S)e £eicbclie 6cni/ïatit [BUITE^LA^D. im Vredesonderhandelingen blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en FeestcL abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, V, Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij agenten 18 ct. p. we^k, f2.40 p. kwartaal. Franco fUT f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- iel is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling n 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke •s5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. MAANDAG 8 SEPTEMBER 1919. Bureau STEEK SCHUUR 15 - LEIDEN. Inlerc. Teteloon 835. No. 3009 Postbus It' het vredesverdrag van st. germain. Hongarije wil het verdrag met Duitsch- Oostcnrijk niet erkennen. Roemenië en de geallieerden. )6 vredesvoorwaarden door de Nationale turtl Vergadering te Weenen aangenomen. >0H OVERZICHT. Het aantal landen, dat geen vrede heeft teen iet den vrede, welke aan Duitsch-Oosten- zal worden opgelegd, is weer met een egenomen. Maar ook ditmaal is het niet n land, dat Oostenrijk beklaagt over de aarte van den molensteen, die het, naar j uitdrukking van Renner, om den hals jrdt gebonden. Integendeel wordt be- taar gemaakt tegen een stukje kurk, dat I en drenkeling nog wordt gelaten. De jiga^u'sche regeeringscommissaris van ist-Hongarije toch, graaf Sigray, heeft a den regeeringscommissaris van Olden- rg meegedeeld, dat het. tusschen de En- i en Duitsch-Oostenrijk te sluiten ver- voor de Hongaarsche regeering als bindend moet worden beschouwd. Zij een eventueele bezetting van het aan itsclï-0 o stenrijk toegewezen Duitsch sl-Hongarije met wapengeweld keeren beletten. In verband daarmede is de ïgaarsche grens al gesloten, a Roemenië en Servië dus Hongarije, 'het vredesverdrag weigert te erkennen. iuui'lijk is Hongarije geen onderteeke- |r van het verdrag, zooals Roemenië en rvië, doch het geval is zoo mogelijk nog voor de Entente. Want wie moet de uitvoering, van de vredesbepalingen ragen? Roemenië? Dat is het eenige dat troepen bij de hand heeft. Maar jeallieerden zullen wel huiverig zijn orn menië een opdracht te geven om West- igarije van Hongaren te zuiveren, ten Ie liet-aan Duitsch-Oostenrijk te kunnen jedeelen. Althans Engeland. Frankrijk en Roemeniërs vriendelijker gezind en 'j moet Clemenceau geweigerd hebben Fransch diplomaat af te staan om het ïoegen der Geallieerden aan Bratianu pan verkondigen. Naar men weet, is een Engelsehman voor aangewezen, afwachting, dat de boodschap der En- in Boekarest zal zijn aangekomen, be- n de Roemeniërs zich alvast op hun t over het uitblijven van het oorlogs- sriaal en verklaren zij zich bereid, hun pen achter de Theiss terug te trekken, ilimmerds hebben zeker ad de lucht ge in van het verzoek der Geallieerden, tot Boekarest gerichte nota vervat, _.v Roemeniërs wel zoo vriendelijk zul- (villen zijn tot het herstel der orde in garijë te willen medewerken. In ze- n zin kunnen de Geallieerden de Roe- isclie troepen niet missen en het mag de Roemeensche diplomaten overgela- worden,^ daar behoorlijk munt uit te III p: AAi LF1 tsen u, 1 )LA de vrede met oostenrijk. é.n-s dag onder teekening. Oostenrijksche delegatie heeft den ïrsten Raad medegedeeld, dat'Renner lacht gekregen heeft om het vredesver- te teekenen. De onderteekening zal nsdag 10 Sept. des morgens plaats België, feorms ter dood veroordeeld, hof der gezworenen heeft, naar Reu- eint, den activist Borms, tijdens de be- Jg lid van den Raad van Vlaanderen ïationale verdediging, ter do'od veroor- Hongarije, Een sensationeele ontdekking, „Vossisclie Zeitung" verneemt uit De „Neue Freie Presse'" verneemt dat een huiszoeking in de in? van den door zelfmoord om het le- gekomen communistischen terrorist luely een sensationeel resultaat heeft leverei. Men vond drie groote, met ijzer gen kisten, van welke de eene geheel "1 was met velschillende kostbaarhe IBfl den, zooals diademen, gouden horloges en kettingen, briljanten ringen, briljanten oorknoppen enz., welker waarde door des kundigen op acht tot tien millioen kronen wordt geschat. De kostbaarheden vormen een deel van de bij het begin der raden- heerschappij door de communisten in be slag genomen juweelen en zijn grooten- •decls uit aristocratisch bezit afkomstig. De vaststelling van de rechtmatige eige naars zal, daar de voorwerpen bijna alle van kronen en wapens zijn voorzien, niet moeilijk zijn. De heide andere kisten be vatten voor een millioen kronen in baar geld van de Oostenrijksch-Hongaarsche Bank. Roemenië trekt zich terug. Roemenië heeft het voornemen te kennen gegeven zijn troepen uit Boedapest lot ach ter de Theiss-linie te rug te trekken, het aan anderen overlatend de wanorde in Hongar-ije te bestrijden (zoo verneemt het „Hbld." uit Parijs). Roemenië. Waarom de Roemeniërs Hongarije leeg plunderen. Het „Journal" publiceert een langdurig onderhoud met den heer Diamandi, hooge commissaris van Roemenië te Boedapest. Deze wees er op, dat het de Hongaren zijn die den wapenstilstand hebben geschonden en de Roemeensche troepen hebben aange vallen. Ik weet wel, voegde de heer Dia mandi er bij, dat de Entente, over onze eischen discutteert, maar het beginsel van onze aanspraken is onaanvechtbaar. Wij hebben bij de Magyaren locomotieven en wagons gevonden, die bij ons vandaan wa ren gehaald. Wij kunnen niet toezien hoe Hongarije zijn graan vervoert met ons materiaal, terwijl wij zelf gedwongen zou den zijn het onze te laten waar het was bij gebek aan wagons. Frankrijk Quien Ier dood veroordeeld. De Franschman Quien, die er van be schuldigd werd miss Cavell verraden te hebben, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. De brand bij Toulon. De groote boschbrandcn in de omstreken van. Toulon duren onverminderd voort. De schade wordt reeds op 10 millioen francs geschat. Men vermoedt, dat de branden ontstaan zijn door brandstichting. Wanneer de ongunstige wind nog langer aanhoudt., nadert het vuur op bedenkelijke wijze de stad Toulon. Eenige forten van Toulon worden-reeds onmiddellijk bedreigt. Er zijn groote troepenmachten naar de plaats gezonden, om het vuur in te dam men. Vereenigde Staten. Nieuwe leening aan Italië. De Ver. Staten leenden Italië nog 17 millioen dollar, wat het totaal der leenin gen 1,618,975,946 maakt. Het totaal der leeningen aan alle geallieerden is meer dan een half milliard. Het verblijf der Amerikanen in Europa. In den Senaat- verklaarde Borah, dat de aanwezigheid van Amerikaansche troepen in Europa een onwettige bezetting bctce- kende. Hij eischte onmiddellijke terugroe ping van alle Amerikaansche troepen uit Europa en Aziatisch Rusland zoowc-l als een onverwijlde opheffing der blokkade van Sovjet-Rusland. nederland en belg1e. Overeenstemming. De-Parijsche correspondent van de N. R. Crt." seint: Van bevoegde zijde verneem ik, dat de groote mogendheden tot overeenstemming gekomen zijn ten opzichte van de kwestie van de herziening der 'tractaten van 1839. Zij hebben bet Fransche standpunt aan vaard en zullen voorstellen doen aan de commissie van veertien wanneer deze met de Nederlandschc en Belgische afgevaar digden vergadert. De groote mogendheden handhaven de schikking van 4 Juni, die eiken afstand van Nederlandsch gebied verwierp. Zij verlangen vrijheid voor de ontwikkeling van de haven van Antwerpen en afdoende waarborgen' voor de veiligheid van België en indirect van Frankrijk. De groote mogendheden verwachten van de Nederlandsche afgevaardigden een oplos sing van deze kwesties en van-de kwestie der kanalen, die de wenschen der Belgen voldoet zonder de souvëróiniteit van Neder land aan te randen. De wethouderskwestie te 's-Gravenhagé. Kamerlid en wethouder. Onder voorzitterschap van jhr. mr. E. B, F. F. Wittert van Hoogland, vergaderde Zaterdagavond de R. K. Kiesvereeniging, Rijkskieskring 's-Gravenh&ge in den R. K. Volksbond, (er bespreking der wethouders- kwestie. Nadat de voorzitter deze kwestie in 't kort had uiteengezet en had medegedeeld, dat hij Zaterdagmorgen een schrijven aan den Raad heeft gericht, -waarin hij zijn ontslag neemt als wethouder, stelde hij de volgende motie voor: De R. K. Kiesvereeniging. Rijkskieskring 's-Gravenhage, in algemeene vergadering bijeen op Zaterdag 6 September 1919, naar aanleiding van het bedanken van jhr. mr. E. B. F. F. Wittert.van Hoogland als wet-, houder van 's-Gravenhage, op grond van de niet wenschelijkë vereenigbaarheid van de betrekkingen van voorzitter van den Raad van Arbeid en wethouder van 's-Gra venhage; gezien de buitengewone omstandigheden, die het noodig maken in dit bijzonder ge val af. te wijken van het beginsel, neerge legd in de motie van 31 Maart 1914, in verband met de wenschelijkheid der benoe ming van een R. K. raadslid tot lid van het dagelijksch bestuur; spreekt den wensch uit,, dat de heer X. C. A. v. Vuuren een eventueele. benoeming tot wethouder zal'aanvaarden, niettegen staande bet Kamerlidmaatschap door hern wordt bekleed. De vraag, of de heer Van Vuuren bereid is eventueel he t wethouderschap te •aan vaarden, beantwoordt de heer Van Vuuren bevesti gend. De heer v. Vuuren merkt nog op, dat hij niet de meening doelt van de onvereenig- baarheid der heide functies en constateert, dat als de motie wordt aangenomen, de kwestie voor hern is afgedaan. Na uitvoerige discussies, waarbij ook de heer Wesseling nog een overzicht gaf om trent don loop der kwestie, werd met over groots meërdcrheid~van stemmen de motie, door den heer Wittert van Hoogland voor gesteld, aangenomen. Kan een vergunninghouder wethouder zijn? De burgemeester van Tiel heeft bij het college van R. en W. een voorstel ingediend om in te trekken een vergunning, staande ten name van de-nheer Th. Corbel ei jn (een hotelhouder aldaar), in verband met de omstandigheid, dat deze de benoeming van wethouder heeft aangenomen. De burge meester grond zijn meening op art. 29 der Drankwet. De heffing ineens. Naar de „Tel." verneemt, zal de vrijz.- democratische Kamerfractie binnen enkele dagen een initiatief-ontwerp betreffende een heffing-in-eens indienen. Het ontwerp is. reeds geruim en tijd in bewerking en zoo goed als gereed. Dc graanprijzen. Naar Aga verneemt, zijn, volgens een officieele Amerikaansche statistiek, de graanprijzen in verschillende landen o. a. de volgende-..Duitschland 210 dollar, België 215 dollar, Oostenrijk 221 dollar, Ver, Sta ten 239% dollar, Nederland 323 dollar, Frankrijk 394 dollar, alles per bushel. Na Frankrijk, Italië en Spanje is de graanprijs in Nederland het hoogst, De. kaashandel. Vrijdag is te Alkmaar onder voorzitter schap van den heer De Graaf uit Anna Paulowna een vergadering gehouden van kaashandelaars en exporteurs, voorstan- ders van het behoud der vrije markt. Onder rneer waren aanwezig de heeren Schey, zuivelconsulent te Hoorn en II. K. Koster uit Wieringerwaard, die als voor zitter van den Bond van Zuivelfabrieken de houding dezer corporatie verdedigde tegen de onwelwillende meeningen uit de vergadering. Na uitvoerige bespreking is het volgende telegram aan den Minister gezonden: „De te Alkmaar vergaderde N.-Hollandsche kaasproducenten, ten getale van 32, en een groot aantal kaashandelaren, veroorloven zich de vrijheid uwe Exc. plechtig te ver zekeren, dat zij zich onvoorwaardelijk wil len onderwerpen aan de door Uwe Exc. eventueel te treffen maatregelen ter voor ziening in de behoefte aan goedkoope melk en goedkoope kaas voor binnenlandsche consumptie tegen een nader overeen te ko men toonenden prijs. Zij zijn o.m. bereid zich contracteercnd te verbinden tot trou we naleving daaromtrent uit te vaar digen voorschriften Voorts werd besloten 'den Minister te ver zoeken orn in do commissie van advies ook twee vertegenwoordigers van producenten en kaashandelaars te benoemen, die voor standers zijn van de vrije markt. De ver gadering koos. als zoodanig de hoeren P. Grondsrna en J. Met. De ex-kroonprinses van Duïtschlancf naar Wieringen. Uit Amsterdam wordt d.d. Zaterdag go- meld: Mot den trein, die orn 10 uur 32 heden morgen in de hoofdstad uit OJdenzaal aan kwam, is dc ex-Duitsche kroonprinses met twee barer zooritjes en gevolg rnedegeko- men, teneinde zich voor een kort bezoek aan den ex-kroonprins naar Wieringen te begeven. Het gezelschap, dat begeleid werd door mr. J. B. Kan, secretaris-gene raal in algemeenen dienst, reisde in een salonrijtuig, waarop nog het keizerlijk Duitsche wapen. Officieele persoonlijkheden waren ter be groeiing op het perron niet aanwezig. Al leen eenige Duitsche heeren en een Duit sche dame, die der ex-kroonprinses-een rui ker bloemen aanbood, zagen wij. Tijdens hot oponthoud, gedurende het welk de venstergordijnen, die neergelaten waren, gesloten bleven, stapten mr. Kan en de beide zoons van den ex-kroonprins even uit. In hun witte matrozenpakjes en de muts waarop in gouden letters „S. M. S. Kronprinz Wilhelm" stond, praatten zij even met het kleine Duitsche gezelschap op het perron. In de nabijheid van het salonrijtuig was druk beweeg "van opstuwend publiek, dat zich verdrong om prinses Cecilie te zien, doch stationspersoneel- en eenige agenten hielden de menschen op. Cen afstand. Enkele oog'énblikken na de aankomst werd bet salonrijtuig naar het derde per ron gehaald, waar het enkele oogenblikkcn staan blec.f, teneinde aan den trein naar Alkmaar gekoppeld te worden. Gedurende dit tweede oponthoud zagen wij de ex-kroonprinses. Zij stond eenigs- zins voorovergebogen uit een der vensters van het salonrijtuig met eenige Duitsche heeren te praten. Zij was gekleed in een witzijden blouse en droeg een wit tussor hoed. Om den hals droeg zij een paarlen collier. Ruim kwart voor elf verliet de trein net perron. Men meldt uit Wieringen: Per extra-trein arriveerde Zaterdag de ex-kroonpririses aan de Ewycksluis. Zij werd daar ontvangen door den adjudant van den ex-kroonprins, majoor Muldner von Mulheim en door den burgemeester van Wieringen, den heer Pcereboom. Per postboot werd naar Wieringen geva ren, waar de gasten te kwart over twee arriveerden. Op dc kade werd zij en de jonge prinsen ontvangen door den ex- kroonprins en de ^chtgcnoote van burge meester Pcereboom, benevens diens- zoon. Vier'auto's stonden aan de haven gereed en onmiddellijk na- aankomst werd naar de pastorie van Oostcrland gereden. De ex- kroonprinses houdt verblijf in de pastorie, terwijl de jonge prinsen in het huis van den burgemeester zijn ondergebracht. Bij de aankomst van de ex-kroonprinses waren vele menschen tegenwoordig. Het verblijf van de kroonprinses zal zp.-t waarschijnlijk slechts een dag of vijf du ren. Verwacht wordt dat zij Vrijdag' of Za terdag zal •vertrekken. Het eigenaardige is, Dc Advertentieprijs bedraagt 17i/2 cent per regel voor Handelaadvertentiën; Zaterdags 25 cent per rege> 221/2 cent per regel voor gewone ad ver ten tien; Zater- dags 30 cent per regel. Voor. ingezonden mededeelingeii wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Ad verten tiër, waarin betrekkin aangeboden of gevraagd, huur en vertm verkoop 50 cent; Zaterdag» 75 cents, van dat men op Wie zeggen wanneer, van den ex-keizet geheele leiding v, paalt den duur v; Vast staat inluj ingeti 7a'if nog niet kon' want. de hofmaarschalk ie Arneiongen heeft de n het uitstapje. Hij be- 11 hel verblijf. I, dat de kropn* prinses met -haar kinderen eerst nog een bezoek aan haar schoonouders te Ameron-! gen 'brengt vóór 'zij vertrekt. De ex-kroonprins naar Baarn? De kroonprins zou het verlangen te ken'« nen gegeven hebben, tegen de winter Wie-< ringen te verlaten. Men moet in onderhan deling zijn den prins in Baarn onderdak tg brengen. Korte Kroniek, Het conflict inzake de ITaagschc keilt nors is ook opgelost. Van socialistische zijde is voorgesteld" te Rotterdam een zesden wethoude>r te be-, noemen een sociaal-democraat,-waar door de socialisten drie van de zes vve-t-t houderszetels zouden bezetten. Het Alg. Steuncomité Amsterdam 1914 is opgeheven. Tc Bussum zullen vanaf 8 Sept. a.S.- de manufacturen-, confectie- en heeren- modezaken hun winkels van 's nam. half cen tot 2 uur sluiten. Te Valkenburg is tot wethouder bei-' noemd mevr. Ruypers. Een ernstig incident heeft zich' voor gedaan -in de eerste raadsvergadering tei Vaals. De Raad bestond uit 13 leden, on» der wie 6 werkïieden, vertegenwoordiger^ van de Katholieke en Christelijke organi saties. Tot wethouders werden gekozen! twee leden, niet tot de groep van de zes hehoorende. Het raadslid Gregoüre spralc toen een scherp protest uit, en alle zes de arbeiders-raadsleden verlieten de ver gadering met het talrijke publiek. Gemengde Berichten. jacht op een gevaarlijken communist. Eendoodeenvijf gewonde pol tieagenten. In den train tusschen Amersfoort en Urecht bevond zich Zaterdagnamiddag een vreemdeling, die door zijn hande lingen de aandacht trok. In Utrecht ver liet Jjij even den trein, maar toen deze ■dc reis naar Rotterdam voorzette, stapte, hij weer in. Na aankomstaan- het Maasstation fe Rotterdam heeft een medereiziger, op hein de aandacht gevestigd van den agent van politie Y. de Vries, die als rechercheur bij den vreemdelingendienst is ingedeeld, en zijn vermoeden geuit, dat deze vreemdeling cen verdacht persoon was. Dc Vries, in burger gekleed, liep den vreemdeling, dia het station reeds verlaten had, na, haalde hem op de Oosterkade voor het hotel Con tinental in, sloeg daar beide armen om hem heen, om hem te arresteeren en hem tc be letten van een wapen gebruik te makem De vreemdeling rukte zich los en gaf Dé Vries een kaakslag en een stomp tegen de borst; dé beide mannen raakten vervol gens handgemeen en vielen op den grond.: De Vries onder. Dadelijk daarop haalde de vreemdeling zijn browning te voorschijn en loste op den. rechercheur twee schoten. Een kogel drong hem in den buik en een in den schouder. De Vries bleef liggen, en de dader ging aan den haal. Een paar militairen, met denzelfden trein meegekomen, liepen, hem na onder het geroep: Houdt hem! Zoo naderde de vluchteling het Oude Hoofdpiet 11,waar juist de rijwielagenten L. van Sehailc en C. van Loenen den politiepost verlieten. Van Scbaick sprong toe om den vluchte ling te grijpen, kreeg een schot in de lies uit de browning van den vluchteling cn viel op straat. Op den grond liggende, zond Van Sc'haick den vluchteling een kogel mit zijn revolver na, die hem in den rug trof, en do agent Van Loenen, die eveneens op hem schoot, raakte hom in cen dijbeen. Maar de tweemaal getroffen vreemdeling rende nog den Haringvliet op, achtervolgd door politie, burgers en militairen, onder wie de vaandrig A. P. ITeyniis, van de af- deeling vaarwezen te Arnhem, de grena- FEUiLLETON. E DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Maar waarom deze krankzinnigheid ten? Zij heeft mij geholpen om aan'uwe len te ontsnappen: zij veroorloofde mij andere geheimen te vernemen, de ge- nen van de samenzwering. En deze ge- »en heb ik an den bisschop medege- d. en ik heb hem een briefje doen toe- enmet uw naam geteekend. [Met. mijn naam?met mijn naam? waarom? )mdat ik u wilde reddenl Mij redden, mij?... Maar waarom ben 0 bezorgd voor mij? Rarom? Ja-,spreek! ^ebt u het nog niet geraden?... fpat ik benAvy Coquinois! Jlj Avy? fence aarzelde. Maar plotseling ging ieen Ücht op in zijn geest, richtte zich op met uitgestrekte ar- jonge man kon zooveel ontroe ring niet verdragen en hij viel uitgeput op het gras neer. Op dit gezicht, kwamen Marie Jeanne en haar zoon, die dit tooneel op een afstand bijwoonden, en die brandden van verlan gen om te weten wat er van, Mathias ge worden was, aangeloopen. Beste vrouw, zeide Clarence Warwick u bent verantwoordelijk voor het leven van dien jongen man. De boerin deinsde terug. Red hem en ik zal u uw man terug geven. Avy .was spoedig weer bij volle kennis. Ik moet mijn broeder redden, zei Avy vastberaden, als er ten minsle nog tijd is... Ik had u wel eerder gewaarschuwd als uw mannen mij niet in den ongelukkigen toe stand gebracht hadden, waarin u mij ziet, en dat op het oogenblik zelf, dat ik CoDinet Collerne teruggevonden had. U alleen kan zijn macht breidelen Roep uw mannen te rug. Bevrijd hen, als het u goeddunkt, maar lever dien schurk van een Collinel aan de justitie over. Breek met de samen zwering, want ik verzeker u, dal mijn broe der en ik ons eerder zullen laten dooden, dan dergelijke praktijken te bcvoordeelen. Ik geloof, dat u daar wel over nagedacht hebt, vader. Ik alleen weet uw verleden, dat is een geheim, dat ik zal bewaren. U kunt u aan Alain vertoonen, zonder dat hij weet, wie u geweest bent. Maar ik hoop, dat ik zal kunnen vergeten, wat ik weet. Wij zullen oogenblikkelijk tot li and el en overgaan. Nu ik u gevonden heb. voel ik mijn krachten herleven. Laat mij naar Troyes gaan: geef mij orders voor dc man nen, die in dienst van Collin et .zijn. Avy, mijn zoon, wij zullen je broeder verlossen. Rust maar een weinig uit, m'n jongen. Ik ga Mathias bevrijden. Dat is het eerste goede werk, dat ik moet ver richten. Hij heeft je het'leven gered. Ga, ik wacht u hier. Clarence vertrok zoo snel als zij ri paard maar kon loopen. Zonder een woord te zeg gen, liet hij den boer achter zich plaats ne men en vertrok met de grootste snelheid naar „Bois Joli". Ik had wel gezegd, dat God mij zou beschermen, zei Mathias, toen hij in zijn boerderij was teruggekeerd. Beste man, onderbrak hem Warwick, terwijl hij hem een kistje overreikte, hier 'heb ik Iets voor u. Neem het aar). De boer aarzelde, en deinsde terug. Wel? vroeg de hoofdman vafc dé baan- str-oopers. Welnu, kapitein, wij hebben niet voor bet geld gewerkt, eri onze verdienste is veel te klein voor zulk een groote beloo- Warwick drong er op aan. Dc man wei gerde beslist. Kapitein, zeide Avy, Iaat- het maar aan mij. over om die brave menschen te beloonen. Zij zullen aannemen wat ik hun zal aanbieden. Ik verzeker u, dat zij weten waar uw geld vandaan komt. Het uwe is de vrucht van strooperijen Wat? bromde de kapitein. Avy kwam zeer kalm dichterbij, legde de hand op zijn arm, en zeide hein zachtjes aan het oor: Vader, dat is de beproeving die be- gint. Vervolgens zeide hij zoo luid dat iedereen het verstaan kon: Nu naar de stad. Clajrence verwijderde zich met gebogen hoofd. De jonge man, die zijn krachten herkre gen had. gaf vader Mathias de hand. Wij zullen elkaar weerzien, zeide hij en ik.zal nooit den. dienst vergelen, dien u mij bewezen hebt. Hij ging ook naar de oude. Marie Jeanne en omhelsde haar hartelijk. Tot weerziens moeder, zeide hij. Ik ben een halve zoon van u, bid voor mij. De oude vrouw weende in stilte. Clarence had zijn paard reeds bestegen. Avy plaatste zich achter hem.op den rug en hel dier, van het paard. Een spocrsla galoppeerde weg. Onderweg maakte de jongeman zijn onthullingen nog vollediger. Zijn vader maakte hem den naam en het verblijf van Ie medeplichtigen van Col- linet bekend. Toen hij den naam vat; BrU scfer hoorde, huiverde Avy. Maar wat" weet u, vroeg ln'j, van da. plannen van den metselaar? Clarence vertelde toen aan zijn zoon, dab ColtLnet, zooals men zeide.. verliefd was op een meisje, Hugueneiie genaamd.. Nu ging er Avy cen licht op. Het geheele gedrag van dien schurk werd klaar en duidelijk door die passie, die de jonge man nooit in hem had vermoed. Maar dat" andere meisje, Jeanne* Auclcrc? vroeg Avy. Die ontvoert hij voor ons, ora ons een goed losgeld te verzekeren. Laten wij zorgen, dat wij ter plaatse zijn, vader, voordat die gruwel gebeurd is.; Maak je maar niet ongerust. De ge- gevangenen komen in mijn handen, haar. verlossing is slechts een kwestie van tijd. Maar haar kan dan toch wel leed ge schieden. Als zij weerstaan, als het plan mislukt! Die ellendling is tot alles in staatt> Misschien is Alain niet meerl (Wordt vervolgd.*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1