ie ie UITENLAND. blad verschijnt eleen dag, üitgez. fcon- en jreestd. Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 17 ct. p. week, f2.2ö p. kwartaal; bij „„agenten IS ct. p. we\.k, f 2.40 p. kwartaal. Franco post f2.70 p. kwartaal. Het geïllustreerd Zondags- J is voor de Abonné's ventrijgbaar tegen betaling 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke yamersö ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. ioht S„h 0 in; a-» p? lie Jaargang. DINSDAG 4 NOVEMBER 1919. Bureau STEENSCKUlïR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3056 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 221/? cent per regel voor gewone ad vérten tien; Zaterdags SO cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huurden verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80woorden de mijnwerkersstaking in amerika. Het ingrijpen eter regee/ring. Nadeel voor den handel. De eischen der mijnwerkers. het vredeswerk te parijs. strijd tegen sovjet-rusland. overzicht. stakingsbacil heeft thans ieder land een of andere wijze aangetast, doch ilea heeft er niet minder van te lijden, mijnwerkersstaking is een feit gewor- De Ver. Staten saan tegenover den stigsten industrieelen crisis in hun ge stionis. De regeering heeft alle beper- igen op het gebruik van steenkool uit logst ij d in werking gesteld en ondertus- zijn uitgebreide troepencontingenten weg naar de kolenvelden. De regeering besloten alle mijnwerkers, die aan het blijven, te beschermen, waaronder de iOOO niet-leden van de vakvereenigingen. eest alarmeeronde van den toestand mogelijkheid, dat andere vakbonden met de mijnweikers vereenigen in den om het bestaan van de vakbeweging, leiders van het spoorwegpersoneeel iven Compers allen mogelijken steun te benen; tegelijkertijd veelbeteekenend er- 'vocgende, dat de handelingen van de ïg die de mijnwerkers een verbod ernstiger gevolgen kunnen hebben, de regeering denkt, nu toe zijn nog geen onlusten ge- maar wel is aan de mijnwerkers de regcering openlijk medegedeeld, troepenmaatregelen worden geno- departement van Oorlog kondigde dal 5# regimenten infanterie 28 regi- len veldartillerie, 20 bataljons machine- en, zoo noodig beschikbaar zijn. regeering is van plan wettige wape- itcgen de stakers tot- het uiterste toe. toe Zij neemt nu in overweging om een bod uil te vaardigen tegen eiken plaat sen arbeidersleider, om diens werk- ihcid te beletten, op straffe van veroor- door het hof en boete of gevangenis, dusver heeft de staking het volk zelf invloed nog weinig doen voelen, of- enkele spoorwegen den. dienst al nderd hebben, terwijl de regeering tvibutie van steenkool, volgens een voorkeur en naar volgorde wat voor het land belangrijk is, weer ingesteld, terwijl de export van kolen (opgezet. iv de bunkerkolen voor stoomschepen beneden aan de lijst staan, zal de han- sterk worden aangetast, regeeringsambtenoren voorspellen dat ilaking 30 dagen zal duren als zij niet bil rage vroeger wordt bijgelegd, en «ju vol vertrouwen en zien geen reden ongerustheid. jewel de actie van de regeering die een od instelt tegen de leiders, de verbit- ig van den strijd doet toenemen, zijn er rijzingen, dat dit van groot succes is, de leiders daardoor niet in staat zijn staking te voeien die pracliseh zonder ing is. Eveneens zijn de 15 millioen dol- ran hot stakingsfonds niet te gebruiken, het den leiders verboden is deze te ide'n. Niettegenstaande deze móeilijkhe*- veiklarcn dc leiders, dat zij zullen win- eischen der mijnwerkers zijn: een svci'hooging van 60 een werkdag G uur, een arbeidsweek van 5 dagen, «lijksclio uitbetaling van het loon, 50 rvoor overwerk, dubbel loon voor werk stdagen, afschaffing van de automati- boeten voor niet naleving van het ar- schijnt op liet oogenbljk onmogelijk bet in werking treden van liet verdrag mlpmatisch gevolg zal zijn van de for feit van het deponeeren der ratificaties November. De Opperste Raad heeft j'en in een nota aan de Duiisclie vegcc- deze uit te noodigen om binnen een termijn naar Parijs gedelegeerden te ien met de opdracht om met de verte- joordigers der geall. en van den inter- generalen staf de wijze van uitvoe- le regelen van de verschillende maat- die onmiiddellijk moeten worden genomen op het oogenblik, dat liet verdrag in werking treedt. Het gaat voornamelijk over het regelen der bijzonderheden dér ontruiming van de door Duitsehlnnd prijsgegeven gebieden en hun bezetting door de geallieerden benevens de functioneeling d«r talrijke commissies voorzien in het vredesverdrag. De definitieve tekst der vredesvoorwaar den zou gisteren den Bulgaarschen afge vaardigden worden overhandigd. Zij kiij- gen tot 13 November tijd om ze aan te ne men of te. verwerpen. Het-belangrijkste bericht uit Rusland is, dat men ijverig doende is de hulp van Fin land in den stijd tegen de bolsjewiki te ver krijgen. Generaal Mannerheim, de afgetre den rijksbestuurder, is er voor, doch presi dent Stahlberg schijnt nog te aarzelen. Mis schien echter zal de druk der Entente w-el te sterk worden (eenige "berichten' wij zen daar al op), zoodat men binnenkort te Helsingfors een regeeriugsvvisseling" zal zien. Allerlei beloften wat grondgebied en financieelen steun betreft moeten Finland zijn gedaan. Men is ook bezig de ruzie fusschen Esten en Leiten in het belang van deri strijd tegen Sovjet-Rusland bij te spijkeren. Engeland. Het spoorwegjvraagstuk. De medewerker voor arbeidsaangelegen- heden van de ..Times" zegt omtrent de on derhandelingen van de regeering met het spoorwegpersoneel, dat de regeering tegen over het denkbeeld van gemeenschappelijk beheer en nationalisatie het denkbeeld heeft geopperd het spoorwegpersoneel aandeel te geven in liet oppertoezicht op de spoorwe gen en een raad in te stellen, die de indu strieele vraagstukken in zake het spoorweg wezen zou hebben op te lossen. Rusland. WRIJVING TUSSCHEN ESTLAND CN LETLAND. Volgens een bericht uit Rcval, is or tus- scben Estland en Letland sedert liet afbre ken van de. onderhandelingen een ernstige wrijving ontstaan, zoodat reeds geruchten over een dreigenden oorlog de ronde bob ben gedaan. Deze geruchten worden an LetlanJselio zijde tegengesproken. -Een Engelsclie officier, die lid van dc militaire Entente-commissie is, verklaarde aan een vertegemvoordriger van het blad „Tallinateataja'' te Reval, dat do betrek kingen tussclien Berinondt en de Entente beier zijn geworden, en dat een vergelijk niet is uitgesloten. LETTISCH-ESTLANDSCH VERDRAG? Onder Engelsch voorzitterschap hebben tussdlien de Letlandsche en de Estland- sella regeering onderhandelingen plaats gehad. Deze moe ton tot een verdrag tus sclien Estland onder dc volgende voor waarden hebben geleid: lo. Letland staat het district Walk en deelen van het district Walmar onvoor waardelijk aan Estland af. 2o. De Letlanders moeten voor de ravi- taillte'ring van de Estlandschc hulptroep ;n zorgen. 3o. Een eventunele oorlogsbuit vervalt aan de Estlanders. 4o.. Het opperbevel over de Letlandsche en de Estlandscho troepen wordt overge dragen aan generaal Laidonner. Als tegenprestatie moeten de Est-landers de Letlanders met trocipen aan het front bij Riga steunen. Deze berichten zijn echter nog niet be vestigd. Op het front bij Petrograd. Op het front van Petrograd heeft het noordwestelijk leger westelijk van Kras- r.oje Solo geringe voortgang gemaakt. Het F.sllandsche leger bezette het spoorwegsta tion van Maarienhausen en maakte 200 ge vangenen. Aan liet Karglische front nam de gevechtsbodrijviglieid toe. De strijd om Petrograd. Het ministerie van Oorlog publiceert een communiqué, meldende dat liet leger van •Joedenitsj eenig terrein heroverde, dat de laaste dagen verloren ging ten- Z.W. van Petrograd en Ropsja, 10 mijlen ten Z. van Peterhof weer bezette, waarbij 400 gevange nen werden gemaakt. De verbinding tussclien de Russen en de Esten is nu hersteld. Uit Helsingfors wordt gemeld: In de rich ting van Pskof deden de bolsjewiki een aanval op verscheidene dorpen, maar zij werden na hevigen strijd teruggeslagen. In de richting van Petrograd duren de gevechten voort. De Witten staan op de linie van de Groole Serevo. Bolsjewistisch stafbericht. Loega heroverd. 31 October 's middags te 3. uur zijn de roode troepen Loega binnengerukt. De stad was omsingeld door een convergeerende be weging van. het.Westen en Zuiden uit. De vijand had niet eens den- lijd de spoorweg brug welke hij van tc voren met petroleum liad begoten ,in brand te steken. Een com pagnie roode troepen heeft 2 vijandelijke regimenten welke ter verdediging van de stad waren toegesneld, in de pan gehakt en zich op haar eentje meester gemaakt van 17 mitrailleurs en 250 gevangenen. De vijand wijkt geheel gedemoraliseerd in Noordoos telijke enr Westelijke richting.' De verovering \an Loega levert ons een geheelé sector aan het Westerfront op. Buitenlandsche Berichten. Sohïpbreuken in het Kabaal. Tengevolge van den ontzettenden storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in het Kanaal heeft gewoed, zijn drie zeil schepen op dc kust van de Goodwinebaai geworpen. Vijf schipbreukelingen van den Russisclien schoener „Togo" zijn door een reddingboot uit Deal niet bovonmenschelijke inspanning gered. Vier leden van de be manning der reddingboot werden gewond. Van het tweede' zeilschip, de „Corintiliië,, werd alleen de kapitein gered. Van het derde zeilschip, de „Glenawon," verdween de gehecle bemanning. Aanslag op en tramwagen. Straat-bandieten hebben Zondagavond laat te Parijs in een druk bevolkte buurt een brutalen aanslag op een tramwagen ge daan. Toen de wagen tegen middernacht door de Avenue Victor Hugo reed in de ar beiderswijk van Aubervillicrs, zalen er wei nig -passagiers in. Toen dc tram na even aan een halte gestopt te hebben, vvéer ver der reed, drongen er vijftien jongemannen in en trachtten den conducteur zijn tasch vol geld af te nemen. Maar dc ^conducteur posteerde zich aan het andere .eind van den wagen en een revolver voor den dag halend, begon hij op de bandiettn-bende tc vuren. .Schreeuwend van angct waren de passagiers op den grond gaan zitten, tor- wijl de bandieten den conducteur bescho ten. Inmiddels had do wagenbestuurder de tram tot stilstand gebracht en politic-agen ten op fietsen kwamen toeschieten. De ben de wist echter van de tram af te springen en ontkwam in de duisternis. Noch de con ducteur, noch iemand van de passagiers is door het révolvervuur gekwetst. Maar een jongen van dertien jaar, die opsti-aat voor bijging, heeft en kogel in de borst gekregen en is stervend naar een ziekenhuis ge bracht. Wonen onder den grond. Het Oekrainsch persbureau te Weenen verneemt, dat in het gehucht Ivuronpat- nyky (district Brzezanv, Oost-Galicië) 400 gezinnen gedwongen zijn om in holen on der den grond te leven. Ook in acht nabu rige dorpen zijn allo huizen in de asch ge legd, zoodat de bewoners ook daar in holen luin toevlucht moeten zoeken. Erger dan krankzinnig. De redacteur van do ,,Msbd." to Brussel 80 int: Dc .Nation Beige" klaagt, er over dat er zooveel materiaal, door de Duitscliers in België achtergelaten, aan Nederland ver kocht wordt, o. a ijzeren piketten en hout, dat de Nederlanders noodig hebben om een stad (sic) in dc Zuiderzee to bouwen. Het blad voegt er aan toe: „In dezen tijd van gespannen betrekkingen, moeten wij de Nederlanders niet "aan ales helpen, wat zij noodig hebben." Auto-bandieten in Ierland. Vrijdagnacht deed een groep gewapende mannen dn een auto een aanval op liet politiebureau van Lismullin in het graaf schap Meath (Ierland). Een der agenten, die lief gebouw verde digden, werd gedood. Ook op het politiebureau te Ballymore fn het graafschap Wesï-Meath werd een aan val gedaan en een politieagent doodge schoten. In beide gevallen maakten de moorde naars zich uit de voeten. Ook geen jassen meer! Het gebrek aan allerlei zaken, die anders onontbeerlijk geacht worden, hebben de Pa- rijzenaars met eene zekere filosofische lank moedigheid gedragen, maar hun geduld is zwaar beproefd, nu het hij de invallende koude bijna onmogelijk is gebleken zich te vóórzien van overjassen, hetzij op maat ge maakt, hetzij confectie. Er zijn eenvoudig liaast geen jassen te krijgen en nu de tem peratuur ongeveer tot vriespunt is gedaald, kan men ze niet langer ontberen. De bladen publiceeren iederen dag lijsten van de arti kelen, waaraan gebrek is. Daarbij vindt men bovenaan: kolen, kleingeld, zout, sui ker, woningen, transportmiddelen, melk en af en toe vindt men er ook op: boter, fles- sclien en vele dingen, die men nu niet be paald onontbeerlijk kan noemen. BINNENLAND. Aardappelen. De mimntur van Landbouw hoeft be paald, dat alle geclvleezdge aardappeVm voor cvewierAing tegen den garantieprijs in aanmerking 'komen; zoo ook geelvieezi- go aardappelen van zandgronden, tenzij het betreft soorten, die de verbouwer in normale tijden in den regel niet voor bin- r.enlandsche consumptie verkocht, zulks ter beoordeeling van den regeeringscommis- saris voor de graanverzameling, voorge licht door een commissie van deskundigen. Aardappelmeel c. a. De minister van Landbouw heeft inge trokken de vastgestelde maximumprijzen van aardappelmeel, alsmede het vervoer- verbod van aardappelmeel en het verbod om aardappelen, aardappelouschillen en aardappelvezels te vermalen. Kaas. Dc minister van Landbouw heeft met in gang van 4 November 1019 ingetrokken den maximumprijs, gesteld voor volvette kaas, bereid ouder rabbinaal toezicht, voerverboden te stellen. Graskalveren naar Frankrijk. Binnenkort wordt naar de Vee- en Vleeschliandcl meldt, aan het Departement van Landbouw, een aanvang gemaakt met dc regeling op den uitvoer van graskalve ren naar Frankrijk. Alleen de vroegere ex porteurs op Frankrijk komen in aanmer king. De uitvoer zal van bescheiden om vang zijn. De prijzen zijn hier ook al lioog genoeg, 't. Buitenland zal die niet grifweg besteden; toch zijn er nogal veel aanvragen door exporteurs ingediend. Koolzaad. De minister van Landbouw brengt tor ter kennis van belanghebbenden, dat op de voonvaerden, vermeld in een beschik king van 22 Sept. j.l. Rijksbureau voor do distributie van graan en moei, ook uit voer van kooiizaad voor den zaai is toege staan. IJzer en staal. Dc minister van Landbouw maakt be kend dat do liquidatie van de voormalige Rijkscommissie voor de distributie van ijzer en staal per 1 November" 1919 is ge ëindigd en dat voortaan desbetreffende briefwisseling moet worden gerichfe aan do afdeeling Crisis Nijverheid van het depar tement van Landbouw. Invoerverboden. De Commissie voor de Economische Poli tiek heeft Vrijdag, naar het „Hbld." meldt, vergadert ter bespreking van het advies van den Nijverheidsraad aan de regeering, om de wettelijke mogelijkheid te openen in- Formulieren N. U. M. In het belang van exporteurs wordt me. degedeeld, dat de Nederalndsche Uitvoer- Maatschappij een nieuwen vorm voor de formulieren van uitvoerconscnten-aanvi a- gen heeft vastgesteld. Bezitters van formu lieren in den ouden vórm zullen goed doen, teneinde vortiaging in de behandeling hun ner aanvragen te voorkomen, van die pa pieren ^gecn gebruik meor te maken, maar de voornoemde maatschappij om toezen ding van nieuwe formulieren te verzoeken. Huldiging minister Aalberse. Het Centraal Verband der SI. Joscphs- gözellenvereènigi.ngen in Nederland, zond aan minister Aalberse het volgende tele gram: Centraal Verbond St. Josephgezellenver- eenigingen wenscht Uwe Excellentie geluk met aanneming Arbeidswet en Sociale Ver zekeringswetten, dankt u voor uw onver moeid werken dn het. belang van de Nc- deiiandsche arbeiderski asse en smeekt Gods zegen af over uw verderen socialen arbeid. Nieuwe Kamerleden. De sociaal-democratische Kamerleden Heijkoop en De Zeeuw hebben, in verband met hun wetihoudersfuncUe te Rotterdam, als Ivameriid bed mikt. Zij zullen worden opgevolgd door de heeren B. J. v. Stapcle en J. Brautigam. De ex-keizer. Uit Londen seint Reuter d.d. 3 Novem ber, dat een der leden van het Lagerhuis vroeg of de Nederlandsche regeering een of onderen waarborg had gegeven aan de Bnitsche of een der geallieerde regeer-in- gen betreffende de voorzorgsmaatregelen, noodig voor de bewaking van den geween keizer en kroonprins Harmswort'h ant woordde ontkennend. Gistermorgen 8 uur is prins Oscar weer vei trekken uit Amerongcn. Per auto werd hij .naar het etition Amersfoort gebracht. Morgen komt de jongste zoon van den ge wezen keizer enkele dagen naar Ameron- gon. Politieke achterblijvers. De heer onr. A. baron van Wijnbergen schrijft: Eindo Juli kwam de reorganisatie der R. i\. Staatspartij tot stand. De voorzitter werd gekozen en de be stuursleden zouden in do verschillende kieskringen worden aangewezen overeen komstig liet vastgesteld reglement. Verschillende kieskringen volbrachten aanstonds de hun opgelegde "aak. Wij schrijven thans 1 November, en nog zijn er kicskringbesturen, die, niettegen staande lieriiaakle aanmaningen, hebben verzuimd te zorgen, dat voor hun kies kring het bondsbestuursiid word gekozen. Zulks is hoogst onaangenaam voor d o kieskringbestüren, diie wèl hun plicht vol brachten, terwijl de betreurenswaardige nalatigheid nu reeds tot gevolg gehad heeft, dat van een zeer noodig samenkomen van het bondsbestuur voorshands moest worden afgezien. Het is bedroevend te moeten constatee- ren, dat bij sommige lüieskringbestuurdcrs een zóó gering besef van verantwoorde lijkheid blijkt te bestaan. Komt niet spoedig verbetering, dan zal een openbaarmaking van do namen der nalatige kieskringbosluren niet achterwege kunnen blijven. Moge, liet zóóver niet komen! Vrachtautodiensten. Beurtschepen cn vrachtkarren beginnen langzamerhand uit dén tijd te raken.Vracht autodiensten nemen hun taak over. Bin nenkort worden nu weer geopend de dien sten Hoofddorp—Nieuw-Vcnnep, Hoofd dorpAmsterdam, Oudewetoi'ingLeidén,, en Oudewetering—Amsterdafn Gemengde Berichten. Loonsverlaging. In Maas en Waal hebben gisteren dc klonipcnmakersgezcllcn liet werk neergelegd, nadat hun een loons verlaging van 15 cent per paar was aange zegd. FEUILLETON. VERWISSELD. HOOFDSTUK V, portier van dén huize Weiclenhof advocaat Ilolm op een deur in de bo- wdicping van het nu bijna verlaten iim klopte aan, opende de deur en 1 tegenover den lijfjager des graven, 'lanken, krachtigén man met donker on een wcelderigen baard. Het was !fois, de rechterhand van den graaf, fezen op al zijn reizen vergezeld had ibijna al zijn zaken ingewijd was. rilt ge plaats nemen, mijnheer", de lijf jager en wachtte totdat de bo or liet doel van zijn komst békend zou 1. hob con schrijven van den graaf ont- 'Onwaarin hij mij lot zijn gevolmach- 'tonocmt voor de regeling van al zijn h D', begon Holrn. lat is mij bekend, mijnheer", ant- de lijf jager kalm. !'t den brief verneem ik tevens, dot de voornemens is, de stad zoo spoedig te verlaten." is dazen morgen reeds vertrokken." «rdcr schrijft de graaf nog, dat hij waarschijnlijk vele jaren op reis zal blijven en dat gij, Frnngois, in opdracht hebt, zijn eenig zoontje naar een oude dienstbode der gravin,clic ergens in den omtrek onzer stad moet wonen, te brengen. Daar moet het kind tot zijn zevende jaar blijven, cn ver volgens moet het aan een der voornaamste kostscholen des lands ter opvoeding toever trouwd worden. Eindelijk heeft de graaf mij tot- voogd van den knaap benoemd en 't is daarom dat ik liever hier gekomen ben dan u te laten roepen. Ik ben nu tevens in.de gelegenheid oin kennis té maken met mijn pupil." Er kwam een schaduw over Francois' gelaat. „Ik zou u toch wel eens een paar dingen willen vragen, mijnheer", sprak hij op som beren toon. „Heeft de graaf in den brief, dien hij u zond, geen schikkingen gemaakt om een ouden dienaar te beloonen voor zijn trouwe plichtsvervulling?" „Hij heeft u en uw gezin een woning op een zijner goederen aangewezen." „En iis dat alles?" „In den brief, dien rk onlving, staat om trent dit punt verder niets vermeld.". „En heeft de graaf dan ook geen enkele goedgunstige beschikking gemaakt omtrent mijn zoon, die zijn peetckind is?" „Neen, ook daaromtrent zegt hij niets." „Ach, wat moet er dan van mijn vrouw en kinderen worden", s'prak Francois, cliep t terneergeslagen. „Nu, ze hebben toch ook vrije woning!" „Ja meneer Holm, maar we moeten niet enkel wonen, doch ook leven. Wat moet ik daarginds op het landgoed beginnen! VrOuw en kinderen kan ik er heen zenden, maar ik zelf ben wel gedwongen, hier in de stad een betrekking te zoeken. Onbegrijpelijk dat de graaf, die altijd zoo goed voor mij ge weest is, nu mijn trouwe diensten zoo ge heel vergeet!" „Ja vriend, ondank is 's werelds loon", meende Holm wijsgecrig. „Maar gij zijt in ieder geval een man, die zijn weg wel vin den zal." „11c alleen, o zeker; maar als men brood moet verdienen voor een vrouw en vijf kin deven, dan wordt de zaak toch anders. Had ik nog maar met hem kunnen praten van morgen, maar hij wilde in zijn diepe smart zelfs mij niet le woord staan. Hij sterft stel lig op reis van verdriet: we zien hem nooit terug." „Ja, het is een treurige geschiedenis", sprak Holm. „Maar ik heb nu geen tijd meer. Breng mij dus even bij den jongen graaf. Ik wil toch even kennis met hem maken, voor dat go hem naar zijn pleeg moeder brengt." „Nu, als het u niet schelen kan, meneer..." sprak Francois, cn trad naar dc deur,. „Wat bedoelt ge?" „O niets, de kinderen hebben alleen het roodvonk." Holm zelte een bedenkelijk gezicht en stónd dadelijk op. „De kleine graaf ook", vroeg hij. „Die heeft het juist het eerst en het ergst gekregen", antwooidde Francois. „Zijn moeder bekommerde zich zoo weinig om don knaap, zelfs toen hij al ziele was. Mijn vrouw hooft zich toqn den armen jongen aangetrokken en hem verpleegd. Maar nu hebben mijn Raimond cn Kathe ook het roodvonk gekregen, cn terwijl de kleine graaf aan de betere band is, liggen zij nog zwaar ziek." „En hoe heeft men dan in huis een feest kunnen geven, terwijl de ziekte hier heerschtc!" „De gasten mochten er niets van weten, cn overigens was de kleine graaf ook al sinds lang hier hij ons gehuisvest. Als u me nu maar even wilt volgen!" „Neen, ik heb thuis zelf kinderen, die ik niet aan gevaar mag blootstellen. Wees voorzichtig, Francois, en vertrek niet eer met den kleinen graaf, vóór dat de ziekte geheel geweken is. Als het mij mogelijk is kom ik in dien tijd nog wel eens hooren, hoe het gaat." Dat het wel niet moer mogelijk zou zijn, kon Francois opmaken uit de haast, waar mede de advocaat de besmette woning ver liet. Eenige weken later was het kaartje met den naam „Stephan Ranicri" van de deur op de vierde verdieping verdwenen. Dr. Von Reihern was met zijn gade ter verdere gene zing naar een badplaats vertrokken en de kleine Steffi treurde in de kinderkamer bij advocaat Ilolm; aan dc verzorging van liet arme kind werd alleen door do dienstboden gedacht. Francois had den kleinen graaf naar dar oude dienstbode gebracht, zonder dat Holm zijn bezoek had herhaald; de vrouw van den lijfjager had zich met de andere kinde ren op het landgoed Weidenhof gevestigd. Het paleis in de stad was verlaten. Advocaat IloJm, de besch^mer en helper •van weezon en veriatenen, werd met groot© meerderheid tot lid van den Landdag ge-» kozen. HOOFDSTUK VI. Vijftien jaren zijn sinds Isabella's dood verloopen. De.familie Ilolm is in dien tijd verbazend vooruitgegaan: dc oudste zoon Emile is professor geworden en met de dochter van een rijken fabrikant gehuwd. Alfred heeft zich zoogenaamd aan de kunst gewijd en leeft in een heerlijk dolce far nientc; Olga en Stephanie zijn bekoorlijks jongedames geworden.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1