S)e (Bomarot UITEN L A N D. E DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Verzekeringswetten. ilerdag wordt de zitting van de Twee- ;omer gesloten, terwijl Dinsdag de Dinsdag in September de offi- opening zal plaats hebben. r de sluiting is de Tweede Kamer „a0" nogeens bijeen gekomen tot be uling van de wijziging der Invalidi- ifet met verplichte invaliditéits- en irdomsverzekering en de vrijwillige rdomsverzekering. rondersteld wordt, dat de behandeling «eek zal afloopen. groote werk van Talma wat betreft erzelcering tegen invaliditeit en ouder- zal dan door Aalberse zijn voltooid! .sociale verzekering zal dan eindelijk plaats hebben verkregen in de Neder- •he wetgeving. moeten daarvoor dankbaar zijn rótsch op onze mannen. Ibei'se, de man van de daad, die weet grijpen en door te zetten en tot stand mngen, heeft in een korte spanne tijds het parlement wetsvoorstellen weten te leggen, die zooveel maar mogelijk partijen bevredigen en daardoor cfische waarde erlangen, en die ijdellijk aansluiten aan de eischen van huidige leven, eerste regeeringsjaar van het kabi- juys de Beerenbrouck moge deze week /aardige wijze eindigen het eerste dat reeds zoo buitengewoon vrucht- ?nd is geweest voor ons volksbestaan... j mogen het getuigen zonder vrees eenige tegenspraak geen enkel 'ministterie had meer kunnen doen, dit ons'rechts ministerie met aan zijn onze Roomsche Ruys! !|ad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. ibonnementsürijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 17 ctT p. week, f2.25 p. kwartaal; bij genten 18 ct. p. we^k,f2.40p.kwartaal.Franco 'f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondaga- la voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling "jet. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke JJjersö ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1919. Bureau STEENSCKUUR 15 - LEIDEN. Inierc. Telefoon 935. No. 3010 Postbus 11- De Advertentieprijs bedraagt I/V2 °önt per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regt.1 22V2 cent Pei' regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordos aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents.'van SOwoordeu toekomst van Duitsch-Oostenrijk. bepalingen van het vredesverdrag. Commissie van herstel te Weenen. Duurte-oniusten te Breslau. Het doodvonnis tegen Borms. OVERZICHT. lensdtigmorgen zal de vrede tusschen ialüeerde en Geassocieerde regeerin- >n Duitsch-Oostenrijk, dat van dan af Is Oostenrijk zal heeten, geteekend en. Men zegt nu te Parijs, dat ook Slavië van de partij zal zijn. Op welke len wordt er niet bijgevoegd, vrede legt Duitsch-Oostenrijk zware ;litingen op. Van de totale staats- J der oude Donau-monarchie zal hijnlijk 50 milliard kronen ten laste van dat' land, dat geen volledig im meer zal zijn doch slechts een tor- in kleine Alpenstaat van G millioen ners, dien rnen de middelen om zijn jg te voeden en zijn nijverheid aan ;ang te houden ontnomen heeft. Op 1 van zijn bevolking zou het slechts ?1 pet. der geheele staatsschuld ver- urdelijk kunnen gesteld worden, doch 'gt het er 50 pet. van op. Het tekort hegrooting, dat reeds 4 milliard be- zal tot C milliard stijgen, ingevolge rentedienst voor die meerdere mil- iin. i'anneer men het bankroete land, zoo k de Duitsch-Oostenrijksche Berich- reeds op, in zeer vage bewoordin- Iroost met, de commissie van herstel, oioet daartegenover worden opge- it, dat Oostenrijk in deze commissie üns een stem zal hebben, en dat ver- Ie noodlottige invloed van de haat-po- der buur-staten even goed te Weenen Jóorwerken, als zij dat te Parijs gedaan voorzitter dezer commissie zal de fbchman Oppenlieimer zijn. Voorts in deze commissie vertegenwoordigd (IJca, Engeland, Frankrijk. Italië, Grie- iiid, Polen, Roemenië, Zuid-Slavië en sró-Slowakïje. Bij de stemmingen zul- Éter Amerika, Engeland, Frankrijk ?lië elk twee stemmen hebben. Gaat wijk nu met de nieuwe staten mee saar men weet bestaat er wel kans op net oog op wilt te Parijs gebeurd is) zullen dc belangen van Tsjecho-Slo- Roemenië en Zuid-Slavië bij de dingen der commissie, die eigenlijk te aen de macht in handen krijgt, den alag geven. Zoals wij gisteren mededeelden, is tegen Borms, den Vlaamschen activist, het dood vonnis uitgesproken. Tegen dit vonnis heeft Borms' verdediger cassatie aangevraagd. Naar men meent te weten zijn hier ver schillende redenen toe, o. m.: Het partij zijn in het geding van den voorzitter van het hof, zijn partijdige leiding, het niet dagvaarden van getuigen, die door de ver dediging ter decharge van den beklaagde werden noodig geacht, den druk van het openbaar ministerie op de getuigen en de gebrekkige kennis van het Nederlandsch bij den voorzitter van het hof. Het uitgesproken vonnis heeft een groote verontwaardiging verwekt bij ,,de Blauw voeters", en het zal allerminst bijdragen om België, dat door den oorlog zoo geteisterd werd, de noodige rust te brengen.- Het behoeft echter niet gezegd, dat lang niet alle Vlamingen het krasse optreden togen het activisme veroordeelen. Het Ka tholiek Handelsblad van Antwerpen" bijv. schrijft: ,,Voor al het kwaad, dat het aan de Vlaamsche zaak heeft berokkend, voor al de eerloosheden die het zoogezegd iri naam van Vlaanderen heeft gepleegd, voor al de laagheden, waaraan het zich plichtig maakte en waarbij het onzen goeden eer lijken Vlaamschen naam door 't slijk sleur de, heeft "het niet een, maar tien ter dood- veroordeelingen verdiend." En verder: ,,Het activisme vertegenwoor digde niets dan de onmetelijke eerzucht zijner leiders, en, indien onder die leiders Borms de minst "hebzuchtige was, door zijne geestdrijverij, wat men als idealisme wil afschilderen, was hij de gevaarlijkste." Maar het blad besluit toch met. deze uit spraak: ,,De activisten hebben het Vlaam sche volk kwaad berokkend, omdat zij eene tijd van reactie hebben uitgelokt; die reac tie, zooals alle reacties, springt verder dan haar stok lang is en het kiezerscorps zal haar wel tot bedaren brengen. Want de uitspraak van het volk is de opperste wet. Die uitspraak was heden vernietigend voor het verraad: men schenke recht aan het trouwe eerlijke Vlaamsche volk, of de uitspraak van de vierschaar der openbare denkwijze zou vernietigend zijn voor de onrechtvaardigheid." Duitschland. De wederopbouw van Noord-Frankrijk. Naar de „Vonvarts" verneemt, hebben zich circa 400,000 Duitsche arbeiders voor den wederopbouw van Noord-Frankrijk aangemeld. Brug vernield. De spoorwegbrug bij Bricg, die de. ver binding tusschen Breslau en Oppeln vórmt, is gisternacht in de lucht gesprongen. De daders van den aanslag zijn bekend. Levensmiddelenschip verbrand. Uit Bremershaven wordt medegedeeld, dat bet in de Kaiserhaven liggende Ameri- kaansche levensmiddelenschip ,,Toman", dat bevroren vleesch aangevoerd had, Zon dagochtend in brand is geraakt. Reeds op de vaart naar Rotterdam was brand aan boord ontdekt, die echter, zooals het scheen, gebluscht kon worden. Toen het schip te Bremershaven aankwam, bleek dat het vuur het geheele voorschip had aangetast. Ondanks ingespannen pogingen tot blusschen gelukte het niet den brand meester te worden. Het geheele voorschip brandde uit. De schade loopt in de mil- lioenen. Een aanslag op Von Lettow Vorbeck. De ,,Vossische Zeitung" verneemt: Gene raal von Lettow Vorbeck sprak Zaterdag op de eerste nationale jeugdvergadering in Pommeren, in den stadsschouwburg van Stargard. Toen de generaal na afloop van zijn lezing in het rijtuig stapte, bracht de jeugd hem een ovatie. Generaal von Lettow Vorbeck onttrok zich daaraan, zeggende, dat het niet den persoon maar de zaak gold., ,Op het oogenblik, dat bet rijtuig zich in beweging zette, knalde een schot. De generaal werd niet getroffen en reed weg. De politie arresteerde den dader. Aanhan gers der onafhankelijke partij, die zich voor het raadhuis verzamelden, beproefden te vergeefs hierin door te dringen om den arrestant te bevrijden. Een communistische moord. Eenigen tijd geleden werd de Beiersche rentmeester Paul Blau op een communisti sche vergadering te Berlijn als regeerings- spion ontmaskerd en gedood. Thans is het gelukt den leider van deze vergadering, den 29-jarigen leerbew'erker Max Leuschder, op te sporen. Deze arrestatie maakte een verder onder zoek mogelijk, waaruit bleek, dat op ge noemde vergadering een lijst van ter dood veroordeelden rondgereikt werd, waarop ook de naam van Blau voorkwam. Verder is gebleken, dat Blau den lsten Augustus door den teekenaar Frans Herm van München naar Berlijn werd gelokt. De voornaamste schuldige aan den moord is*de slagersgezel Herman Dahms, die met Herm gevlucht is. Bij een huiszoeking in de woning van Dahms, werd een met bloed bevlekt notitieboekje gevonden met karak teristieke notities. Tegen den gearresteerden, Leuschder, heeft men voldoende bewijzen om hem we gens aanstichting tot moord te doen ver oordeelen. Het is zeer waarschijnlijk, dat men thans een geheele reeks communisti sche sluipmoorden op het spoor zal komen. Duurte-onlusten te Breslau. Het ,,8 Uhr Abendblatt" bericht uit Bres lau, dat de steeds toenemende opgewonden heid over de ongehoord hooge prijzen der levensmiddelen gisterochtend een zoo drei gend karakter had aangenomen, dat de politie en de veiligheidsdienst op verre na den toestand niet meesier konden blijven. In het centrum der stad ontstonden samen scholingen voor Schoenenmagazijnen, le vensmiddelen- en sigarenwinkels, waar de voorraden tegen aanmerkelijk lager prij zen onder dwang verkocht werden, zoodat een groot aantal zaken totaal uitverkocht waren. Communistische opruiers maakten van de verontwaardiging der menigte gebruik om voor hun politiek propaganda te ma ken. In vele zaken werd op woeste wijze ge plunderd. Een Jager-bataillon werd in al lerijl ter hulp geroepen, straten en pleinen der slad alsmede het stadhuis werden door sterke machinegeweerposten bezet. Daar de herhaalde aansporingen der mi litairen om uiteen te gaan, niet opgevolgd, doch met gejoel en prolestkreten beant woord werden, moest op vele punten, na dat eerst in de lucht geschoten was, met scherp op de menigte gevuurd worden. Toen eerst gelukte het de menschenmassa te verstrooien. Het aantal gewonden kon nog niet worden vastgesteld. Op het oogenblik heerscht op straat een buitengewoon scherpe, discipline. Met korte tusscbenpoozen knetteren-.steeds weer ma- chmegeweersalvo's. Een gaoot aantal win kels heeft de vensters van luiken voorzien. Naar aanleiding van de door de commu nisten verspreide aankondiging, dat de tegenwoordige gebeurtenissen slechts de voorboden zijn van groote massabetogin gen in de eerstvolgende .dagen, heerscht groote bezorgdheid onder de bevolking van Breslau. Hongarije. De crisis. Een kabinet Ha dik of L o v a s z y. Uit Boedapest wordt gemeld: Nadat de vorming van een kabinet door Heinrich mislukt is, zal thans Hadik of Lovaszy trachten een nieuw kabinet te for- meeren. Verzoek om uitlevering van Bela Kun. Uit Boedapest wordt bericht, dat het verzoek om uitlevering van Bela Kun en zijn kornuiten door minister-president Friedrich is geteekend e'n binnenkort aan de Oostenrijksche regeering zal worden op gezonden. Bondgenootschap met Roemenië? Naar de „Ddily Express verneemt, wordt uit Boedapester regeeringskringen bericht, dat de regeering onderhandelingen zou voeren over het sluiten van een bondge nootschap met Roemenië. In industrieele en financieele kringen ziet men groote voordeelen in een dergelijk bondgenoot schap, aangezien daardoor eenigszins zou worden voorzien in het gebrek aan grond stoffen. Verder zou Italië worden uitgenoo- digd, zich hij dit bondgenootschap aan te sluiten. Engeland. lersch in de lersche kerken. Volgens de „Catholic News Service" heb ben de nationale partijen van Ierland een gezamenlijk verzoekschrift tot de lersche bisschoppen en oversten der religieuze or den gericht, waarin het gebruik van de lersche taal in kerken en scholen verlangd wordt. Zij eischen, dat het godsdienston derricht, evenals de toespraken tot de kin deren, het Biecht- en het Communie-on derricht in het lersch gehouden zullen worden en dat de .gebeden voor en na de H. Mis in de lersche taal zullen gedaan worden. Alle geestelijken, die in de semi- narieën van Manynoott en Chouliffe ge wijd worden, moeten voor hun inwijding bewijzen van hun algeheele kennis van het lersch afgelegd hebben. Feitelijk verlangen nu reeds' verschillen de bisschoppen, dat de seminaristen voor hun priesterwijding de lersche taal leeren. Duur fokvee. Zaterdag zijn te Londen 56 stuks vee van zuiver Britsch-Friesch ras, verkocht, toe- behoorend aan den heer J. F. Türze Stan ford, tot een bedrag van 14,161 pond ster ling (ongeveer 170,000 gld.). Een driejarige koe, „Ongar Doll" genaamd, van zuiver geïmporteerd ras, bracht 2500 guinea's op (30,000 gld.), haar vier maanden oud kalf „Ongar Weipkje" geheeten; werd voor 1650 guinea's verkocht. De handel hersteld. De handel tusschen Londen en Hamburg wordt begin dezer week hersteld. Het s.s. „Weimar" verlaat Woensdag, geladen met voedingsstoffen, wol, jute en olie, de Lon- densche dokken. Rusland. De bolsjewiki en de Kerk. Te Sjitomir worden door de leiders der sovjets maatregelen getroffen om de Roomsch-Katholieke Kerk in een bioscoop te veranderen en de Russisch-Orthodoxe Kerk evenals de Israëlietische tempels in volksbadin richtingen. Een bolsjewistische bende wilde, op grond van een bevel der sovjet, de beide bisschoppen Dubowsky en Godlewsky aan dwangarbeid zetten. Op weg naar het werk verzette zich de geheele bevolking, zonder onderscheid van geloof (ook Joden) tegen deze bende en verklaarde, dat zij de mis handeling van genoemde geestelijken niet zou toelaten. Binnen' een half uur hadden 8000 inwoners een verzoekschrift aan de sovjet gericht, waarin zij de intrekking verzochten van het bevel tot deze smadelij ke arrestatie der beide bisschoppen. Slechts naar aanleiding van de dreigende demon straties der menigte besloot de sovjet dit verzoek in te willigen. Het paleis van de bisschoppen wordt sindsdien door vrijwilligers bewaakt. Italië. V rou wenkiesrecht. Het ontwerp betreffende de toekenning van het kiesrecht aan de vrouwen werd bij geheime stemming met 175 tegen 55 stem men aangenomen. Zwitserland. Een nieuwe Habsburger. Keizerin Zila heeft een zoon gekregen. De doop heeft plaats gehad op het kasteel Prangius. Japan. Aanslag op den gouverneur van Korea. Uit Sëoel van 3 dezer: Er is een bom ge gooid naar baron Saïto, den nieuwen gou verneur van Korea. De baron is niet ge deerd. Van het Vatlcaan. Kardinaal Giustini. Kardinaal Giustini is door den Paus aan gewezen om Hem te Jeruzalem te vertegen woordigen bij het zevende eeuwfeest van de bewaking van het H. Land door de Paters Franciscanen. De kardinaal zal den 13en September te Tarente scheep gaan. De Italiaansche re- geering heeft aan kardinaal Giustini een oorlogsschip .ter beschikking gesteld. Invoering Invaliditeitswet. Op 3 December a.s. treedt de INVALIDI TEITSWET in werking,, die aan alle loon- trekkenden INVALIDITÉITS-, OUDER- DOMS- EN WEEZEN-PENSIOEN toekent,- terwijl later, indien de voorgestelde wets wijziging wordt aangenomen, eveneens WEDUWEN-PENSIOEN verzekerd wordt. Door de Regeering is voorgesteld dez© verzekeringen PREMIEVRIJ te doen zijn. Iedere loontrekkende is verplicht zich aan te melden indien hij of zij den leeftijd van 13 jaar heeft bereikt, die van 70 jaar niet heeft overschreden en een loon van minder dan f 2000.verdient. Onder loontrekkenden zijn te verstaan allen, die bij een ander in loondienst zijn. dus ook huispersoneel, als: DIENSTBO DEN, WERKSTERS, NAAISTERS riz., KANTOORPERSONEEL, LOSSE ARBEI DERS, SCHEPELINGEN, VELDARBEI- DERS, enz., enz. OOK ZIJ DIE IN HET BEDRIJF HUN NER OUDERS WERKZAAM ZIJN, WOR DEN ALS LOONTREKKENDEN BE SCHOUWD EN ZIJN DUS OOK VOL GENS DE WET VERZEKERIN.GSPLICH- TIG. Teneinde al deze verzekeringsplichtigen in de gelegenheid te stellen zich aan te melden en te doen inschrijven, zullen van wege dan Raad van Arbeid te Leiden, in iedere, tot bet gebied van dien Raad be- hoorende gemeente, zittingsdagen worden gehouden. Inmiddels kan ook reeds op andere wijza de inschrijving bevorderd worden en wel: le. door tussclienkomst van de WERK GEVERS. Deze behoeven slechts aan den Raad van Arbeid aan te vragen het voor hun personeel benoodigde aantal formulie ren en zij ontvangen deze onmiddellijk; 2e. door tusschenkomst van WERKLIE DENORGANISATIES. Ook deze kunnen op aanvraag iedere gewenschte hoeveelheid formulieren ontvangen; 3e. door vergaderingen te beleggen van werkgevers- of werkliedenorganisaties, waar op verzoek gaarne, heizij door den Voorzitter zelve, hetzij door een der daartoe aangewezen ambtenaren, een lezing wordb gehouden over de Invaliditeitswet, met ge legenheid tot het stellen van vragen; 4e. door rechtstreeks, hetzij aan de post kantoren, hetzij aan den Raad van Arbeid aanmeldingsformulieren aan te vragen, in te vullen en terug te zenden. Alle brieven aan den Raad van Arbeid zijn PORTVRIJ. Men ziet, het wordt zoo gemakkelijk mo- gelijk gemaakt. Voor werkgevers, maar vooral voor vak organisaties, en werkliedenvereenigingen ligt-hier een betaTTgriJke taak.Ztj kunnen nu eens op een zeer gemakkelijke en doel treffende wijze de stoffelijke belangen hun ner aangesloten leden en huisgenooten heharigen. Moge geen enkel BESTUUR eener vakvereeniging of organisatie thans achterblijven. Het zou een schande voor ieder bestuur zijn indien op 3 December a.s. bleek, dat georganiseerde leden hun ner vereeniging geen rentekaart hadden en dus BUITEN DE VERZEKERING VIE LEN. Met verwijzing naar achterstaande ad vertentie wekken wij alle belanghebbenden tot groote werkzaamheid op. Onderscheiding aan Kardinaal Maffi. Naar de bladen melden, heeft de koning aan kardinaal Maffi, aartsbisschop van Pisa, het grootkruis der St. Mauritiusordai verleend voor het werk, dat de kardinaal tijdens den oorlog voor de bevolking heeft gedaan en voor zijn ijver, om het volk te bemoedigen. Hel consistorie. Naar de Wcensche „Reichspost" uit» Rome verneemt, wordt de bijeenroeping van het consistorie, waarbij eenige nieuwe kavdinalen gecreëerd zullen worden, nu weer later verwacht, n.l. in November. Volgens het blad zullen de nuntius te Weenen graaf Valfré di Bonza, .de nuntius te Madrid Francesco Ragonesi, de deken van de Romeinsche Rota, Guglielmo Se-- bastianelli, de aartsbisschop van War schau mgr. Kakowski en de in petto gere serveerde vorst-bisschop van Breslau, mgr. dr. Bertram, het purper ontvangen. FEUILLETON. koortsachtige ijver van Avy maakte ook van Warwick zelf meester. Te ;n van al zijn avonturen had hij on- P' de herinnering aan zijn beide zónen tot'd: -zijn eenige liefde en zijn eenig muren van Troyes kwamen in het men de poorten van de stad gena- jftts, sprong Avy van het paard af. 'k ga de stad binnen, zeide hij, geef ten brief, dien u gereed hebt gemaakt. hem meester Lenfumé, den herber- de „Soleil-Levant" ter hand stel- frlf moet ik Brisefer niet zienhij te veel. a' Alain aangaat, ik zal hem verbie- °m het huis te verlaten en zich aan verrassingen bloot te stellen. U gaat nu terug om uw mannen die reeds 'okken zijn, te verzamelen en hun den 'egeven weer naar de Grace de Dieu te keeren, want 11 neemt natuurlijk doel aan do samenzwering. Als u hen POi'schuwd hebt, zult u mij op de riji- nen van het klooster Saint-Abraham terug vinden., Clarence vertrok en verzamelde zijn man nen, zooals wij het reeds gezien hebben. Ondertusschen ging Avy Troyes binnen. Om de poort zonder belemmering te kun nen doorgaan en in de stad geen onnuttige verwondering te wekken, veinsde hij weer krankzinnigheid. De wachten lieten hem passeren, maar de menigte die wist, dat hij sedert Donderdag verdwenen was, maakte zich vroolijk om hem. De idioot! De idioot! riep men. Hij is teruggevonden! Hij is teruggevonden! Avy verhaastte zijn schreden om aan die manifestatie te ontsnappen, te meer daar sommige woorden zijn onrust nog deden toenemen. Avy begon hard te loopen. Hij ging het huisje van de rue de la Cité binnen. Het was leeg! Hij ging naar boven waar de kamer van meester Pierre, van Huguenette en die van Alain... leeg, alles leeg. Hij ging naar bui ten, toen hij meester Sedanne en den ka nunnik Nicole Auclerc ontmoette, die bin nentraden, ^vergezeld door een menigte, sol daten. Wel? vroeg hij. Jij, Avy?... Hah, je weet niet, arme idioot, wat er gebeurd is, het is te hopen, dat je het nooit te weten komt! De soldaten verwijderden zich. Avy trok Pierre Sédanne en den priester naar het binnenste van het huis en keek lien vlak in het gelaat. Spreek, ik ben niet gek, zeide hij. De beide mannen bleven verstomd staan. Er stond twijfel op hun gelaat te lezen. Ik ben niet. gek! hernam hij krachti ger. Ik heb die krankzinnigheid geveinsd, omdat ik u wilde waarschuwen, al heeft 't niet geholpen. Ik ben niet gek, zeg ik u. Spreek, wat is er gebeurd? Huguenette en Jeanne zijn verdwenen antwoordden, de beide mannen eenparig. Alain is gevlucht en beschuldigd van een vreeselijke misdaad. Te laat! riep Avy bedroefd. Ach! mijn vader!... mijn vader!... - Hij begon te weenen... Maar plotseling richtte hij zich op. Had Clarence Warwick het. hem niet me degedeeld? Hij wist waar Brisefer zich be vond en dus ook waar de gevangenen, wa ren verborgen. Ik ken de schuldigen, zei hij plotse ling, ik weet waar ze zijn! Roep uw solda ten, ik zal hen aan u overleverenVlug! Vlug! Pierre Sédanne ging de straat óp. Da sol daten wachtten op zijn bevelen. We hebben hem gevonden, schreeuw de hij, komt hier. Avy stond aan de deur naast Nicole Au clerc. Naar de herberg de Soleil-Levant beval hij aan den hoofdman. Op dat oogenblik passeerde er een kar door de straat. De man, die haar bestuur- dé liet zijn paard met kleine stapjes gaan en beschouwde nieuwsgierig de boogschut ters. Hij zag Avy... Hij hoorde zijn kort bevel. Dadelijk ging hij onder de huif van zijn kar zitten, zijn paard deed een sprong ach teruit, alsof het hang was, toen bleef de wagen staan, om den troep te laten passee- ren. Toen de straat weer vrij was, liet de be stuurder paard en wagen omkeeren en reed weg met de grootst mogelijke snelheid. Die man was Brisefer, die juist terugge keerd'was van de „Grace de Dieu", waar bij Huguenette gebracht had. De idioot dien hij dood achtte had hij herkend en de kerel begaf zich naar de Soleil- Levant. Zij waren verraden... door Collinet mis schien. Eenige oogenblikken later kwam Brise fer door straatjes en zijstraatjes bij 't huis aan, waar Loup-le-Flamant en Collinet Collerne zich verscholen hadden. Hij vond hen beiden. U bent verloren, zeide Simon hun, men belegert de „Soleil-Levant". Misschien komt men ook hier. Vlug, vlug, stapt in mijn wagen en vertrekt. Collinet voelde zich aangegrepen door 'n vage ongerustheid. Had de oude vrouw zijn brief te vroeg gebracht, voordat hij den tijd had om zich te verbergen? Maar hij kon nu niet weigeren om met zijn medeplichtigen te vluchten; dat zou vermoedens opwekken Hij stapte dus met Loup in den wagen. Meester Jelhan Lenfumé veinsde een groo te verrassing, toen hij .de heeren zijn her berg zag binnenkomen. Avy liet hc-m geen tijd om comedie te spelen. U hebt hier een persoon bij u, die men Brisefer noemt. Ilij is hier Donderdag aan gekomen. Waar is hij? De juisthedd van. de vraag bracht den herbergier in verlegenheid. Zóek hem maar, antwoordde hij. Dan zullen wij het huis nazoeken, zei Avy. Men ondervroeg den staljongen en mert wist spoedig van hem dat er een nieuwe, palfrenier in dienst van Jehan Lefumé ge* komen was. Maar de palfrenier, dien men hebbed moest, was niet tevinden. Avy die door de onthullingen van Garen* ee het verblijf van Collinet wist, besloo* hem op te zoeken. (Wordt vervolgd..

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1