i LoiÉcls Cuant". weede Blad. BINNENLAND. Ingezonden Stukken. landag !3 October 1319 Uit de Pers. JE HEER TROELSTRA IN ZWITSERLAND. een artikel in Het Vaderland nen we: zal zich herinneren, hoe in de S. D. juist Mr. Bonger het was, die van rrevolutie" niets wou wefen, en hoe arvoor door den Leider is afgestraft, op stoffen kon, dat het Arnhemsche es hem in het gelijk had gesteld en lotie aangenomen van allérhöchsten geredigeerd. En nu kwam Mr. Bon- de „Socialistische Gids" vertellen, aanneming van die motie hem geen •aard is, want dat die verklaard moet n uit la psychologie de la foule, én an al die congresleden er geen dien lie onder vier oogen, waar niet de ling, maar alleen de argumenten durven volhouden, dat er in Ne- d een revolutie gewensóht en moge- En dat er van die tien er waar- ijk niet één is, die op grond van er- zou durven volhouden, dat de S. j» P. over voldoende krachten beschikt 7 i geheele staatsbestuur in handen te Bonger vertelt ons daarmee zeker nieuws, en dat de Amsterdamsche niets anders was dan een kunstig ferkje om te verbergen, dat de leider modder lag, was duidelijk, al heeft D. A. P. dan ook bij de laatste wet- tsverkiezingen tot hare schade on- nlen, dat men van zulke vertoonin- einig pleizier beleeft, daar ze in de gevallen gedwongen werd de Arn- ic motie geliéel los te laten, men mag na Mr. B.'s openhartige lak meer dan ooit eischen, dat de and soli e natie nu eindelijk eens krijgt te hooien, wat zij aan de A. P. heeft; het in- en uitpraten nu waarlijk lang genoeg geduurd, wordt nu lijd, dat men wete of het buis galakleed dan wel maskerade- En nu zouden de aanstaande de- over de Staatsbegrooting zeker uit- ride gelegenheid geweest zijn om Mr. ra in deze aan den tand te voelen, gelegenheid ie geven te doen, wat leden jaar verzuimd heeft, en moest men, door zijne ziekte, die hem drie aan bed gekluisterd hield, n.l. re ap te geven van wat hij zich voor komst van zijne partij voorstelt, en iets minder dubbelzinnige woorden, arvan hij zich tot nog toe bediende. Mr. Troelstra is naar Zwitserland iken, hiermee ook de justitie scha llij zou toch als getuige moeten len in de bekende zaak van den te- isf, die het telegraafgeheim schond. er nu weer op uitdraaien, dat de diaper moet komen vertellen wat de P. wil? Dat zou al heel verdrietig ook voor hem zeiven, maar ook fit Nederlandsche volk, want het is bekend, wat de heer Schaper wil hij zou willen, dat de S. D. A. ar wil openlijk uitsprak. Het is Mr. Ira, die voor het voetlicht moet. En nu weer niet gebeurt, houden wij alle geval, dat Mr, Troelstra als voorstander van de revolutie -door zijn positie van leider wordt ge- aafd, terwijl die partij zelve van de niet weten wil. Tenzij, de reis Zwitserland tot onuitgesproken doel (fin blijvend verblijf aldaar, waar- wij ons zeker zouden verheugen, (ene partij, die een Troelstra en een kan omvatten, is eene pot-pourri politieke leven nog niet heeft ge- 587 inwerking van arbeiders en boeren. De A r b o. Qitiaüef van het Kamerlid Henri ns is op een vergadering van den todschen Boerenbond te Utrecht nemverking tusschen de Federatie K. Werkliedenbonden en den Boe- li ten aanzien van de voedselvoor- besproken. Besloten werd uit leden van beide orga nisaties een vast comité te benoemen, om te bestudeeren, hoe een werkplan kan worden vastgesteld en verder de practische uitvoering mogelijk te maken. Voor dit comité werden door de boeren- organisaties aangewezen de heeren dr. Deckers, Den Haag; W. Leb.ens, Nijmegen; J. Deelen, Eindhoven; H. Ruiter, Leiden; .T. Smeets, Roermond, en W. Yrankrijker, Utrecht Door de werkliedenorganisaties weiden aangewezen de heeren H. Hermans, Den Haag; G. van Lingein, Amsterdam; W. van Alebeek, Dén Bosch; J. Titulair, Venlo, en P. Yerzu, Utrecht. Nog denzelfden middag .werd door dit comité een vergadering belegd, waarin tot voorzitter werd gekozen de heer H. Her mans, lid van de Tweede Kamer en voor zitter van de Federatie van Werkliedenor ganisaties, tot secretaris de heer W. Le- bens, directeur van den Handelsraad van den A. B. T. B., terwijl verder tot leden van het dagelijksch bestuur werden aan gewezen- de heeren Deelen, Van Lingen en Ruiter. Voorts werd als vaste benaming voor liet comité vastgesteld „Comité van samenwer king tusschen arbeiders en boeren", terwijl de verkorting zal zijn „ARBO" (ARbeiders- BÖeren). Sindsdien is het comité ijverig werkzaam geweest en zijn de vooruitzichten op prac tische resultaten gunstig. Boter en kaas naar België. Ecnige dagen geleden berichtte de Brus- selsche correspondent van de „Maasbode", dat de Belgische Regeering 700,000 K.G. boter en 1,000,000 K.G. kaas in Nederland zou hebben aangekocht. Het Zuivelkantoor in Den Haag, naar inlichtingen daarom trent gevraagd, zou hebben medegedeeld, dat in opdracht der Nederlandsche Regee ring zulk een levering niet geschiedt. De „Goudsche Courant" schrijft naar aanleiding hiervan: Teneinde ons op de hoogte te stellen, van de al of niet juistheid van dit bericht, hebben wij, die-*hier zitten midden in het land van de Goudsche kaas, ons om in lichtingen gewend tot de bekende Kaas handel-Maatschappij Gouda alhier, en de directie derz.er Maatschappij heeft ons ver klaard, dat liet bericht omtrent den aan koop ten deele juist is. De N. V. Kaashandel-Maatschappij Gou da heeft n.l. met de Belgische Regeering gecontracteerd voor de levering van een groote hoeveelheid boter benevens van 1,500.000 K.G. kaas, welke hoeveelheid ge leverd wordt van de voor uitvoer vrijgege ven 60 pet. uit haar aanwezigen voorraad. Het geldt hier dus een transactie, waai de Nederl. Regeering geheel buiten staat. Studie-commissie Veevervapi*. Verbetering in het v e e ver voer, Deze commissie, in het leven geroepen door den Federatieven Bond v. Vereenijgin gen belanghebbend bij den Vee- en Vleesch handel, vergaderde dezer dagen te Utrecht. Ter sprake kwam een door dr. Rab, dier- arts te Oosterbeek, ingezonden rapport óver mogelijke verbeteringen van het vee- vervoer. Daarna kwam in behandeling een ont- werp-regeling voor een georganiseerd toe zicht op het laden en lossen van het vee. De commissie meent met stelligheid dat dit toezicht de tallooze klachten ten zeerste zal doen verminderen. Voorgesteld werd op 84 vaste standplaat sen opzichters aan te stellen; van 'deze standplaatsen uit kunnen alle stations, vanwaar veevervoer plaats heeft, regelma tig worden gecontroleerd, en zulks niet al leen wat betreft het laden en lossen ,maar evenzeer hef toezicht op de transporten vee diie de stations passeeren of waar de'ze langer of korter tijd worden opgehouden. Het hoofdkantoor zal te Utrecht worden gevestigd. Ter goedmaking .van de aan zienlijke kosten, aan een goed georgani seerd toezicht verbonden, zal een extra-hef fing worden ingevoerd. Bij het ministerie van Waterstaat zullen de noodige stappen worden gedaan tot het verkrijgen van de onmisbare medewerking voor de invoering van het georganiseerde toezicht. Indien deze medewerking in uitzicht kan worden gesteld dan zal nader overleg met de Nederlandsche spoorwegen plaats heb ben, omtrent invoering van special o vrachtbrieven voor invoering en inning der b.b. extra-heffing. Vérder werd besloten dat de steun zal worden gezocht van de Nederlandsche Ver- ceniging tot Bescherming van Dieren. Steenkolen uit Duitschtend. Men seint uit Essen aan de „N. R. Ct.": De hoeveelheid steenkolen uit het Roer gebied, welke aan Nederland geleverd wordt is van 50,000 op 140,000 tot 150,000 ton per maand verhoogd. Voor het ver voer wordt Nederlandsch spoorwegmate riaal ter beschikking gesteld. Geen „vrije kolen" meer voor de visschcrsvloot. De „Visscherijcouranl" verneemt, dat door de Rijkskolendistributie is bepaald, dat onze .visschersvloot voortaan geen vrije kolen meer mag koopen of inladen. Dwangmaatregelen het inhouden van de distributiekolen zullen naar men meldt, de nakoming van dit voorschrift kracht bijzetten, terwijl, volgens genoemd blad, tevens wordt medegedeeld, dat van de reeders een verklaring zal worden ge- eischt, dat ze aan dit voorschrift- zullen gehoorzamen. De zaak-Van Groenendaei. Op Zaterdag IS October a.s. zal te Sit- tard eene Bondsvergadering gehouden worden van den R. K. Kiezersbond voor. Limburg. Op deze vergadering zal worden bespro ken, welk standpunt de' R. K. Kiezersbond zal hebben in te nemen tegenover den lieer mr. dr.' H. A. G. van Groenendaei, in verhand met het bekende besluit der R K. Kamerclub, waarbij hij niet langer als lid dier Club is toegelaten. Een sociaal-democratische meerderheid. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben tot rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening der Ongevallenwet benoemd de heeren Days, Sraeenk, Reumer, Van den Tempel en Van der Waerden, drie- sociaal-democraten en twee anti-revolutio- n ai ren. Waren de leden van rechts, met name de katholieken, bij liet afde.elingsonder- zoek zóó slecht opgekomen, dat voor Uit wetsontwerp de meerderheid in de commis sie van rapporteurs aan de sociaal-demo craten moest worden gelaten? vraagt het ..Hsgi." Derde Nationaal Hanzecongres. De deelnemers aan het 3e Nationale Henzecongres te Breda zullen op Maandag 27 October a.s. te 8.15 n.m. door het ge meentebestuur van Breda officieel ten stadhuiize worden ontvangen. Daarna heeft te 9 uur in het Z. H. Kof fiehuis de ontvangst plaats door de afdee- ling Breda van de Hanze. Deze reuntfe zal door de goede zorgen der feestcommissie een feestelijk karakter dragen. De predikatie in bet Ponttfikaal Lof op Woensdagmiddag te halfvier zal worden gehouden door den welecrw. lieer Oomen, geestelijk adviseur der afdeeling Breda -van de R. K. Middenstandsveroeniging. De deelnemers worden er nogmaals aan herinnerd, dat vóór 15 October a.s aan den penningmeester der hotelcommiösie, den heer W. de Bruijn, Bindstraat, Breda, moet worden opgegeven of men wenseht, clat voor logies goizorgd- zal worden. Waar vertrouwd wordt, dat het aantal congressisten zeer groot zal zijn en de be schikbare kamers in de hotels s1 echts wei raigë zijn, wordt ieder aangespoord tocli vooral bedoelde aanvrage in te dienen, op- cTat er gelegenheid zal zijn voor kamers bij particulieren te zorgen. Een bijzondere atractie van het. congres zal dit jaar zijn de Reistentoonstelling van het Rijksbureau tot onderzoek van handels waren, die gedurende de congresdagen in he vergaderlokaal, Concordia te bezichti gen zal zijn. De directeur dezer tentoonstelling, de heer dr. Voerman s, uit L e 'i den, zal aan wezig -zijn om alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Een vreemd verbod. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen is bepaald, dat aan het per soneel geen vergunning meer zal worden verleend, om op te treden als verslaggever of correspondent van een courant. Letteren en Kunst. Jubileum Urlus. Donderdag 23 October zal Urlus bij de Nationale Opera den dag herdenken, dat liij 25 jaar geleden voor het eerst is opge treden als operazanger bij de Nederland sche Opera onder leiding van C. van der Linden. Op die avond zal Urlus optreden als Pedro in Laagland". Hij zal in het Nederlandsch zingen. Er 'heeft- zich ezn comité gevormd ten einde dezen herdenkingsdag voor den heer FEUILLETON. geheimzinnige diefstal. 'es daar goed bekend en „de Fak- iie het gezag en de -waardigheid der placht hoog te houden, stond er [aangeschreven. Een en ander ver mij groote vrijheid van beweging, ik aanstonds naar ide rechercheurs- tfng;. fiklopt. tenen. -» - aajii leedwezen was 't niet de stem goeden kennis Marx, den bosten rchcrcheurs, die mij tot intreden Md in de ruime kamer, waar veler- lefeuilles met stukkn spraken van h'&ng der werkzaamheden, een jong die met de hand onder 't hoofd een lessenaar zat. 't Leek mij, dat SroostigQ uitdrukking op zijn ge- mijnlieer Marx er nog niet? was dj overbodige vraag. j*n mijnheer, maar hij kan ieder ■ik komen. Wil u wachten of kan «os van dienst zijn. Sto'g^ins verbaasd keek ik naar 't' jonge kereltje, dat toch wel niets van de effectenzaak zou weten. Hij scheen mijn gedaéhten te raden, .want hij ging voort: Ik weet wel, waarvoor u komt, mijn heer Johnson: de effeclendiefstal. Een lichte zucht vergezelde dat laatste woord een zucht, waarover de spreker zelf ontstelde. En als om de.n indruk daar van bij' mij weg te vagen, dwong hij zich blijkbaar tot opgewektheid en ging voort: Een geheimzinnig zaakje, mijnheer. Plotseling bedacht ik, dat dit jonge ven tje toch wel iets zou kunnen weten en mis schien gemakkelijker een of ander los zou laten dar, andere beambten, die al geleerd hebben, een slot op den mond te houden. Ik .wou beproeven hem uit le liooren. Och, zei 'ik schijnbaar achteloos, ik zie. die geheimzinnigheid niet. in. 't. Is zoo goed als uitgemaakt, nietwaar, dat de dief niet door 't café is geko-men. Dat schijnt wel, klonk 't. voorzichtige antwoord. Welnu, dan moet hij natuurlijk in 't woonhuis geweest.zijn. En daar waren niemand anders dan mijnheer Goodfall, zijn vrouw en zijn dochter. «(Goodfall is de naam van den eigenaar van ,,'t Vergulde Iiert"; ik vergat nog. dit mede te deelen.) Er zijn wel meer voorbeelden, opperde Urlus niet onopgemerkt te laten voorbij gaan en liet heelt daartoe een rondschnj- van gezonden. ONDERWIJS. ik, dat zoogenaamde bestolenen bedrie gers Het jongmensch liet mij n.ict uitspreken. Een btos kleurde zijn wangen en met voor een onpartijdigen politieman onnoodige heftigheid antwoordde hij: Mijnheer Johnson, hoe kunt gij zoo iets van juffrouw Goodfall onderstellen. U moest haar beter kennen, want zij woont toch al zoo lang over de bureaux van „De Fakkel". En wat"haar ouders betreft, ik kan u verzekeren, dat zij werkelijk besto len zijn. Ah, de politic schijnt dus meer van de zaak te weten, dan u eerst wilde laten merken. Iets als ontsteltenis sprak uit den blik, waarmede de jonge beambte mij aanzag, terwijl hij aarzelend vroeg: Hoe weet uhoe komt u tot die onderstelling? Wel, u verzekert zoo stellig de on schuld van de familie Goodfall. Mijnheer, dat komt omdatIk heb de eer Do binnenkomst van rechercheur Marx maakte een eind aan de opheldering van den jongen man, die zich bescheiden achter zijn lessenaar terugtrok. Maar 'net ontging mij niet, dat hij de grootste aandacht wijd de aan ons gesprek, dat natuurlijk over „de" zaak liep. Toelage bijzondere scholen. Op vragen van het Kamerlid Otto be treffende toekenning van rijkssalaris plus een toelage aan onderwijzers van bijzon dere scholen, antwoordde de minister van Onderwijs: ITet is den minister niet bekend, dat ver schillende besturen van bijzondere scholen reeds oproepingen van personeel hebben gedaan onder uitloving van het riikssala- ris, plus een persoonlijke toelage. Indien zulk een toelage wordt gekweten uit het een of ander particulier fonds en geen deel uitmaakt van de vaste onder- wijjzfifrswedde, is dit niet in strijd te ach ten met het beginsel, hchvelk aan art 194 der Grondwet eai aan de wet van 14 Juli 1919 (St bi. 493) ten grondslag ligt. De bc- voeg'haid van particulieren tot liet stich ten van fondsen, waaruit aan onderwijzers personele toelagen kunnen worden ver leend is bij de door de wet van li Juli j.l. tot stand'gekomen wijziging der L. O. wet niet betwist. Van die bevoegdheid kan gebruik ge maakt zoowel ten gunste van de onderwij zers der openbare school als ten gunste van de bijzondere onderwijzers. Zij maakt dus geen inbreuk op het beginsel van rechtsgelijkheid, liet welk heeft voorgezeten bij de pacificatie op onderwijsgebied, voor zooverre die is belichaamd an de thans reeds tot stand gekomen wet. Bij het beoordee-len van de aanvragen om rijksvergoeding, bedoekt in art. 59 no- vies der L. O. wet zal door Ged. Staten en, in geval van beroep, door de Kroon, den Raad van Staten gehoord .zijn te beslissen, of het door eenig schoolbestuur uitloven van een personeelc toelage boven het rijkssalaris al dan niet in strijd is met cle voorwaarden, waaraan de besturen van bijzondere lagere scholen hebben te vol doen om in aanmerking to komen voor de rijksvergoeding. Zoo ja, dan zal die vergoeding niet kun nen worden verleend en bestaat er geen aanleiding om tegen zulk een schoolbe stuur nog verdere maatregelen te nemen. RECHTSZAKEN. Veroorzaken van dood door schuld. Het. O. M. bij de rechtbank te Dordrecht heeft tegen den rijwielhersteller P. v. W„ wegens het veroorzaken van den dood van een kind door te hard rijden met zijn mo torfiets, zes maanden gevangenisstraf ge- eischt, benevens een jaar ontzegging van het!besturen van motorrijtuigen. Vechtlustige Friezen. Een caféhouder te Donkerbroek had 31 Augustus geweigerd sterkedrank te schen ken aan een polderjongen. Zeven andere polderjongens uit dat dorp en Hoornster. zwaag trokken daarop naar het café en sloegen er alle ruiten stuk. Het huis werd van alle kanten gebombardeerd. Toen de caféhouder buiten kwam, werd hij door twee jongens aangegrepen en kreeg hij van heiden messnoden over het hoofd. Het O. M. bij de rechtbank te Heerenveen eischte tegen hen ieder twee jaar gevan genisstraf; tegen de anderen werd een jaar en zes maanden geëischt. De rechtbank veroordeelde dertzolfden dag een der bovenbedoelde beklaagden, die bovendien in een café te Wijnjcterp alles kort en klein bad geslagen tot een ge vangenisstraf van een jaar en drie maan den. Buiten verantwoordelijkheid der Red) regeer jmgsgetrouwen. Uit ond'eroffieierkrXngen wordt aan het Volk" een stukje geschreven over de on derofficiersbeweging. wat hierop neerkomt dat. de christelijk.- en katholieke onder officieren zoo weinig in aafital zijn, dat ze bij een eventueele. revolutie tocth niets zuiden kunnen uitvoeren om de orde te litjidhaven of het gevaar te keeren. De brutaliteit van deze neutrale ge organiseerde onderofficieren, reeds eerder gebleken op hun actie- en protestvergade- ringen, gaat zoo ver, dat de inzcfi.ler in „Het Volk" de publiekrechtelijke organiisa- ties-in-actie de>n bedekten raad gééft: ga Marx was intusschen over den diefstal niet best te spreken, wat mij, die zijn eigen aardigheden kende, een duidelijk bewijs was, dat hij niet erg opgeschoten was met zijn onderzoek. Nadat ik hem een en ander had gevraagd zonder meer dan algemeenheden ten ant woord te krijgen, maakte hij op zijn be slist beleefde wijze een eind aan ons onder houd met de woorden: Mijn waarde Johnson, ik kan je waarlijk niets zeggen. De lezers van „De Fakkel" zullen hun nieuwsgierigheid moe ten beteugelen, tenzij en hier klonk wel wat sarcasme in zijn stem de reporter van hun lijforgaan scherper weet te zien dan cle politie. Het brandde mij op de tong, te zeggen: „Die collega daar van je schijnt er toch pi eer van te weten." Maar ik bedwong mij, eerstens vreezënd het jongmensch in on gelegenheid te brengen en ook omdat ik, na die sarcastische opmerking van Marx, weinig lust gevoelde hem aan eenig spoor je helpen gesteld al, dat de woorden van den jongen beambte hem daartoe konden dienen. Een sigaar? Met dit aanbod trachtte Marx het ge sprek op een ander onderwerp le brengen; hij had er bijzonder slag van, om bijv. over de qualiteiten van tabak uit te weiden en jc gang maar; om de christelijke en kat hór lieke onderofficieren behoef je je Luét on gerust te maken, om hen behoef jo je sta- klngsplannen niet uit te stellen of op te geven. Zij söhrijvefi maar, wat de advi seurs hun voorzegden; ze zijn maar een goede 500 in getal en bovendien nog ver spreid over ongeveer iOO pLaatscyi in ons land. Do hoofdbesturen der christelijke, en katholieke on d^roff regeren ve ree® igingen vergissen zich bovendk^i in hun eigen le den als ze meenen, dat.ze zoo regecrings- getrouw zijn. Zoo wordt met een: „voor die zijde be hoef je ndet bevreesd te zijn", zijdelings tot staking en oproer aangezet. Tegen de lasterlijke beschuldiging van onbetrouwbaarheid en woordbreuk d^r katholieke en christelijke onderofficieren zullen de betrokken hoofdbesturen, welke zich reeds zoo krachtig weerdeii en vier kant stelling namen tegen do „roode' onderofficieren, zelf wel opkomen. Mijn bedoeling is alleen om deh inzen- der-beroeps-onderofficier in „Het Volk" en allen die het mot hem eens zijn, even te zeggen, dat cr behalve beroepscVHler- fiffjeieren pok nog landweer-, militie en larid st orm-ónclé rol f iele re n zijn, die, als liet wat we niet hopen verkeerd mocht loqpeki en getracht zal worden orde en rust in ons land te versteren, ooft nog c-en woordje zullen praten. En geen slap en wij Al J ui woordje ook. Deze onderofficieren, welke niet alleen tot het chnistelijk en katholiek deel van ons volk belioören, maar ook iin andere kringen bij honderdtallen gevonden wor den. zullen zich doen gelden en gereed staan als de samenleving wordt bedreigd met geweld en oproer, de orde wordt ver stoord en het gezag wordt aangerand. Zeker, wij nie-tJseroeps^ hderofflicieren erken-nen volmondig het récht van alle beroeps-onderofficieren, om te streven naar een mr/ischwaardiig bestaan, oen behoorlijk familieloon, Het is hun recht en hun plicht om alle behoorlijke en ge- wëttigde middelen ter verkrijging daar van aan te wcfaden. Maar gaan ze. eenmaal den geoorloofdëh' weg verlaten, gaan zij zichzelf, door een aanwakkeren e(h steunen van oproer en irovolutio, •verschaffen wat zie willen en eischen, gaan ze meewerken, om ons Jand ten prooi te gown aan ellende, honger cn doodslag en al het ontzettende wee, dat oen revolutie over een land kan brengen, -dan zuli i de rogeeringsgefromve beroeps- onderofficieren ons aan hun zijde vinden, dan zuilen wij het getal „slavenzielen" met honderden komen vermeerderen; dan izullon do i i et-beroep sonde roff ici ere n zich aaneensluiten om de revolutie uit ons land te keeren. Wie als ondergeteekende de revolutie iif al haar verschrikkingen heeft meege maakt. heeft, gezien hoe onschuldfgen in straatgevechten en bij plunderingen bij tientallen werden neergeschoten, hue rus tige burgers werden beroofd en bestolen,, hoe heele wijken door kanonvuur worden verwees" en het revelutiebeest in al zijn, afgrijselijkheid Troeft ontketend georien, zal, kost wat 't kost, meehelpen, dat zoo'n onheil voor ons land, voor onze steden en dorpen, voor onze families en nabaflaau- dten zal worden verhoed. Laten de neutrale onderofficieren zcah' geen illusies maken on zich niet wijs maken, dat het getal regceningsgetrouwa onderofficieren zoo onbeduidend is. Onze regeering ec, alle®, die het wel meenen met het gelul? en de welvaart van ons vaderland kunnen van dtie hulp ver zekerd zijn. Niet alleen van onderofficieren maar ook van duizenden en duizenden landweer mannen, al hebben ze zich dan nog niet bij den vrij willigen landstorm opgegeven, waarvoor gegronde redenen zijn aan to voeren. Vroegen we sympathiebetuigingen en toezeggingen van hulp, wanneer het noodig zal zijn, dan weten we, dat zo bij - massa's zouden binnenkomen. Wat, om n:et te var te gaan bij onze Oosterburen is gebeurd, opent sombere en. Moedige perspectieven, waarvan het wer- kciUjklietfci worden voor on,s land nvoet worden voorkomen. En zal worden voorkomen. Wij niet beroepsonderofficieren denken pr niet aan ons te laten dwingen of ons de wet te laten voorschrijven door de neu trale collega's beroepsonderofficieren. We gunnen hun van harte liet bestek maar willen niet, dot we zelf on ons volk. liet' slachtoffer zulten worden van hun heilloos streven. Wil onze minister Van Oorlog, .liegen den steeds sterker wordenden volkswil in, trachten een logcr, en een sterk leger 10 handhaven, dan zal 'het zijn eerste plicht dan plotseling, voordat men er op ver dacht was, een vraag te doen, die beirok- king had op een in onderzoek zijnde zaak* Vaak had hij zoo wel inlichtingen los gC' kregen, die men niet van plan was ge weest te vertellen. Voor dit laatste wilde ik mij wachten en in zijn beschouwingen over Panatella's en Havana's stelde ik geen belang, zoodat ik al heel spoedig met zijn sigaar afscheid nam. tevens oplettend groetend den jeug digen beambte, wien mijn vertrek niet on aangenaam scheen te zijn. Ik had braaf het land. want nog altijd wist ik niet meer, dan toen ik den vorigen d«g op 't bureau zoo driest verzekerde, er alles van t weten. Bovendien klonken mij Marx' woorden in het oor: „Tenzij de re porter van hun lijforgaan scherper weet to zien dan de politie." Wat drommel, verbeeldde hij zich, dab alleen beroepsspeurders een geheim kunnen ontsluieren. Dit zou hem wel eens kun nen tegenvallen. Ik zou hem wel eens willen bewijzen, dat ook amateurs Een inval: ja, dat moest ik maar eens probeeren. De politie kan er niet achter komen, op ,,'t Vergulde Hert" wisten zo er heelcmaal geen touw aan vast te knoo- peh. 't was waarlijk wel een zaakje, waar mede als burger'Speurder eer was te beha len. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 5