Uit de Omgeving fetomlen li cm twee zaken voor oen geest, <?ie moesten worden bereikt. Mij wilde het eigenlijk gezegde volk meer invloed geven op 's lands zaken en het bij zonder onderwijs van overheidswege, een gelijke behandeling, doen ondergaan ale het- openbaar onderwijs. Daarvoor was de Grondwetsherziening van 1887 noodig. Een heftige strijd brak los in de Katholieke ge lederen betreffende het. Kiesrecht en slechts 6 der toenmalige Katholieke Kamerleden stemden met Sehaepman aan het hoofd, .vóór de wijziging van het desbetreffend artikel. Of Sehaepman nu in zijn hart het Huis man ski esreeht, het Gezinshoofdenkie'srecht of het atomistische kiesrecht, zooals wij dat nu hebben, de voorkeur gaf. doet niet Ier znko. Bepaald zeker is. dat hij het al gemeen kiesrecht als laatste instantie voor zag en dat hij meende, dat de schrapping van hot Census-kiesrecht onverbiddelijk lot het algemeen Kiesrechl in het eind Heiden tnoest. De Evenredige Vertegen woordiging was hem minder sympathiek, hij vreesde de moeilijkheden bij de candi- daatstelling. Ook daarin heeft hij dus hel der gezien. De onderwijspolitiek ligt nog in nw aller geheugen. Mot Mackay en dr, Vermeulen deed hij de eerste stappen ter pacificatie en gek-iddelijk zag hij oojt nog dit werk ge dijen. Natuurlijk kon Sehaepman niet uit eiec- kracht alleen zijn doel bereiken en liet lag op zijn weg aanknooping te zoeken met hen, die evenals hij meer vrijheid voor het volk en algeheole vrijheid voor het onder wijs vroegen. Het Monsterverbond" kwam daaruit voort: Kuiper, Lohntan en Sehaep man namen de leiding gezamenlijk op zich Een scherpe kritiek ging hier tegen op. Lit, verschillende oorden des lands werd ook door hoogstaande en knappe katholie- kifi geprotesteerd tegen deze „overgave aan de Calvinisten". liet eerste rechtsche kabinet trad echter <rp en behalve eenige scheldwoorden op den doctor, dien met met verwaande kort zichtigheid noemde ,,een. man in de dicht kunst", een „schaap in de politiek", bleef de toestand in de Kamer aanvankelijk be vredigeml. Totdat het voorstel van den minister Bergansius tot invoering van den persoonlijken dienstplicht ééns en voor goed alle harmonie .onder de katholieke Kamerleden verstooi'de. Sehaepman ver klaarde zich daarvoor; alle andere katho lieken daartegen. De drang en dwang van huiten was toen zoo krachtig en zoo bui tensporig, dat velen het inzicht verloren, en ik erken, dat onze stem te dier zake niet de schoonste bladzijde van ons par lementair leven was. En welk doel werd bereikt! Dat liet rechtsche kabinet viel, een nieuwvliberaal kabinet optrad, dat de persoonlijke dienst- ynïieht toch werd ingevoerd, terwijl Sehaepman de bepalingen omtrent de vrij stelling van geestelijken en ordebroeders een der grootste struikelblokken zelf redigeerde! Van toen af k'on de Doctor bij verschil lenden in de Kamer en daarbuiten geen goed meer doen. Onder liet. gejuich van tal van katholieken verloor de doctor dari ook zijn Kamerzetel, nia^r de Twentsclie kaholiekein gaven hem dien onmiddellijk, dank zij de offervaardigheid van, mr. Cre- 111 ers, weer terug. Voortdurend kwamen mi kleinere ge schillen voor, die hoogst onverkwikkelijk waren, en die tot een openlijke breuk leidde toen S. met één zijner partijgenoo- ten do Leerplichtwet deden aannemen. Men liet het echter niet bij woorden; er is zelfs een voorstel gedaan door zijne te genstanders, om een zelfstandige katho lieke Kamerclub op te richten, waarin S. en de zijnen niet zouden worden toege laten! Maar toen was bok het hoogtepunt be reikt, en, zooals zoo vaak gebeurt, de op lossing nabij. Enkele vredestichters togen aan het werk: twee der nog levenden noem ik. Het is de groote verdienste van het toenmalige Kamerlid Jan Truyeh geweest, dat hij olie op de gojven wierp, toen het voorstel, waarvan ik zooeven sprak, te bérde kwam Hij wist het van de baan te krijgen en het kwam nooit weer te voorschijn. Op ander gebied wist de toenmalige 'di recteur van het Gymnasium te Katwijk, pater v. ITooff, een verzoening te bewer ken. die de heilrijkste gevolgen heeft ge had. De misverstanden werden opgeruimd, de betrekkingen hervat en spoedig Meek, dat persoonlijke gevoeligheden de overlieer- se.bonde fgetoren van het leed waren ge weest. En, hoezeer dit waar is. M. TT., blijkt we! uit het feit, dat slechts een paar jaren na. hetgeen ik zooeven besprak, dr. S. na liet. uittreden van den heer Dobbelman, fnf. voorzitter der Kath. Kamerfractie, werd benoemd. Hij was thans op de*plaats, die hem toekwam en kinderlijk verheugd was Jiïï. toen die eer hem werd geschonken. Lrurz mocht het'niet dnren: een onver biddelijke, kwaal sloopte het herculisch ge stel. De laatste jaren van Schaepmans leven waren dan bok niet ihoer dan de r -.h ad uw van zijn vroeger bestaan. Naar Bomc wilde hij heen, naar Rome. waarvan hij eens zong: „Rome is de liefde, die de eerste liefde is, de oudste liefde wordt en die de jongste liefde blijft, de eeuwige!" Daar wilde hij sterven en be graven zijn in het boetekleed van den Ca- purijn God verhoorde zijn bee op 21 Ja nuari 100.1. En thans, 16 jaren na dien datum, staan wij hier en kan de geschiedenis haar ob jectief oordeel over Schaepman's streven beginnen. Resum :eren wij de hoofdpunten van, zijn strijd. Wie, die thans niet de sociale recht vaardigheid erkent van den persoonlijken dienstplicht? De leerplicht, waarvoor een katholiek blad hem een® verrader',schold is als een zegen erkend en de uitbreiding 'daarvan wordt door onze Katholieke or ganisaties .verlangd en bepj|j,t. Het alge meen kiesrecht is door de geheeïe Katho- lieko Staatspartij aanvaard. En hot on derwijs? Ach, hoe diep jammr, dat S. do zen dag niet mag beleven, waarop ij kunnen getuigen, dat de strijd voor ons vrije onderwijs, gelijk berechtigd met elk ander, die door hem is aangebonden, thans is volstreden en tot volkomen zegepraal heeft geleid! En het monsterverbond, ééns zoo hard veroordeeld. Het bestaat nog als weleer en ook daaraan dankt het kabinet Ruys do Beerenbrouck, ons rechtsch kabinet, zijn bestaan. Ik eindig, zooals ik begon: het is na tuurlijk dat deze eerste Katholiekendag met cen hulde aan Sehaepman zijn einde neemt. Maar bij die hulde vergeet ik vol strekt niet hen, die na den doctor kwamen en de stekjes, door hem uitgezet, hebben gekoesterd en verzorgd en die de vruchten van den oogst tot rijpheid hebben ge- gebracht. Ook zij hadden hun deel in het werk, ik geef zo ook hun deel in de eer. j Ik huldig dr. Nolens, als den talent vollen leider, in het. parlement, ik huldig van Wijnbergen als den vurigen, vaak hartslochtelijken leider te velde, ik huldig allen. die met en rond en achter hem stonden en hun leven aan onze heilige zaak hebben gewijd. Maar hoven die allen zweeft de geest, van dr. Sehaepman. Want had hij zijn strijd niet gestreden, en gestreden op zijn wijze, dan ware óp dit oogenblik hun werk nog niet mogelijk geweest. Maar boven alle breng ik dankbare en eerbiedige hulde aan God. Aan God, om dat Hij ons Sehaepman heeft geschonken. En wanneer ik dan het. woord herhaal, dat zoo vaek van Schaepmans lippen kwam: Soli Deo Gloria, Aan God alleen de eer. dan doe ik dat in de omschrijving, door Sehaepman zelf gedicht: Aan l". o Koning der eeuwen Aan U blijft de Zegekroon! Gemengde Berichten. Door K M. de Koningin gepensioneerd. Aan mcj. de wed. F. v. d. Hengel, te Achterveld, bij Barneveld, wier man, ten gevolge van een aanrijding der Koninklij ke auto, is overleden, is door IT. M. de Koningin een wekelijksch pensioen van f 15 toegekend. Brand in een kazerne. Gisternacht ongeveer 1 uur weerklonk in de kazerne te Assen liet brandsignaal. Spoedig bleek dat brand was uitgebroken op de rust kamer van de 2e compagnie, 3e -bataljon, le regiment infanterie, waar een zestal ge vulde slroozakken, 'welke daar werden be waard, in lichtelaaie stonden, terwijl ook de zolder en vloer reeds waren aangetast- De sergennt-wacht-commandant, die den brand ontdekte, wekte spoedig een aantal onderofficieren en met vereende krachten was men den brand spoedig meester. Was -de brand later ontdekt, de gevolgen waven niet te overzien geweest, daar zich boven de rustkamer een kleedingkamer bevond. Omtrent de oorzaak tast men nog in hel duister. Het ongewone uur doet vermoe den, dat opzet niet is uitgesloten, te meer daar rustkamers in den regel des avonds niet meer betreden worden. Verschillende militaire autoriteiten, ook de garnizoens-commandant, waren spoedig Ier plaatse. De gemeente-stoomspuit, die ook aanwezig was, behoefde niet in dienst ie worden gesteld. Een gestreng onderzoek is ingesteld. Fregat gestrand. Het Russische fregat „Samoena", van New-York naar Rotter dam, geladen mot mout, is gistermorgen bij het binnenkomen van den Waterweg door tiet breken van den sleeptros tegen het Noorderhoofd gestrand. De bemanning is te Hoek van Holland geland. ïlet schip is lek. Er is gecontracteerd met do Nieuwe Berging Maatschappij voor berging van schip en lading. Schipbreuk. Naar uit Delfzijl gemeld wordt, heeft de Duitsche bark.,,Annanutt" die van Zweden naar Delfzijl onderweg \vas) piot £en ilading jgezaagd hout, ter hoogte van Borkum schipbreuk geleden. Het blijkt, dat de geheele bemanning van de bark, groot 22 koppen, is verdronken. Lijken en lading spoelen voortdurend op het eiland Borkum aan. Nader vernemen wij dat de „Annanult" naar Delfzijl gesleept werd door de Duit sche sleepboot „Anna Wessel". Ter lioogte van het eiland Borkum sloeg de „Anna- nutt" van den sleeptros. De sleepboot kon haar niet meer bereiken, zoodat de „Anna nutt" op het Borkum er rif liep, waar z'j uiteensloeg. Overboord geslagen Toen hrt haring- vjssehersvnartuig V. L 177 van de rcederij II. v. d. Burg te VTaardingen. zich Zater dag jl. visschende bevend op de Noordzee werden de or een stortvloed twee dor op varenden overhoord geslagen. Eon yan hen, wist men met behulp van eon lijn te redden, doch de andere, de stuurman J. van Vliet, oud 37 jaar,, van Vlaai dingen, verdween in de diepte. Ongeluk. Gistermorgen wilde op den Scheveningschen weg hij Promenade een ruiter de tramrails oversteken, toen een tram naderde. Het paard werd schichtig; wel slaagde d© ruiter er in het voor de tram over de rails te krijgen, doch toen steigerde het achteruit, met het gevolg, dat het tegen de tram botste, en beide achler- pooten krak. Het dier is op de plaats of- gemaakt moeten werden. De ruiter kwam er met den schrik af. Geen kermis te Woerden. In de Woensdag gehouden raadszitting werd een voorstel van den heer P. J. Hofman, tot wederinvoering van de kermis, verworpen met 7 stemmen tegen 4. Windschade aan het fruit.— Te Wijk bij Duurstede is tengevolge van de hevige windvlagen der laatste dagen veel scha aan heti fruit toegebracht, ^fossa's appelen en peren zijn afgewaaid, waardoor de eigo- jijaars e^n' groot en schadepost hebben. rvfloord? Gistermorgen vroeg is te Hcer- lerlieide het lijk van G. Piepers, die alleen woonde, in zijn woning gevonden. Men denkt dat de ongelukkige vermoord is. De politie van Heerlen, werd onmiddellijk ge* waarschuwd en doet onderzoek. NOORDWIJK. Oranjefeesten. Gister-avond werd in de zaal van het ,,Ilof van Holland" een bijéénkomst- gehouden van bestuurs- en commissieleden der Oranje-vereeniging. Aan de besuurstafel hadden de bestuurs leden plaats genomen, terwijl de verschil lende commissieleden, gerangschikt naar hun functies en getooid met insignes, om de tafeltjes waren gegroepeerd. Tiet gezel lige zaaltje was op de smaakvolle wijze versierd met groen en bloemen en ver schillende ingrediënten der straatversie ringen, die hiertoe op vernuftige wijze waren gebezigd. Bijna alle commissieleden waren tegenwoordig en dat waren er vele. Zoo waren er de commissies van zanguit voering van de volksspelen, van de straat versieringen, van de ringrijderij, alsook de reclarnecommissie, de terreincommissie en de controlecommissie. De politie was ver tegenwoordigd door haar inspecteur den heer M. ,Gool. De vergadering werd geleid door den voorzitter der O. V„ den heer K de Bes, die in zijn openingswoord het doel van de bij eenkomst uiteenzetten, n.l. de commissies in kennis te stellen met de financïéele re sultaten der teestviecring en haar te be danken voor al hetgeen zij hebben gedaan om de fiesten te doen slagen. Hoewel alleen verantwoording verschul digd car. de alg. vergadering der O. V. vond het bestuur het toch alleszins billijk, dat ook aan deze bijeenkomst een verslag werd uitgebracht van de financic-ele uil- komsten der feesten. Uit het zeer gedetail leerde rapport van den penningmeester, den heer G. A. E. Duijster, vernamen wij, dat de uitkomsten de enorme som bedroe gen van f 5103.07 cn de uitgaven f 5077.'57, zoodat er op liet moment een batig saldo is van f 26.50. Hoewel misschien enkele kwitanties nog nie.t zijn ingekomen, kon toch nu reeds worden geconstateerd, dat de feesten geen tekort hebben opgeleverd, zoodat zij ook rin <1 it opzicht uitstekend ge slaagd mogen heeten. De voorzitter deelde mede. dat waren ingekomen o. a. een schrijven van de mu ziekkorpsen uit Culemborg. Zeist cn Mid- delharnis-Sommelsdijk. waarin het bestuur woorden van" flank en waardecring mocht ontvangen voor de prettige ontvangst en de verdere behandeling bij het gehouden muziekconcours. De brieven die door den secretaris, den heer W. A. P. M. Petri's, worden voorge lezen ontkkteh een krachtig applaus aan de vergadering. Dat. er veel speeches warden afgestoken en veel Wóórden van dank wérden uitge sproken door den voorzitter, behoeft geen betoog, terwijl ook verschillende commis sieleden zich niet onbetuigd lieten. Door don heer 'Verweij word bijzónderen dank gebracht aan het D B der O. V„ de hpe ren K. de Bes, W. Peters en Duiismr, voor de enorme moeiten en zorgen, die zij zich hebben getroost Bijzondere dank en hulde werd dcor den voorzitter en door verschil lende acnwezigen gebracht aan dc-n heer Peters, de zie! van dc geheele feestviering, die maanden lang gewerkt heeft met voor zitter en penningmeester aan de voorberei ding en het welslagen der feesten. De heer Peters werd omhoog geheven, door de zaal gedragen, cen hulde, die alleszins ver diend was Door den heer C. G. Alkemade werd ge sproken over de naar aanleiding van de feesten opgerichte zangvereeniging Noord wijks Mannenkoor" en over de schoone taak der O. V. om door de geza menlijke liefde tot. het Oranjehuis eon band te leggen tusschen de inwoners der ge meente. Nog lang werd gespeecht en gefuifd en als een bewijs dat de feestvierenden op den lateren avond zeer royaal waren met hun huldebetuigingen, clierte, dat een der aan wezigen, een zanger bij uitnemendheid, en vertegenwoordiger van Noordwijk a. Zee. een „zeerpensch", zooals de voorzitter ziet' zeer typisch- uitdrukte, en die zich verdien stelijk had gemaakt door het zingen vn*- ec-nige coupletten, ook als een triumphal©!- met bloemen getooid, de zaal .werd ïond- gedragen. Gemeenteraad. Voorzitter jhr. W. C. van Panhuijs, bur gemeester. Afwezig met kennisgeving de heer en C. W. G. Alkemade en Balkenende. De notulen der vorige raadsvergadering tAwdeni fvastgesteild, izooaJs ze ter visie hebben gelegen. Ingekomen stukken: lo. Eenige missives van Gedep. Staten ter begeleiding van goedgekeurde raads besluiten. 2o. Adres van Ten B. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", afd. Noord- wijk", waarin dank wordt gebracht voor de verhooging der loonen, maar waarin tevens verzocht wordt aan de verhooging terugwerkende kracht te geven tót 1 Ja nuari 1919. Het adres, waarin nog eenige verdere wenschen voorkomen, wordt ge steld in handen van B. en W. om advies. De heer Krau zegt, dat de gemeente werklieden op het oogenblik niet in staat zijn een stuk kleeren te koopen, en stelt daarom voor hun een voorschot te geven van f 200 om in de allernoodzakelijkste be hoeften te voorzien. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De 'heer v. d. Wiel dringt op spoed aan. Hierna wordt de vergadering een oogen blik geschorst voor het onderzoek der ge loofsbrieven van het nieuwe raadslid, de heer L. A. Vink. De commissie, bestaande uit de-heeren dr. v. Nes, Buijze en Krau. verklaart bij monde van dr. van Nes df- goloüfsbi iQW) in orde bevonden te hebben en adviseert tot toelating. 'Aldus besloten. De gasthuisrekening 1918 voor Noord wij k-Binnen sluit met een batig saldo van f 132.08, die voor Noordwijk a. Zee met em b.ifïnr c^jdo van f 131.33L Worden goedgekeurd. Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot vaststelling der verorde ning regelende de wijze van uitbetaling en de inhouding der jaarwedden van on derwijzers bij verlof tot afwezigheid door ziekte of andere oorzaken. B. en W. stellen voor: bij ziekte een half jaar vol salaris, daarna een half jaar het salaris verminderd met de kosten voor plaatsvervanging, doch niet hooger dan de helft der jaarwedde, en bij overlijden uit- betaling van het loopende kwartaal. De heer Krau stelt voor: bij ziekt© een jaar vol salaris, daarna een half jaar 3/4 gedeelte en bij overlijden nog 3 maanden- De heer v. d. Wiel betoogt, dat het vooral de onderwijzers zijn, die aan be- drijfsziekte onderhevig zijn, en verklaart zich ook voor het geven van een geheel jaar het volle salaris bij ziekte. Ook dr. van Nes sluit zich hierbij aan. De voorzitter zegt, welke overwegingen "hebben geleid tot het voorstel van B. en W. Het voorstel Krau wordt aangenomen met S tegen 2 stemmen. Tot. gemeentegeneesheer wordt benoemd dr. Liesker. Een wijziging in de heffing van opcen ten op de personeele belasting wordt goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de politie verordening heeft gecirculeerd en dat er geen schriftelijke voorstellen zijn ingeko men. B. en W. stellen voor de maximum snelheid voor automobielen en motorrij tuigen in de bebouwde kom der gemeente te brengen van 12 op 20 K.M. Wordt na eenige discussie met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Bij de regeling van uitgaven vraagt de heer Krau stemming over een post voor politie. De post wordt goedgekeurd piet een stem tegen. Hierna komt in behandeling een voorste' van den directeur der gasfabriek tot ver hooging der gasprijzen met ingang van 1 'September 1919 tot 17 cent per M3. voor vde gewone meters en 17^- cent voor de muntmeters. Deze verhodging is noodzake lijk geworden tengevolge van de-stijging der kolenprijzen met f 4 of f 5 per H.L., waardoor de kostprijs van liet gas is ge stegen tot 17 cent per M3. Wanneer de te genwoordige prijzen gehandhaafd blijven, zal de gasfabriek een verlies lijden van ongeveer f 1000 per maand. B. en W. stel len voor na overleg met de gascommissic, den gaspvijs met ingang van 1 Sept. 1919 voor alle gebruikers te stellen op 16* et. per M3„ en over te gaan tot het maken van een installatie voor waterstofgas, waardoor de gasprijs eerlang weer zal kunnen worden verlaagd. De heer v. d. Wiel verklaart zich tegen verhooging van don gasprijs. De hr. Krau wenscht den gas prijs progressief te maken en stelt voor de zaak aan te houden om in de volgende vergadering met een uitgewerkt pion van progressieve gasprijsbepaling te kunnen Ook de hoer Meijer is tegen verhooging van de.n gasprijs, omdat het voor de arbei ders vooral met groote gezinnen onmoge lijk is de hooge gasrekeningen te kunnen betalen. Wethouder Liefterink deelt mede dat hij zich, als de minderheid in het D. -B„ voor progressieve gasprijsbepaling heeft ver klaard maar dat hij zich met het oog op de installatie voor waterstofgas, waardoor de verhooging toch maar voor korten tijd zal zijn. bij hot voorstel van B. en W. heeft neergelegd. Het voorstel van den heer Krau tot aanhouden wordt verworpen met. 6 torren 4 stemmen. Over het voorstel van B en IV. (gasprijs 161 cf.) staken de stemmen. Wordt in vol gende vergadering beslist. Wordt besloten de noodige stappen te doen om te komen tot de inrichting van een installatie voor waterstofgas. Bij de rondvraag verzoekt de heer Krau verbetering der rioleering te Noordwijk aan Zee naar aanleiding van de hevige regens van Dinsdag, waardoor een gedeel: te van Noordwijk aan Zee onderliep en de mensehen in hun huizen veel last van het water ondervonden. Ook de heer v. tl. Wiel geeft een duide lijke schildering van den onhoudbaren toe stand. De voorzitter zegt onderzoek tee. T1!-«na sluiting der openbare vergade ring. VOORHOUT. Oranjevereeniging. In „Bcerhaave" waren een 70-tal ingezetenen bijeen ge komen om tot oprichting te geraken van een Oranje-vereeniging. De heer C. Colijn opende de vergadering en zette het doel van de bijeenkomst uit een waarop 68 personen toekenden voor 't lidmaatschap. De contributie zal minimum f 1.per lid bedragen en in verschillende klassen worden ingedeeld. Besloten wordt nog dit jaar een volks feestdag te organiseeren. De gehouden stemming had tot uitslag, dat de commissie zooa's die aan de groene tafel had plaats genomen, difinitief werd gekozen met 36 van de 50 geldige stemmen De bestuursleden zullen worden bijge staan door eenige jongelieden die zich daarvoor disponibel stelden om de ingezete nen te bezoeken, die niet ter vergadering aanwezig zijn, en 'hun tot lidmaatschap uitnoodigen. Hierna sloot de heer Colijn de vergade ring en ging het bestuur over tot onder linge verdeeling der functie's waarvan de uitslag was, dat tot voorzitter gekozen werd de heer W. van de.r Laan, tot 2e voor zitter K. Th. Huijts, le secretaris P, van der Hulst Johz., 2e secretaris F. C. J. Huijts en penningmeester P. van der Hulst G. Th zoon Sr., behalve genoemde heeren zijn als bestuursleden gekozen de heeren II. Vérmij8, C. Colijn, A. Jansze, A. Hee lings, B. van der Liibbe, F. M. Angevareiï en D. van der Tang. Rechtzaken. De moord op korporaal Wassilie. Het gerechtshof te Amsterdam deed gis teren uitspraak in de zaak tegen Cornelia Gezina' van de Wissel, doör de Amstcr- damsche rechtbank 20 Mei j.l. veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf wegens mede plichtigheid aan den moord op haar-echt genoot korporaal J. C. Wassilie, gepleegd te Tilburg 18 Aug. 1918. Het Hof veroor deelde beklaagde tot 5 jaar gevangenis straf. Misbruik van het gemeentestempel. Dinsdag werd te Tiel gevankelijk bin nengebracht E. J. M. Geene uit Culemborg, verdacht van zich te hebben schuldig ge maakt aan vervalsehing. Verdachte had van de gemeente Culemborg ten stempel laten maken en stempelde daarmede sui- kerkaarten af, waarop hij distributie-sui ker trachtte te bekomen. Na te zijn ver hoord is hij in verzekerde bewaring gesteld Verdachte was vroeger ambtenaar ter secretarie te Schalkwijk en sinds enkele dagen te 'sGravenhage in militairen dienst. Leger en Vloot. Onbepaald klein verlof. De dienstplichtigen der lichting 1918 die in het tijdvak van 3 tot 7 Juni 1918 bij c!o vesting-art. zijn ingelijfd, worden oo 1 October a.s. in het genot van onbepaald klein verlof gesteld. SPORT. KORFBAL. Als het kalf verdronken is.rr.. Het beruchte terrein aan den /cetew woudschen Singel te Leiden, waar Fluks en Vitesse haar wedstrijden speten voor de superieure afdeeling' ir'c-n N. K. 11. Is een miniatuur hmsvplte''iscliap, aldus lezen we in de „Msh I Het seizoc-n tijdens den wedstrijd Fiuks L.E.V. om het kampioenschap van Neder land verkeerde het reeds in zoo deeolaten toestand, dat het verwondering baarde, hoe ongelukken konden uitblijven. Thans zijn, zegebeurd. 14 September brak de Fluks-speler Ragat er een sleutelbeen, j.l. Zondag bekwam mej. Udo de. Hacs (Vi tesse) er een vrij ernstig voeteuvel. Ni- heeft men eindelijk de verbetering van het, trrein ter hand genomen. Het is te wen schen dat de N. K. B. verdere wedstrijden on dit veld niet toelate, voor de toestand afdoende verbeterd is. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Gehore n: Pieter Johannes, z. van P. J. de Wolf cn J. M. Spierenburg. Jo hanna, d. van T. Zirkzee en C. Zitman. Willcmina Adriana, d. van J. A. de Does en J. Smits. Nicolaas Cornelis, z. van C. van Haasteren en C. M. de Groot. Maria Elisabeth, d. van B. A. Gybels en E. W. Verhoogt. Wilhelmus Cornelis, z. van F. v. d. Broek en M. W. Beekma. Maria Elisabeth, d. van J. Keyzer en K. J. Konst. Johan, z. van D. Kleyn en J. Ouwerkerk. Anthonie, z. van S. de Wit en J. H. van Zijp. Karei Franciscus, van K. v. d. Broek en J. Ouwerkerk. Marianne, d. van P. v. Kampen en H. C. Spierenburg. Hermina, d. van S. van der Mc ij en H. Toller. Pieter, z. van P. Otgaar en C. Bouwman. Boudewijn, z, van W. S. Hoogteijling en VV. J. v. Ewijk. Sophia Johanna Christina, d. van C. J. L. Goltmer en L. A. v. de Mee. An- - netje Maria,- d. van P. G. van Eigen en M. Vijlbrief. Trijntje, d. van W. de Roode en F. M. N. v. Stralen. Caret Hendrik, z. van P. Kooreman en E. v. d. Walle. Cornelia, van G. J. Rietbroek en C. Poelluin. Susanna, d. van II. van Loef en E. M. Klinkhamer. Stijntje,, d. van H. Dongelmans en S. Zwart. Ja cobus, z. van I. Keyzer en S. A. Ditmar, Jaantje, d. van A. Crania en K. Fijnen* buik. Petronella Helena, d. van A. De- vilee en W. E. van Haarlem. Maria Catharina, d. van C. Steggink en S. M. Melet. Geertrui, d. van G. van Veenen- daal en G. van Beek. Johanna Aniho- nia Christina, d. van M. Koert en S. Bou- man. Helena, d. van A. J. J. van Eg- mond en II. v. d. Zeeuw. Alida, d. van W. J. Woesténburg en A. J. Meykamp. Adrianus, z. van H. J. Lamers en J. M. Buijse. Cornelis, z. van L. Veerman en E. J. Hennik. Johanna Maria, d. van J. M. v. d. Houdt en M. Kapel. Maria, d. van K. la Febre en M. Pret. Gehu w cl: N. Dreef jm. en M. J. Teen- weg jd. II. den Holder jm. en K. Ba- rendse jd. A. Huter jm. en E. G. Kwes- troo jd. J. Gertenaar jm. en E. Veil- brief jd. P. P. Jansen jm. en J. Zijl stra jd. A. R. de Geus jm. en M. Ver- kuylen jd. G. Hueting jm. en M. C. van Bemmelen jd. D. Pont w. en S. Etienne jd. R. van Kooy w. en I. Koelewijn jd. J. van der Laan w. en G. Starte w. Overleden: A. van den Bogaard m. 57 j. c. F. S. Ripken, d. 2 m. T. Stam geb. de Jong vr. 55 j. A. van der 'Mark ongeh. vr. 48 j. Levenl. kirjd van F. C. Vermeulen en J. Roderijs. G- Wil- lems geb. van Bei-kei vr. 53 j. M. van den Berg w. 76 j. M. C. Deelman geb» Maghielse vr. 43 j. S. Steijnman \v# F. Brouwer 81 j. A. B. de Laa| d. 3 Wi W. P. Mulié lw. 82 j. C. Rietbroe^o* 2 uren. J. W, Hamstra w. 73 j.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4