Ingezonden Stukken. uit Haarlem, dat dit volkomen onjuist is. In Hoofddorp is n.l. gee* enkel mud tarwe geveild en de boeren hebben niet het minste belang hun tarwe aan de regeering te leve ren, want in den vrijen handel krijgen ze meer dan den regeeringsprijs. GAS OF PETROLEUM. Voor onze huisvrouwen. Mej. J. Houwing, leerares in koken aan 'de gasfabriek te Haarlem, heeft het volgen de gepubliceerd over de volgende vraag: „wat is goedkooper: koken op gas of koken iop petroleum?" Teneinde deze vraag te kunnen beant woorden, werden op het gasbureau eenige proeven genomen, waarvan ik 't resultaat hier in het kort zal mededeelen, schreef zij. Op een driepitspetroleumstel werd 1 Liter water van -10 gr. C. aan den kook gebracht waarvoor 30 gram petroleum noodig was. Daar 1 Liter petroleum 800 gram weegt en de prijs er vai* op het oogenblik 20 cent be draagt, werd er dus voor 0.75 cent aan pe troleum verstookt. Vervolgens werd 1 Liter water van li gr. C. op een gascomfoor aan «den kook gebracht, waarvoor 37 Liter gas verbruikt werd of 0.07 M3, waarvan de prijs bedraagt 0.55 cent, (1 M3 gas bere kend op 15 cent). Voor den prijs van 20 cent kan men met petroleum dan ruim 26 Liter water aan den kook brengen, en voor 20 cent op gas ruim 36 Liter, dus 10 Liter water meer. Aangaande 't doorkoken werd de volgen de proef genomen: Op een éénpitspetroleumstel werd 3 Liter kokend water met 1 Liter petroleum a 20 cent, ongeveer 22 uur zacht aan den kook gehouden, ('t Geen er verdampte, werd af en toe door kokend water aange vuld). Een Triumf-gascomfoor, waarvan de spaarvlam 45 Liter gas per uur vei brandt., kan men voor den prijs van 20 cent (bij een gasverbruik van 1 1/3 M3). ongeveer 30 uur laag laten branden met een vlam, waarbij 0 Liter water zacht blijven doorkoken. Uit deze proeven blijkt, dat koken op petroleum niet goedkoooper is, dan koken op gas. tenzij men een onvoordeelig bran dend gastoestel heeft, 't Is echter meer aan te raden, dit dan ie vervangen door een zuinig brandend gascomfoor dan door een petroleumstel, vooral daar er aan het gebruik van petroleum allerlei onaange naamheden verbonden zijn, als schoonma ker. van het stel, walmen, roetaansiag aan parlTien, luchtverontreiniging enz. Door sommigen wordt 't petroleumstel aangera den, om op to stoven, warm te houden, enz. Doch wie kent niet 't kleine gascomfoortje, <lat voor deze doeleinden zoo uitstekend geschikt is, en slechts 10 Liter gas per uur verbrandt, waarop dus 100 uur voor 1 M3. gas verbruikt kan worden of 7 uur voor 1 cent. Gemengde Berichten. Misdaad. Dc IS-jarige P. v. W. uit Gouda, die op den spoorweg GoudaRot terdam, even buiten Gouda, een grooten, zwaren steen op de rails had gewenteld, is ■naar liet huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Door den baanscliuiver van een trein werd de 'steen van de rails ge schoven zoodat er geen ongelukken plaats hadden. DcotfcTijke val. Te Egrnond aan Zee is gisternacht de 93-jarige G., in een kelder gevallen, tengevolge waarvan hij is over leden. Verdrenken. Te Ganzcdijk (Gr.) is gisteren de 89-jarige Tjabko Frikken over de leuning van een brug in de vaart geval len en verdronken. Vrachtlogger vergaan. Gisterochtend is door den logger Sch. 308 in de Scheve- ningsêhe haven behouden binnengebracht de geheele bemanning, bestaande uit 5 man, van den vrachtlegger „Mathilda Louisa" van de reederij H. J. Wirgers te Rotterdam, welk vaartuig in den nacht van Woensdag op Donderdag 15-16 Oct. bij stormweder in de Noordzee os vergaan. De vrachtlogger was geladen met 119 tón steenhfdlen en bevond zich op weg van Sea- ham naar Caen. Het vaartuig bevond zich naar gemeld wordt, in den aange duiden madht op 52 gir. 47 N.O. en 2 gr. O.L., 20 mijlen Z.O. ten Oosten van Lehmansbank en geraakte daar bij stormweder lek, ten gevolge waarvan het later is gezonken. De logger K.W. 58, schipper A. de Jong, welke zich daags te voren op 52 gr. 47 N B. en 2 gr. 46' O.L. bevond, nam de be manning van de „Mathilda Louisa", die inmiddels haar vaartuig had moeten ver laten, op. De bedoeling van den schipper van den Eatwijkschen logger was om de bemanning aan wal te brengen, doch daar zijn reis nog niet uit was, besloot hij den schipper W. C. de Niet van den Schev ningschen logger Sch. 308, die koers zette op Scheven ingen, te praaien en hein te vragen de equipage van de. „Mathilda Louisa" oven.' te nemen, waarin die schip per dadelijk toestemde, zoodat de geheele equipage van den verongelukten vracht logger, «zijnde: kapitein E. Wortel, stuur man E. Jahnke, matrozen A. en W. Wir gers en lichtmatroos G. Blok, gisterochtend behouden te Sehevntngen aan wal zijn ge- bradifc- In den slaap doodgevallen. Aan den Korreweg te Groningen werd de 73-jarige wed. Z. dood in haar woning aangetroffen. De lat, waarop de beddeplanken steunden, is door vocht vermolmd en gebroken, ter wijl deze juffrouw te bed lag. Ze viel dien tengevolge in bet keldertje onder de bedstee en is aan de gevolgen van dien val over leden. Politie en veldwachter. De politie te Eindhoven heeft procesverbaal opgemaakt tegen een dorpsveldwachter, die weigerde met zijn fiets rechts van den weg te rijden. Brand. Gisternacht is de boerderij van K. M. te Dedemsvaart afgebrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. De heer B., die naar den brand ging kijken, z&kte van schrik ineen en blegf op de plaats ideod üuor gas bedwelmd. Zaterdagmorgen werd de 73-jarige julfr. de V. te Groningen dood op haar bed gevonden. In haar wo ning hing een sterke gaslucht. Waarschijn lijk is het gas ontsnapt door een lek in de leiding. In de bossch&n venndord. In de nabij heid van Echt is gisterenavond de gehuwde G. D. uit die plaats afkomstig vermoord in de bcsschen gevonden. Hij was vreeselijk toegetakeld en had verscheidene messteken ontvangen. De dader of de reden vdn den moord is onbekend. Gevaarlijke «fhthraciet. Voor de tweede maal in enkele dagen is te Rotterdam een kachel uiteen geslagen. Het schijnt dat men bij de kolendelving niet de hoog noodige voorzichtigheid betracht met dynamiet of andere ontploffingsmiddelen, waarmede in de mijnen wordt gewerkt. Beide gevallen zijn zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen. In de kamer waarin de laatste ontplof fing plaats had, ten huize van een pension houdster op den Schiedamschen Singel, is vrijwel alles vernield. De kadhel sloeg met ©en geweldigen knal uiteen omstreeks één uur in den nacht, terwijl men haar reeds om 12 uur met anthraciet bijgevuld had. In de wanden en het plafond werden groote gaten geslagen en al het glaswerk, spiegels, enz. zijn verbrijzeld, terwijl stuk ken ijzer terecht kwamen in eon der andere kamers, waar de bewoners sliepen. Het wordt een gevaarlijke onderneming een kachel te stoken! Noiodlctitig ongeluk. Gisterenmorgen 's op de werf der firma v. d. Kuv en v. d. Ree te Schiedam de 17-jarige H. Gr., bij het neerlaten van de ankerketting van een kort geleden van stapel geloopen stoomschip, door den ketting gegrepen en in de diepte gesleurd. Bij het lichten van den ketting noch bij een door een duiaer ingegesteld onderzoek werd het liik van den ongeluk kige gevonden. Ong;!uk met ticodciijken afloop. Zater dagmiddag werden in Jurgens' oliefabrie- ken te Zwijndrecht twee arbeiders in een olieput neergelaten voor het verrichten van werkzaamheden. Door opstijgende gassen bedwelmd, vielen zij in de zich in den put bevindende olie. De één kon bedwelmd boven gehaald en bij kennis gebracht wor den. Van den weeden, Van der Padt ge naamd. gehuwd en vader van drie kinde ern, blaken de levensgeesten reeds gewe ken. Aanhouding. Door de recherche te Haarlem zijn aldaar opgespoord de dienst bode C. B.. wonende te Zandvoort, en de chauffeur N S verdacht van heling van f 13,000, afkomstig van een bedrag van f 26,000 van een in Maart 1.1. te Amster dam gepleegde bcrooving. Ze zijn ter be schikking gesteld van den hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam. Dcodeiijk ongeval. Do 64-jarige P. Schmitt te Doetinchem, i; in zijn woning van de trap gevallen en dood opgenomen. In t donker. Zondagavond omstreeks 6 uur werd Purmerend geheel in het. don ker gezet. Dit trof des te slechter omdat het de laatste en drukste -dagvan de ker mis was. De storing hield eenige uren aan. Docv het weigeren der rem. Men meldt uit Huis te Heide: Zondagmiddag reed een zware vrachtauto, gevolgd door twee aan hangwagens, door het weigeren der rem de zijwond in van,het station Huis ter Heó- de. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het stationsgebouw is nogal 'ernstig beschadigd'. De ammunitie in de Deurloo. Men meldt ui> Arnnnulden aan de ,.M. Crt." dat door verschillende Arnemuidsche gar- nalenvisseliers projectielen uit zee zijn op gehaald. Er waren er bij die twee kistjes tegelijk in het net hadden. Gevecht mei eeci stiooper. Dc jachtop ziener Rodijk te llellendoorn ontmoette in het jachtveld te Haarlem een als milctair gekleed strceper, zekeren K., aldaar, die het haJibevel beunt woord-Ie met een ge weer schot op II., die in het been getroffen werd. Bij de worsteling gelukte het R. evenwel K. te arrestecren. daar deze- zich, met den revolver bedreigd, overgaf en be kend maakte. Brand. --- Te Sluis, nabij Dedemsvaart, brandde door onbekende oorzaak de wo ning van K. Mannes, geheel uit, terwijl bok een puar varkens in de vlammen om kwamen. Verzekering dekt de schade. Zekere heer A Bakker Tzn., cbie r.aar den brand was gaan kijken, zakte, daarvan teruggekeerd, voor zijn huis in elkaar en bleek te zijn overleden Bedwelmd. Ten'Zwijndrecht zijn twee werklieden, die in een olieput afgedaald waren om eenigei werkzaamheden daarin te verichten. bedwelmd geraakt en in de olie gevallen. Een hunner kon nog omhoog worden getrokken, doch de andere, zekere W. v. d. P. was bij zijn val uit het touw, waarmede bij omlaag was gelaten, ge raakt, en werd later dood opgehaald. Het slachtoffer laat een vrouw en drie jeugdige kinderen achter. Baldadigheid. Men meldt uit Harlin- gen: Daar door jongens een der afsluit- boomen van den tramweg was gesloten, welke tot afsluiting van den overweg van het spoor dienen, is de tram, welke hier Zondagavond 7.21 in den avond uit de richting Sneek arriveerde, daar tegen aan gereden, waardoor de boom door midden is gebroken. Van de twee wagens werden aan den eenen kant 'alle ruiten verbrijzeld, waardoor verscheidene passagiers min of meer kwetsuren opliepen. Diefstal. In Juni is te Venlo een groote diefstal gepleegd uit de" brandkast van de S.S., waarin zich toen een belangrijke som gelds bevond voor een extra uitkee- ring. Thans bevond zich wederom een aanzienlijk bedrag in de kast voor de extra uitkeering aan het personeel, doch men had als voorzorg de nachtwacht er bij op wacht gesteld. Donderdagnacht heeft men wederom getracht zich van het geld mees- i t£r te maken, doch, dank zij de activiteit van den bewaker, moesten de dieven, die zich reeds toegang tot de vestibule van het station hadden* verschaft, het hazen pad kiezen. Een onmiddellijk ingesteld on derzoek had tot resultaat, dat in een der nabij zijnde wegen een auto werd aange troffen waarin als chauffeur zekere v. L. zat uit Rotterdam, een aldaar bij de po litie welbekend persoon. Hij as naar het politiebureau overgebracht en voorloopüg in arrest gesteld, doch zal vermoedelijk wederom op vrije voeten moeten worden gesteld. De personen, vermoedelijk twee of drie, konden niet worden achterhaald, doch het ondersoek wordt voortgezet. Overreden. De 76-jarige J. E., wonen de in het St. Annagesticht te Nijmegen, is gistermorgen ter hoogte van Smt'Anna door een passeerenden trein overreden en onmiddellijk gedood. Hot hoofd werd van dear romp gescheiden. Niet goed opgeborgen. Te Hansweert is een nieuw arrcstantenlokaal gebouwd. Toen daar Vrijdag ec-n persoon, die nog langen tijd moest „uitzitten" tijdelijk was 'ondergebracht en men hem Zaterdag ging halen, bleek de vogel gevlogen. Hij had bij zijn ontvluchting in het lokaal veel ver nield. Stakingen. De staking bij de N. V. v.h. J. Geesi-nk en Zoon tc WeCsp. is opge heven. Zij duurde 6 rocken. Zaterdag had een bespreking plaats tusschen directie en personeel, waarbij ook tegenwoordig was de voorzitter der drie samenwerkende or ganisaties in de metaalindustrie, Het re sultaat- van deze conferentie is, dat de loonen worden verhoogd. Op de fabrieken van Iïoemaf te Hen gelo staken dc vijlers en pakkers. Ze eisclien loonsverhooging. Boefje. De Bussumsche politie heeft gisteren ter beschikking gesteld van den officier van justitêe een 15-jarigcn knaap van een woonwagenfamilie, die onlangs inbraak met diefstal pleegde bij e>en \vlla- bewoner aldaar. Ook wordt hij verdacht van diefstal in meerdere plaatsen van 't Gooi. Diefstal. In db buurtschap Zieuwenl (gem. Ruurlo), is bij een bakker ontvreemd een bedrag van ruiin f 14.800, aan bank papier, voor het meerendeei briefjes van f 200. Deze diefstal is vermoedelijk ge pleegd door een koopman in galanteriën. Kippendieven aangehouden. De po litie te Barncvcld hooft een paar beruchte kippendieven, uit het' Nijkcrkcryecn, ge vankelijk naar Utrecht overgebracht. Bij hun aanhouding waren zij nog tin het bezit van een aantal gestolen kippen. Btanrï. Van den landbouwer \V. v. d. Pol, te Bamevold zijn een paar geheel met koren en hoor gevulde bergen totaal afge brand. Oorzaak: hooibroei. Hot verbrandde was laag verzekerd. Plotseling® dood* De heer C. L. v. d. Heyden, lid der firma Brouwer en v. d. Hev.den, t api j tf abr ik an t en te Hillegom, is plotseling op zijn kantoor doodgebleven. Hij was 55 jaar oud. Buiten verantwoordelijkheid der Bed.) Rijnland. Mijnbeer dé Redacteur! Wie, al woont Mj zelfs vei' buiten Leiden, kent niet het zeer soliede en oud-Holland- sehe gebouw op de Broestraat-, in de wan deling genaamd Rijnlandshuis'' of „Ge meen telandshuis". Het is de zetel van het Hoogheemraadschap „Rijnland" of van een „Staat in den Staat",- zooals ik dit eens thoordo noemen. Tot de rechten, welke het Waterschap heeft en dit zijn er velen behoort ook het telken jare zenden aan de ingelanden van een omslag-biljet,*vermeldeaide een steeds schrikbarend, liooger stijgend bun- dergeld, waarover de door boereneigemaren wel geklaagd wordt, doch waartegen nie mand ooit zijn gerechtvaardigde klacht eens publiek uitte. Dat men die 'heeren daar eens beter op de vingers keek, zou'geen kwaad kunnen. Echter wensch ik hier thans e«ens naar voren te brengen, welke indrukken men kon opdoen bij bet voldoen der betalin gen aan dit Waterschap. Treedt men ge noemd gebouw binnen, dan komt men in een deftigen ouderwetschen hal, waar in vitrines verschillende projecties van wer ken, sluizen e. d. zijn te bezichtigen. Rechts in den hoek ontwaardt ge den weg naar den rentmeester, en komt ge in een klein wachtkamertje, waar men u alras over tuigt (gezien het rookverbod) dat de rook tabak der boeren afschuwelijk .is. Is einde lijk uw beurt gekomen tot betaling denk om uw hoed of pet dan treedt ge voor den toonbank pardon, tafel en 'n weinig of erg sidderend geeft ge tc ken nen, dat ge zoudt willen betalen. Maai'... nu hebt ge een vraag te stellen of zijt uw biljet kwijt geraakt of komt ge tegen het einde van den kantoortijd;'nou! dan klin- ken' daar de vloeken! En het kwaad, dat men in de kazerne tracht uit te roeien, zal men op „Rijnland" nog kunnen ondervin den: flink te worden uitgevloekt en afge snauwd. Maar, ja, 't is waar: Het zijn dan ook ook slechts de ponning offerende boeren Tegenover deze mag men zich die vrijheid wel veroorloven. Ik durf dan echter luier neerschrijven, dat men op „Rijnland" even veel jaren ten achter blijkt te zijn als de ouderdom van hel gebouw. Met beleefden dank voor plaatsing, JOH. A. DUIJNISVELD. Zoetermecr. Geachte Redactie! Mag ik nog even uw gastvrijheid inroe roepen voor onderstaande regelen? Bij voorbaat mijn dank. Regeerings-getrouwen. Evenals een collega dit per telefoontje deed in uw courant wil ik gaarne mijne instemming betuigen mei het ingezonden stuk met bovenstaanden titel in uw blad yan Maandag j.l. Echter heb ik een belangrijke bedenking tegen den volgenden volzin in dat stuk. Ik lees daar n.l.: Niet alleen van onder officieren maai' ook van duizenden eai dui zenden landweer-mannen, al hebben zij zich dan nog niet bij den vrijwilligen land storm opgegeven, waarvoor gegronde re denen zijn aan te voeren, enz. enz. Zie, ik zou den geachten inzender willen vragen, welke zijn die gegronde redenen? noem er me enkele. Want diit is in vele gevallen een z.g. dooddoe-nertje, dat toch heel veel kwaad kan doen. In zoo'n gewichtige zaak bestaat er m.i. geen enkele roden, om zich niet op te geven voor den vrijw. landstorm. Immens, er wordt geen enkele oefening gehouden. Men wordt opgeroepen als 't hoog tijd is, Liet eerder. En op dit tijdstip vervallen alle z.g. ge gronde redenen, als „niet weg kunnen \»it zaak of betrekking", want, op enkele uit zonderingen na, zal de toestand overal ge demoraliseerd zijn en juist het spoedig op post zijn van een zoo groot mogelijk aantal vrijwilligers zal den duur der revo lutie bekorten. Dan zal 'er zeker woinig 'of geen gelegen heid bestaan om vrijwilligers op te roepen en, wat. 't voornaamste is, op de juiste plaats en organisatorisch in te deelen. Daarvoor kan, nu 't nog rustig is, veel beter getzoigd worden. 't Is wel mooi om sympathie te betuigen met de RegeerLng, doch de Regeering roept de mannen op en vraagt nu 't stellen yan daden! En dat is: zich aan te melden bij vrijw. Landstorm of Burgerwacht. De adressen om zich aan te melden zijn bekend genoeg, dus ik raad hun, die nog bedenking hadden ten sterkste aan, meldt. U alsnog spoedig aan, ge zult c-r. ook al zijn Uwe. diensten (God g^vo het) nooit noodig, den dank der natie door verdienen Dit wilde ik even memoreeren naar aan leiding van 't hiervoor genoemde in "t stuk van mijn geachte collega. Ik "hoop dat hij en vele anderen 't mot me eens zullen zijn en onze gelederen ko- versterken. Ook een Landweer-sergant. ^tevens lid van Vrijw. Landstorm) Aan de fcoeren-arbeiders, tuin-, land en bloemistknechts. Verleden week vergaderde» dc afd. bo den van den N. B. K. Bond van-bloemist-, tuin- en landarbeiders. De opkomst had beter kunnen zijn. Hoewel er een spreker was uitgenoodagd, ïuoe-st de opkomst s'.echt worden genoemd. Eai 't ging dien avond nog al. over de werkloozenrvcrzcfkering, 2 o o noodig in do land- en tuinbouw- vakken. Er zullen toch een massa werk- loozen komen. Willen dan de Roomsche land- en tudjn- bouwarbeaders hier geen vereeniging? Al lerlei bezwaren worden gemaakt-, de con tributie b.v. zou to hoog zijn. Ziét eens naar Voorschoten. TTaar heeft de afd. ruim 60 leden. M o e t zij in Leiden niet sterker zijn? Komt, mannen, laten wo beseffen onzo plichten tegenover vrouw en kinde ren; mogen wij met open oogen de ellende van de werkeloosheid: dezen winter tege moet gaan? V-oor een klein weinig contri butie, subsidieert het Rijk de werbloozen- kas onzer organisaties. Mannen, sluit u aan. Vrouwen, beweegt uwe echtgenooten en zonen, lid te woi-den, eer het te laat 5s. EENIGE LEDEN. Wij ondersteepeiv.gaarno deze oproep. Katholieke arbeiders uit de land- en tuin bouw, ook wij roepen u toe: Kent uw plicht! Red. Land- en Tuinbouw. Stalmest. De Rijkstuinbouw-leeraar voor Zuid-Hol- laud heeft zitting genomen in de Commissie ter bestrijding van knoeierijen bij den han del in stalmest. Onder diens leiding zijn heden de voor bereidende controle-werkzaamheden aange vangen. Samenwerking wordt gezocht met die Veehouders en Schippers, welke voorstan ders zijn van reëelen handel. Deze zullen zich moeten verbinden om het steken van monsters op hun erf en schuit tqe te staan. Zij welke zich hiertoe bereid verklaren, zullen bij circulaire aan alle tuinders-orga nisaties in Zuid-Holland worden bekend gemaakt, terwijl daarbij tevens een opwek king zal uitgaan, om uitsluitend met de in die circulaire genoemde personen zaken te doen. Twee leden der Commissie zullen de Vee houders in de streek Leiden-Delit-Schiedam Kethel gaan bezoeken, teneinde hun plan en werkwijze der Commissie uiteen tc zet ten. Moge de bona fide Veehouders en Schip pers begrijpen, dat het werk der Commissie ook in hun belang wordt verricht en dit toonen door hunne volle medewerking te verl eenen. pi (Jjv .■ui lici STADSNIEUWS. Rome onder Clemens VIII. Dr. J. A. F. Orbaau, uit Rome, hield, zooals reeds gemeld Zaterdagavond, op uit- noodiging van het Leidsch Universiteits fonds, in het klein-auditorium van Acade miegebouw, de eerste van een reeks voor drachten oyer Rome onder Paus Clemens VIII. De belangstelling voor deze eerste voor dracht was zoo groot, dat het klein-audito rium geheel vol liep en nog velen niet kon den worden toegelaten. Prof. dr. P. J. Blok leidde den spr. met een kort woord bij de aanwezigen in. Het deed hem genoden, dat men in zoo groo ten getale was opgekomen, en dit nog wel op Zaterdagavond. Hij zag daarin een be wijs van groote belangstelling, zoo.wej in Mej 'den persoon van dr. örbaan als in hef onderwerp, door dezen te behandelen. Prof. Blok, die zelf meermalen geruimen tijd te Rome vertoefde, heeft nog nooit iemand ontmoet, die Rome zoo goed kent als dr. Orbaan. In de vijftien jaren, welke 'deze daar heeft doorgebracht, heeft hij, mede door zijn functie aan het Ned. Historisch' Instituut te Rome, deze stad in al haar schoonheid leeren waardeeren. En terecht, want wat te Rome treft is de oudheid en daarnaast de schoonheid, welke iedereen boeien moet. Hierop gaf prof. Blok het woord aan den spr., die zeide, dat hij dezen avond behan delen zou: bronnen en overzicht van liet pontificiaat. In de geschiedenis van Rome na de Renaissance is eigenlijk alleen het potificiaat van Sixtus V behoorlijk bewerkt geworden. De voornaamste bronnen lagen als het ware onbenut tot nog toe in archiel en bibliotheek van het Vaticaan. Spr. heeft deze echter- systematisch bestudeerd en de voornaamste feiten met betrekking tot het pontificiaat van Clemens VIII zal hij in aanmerking bij zijn boek met bescheiden over het Barocco in Rome brengen. Spr. bracht hulde aan Paus Leo XIII, die den onuitputtelijken rijkdom van de biblio theek en archief van het Vaticaan voor een ieder heeft opengesteld. Als zijn bronnen noemt hij in de eerste plaats de z.g. „Avvisi," een doorloopende reeks van berichten, die tweemaal elke week door niet-officieele agenten van hot ■hof van Urbino naar deze stad gezonden werden en met de bibliotheek van den her tog in het midden van de 17e eeuw bij de bibliotheek van het Vaticaan zijn ingelijfd. Als andere bron, die ook nog geheel in handschrift ligt, noemde hij de opteekenin- gén van de ceremoniemeesters van hel Vaticaan. Na nog verschillende andere bremen te hebben opgenoemd, constateer- de spr., dat men uit al deze gearevons een iuist beeld van Paus Cleonens VIII kon op- bouwen. Men zag te Rome, dat met de troonbestij- ging van dezen veel bereisden, wereldkun- dsgen en talentvollen Florentijn een tijd perk was aangebroken abs de ouden van dagen zich nog uit de jaren var> Paus Pau- lus III Fainese konden herinneren. Naar de geschriften van den Nederlander Ameiden te oordeelen, die nog juist het Rome van Clemens VIII gezien heeft, krijgt men indruk, dat onder dezen Paus de naas te familieleden van den regeerenden kerk vorst begunstigd werden. Maar met Amei- den moet men, zooals indertijd reeds proL dr Hensen zoo juist heeft opgemerkt, voor- 11 zich tig zijn. De Paus wijdde zijn krachten aan «ie voorbereiding van het jubeljaar 1600,. daf met grooten luister gevierd zou worden en in vele opzichten voor de geschiedenis van Rome In dien tijd van beteekenis werd Spr. schetste den grooten persoonlijken invloed van den Paus. Van uit kunst- en cultuur-historisch standpunt gezien, kan men, volgeiis spr., hoogstens de continuïteit bij Clemens VIII als een verdienste aanrekenen, want in zijn zorg voor de monumenten liet. bij zich voor namelijk leiden dooi' liet voortzetten van dd richting van demons V, die in de verchrii- telijking der -heidenselie monumenten tien hoogstcn plicht van den Paus zng. Nadat spr. aldus in hoofdzokén de onder-1 b< werpen had aangeroerd, die luj in.zijn vol gende voordraohhm zal bespreken, vertoon de hij eenige lichtbeelden, di® van-den ar- tistieken kant het door hem te behandelen tijdperk illustreerden. Hij besloot met de inroeping van de ver dere belangstelling voor Rome. Aan een. adres van den R.-K. Bouwvak arbeidersbond afdeeling Zoeterwoude, oni bij wekloosheid een uitkeea-iaig van 80 pet van het loon te verzekeren aan de arbei ders, die aangesloten zijn bij een bond, is door de Ned«3riandsche Christelijke Bouw arbeidersbond afdeeüng Leiden adheasit betuigd. i! i Door B. en W. dezer gemeente is aan dl omliggende gemeenten in overweging geven ter invoering der vleeschkeuringswet gebruik te maken van het slachthuis al hier, of, wanneer dat bezwaarlijk is, toch van bet keuringspersoneel dezer in richting', omdat zulks zeer in *t hygiieniscS belang zou zijn der betrokken gemeenten. 't Iö te verwachten dat meerdere gemeen» ten op deze aanbieding zullen ingaan Door het bestuur van den Raad van At- beid, alhier, werden aan den Raad dier ie stelling, ter uitvoeriging van art. 36, le Ii4 der Radonwct, ter benoeming van eeueo secretaris (in aïphabetische volgorde) aan bevolen de heeren: Mr. E. J. H. M. Bolsi» en Mr. G. H. E. Nord Thomson. Het ligt in de bedoeling in een op 25 October a.s. te houden vergadering van (let Raad, de benoeming aan de orde te stclleBj Er zijn eênige veranderingen gebracht it de dienstregeling der H. IJ. S. M„ well» wij hier op verzoek van eenige lezers laten volgen: Trein, die vertrekt om 8 u. 50 m. uit Am sterdam, komt thans te: Haarlem A—9.09; Haarlem V—9.12 uur; Leiden A—9.40 uur; Leiden V— 9.43 uui; Den Haag A»—9.50 uur; Den Haag V—10- uur; Rotterdam (Hofplein) A10.44 uur. Verder loopt de trein, die om 12.53 flttf vertrekt uit Amsterdam, thans a 118 dagen. Vertrek 's avonds uit Den Haag na®' Leiden om 11 u. 39 m.; Leiden A— U u< 56 minuten. Op den Rijnsburgersweg is gisteren om ,(en half zes de electrische tram Oegstgeest-j Leiden in volle vaart tegen een met paanl (J( bespannen groentenwagen van j. v. d. »- e()o uit Oegstgeest gereden. Het voorbalcon va? de tram werd in elkaar gedrukt, terwijlq bestuurder J. v. S. eenige verwonding" bekwam. De groentenwagen werd nad roeg verbrijzeld; doch het paard bleef f"1' l0{ gedeerd. Verdere persoonlijke ongeluk*^ kwamen niet voor. Dc her ekl< !i: li tek clie ioiij )imt ling 1, De hi

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2