„Dg IcidKte Emit". Derde Blad. VRAGENBUS. Nas rjaa !rei. Jan L. ii nipl V. tiert hi; sas1 rat luit de rdi et ïeii Hntf sA4i tree Zaterdag 6 September 1919 Buitenlandsche Berichten. Z. E. Kardinaal Mercier naar Amerika. Volgens den „Gaulois", van wien een der medewerkers een kort onderhoud met Z. E. Kardinaal Mercier had, toen deze te Parijs aankwam, zal de Kardinaal te New-York zijrj intrek nemen bij Mgr. Hayes, den aartsbisschop dier stad. en van daaruit verschillende universiteitssteden bezoeken om er voordrachten te houden, natuurlijk in de eerste plaats de katholie ke universiteit te Washington. Een dure rekening. President Wilson heeft verleden Vrijdag de rekening ingediend van de Amerikaan- sclie afgevaardiging te Parijs. De reke ning bedraagt de kleinigheid van 5,200,000 dollard en werd aan den Amerikaanschen Senaat voorgelegd. Er wordt niet gezegd welk gezicht gemelde Senaat trok. Voor wie het interesseert, hier een paar posten uit de rekening: 13,000 dollar voor geheime fondsen wat eenigszins vreemd doet opkijken, als men bedenkt, dat Wilson in zijn tijd voor de afschaffing was van de geheime diplo matie! li,000 dollar voor aankoop van auto's; 31,000 dollard voor het huren van hotel- Jinnen; 325,000 dollard voor het'huren van het hotel Crillon; 52,000 dollard voor loon aan de hotelbedienden; 128.000 dollard voor mondvoorraden, enz. Jnz. De president meldde terzelvertijd. dat er van nu tot 1 Januari e:k. nog een mil- lioentje dollard zou bijkomen. Missionarissen weggevoerd. Deze.r dagen .meldden de bladert, dat Japan met den Heiligen Stoel ging onder handelen, om de Duitsche missionarissen te doen vervangen. Het schijnt wel, dat men den uit-slag dier onderhandelingen niet heeft afgewacht, Want in het Missie huis. van het H. Hart te Tilburg ontvïrg men telegrafisch bericht, dat alle missio narissen, werkzaam in het Apostolisch Vi cariaat van de Marschall-eilanden (Stillen Oceaan) door de Japanrers naar Yoko- Hama zijn getransporteerd, met een tot nu toe onbekendo bestemming. In dit Apostolisch Vicariaat, aan de Duitsche Provincie toevertrouwd, waren voor den oorlog werkzaam 8 paters. 5 broe ders eh 13 zusters, verdeeld over 5 ftoofd- stat.ies en verschillende bij staties. Gedu rende de Japansche bezetting stierf de Apostolisch Administrator en een eerw. broeder. Tot dit -Vicariaat behoorde ook nog het eiland Nauru, maar daarvan werden de missionarissen reeds door de Australiërs verwijderd, toen d'ïe in 1911 het eiland be zetten. Gezonken schepen. De „Daily Chronicle" verhaalt' bijzon derheden. over het bergingswerk van ge zonken schepen, dat oncler toezicht van de admiraliteit tijdens den oorlog "is .verricht ea nu nog altijd voortgaat. In de.vïjf oor logsjaren zijm ir.i Engel srhe en vreemde wateren.in het geheel 440 schepen, meten de f 623.551 ton, geborgen, waardoor een waarde van 50 millioen pd.st. aan schepen en goederen is behouden. Door de verbe terde werktuigen, die men gebruikt, is het mogelijk schepen, te lichten, die vroeger te zwaar waren om boven te brengen. Zoo was er een- kolenscliip op de reecle van Ro- syth gezonken.; dat 2700 ton woog toen het gelicht werd. Het had zeven maanden lang op den bodem van de zee gelegen, maar deed drie maanden nadat het geborgen was, al weer dienst. Tijdens eerj van de offensieven in het Wasten, toen de haven van Boulogne een belangrijke schakel in de verbindingslijn was, liep een graanschip in de vaargeul vast. waarvan het achterste gedeelte brak. De Engelsche bergingsvloot sneed hef schip in twee helften en liet die naar En geland sleepen, waardoor de hindernis, die anders noodlottig had kunnen worden voor den tijdigen aanvoer van manschap- pon en munitie, uit den weg geruimd u-as. Hoe men vroeger met prijs-opdrijvers omsprong. De Parijsche corr. van de „Tel." schrijft: Het zijn niet alleen de politieke zachte geneesheeren, die stinkende wonden ma ken! De gerechtelijke medici doen, door de te milde bestraffing der mercantis, al wat in bun vermogen is om den kanker van het -.dure leven" te laten voortwoekeren In den veel-gesmaden ouden tijd kwamen de op-heeterdaad-betrapte opkoopers en uithongeraars er minder gemakkelijk af dan de tegenwoordige „accapareurs" en -affameurs". Buvat verhaalt in zijn Dagboek het avon tuur van den mercanti Le Normand die, wegens „speculatie op de nooden van het volk", den 16den Juli 1717 te Parijs werd veroordeeld: lo. tot het storten eener schadevergoeding van 90,000 livres (francs), ten bate van de vereeniging der Gilden; 2o. tot betaling eener geldboete ad 100,000 francs aan den Staat; 3o. tot verbeurdverklaring van al zijne bezittingen; 4o. tot opeaSare boetedoening en 5o. tot levenslange galeistraf. De veroordeelde schrijft B.'üval werd blootshoofds, barrevoets, in zijn uemd, niet een brandende fakkel in de rand- en met, op rug en borst, een plak kaat met het opschrift „Voleur du peu- ple", naar liet plein voor de Notre Dame geleid en daar aan den schandpaal gebon den. Het volk destijds, evenals nu, be lust op kostelooze, openbare vermakelijk heden defileerde urenlang, voorbij den „pilori" en schreeuwde den patiënt toe: „Dief! Dief! Hang hem op." De „Nationale Conventie" maakte óók geen gekheid met de Oweejers van haar tijd. Ten bewijze, haar decreet van 2628 Augustus 1793, dat het misdrijf van „ac- caparement" omschreven als „het aan den omloop onttrekken van eerste levens behoeften en benoodigdheden en het op slaan daarvanzonder deze dagelijks in het openbaar te koop aan te bieden of ze opzettelijk te laten bederven met den dood strafte. De daling van het Fransche bevolkings cijfer. De Zweedsche courant „Svenska Dag- biadet" publiceert het volgende bericht uit Parijs: Terwijl men jubelde op het vredesfeest, werd er door anderen telkens en telkens den nadruk op gelegd, dat Frankrijk meer dan één andere Slaat van den oorlog ge leden heeft. Op den 14en Juli kon men maar niet van dat spook afkomen, dat op de slagvelden tegen de V/t millioen man- men vernietigd heeft en dat gedurende den oorlog het geboortecijfer op de helft, van het getal van vóór den oorlog heeft terug gebracht. Langer dan een menschenlcef- tijd heeft Frankrijk onder zijn steeds meer afnemend geboortecijfér geleden, maar in den oorlog nam die beweging den omvang van een catastrofe aan: 1913 werden 604,800 levende kinderen geboren in 1914 594.300; in 1915 387.800; in 1916 315,100; in 1917 &»3.300, in 1918 361,500. Het jaar 191G is niet geheel met de an dere te vergelijken, omdat daarbij slechts de 77 Fransche departementen in beschou wing zijn genomen, die niet door de Duit- sehers waren bezet, terwijl voor 1918 ook de bevrijde gebieden niet meegerekend worden. Alle oorlogsjaren wijzen een ver mindering van ongeveer de helft van het normale cijfer van voor den oorlog aan. Volgens een mededeeling bedroeg tenge volge van de ontberingen in den oorlog de sterfte aan kinderen onder het jaar in het departement van de Seine 40 pet., terwijl dat vóór 1914 slechts. 10 pet. had bedragen. Het sterftecijfer van Parijs was over het algemeen iets boven het gemiddelde van het beele land. De mededeeling van het departement van de Seine kan dus als voorbeeld voor de cijfers in de heele republiek beschouwd worden. Hevige boschbrandert. In het dpartement Var worden ten noor den van Toulon hevige boschbranden, die door harden wind worden aangewakkerd, een onberekenbare schade veroorzaken. Verscheiden dorpen worden ernstig be dreigd door dezen brand, die zich reeds over een oppervlakte van honderden hecta ren uitstrekt en die al verscheidene land huizen heeft verwoest. De hotels van ver schillende badplaatsen aan de Middelland- tarwe te leveren tegen verminderden prijs, wegwerker is het slachtoffer van den bo.sch -brand geworden. Verscheidene soldaten, die waren uitgezonden om bij het blus- schingswerk te helpen, hebben ernstige brandwonden gekregen. De broodprijs in Engeland. Maandag is in Engeland de prijs van het brood verhoogd. Een brood van 4 pond (1800 gram) kost nu 9% pence of 47>/2 Hol- landsehe centen. Deze prijsverhooging die volstrekt niet een vermindering betee- kent van het bedrag, dat uit de schatkist moet worden bijbetaald om.de kosten te dekken van het verschil tusschen verkoop prijs en werkelijken prijs is een gevolg van de lponsverhooging der bakkersgezel len. Vóór den oorlog kostte een vier ponds brood niet meer dan 30 ct. In den zomer van 1917 steeg de prijs door de duurte van de tarwe en de hooge vrachtprijzen tot 55, zelfs tot GO ct Toen besloot de Regeering tusschenbeide te komen en aan de bakkers len op 45 ct. Zoo begon de staatssubsidieee- maar den prijs van het brood vast te stel len op 45 ct. Zoo begon de staatscubsidiee- ring, die nu reeds den belastingbetalers ongeveer 1200 miliioen gulden heeft gekost. Indien deze subsidieering thans zou eindi gen, zou de broodprijs ten minste tot 68 ct. stijgen. En zoo is sedert den oorlog de brood prijs voor den Engelschman van 30 tot 65 ct. geklommen. Volgens de „Times" zal de meelprijs weldra 60 ct. per quart 1.16 L.) zijn en die was in 1914 slechts 22U> ct. De ex-kroonprin3 van Roemenië. De „Lolcal-Anzeager" meldt: De Roe- meensche kroonprins, die indertijd door een burgerlijk huwelijk van zich deed spreken, heeft zich door de socialisten candidaat laten stellen voor de in October plaats vindende verkiezingen voor het parlement. De kroonprins maakt thans een reis naar het Russisch-Roemeensche front, om daar "anti-monarchistische rede voeringen te houden. De dikste man ter wereld, In een New-Yorksch gasthuis overleed Jack Wilson, die voor den dikslen man ter wereld werd gehouden. Hij woog zoo maar eventjes 46 stones (322 Kg.). Toen men hem naar het gasthuis wilde overbrengen, vond men geen draagbaar of ziekenkar groot' genoeg om hem over te brengen; en hij moest in een motorwagen vervoerd worden. In 't gasthuis was men verplicht hem zijdelings door de deur binnen te brengen, terwijl twee matrassen op den vloer dienst deden als bed. Gemengd© Berichten. Meer dan laf. Voor eenigen tijd meld den- wij, dat men bij den Stationsassistent v. d. S. te Velsen, alle planten, in, diens moestuin had uitgetrokken. De lieer v. 'd. S. had nu zijn tuin weer opnieuw mot eenige honderden kool- en andere planten bezaaid, die weder aardig in bloei stonden. Gisternacht nu hebben de onverlaten op nieuw alles tot den grond toe uitgetrokken De recherche stelt een onderzoek in. Bij het spelen gewond. In de v. Osta- destraat te Amsterdam kreeg een jongen bij het spelen zuilk een hevige schop tegen den buik dat hij bewusteloos niet ernstige verwondingen in het Binnengasthuis op genomen werd. Door den slinger van een lier getroffen. Aan de Hembrug is eem man door den slinger van een lier getroffen. Hij is be wusteloos in het Binnengasthuis opgeno men. Verdronken. Op de Waal te Nijmegen is gisteravond een 21-jarig meisje uit Nij megen bij het zwemmen verdronken. Ontaarde moeder. Een 25-jarige vrouw te Achtkarspelen. wier man gedetineerd is, heeft haar twee zeer jeugdige kinderen in zeer verwaarloosden toestand bij haar buren: achtergelaten en is vertrokken. De kinderen zijn naar Leeuwarden ter verpleging overgebracht. Ernstig tramongeluk te Rotterdam. Op de lijn van den stoomtram Feijenoord- O.ud-Beierland 'heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. De stoomtram uit Oud-Beierland, welke te 6 uur in Botter dam arriveert, is in de bocht op den Groe nen Hilledijk in botsing gekomen met de trein, welke tezelfder tijd uit Rotterdam vertrekt. De stoomtram uit. Oud-Beierland werd het ergst beschadigd. De locomotief werd aan den voorkant geheel ingedrukt. Sch- ter de locomotief volgden twee postwa gens, welke door den hevigen stoot geheel vernield zijn. De eerste is in den tweedon .postwagen geschoven, die daardoor geheel versplinterd werd. Vier (personenwagens volgden daarachter. Van den eersten werd ''alleen 't vodrbalcon /ingedrukt ep ver nield. De overige wagens bekwamen hoe genaamd geen schade. Van de andere stoomtram werd de loco motief beschadigd en het voorbalcon van den eenen wagon, welken deze rnet passa giers voor Tuindorp achter zich had. Bei de stoomtrams bleven op de rails. Onmiddellijk na de botsing schoten om wonenden en zij, die bet ongeluk zagen gebeuren te hulp. Een vreesdijke angst Ikreet, vertelde een toeschouwer aan de „Msbd." steeg er op en deed me op het eerste moment verstij ven van schrik. Na het ijzingwekkend gekraak van het ver splinterde hout- en ijzerwerk werden de portieren opengeworpen en liepen de re zigers in wilden angst uiteen den dijk af. Boven het geschrei en het hulpgeroep klonk het smartelijk gewcekladg van ge wonden. Geneeskundige hulp werd telefonisch ontboden en toen deze aanwezig was, kon het reddingswerk een aanvang nemen. Drie transportcollonnes van den E. H. B. O. waren eveneens op de plaats des on heil-s om de verwonden naar de ziekenhui zen of naar hun woning te transporteeren. Een veertiental personen bekwamen min of meer ernstige verwondingen. Omtrent de oorzaak verneemt de ,.Msb." het volgende. De tram welke om 5.4-0 naar Tuindorp, vertrekt, moet op Ilillesluis wachten op telefonisch bericht uit Kroos- wijk of de tram uit Numansdorp of op tijd of te laat is. In het eerste geval kruist de trein uit de Rosestraat op Hilleslnis, in het andere geval op den Dordtschen straatweg. Ofschoon nu toch bericht ont vangen was dat de tram uit Numansdorp op tijd was, heeft men niet op Ilillesluis gekruist, maar is men doorgereden naar den Dordtschen straatweg. In den bocht o den Groenen Hillcdiik zag men het on geluk op een afstand van 140 meter. De tram uit Numansdorp kwam toen in vol len vaart aangostoomd met het ge-volg dat een botsing niet meer te vermijden was. De machinist van de tram uit cte Rose straat heeft nog, volgens zijn verklaring, den regulateur ingesteld, den rem overge haald en den stoom afgesloten, waarna hij van den locomotief sprong en er aldus zonder letsel afkwam. De leerling-machi nist Avcznatth sprong hem na, maar bleef met een been aan den locomotief hangen, met het gevolg, dat hij dit lichaamsdeel brak. Het verkeer op de lijn is gestremd. Het opruimingswerk vordert snel. doordat de trams op de rails gebleven zijn en deze laatste zoo goed als niet beschadigd zijn. Verwacht werd, dat het verkeer heden de gewone wijze kan plaats vinden. Nader vernemen wij. dat de heer Van *t Hart aan zijn verwondingen is overle- den. Sruinvisschen 'in het Noordzeekanaal. Sedert eenige dagen werden in het Noordzeekanaal twee brulnvisschen gezien die vermoedelijk"me-t het schutten door de sluizen te IJ muiden binnengekomen wa ren en ijverig jacht- maakten op allerlei soorten visch. Gisteren slaagde de heer W. Husslage, machinist van het stoomgemaal aan het Noordzeekanaal, er in, een van het twee tal onder schot te krijgen e.n te dooden. Het dier woog ruim 50 pond. Motorrijwiel en tram. Gisteravond omstreeks 8 uur is een motorwielrijder, die mot een snelle vaart door de Hobbc- maslraat te 's Gravenhage reed. met zijn motor tegen een wagen van lijn 6 opgé- nden. De berijder werd tegen den grond ge gooid, waar hij met een hoofdwonde be wusteloos bleef liggen. Hij werd bij een sigarenwinkelier binnengedragen, waar de eerste hulp hem verbond, en por auto- medenam. Bij een nader onderzoek bleek, dat een 'hersenschudding het gevolg van dit ongeluk is. Gearresteerd. Het te Werkhoven go- stolen paard van den heer G. Dorrestein, is in Utrecht ojj de markt' teruggevonden. De. vermoedelijke daders zitten in arrest. Een eigenaardPge staking. Onlangs werd door een aantal ouders van leerlin gen Her openbare lagere school aan de Mecklenburglaan te Utrecht een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin zij be zwaren opperden in verband met een voor stel van B. en W. tegen „overplaatsing" hunner kinderen naar de school Absteder- dijk-Minkado. Intusschen is bij raadsbe sluit deze school aangewezen voor zooge naamde C-school en dus moesten, wijl de Mecklenburgsche school niet allé leerlin gen, kon herbergen, een aantal leerlingen naar den Abstederdijk, zeer tegen den zin der ouders. Evenwel, de kinderen, die voor het eerst als leerlingen der o.l. school wer den ingeschreven, werden onmiddellijk verwezen naar die school (althans gedeel telijk) en hun ouders konden dus moeilijk het zwaarwichtig argument van „eens ver kregen rechten" te berde brengen. Anders •was dit echter met de ouders van kinde ren, die eens de Mecklenburgsche school bezochten. Zij hielden hun kinderen thuis. Met het gevolg, dat de onderwijzer der 2e kl. Dinsdag maar 1 leerling zag opdagen. Intusschen zijn wij benieuwd of de ouders der stakende kinderen, of beter, de stakende ouders der kinderen, zich eer lang voor den kantonrechter zuilen heb ben te verantwoorden, terzake van het niet zorgen dat het aan hun zorg toevertrouw de leerplichtige kind, geregeld de school bezoekt. KERKNIEUWS. IMTRONISATIE. Dezer dagen ontving het hoofdsecreta riaat der Intronïsatïe (Paters der H.H. Harten) te Ginneken een nieuw gulden boek der intronisatie, waar n.l. de huisge zinnen worden ingeschreven, welke de in tronisatie van het H. Hart gevierd hebben. Het is een groot, lijvig boekdeel, waar 20,000 gezinnen kunnen worden ingeschre ven, een prachtig en zeer kostbaar stuk werk. De omslag is bekleed met rood boks vel, waarop in den rechterhoek bovenaan, in goud het Koninklijk wapen als het zoo genoemd mag worden van het H. Hart is aangebracht. De eerste pagina stelt het Goddelijk Hart voor als Koning der vol keren. Het is een geschenk van de bekende firma P. J. Hoekers (A. Nefkéns) Boekbin derij enz. te Breda Het doel de firma en om de daad èn om de mooie uitvoering alle eer aan. AFLAAT. Door Pater Joachim werd aan Z. D. H. den Aartebisschap van Utrecht een aflaat gevraagd, geldend voor .geheel Nederland, voor de bekende: VERNIEUWING DER TOEWIJDING VAX HET HUISGEZIN AAN HET ALLERH. HART VAN JEZUS. BIJ HET AVONDGEGED. uitgegeven bij G. Mosmans en Zoon 's-Bosch. Het ant woord van Z. D. H. (d.d. 3 September 1919) luidde: Aan bovenstaand gebed verleenen Wij bij deze een aflaat van honderd dagen. De Aartsbisschop van Utrecht, t H. VAN DE WETERING, Provinciaal kapittel. In het Minderbroedersklooster te Weert wordt 13 dezer en volgende dagen het pro vinciaal kapittel gehouden van de Francis canerorde in Nederland. Rechtzaken. Ontrouwe Spoorwegambtenaar. Een 30-jarig ^rbeider-remmer bij de Nederiarjdsche Spoorwegen deed op 8 Juli als pakmeester dienst op trein 3000, gaan de van Rotterdam naar Amsterdam. Hij word op dien datum in liet bezit gevonden van een zilveren broche, een gouden ring en drie gouden broches, die afkomstig waren uit koffers, in de spoorwegwagens vervoerd. En bij een huiszoeking in zijrj woning te Rotterdam werden aangetroffen eenige gouden en zilveren voorwerpen, alsmede twintig sleuteltjes, welke eveneens uit met' den trein vervoerde koffers ont vreemd waren. De man bekende de dief- stallckn (gepleegd te 'licbbcn met behulp van de sleuteltjes, die hij uit de koffers weggenomen had. Gisteren stond hij voor de vierde kamer der Amsterdamschc rechtbank terecht" we gens diefstal of verduistering, tweemalen gepleagd. Hij bekende. Het O M. mr. varj Thiël. achtte diefstal bewezen. Dat beklaagde een blanco straf register heeft, zal hem niet kunnen baten, als men in aanmerking neemt, dat reeds sinds jaren een recherchedienst op de trei nen is moeten worden -ingesteld, met het oog op de herhaalde spoorwegdiefstallen, en als men verder rekening houdt met de omstandigheid, dat de trein diefstallen hard over hand toenemen. Dit is reeds voldoende om geen voorwaardelijke ge vangenisstraf ap le leggen, manr om een flink voorbeeld te stellen. Nadat de recht bank aan ontrouwe spoorwegambtenaren groote straffen beeft opgelegd, is het lan gen tijd goedgegaan. Thans moet opnieuw een vc orbeeld worden gesteld. Het is eerj ergerlijke toestand als het usance wordt, dat remmers manden en kistjes openbre ken en daaruit paling, visch, tabak, etr sigaren wegnemen. Wij hebben hier te doen met ambtenaren, die met de controle belast zijn. Deze menscher; plegen die fei ten niet uit honger, maar ook al zouden zij geen voldoende loon hebben om. van Vei 'leven fbekl. verdiende f 19.20 plus duurtetoeslag) dan is dit nog geen motief tot dergelijke handelingen, maar moeten zij de tering na.ar de nerir.g zetten. Eisch: een jaar eu drie maanden gevan genisstraf. Mr. E. J. C. Goseling. die beklaagde ver dedigde. wees erop. dat bekl. blijkens zijn getuigschriften vóór zijn werkzaamheid bij de Hollandsctie Spoor trouw eri eerlijk als behanger is werkzaam geweest. En uil oen verklaring van de Ilullandsche Spoor blijkt dat bekl.. afgescheiden van het feit waar voor hij te recht staaf, gedurende vier eft half jaar bij de spoor op behoorlijke wijze heeft dienst gedaan. Wij hebben hier du§ niet te doen met een minderwaardig mensch, maar met iemand, die door de omstandigheden tot heb feit is gekomen on. die aanspraak maakt op clementie. Pleiter verzoekt, beklaagde voorwaarde* lijk te .straffen; liij zal dan als behanger zijn brood kunnen verdienen. Mocht do rechtbank geen voorwaardelijke veroordeo- ling willen uitspreken, dan vraagt pleiter oplegging van een veól clementer straf dan geëischt is. Vervaisching candidatenlijst. Voor de Utrechtsche rechtbank stond te recht de 32-jarige timmerman V. N. S. te Doorn, beklaagd, dat hij op den dag der candidaatstelling voor leden van den ge meenteraad te Doorn aan den burgemees ter een candidatenlijst voor de S. D. A. P. had overhandigd, waarop vier namen (handteekeningen) door beklaagde waren gezet zonder dat hij daartoe machtiging had van de vier kiezers in kwestie. Beklaagde, secretaris der S. D. A. P. te Doorn, bekende. Hij bad de vier namen van partijgenooten op de lijst gezet, omdat hij geen tijd meer had hen persoonlijk te bezoeken, terwijl hij overtuigd was dat zij alle vier hunne handteekening zouden plaatsen. Hij handelde te goeder trouw. Het O. M. eischte een week gevangenis straf. Beklaagde verzocht voorwaardelijke ver- oordceling. Uitspraak 15 September a.s. Brandstichting. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde den 40-jarigen Pool A. K., grondwerker te Woerden, wegens brandstichting ten huize van M. v.d. Berg. wed. G. v. Zuilen aldaar tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf. Het laten ontvluchten van een arrestant. Voor het Hoog Militair Gerechtshof stond terecht H. B. M. W. B., oud 20 jaar, ge boren te Rotterdam, milicien-soldaat bij het depot bataljon V, die door den Haag- schen krijgsrad Was veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest ter zake van het in den nacht van 5 op 6 Dee. 1918 te Alk maar opzettelijk laten ontsnappen van drie krijgsraadarrestanten ter wier bewaking hij juist op post was gezet. Beklaagde had de vluchtelingen zelfs geholpen bij hun ontsnapping door hun schoenen vast te houden om gedrtfisch te voorkomc-n. Bekl. bekende de feiten. Het zaakje was den vorigen dag afgesproken. Hij zou er een goede beloon ing voor krijgen. De advocaat-fLskaal vroeg bevestiging van het vonnis van den krijgsraad Het Hof zal later uitspraak doen. Vraag: Mijn zuster is dezen winter gestorven en heeft geen kinderen -nage laten,. Zouden wij nu recht hebben op de nalatenschap. Zoo ja, tot hoelang hebben wij er recht op en waar moeten wij ois vervoegen. De echtgenoot woont te Am sterdam. Antwoord: Wanneer uw zuster geen testament heeft gemaakt, waarbij zij an ders heeft beschikt, hebben liaar broers ers zusters recht op hare nalatenschap, d.i., als zij met haar man in gemeenschap van goederen was gehuwd, de halve boedel. Om uw recht te doen gelden zult u haar man moeten aanspreken tot scheiding en deeling. Wend u daartoe tot een advocaat of indien u onvermogend zijt tot het Bu reau van Consultatie te Arpsterdam. zit ting houdende eiken Woensdag en Zater dag, nam. 3 uur, Paleis van Justitie, Prinsengracht 436. Vraag: Ik ben van de lichting 1920. Wen neer moet de eerste ploeg van de „veld" opkomen? nl w o o r d: Vermoedelijk in Maart 1920. Vraag: Ik heb gediend en ben nu met onbepaald klein verlof. Ik wil nu gaarne eon vrijwillige verbintenis aangaan bij liet korps der Kon. Marechaussee, zou ik dit nu nog kunnen? Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden. A n t w o or d Ja, ge behoort U hiertoe te richten met een verzoek (ongezegeld) tot den Inspecteur der Kon Marechaussee te 's-Graven'hage. In dat verzoek aangeven tot welk korps, lichtirg enz. ge behoort. Vraag, Wat is het beste middel orn het werk van een horloge schoon te maken Antwoord: Dat middel is ongetwij feld, dat U het naar den horlogemaker brengt. V raag: Wat zijn de kosten per spoor 3e klasse van Leiden naar Ven-lo Antwoord: Enkele reis 3e klas Leideri-Venlo kost f 4.G0. Vraag: Kunt U ook zeggen of er dezen winter vanwege de Hanze een cursus ge geven wordt in boekhouden of handels- rekenen, en waar? Antwoord: Naar wij mcenen te we ten, heeft bet bestuur van de Hanze-afdee- lLngcn Rijnsburg en Katwijk het plan ge vormd een zoodanigen cursus te Katwijk te geven. Indien het werkelijk zoo is. zult U er binnenkort wel meer van verremen, daar de Hanze-besturen er ongetwijfeld wel publiciteit aan zullen geven. Vraag: Hoe is 'het beste resultaat- te verkrijgen voor een groote melkopbrengsb der koeien, door ze rauwe of gekookte aardappelen, te voeren? Antwoord: Wij zouden raden do aardappelen te koken. Dan zal de voe dingswaarde orgetwijfeld verhoogd wor-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3