Ponk, Ileerengracht, bij de Vijzelstraat. Hel personeel van die bankinstelling, waar avondwerk werd verricht zou voor het be zoeken van de vergadering geen verlof hebben kunnen krijgen. Vóór het bankge bouw werd luidruchtig gedemonstreerd. Om erger te voorkomen, vei'spreidde de politie, die te paard en te voet aanwezig was, de demonstranten. Rechtzaken. Het spoorwegongeluk bij Weesp. Gistermorgen is voor de eerste kamer der Amslerdamsche Rechtbank een aantal zaken aanhangig gemaakt tegen de H. IJ. S. M., waarbij deze Maatschappij aan sprakelijk wordt gesteld voor liet groote spoorwegongeluk bij Weesp op 13 Septem ber 1918, en waarbij een 25-tal slachtoffers of familieleden sen eisch tot schadevergoe ding hadden ingesteld, liet dienen van eisch in deze zaak werd gisteren uitgesteld lot Dinsdag 25 November a.s. „Doofstomme" inbreker. Gisteren deed de vierde kamer der recht bank to Amsterdam uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigen Duitschen deserteur Friedrich Fritz Bphrendt, die vanuit het gesticht ,,Door liefde Saamgebracht" aan de Wcstcjmarkt, waarin hij 2V-j jaar lang de rol van doofstomme speelde, versehil- le.nde inbraken in naburige perceelen on- dei nam. De Rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig en veroordeelde hem tot 2i/f> jaar gevangenisstraf. De eisclr was 3jaar. Diefstal v9n vee uit de weide. Vrouw v. .N te Den Dungen was uit de ouderlijke macht over hare 7 jonge kinde ren ontzet en leefde vervolgens met Albers-, Om aan den kost te komen, ontvreemdde ze een vaars uit de weide en verkocht die voor f 80. Het O. M. eischte 2 jaar gevan genisstraf. DE MOORD IN HET OOSTZANERGAT. Voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam zijn gisteren-de twee zaken be handeld in verband niet den moord op den 13-jarigen Dirk van Leeuv&n in het Oost- zanergat. Men zal zich herinneren, dat cle 33-jarige behanger D. V. en de 18-jarige kantoorbe diende S. aan den 13-jarige Dirk van Leeu wen opdroegen een door hen opgestelde valsclie kwitantie van f 760.95 bij dc Anist. Handelsbank te innen. Toen de jongen dit had gedaan en zij hoorden, dat van Leeu wen de kwitantie met zijn eigen naam had afgeteekend, wat voor hen gevaarlijk was, besloten zij hem uit den weg te ruimen. Zij spraken met den knaap af, dat hij 's middags te 3 uur op den Dam zou ko men. Zij zouden met hun drieën gaan va ren en er ook voor zorgen, dat hij een goed kantoor kreeg. De knaa.p góng met hen mee. Zij spraken af, dat S. aan den Westerdokdijk een bootje zou huren. Deze voer met de boot naar de Zoutkeetsgracht, waar hij V. en het. knaapje aan boord nam. Er- is toen geroeid in de richting van het Oostzanergat. Daar sprong S. aan den.wal met bet boottouw' in de hand. Op datzelfde oogenblik liet V. opzettelijk een riem lin het water vallen. Hij zeïde tot Dirk van Leeu wen: Haal jij dien riem op. Hierop buide de knaap zich. V. greep toen den jongen in den nek en deukte zijn hoofd in het water. S., die-dit op den wal zag, slaakte een kreet en in zijn, verbouwereerdheid liet hij het touw los, de boot dreef toen naar liet midden van het water. V. lichtte daar op den knaap, die zich verzette, uit tie boot en/ rustte niet alvorens hij aan het leven een einde had gemaakt, S. kwam daarna weer in de hoot en heeft V. ergens aan wal gezet en de vlet alleen bij den b oo tj e sverhuu rd er teru ggebraeht Naar men weet heeft V., ondanks de per tinente verklaring van S., dat de zaak zich aldus had toegedragen, hardnekkig alle schuld ontkent. Het eerst staat terecht de kantoorbedien de S., beklaagd van valschheid in geschrif te en gebruikmaking daarvan. De belangstelling op de gereserveerde en publieke tribune was buitengewoon groot. Ook de advocaten-banken waren geheel ge- vuld. Het O. M. werd vertegenwoordigd cloor den subst.-officier van justitie mr. A. ba ron van Harinxma fhoe Slooten. Elf getuigen waren in de eerste zaak ge dagvaard. De president onderwierp den bekl. S. aan oen verhoor. Hierbij bekende S. het plan beraamd te hebben tot het ontwerpen der yalsche kwitantie. Door V., die sinds 1J/*> jaar kennis had aan zijn moeder, is bekl. daartoe gekomen. Bekl. had een af druk genomen van een stempel dor firma Bruno Rechnilz, bij welke firma hij tot 19 Apnil in dienst was. Bij den drukker in de Jacob van Campen- slraat werden de kwitantiei-f o rmulieren ge drukt en verder liet men stempels maken bij een firma in_ de Amstelstraat. Daarop werd cle kwitantie uitgeschreven. Op de achterzijde der kwitantie plaatste bekl. de lmndteekening van Bruno en Rechnilz, a'smede de stempels „14 dagen zicht" en bolnalbaar bij de Amsterdamsche Handcis bank". Bekl. beeft vervolgens de cijfers „14,, voor „14 dagen zicht" veranderd in ,,3". V. heeft toen in de Vijzelstraat een jon gen aangesproken, aan wien hij vroeg, do kwitantie bij de Handelsbank te innen, lader bleek bij Dirk van Leeuwen deze op dracht, gegeven te hebben. Bekl. heeft van V. f 2.50 gekregen, welk bedrag bestemd was voor Dirk van Leeuwen, als beloonjn-o- voor diens boodschap. Bekl. wachtte voor liet gebouw der Handelsbank op Dirk, die hem het geinde bedrag a f 760.95 overhan digde. Bekl. heeft daggeld aan V. gegeven, die aan het. Droogdok op hem wachtte. De president: „Deed u dit om u zelf te be hoord eel en?" Bekl. S.: „Ik jyist nk$ vrat) ik zou krij gen en deed het niet óm mij te bevoor- deelen." Hierna ving het getuigenverhoor aan. Vervolgens zou liet. woord zijn aan den subst.-griffier van justitie tot het houden van zijn requisitoir. De verdediger mr. J. de Vrieze verkreeg evenwel verlof tot de rechtbank een for meel verzoek te mogen richten. De verdediger wilde het geding S. ge schorst zien, daar hij vani meening was, dat de strafmaat ongetwijfeld van invloed zou zijn op het gebeurde in de volgende zaak van V. De figuur van S. geeft volko men aanleiding tot dit vermoeden. De ver dediger vroeg cle schorsing van liet. geding- lot na de behandeling van de zaak V., of in elk geval tftt na het getuigenverhoor in de -za'ak. Na liet getuigenverhoor in het geding Visser zouden dan. het requisitoir en het pleidooi in deze zaak gehouden kunnen worden. De officier van justitie, mr. A. baron van Harinxma thoc Slooten, zeidc zich geheel te zullen ref creëren aan het oordcel der rechtbank. Na in raadkamer tc zijn geweest, besMste dc rechtbank, dat dc behandeling van de zaak zou worden geschorst tot a.s. Donder dagmiddag 3 uur. De middagzitting was gewijd aan het ver hoor van beklaagde Visser. Bekl. ontkent het ten laste gelegde, zegt alleen omgang gehad te 'hebben met de moeder van Snijder en vroeger alles gelo gen te hebben, omdat hij zich niet met de zaak wilde linialen. Do president ging vervolgens het gehee'e verloop der zaak na, waarbij bekl. meestal ontwijkende antwoorden geeft, Het verzoek van den verdediger, mr. de ITartog, Snijders buiten eede als getuige te hooren, wordt afgewezen. Het verhoor van Snijders ving hierna aan lin tegenwoordigheid van Visser, die onafgebroken zijn oogen op Snijders ge vestigd houdt. Bezwarende verklaringen voor V. wor den door S. afgelegd. Den president, bierep wijzend, voegt V. toe, dat alles een opeen stapeling van leugens is en dat hij geheel onschuldig is aan den moord. Commissaris Heeroma wijst op de tegen strijdige verklaringen door bekl. V. afge legd. die nagenoeg alle verschillende ver klaringen als „abuis" bestempelt. Nadat, het verhoor was afgejioppen werd de zaak geschorst tot Donderdagmorgen 10 uur. DE MOORD TE ST. OEDENRODE. T e_g e n Lubig en B r i 11 e s I ij p e r levenslang g c i s c li t. Voor de Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch stonden gisteren terecht de daders van den afschuwelijken moord op den heer II. C. van Kiuijsdijk, directeur der iSt. Oda-fabriek te St. Oedenrode op 25 April j.l. De beklaagden I. Brilleslijper en S. Lu- big, beiden kooplieden te Amsterdam, wor den beschuldigd te zamen eh iu vcreeiiiging na in kalm overleg en'rijp beraad daartoe het plan te hebben opgevat, opzettelijk en met voorbedachten racle v. Kruijsdijk van het leven te hebben beroofd, althans te hebben mishandeld door hem met een mes of ander scherp voorwerp zoodanig te slaan, te steken en te snijden, dat deze kort daarop is overleden. In de zaak tegen Brilleslijper zijn 13, in dien tegen Lubig 11 getuigen gedagvaard. De 19-jarige koopman P. W. v. d. Wil denberg uit Gestel wordt beklaagd aan Brilleslijper en Lubig gelegenheid, midde len en inlichtingen te hebben verschaft tot het plegen van hun misdrijf door tot dat doel opzettelijk aan beiden mede te cleclen, dat er des Vrijdags eens in cle '14 dagen en ook op 25 April 1919 wel circa f 10,000 op de boterfabriek was, welk geld zich bevond in een brandkast en door hun mede te doe len, op welke wijze de brandkast was te openen en dat de sleutels van de brand kast van Kr. bij zich droeg, dat 's-mid dags circa 5 uur het werkvolk de boterfa briek steeds had verlaten en K. zich dan alleen daar bevond, die maar een boertje was en gemakkelijk te overmannen, en door hen op de hoogte te brengen van.de plaatselijke gesteldheid van de boterfa briek; en voorts dat hij opzettelijk van Brilleslijper als geschenk heeft aangeno men ongeveer f 220, welk geld door diefstal of ander misdrijf was verkregen. In deze zaak waren 10 getuigen gedag vaard. Onder buitengewone belangstelling be gon gistermorgen dit proces. Brilleslijper en Lubig zagen er onverschillig uit. Wil denberg scheen onder den indruk. Nadat de dagvaarding van Lubig was voorgelezen, verzocht- dc verdediger van Brilleslijper beide beklaagden niet 1p zamen te verhoeren, daar in de dagvaarding twee personen worden beschuldigd van hetzelf de feit, De rechtbank schijnt den c-enen be klaagde tegen den anderen te willen uit spelen. Daardoor wordt de taak van den verdediger onmogelijk. Wanneer de recht bank niet op het verzoek ingaat, zal pleiter er zich ónder protest naar schikken. De rechtbank ging daarna in raadkamer. Na heropening der zitting deelde de pre sident, jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer, mede, dat de rechtbank geen termen yond om op het verzoek in te gaan. Zij zal" ech ter het belang der verdedigers met de meeste zorg in het oog houden. Lubig verklaarde bij zijn verklaringen te blijven voor den rechtercommissaris afge legd. Brilleslijper had hem gezegd, dat er een zaakje was op een'kantoor. In een café te Eindhoven is van den Wildenberg bij hem gekomen. B. en van den W. fluister den met elkaar en toen werd op aanwijzing van v. d. W. besloten de boterfabriek te St. Oedenrode te gaan bestelen. Men zou den directeur binden en een klap geven. De buit zou worden verdeeld en van den W. zou ook een deel krijgen. Lubig zou den directeur op den grond gooien en Brilleslijper zou op hem gaan liggen. In de fabriek gekomen werden zij te woord gestaan door een man met stof jas aan. Zij zagen geen gelegenheid den diefstal té plegen en keerden naar Am sterdam terug met het plan later den dief stal te beproeven. Van den Wildenberg zou daarvoor nadere aanwijzingen geven. De président brengt, de verklaringeruvan Lubig voor den rcehter-cominissaris in ner- innering, waarbij bij verklaard had den directeur een klap te hebben moeten geven als B. een teeken gaf. Hij durfde niet* waarop beiden zijn heengegaan. B. verweet Lubig dat hij een lafaard was. Eindelijk zijn ze weer teruggekeerd en hebben de misdaad gepleegd. Lubig zou den directeur aan den pols hebben verwond, terwijl B. diens hoofd vasthield. Lubig heeft het mes weggesmeten en B. heeft daarna den di recteur een snqcle in den hals toegebracht. Het geld is door B. weggenomen. Beklaag de bevestigde de mededeelingen van den president over de verdeeling der buit, en erkende een met bloed bevlekten broek van B. te hebben meegenomen. Op de vraag of hij den directeur; beide polsen beeft afgesneden, zegt bij niets meer er van ie weten. Ook weet hij niet waarom B. het scheermes bij zijn barbier heeft meegenomen. Dr. Metrrop verklaart- dat de lralswonde is toegebracht door een persoon die. boven of rechts van den .getroffene stond. Deze stoot fiëeft vermoedelijk den dood tengevol ge gehad; doch ook kunnen de wonden aan den pols die hebben veroorzaakt. Dr. Anderegg legde een gelijksoortige verklaring af. De vcrklar/ingen. der politie mannen, die als getuigen werden gehoord, leverden niets bijzonders op. Mr. Ummels vroeg wat Lubig deed, toen Brilleslijper de halswonde toebracht. Beklaagde zegt geheel overstuur te zijn geweest. Het O. M. eischte tegen Lubig levenslan ge 'gevangenisstraf. De verdediger mr. Brans verklaarde niet voldoende op de hoogte te zijn van de zaak waarop de behandeling der zaak tot nader te bepalen tijdstip werd geschorst, ten ein de den verdediger gelegenheid te geven het dossier nader te bestudeeren. Na cle pauze werd de zaak tegen Brille slijper behandeld. Beklt volhardt bij zijn verklaringen voor den rechter-Gónnnissaris. Hij had een touw gekregen om te binden, maar "wist niet wat hij er mee moest doen. Y. d. W. l ad alle inlichtingen voor den diefstal gegeven. Lubig heeft den directeur een slag gege/en waardoor deze viel. Bekl. heeft hem toen vastgehouden. Eerst ontkent hij, doch la ter bekent hij het slachtoffer op den rug- te hebben gezeten. Lubig heeft van K. toen over beide polsen gesneden. Bekl. ontkent L. dit bevolen te hebben. Op de vraag waarom hij izijn- scheermes had meegenomen, antwoordde bekl., dat hij hét wilde laten slijpen. Hij geeft aller lei tegenstrijdige 'verklaïiingen en zegt ten slotte het mes aan L. gegeven te hebben, omdat zijn zak niet diep genoeg was. Ook ontkent hij de* brandkast te hebben ge opend. De wonde in zijn gelaat zeg~t bekl. in de fabriek te hebben opgeioopen. Hij wordt er clqor den president op gewezen, dat hij verschillende kleeding,stukken heeft uit'gewasscïïèn, omdat ze met bloed be vlekt waren. Mr. Pouwels herhaalt, zijn aandrang om de beklaagden niet tegenover elkaar te lïooren, maar afzonderlijk in verhoor te nemen. Na in raadkamer Ie zijn geweest besloot de rechtbank de zaak Brilleslijper te schor sen. Daarna werd de zaak Van den Wilden berg behandeld. Hij handhaaft zijn beken tenis in de instructie. Hij heeft de noodige inlichtingen gegeven voor een overval op den directeur. Lubig had daarvoor tou wen bij zich. In het Mast-bosch liet Lubig een scheermes zien en zei: „Desnoods 'ge bruiken wij dit," Biüllesbjper zei; dat het mes van hem was.. Bekl. had gedacht, dat dc'directeur zich wel zou laten binden. Hierna wordt de' zaak v. d. Wildenberg geschorst en de zaak Brilleslijper heropend "Van den Wildenberg wordt nu onder eede a.ls getuige géhoord. Hij bevestigt a.ls getuige, hetgeen bij reeds als bekl. heeft verklaard. Dr. Mettrop verklaart, dat de wonde in den hals ook kan zijn toegebracht, zonder dat het slachtoffer weid vastgehouden. Brilleslijper meent, dat het kan gebeurd zijn, toen hij schrok voor het bloed en weg liep. Voor den reeliter-commissaris heeft hij echter verklaard, dat bij den directeur op den grond drukte, terwijl Lub:g hem in 'den nek sneed. Dr. Mettrop verklaarde, op een vraag van den president, Lubig in staat, te achten dergelijke zware verwondingen toe -te brengen. Hij acht echter het meesf waarschijnlijk, dat degene, die op den rug van den 'directeur zat de verwonding in den hals heeft toegebracht. De barbier Vischschraper uit Amsterdam deelt mede, dat B. zijn scheermes op een Donderdag had meegenomen. Het O. M. requisitoir nemende, meende, dat vaststaat, dat Lubig de polsen 'van het slachtoffer heeft, doorgesneden en dat Bril leslijper de snede in den hals heeft toege bracht. Het éisehti tegen bekt. Brilleslijper levenslange gevangenisstraf. De verdediger van Brilleslijper mr. Pau- wels, vijst op de groole schuld van bekl. v. d. Wildenberg. Hij meent, dat noch hij, noch de rechtbank ka,n vaststellen wat er is gebeurd. Als B. een moord had wiillen plegen, zou hij niet zijn scheermes aan Lu big hebben gegeven. Hij had zelfs den moed niet om den directeur een slag te geven en liet dat Lubig doen. Hit niets blijkt, dat B. gesneden heeft en al ware dit zoo, dan is nog niet gebleken de wil om te dooden. Lubig daarentegen heeft, den slag gegeven en de polsen doorgesneden. Volgens pi; is niet. uitgemaakt, welke won den den dood hebben veroorzaakt. Hij con cludeert, dat hier slechts sprake kan zjjn van diefstal met geweldpleging. Bekl. is nooit met de politie in aanra king geweest.. Hij heeft vele menschen- levens gered. PI. meent niet, dat dit jonge leven voorgoed moet worden begraven. Bekl. scheen zeor onder den indruk. De re idi tb ank zal over 14 dagen uitspraak doen. Daarna werd de zaak tegen v. d. Wilden berg voortgezet. Het O. M. noemt liem de oorzaak, dat de misdaad is geschied. Op zijn inlichtingen is het geweld gepleegd en hij blijft aan sprakelijk voor den moord. Het O. M. wenscht, dat Brilleslijper pog' gehoord zal worden. De verdediger van bekl. verzet zich daartegen, cloch de recht bank beslist, na in raadkamer'te zijn ge weest, dat B. alsnog geboord zal worden. Nadat dit is geschied eischt het O. M. tegen v. d. Wildenberg 18 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. van Zinnicq Berg maan, erkent, dat bekl. inlichtingen heeft ve'rschaft en daardoor de schuld is ge weest van hetgeen op touw werd gezet, doch hij had geen vermoeden, dat dit tot moord zou kunnen leiden. Bekl. is volgens pleiter alleen aansprakelijk voor den dief stal, niet voor de verdere gevolgen. Ook in deze zaak zal cle rechtbank over 14 dagen uitspraak doen. Donderdag a.s. wordt de zaak tegen Lu big voortgezet:. Ingezonden Stukken. (Builen verantwoordelijkheid der Red.) ,,St. Majninua": leugenaar. Open brief aan de Redactie van het A. M. W. tevens Hoofdbestuur van de Neutrale O. O. vereeniging „Ons Belang". Naar aanleiding van bet artikel voorko mende in het A. M. W. van 18 Sept. 1919 en getiteld: ,,St. Martinus leugenaar", komt het ons noodig yoor enkele opmerkin gen te maken. De redactie zegt allereerst „van bevrien de zijde wercl ons een opgave gezonden van het voorstel H. B. van Martinus en welke bedragen door de voorzitters daarvan werden geëischt", (dit had betrekking op de salarisvoorst ellen per 1 Jan. 1920). Wij vragen de Redactie van het A. M. W.: „Waarom gebruikt u de door u van bevriende zijde ontvangen opgave om Mar tinus klakkeloos en ongemotiveerd voor leugenaar te schelden? Voor hen die zulks nog niet weten zij hier medegedeeld dat H. B. leden van „Ons Belang" in casu dus ook de redactie A. M. W., officieel ontvangen het orgaan door St. Martinus uitgegeven. Het is derhalve voor de redactie A. M. W. totaal overbodig dat zij gebruik m»-11'! van gegevens haar door „bevriende zijde" verstrekt, zij kan die officieel in ons orgaan vinden. Al onze voorstellen, benevens onze actie, worden gepubliceerd, er liangt dus vol strekt geen waas van geheimzinnigheid over. Was dc redactie A. AL W. daar soms bang voor, toen zij liet beroemde last er- artikel schreef? Wij kunnen haar gerust stellen, wij wer ken en strijden met open vizier. Daarna zegt de redactie A. M. W.: „Hier bij zij opgemerkt.dat het voorstel der voor zitters ten slotte aan cle Regeering i s voor gelegd". Neen, waarde redactie, niet. het voorstel der voorzitters, doch dat van het hoofdbe stuur, z a 1 aan de Regeeuing worden aan geboden, zulks i s nog niet geschied. Het. voorstel van het H. B. vond geen bestrijding in dc vergadering met de voor zitters der afdeelingen; met volle instem ming van het H. B. is door cle afdeel ing Tilburg liet voórstel gedaan de schaal voor den sergeant te verlioogen met li twee-jaar- lijkscho verboogingen van f lOO met een maximum van f 2400. Daar wij voorzagen dat er ook in de toe komst. nog sergeanten zullen zijn, die, om verschillende oorzaken, geen voldoende voor serg.-maj. zullen kunnen behalen, vermeenden; wij dat bet gezin daar niet onder moest, lijden, redenen waarom voor ben bet. maximum werd voorgesteld op f2100, daar ook hun een bestaanszekerheid moet gewaarborgd zijn. Dit is dus geen „premie voor bet nietsdoen". Dit liet. bovenvermelde kunnen wij dus besluiten dat de redactie A. M. .W. door ..yfFriencle zijde" op ergerlijke, leugenach tig^ wijze is ingelicht en dat zij als gevolg daarvan klakkeloos St. Martinus verdacht maakt. Voorwaar fraaie middelen. Vei volgens zegt de redactie: „opmerke lijk is, dat er bij cle confessioneele bonden (ook bij N. IC. O. O. V.) althans bij de- hoofdbesturen, telkens een sti'even bestaat om de hoogste onderofficieren liet meest te bevoordeelen. Hier zien we ook weer dat afd. voorzitters tegen den we-nscli van liet H. B. in de bedragen voor de sergeanten hebben verhoogd en die voor de Adj. O. O. verlaagd." Neen, waarde redactie, u staat hier met de waarheid weder op gespannen voet, op zeer gespannen voet. Wanneer u de moeite wilt nemen ons orgaan van 15 Sept. j.l. te vergelijken met het A. M. W. van 18 Sept. d.a.v. dat, dus 3 dagen later verscheen, en u dus voldoende gelegenheid had ons orgaan behoorlijk te lezen dan zult, u moeten bekennen dat u er weer „naast" was. Ten slot!o (beweert, de redactie: „doch dat St. Martinus .aan de Adj. O. O. met. 16 dienstjaren hetzelfde salaris wenscht toe te peggen als O. B. voor 22 jaren". Alweer mis geachte redactie; Martinus stelde vo^r den Adj. O. O. 22 jaren te be zoldigen met f 3400 d. i. gelijk aan" uw voorstel; zie de organen hiervoren ge noemd. Geachte redactie, het moet u wel begin nen te duizelen na deze'door ons gegeven uiteenzetting; wij hopen dat u voor den vervolge eerst behoorlijke gegevens zult in winnen alvorens onze eer en goeclen naam aan te randen, wij zijn daar niet van ge diend en zullen zulks telkenmale behoorlijk en goed gedocumenteerd aan de kaak stellen. Aan het slot van uw artikel geeft gij ons den raad: „Waarde Martinus-leugenaars, leest nog eens de openingsrede van onzen president over en gaat dan heen en be keert u, wordt eerlijke mannen, en lid van O. B., opdat we samen één weg kunnen gaan." Wij hegrijpen niet dat wij, door lid e worden van O. B., eerlijke mannen zou den worden, daarvan kunnen wij de con sequentie niet snappen. Laat het u voor eens en voor altijd ge zegd zijn dat wij nooit of nimmer lid van O. B. zullen worden, doch dat wij gehoor zaam zullen zijn aan onze geestelijke over heid en ons principieel organiseeren. Nie mand mrnclcr dan Paus Leo XIII z. en r. g., geeft het. zoo overduidelijk aan: „Man nen vereenigt u, maar vereenigt u onder, het kruis". Dit geldt ook voor de onderoffi cieren. Het. licl zijn van O. B. heeft dus met de eerlijkheid niets e maken, cloch is voor ons eene principieeie kwestie. Wij hebben de moeite gedaan de ope ningsrede van uwen president nog eens over te lezen en het trof ons weer dat hij daar zeide: „Geachte afgevaardigden en allen die hier aanwezig zijn,' en vooral gij, katholieke en christelijke kameraden, zoo mede alle leden onzer organisatie, ik doe een beroep op U, mede te werken om te verhoeden dat katholieke en christelijke kameradn uit onze organisaties treden En ik roep U-tevens op om allen, die haar om drogredenen, als zou daarin voor hen geen goede plaats zijn, omdat hunne gods dienstige gevoelens daarin gevaar loopen of gekwetst worden, hebben verlaten, in de organisatie te doen torngkeeren." Nogmaals, geachte Redactie, wij hebben uw organisatie nret verlaten om drogrede nen, doch alleen en uitsluitend om gehoor zaam te zijn aan onze geestelijke overheid, wat voor ons een eerste plicht is. Resumeerende dit alles, trekken wij daar uit. de conclusie ,dat uw tactiek er op be rekend is dé goede R K. Onderofficieren die om drogredenen nog lid zijn van uwé organisatie, vijandig te stemmen tegenover onze organisatie, het artikel „Sint Marti nus leugenaar" is daar een van de vele be wijzen voor. Het Dag. Bestuur van de R. K. O. O. Bond St. Martinus. J. J. M. v. 't WALDERVEEN, Voorzitter.; n ZWART, let Secretaris. Amerstoorc, October '1919. Mijnheer de redacteur, Beleefd verzoek ilc u onderstaande! rege len te willen opnemen in uw veelgelezen Mac* Vetledoo week hield cle atdeeling Roelof- ai endsveen van den Ned. R. K, Bond van Bloemist- Tuin- en Landarbeiders „St. Deus Dedi't" een propaganda-vergadering met liet onderwerp: Werkloosheidsverzeke- 1 ing. Nadat de heer Salman, hoofdbestuurder van genoemden Bond, in een schoone rede de vergadering voldoende had ingelicht omtrent de verzekering tegen werkloosheid voor.de a.s. wintermaanden, ham de ver gadering een definitief besluit, om met de geheele afdeeling toe te treden tot cle werk- loozenkas. Hierdoor hebben zich dus alle leden valk bonden, om ook wekelijks 20 cent contrt» bil tie af te staan, ook zij die niet op de vergadering tegenwoordig zijn geweest. En nu nog een kort woord tot allen, die zich nog niet hebben geschaard onder dc banier van „St. Deus Dedit". Het is hier in Roelofarendsveen een treu rig verschijnsel, dat nog zoovele arbeiders geen gehoor willen geven aan cle roepstem van Paus en Bisschoppen en zich onder allerlei voorwendsels steeds verder en ver der Avillen verwijderen van het vereeni- gingsleven. Begrijpen rij dan niet het nut der -organisatie? Neen, want dan zouden ongetwijfeld allen nog. op dit oogenblik zich aansluiten in ónze gelederen en zich veilig wanen, „tijdens" de hevige -stormen" tussclien de hechte" muren onzer organisa tie. Dat er dan ook spoedig verbetering kome is onze vurige wenscli. Daarom vrienden, gaat uw plicht begrijpen; wil niet langer de speelbal blijven van liet kou de egoïstische individualisme. Reeds in den a.s. winter zult gij kunnen zien welk voordeel cle organisatie u biedt. Dan zult gij hooren, wanneer gij met uw vrienden, welke wel georganiseerd zijn, werkeloos staat op lioek-of brug, hoe zij door hun or ganisatie, wanneer zij zonder werk zijn, 6 weken per jaar een minimumloon van f 9 per week krijgen uitbetaald, niet als een aalmoes, zooals gij die misschien kunt krijgen aan de een of andere liefdadig heidsinstelling, maar als iets waarop .zij als georganiseerde arbeiders recht hebben. Welnu vrienden, dit recht kunt ook gij u veroveren, door u nog heden aan te sluiten bij uwe vakorganisatie. Tot a.s. Donder dag 30 October kunt gij u nog opgeven bij het bestuur en zijt- gij voor den a.s. winter gewaarborgd tegen werkloosheid. Nadien zult gij u niet meer kunnen verzekeren voor denkomenden winter. Komt dus spoedig en allen, zonder uitzondering; het is in uw eigen belang en dat van uw gezin. Laat niets ter wereld u weerhouden, opdat wij met. 1 November alle arbeiders in Roe lofarendsveen opgenomen zien in onze ver eeniging, zeer,zeker tot genoegen van on zen Geest. Adviseur, en tot geestelijk en tijdelijk welzijn van u allen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw. dnr., Namens het Bestuur der R. K. Arbeiders Vereen. „St. Joseph" P. J. SPRUIT, Secretaris. Roelofarendsveen, 26 October 1919. Burgerlijke Stand. KOUDEKERK. Gebo-re-n: d. van G. Blouw, geb. Noorlander. TER-AAR. Geboren: d. van J. G. Uyttewaal, geb. de Jong. z. van G. van Kints, geb. Waasdorp. Overleden: M. Hoogeveen 90 j. Getrouwl: P. .van Raat, 26 j. en A. Esveid 24 jaar*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4