h&eid,óQh& Qowccml BUITENLAND. pit blacl verschijnt eiken dag, uitger. Zon- en Feeetd. pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, rtor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; by ire agenten 18 ct. p. we^k, f 2.40 p. ka arlaal.Franco .posi f'2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- jgd is voor de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling sn 2óct. p.kwartaal.bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Brumersö ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. lie Jaargang. DINSDAG 28 OCTOBER 1919. Bureau STEENSCKUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3051 Postbus 11. Do Advertentieprijs bedraagt S'Jtyo cent per regel voor gewone advertentiën; Zaterdags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingeu wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» •aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 73" cents, van SO woorden Kapitalistisch. Verleden week Vrijdag is er in de Tweede r beweerd, dat de Kerk „kapitalis- sch" is. Nonsens", riep de sociaal- Cnocraat Schaper. Maar, als 't in der socialisten propa- inda-kraam te pas komt, om de Katho- eke Kerk voor socialistisch uit te maken, aarzelt men niet "Tïie beschuldiging te hcceren. En tochhet is „nonsens"! Dö Katholieke Kerk... kapitalistisch! Zij So niet ouhoudt den geldzucht te brand erken, welke er naar streeft kapitalen icen te hopen; zij. die, als 't haar moge- ware, de gierigaards, welke hun ver- •cgen rijkdommen alleen voor zichzelvo enschen te benutten, uit hare gemeeji- tiap zou willen uitstooten; zij, die door |!e eeuwen heen ten krachtigste de orker-practijken heeft bestreden; zij, die liberale leuze „handel is handel" heeft jroordeeld als leidend tot diefstal en ook >n handel gebonden acht aan de strenge etten van rechtvaardigheid; zij die het ilhouden van een rechtvaardig, een pas- nd, een goed loon beschouwt als een om raak roepende zonde. De Katholieke Kerk het eigendomsrecht erkent, doch daar- n b o v e n stolt de wet van naasten de, welke verplicht goed te doen aan ten; die den bezitters leert, dat hun de icderen zijn geschonken als in bruik- i IvathoMeke leer „kapitalistisch" is „norser.s" Maar ook de Katholieke act ijk heeft mot het „kapitalisme" its to maken. Schenkt de Kerk bij het treiken van hare gavc-n eenige aandacht in rang en stand, aan bezit van geld en ril?... Wijst zij aan den zoon van een nvoudigen postbode (Pius X niet even- i«l de pauselijke troon toe als aan den [lammeling uit een adellijk geslacht w> XIII)? Neen. de Kerk heeft een afkeer van het iralisme, dat in zijn glorietijdperk al rijk de brandkast dor bezitters in be herming nam en zorgde, dat de geld- Jen der werkgevers rijkelijk werden ge lid maar zij veroordeelt ook de. der intschappij verderfelijke, eenzijdigheid in het socialisme. De Katholieke Kerk «likt het solidarisine; zij wil aden enigen in een eenheid van ouderiinge 'We ondanks verscheidenheid van latschappelijko pos'tie gebaseerd op ristc'ijke rechtvaardigheid; zij wil allen iroenigen in een eenheid van w a a r- h t i g gein k. DE WEST-RUSSISCHE REGEERING. DE BLOKKADE VAN DE DUITSCHE OOSTZEE-KUST. EN ONZIJDIGE ZONE VOOR DEN TERUGKEER DER DUITSCHERS. DE TOESTAND IN RUSLAND. DE ONRUST IN AMERIKA. OVERZICHT. N'og altijd schijnt de zoogenaamde "West- assische regeering in Berlijn vertegen- ordigd te worden en door allerlei be dingen met de Duitscho elementen, die het leger van Awalof dienen, de Duit se regeering in moeilijkheden te bren- I Een huiszoeking in de bureaux van vertegenwoordiging heeft echter niets geleverd. Öe blokkade van de Duitsche Oostzee- st is in zooverre verzacht, dat de kust- «chers weer mogen uitvaren. In Litauen is een overeenkomst getrof- tussehen de Litausche regeering en ge- 'taal Eberhardt, waardoor een onzijdige ne wordt geschapen, die den terugkeer Duitschers zal vergemakkelijken. De invallen van Awalof op Riga zijn blijk bar gestaakt; de Letsche regeering is ir die stad teruggekeerd. De pogingen van Jocdenitsj om Peters- ng in zijn macht te krijgen, zullen, naar L generaal gezegd moet hebben, binnen hien dagen met succes bekroond wor- Intusschen heeft hij, ondanks de aan roerde tanks, Tsarkoje Selo weer aan de Rooden moeten afstaan en voorloopig gaat hij dus nog den verkeerden kant op. In het Zuiden geeft Denjikin hoog op van zijn successen, doch in zijn handig opgestelde staf berichten, waarin hij van gevechten ten Zuiden van Orel spreekt, geeft hij toch het verlies van dat belangrijk spoorweg centrum op den weg naar Moskou toe. Koltsjak heeft in Siberië Tobolsk aan ie bolsjewiki moeten afstaan. Lenin, op wien een bomaanslag blijkt gepleegd, kan zich dus in Moskou voor een van buiten komenden vijand nog veilig achten. In Amerika gaat het langzamerhand een bedenkelijken kant uit met de conflic ten in do arbeiderswereld. De 'staking in de staalnijverheid en de New-Yorksche havenstaking duren nog steeds voort.vNu komt er naar men weet niet 1 November nog een staking in de mijnen bij, gevolg van de mislukking der industrieele confe rentie, want .het verzoek van Wilson aan de mijnwerkers om niet tot staking over te gaan, heeft weinig kans ingewilligd te worden, nu de mijnwerkers op hun eischen blijven staan, die o.a. een werkdag van 6 uur, 5 werkdagen per week en 60 pet. loonsverhooging inhoulen. Bovendien dreigt het spoorwegpersoneel tot directe actie over te gaan. als een wet wordt af gekondigd om staking op de^spoorwegen te verbieden. De Volkenbond. Het vredesverdrag met Oostenrijk. President Seitz heeft Vrijdagmorgen het 'vredesverdrag van St. Germain ondertee kend. Het Bulgaarsche antwoord. Het Bulgaarsche antwoord op de vredes voorwaarden van de Entente protesteert tegen de groote som voor het herstel ge vraagd. Het verklaart, dat vrijwillige aan werving nooit zal kunnen voorzien in een voldoende macht ter verzekering van de orde in het binnenland. De voorwaarde vcor Roemenië. Roemenië krijgt als resultaat van de be schikkingen te Parijs Trans Sylvania maar niet de geheele controle over den spoorweg van Arad naar Satmar. Het banaat wordt verdeeld tusschen Roemenië en Servië; Nieuwo moeilijkheden. De Servische delegatie is weer voor den dag gekomen met een eisch tot verande ring van verschillende bepalingen in de conventie voor de bescherming van min derheden en dit heeft de vredesconferentie weer voor nieuwe moeilijkheden gesteld. Volgens deze conventies word den volken bond het recht gege\en om tusscliehbel'ïe te komen in de aangelegenheden tusschen de Bulgaarsche en de Servische natie op den Balkan en sedert het oogenblik waar op deze conventies zijn ontworpen, hebben zij aanleiding gegeven tot den bittersten tegenstand. Een raad van gezanten, De Parijsche correspondent van de Sun verneemt, dat, wanneer de Opperste Raad van de vredesconferentie besluit uiteen te gaan, hij opgevolgd zal worden door een raad, bestaande uit de gezanten van de vijf groote mogen'dheden, die als een soort van coördineerende commissie toezicht zal houden op de interpretatie en de uitvoe ring van het vredesverdrag met Duitsch- land en de verdragen met de andere lan den. België. BELGIË EISCHT UITLEVERING VAN RUIM DUIZEND DUITSCHERS. De „Independance Beige" meldt, dat de ministerraad een lijst van 1153 namen van Duitsche burgers en militairen heeft goed gekeurd, wier uitlevering zal worden ge- ëischt wegens schending van de wetten der menschelijkhèid bij de invasie en ge durende de bezetting. Deze lijst zal te Parijs worden overhandigd. Kolen voor Roemenië. Na het voeren van onderhandelingen heeft België op zich genomen maandelijks aan Roemenië 50.000 t. kolen te leveren, terwijl Roemenië België graan zal zenden, tegen een 25 lageren prijs dan andere afnemers moeten betalen. Staking. Te Luik is een groote staking in de kolenmijnen uitgebroken, die 4000 man omvat. Men verwacht een algemeen© staking in alle districten. Duitschland. Bernstoirff teg-en de AI-Duitsoher8. Graaf Bernstorff heeft in Maagdenburg een rede gehouden, waarin hij zich scherp tegen dc al-Duit sellers heeft gekeerd, die zijns inziens de geheele schuld aan den wereldoorlog en aan de nederlaag van Duitschland dragen. Bernstorff legde den nadruk op de noodzakelijkheid van een revisie van het vredesverdrag en verklaar de, dat Duitschland slechts een politiek in de richting van den volkenbond kan voe ren. Een enkele staat is niet in staat den heropbouw te brengen, ^slechts de volken bond kan in binnenlandsche politiek in economisch opzicht Duitschland hulp bren gen. Staking geëindigd. De staking in het gebied links van den Rijn, door de Belgen bezet, is volkomen geëindigd nadat ook alle mijnarbeiders het werk hebben hervat. De comman dant van het Belgische bezettingsleger heeft de stakers een aantal concessies ge daan, waaronder volkomen vrijheid van beweging op politiek gebied, vergemakke lijking van het verkeer met liet niet be zette gebied, vermijding van een chicanee ren der behandeling door de bezettings troepen. In veiband met invoeren van den zeven- urigen werkdag in de mijnen zullen hier en daar proeven genomen worden. Groote kolemiood in Beieren. Het Beiersche kabinet wendde zich tele grafisch tot den rijkskanselier en den rijksminister van Economie en> wees erop, dat do heerschende kolennood in Zuid- Duitscliland tot een katastrofe moest lei den als niet 10 of 14 dagen lang het per sonenverkeer op de spoorwegen werd stopgezet. Tegelijkertijd werd een beroep gedaan op den minister van Verkeer, daar de kolennood van Zuid-Duitschland zeer verscherpt is, doordat door den tegen- woordigen lagen waterstand, het tran sport over water onmogelijk is geworden. Frankrijk. Ernstige kolennood in Noord-Frankrijk. Drie en dertig ijzerfabrikanten uit de omstreken van Roubaix en Tourcoing heb ben gemeenschappelijk besloten wegens ge brek aan steenkool en grondstoffen hun ijzergieterijen stop te zetten erLhun perso neel te ontslaan. Rusland. WANHOPIGE TOESTAND TE PETROGRAD. Volgens een bericht uit Helsirigfors, zegt de „Hwestia," dat Petrograd in geval van een verder voortrukken der vijandelijke troepen, straat voor.straat zjil worden ver dedigd. Vluchtelingen uit Petrograd deelen mede, dat de toestand aldaar in den laat- sten tijd ondragelijk was. Trctzky ternauwernood ontsnapt. Gerapporteerd wordt dat Trotzky ter nauwernood aan het gevaar bij Tsjar- koje Selo door do Witten te worden gevan gen genomen ontsnapt is. Hij moest van den trein springen en ontvluchtte in een auto. Zijn staf werd gevangengenomen. Do opstand tegen Denikin. De opstand in den rug en in het étappe- gebied van Denikin's leger is den laat sten tijd sterk in omvang toegenomen. In de goevernementen Poltawa, Charkof en Je- katerianoslaf is de boerenopstand alge meen en heeft veel toeloop van deserteurs uit Denikin's leger. De benden-oorlog met alle verschrikke lijke verschijnselen ervan is in vollen gang. Bij Tsjoekoejef woedt al een week lang een geregelde slag tusschen opstandelingen en van 't' bolsjewistische front weggehaal de reserves van- Denikin. Ook in de streek van Tripoljc (bij Kief) en bij Romodan zijn de opstandelingen met troepen van Deni kin slaags. De spoorwegverbindingen-wor den telkeijs en telkens opgebroken. Het bendehoofd Machnof heeft Glisawet- grad bezet. De officieren van Denikin's leger wor den als, zij in krijgsgevangenschap raken, neergeschoten. De desertie van do troepen die Denikin onder dwang heeft gemobiliseerd, heeft groote afmetingen aangenomen. De strijd in Siberië. Blijkens een draadloos telegram uit Omsk hebben de Siberische troepen van Koltsjak in de streek van Jaloetorofsk den bolsjewiki aanzienlijke verliezen toe gebracht. In de richting van Koergan zijn de roo den overal op den linkeroever van de Tobpl krijgsgevangen en hebben ook daar aanmerkelijke verliezen geleden. In de streek van Zeverino Gelofskaja hebben de Siberische troepen het 300e roode regiment op de vlucht gedreven. De vijand vlucht naar de Tobol en laat zijn gewonden liggen. Op het front van Semeretsje "zijn de rooden, ifie met 33.000 man sterke stellin gen bezet hielden, op de vlucht gedreven en hebben een groote buit achtergelaten. Denemarken. Het mijnengevaar. Uit Kopenhagen wordt geseind dat in de Noordzee, ter hoogte van Esbjerg, vele drijvende mijnen worden aangetroffen. Deensche mijnenvegers zijn dagelijks bezig de mijnen op te luimen. Een Deensch mijnenveger liep bij dat werk op een mijn, met het noodlottig gevolg dat het schip zonk en, voor zoover men tot nu toe weef, de bemanning, bestaande uit vier perso nen, om het leven kwam. Spanje. Sociale onrust. De „Daily Express" verneemt uit Madrid dat 'het congres van den werkgeversboni te Barcelona besloot tot de algemeene uit sluiting op 3 November. De regeering schorste in geheel Spanje de grondwette lijke waarborgen. Vereenigde Staten. INLUSTRIEELE CRISIS. De industrieele crisis in de Ver. Staten is acuut. Terwijl de le-iders der mijnwer kers aankondigden, dat de staking op t Nov. in werking zal treden, lieerscht er ook opwinding onder het spoorwegperso neel. De baliekluivers te New-York sta- ken„ Vijfhonderd schepen liggen in de haven en de levensmiddelen bederven. Een sympathiestaking wordt gevreesd. Twee millioen arbeiders kunnen binnen veertien dagen werkloos zijn, tenzij oen schikking wordt gekregen omtrent de tegenwoordige e schillen. Amerika. Amerikaansche vliegers door Mexicanen vermoord. Naar officieel gemeld wordt blijken twee Amerikaansche vliegers, die sinds den 21en Augustus vermist werden op gruwelijke wijze door Mexicaansche visschers ver moord, die hen met liun machine drijven de op het water aantroffen, waar zij reeds negentien dagen zond.er voedsel had den rondgedreven. Buitenlandsche Berichten. Nieuwo armen"! Bij een beraadslaging, die in het Hoo- gerhui9 over 's lands financieelen toestand is gevoerd, heeft Lord Milner het eveneens opgenomen voor de nieuwo armen. Hij sprak namelijk de overtuiging uit, dat menschen met een inkomen beneden de 1500 (f 18,000) niet zwaarder belast kon den worden dan nu al het geval was. Deze standen hebben door den oorlog zwaar ge leden en er zullen ongetwijfeld talrijke ge vallen van ontbering onder hen voorko men. Voor het overige achtte hij den toe stand geenszins wanhopig, en zette hij uit een, dat de toestand voor Engeland na de Napoleontische oorlogen veel hachelijker was geweest Duitsctilahd's millisydenschuld. Op de zitting van den Rijksraad werd FEUILLETON. medegedeeld, dat de geheele schuld van het Duitscho Rijk 173 milliard bedraagt en op 1 April 1920 204 milliard zal bedragen. Vóór den oorlog was de schuld van Duitschland 5 milliard. Het geheele natio nale vermogen wordt op 200 tot 300 mil liard geschat. Schip gezonken. De „Daily Telegraph" meldt dat, heb Zweedsehe stoomschip „Hollander" bij Doggersbank op een mijn is geloopen en gezonken. Van de bemanning van 24 kop pen werden slechts vier gered. De rattenplaag in Engeland. Te Liverpool zijn maar gemiddeld 75 ratten dagelijks ingeleverd, waarvoor de overheid een stuiver het stuk betaalde. Om deze ongunstige uitkomsten te verbéteren is liet ^e.nieentcbesuur nu geraden-gewor den tbc het einde van deze maand zes stuivers voor elke rat uit te. loven. Hét ministerie van landbouw verklaart, dat, ondanks alle beweringen van heb tegendeel, de rattenweek een succes blijkt. Men hoopt voor het einde van den win ter nieuwe rattenweken te organiseeren. Doofstomme moordenaars. De gezworenenrechtbank te Malle heeft tweo doofstommen ter dood veroordeeld: den 27-jarigen kleermaker Kuil Ileuschkcl uit Clödwitz cn den 21-jarigen schoenma kersknecht Karl Grabowski uii Mengede. Zij beraamden verschillende moorden niet het doel zich geld te verschaffen om te Dortmund een eigen zaak te kunnen koo- pen, waarvoor ze 15000 Mk. nooiïig had den. Eerst zouden ze een meisje vermoor den, maar daar was te weinig aan te ver dienen. Toen zouden ze een doofstommen onderwijzer, die tevens kassier was van een ondersteuningsfonds, en zoonoodig ook zijne vrouw en zijne dienstbode dooden en bei'ooven. Ze troffen den onder wijzer echter niet .tlniis. Toen besloten ze don baas van Grabows ki te vermoorden, maar juist toen Ileutsch- kel hem zou neerschieten, liet de man de Jaloezieën zakken, wat hem redde. Toen besloten ze een postwisselbc-o.ücw in Duitscl.-lar.d worden de pos'.wissels aan huis betaald to dooden. Viermaal zond Grabowski aan zijn medeplichtige een post wissel om den ambtenaar in diens.woning te lokken. Driemaal werd de uitvoering van hun plan verhinderd, eindelijk op G Jan. J.L lukte febt-hun den postbode Schlegel to vermóórden. Het lijk stopten ze in een zak en wierpen het in de Saaie, waaruit hot eerst twee maanden later word opgehaald. De buit bedroeg slechts, 3000 Mark. Do misdadigers toonden niet het minste berouw en meen den, dat, aangezien er In .deit 'oorlog zoo veel menschen gedood waren, een paap meer er niet op aan kwant. Banditisme in België, Zaterdag hebben bandieten, na inbraak te hebben gepleegd in een cafêtje te J-ette St.-Pieter, een Brusselsche Voorstad, Let huis door middel van petroleum, die zij in bussen hadden meegenomen, in brand ge stoken. Om de sporen van hun misdaad uit te wissen. De bewoners konden slechts met zeer veel moeite worden gered. Men bezit natuurlijk geen enkel spoor van do inbrekers, die een groot bedrag aan geld en juweelen ontvreemden. Zuid-Russische oogst. In Zuid-Rusland zal de oogst dit jaap veel beter zijn, dan in verscheidene voor afgaande jaren. Hierdoor zal de voedsel voorziening dezen winter beter zijn clan vorige Jaren, vooropgesteld, dat er trans- •portmiddede.n zijn, om liet graan naar de industrieele contra te vervoeren. Dit heeft betrekking op de Krini en dc dis trio- ten liggende tusschen de Denclz en de Dnepre zich ten Noorden uitstrekkende tot Charkof. Naar gemeld wordt moeten ook de oogsten in de Ockrajine or gunstig voor staan. De bebouwde oppervlakte in de zo streek is minstens 80 van de normaio én de velden hebben niet geleden van de bezetting der Bolsjewiki. Er zijn geen sporen achter gelaten van om-log of revo-* lütie en de bevolking is goed gevoed. Do griep-epidemie. Dc medische medewerker van de „Times" zegt, dat er te.Lomion weer.gevallen-voor komen van griep-longontsteking, zooals Pater Albert Botty schrijft in de Anna- 11 van Sparrendaal onder bovenstaanden W het volgende: .Neen, neen, neen!" .Maar, mijn. goeie vriend, denk toch 15 aan de eeuwigheid: de dood staat ;ds naast u, eer het morgen is, staat gij hschien voor den rechterstoel van God!" ..Neen", sprak hij beslist, toen maakte de missionaris het kleine •isje los uit het knoopsgat, hield het den «vonde voor en zeide met smeekende .Ik bid en smeek het u, werp een blik Jezus, Die voor u stierf aan het krui^. hadt gij honderdmaal meer gezondigd, ®nog zou Jezus gereed zijn om u vergif- te schenken. Ik sta nu hier als Zijn ^'machtigde, om u aan de hel te ont ken en den schoonen hemel binnen to Ito!... Zie omhoog! Morgen is het mis- "to te Iaat! Wee u dan voor Gods reclit- Jrdigheid! •Neen!" herhaalde hij met een uitdruk- 3 van verveling en draaide zich met het gezicht naar den muur. Ner „neen" was een dolksteek in het hart van den missionaris, die reeds meer dan een uur, als was het maar een enkel woordje van berouw trachtte te ontrukken aan de lippen van dien afvallige, die op sterven lag. Want.hij, die nu als afvallige voor hem lag, was dezelfde die hij vier jaar geleden zoo goed had voorbereid tot het H. Doopsel, de eerste H. Communie en het Vormsel. Twee jaren lang was het een lust voor den missionaris geweest den vromen en ijverigen nieuwbekeerde gade te slaan. Maar in zijn afgunst benijdde hem de duivel dezen bekeerling van 58 jaar en, zooals de H. Schriftuur het ons leert, zwoer hij terug te Üeeren naar het huis, vanwaar hij was uitgeworpen. Hij nam zeven andere duivels mee, nog slechter dan hij-zelf cn begon storm te loopen tegen zijn oude vesting. Helaas! zijn aanval gelukte maar al te wel; de neophiet struikelde één-, twee- drie maalmaar telkens erkende hij berouw vol zijn val en richtte zich op. Daarna viel hij nog. En toen zou men gezegd hebben, dat hij zich verlustigde in het slijk, onder do streelingen van de flu- weelomhangen klauwen des duivels: hij bedreef de een schanddaad na dé andera. De christenen weenden, dj? heidenen grinnikten; gene om het verlies van een broeder, deze uit laag leedvermaak met een ongelukkige en zijn godsdienst, die niet kon geven wat hij zoo plechtig beloofde. In.dien tijd was de papaver'of opium- plant onmeedoogend uit China verbannen. Maar ongelukkig werd nu het menschen- moordend vocht dier plant, in den vorm Aan morphine, door schaamtelooze kooplie den ingevoerd en tegen gewicht van goud verkocht. De zucht naar dit helsche vergif groeide geweldig aan en de handelaars de den prachtige zaken. In verschillende stre ken van Oost-Mongolië grepen jong en oud naar de morphine-fleschjes en deden zich inspuitingen naar hartelust. De rnorphine-woede was weldra ontem baar. En zoo kwam liet, dat er ongelukkige verslaafden waren, die alles moesten ver- koopen om aan dat dure vergif te komen, dat een onweerstaanbare aantrekkings kracht op hen uitoefende: hunne werk ossen, landerijen, huizen, vrouwen, kinde ren, ja zelfs de hun aioödige kleedingstuk- ken. Daar do antisept:sche middelen in dit land haast totaal onbekend zijn, ontstond bij iedere morphine-inspuiting op de plaats waar de steek werd toegebracht een gezwel, dat tamelijk gauw hard werd. Een volgende punctuur, 's namiddags reeds of 's anderendaags, moest dan op een andere plaats van het lichaam gebeuren, waar dan ook een hard gezwel ontstond. Zoo heb ik ongelukkigen ontmoet, wier armen, beenen en borst lettelijk bezaaid» waren met die morphine-bglletjes. Ook onze afvallige was in dien helschen poel van verdierlijking terechtgekomen. En om de balans zijner ontredderde finan cien weer in evenwicht te brengen, ging hij den hartstocht van anderen exploiteeren en werd koopman in morphinè. De arme afgedwaalde lag dan op ster- In dio halfduistere kamer met 'haar muffen ziekte- en pekelreuk had men een gevoel als was men in tegenwoordigheid van een afzichtelijken duivel, die met de klauwen op zijn prooi, wélke de missiona ris hem kwam ontrukken, schuimbekte van woede en grinnikte in helschen over winningswaanzin. «En toch de missionaris wanhoopte niet. Alvorens het voor dien dag op te geven, stak de missionaris heimelijk eene medaille van St. Benedictus onder het hoofdkussen van den zieke. Vade retro, satana; ga weg, satan Om afscheid te nemen zei dan de mis sionaris: „Mijn vriend, morgen kom ik te rug. Ach. mocht gij toch inzien hoezeer uw hardnekkig weigeren pijn doet aan het Hart van Jezus, dat vol"van goedheid is! Luister niet naar den booze, die u tot wanhoop aanzet. Jezus wil ook aan u vergiffenis schenken, zooals Hij die schonk nan v. I grootorc zondaars dan gij zijt. Ilij wneht slechts op één enkel woord Van berouw. Roep tenminste mot mij den naam van Maria aan. Maria is nog altijd uwe moe* dei-, de toevlucht der zondaren! Geen antwoord. Dc missionaris ver wijderde zich niet langzame schreden. Buiten was het nacht, Meinacht. -Temid den van millioenen sterren, die aan d n hemel lichtten, schreed dc maan voort als eene schitterende vorstin. Dc missionaris en zijn catechist spron gen te paard. „Dunkt u niet, zoo begon do catechist! om het gesprek op dc bekeering te bren gen, dat wij er tijd en moeite rnee gaan verliezen? Die man luistert nu letterlijk naar geen reden: evengoed kon men vooq een ezel op de fluit gaan spelen!" De priester zeide niets. Ilij trok de kap van zijn reismantel omlaag en begon weei; te bidden en te denken. „Missionarisleven! Ja, vroeger, eerst ia» het college, later te Scheut en te Leuven had hij ervan gedroomd als van eene idea!* schoonheid, zeker! vol ontberingen eni offers, maar ontberingen en offers, dio dé goede God contant of op korten termijn be taalde met talrijke DCötoringen en doopsel^. (Slot volgt.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1