. Eerstgenoemde is in vrij ernsti- «gen toestand naar het Diaconessenhuvs te Groningen vervoerd. Tragisch. Vermoedelijk door de Iele inspanning om door de sneeuw te komen met- zijn kar, viel de 63-jarige melkventer H. Z. te Sneek dood achter zijn melkkar neer. Een klap van een molenwiek. Te Bor- kel en Schaft kreeg het 3-jarig dochtertje van den molenaar H. een klap van een molenwiek. De kleine werd bewusteloos neergeslagen. Toch vertoonde Jch v>r- spronkelijk slechts een klein hoofdwondje. Intusschen is.de. kleine echter reeds aan de gevolgen bezweken. Aangereden. Zekere landbou-ver F. uit Asten, diie zich in dronken toestand te gen de rails van de tram had te slapen gelegd, werd aangereden, zoodat hom beide beenen werden verbrijzeld. De machinist "treft geen schuld, daar de man juist, om een draai lag en de machinist dus de 'in volle vaart zijnde tram niet tijdig kon stop pen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Na opening worden de notulen gelezen welke met een opmerking van den heer Batelaan worden goedgekeurd. Ingekomen is proces-verbaal van kas opname sluitende in ontvangst.f 180.584.78^ in uitgaaf f 178.207.75i. alzoo met een batig saldo van f 2377.03. Van Ged. Staten is ingekomen de goed keuring omtrent aankoop van grond voor asch en vuilnisbelt in Oud-Bodegraven, on geacht echter de uitspraak inzake de Hin derwet. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten as ingekomen mededeó- ling inzake de abusievelijke regeling op de heffing van schoolgelden. Ged. Staten stel len den Raad voor die verkeerde regeling, waarop de Kon. goedkeuring is verleend, in te trekken, en de nieuwe verordening aan te bieden B. en W. «tellen voor aldus te besluiten, doch daar aan toe te voegen, dat het herflialingso nderwïjs kosteloos is. Aldus besloten. Een adres orn over 1919 een subsidie toe te staan van f 900 aan de Vereenigiing tot bestrijding der tuberculose. Het dag. be stuur stelt voor een subsidie van f -100 te verleenen. De heer v. Dijk acht het vensoek dezer vereeniging wel wat voorbarig,omdat het juiste tekort nog niet bekend is. Spr. zou wensehen, dat deze vereeniging „op doekte" en de gemeente de bestrijding zelf ter hand nam. De heer Beijen stelt voor dit bedrag te bepalen op f 700. Bij stemming wordt het voorstel van den heer Beijeni verworpen met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren Heusdens en Beijen. Het voorstel! van B. en W. wordt zonder hoofdei, stem ming aangenomen. Een adres van ouders van kinderen van school C., die aandringen op aanstelling van een 3e leerkracht en bijbouwing van een Se lokaal. B. en W. hebben ^econfe- reerd met den distriet-schoolopziener, die zich heeft uitgesproken, dat school A niet geschikt is om ook school C daarin onder te. brengen, temeer waar liet aantal leer jaren binnenkort wellicht ook van 6 op 7 zal worden gebracht. Hij is er voor een 3a lokaal bij te bouwen. Het dag. bestuur acht het gewenscht "naar een en ander een on derzoek in te stellen. De heer Claushuis tin- formeert of het wel noodig ós, dat de ge meente voor deze U.L.O.school zorgt. Ook van Zwammerdam gaan liier kinderen. Do katholieken en christelijken moeten ook wet voor hun scholen opkomen. De voor zitter zegt, dat de school van de gemeente /is. De heer Veerman zegt, als anti-rev. van openbaar onderwijs geen voorstander te zijn. Als raadslid verplicht de wet hem ech ter om het openbaar lager onderwijs te helpen vezorgen.Hij wenscht zich van dezfn plicht eerlijk te kwijten. Het gemeentelijk U.L.O.schooltje is oohter voor spr. niets anders, dan een buitenbeentje, dat te kwa der ure de gemeente op het dak is ge schoven Spr. gunt den vrijzinnigen een echte M.U.L.O die klinkt als een klok: men moet echter de kosten daarvan niet willen verhalen .op hem en een ander. Spr. gunt iedere oprechte overtuiging hef allerbeste onderwijs, maar de gemeente lijke Overheid hoeft wel wat anders te doen dan schooltje te houden. Spr. raadt daar om aan: geen man en geen cent voor deze U.L.O.school. De Voorzitter merkt op, dat er een tijd kan komen dat dc Raad ge- „Ach Steffie", begon Olga, „je weet zelf hoe aangenaam liet mij in liet begin was, door hen allen gehuldigd te worden; toen meende ik dat liet wezenlijk mijn schoon heid en mijn talenten waren, die zij bewon derden. Ik geloofde inderdaad, dat ik hef zelf was, die zij huldigden, maar sinds ik heb leeren ondervinden en inzien, dat zelfs de besten onder hen slechts denken aan het goud cn den roem mijns vaders, sinds dien tijd ben !k zoo onverschillig en mis moedig geworden. Ziet ge, de gewone genie tingen van ons leven ben ik reeds lang moede en ik voel rne er zoo weinig door be vredigd dat ik maar het liefst den 'hcelen dag slapen zou om het leven te vergeten." „Maar het is toch wezenlijk hoog tijd, dat je je uit die ziekelijke gemoedsstemming los rukt, Olga", sprak Stefanie bijna veront waardigd. „Als ik niet wist dat je zenuwen er voor een groot deel de schuld van dra gen, zou ik je ondankbaarheid jegens God; verwijten, die je zulk een heerlijk leven ge schonken heeft. „En ge hebt het recht, mij dat te verwij ten, Steffie, gij die 'al zooveel geleden 'hebti en toch nog zoo tevreden zijt. Herinnert ge u die vreeselijke geschiedenis van het ster ven uwer ouders nog?" „Toch niet veel anders meer dan dat de vlammen over mijn bedje sloegen en dat dea morgens bij mijn ontwaken de hand miineï

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3