IdsÉ Couraal". veede Blad. Uit de Omgeving. iterdag 4 October I9!9 ZAAK VAN GROENENDAEL. wij vernemen, zal de zaak-Van endacl waarschijnlijk een nieuw sla- [intteden. Het votum, waardoor de ten afgevaardigde uit de R. K. Ka- gezet, werd. met algemeenc n genomen en berustte op appre- van de feiten, die algemeen bekend geacht, worden en die door den lieer jroenendael niet worden ontkend, ro'kkcne denkt er echter v ér, om z ij n Jtamerli d- ,s c h a p vaarwel te ze g- Hij gevoelt zich volstrekt niet. aan rraad schuldig. Hij plaatst zich op mdpunt van Wilson en diens Volke- dsbeginselen, o. m. wat betreft het •bikkingsrecht der volken of ge- daarvan. Goed-ïngelichten ver dat hij -in de Kamer, evenais iten zijn propaganda zal voorizel- zijn notionaal-politieke denkbeeï- ingaat, zal hij hoofdzakelijk het ka- prgoram getrouw blijven, maar menig punt van proctiseh rcgee- jleid volle vrijheid van handelen houden. ie beer Van Groenendael den zin votum der R. K. Kamerclub niet erstnan blijkt te hebben, en in stee itieke vergetelheid te zoeken, -die ist, zijn eigenwijze propaganda wil iten. zal een protestbeweging on- kiezers, die hem hebben af gevaar- üoeilijk kunnen uitblijven. En dat iasle invloed met alle' wettige mid- jekecrd dient te worden, ligt voor <L „Tijd Va derland schrijft: aUiolicke Kamerclub heeft met een van stemmen den heer Van ndae.1 uit haar midden verbannen, dient zeker lof, dat zij tot zoo ge- besluit niet overging, dan na en nauwgezet -onderzoek, den be- zelv'en -gehoord hébende; wie in overhaasting aandrong, verloor oog, dat iedere beschuldigde recht de meest consciëntieuss heisande- in zijne zaak. De Katholieke Ka- heeft nu hare Schuldïgkeit ge il geeft die niet'de minste waar- lal. de lieer Van Groenendael niet n de Kamer zal verschijnen; wij. idit na zijne -houding van verleden 4 trouwens zelfs zeer waarschijn- iiflu de beteekenis van het votrtm w Katholieke Kamerclub? Voor ons al de beer Van Groenendael wel lande!ingen -kunnen ten laste gelegd <Jie hem in juridïschen zin schui- staan aan een misdrijf tegen, do fid van den Staat, maar dat hij verre geliouden heeft van die waarin besprekingen gehouden die geen goed Nederlander zonder mag aanhooren; dat hij die hou sed aangenomen, die voor belagers Nederlandsche belangen genoeg op hem te rekenen. a|s het ging anming te maken voor de leus: aan België. Ware hij toch straf- in den zin der wet, wij twijfelen i oogenblik aan, dat de Katholieke :lob, als zij daarvoor de bewijzen in handen van de Regeering zou rollen nu rustig afwachten wat er gebeurt, en zullen ook aan de 4e Kamerclub het oordeel over- nr de vraag of en wanneer zij feeeven, waarom zij zoo vernieti- ttrdeel over haar medelid uitsprak, toch wel eens zijn, dat in deze oog op onze huitenlandsche ver lui groote omzichtigheid, geboden Wij worden in dat denkbeeld doordat Minister Van Kame- toJi wien de leiding van Buiten- Zaken zoo uitnemend is toever- op de desbetreffende vraag van rBongaerts niet. meer geantwoord ton dat het bericht, dat er propa- fferd gemaakt voor eene volks in Limburg, hem niet. -nit de grepen scheen. Waar onze Mims- Buitenlandsche Zaken zich zóó doorzichtig uitliet, komt het ons 'sLands belang voor tot spreken Scn. wie daartoe wel op den jüis- tullen overgaan. Vooral, omdat kloeke- houding van Dr. No- Roermond, en het votum thans Katholieke Kaanereiub gegeven, tie zaak in veilige handen is- Croof verlof. ®lj Behoudens onvoorziene om- Men zullen op 1 November 1919 Soot van groot verlof worden ge- dienstplichtigen van de lichting 1 iö het tijdvak van 5 tot 9 Aug. ingelijfd, bij (je regimenten in- (weronder begrepen de grenadiers en bij de compagnieën iviel- De Schéurwet. óeu beer Van Wijnbergen is aan ,er VQQ Landbouw de volgemte Wcht; ®nister bereid ie bevorderen, dat !k yorde weggenomen. die bij zich zou kunnen vestigen, als op schadeloosstelling inge- «heurwet 1918 vervallen door 1 CaKoroon van den termijn gesteld °ïiüulier. toegezonden doorbet Prov. Productiekantoor voor Z.-Holland aan hen, dié meenen voor bedoelde scha deloosstelling in aanmerking te komen, aan het hoofd waarvan is geplaatst: ,,U wordt verzocht zorg te dragen, dat dit formulier binnen 8 dagen aan het Prov. Productiekantoor voor Z.-Holland, Carel van Rylandtlaan. te Den Haag, zoo noodig verder ingevuld, is terugontvan gen. Bij latere inzending wordt u geacht geen aanspraak op schadeloosstelling in gevolge de scheurwet 1918 te maken." Een onmogelijk bericht. .Uit Ned.-ïndië wordt aan ,,De Tele- raaf" geseind, dat de OnderofficiersFond te Weltevreden, tevreden is met. het Hol- lan dscb e verlofstracterne nt. Het blad acht het zoo onwaarschijnlijk, dat een hond ergens te wereld, laat staan in Indië, met iets tevreden zou zijn, dat bet aan een seinfout denkt. Mocht het bericht juist wezen, dan dient liet te worden bewaard als een merkwaar digheid voor een historisch overzicht aan het einde d^zes "jaars. Notariaat lé Gcuda. Men schrijft aan de „Msbd.": Binnenkort komt een der drie notaria ten, en wel het belangrijkste, te Gouda open wegens bedanken van den huldigen oudc-n titularis. Daar Gouda voor bijna de helft rechtsch is en 't Goudsch district in groote 'meerderheid rechts met zoo goed als geen onkelen rechtschen notaris en geen een Katholieken (de Kath. partij is de sterkste als afzonderlijke partij in 't district), zoo is hier een goéde gelegenheid bij de a.s. notaris-benoeming in dezen schroraelijken misstand door de-benoeming van een rechtschen man althans eenige verbetering te brengen. Gouda telt ruim 26,009 inwoners. De transportarbeiders. De Nederlandsche Federatie- van Trans portarbeiders hield te Rotterdam een door ongeveer 1000 man bezochte vergadering, waarin een motie werd aangenomen, die de houding van de werkgevers in den loonraad ten opzichte van de toegezegde loonen van f 6.50 per dag op f 36 per week onverantwoordelijk noemt: die verklaart dat de arbeiders aan bedoelden eisch moe ten vasthouden; en desnoods voor de door voering ervan een massale staking in het leven moeten roepen te Amsterdam en te Roterdam Gewacht, zal echtor nog wor den op het antwoord der patroons, en zoo noodig, zal men samenwerking met de andere bonden in het havenbedrijf aan vaarden. De Volkskrant. Dinsdag verscheen het eerste nummer van „Do Volkskrant", het weekblad van de Federatie der Diocesane R. K. Volks- en Werkliedenbonden in Nederland. Hot blad, dal onder redactioneel en ty pografisch opzicht gezien mag worden, opent met een hoofdartikel van de leiders: Henri Hermans en Ch. L. v. d. Bildt.Wij ontleenen er aan: ,,Gij vraagt geen program van ons: want dat is u bekend. Welk ander program zou dat kunnen zijn, dan dat van onze aibei- dersbe weging, neergelegd in het Bisschop pelijk besluit van 26 September 1916? V-oor het armzalig socialisme, in welken vorm ook, -ruilen wij met onze heerlijke christelijke levensbeschouwing, die vrij als een electrische booglamp zullen laten schijnen over de feiten van den dag. Dat is ons program: niets nieuws, en niets anders dan het program van onze oiganlsalie. Wij beloven er voor te iverken met al de kracht en energie, die in ons zijn, maar wij vragen hulp. Ons orgaan begint met een oplage, bijna dubbel zoo groot als die van het sociaal-democratisch hoofdorgaan en grooter dan die van "alle socialistische kleine blaadjes samen, maar dat- zegt voor ons nog niets. Wij zijn niet licht tevreden op dit punt"; liet-getal van onze lezers moet minstens gelijk zijn aan dat der leden on zer arbeidersorganisaties; minstens, want ook duizenden niet-leden moeten het le zen. Hiervoor hebben onze propagandisten zorg te dragen." Valuta-overeenkomst. In de rede, die minister Erzberger eer gisteren in de Duitsche Nationale Verga dering heeft gehouden, beeft hij o. a. te kennen gegeven, dat met een vertegen woordiger van Nederland een valuta-over eenkomst is gesloten. Naar uit 's-Gaavenhage aan hef „Hbl." bericht wordt, is deze bewering, even vaag ais onjuist. Van het afsluiten van een zoo danige schikking met een officieel Neder- landsch lichaam is geen sprake. Er zijn wel' schikkingen getroffen tusscfien parti culieren in Duiisdiland en Nederland, maar dat is ook vroeger gebeurd en kan bezwaarlijk den naam van een valuta-over eenkomst. dragen. Voorloopig is 't zelfs nog onzeker of en in hoeverre de besprekingen omirent kre diet overeenkomsten definitieve resultaten zullen opleveren. Tot dusverre schijnt al leen een krediet voor levering van aard appelen definitief te zijn afgesloten. In Duitschland zelf, waar men door de voortdurende depreciatie van de waaide van het Duitsche geld zeer pessimistisch was geworden, wordt elke overeenkomst van dien aard, ook als zij op zichzelf niet van grooten omvang is, thans met veel voldoening begroet, omdat men er de over tuiging uit pui, dat ht land door buiten land soke bankiers nog kredietwaardig wordt geacht. In dien geest zal de mede- deeling van den Duitschen minister dan bok wel moeten worden opgevat. Vee en steenkool. Reuter seint uit Brussel: In antwoord op een vraag uit de Ka mer, verklaarde de minister van- Land bouw, dat blijkens verkregen inlichtingen de uitvoervergunningen van vee, door de Nederlandsche regeering toegestaan, aan leiding hadden gegeven tot een handel, dia den prijs aanmerkelijk verhoogde van het- uit Nederland in België ingevoerde vee. Er worden onderhandelingen gevoerd tusschen den minister voor economische zaken en Nederland voor de levering van Belgische steenkool aan Nederland, in ruil voor vee. De minister van Landbouw zal de aan dacht van den minister voor economische zaken vestigen op de noodzakelijkheid om waarborgen te vragen voor liet tegengaan van misbruiken, waarover de Belgische landbouwhandelaren klaagden. Bijeenkomst van het Doorluchtig Episcopaat. Het Doorluchtig Episcopaat van Neder land kwam Maandag en Dinsdag te Roer mond in vergadering bijeen. Niet volvette kaas. De minister van Landbouw heeft het in de beschikking van 22 April 1918 (houden de vaststelling van drie merken voor niet- volvette kaas, onder B, sub 3o., bepaalde, gewijzigd als volgt: ,-,3o. a. dat door of vanwege deze aan geslotenen voor de door hen in de gebrui- kelijkQ vormen voor Goudsche en Edam mer kaas en voor in broodvorm te berei den kazen, geen andere dan deze van Rijkswege verstrekte merken mogen wor den gebruikt; b. dat alle door hen in bovengenoemde vormen te bereiden kazen van één der vorenbedoelde merken moeten, worden voorzien, van welke verplichting door den directeur-generaal van den Landbouw in bijzondere "gevallen, voor epn bepaalden tijd en onder door hem zoo noodig te stellen voorwaarden ontheffing kan wor den verleend." De minister van Landbouw heeft hét in rtie beschikking van 22 April 1918 -(houden de vaststelling van de voorwaarden, waar aan controle-stations voor niet-volvette kaas moeten voldoen om onder Rijkstoe- zicht te kunnen worden gesteld) onder b, sub 5, bepaalde voor zooveel de vier eer ste regels betreft, gewijzigd als volgt: „5. zij zullen, voor zoover daarvan door den directeur-generaal van den Landbouw geen ontheffing is verleend, alle door lien in de gebruikelijke vormen voor Goudsche en Edammer kaas en in' broodvorm berei de kazen moeten voorzien van één der vastgestelde Rijksmerken voor niet-vob vette kaas en wel:". Kindermeel, De minister van Landbouw heeft be paald, dat in het tijdvak van 7 Oct. tot 4 Nov. van kindermeel geen hoogere dan de hieronder aangegeven rantsoenen zullen mogen worden verstrekt: kinderen tot. Ya jaar 0.6 K.G. per hoofd, van Va tot 2 jaar 1.2 K.G. per hoofd. Boter en kaas naair Beigig, De (Brusselsehe „Standaard" verneemt, dat dezer dagen tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeering een overeen komst is gesloten voor levering uit Ne derland aan België van 700.990 "kilo kaa3 en boter. Petroleum uit Buitsch1as?d. In verband met de mededeeling van mi nister Erzberger in de Nationale vergade ring over een groot goederen-crediet aan Nederland, verneemt de ,.B. Z. am Mit- tag" naar de „Tel." meldt, dat dit voor namelijk petroleum en andera brand-oliën betreft. De hoeveelheden zijn zeer aan zienlijk. Onmiddellijk leverbaar zijn 40.000 ton. Verder zullen in den loop van het ko mend halfjaar nog 100.099 'ton geleverd worden. Loonsverlaging in de klompen-industrie. In verband met de loonsverlaging in de klompenindustrie te Best, St. Oedenrode en andere gemeenten zijn de knechts voor nemens het werk neer te leggen. ALPHEN a. Cf. RIJN. Arrestatie. Door de politie werden gisteren een )t weetal 'vreemiMii^©o, ge arresteerd en in verhoor gdpomen, die verdacht werden df.effstal te hébben, ge pleegd van rijwielen. Het tweetal zette het bij de komst dér politie op een loepen doch werd met medewerking van enkele burgers in-het Rietveld gegrepen en naar het politiebureau "gebracht. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergader^ op Maandag 6 October a.s. des voormiddags liajfüen. De 25-puniige agen do is te lang om lieden op te nemen. Een bijzonderheid. Als eeï^ bijzonder heid ideelt men ons mede, dat op het erf van den landbouwer Visser thans een appelboom voor de tweede maai in vollen bloei staat, terwijl de vruchten nog aan den boom hangen. Schippersajctie. Op een bijeenkomst van personeel in dienst bij de N. V. Beurt- vaart dienst „de Rijnstreek" alhier, werd besloten met ingang van heden op de na volgende basis het werk te hervatten: GÖ- urige werkweek, loonbepaling: voor schip pers zal dit bedragen 30 gulden: overig aan boord zijnde personeel 28 gulden per week; de overuren worden betaald met 40 cent. per uur. Inkwartiering. Gisternacht werden voor één nacht in deze gemeente ingekwar tierd een honderdtal officieren en man schappen, benevens paarden, geschut en bijheb o o rende wagens, behoorende tot de veldartillerie uit 's-Gravenliage. BODEGRAVEN. Memento mori. Toen 'Donderdag morgen zich de Gf»-jarige W. S. Ie voet naar Recuwijk begaf weid <jeze op den straatweg even over jjet spoor (plotseling onwel en zakte ineen. Binnengedragen bij v. d. L. kon de ijlings ontboden genees heer si och Is den dood constateeren. Per brancard werd het. lijk naar zijn woning in de Spoorstraat overgebracht. Voorwaar een tragisch einde. Benoemd. Mej. Rooswinkel, onder wijzeres aan de R.-K. U. L. O. school-al hier. is benoemd tot onderwijzeres aan de M. U. L. O. school te Deventer. Goöperatie. Donderdagmorgen waren wederom op initiatief der aid. -Bodegra ven der L. T. B. de R.-K. landbouwers uit deze omgeving bijeengeroepen, teneinde zoo mogelijk een R. K. cooperatiev ver- een-iging tot in- en verkoop van veevoeder op te richten. Aan de oproeping hadden 26 personen gehoor gegeven. Do vergadering stond wederom onder leiding van het be stuur van don L. T. B. De in de vorige vergadering aangehou den punten werden thans bdhandeid. Naar aanleiding hiervan ontstonden langdurige discussies, waaruit bleek, dat de aanwezi gen zich lang niet allen met de plannen van het bestuur konden Vereenigen.. Door don ee-rw. adviseur werd in* een duidelijk betoog de wenschelijkheid van deze organisatie aangetoond. Nadat de discussies waren gesloten werd door den voorzitter in rondvraag gebracht het al of niet opdichten eener vereeniging waarvan het verkiezen van een bestuur en commissie afhangt. Het resultaat hiervan was, dat 11 hoe ren zich voor en 14 tegen oprichting ver klaarden. De voorzitter drukt-zijn spijt uit over clit besluit. Spr. had gedacht dat van de, 46 R. K. landbouwers in Bodegraven zich minstens 30 zouden hebben verklaard voor oprichting. Het blijkt echtor wel, dat de ambitie zeer gering .is. Het bestuur heeft zijn best gedaan, terwijl de uitslag ge- tbigt van een zeer geringe organisatde- geost/ Door eenige boeren werd de wensche lijkheid betoogd met deze 11 personen toch de vereenigrng óp te richten. De hierip ontstane discussies werden door den voor zitter gesloten. Particuliere nachtveiiigfieidsdienst. Door het comité tot oprichting van een Bodengravensche P. N. V. D.. zijn cireu- lairsn verspreid, waarin het doel van een dergelijke vereeniging glashelder wordt uiteengezet. In aansluiting hierop zullen binnenkort inieekenlijst worden aangeboden waarop men verklaart in beginsel zijn medewer king te verleen en voorloopig zonder eenige verbinding. Vervolgens zal een vergade ring worden bijeengeroepen om de zaak te region. Het comité bestaat uit de lieeren Bn. Batelaan, J. Beijen, .T. van Brionen. F. Brunt Fz„ L. Claushuls, L. F. Kruit, en Andr. Veelenturf. BOSKOOP. Inblik. De heer J. v. Gelderen, bij wien in den nacht van 17 op 18 September werd ingebroken, en een bedrag van circa f 3000 werd gestolen, heeft f 500 uitgeloofd voor hem of haar die zoodanige inlichtin gen kan geven dat een strafvervolging kan worden ingesteld. Hed. ft. K. Volks bond. Woensdag avond werd in het Patronaatsgebouw de Vergadering gehouden van den R. K. Volksbond. De voorzitter wees er in zijn openings woord op dat de opkomst niet zeer schit terend kan genoemd worden: detzé is "ech ter bevredigend. Onder de ingekomen stuk ken bevindt zich een schrijven van de stakende arbeiders aan de zinkwitfabrie- ken te Maastricht, waarin o.m wordt ver zocht bij te dragen tot steun der stakers, opdat deze strijd aiet succes kan worden gevoerd. Dit schrijven wordt door denteerw advi seur gesteund, terwijl besloten wordt de steun lij sten ter vergadering te doen- eircu- leeren en vervolgens te doen aanbieden door den bode bij de afwezigen. (Door vele aanwzigen worden deze lijsten get eekend!. Voorts wordt mededeeling gedaan van de verandering ,,De Volksbanier", Welke met „Het Katholieke Vdlk" zal samensmel ten tot ,.De Volkscourant". Door een der aanwezigen wordt de wen schelijkheid betoogd de inteekening open te stellen op ,,De Roskam". Na eenige uit eenzetting wordt de inteekening hierop bij het bestuur opengesteld. Na het zingen van liet Bondslied worden de brochures inzake de nieuwe arbeidswet Aalberse uitgereikt. De eerw. adviseur acht hei om eenige redenen gewenscht de gespecificeerde be spreking over déze wet aan te houden tot de volgende vergadering, waarop dan een nadere uiteenzetting hieromtrent worden gegeven. Voorts doet de £prw. adviseur eenige mededeelingen (aangezien de afge vaardigde afwezig is' aangaande het ge- honden congres te s Gravenhage. Spr. me moreert. dat er plannen bestaan de „Volks courant spoedig uit te breiden tot een ver schijning van driemaal per week en wei- licht zoo spoedig mogelijk tot dagelijks. Ook brengt spr. de op dit congres ge uite wenschelijkheLd in het midden de ver gaderingen tijdig te beginnen en ook bij tijds te eindigen. Voorts een aansporing tot het oprichten van een retraitefonds, waarbij eep aanmoediging door sparing in de gelegenheid te komen een retraite mede te rnak-m. Als besluit op dit laatste punt wordt de gelegenheid, een dergelijk ïonds opto trüchten, opengesteld bij den penningmeester, waar de betreffende be dragen kunnen worden afgedragen Hierna komt aan de orde een poging tot heroprichting van een afd. voor trans- poijaibesders. Breedvoerig wobdt deze zóak besproken waarbij vele leden vneezen voor misluk king. terwijl ook aanmerkingen worden gemaakt aaniaande.do conli Mie. De voor zitter vet wacht dat na oprichting de afd. wol zal blijven beet aan. Do eerw. adviseur licht een en aodder nader toe en wijst er vooral, op. dat niet speciaal naar de contributie moet worden gezien. Spr. acht organisatie van deze groen ajheiue.i? zeer noodig. De voorzitter dankt den eerw. adviseur yoor den, door de&ou verkenden "steun en verzoekt den belanghebbenden zich' op f5 geven. Na de leerzame en bevattelijke rode van' den eerw. adviseur blijkt echtor de nood zakelijkheid van organisatie nog niet. te zijn doorgedrongen en kon nog niet tot oprichting worden oveigegaan. (Jammer, waar juist door den Chr. Bond een actia wordt gevoerd. Corr.) Vervolgens wordt aan de orde gesteld: verkiezing van een bestuurslid. Tot cainli- doten worden gestokt de heeren Th. Be- zuijen. P. van Dijk en Jac. Rietveld, vvelko bij eerste stemming resp. 13. 18 en S stem men op zich weten te vereenigen, terwijl een van onwaarde wordt beschouwd. Bi» herstemming tusschen .beide eerstgenoemd hen slaken de stemmen, waarop bij lo ting de lieer Bezuijen wordt gekotzen. Bij de rondvraag informeert de heer v* Dijk naar de mogelijkheid om een R. K. voetbalclub op te richten. Terwijl de mo gelijkheid hiertoe wordt bevestigd, treedt echter de vraag naar terrein op den voor grond. De eerw. adviseur merkt-hierbij op. dat de Bond voor lichamelijke oefening zijn medewerking verleent tot het beko men van terrein, terwijl het Rijk hiervoor een flinke subsidie verstrekt. Spr. raad don heer v. Dijk aan met do voorstanders van deze vereeniging een bijeenkomst te honden. Óp een vraag betreffende den coöperatie- van winkel, deelt de voorzitter mede, dat liet bestuur de gelegenheid heeft openge steld zich als voorstander voor een coöpe- uieven winkel op te geven bij de secreta ris. Aan daze opgave wordt echter de ver plichting verbonden, dat hij die zteh op geeft ook verbonden is de goederen van dezen coóperahieven winkel te betrekkon. opdat na oprichting de een na den ander zich niet «terugtrekt. Spr. vreest dat op een piaats als Bodegraven niet veel deel name aan een dergelijken winkel zal zijn. Is 'het gc-tal tc gering dan wordt natuur lijk niet. tot oprichting overgegaan. De heer Walraven wanscht, wanneer het getal voor oprichting niet groot is. aan te slui- ton bij ..Patrimonium". De voorzitter heeft ook dit punt overwogen en wenscht dan een fonds op te richten on daaruit eon coCip. verbrui kersvereen iging «amen te stellen. Aansluiten bij Patrimonium staat» op de laatste plaats. De hoer Walraven verwacht van deze verbruikersvereeniging niet veel, in verband met de alsdan bonoo- digde groote uitgaven. De voorzitter medkt cp. dat bij een coöperatieven winkel toch ook aandeelen zullen moeten worden ge nomen. Na nog eenige sprekers, welke minder belangrijke punten, tor sprake brengen, te hebben beantwoord, sluit do voorzitter de vergadering. H1LLEGOM. BSpbteritis, Alhier heeft zich een ge val van dipïiteritis voorgedaan. Maria-Vereeniging, Woensdagavond hield de Maria vereeniging eene propagan- davergaöering voor den St. Annabo'nd. Dr» presidente, mej. G. M. Uilenhoed, opent met gebed en beet allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den zeereenv. pater van Velseroord, den spieker van den avond. Nadat spreekster nog in korte woorden 't doel dezer vergadering had uiieengezeb en gewag gemaakt van liet succes van den verkoop van 't Sobriëtas-bloempje, be kwam de zeereenv. Pater 't woord. Deze toonde in pakkende bewoordingen aan welken slechten invloed op 't kind wordt uitgeoefend, indien de vader een drinker, is en hoeveei nameloos leed dien kinder zieltjes wordt veroorzaakt door de ver schrikkelijke huiselijke tooneelen welke het gevolg daarvan zijn en Jioezeer de alcohol de schuld is van groote vrouwensmart. Vervolgens schetste spr. de Katholieke drankbestrijding als arbeid van naasten liefde; zooals de barmhartige Samaritaan zijn ongelukkige naaste redde, zoo moet ook onze (liankweer door de liefde van Christus gedrongen, de slachtoffers van het alcoholisme helpen. Uitvoerig betoog de de gewijde redenaar, dat vooralv de vrouw met haar fijn en medelijdend ge voed in dezen een krachtige medewerking kan zijn, dat de vrouw de drankbestrij ding ook moet beoefenen uit welbegrepen eigenbelang, wijl zij en 't huisgezin t meest van de drankellende te lijden heb ben. Spr. betoogde ten slotte, dat de Maria- vereeniging de beste leerschool is gebleker voor de opleiding der vrouwen in 't pu blieke, maatschappejijke leven. De Presidente dankte in, goedgekozen woorden den' Zeerecrw. Pater voor diens mooie ide en spoorde de Ouders nogmaals krachtig aan orn uit liefde voor hun kin- .deren allen drankbestrijdsters te worden. Het verdere gedeelte van den avond •werd gevuld mei eenige mooie zangstukjes én 't Tooncelspel ,,Jn den voorhof des Ite mels". Na een kort slotwoord werd de goedgeslaagde vergadering met gebed ge sloten en keerden allen uiterst voldaan huiswaarts. LI86S. Diefstal. Terwijl de familie M. Veld- huijzen v. Zanten enkele dagen op reis was, heeft haar zijn boomgaard met een bezoek vereerd en daaruit een flinke hoeveelheid fruit ontvreemd. Een goede vangst. Door den werkman C. Jonkman alhier werd gisteren met schakelen een paling gevangen van circa zes pond. Alzoo een reuzenpaling! Hét mislukte volksfeest. Er was on laags alhier sprake van een volksfeest. Wegens de geringe financieele medewer king is dit plan echter in duigen gevallen. Nu hebben grappenmakers Donderdag morgen of Donderdagnacht plakkaten aan geplakt op verschillend® plaatsen in ons dotp» waarop te lezen stond „Wegens het slechte weer gaat heden 2 October het Volksfeest niet door!! NIEUWKOOP. Ontslag. Bij Kon. besluit van 27 Sep tember j.t. is den heer II. B. Onderwater met ingang van 30 September eervol ont slag verleend als burgemeester dgzer gé*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 7