Je Utah Cnii". Tweede Blad. Uit de Omgeving. baandag 3 November 1919 STADSNIEUWS. UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Er is Donderdag driemaal gemeenteraads vergadering geweest. Eerst om twee uur; 't ging over de kwöstie, al of niet rabat op de brandstoffen, en zoo ja, hoe. Om vijf uur was men aan de stemmingen gekomen, ('t Betrof eon amendement Heemskerk.) Maar bij de eerste de beste stemming staakten al de stemmen: 15 tegen 15. (De heer v. Gruting had de zaal verlaten). Toen 's avonds een nieuwe vergadering. Alles geschiedde formeelalle leden kre gen een convocatie thuis. Om half negen werd er weer gestemd. Voorstel socialis ten, dat een rabat bepaalde vcor 'inkomens tot f 1200 en een lager voor inkomons van f 1200 tot f 1800 (zoodat iemand zonder kin derenden een inkomen van f 1200 Veel meer zou krijgen, dan een vader van- een groot gezm met f 1300. O.i. een schreeuwende onbillijkheid!) Dat voorstel der socialisten kelderde. Aangenomen werd vervolgens hot afwijzend pracaavics van B. cn W. op verzoek van het revolutionair socialistisch comité, om een percentagegewijze rabat. Tot nu toe be-stond de vergadering uit 31 personen, maar na deze stemming ver liet de heer Oestdam de zaal. En... er werd gestemd over een amende- ment-Elkerbout. En... de stemmen staak- ten (15 tegen 15). Wat nu te doen? Men zou den heer Oostdam ter vergadering noo- digen cn dan om tien aur heel' officieel een nieuwe vergadering beginnen. Weer wer den er plechtig convocaties klaar gemaakt, met een bewonderenswaardige vlugheid Om tien uur waren weer aiïe 31 leden aanwezig. Het amendement Eikerbout kel derde. Toen kwam aan de orde een voorstel-De Lange. Oorspronkelijk was dit een amen- dement-Wibner op een voorstel-Oostdarn. Doch toen de heer Oostdam zijn voorstel had ongetrokken, was ook het amendement verdwenen. Dc heer De Lange nam dit toen op, met enkele wijzigingen, in een *igen voorstel. Dit voorstel De Lange werd met grooto meerderheid aangenomen (ook ale wethouders Bots en Pcra stemden voor); de. lieer De Lange stemde echter zelf tegen. Men heeft dus nu de regeling van het vorig jaar, echter met gunstiger bepalin gen inzake bedrag van uitkeering en %Iasse-indceling. Hieronder volgt er een schema van. Bij het vaststellen van de bijslagrege ling, die evenals vorige malen wordt be perkt tot de hcuders van brandstoffenkaar- ten groep A I en II. derhalve tot de bewo ners van perceelen met één of twee haard steden, wordt niet alleen met het inko men rekening gehouden, doch bovendien met liet aantal kinderen beneden 16 jaar, hetwelk men heeft. Tereinde een zoo billijk mogelijke rege ling te treffen zijn de ingezetenen, die voor bijslag in aanmerking komen, in de vol gende klassen ingedeeld: Klasse I: linkomen beneden f S0D TI* van f R00— 900 III. 900—1000 IV: -1000-1100 V: b 1100—1200 VI: - 1200—1300 VII: -1300—14<»ö VIII: -1 WO1500 IX- - 15001600 Do klassen V «t/m. IX zijn slechts vermeld met het -oog op gezinnen met kinderen be neden den leeftijd van 16 jaar. Een gezin met kinderen beneden 16 jaar zal in een lagere klasse worden tin gedeeld, clan waar toe zijn -inkomen aanleiding zou geven en wet volgens den iavolgenden fnaatstaf: éen klasse lager bij bdzit van 1 of 2 kin deren beneden 16 jaar; twee klassen lager bij 3 of 4 kinderen beneden 16 jaar; drie klassen lager bij 5 of 6 kinderen beneden 16 jaar; vier klassen lager bij 7 of 8 kinderen beneden 16 jaar; vijf klassen lager bij 9 of meer kinderen beneden 16 jaar; Dit geschiedt met dien verstande, dat de bijslag slechts aan die gezinshoofden ge geven wordt, welke in een der klassen I t/rn. IV worden ingedeeld. Een voorbeeld moge een en ander duide lijk maken. Stel iemand heeft een inkomen van f 1390 en 5 kinderen beneden 16 jaar. Deze persoon wordt dus ingedeeld in klasse IV, d. i. 3 klassen lager, dan wanneer zijn gezin kinderloos was. Indien dezelfde per soon evenwel 9 of meer kinderen had, dan zou hij in klasse II zijn ingedeeld. Het bedrag van den toe te kennen bijslag word bepaald naargelang van de klasse, waarin men is ingedeeld. Klasse I (bons 310) 8xfl-00 f8. Klasse II idem 8 x f 0.85 f 6.80 Klasse III idem 8 x f 0.70=f 5.60 Klasse IV idem 8xf 0.60=f 4.8D-- Kathleen Parlow. De buitenlandsche solisten zijn wel ons (door kunstenaars zoo geliefd) land binnen gestroomd, en doen zich successievelijk in verschillende sleden hooren. Leiden wordt op deze tournée's nliet vergeten, al zijn de solisten-concerten over het algemeen slecht bezet.Dc avond van Donderdag maalde hier op geen uitzondering, al zou de beroemde violiste Kathleen Parlow spelen. Wat een verschil bij. een jaar of tien terug, toen de schouwburg uitverkocht was en aan het gejubel schier gee.n einde kwam De reden van zoo weinig belangstelling moest gezocht worden in het te groote aan tal concerten, want het talent, dat deze kunstenares toen bezat, is er zeker niet minder op geworden. In werkelijkheid is zij begenadigd met buitengewone gaven, die ook buitengewoon ontwikkeld zijn. Haar virtuositeit is ongeëvenaard. Hoog is zij boven welke moeilijkheid ook verhe ven; eeir ongelukje overkomt haar nooit, volkomen -is zij meester van naar instru ment. Schijnbaar kost het optreden haar niet de minste emotie. Haar programma's zijn indenzelfden trant gekozen als vroe ger: de grootste helft is gewijd aan lcleCne nummers. ITnar toon is nobel, rijk gescha keerd haar voordracht, haar rhythmisch gevoel spreekt sterk, haar cantilene warm, haar spel tintelt van geest. Prachtig is haar houding, vol geclistingeerden eenvoud. Dc sonate a gr. terts van Brahms wordt door bijna alle violisten gespeeld, maar is en blijft mooi. Partos bad haar verleden jaar op zijn programma, Huberman ver leden weck en nu weer Kathleen Parlow. In ieders opvatting is veel schoonheil maar Ook veel verschftl. 't Concert van Ernst, met 'die zoetelijke melodie, (hoe volmaakt ook gespeeld), is toch wel .wat uit den tijd. Dc kleinere nummers zijn eigenlijk het genre waarin zij zich 't liefste beweegt, en 't publiek houdt er van. Bijna fabel achtig zijn hare prestaties geweest. Haar flageolet, haar staccato's de trillers, gre pen voor terts en octaaf, alles mot het grootste gemak. Naast- techniek zonder weerga zingt en klaagt haar viool in lief en leed. Jammer maar. dat- in die klei ne nummers zoo weinig haar gevoel tot uiting kan komen. De Slavische melodie van Dvorak was roerend van melodie, welk een sonore -timbre had haar toon in Aohon's Hcibreeuwsclie wijze. Na de variaties van TartiniKreisler gaf Kathleen Parlow een extra-nummertje (kan dit 'iets van Röntgen geweest zijn?) Toen zij aan het slot van den avond spontaan werd toegejuicht na de prachtige Zigeunerweisen van Sarasatc was zij zoo .mild nog een barcarolle voor te spelen. Louis Schnitzler bezit een talent voor accompagneeren. zooals maar weinigen be zitten. Volgzaam buigt en zwenkt bij mee bij de minste nuanc-e, en weet het geheel op te voeren tat een volmaakt samenspel. J. K. ALPHEN a/ft. RIJM. Biwgerwacht-fedoratie. In een op 30 October j.l. alhier gehouden vergadering is definitief opgericht een fe deratie van vrijwillige burgerwachten voor de gemeenten Alphen aan den Rijn, Zwam-, merdam, Nieuwkoop, Ter Aar, Rijnzater- woude, Boskoop, Bodegraven, Rietveld, Barwoutswaarder, Waarder en Lange Rui ge Weide. De federatie is genaamd Baljuw schap Alphen aan den Rijn, en heeft in hoofdzaak ten doel onderlinge ondersteu ning ter voorkoming en bestrijding van on lusten en rèvolutie. Tot leden van het- be stuur der federatie zijn gekozen de heeren C. W. C. Th. Visser, burgemeester van Alphen aan den Rijn, jhr. K. W. L. de Mu- ralt, burgemeester van Ter Aar, P. Hooge- boom, burgemeester van Zwammerdam, H. van der Tak, voorzitter der Boskoopsche Burgerwacht, en K. J. E. JConing, penning meester der AlphenscÏÏc Burgerwacht. Tot - algemeen commandant der te vormon vlie gende vendels werd gekozen de heer H. Ch. Valkema Blaauw te Bodegraven. De fede ratie heeft zich aangesloten bij den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten te Amsterdam. BODEGRAVEN. Uitvoering. Onder leiding van den heer J. M. Kouwenlioven had Woensdag avond in het Patronaatsgebouw voor een vrij goed bezette zaal de opvoering van „Sneeuwwitje plaats. Het geheel werd voorafgegaan door eenige zangnummers, waarbij reeds onmiddellijk een ernstige studie onder deskundige leiding viel te con- stateeren. De verschillende zangnummers, waaronder eenige solo's, kwamen uitste kend tot zijn recht. Jammer is het, dat het tooncel in het Patronaatsgebouw o. i. niet geheel voor bet geven van zanguitvoeringen voldoet, waardoor de klanken, vooral der lichtere stemmen, voor de toehoorders in het achtergedeelte der zaal veel aan helder heid verliezen. Nochtans is dit euvel van ondergeschikt belang en kunnen de resp. zangnummers zeer goed geslaagd beeten. Na de pauze bad de opvoering van „Sneeuwwitje" plaats. Ook hierin waren alle modewerkenden zeer goed op hun plaats. Het geheel werd vlot gespeeld, ter wijl ook de hierin veelvuldig voorkomende zang onberispelijk werd uitgevoerd. Met een schitterend tableau werd deze avond, welke als een wel verdiend succes voor deze jonge dames en haar volijverigen directeur mag worden aangemerkt, be sloten. HAZERSWGUDS. H. Missie. Van 18 tot 27 Dec. a.s. zal in de parochie der H. Engelbewaarders een H. Missie worden gegeven door een tweetal paters Carmelietea uit Boxmeer. HILLEGOM. Benoeming. Tot plaatselijk ambtenaar te Roelofarendsveen is benoemd de heer C. W. Kortekaas. Pastoor van Grossei. De toestand van den hoogte jaarden lijder is zeer bevredi gend. Alleen mag de, pastoor het bed niet verlaten. KATWIJK AAM OEN RIJN. Aanbesteding. Bij de door den archi tect den heer Jesse, van Leiden gehouden aanbesteding voor den bouw van 22 of 18 woningen,ten behoeve der Ivatwijksche Bouwveneeniging, worden 15 biljetten inge leverd, van G. Kloot- f 98,850 voor 22, f 82.500 voor 18; Joh. Verloop f 96.563 en f 79.516; J. C. Vreeswijk, Den Haag f 113.200 en f93 400; Gebr. v. Iterson, Rijnsburg, f 93,000 en f 76.500; G. Haasnoot en A. de Best f 98.942 en f 80.390; Kr. v. d. Plas, A. Parlevliet en J. Dubbeldam f 89 844 en f 74.527; G. Vooys f 115.115 en f 93.900; G. van Bemmel f i04.990 en f 88.000; H. T. Mojet, Den Haag f 99.750 en f 81.750; H. de Graaf, Hazerswoude, f 100.000 en f 80.800; firma Homburg en Cramer, IJmuiden, f 127.400 en f 105.400; B. Wasaink, Woer den, f 103.000 en f 83.500; P. A. Krany&n- veld, Rotterdam, f 95.380 en f 77.900; W. van Vreeswijk, Kamerik, f 102.770 en f 83."370; Zwanenburg cn v. d. Bent en P. van Duyvenbode f 102.700 en f 86 580. Waar geen woonplaats wordt vermeld is deze Katwijk. LS3SE. Meii. R. K. Volksbond. Op de vergade ring van den R.-K. Volksbond memoreerde de voorzitter de vrijspraak van v. d. L. in zake de Dageraadskwestie, waarmee hij den propagandist feliciteerde. De voor zitter deed voorts mededeeling dat vanwege den Diocesanen R.-K. Boerenbond en de Federatie van R.-K. Werkliedenvereeui- ging en een schrijven is ingekomen, hou dende de mededeeling, dat zij de afdeeling in de gelegenheid stelt voor de gezamenlijke rekening aardappelen in te slaan, van uit Leiden te betrekken. Besloten werd hierop in te gaan; men kon zich hiervoor opgeven bij J. Sdhoone, Julianastraat. Als afgevaar digde naar de op 4 November a.s. te hou den vergadering van de cursuscommissies van de Hanze werd gekozen de-lieer A. H. Sehrama. Op deze vergadering zal de Raad van Beroep worden gekozen. ,,St. Thomas van Aquino". De vereeni- ging ,,St. Thomas van Aquino" hield Don derdagavond een feestavond voor leden, donateurs een introducees. De zaal was flink bezet. De voorzitter de heer J. C. de Haan, opende met den chr. groet en heette allen welkom. Het speet hem, te moeten zeggen, dat op het- gebied van muziek door omstandigheden njiet Jreal kan yregdyejn worden; echter zou dit gemis ruim worden aangevuld met zang en tooneel. Nadat eertigc mooie muzieknummers waren gegeven, kwam de tooneelvcrconi- ging voor het voetlicht met het tooneel- spel in vier bedrijven, getiteld: „Zijn trots". Dit stuk, hetwelk zeer leerzaam van in houd Ss en een greep uit het werkelijke le ven. kan worden genoemd, werd op prach tige wijze vertolkt, en we mogen gerust constaleercn, dat de spelers succes hadden van hun studie. Allen bleken goed rolvast. Ook dc leider van de club, de heer N. van der Eist, komt een deel van den lof toe welke de vereeniging verworven heeft. Wij behoeven met te zeggen, dat het applaus uitbundig was. Hierna werden weer eenige mooie mu zieknummers ten gehoore gebracht. In dc mooi versierde zaal heerschte een gezellige toon. Wij kunnen dit verslagje be sluiten met te constateeren dal deze feest avond van „St. Thomas" uitstekend ge slaagd is. NIEUWKOOP, Dekens. Slechts 40 personen hebben aanvraag gedaan tot het bekomen van goedkoope wollen dekens. NIEUWEWETERING. Eleclrische bemaling. Het bestuur v&n liet Noordveen heeft zich thans een linnen drijfriem aangeschaft voor de electrische bemaling. Nu zullen de dieven wel geen lust meer hebben! NOORDEN. L. T. B. Tot secretaris van den L. T. B., groep tuinders, is benoemd de heer H. van den Haak te Nieuwkoop, wegens ont slagname van den heer J. J. Hulkenberg, die binnenkort de gemeente verlaat. RIJN SATER V/OUDE. Gemeenteraad. Ingekomen stukken: 1. Dankbetuiging van mej. Schravendijk voor bet souvenir haar geschonken; 2. Goedkeuring van Ged. Staten inzake regeling uitbetaling onder wijzerssalarissen; 3. Verzoek van mej. Pan- nekoek om benoemd te worden tot onder wijzeres aan de herhalingsschool. Aldus z. h. st. besloten. 4. Mededeeling van A. F. de Boer dat hij accoord gaat met de hem gestelde condities inzake grondaankoop. Be sloten wordt thans, te verkoopen op de reeds eerder vermelde voorwaarden. 5. Verzoek van de directie der werkloosheid verzekering efiz. om toe te treden tot de regeling in 1917 getroffen. Besloten wordt een commissie van onderzoek te benoemen die met de verschillende vcreenigingen voe ling kan houden -en een rapport uitbren gen. Zitting hebben hierin de heeren Com peer, Kiebert en v. d. Zwan. 6. Mededee- l'rg van Onderling Hulpbetoon, accoord te gaan met de gestelde condities inzake uit gifte in erfpacht. Wordt tot uitgifte beslo ten op de rëeds eerder vermelde condities. 7. Schrijven van het schoolhoofd inzake toelating leerlingen herhalingsonder wijs. Er hebben zich n.l. twee leerlingen uit een andere gemeente aangemeld, benevens 2 zonder vaccinatiebewijs. Kunnen niet wor den toegelaten. 8. Begrooting 1920. Uitga ven: gewone f 29,169,68%, buitengewone f 6,394.34, totaal f 35,564.03%. Ontvang sten: gewone f 29,169,68%, buitengewone f 3927, totaal f 33,096.68%. Nadeelig saldo f 4267.35. Vastgesteld. Grensregeling. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten om het gevoelen van den Raad te vernemen over vereeni- ging van Xeimuiden met Rijnzaterwoude, wanneer een deel van Leimuiden (Tolhuis met Buitewestpolder) bij Nïeuwveen zal zijn gevoegd. De Raad van Leimuiden heeft zich daar in zijn geheel voor verklaard. ITet debat over deze belangrijke zaak wordt tot eer volgende vergadering verschoven. Nadat de heer Compeer nog een opmer king had gemaakt over het ter viaie leggen van stukken gaat de Raad over in geheime zitting. SASSENHEIM- Zwamen. De beide zwanen uit het park „Rusthoff' zijn, zeker tot spijt van velen, vooral van de jeugd, dood. Een werd 's morgens, de tweede 's middags dood ge vonden. Wat de oorzaak van den dood is, is nog niet bekend. Propagandaclub „St. Paineraéius". Bo vengenoemde club hield Woensdagavond een propagandavergadering in de zaal van den heer Schipper. De opkomst was niet schitterend. De voorzitter, de heer G. van Diest, opende de vergadering met den Chr. groet en heette allen, in het bijzonder den heer Van Dongen, voorzitter van de afd. Leiden van de Volksbond Propagandaclub, spreker op deze vergadering, van harte welkom. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer Van Dongen, die in eene zeer schbone lezing uiteenzette het doel van een' propagandaclub, wat een propagandist is, waarvoor een propagandist ijverej} moet en wat de plichten zijn. Ook zette spreker uiteen op welke wijze een propagandaclub moet worden samengesteld. Vooral wees spr. op het groote nut van colportage van goede lectuur en op de vruchten van heb huisbezoek. De spreker wekte de niet-leden op, om lid te worden en zoo zij daartoe geen tijd hebben, om dan toe to treden als do nateur of begunstiger. Een dankbaar ap plaus bewees dat de lezing in den smaak der aanwezigen viel. Door den penningmeester werd daarna verslag uitgebracht over het werk door den club in de 9 maanden van het bestaan ge daan en daaruit bleek duidelijk, dat door vele leden ijverig gewerkt wordt. Doch uit het financieel verslag bleek maar al te duidelijk, dat, wil de clüb groeien en bloeien, een flinke financieele steun noo- dig zal zijn. De inkomsten hadden over de afgeloo- pen 9 maanden bedragen f 191.45. De uit gaven f 161.32, terwijl er een winst ge maakt was van pl.m. f 15. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn keurig verslag en wekte de ledën en aanwezigen op te ijveren voor het aan werven van donateurs en begunsigers. Meegedeeld werd dat door de club des Dinsdagsavonds ten huize van den heer Krom voor de leden praatavonden eullen worden, gehouden. Met den Chr. groet sloot de voorzitter de vergadering. TER-AAR. Geitenfokkerij.— De R.K. Geilenfokvereeni- ging „St Paschalis'' hield een keuring van geiten van leden der vereeniging. Tevens was daaraan verbonden een e.g. markt. Als zeer geschikte plaats voor dat deel was het terrein der Ter Aarsche Augurkenvei- ling welwillend afgestaan. De aanvoer was omstandigheden in aanmerking genomen, goed te noemen. Er waren 35 leden komen opdagen. Voor de in den handel gebrachte exemplaren werden,beste prijzen besteed. De heeren Clemens en Bekker van Noord wij kerhout waren als keurmeester naar hier gekomen. De heeren hadden zich wer kelijk van een moeilijke taak te kwijten, vooral in betrekking tot de afdeeling sane- geiten, van welke soort prachtexemplaren aanwezig waren. De eerste .prijs sanegei- ten werd toegekend aan Joh. Versluis; 2e prijs aan Arnold Uijttewaal; 3e prijs Joh. v. d. Boogaard; voor jonge sanegeiten: le prijs C. Hoogervorst Az.; 2e prijs wed. C. Egberts; 3e prijs W. Hoogervorst; Holland- sche melkgeiten: le prijs Joh. Versluis; 2e prijs P. Hoogervorst Kz.; Jonge Holland- sche geiten: le prijs J. v. d. Hoorn S.z. in de afd. guiste geiien werd de le prijs toegekend aan de wed. C. Hoogervorst Lz. Door het bestuur was ook een prijs beschik baar gesteld voor den aanvoerder van het grootste aantal geiten. Bij loting tusschen de leden Joh. Versluis en C. v. d. Meer, die beiden met 4 beesten ter keuring waren viel deze prijs ten deel aan eerstgenoemde. Var. de aangevoerde sanemelkgeiten wer den er 9 ingeschreven in het stamboek, terwijl nog 15 jonge sanegeiten werden op genomen in het jongvee-register. Met groote voldoening mag het bestuur dezer vereeniging op dezen welgeslaagden dag terugzien. Het nut ervan is voldoende geibleken, en het ware te wenschen dat iedere geitenhouder de overtuiging had, dat het nut, vehbonden aan het lidmaat schap dezer vereeniging groot is. VOORSCHOTEL Spaarbank H. Antonius van Padua. Gedurende de maand October is ingelegd, dc 6om van f 1169 75 en terugbetaald de eom van f 767.78. WASSENAAR. R. K. Woningbouw. De R. K. Woning- bouw-vereeniging „St. Williibrordus'' ver gadert op Donderdag 6 November a.s., 's avonds 7 uur in het Patronaat. De agenda bevat o.a.' bespeking van aankoop bouvvgrcnd en inzage van typen van woningen. Burgerlijke eland. Het doet ons een genoegen te kunnen mededeelen dat we derom wekelijks de burgerlijke stand van Wassenaar in de Leidsche Courant, zak verschijnen. Z0E7ERW0U0E. Gemeenteraad. (Vervolg.) In aansluiting op het reeds geplaatste verslag worde nog 'het volgende medege deeld. Naar aanleiding van een verzoek van don heer Bosch om dubbele wijzers aan te brengen op den torenklok, wordt een langdurige discussie gevoerd. De heer FEUILLETON. VERWISSELD. „Och, zijn overlijden zou mij koud la ten", ging Holm voort, „maar het ergste komt nog. Men heeft Isabella, die haar man tot het laatst toe verpleegde zonder om zich zelf te denken, levenloos op den grond gevonden, met de schreiende kleine Steffi naast haar!" „Ontzettend", riep Emilie uit. ,.En wat rnoet er 'nu met de kleine Stefanie gebeu ren?" „Die komt natuurlijk hier in huis", be sliste de advocaat. „Maar Karei", bracht mevrouw hierte gen in, „bedenk eens wat een verantwoor delijkheid we daardoor op ons nemen!" „Dat weet ik zeer goed, maar de om standigheden dwingen ons nu eenmaal. Iedereen weet dat Isabella Ranieri een vol le nicht van mij is, en wie het tot dusver niet wist, heeft het nu in de courant kun nen lezen. Hoor maar: „Dezen morgen werd de fotograaf Ra nieri dood in zijn bed gevonden, en op den grond lag het reeds verstijfde lijk zij ner vrouw met baar vijfjarig dochtertje naast zich, dat bittere tranen schreide. Zooals bekend, stond de arme vrouw in nauwe familie-verwantschap met den be kenden advocaat H." „Met dit „zooals bekend" heeft die re porter mij een leelijke poets gebakken", ging de advocaat voort. „Denkt ge dan dat "hij dat. opzettelijk zoo geschreven heeft?" vroeg zijn vrouw. „Maar dat is toch zoo duidelijk als de dag! De verkiezingsactie is reeds in vollen gang, en nu wil men trachten, mij onmo gelijk te maken. Tot nu toe stonden mijne kansen zeer gunstig, mijn candidatuur werd algemeen met zeer veel waardeering be sproken, en nu komt daar zoo'n kranten schrijver, waarschijnlijk» door de tegen partij betaald, met. dit bericht aan, dat, er natuurlijk op berekend is, de weeke harten onzer kiezers voor het lot van dat arme kind belangstelling in te boezemen. Ge ziet dus, dat er niets anders op zit dan de kleine, hoe onwelkome gast ze ons ook is, ten minste tijdelijk bij ons te nemen." Daar werd opeens heftig aan de bel ge rukt. Een oogenblik later trad er een be diende binnen met een brief. „Van graaf Weidenhof", sprak de advo caat, een blik op het adres* werpend. „Wat moet die van mij hebben! Ik kan toch zijn doode_vrou\v niet meer levend maken!" Een half uur nadat Holm dezen brief onvangen had, begaf hij zich met een der dienstboden naar het huis, waar zijn nicht gewoond had. Hij beklom de hooge trap, waaraan bijna geen einde scheen te komen. Eindelijk waren ze er, en hij trok aan het schelletje van de kleine deur, waarop een kaartje met den naam „Stefano Raniero, fotograaf" nog vastgestoken was. Tweemaal herhaalde hij zijn bellen, maar de deur bleef gesloten. Daar klonk van be neden de krijscliende stem eener vrouw uit liet volk tot hem. Hij daalde de trap af en zag een afschuwelijk leelijk gezicht voor zich. „De dooden zijn naar het ziekenhuis ge bracht, en de kleine is beneden in het huis van den zieken dokter", was het antwoord op zijn vraag, hoe het kwam, dat hij boven geen gehoor kreeg. In het huis van dokter Reihern werd hij door Valentine ontvtfhgen. „lk hoor tot mijn groote: vreugde, dat er een gunstige wending is gekomen an de ziekte van uwen echtgenoot", zoo begon Hown, terwijl bij de dame in het salon volgde. „Ja, de crisis is gelukkig voorbij, en dr. Strauch geeft weer hoop", was het ant woord. Uit Valentine's gelaat sprak de meest, oprechte vreugde. ,,U zult wel begrijpen, wat treurige oor zaak mij heden tot u voert", ging advocaat Holm voort. „Mijn nicht Isabella Ranieri..." „Was de arme doode een nicht van u?" vroeg Valentine verbaasd. ,,Ja, wist u dat niet! U bad bet tot zelfs uit de couranten kunnen vernemen." „Och, die heb ik de laatste dagen niet in gezien. Mijn man en de arme kleine nemen al mijn tijd in beslag." „Ilc heb gehoord, dat u de kleine Steffi edelmoedig in uw huis hebt opgenomen", zeide Holm. „Dat is niet mijn werk geweest, mijn man heeft het gewild", verklaarde Valen tine. „Door een onvoorzichtigheid van het kamermeisje hoorde hij van het dubbele sterfgeval daarboven. Nauwelijks was hij uit de vreeselijke crisis tot een nieuw leven ontwaakt, of hij zocht alweer anderen goed te doen. „Laat de arme kleine hier bren gen", zeide hij' „en als niemand zich haar aantrekt, moet ze hier blijven." „Ik weet met wat een vreugde u en uw echtgenoot voor de kleine weeze zoudt zor gen en hoe goed ze u toevertrouwd zal zijn" sprak de bezoeker, „maar het is mijn hei lige plicht, het kind mijner ongelukkige nicht tot mij te nemen. Pas een oogenblik geleden vernam ik het overlijden van Isa bella en baar man en heb mij gehaast, de kleine Steffi te komen halen." Met haar pop op den arm verscheen de kleine Steffi een oogenblik Inter in den sa lon. Maar toer» ze den vreemden heer zag, verborg ze zich angstig in de plooien van Valentine's japon. De doktersvrouw wr.s verbaasd, dat Steffi haren oudoom blijk baar zoo weinig kende, dat ze bang voor hem was. Ook Holm bracht dut wel eenigszins in verlegenheid. Hij herstelde zich echter spoedig en sprak als zijn meening uit, dat het kind blijk baar geheel en al in de war was wat? hem natuurlijk niet verwonderen kon. Daarom haalde hij een doos bonbons te voorschijn en hield die de kleine voor. Begeerig strekte Steffi haar handjes uit en de advocaat had nu spoedig zich de vriendschap van het kind veroverd. Maar toen hij zich gereed maakte om haar mee te nemen, brak ze in luid snikken uit cn riep om haar moeder. „Maar ik wil je juist bij je moeder bren gen", sprak Holm, en zoo gelukte het hem, door Valentine geholpen, het kind mee in zijn rijtuig te krijgen. Daar vertrouwde hij haar aan de hoede dei dienstbode toe en gelastte den koetsier naar huis te rijden. „Ik ben in het paleis van graaf Weiden- hof ontboden", fluisterde hij Valentine toe, „De gravin is gisteren plotseling gestori ven." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3