5)e£eidAcJve (Somatil BUITENLAND. BINNENLAND. pit blad verschijnt eiken dag, uitge?. Zon- en Fcesfd. pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, ,oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij {Dze agenten 18 ct. p. weck, f 2.40p. kwartaal.Franco p, post f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- jlail is voor de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling £5 ct.p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke tummcrs5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. lie Jaargang. DONDERDAG 30 OCTOBER 1919. Bureau STEEN SCHUUR 15 - LEIDEN. Inferc. Telefoon 935. No. 3053 Pos&us 11. De Advertentieprijs bedraagt 221/? cent per regt voor gewone advertentiën; Zaterdags 80 cent per regel. Voor ingezonden raededeelingen wordt liet dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worder aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 7o cents, van 30woorden Niet als. vóór den oorlog. Wij kunnen niet zóó leven als voor den oorlog. Vele arbeiders niet, maar ook ,n deze zijn volstrekt niet minder in aan- lal! colc zeer vele nict-arbeiders kunnen iiilks niet. Wij moeten ons van allerlei spenen, wat rroeger een dagelijksche behoefte, icn. Hoe velen onzer verruilden b.v. niet sinds lang de sigaar voor de pijp, terwijl het aantal keeren, dat er per dag gestopt wordt, ook voor velen aanmerkelijk is in- [ekrompora. Maar, als de eenige tol, dien wij aan wereldoorlog betalen zullen, is, .dat Hij allen op de zeer rijken dan na eenvoudiger zullen moeien leven, dan uilen wij toch niet anders kunnen zeggen, jan dat wij er bijzonder goedkoop cn misschien ook niet bijzonder goed? jjn afgekomen! Wij kunnen niet zóó leven als voor den orlog. Zulks mogen wij ook niet eiscbon; !e loonstandaard, het inkomen kan niet ut een dorgeOijke 'hoogte worden opge- oerd. Eenvoudiger moeten wij gaan loeren tven, met minder .behoeften". Niet na- urlijk zij, die voor den oorlog het reeds thraal hadden, maar allereerst zij, die oor den oorlog niet de minste zuinigheid het dagelijksche leven, in hun staat en land, betrachtten. En zoo zal er. medegewerkt worden tot stel van het over heel de wereld ge hokte voortbrengingsproees, tot aanvul- ng van het wereld-tekort. Èn zoo zal ook menige mensch in zijn ersoonlijk leven heter worden! E VREDE 11 NOVEMBER VERWACHT. DE VOLKSSTEMMING IN DU1TSCH- LAND. HET LOT VAN DANZIG. AMERIKA EN ITALIë DE TOESTAND IN RUSLAND. OVERZICHT. Naar de onderstaatssecretaris voor Buit- aken, Cecil Harmsworth, gisteren in het agerhuis te Londen meedeelde, hoopt in dat het vredesverdrag den llden No- embcr zal zijn geratificeerd en van dien alum af in werking zal treden. Een jaa.r dus heeft de Wapenstilstand ge aard en in dien tijd zijn de grondslagen legd voor récht en vrede. Of die gronct- jge'n hecht zuilen blijken zal de toekomst^ lèn leeren. Wij vreezen echter, dat Je' oelingen onder de volkeren nog een lan- in, bloedigen nasleep zullen hebben. Op dien datum zullen dan de volks tam ingen worden gehouden in ve r schil- .nde deelen, van het Duitsehe rijk. Noch- ms is van officieele zijde aan de Duitsehe ;eering nog geen kennis gegeven van de ststelling van den datum, waarop het ledesverdrag in werking zal treden. Een nieuw vraagstuk is wederom naar iien gekomen, n.l. het lot van Danzig, h geallieerde en geassocieerde mogendhe id hebben besloten van Danz'ig een vrije Uil te maken. Volgens de bewoordingen in het vredesverdrag moet de status van Smzie- vastgelegd worden door de be- irlijk aangewezen vertegenwoordigers in de vrije stad in overeenstemming met :Q hoogen commissaris, aan te wijzen ''or den Volkenbond. Maar het spreekt anzelf, dat de Volkenbond niet bestaat, «lang het vredesverdrag nog niet door la partijen is bekrachtigd. De meening in het gemeentebestuur, die door de ro ering in Berlijn wordt gedeeld, is dan ik, dat Danzig slechts aan de gezamen- jke grootemogendheden uitgeleverd zal innen worden. Het eind van het geharrewar over het [edesverdrag in Amerika, is nog niet te forzien. Zijn houding ten opzichte van de iiime-quaeslie is nog onveranderd. Italië il nogmaals een beroep dóen op de poli- ti in Washington, om het vraagstuk in >or Italië aannemelijken zin op te isscji. littoni echter zal zelf wel niet «1 .-vertrouwen stellen, in de meegaand- id (lozer politici. De bewegingen in Rusland geven nog steeds onwelkome gebeurtenissen te wach ten. Polen heeft zijn hulp aan Denjikin onttrokkon en dit zet weer moed bij aan Trotzky en Lenin. Engeland en Frankrijk zullen Koltsjak steun onthouden en Joedenitsj heeft om hulp verzocht bij de Finncin. Alles getuigt van een waren jan boel, die.Rusland den ondergang injaagt. Luxemburg. DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN. De definitieve, uitslag van de Kamer-ver kiezingen is de volgende: Katholieken: 27 zetels; radicalen: 7 zetels; socialisten: 9 zetels; de partij van Prurn: 3 zetels; de Volkspartij: 2 zetels. Duitschland. Spoorwegstaking in Balden. Te Mannheim, Heidelberg, Linndau Pn Schwetzinger zijn de spoorwegarbeiders Maandag j.l. gaan staken. De werklieden der groote spoorwegwerkplaatsen te Karls ruhe willen echter eerst de beslissing der Dinsdag a.s. te houden algemeene verga dering der Badensche spoorwegarbeiders- vereenigingen afwachten. Hongarije. De rogfcering blijft in functie. De christelijke sociale partij-organisatie der vrouwen te Boedapest hield gisteren voor den minister-president een betooging, waaraan pl.m. 5900 prsonen deelnamen. De minister-president sprak haar toe en verklaarde, dat de regeering besloten is op haar plaats te blijven en de macht slechts aan de nieuw te kiezen nationale verga dering zullen overgeven. Uit de soc. pstrtij getreden. De raad - der Hongaarschc lnilnarbei- ders, die ruim 100.000 leden telt, is giste ren uit de socialistische partij getreden. Italië. De quaestie Fiume. Reuter verneemt dat een.telegram.uit Londen weinig twijfel overlaat, dat liet laatste voorstel van Tittoni voor de oplos sing "(lew quaestie Fiurne niet aannemelijk is gebleken voor de Vereen. Staten. Er wordt echter gehoopt,d at de quaes tie ten slotte zal worden opgelost én ver nomen wordt dat een nieuw krachtig be roep is gedaan door den Italiaanschen premier op de regcering der Vereen. Staten. De Biit-srhé en Franschc regcering doen wat zij kunnen om verlichting lc brengen in hetgeen een niéuwen kritieken toestand Rusland. De blokkade van Rusland. In het Engelsche Lagerhuis hoeft Dins dag Harmsworth als vertegenwoordiger van het departement van buitenlanscho ..aken, desgevraagd meegedeeld, dat tot dusver geen antwoorden ingekomen zijn vaan neutrale regeeringen of Duitschland over de quaestie van een feitelijke blok kade van Rusland. De geallieerde oorlogs schepen hadden instructies om schepen, op weg naar Rusland, terug te doen keeren, doch dit vormde vólgens Harmsworth geen blokkade van het land. Koliscïiak. De ,.Sun" verneemt uit Londen, dat En geland en Frankrijk het er over eens zijn geworden om hun steun aan Koltschak te onttrekken. Vereenigde Staten. Dreigende spoorwegstaking. •-t Reuter seint uit Chicago dat de verte genwoordigers van 1200 spoorwegcmpJoyé's besloten hebben, morgen te staken, wan neer hun eischen niet worden ingewilligd. •Er zal ook elders onder het personeel ge stemd worden. De havenarbeiders. Tweehonderd havenarbeiders zoo ver neemt. het H. N. uit New-York die Dins dag aan het werk wilden gaan, werden aangevallen door 1000 stakers. Er zijn on geveer honderd schoten afgevuurd en ver scheidene personen werden gewond. Vrijgelaten. De Ameiikaansche consulaire agent-Jen kins die door Mexicaansche bandieten te Pueblo was gevangen genomen, is Zondag vrijgelaten, blijkens een telegram, door zijn vader ontvangen. Amerika. Infernationalal vrouwencongres. Vrouwen van nagenoeg alle groote lan den der wereld zijn in eerste internatio naal congres samengekomen, teneinde be sprekingen te houden over het gebruik van kinderen als werkkrachten en over de vrouwen-bescherming in de industrie-be drijven. De besluiten van het congres zullen' aan de internationale arbeidsconfercnlie wor den voorgelegd. Buitenlandsche Berichten. FEUILLETON. VERWISSELD. De ziel was het lichaam ontvloden: die- stilte lieerschte in het. vertrek. De dokter had de sterfkamer verlaten en Heen zat nu de weduwe aan het doods- ed; ze staarde in de dierbare trekken als i'de ze het geliefde beeld voor eeuwig in tor herinnering vastleggen. Eenige we- in geleden had de vrouw hem nog in vólle aondheid voor zich gezien, en nu Eenige oogcnblikken geleden hadden zijn ?pen nog geantwoord op de vraag: hoe zich gevoelde, had hij haar nog de tod gedrukt, maar nu was iedere vraag irgeefsch, nooit zou ze zijn stem meer Tien. Een heldere kinderstem in de kamer tomaast deed de weduwe uit haar som- gepeins ontwaken; ze stond op en trad aangrenzende vertrek binnen. Daar Daar dochtertje op de sofa en wees op dansende licht der kaars, poeder, de kaars is haast opgebrajid", hel kind. „Meteen is het hier heele- tol donker." Een oogenblik laf er verspreidde een 'Uwe kaars haar vriendelijk licht door kamer, en de kleine bladeide weer in liet prentenboek dat voor haar lag. De dwerg op het kleine paardje,-die in volle wapenrusting aan de zijde, van een in scharlaken gekleed én reus voorttrad, wek te haar bewondering op, en een kreet van blijde verrassing kwam over haar lippen. Verschrikt keek ze echter op hetzelfde oogenblik haar moeder aan, maar de arme vrouw sprak: „Maak nu maar pret, kind, je vader hooit er toch niets meer van." De bitterheid dezer woorden ging voor de kleine natuurlijk geheel verloren. Ze wist alleen dat ze nu niet meer stil behoef de te zijn, maar waarom och, dat kwam er niet op aan. „Waarom zou ik het haar zeggen", dacht, de weduwe. „Ze hooft hel morgen altijd nog vroeg genoeg; een uurtje schreien en dan is alles weer voorbij cn is een nieuw stuk speelgoed voldoende om haar te doen vergelen, wat zij verloor." De weduwe keerde naar de sterfkamer lenig, liet was bi:i:en op straat even rus- lig als hier: het plaveisel was met zand be strooid om het geluid der wagens te "dempen. Dat was niet om haar echtgenoot gebeurd: die kosten had ze oók onmogelijk kunnen drogen. Maar in hetzelfde huis, alleen twee verdiepingen lager, lag een voornaam, schatrijk dokter ziek, en daar was geld genoeg om ook het minste geraas te verbannen. Vorstelijk huwelijk. *- De Pauselijke nuntius, Mgr. Nieotra, zal op G November te Luxemburg het huwe lijk (inzegenen van groothertogin Char lotte en prins Felix van Bourbon Parma. Een bcest-mensch. Het Assisenhof van Brabant (België) heeft Florcnt Jochmans; oud 35 jaar, van beroep koffiehuisbediende, ter dood ver oordeeld wegens moord op zijn moeder en zuster in Januari 1918 gepleegd. Do be klaagde ontkende alle schuld en beweerde dat de moordenaar een Duitscli soldaat was. dien hij in 191! te Berlijn had ont moet. Toen hij op een dag thuis kwam beweert de beklaagde vond hij dezen soldaat, met wien hij te Berlijn deel had uitgemaakt van een valschemuntersbende, bij de lijken van zijn moeder en zijn zus ter. Zij troffen een schikking omtrent de verdeeling van deri buit, die op de vrou wen werd bevonden. Jochmans kon echter geen enkele nadere aanduiding geven om trent dezen soldaat: alleen wist hij te ver tollen, dat doze Willy Berckman heette. Gebleken is dat Jochmans. zich na den moord naar Brussel heeft- -begeven en daar aan den rol is gegaan. Twee danse ressen kwamen o.a. getuigen, dat hij met haar uit geweest was en handenvol geld had uitgegeven: De jury geloofde van het verbaal omtrent den Diiitsc-hen soldaat niets en sprak het schuldig uit, waarop het doodvonnis volgde. Brand. Te Bradford heeft een geweldige brand gewoed in een groep wolfabrieken. Over een terrein van een mijl i»\ omtrek werden de fabrieksgebouwen vernield. De schade wordt op meer dan 2.400.000 gulden ge raamd. Ongeregeldheden in Egypte. Er zijn te Alexandria twee personen ge dood en tien gewond bij het schieten door de troepen op. een oproerige menigte. De politie had de menigte niet kunnen ver spreiden en het was tot een ernstige bot sing gekomen, waarbij liet gepeupel ge bruik maakte van stokken, steenen en fjeéschen en 27 politiebeambten gewond werden. Gort. De minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel heeft, nu de rijslvoorraad hier te lande tijdelijk schaarseh is geworden, gemeend, door verstrekking van gerst tegen verlaagde prijzen aan de gortpelle- rijen de gort binnen het bereik te moeten brengen van alle klassen der bevolking. In verband hiermede zijn voor gort met ingang van 1 November e.k. de volgende maximumprijzen vastgesteld: a. in den groothandel f 32.50 per 100 K.G. (af fa briek);- h.vin den tusschenhandel f 34.25 per 100 K.G. (af pakhuis grossier); c. in den kleinhandel f 0.40 per K.G. Uitvoer van darmen. De minister van Landbouw heeft beslo ten, met ingang van 31 October tot nadere aankondiging dispensatie te vcrleenen van het vgrbod van uitvoer van darmen. Zoolang der verleende dispensatie niet Welk een troost was het voor Isabella Ranieri geweest, dat deze voorzorg ook haar geliefden zieke ton goede gekomen was! „Moeder, moeder!" riep de kleine onge duldig. De arme vrouw gaf geen antwoord. Toert kwam dc kleine uit de andere ka mer naar haar toe en fluisterde zacht: „Wel te rusten, mama!" Nog geen antwoord. ,,Ze is zeker in slaap gevallen", dacht de kleine Steffi, en papa mag ik toch ook niet wakker maken!" In den laatsten tijd had de kleine zich steeds zelf moeten uitkleedcn, daar de moe der het te druk had met den lijdenden echt genoot. Maar toch was ze altijd nog even aan het bedje gekomen om haar kind een nachtkus te geven. Dit bleef nu ook achterwege. Nog nooit was het kind zoo angstig naar bed gegaan. ITet venster sloot niet goed en de wind schudde aan de deur, alsof er iemand in het veil rek wilde binnendrin ger Steffi kon dan ook in het begin niet in slaap komen, maar de vermoeienis over won spoedig haar angst, cri niels was er meer in de kamer te hooren dan het getik der wandklok en de regelmatige ademha ling der kleine. Maar haar slaap duurde niet lang. Plotseling schrikte ze uit haar zal zijn ingetrokken, zal de uitvoer van darmen aan geen enkel voorschrift of be perkende hdpaling zijn onderworpen. Veevoeder uit afvalproducten. Gelden voor de proef i n s ta 1- latie aangevraagd. Ingediend zijn wetsontwerpen tot aan vulling en vei'hooging van het tiende hoofd stuk der Staatsbegrootingen voor de dienst jaren 1917, 1918, '1919 (kosten proefinstal latie tot verwerking van afvalproducten tot veevoeder). In de Memorie van Toelichting verwijst de minister van Landbouw naar de vroeger gegeven uiteenzetting van de resultaten, waartoe dc bemoeiingen van ile regcering met de fabricage van veevoeder uit afval producten. hebl.cn geleid. De minister voegt hieraan nóg eenige mededeelingen toe, waarbij hij eraan her innert, dat de proefinstallatie voor een grout dcc! afbrandde. De door den brand veroorzaakte schade kan worden gesteld op circa f133.000. Uit dit overzicht, 'door den minister ge geven van de kosten der proefinstallatie, blijkt, dat de uilgaven over de jaren 1917, 1918, 1919 in totaal hebben bedragen rasp. f 123.G58.44i, fG85.4G3.88 en f 1031 10486. Op grond van deze cijfers wordt voorge steld, het bereids voor hot dienstjaar 1917 toegestaan bedrag var. f 60 000 -{o verhpo gen met f Gt 000 en voor de dienstjaren 191S cn 1919. onder nieuw ontworpen-begroo- tings-artikelen beschikbaar te stellen be dragen van onder scheidenhjk f 636.000 cn f 104.000. Gezamenlijke aankoop door gemeenten en winkeliers. Dc leden vo.n den Raad der gemeente Hoorn hebben een voorstel ingediend, om aan B. en W. een predict te -vcrleenen van f 8000, ten behoeve van de verstrekking van Ameiikaansche schoenen, rechtstreeks docvr de gemeente. Aan B. en W is gebleken, dat hij de schoenwinkclicrs do overtuiging- bestaat, dat <le Amorikaansche schoenen, waarvan ze een kleine partij voor eigen rekening willen ontvangen, zeer matig aftrek zullen vinden. Waar B. en W. overtuigd zijn van den goeden wil der winkeliers, stellen ze voor, het voorstel te verworpen. Na zeer uitgebreide discussies is het voor stel der soc.democraten met 6 tegen 4 stem. men verworpen. Daar de winkel-iets bereid waren, 144 paar werkschoenen cn- 120 paar bottines Voor eigen risico te nomen, stelde de finan- cioele commiss'o voor, liet meerdere, dus 144 paar werkschoenen cn 249 paar hotli nes vöoV rekening der gemeenten te nemen Besloten is ten slot voor rekening der gemeente te koop en 288 paar werkschoe nen cn 360 paar heerenbottines, terwijl B. en W. zijn gemachtigd, betreffende dén verkoop naar omstandigheden te handelen. De zaak van Groenendael. Uit Parijs wordt aan de ..Iel." gemeld, dat <le New-York Herald!' ten aanzien van mr. Van Groencndael ontkent, dat do door hem op touw gezette actie, om een plebisciet in Limburg uit te lekken, aan de Nederlantlsche regcering door de Ameii kaansche ambassade te Brussel zou zijn medegedeeld. Het blad merkt bovendien op, dat de Amerikaansclie gezant in Brussel sinds eenige weken in Amerika vertoeft. Een legaat van een milijoen. Wijlen mejuffrouw H W. van Kuyk te Arnhem heeft een miilioan vermaakt aan de Dullcrtstichting aldaar. Deze stichting is een neutrale vereeniging, die weduwen, inval'iedon en zieken geldelijk steunt. Als regel moeten zij. die door dc vereeni ging geholpen worden, te Arnhem woon achtig .zijn. De statuten bepalen echter, dat een derde gedeelte van het beschikbare kapitaal eventueel gegadigden elders wo nende ten goede kan komen. Pauselijk gunstbewijs voor „Vrouwenadel." Z. II. de Paus heeft een vollen aflaat verleend, ook op een der -zielen in het vagevuur toepasselijk, te verdienen door de leden dor vorecniging „Vrouwenadel," mit-s zij, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, een kerk of openbaar bedehuis belzoeken, en daar cenigen tijd bidden tot intentie van Z. If., op een der Zondaget in dc maand Mei, waarop door de vereeni-i ging het. Kerkelijk jaarfeest gevierd wordt. De vereeniging Vrouwenader* stelt zictf ton doel, de christelijke beginselen betref fende de zedigheid der vrouwelijke kleeding in beoefening te brongen en bij anderen la verspreiden,. Tegenover de l'ichtzinniga cischen der hedendaagsche anode heeft zij een concreet program van christelijke eischen inzake 'de kleed in g, door Z.D.H. Mgr. van de Ven eigenhandig geschreven, in haar statuten vastgelegd, teneinde, op doeltreffende wijze do höerschende mis bruiken te kunnen bestrijden. Dc vereeni ging heeft een etigen, om de twee maanden verschijnend orgaan, waarop ook niet- leden zich kunnen abonnceron. Statuten en verdere inlichtingen zijn te verkrijgen Dij het secretariaat an ..Vrouwenadel", Graafsche weg 14, te Nijmegen. R.-K. MIDDENSTANDCONGRES. (Vervolg.) Wij geven hier een beknopt overzicht van dit belangrijke congres. Op verschil lende der besproken onderwerpen zullen wij later nog wel uitvoeriger terugkomen. Dinsdag hebben dc congressisten zich na eên pontificale If. Mia in de Kathedrale Kerk te Breda* vereenigd in Concordia. Hier werd het welkom toege roepen door den voorzitter der rcgelings- commissie, don heer F. Mouwen. De voor zitter van het congres, de heer W. Fran sen Jzn., te Leeuwarden, hield de ope ningsrede. Rector P. Stroomcr hield vervolgens een inleiding over de stands- en vakorga nisatie, samengevat in de volgende stellin gen! I. In het maatschappelijk samenstel ne» men onderscheidene groepen van men-» schen een hun eigen plaats of stand in. On der deze vinden wij ook den handeldrij vend en en industrieelen middenstand. II. Bij de oplossing van het midden sfan dsvraagsl uk is organisatie voor den middenstand onontbeerlijk. III. Deze organisatie noemen wij stands* organisatie, meer nog om do taak liaan opgelegd, 'dan om dc personen, die in haar samenkomen. IV. Deze organisatie heeft, tot taak naar .beste vermogen alle belangen te bekarti* gen, allo gevaren te bestrijden, welke soe- ciaal den middenstand raken, cn die ver band houden met de toestanden, waarin -deze klasse van burgers verkeert. V. Om haar taak op doeltreffende wij zo uit te voc-ren, lieeft do slandsorganisatie, zoo dikwijls zulks noodig blijkt, speciale instellingen of organisaties in liet leven te roepen, welke ieder oen haar speciaal aangewezen belang te behartigen hebben» VI. Een der meest noodige speciale or ganisaties door de slandsorganisatie. deh middenstanders in hoi leven te roepen is de vakorgapisatie. VIL Bij het vcrleenen van een onont beerlijke vrijheid van beweging aan dezo speciale organisaties blijft hot bewaren van een hoogcre eenheid voor dc hoogero volmaaktheid een essentieel vcreischle. VUI. liet is ten hoogste gewenschl, dat de standsorganisatie zich wete aan te slui- de standsorganisatie van do Kerk, die in bisdommen is verdeeld. De stellingen worden met algemeenö stemmen aangenomen. Hierna heeft het woord gevoerd mr. ba ron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad. Ilij zeidc, dat de regee ring in deze dagen de middenstandsorgani satie tegemoet is gekomen door de instel ling van den Middenstandsraad. De voorzitter van het Santos-fonds, dó heer F. A. R. v. d. Bichelaar, deed een- beroep op de aanwezigen orn het Santos- fonds te steunen. Dinsdagmiddag heeft de heer M. vart Hout, burgemeester van Helmond, en eere voorzitter der Bossche Diocesane Hanze, een inleiding gehouden over ,,De midden stand cn de belasting-politiek". Na con uitvoerige uiteenzetting kwam' •spr. tot de volgende conclusion: lo. dat hel. con eisch is van billijkheid en rechtvaardigheid, dat alle belasting ge heven wordt naar draagkracht, d. i. op grond van alle te dien aanzien van invloed zijnde factoren; 2o. dat, ter meest volkomen verwezenlij- eerstc droomen op, maar welk een ont waken! De gordijnen van het poppenbedje naast haar ledikant stonden in brand cn reeds bedreigden de vlammen haar hoofd kussen. Een kreet van schrik ontsnapte haar lippen, maar ze was nog te slaap dronken om zich te kunnen bewegen. „Moeder, moeder, ik verbrand",' klonk het angstig. Daar verscheen de weduwe, doodsbleek en met verglaasden blik op den drempel. „Help, help, moeder", smeekte het kind en strekte de armpjes naar haar uit. De arme vrouw dreigde ineen te zinken. ..Ik kan niet", klonk het van haar doods- bleeke lippen. Daar grepen de vlammen de lichte deken aan, die Steffi's lichaampje bedekte. Met een ontzettenden kreet sprong Isa bélla too». De moederliefde gaf haar plotse ling de verdwijnende krachten terug. Het volgende oogenblik had ze de arme Steffi ongedeerd in haar armen, maar ze ver mocht slechts enkolc schreden te doen: toen zonk ze bewusteloos ter aarde. „Bent u ziek, moe?" vroeg het nog hevig verschrikte kind. Geen antwoord. De arme moeder was inderdaad doodziek. Ze strekte de hand uit naar de tafelschel en bracht deze heftig in beweging. Eenige minuten gingen er in angstig wachten voorbij, maar er kwam niemand. Wie zou er ook komen om dq ongelukkige vrouw hulp te brengen! Nog eens slaagde ze er in zich op te richten. Met wankelenden tred ging ze naar het raam, opende het en trachtte om hulp te roepen, maar niemand hoorde haar, Met do handen krampachtig voor zich uitgestrekt en recels met dc lcleur dea doods op het gelaat, wankelde ze naar da deur eh trachtte tevergeefs deze te openen. „Wat zal er van mijn kind worden, als ik sterf", dacht ze in sombere wanhoop, en een bitter zelfverwijt vervulde haar bij dc gedachte aan do vele malen, dat'ze do genoegens der wereld had verkozen boven de zorg voor haar lieve kleine. „Verdraag uw ongeluk met geduld en verhef uw hart tot God", had de priester, gezegd, die haren echtgenoot in zijn laat ste ure had bijgestaan. Ach, het was al zoo langen tijd, dat za niet meer tot God had. Wol had men haar. als kind geleerd haar morgen- en avond gebed te bidden: wel was ze in haar jeugd des Zondags met haar moeder naar da kerk gegaan, maar als echtgenoote en moeder was Isabella er o zoo spoedig toti gekomen, die vervulling van haar góds» dienstplichten te verwaailoozen. (Wordt vervolgdJ

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1