Os nieuwste Uit de Omgeving. .king van dit'beginser het noodzakelijk is de beffing van directe belastingen zooveel mo gelijk door te voeren; 80. a. dat. men bij de berekening van de aanslagen naar het inkomen dit behoort te tplitsen in inkomen uit vermogen en in komen uit arbeid of beroep en dat men bij die splitsing het laatste minder zwaar be hoort te belasten dan het eerste; b. dat de belasting behoort te zijn pro gressief, dat de bestaande wettelijke bepa lingen de gemeentebesturen verhinderen een billijke progressie toe te passen en dus wijziging van art. 243 IV der Gemeentewet noodzakelijk is; c. dat ruime aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud en voor kinderen ook uit een oogpunt van staatsbelang behoort te geschieden; d. dat de heffing van personeele belas ting van winkels, café's en hotels is on rechtvaardig en dus moet verdwijnen; 4o. dat, indien indirecte belastingen noodzakelijk zijn, in geen geval de eerste levensbehoeften mogen worden getroffen, en 5o. dat hij de vaststelling der prijzen van producten door de overheid geleverd er voor dient gewaakt, dat deze niet zoodanig worden opgevoerd, dat ze een verkapte en voor den middenstand drukkende indirecte belasting worden. De heer Denteneer weifèchte als 6de con clusie opgenomen te zien: „rut de bedrijfsoefening door de over heid alleen dan gerechtvaardigd is, wan neer het particulier initiatief niet in staat Is even goed het bedrijf uit te oefenen, of wanneer een noodzakelijk bedrijf zonder overheidsbemoeiing geheel achterwege zou blijven." Verscheidene leden namen aan jle hier op volgende discussie deel. Een der sprekerS klaagde over de „vlie gende winkels", die slechts voor een twee- tol maanden een pand in een gemeente afhuren en daarna vertrekken, zoodat zij niet belastingplichtig zijn. Spr. vroeg, of daartegen niet9 gedaan kon worden. Naar aanleiding van deze opmerking hoopte de praeadviseur dat dit punt een onderwerp van behandeling zal worden voor het volgend congres. Op voorstel van dr. van Beurden zal desgelijks geschieden met de conclusie van den heer Denteneer. De conclusies werden aangenomen z. h. st. Minister van IJsseisteyn voerde hierop het woord. Hij wees er op, dat ook de re geering overtuigd is van de moeilijke dagen, dip de middenstand doormaakt; en dat men, ondanks de stichting van distri- butiebureaux toch nog steeds het goed koopst terecht kan bij den middenstand al komt ook daar wel woeker voor. Er zal naar spr. venvacht, ook door den midden stand veel worden gedaan om de opdrij ving der prijzen tegen te gaan. Spr. achtte zich gelukkig het Kon. besluit voor de stichting van den Middenstand te hebben onderteekend, en hoopte, dat er van dit congres veel kracht zal uitgaan. Dit is mo gelijk, zoo eindigde hij, doordat gij allen één zijt in politieke opvatting. (Applaus.) De dag werd besloten met een gemeen- schappelijken maaltijd en een feestavond in de groote zaal van Concordia, met medewerking van Albert Vogel, de Kon. Zangvereeniging Breda's' Mannenkoor en het strijkkwartet F. O. Z. I. D. O. Woensdag is het R. K. Middenstandscon gres voortgezet. P.rof. mr. J. A. Veraart, uit Delft, hield een inleiding over: De middenstand en de economische bedrijfsorganisatie. Hij ver dedigde de volgende conclusie: Het bestaan van den middenstand en van den middenstander wordt nog altijd ern stig bedreigd. Voor een belangrijk gedeelte kan de standsorganisatie de gevaren weren, door den individueelen middenstander tot een krachtige persoonlijkheid te ontwikkelen. Daarnaast heeft echter de vakorganisa tie de niet minder belangrijke taak, de al- gemeene bedrijfsvoorwaarden voor den middenstand te verbeteren. De winkelier wordt vooral bedreigt door de prijspolitiek van warenhuizen, filiaal- houdende firma's, verbruiks-coöperatiën en gemeente-winkels; daarnaast door een te veel aan ondernemingen op de be streken markt. Coöperatie door den middenstand is een strijdmiddel om de prijzen concurreerend te maken met de hierboven genoemde lichamen, een middel, dat diensten heeft bewezen, en bewijst, maar dat den alge- meenen bedrijfstoestand steeds meer ver slechtert en op den duur den middenstand zelf met groot gevaar bedreigt. In verband met den organischen weder opbouw van' de samenleving in dezen tijd, zoeke de middenstander-winkelier nieuwe aanraking met grossiers en fabrikanten èn tot regeling van het debiet èn tot het ver krijgen van redelijk rabat. De werknemers- organisatiën zullen daarbij kunnen hel pen, in het bijzonder door ook harerzijds verbruiks-coöperatie uit te schakelen, waar tegenover staat, dat zij invloed bedin gen op de (middenstands prijspolitiek. Ook den middenstander-industrieel dreigt gevaar, vooral door opdrijving van de kosten in verband met scherpe onder linge concurrentie en een te grooten over vloed van ondernemingen in hetzelfde be drijf. Door de moderne collectieve arbeids overeenkomst en regelingen met de leve ranciers kan hij zijn positie beduidend ver beteren. De R.-K. Centrale Raad van Bedrijven, door een Neutralen en Christelijken Cen- tralen Raad versterkt, zette zijn terrein in de naaste toekomst uit, en bestrijke ook het gebied der prijspolitiek. Na de solidari teit tüsschen werkgevers en werknemers te hébben verwezenlijkt, .bevorder© hij de Solidariteit tusschen alle producentengroe pen, en verzekere aan onze Nederlandsche samenleving naar best vermogen, met de tmlp ook van de werknemersorganisatiën, prijzen, die een redelijk bestaan voor alle producenten verzekeren, en dus tegenover ae consumenten verantwoord kunnen wor- fclen. Gemsïicfde Berichten. Met het circus mee. De politie te Hel mond Meld een minderjarig jongetje aan, die bij het rondreizend circus Willce, dat daar op het oogenblik staat, verzeild was geraakt. Het jongetje, dat zich in Enschede bij het circus had aangesloten, werd zoo spoedig mogelijk naar zijn ouders te En- echode teruggezonden. Wilde varkens. Aan de Groninger- en Drentsche grens komen af en toe wilde varkens, die uit de Duitsche bosschen ver dwalen. Zaterdag is door velen i'aclit ge maakt op een wild varken, dat echter door de duisternis ontkwam. Gestolen. Te Ten Post (Gr.) is tijdens de afwezigheid dor bewoners bij een kwee- ker aldaar f 1000 uit een. kast gestolen. Dader(s) onbekend. Een drenkeling gered. Gisternacht omstreeks halfdrie geraakte een heer, te Leiden woonachtig, op het Rokïn te Amsterdam, te water. Een waker der G. P. N. V. snelde toe en wierp den drenkeling zijn cape toe, zelf een eind vasthoudende. Het mocht hem gelukken den man, na po litie ter assistentie te hebben gefloten, op het dioge te brengen De drenkeling werd daarna naar het Binnengasthuis gebracht. Bloedige vechtpartij. Zaterdagavond (had bij v. G. te Strijp bij Eindhoven een bloedige) vechtpartij plaats. Van een kleine woordenwisseling ontaarde het in een hevi ge aiijpartij, waaraan bijna alle bezoekers van het café deelnamen. Na afloop moes ten een viertal personen onder onmiddel lijke 'geneeskundige behandeling worden gesteld. De Rijkspolitie doet een nauwkeu rig onderzoek. Inbraak. Roer een brutale inbraak werd gisternacht uit de schoenfabriek der firma v. Bommel te Moergestel voor f 2600 aan schoenen gestolen. Brutale oplichter. De heer A. H. boek houder bij de juweliersfirma S. en B., te Rotterdam ging Dinsdag in opdracht van zijn patroon met eenige gouden sieraden, ter waarde van f 2163, naar de woning van den heer v. d N.. in de Scniebrpeksche laan, op wiens naam (leze sieraden telefo nisch op zicht waren gevraagd. Toen de boekhouder ten. huize van den «heer v. d. N. kwam, werd hem door een als heer ge kleed persoon opengedaan, die hem vervol gens in de salon liet en aan wien hij, op diens verzoek, de meegebrachte sieraden overgaf, „om ze aan de familie te laten zien". De boekhouder wachtte in de salon tevergeefs geruimen tijd op de terugkomst van dien man. Eindelijk werd hij ongedul dig en stelde hij een onderzoek in. waarbij hem bleek, dat cv niemand thuis was. De man, die zich van de sieraden meester maakte, heeft zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang tot de woning van den heer v. d. N. verschaft, nadat hem he kend was geworden, dat daar niemand thuis was- Berooving. "Gisternacht is zekere J. S. van Heerlen, in een bosch, vlak bij Heerlen gelegen, door drie onbekende mannen overvallen en van zevenduizend mark en eenig klein geld beroofd. De politie is de daders op het spoor. Moord op korporaal Vos. Wij verne men, in verband met- de arrestatie van den holbewoner bij de Harskamp wegens de vermissing van korporaal V09 uit Deventer, dat deze aanhouding in verband staat met een dezer dagen ontdekt feit, dat een daklooze in de kazerne te Amersfoort eenige* dagen vertoefde in hem niet toebe- hoorende militaire kleeren. In verband met de vermissing van kor poraal Vos uit Deventer, is onder Apel doorn een tweede persoon gearresteerd, die zegt Van Ka te heeten. De eerstaangehou- dene, die zich Bosch noemt, lieet vermoe delijk Springhoff althans men vond op zijn linkerarm de letters A. S. getatoueerd, ter wijl volgens zijn eigen verklaring de hol bewoner, die hij, naar hij zeide, slechts af en toe kwam bezoeken, Spririghof ge naamd is. In het hol bij Harskamp zijn een botor en jampot gevonden, door familie herkend als van korporaal Vos. Ingezonden iededeeüngen 45 Cent- per regel, Zaterdags 60 Cent. modelleu in Pelterijen. Speci ale inrichting voor het ver maken van alle soorten Bontwerken. 11869 H. A. TIMMERMAN, Hofl., N. Rijn 46. Tel. 142 KERKNIEUWS. Toties-cjuoties-afiaat op Allerzielen. Dr. A. C. M. Sehaepman schrijft in het „Centrum": Volgens beslissing van het H. Officie is dc toties-quoties-afiaat op Allerzielen te verdienen op 2 Nov. (d. i. van 1 Nov. te 12 uur 's middags tot middernacht 2 op 3 Nov.), maar indien volgens de Rubrieken Allerzielen op een anderen dag gevierd*' wordt, dén niet op 2 November, doch op dien anderen dag. Dit jaar nu wordt Aller zielen gevierd op Maandag 3 Nov.; zoodat die toties-quoties-afiaat dit jaar te verdie nen as van Zondag 2 Nov. 12 uur ys mid dags af, 36 uren, tot en met Maandag 3 Nov. middernacht. (Zie Acta Apostol'icao Sedfis, 1917, pag. 179). Het heeft Z. H. den Paus behaagd den hoogeerw. heer Th.'J. A. Bosman, deken van Amsterdam en den hoogeerw. heer G. H. F. Stoffels, deken van Haarlem, te be noemen tot geheim kamerheer.; Na een afwezigheid van ongeveer twee jaar is Mgr. Hensen te Rome teruggekeerd en heeft zijn betrekking als directeuiwvan het Nederlandsch Historisch Instituut her vat. Dezer dagen zal Mgr. Hensen door den H. Vader in bijzondere audiëntie worden ontvangen. RECHTSZAKEN. Groenlo. Bij een loontwist stak hij zijn ka meraad G. J. Reimers eeniige malen met een mes in de zijde. Uit een der verwonr dingen ontwikkelde zich een septische buik- vliesontstekiing, aan de gevolgen waarvan het slachtoffer een maand later bezweek. Het O. M. had 5 jaar gevangenisstraf zon der aftrek geëischt. De rechtbank veroor deelde beklaagde tot 4 jaar met aftrek der preventieve hechtenis. verduistering van stukken door een politie-agent. V001* de rechtbank te 's-Gravenhage stond gisteren terecht een agent-recher cheur van politie der gemeente 's-Graven- tiage, th'aris gedetineerd, ter zake dat hij op 3 Juli 1919, te Hazerswoude of elders als ambtenaar van een inwoner de belofte om hem 1000 gulden uit te betalen, heeft aangenomen, om opzettelijk een co- pieregister, bevattende copieën yan proces sen verbaal, welk register hij onder zich had, te beschadigen, door enkele bladen uit dat register te scheuren, welke bladen de aangifte door voornoemden man be vatte, over een berooving voor een bedrag van f 2000, gepleegd in een der publieke huizen. Haar maa vermoord. Gisteren werd te Alkmaar de behande ling van de zaak tegen Anna Berkhout, uit de Anna Paulowna, tegen wie de of ficier van justitie, mr. Heymans, wegens vergiftiging van haar man Pieter Meyne de vorige week 8 jaar had .geëischt, voort gezet. Verschillende getuigen werden gehoord, waarop de officier van Justitie zich rele veerde aan den eisch van den substituut- officier, n.l. 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. W. C. Bosman vroeg onmiddellijke invrijheidsstelling van bek!., waartoe de rechtbank geen termen aan wezig achtte en de uitspraak bepaalde op a.s. Dinsdag over 8 dagen. Mishandeling met doodelijken afloop. De rechtbank te Zutphen heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak. tegen den Duit- sqh§n deserteur H. L B., grondwerker te Gemeenteraad. Wegens vertrek uit de gemeente zal mevrouw Benthem-De Wilde ontslag nemen a-ls lid van den Raad. OEGSTGEEST, Gemeentepersonsel» Door den voorzit ter en secr. der combinatie, gevormd uit den Ned. Chr. Bond van personeel in publ. dienst, afd. Leiden-Oegstgeest en do afd. „Sb. Antonius van Padua" van den Ned. R. K. Bond van overheidspersoneel ,,St. Paulus" is in opdracht hunner organisa ties een adres aan den Raad dezer ge meente gericht, waarin zij vragen: 1. Geor ganiseerd overleg met de nationale organi saties; 2. een loon van f 27 per week niet prêmievrij pensioen en 4 eenjarige verhoo gingen van 90 et. per week; 3. invoering van dc 45-urige werkweek", 4. toekenning van 10 dagen verlof per jaar. Het adres gaat vergezeld van een me morie van toelichting. VOORSCHOTEN. R. K. Meisjesschool.De Eerw. Zuster Ancilla (in de wereld niej. M. M. A. Valk) hoofd der R. K. Meisjesschool te UIicoten, is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot onderwijzeres aan het Pensionaat der Eerw. Zusters Dominicanessen alhier. GOUDA. Toeslag gemeentepersoneer. Van de S.D.A.P. loden van den Raad was een voor stel ingekomen tot het doen van een uit- keering aan alle gemeentewerklieden van f 75. B. en W. stelden voor afwijzend te besluiten. Do heeren Kolijn, Muylwijk, Koemans en Polbarst, kwamen met een amendement om f 50 uit te keeren aan per soneel boven 21 jaar en bovendien f 10 voor elk kind beneden 16 jaar. Na veel dis cussie werd het aldus geamendeerde voor stel aangenomen. KATWIJK. Gemeenteraad. (Vervolg.) Hierna komt de begrooting in behande ling, die natuurlijk te lang is om in z'n ge heel te vermelden. Het voornaamste zullen wc aanstippen. De uitbreiding van het gasbuizennet eisclit een uitgave van f 12,000. De commis sie die rapport uitbracht acht het voor een gemeente als Katwijk gewenscht dat ook 's nachts telegraaf en telefoon alhier ge opend is. Tot heden was dit voor telefoon van v.m. 8 tot n.m. 9 uur, telegraaf v.m. 8 uur tot n.m. 7.30 uur. Ook B. en W. zijn deze meening toegedaan en stellen, voor dat door hen stappen zullen worden gedaan om hiertoe te geraken. De heer De Klerk had in vorige zitting voorgesteld om het presentiegeld te brengen op f 5. D^, com missie kan zich hiermede niet vereenigen en wenscht dit te stellen op f 3 per verga dering; B. en W. wenschen het ook te bren gen op f 5. De heer R. Ouwehand zegt te gen beide voorstellen te zijn. Waar loons- verhooging steeds in de lucht hangt en er toch eenmaal een grens zal moeten zijn, kan de heer R. Ouwehand, waar hij meent dat ongetwijfeld de raad zich wel meer zal moeten uitspreken tegen gevraagde ver hoogingen, niet beginnen met zelf bet voor beeld te geven en nemen voor hun zelf wat ze krijgen kunnen. Z. i. zal, wanneer dit alleen gaat ter ftïlle van een arbeiders- candidaat, deze vergoeding moeten worden gegeven door de organisatie wiens afge vaardigden deze vergoeding behoeven. Een ander middel geeft spr. bovendien nog aan de band, n.l. avondzitting. Spr. is tevens van meening dat de heer C. v. Duivenbode, waarvoor dit gigenlijk gaat, deze yerhqo- gïng wel niet.zal wenschen, als hij bedenkt dat dït de gemeente voor hem een kosten meebrengt van f 700 per jaar Andere ge meenten geven ook deze vergoeding niet tot f5 per vergadering. De heer C. v. Duivenbode zegt dat niet Amsterdam of Rotterdam, doch ook Leiden f 5 per zitting geeft, hetgeen hem door de zoon van het raadslid den heer v. Tol is meegedeeld. Als gevolg van een opmerking op de publieke tribune (waar beweerd werd dat in Leiden f 8 gegeven wordt) geraakte de heer v. Duivenbode in debat met een der heeren op deze tribune, waarop de heer v. D. een reprimande van den voorzitter kreeg, die zeide dat voor alles wat van de tribune kwam, de raadsleden hun ooren hadden te sluiten. Het voorstel om 's avonds te vergaderen werd verworpen met 94 stemmen. Presentiegeld te brengen op f 5 verworpen met 76 stemmen; vóór f 5 de heeren N. Parlevliet, A. de Klerk, H. W. Grimbergen, C. v. Duivenbode, Hoek, L. Kruit. Het voorstel om het presentiegeld te brengen op f 3 werd aangenomen met 10— 3 stemmen. Tegen R. Ouwehand, dr. Zijl- ker, C. v. Duivenbode. In behandeling komen de verschillende salarissen, waaruit we voor alle groepen opmaken, dat ze verhooging krijgen. De helastmgeontroleur, de heei de Jong, wordt gebracht van f 1600 op f 1800, politieagent Wag ter f 1480, Star f laüO, v. Egmond f 1533, inspecteur f 2400, Schaap f 1260. De heer R. Ouwehand zegt, dat in die perio dieke vei (boogingen hem iets onbillijks voorkomt. Een agent die f 1260 ontvangt heeft dezelfde behoeften als iemand die f 1500 krijgt. Hij zou deze personen in den vorm van toeslag- een toelage willen geven. De voorzitter is ook van meening, dat in de periodieke verhoogingen een bedenke lijke kant is. 't Is echter régel bij alle tak ken van dienst en moeilijk om daaraan, te ontkomen. De hoer R. Ouwehand wenscht er echter geen voorstel van te maken. De vergadering wordt verdaagd tot n.m. 3.15. Voor de burgerwacht is uitgetrokken een bedrag van f 500. Nadat een vraag, dece zaak betreffende, door den voorzitter was beantwoord, w4rd dit zonder stemming goedgekeurd. Bij de behandeling van den post brand weer vernamen we, dat de brand van on langs bij den heer Ouwehand, de gemeente f 3000 kost. De verhooging van salaris voor den se cretaris der gezondheidscommissie acht de heer de Klerk, onmoodiig, gezien uit het jaarverslag van doze commissie, hoe wei nig men presteert. De voorzatter is deze meening niet toegedaan en verdedigt deze tpnst, welke wordt goedgekeurd. De gemeente-opzichter heeft het, volgens B. en W. te druk en wenscht bij dit college aan te stellen een hoofdopzichter en een opzichter op een aanvangssalaris van resp. f 2100 en f 1800, maximum resp. f 2400 en f 2100. De heer R. Ouwehaaid vindt 't ver schil in salaris veel te klein en zou daar om liet aanvangsalaris van den hoofdop zichter willen gesteld zien op f 2400 maxi mum f 2-800. NaJangdurige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De brugwachter-nachtwacht Goemaat zal onder de le klas arbeiders gerangschikt worden en het salaris in verband hiermede ook worden verhoogd. .De heer Grimbergen vraagt of de brug op Zondagen ook geopend moet worden. Dit naar aanleiding va.n het feit. dat on langs 's Zondags de kerkgangers niet kon den passeeren, omdat er een schip in den brug aan den grond zat. Als gevolg van deize opmerking komt ook ter sprake de on diepte in den Rijn met als gevolg voort durende verkeersbelemmering. De voorzit ter zegt, dat de brug ook 's Zondags ge opend moet worden. Wat de ondiepte be treft, het gemeentebestuur heeft een kwes tie dienaangaande met Rijnland. Rijnland heeft altijd do Rijn uitgediept, doch geeft er nu den brui van. Wel wenscht Rijnland bij te dragen an do kosten. B. en W. zullen trachten bij Ged. Staten hun recht te vin den en binnenkort alvast onder protest de werkzaamheden, het uitdiepen, ter hand te nemen,omdat deze toestand niet bestendigd kan blijven. De bewaarschoolhouderes te Katwijk aan Zee krijgt f150, die te Kat wijk-Rijn f 100 verhooging, wordt resp. f 1000 en f 800.- De subsidie voor de tuber- culosevereeniging zal bedragen f 266. Kos ten secretariaat der arbeidsbemiddeling f 400. Op een desbetreffende vraag ant woordt de voorzitter, dat het distrifoutiebu- reau zoo spoedig mogelijk opgedoekt zal worden, 't Is nu echter nog onmogelijk in verband met de nog uit te geven brood- en suikerbons. Het bedrag der hoofd, omslag zal voor 1920 van f 115,000 op f 133,000 moe ten worden gebracht. De commissie van rapport wenscht de hondenbelasting te ver- hoogen tot f 5 per hond. B. en W. gaan met verhooging ook accoord, doch wen schen geen bedrag nog te noemen. Een nieuwe verordening zaj. worden gemaakt. Tot heden werd van de te heffen straat- belasting 70 pet. geheven (reeds enkele ja ren 30 pet. ontheffing). B, en W. wenschen voortaan de volle 100 pet. te heffen. Zulks geeft een meerdere opbrengst van f 6000. De heer De Klerk zou liever den H. O. ver- hoogen. Geen der leden ondersteunt Jit voorstel. Door den voorzitter toegelicht, wordt bet voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aang-enomen. De voorzitter zegt, nadat de begrooting is goedgekeurd, dat B. en W. voorstellen dc verschillende verhoogingen, toe te ken nen-aan werklieden en politie, wenschen te zien ingaan op 1 November a.s. Door som mige groepen was gevraagd vanaf 1 Jan. 1.1.; zulks laat de financieele toestanctonict toe, doch om den goeden wil te toonen doen B. en W. dit voorstel. Aangenomen. Een request is nog ingekomen van het hoofdbestuur v. d. Ned. Chr. Bond van per soneel in publieken dienst, vragende het reglement voor het dienstpersoneel te wij zigen .in dien zin als in het request aange geven. Een rapport van de commissie van fabricage en praeadvies op dit request wor den voorgelezen. Eindresultaat dat wijzi ging niet noodig wordt geoordeeld. Met een commissie van overleg had het Dag- Bestuur deze aangelegenheid reed^s uitvoe rig besproken Dr. Zijlker vraagt of "door B. en W. al een bepaling in de desbetreffen- de voorwaarden is opgenomen, waardoor wordt bepaald dat een onderwijzeres b j huwelijk wordt geacht te zijn ontslagen. De voorzitter zegt dat zulks niet het ge val is, om de eenvoudige redenen dat de Raad de bevoegdheid hiertoe niet bezit, doch dat ieder geval op zichzelf- zal beoor deeld worden, Een zelfde vraag, gesteld aan de Redac tie van ,,De Gemeentestem" wordt ook in dien geest beantwoord. Wel zal aan de pas benoemde onderwijzeres mej. H. Wasse naar worden medegedeeld dat de vorige onderwijzeres om deze reden ongevraagd ontslag heeft gekregen. Hierna sluiting der vergadering. L18SS. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Eenhuis, burgemeester. Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening ter beteugeling van het rooken door kinderen. B. en VV. stellen voor een viertal artikelen, waarin het roo ken van kinderen beneden 16 jarigen leef tijd wordt verboden en het verboden is aan kinderen beneden dien leeftijd rook werk le verkropen ten geschenke to geven of op an dere wijze te verstrekken. Overtreding hier van zal worden gestraft met hechtenis van hoogstens 6 dagen of een geldboete van hoogstens f 25. De verordening zal intreden op 15 Nov. a.s. De heeren A. H. Schrama, P. Waimerdam, C. Schrama en Lange veld stelden wijzigingen voor, eerstens om de leeftijdsgrens to stellen op 15 jaar en er bij te voegen, dat deze kinderen geen siga ren, sigaretten of tabak in brandenden toe stand bij zich mogen hebben. Aldus wordt besloten. Vervolgens is aan de orde een voorstel van B. gn W. tot het aangaan van een geMleenisig van f 55,000 ter bestrijding van verschillende crisis-uitgaven. Deze leening is verkrijgbaar tegen een pari-koers ren tende ten hoogste 56 pet., af te lossen te beginnen in 1920, jaarlijks ten minste een negende gedeelte van het oorspronkelijk bedrag, en rente en aflossing te voldoen uit de gewone inkomsten der gemeente. Dit voorstel wordt aangenomen. Punt 3 is een adres van verschillende" in gezetenen om de gemeente te voorzien van electrisch licht. De voorzitter zeide, dit voorstel toe te juichen, weshalve hij mede namens de wethouders voorstelt een com missie te benoemen om deze zaak te onder- Boeken. De heer Verduijn kan er zich mee vereenigen, doch vindt de argumentatie slecht gekozen, omdat het gas thans best voldoet. Dit laatste bevestigde de voorzitter omdat hij d/it zelf had nagegaan. Hij ont raadde echter om in deze met andere plaat sen samen to werken, dsar het anders juist zal gaan als destijds met de plannen voor de waterleiding. De heeren A. H. en C. Schrama vreezen dat electriciteit een scherpe concurrent zal zijn voor de gas- voorziening en de gasfabriek niet meer remdeeren zal. Bit wordt door den voor zitter en door de heeren Pijn acker en Lan- geveld bestreden, daar er overal bewijzen zijn dat de gasfabrieken naast electriciteits- voorziening bloeien. Dcfze heeren achten het met den heer v. Til een eisch des tijds dat Lisse in het bezit komt van electrisch® voorziening. Een commissie van onderzoek wordt benoemd, bestaande uit de heeren Langevéïd, Pijnaekecr en v. Til, benevens de burgemeester. Voorts kwam een adres aan. de orde van] enkele arbeiders-organisaties, verzoekende verlaging van den prijs van het muntgas. Dit adres was in handen gesteld van de gascommissie om advies. Geadviseerd werd te wachten tot 1 Januari 1920, weshalve dan het gas tegen den kostprijs zal worden verstrekt en vermoedelijk 18 cent per M3. zal kosten. Aldus besloten. Uit de mededeelingen bleek, dat was be- noemd door B. cn W. tot bestuurslid van de WoMnevereeni-rncr Volksbelang in de vacature Jac. Veldhuizen van Zanten de heer J. M. van Til. Aan de orde was thans de behandeling van de gemeentebegrooting dienst, 1920. Be gonnen we-rd_ met de uitgaven. Geen der loden maakte" gebruik van de gelegenheid om algemeen© beschouwingen te houden. De heer Warmerdam deelde vooraf mede, dat-door de commissie voor sociale aange legenheden was besloten voor te stollen ee-ii post van f 4000 te voteeren om mettertijd de Iconen der gemeente-ambtenaren te her zien. Verschillen cfe posten werden ver hoogd. De voornaamste hebben we aange stipt een laten we hier volgen. Die voor verlichting en verwarming openbare ge bouwen met f 50, vooral met het oog op de aparte kamer voor den secretaris. Even eens met f"50 de post van reis- en verblijf kosten. Ook de post k-osten telefoon mei f 50 daar.cle voorzitter de urgentie betoogde van een huistelefoon met overschakeling op het gemeente-huis. Bij de post huisnum- mering bleek, dat noodig een nieuwe num- f mering moet plaats hebben. Op voorstel van den heer C. Schrama zal de numme ring niet meer op de deurstijlen doch op bordjes geschieden en de gemeente niet meer in wijken doch in straten worden ver deeld, terwijl er in het vervolg in plaats van twee, vier stembureau's zullen zijn. Bij de post jaarwedden veldwachters werd door den heer Warmerdam gevraagd of de tijd niet gekomen is de politie alleen politiediensten te laten verrichten en voor het loopwerk een bode of concierge te be noemen. Andere leden steunden deze mee rling. Ook de voorzitter gevoelde hiervoor veelvooral met het oog op den op handen" goed water. De heer Warmerdam-zeide, van den heer Warmerdam werd besloten dat B. en W. in deze met. voorstellen zullen komen. De post straatverlichting werd met f 1000 verhoogd. Die van bestrijding be smettelijke ziekte met f 500. Bij de pust on derhoud* riolen en pompen werd door den heer Pijn a-cker aangedrongen de dorps pomp de eenige die wij hebben in orde te doen maken. Op dat punt is echter geen goed mater. De heer Warmerdam zeide, dat een 50 meter,,verder bij de voormalig^

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2