>e Seicléclte (Sou/tont B )rar BINNENLAND. - Pil blad verschijnt eiken dag, uïlgez. Zon- en Feestd. ne Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, .nor Leiden 17 ct. p. week, f 2.25 p. kwartaal; bq ^«Agenten IS ct. p. we«.k, f 2.40 p. kwartaal. Franco post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- Jiad is voor de Abonné's versrijgbaar tegen betaling an 25ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Ruimers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1919. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Inlerc. Teleïoon 935. No. 3008 Postbus tl" De Advertentieprijs bedraagt 17'/2 cent per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regil 22t/o cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, buur ep verbuur, koop eij verkoop 50 cent; Zaterdag? 75 cents, van 30woordeö jit nummer bestaat uit vier ,laden, waaronder het geïliu- ilreerd Zondagsblad. LAND. l£ ERFENIS DER DONAU-MONARCH1E. lelijkheden lusschen de Geallieerden eenerzijds en Roemenië en Servië anderzijds. OVERZICHT. De opperste gealliferde Raad hoeft be- fS aten, geen ultimatum aan Roemenië te a nden, maar de nota die Bratianu niet itvangen schijnt te hebben vanwege de Dring in het draadl'ooze verkeer met de oemeensche hoofdstad, door een En- jh diplomaat persoonlijk naar Boeka- st te laten brengen om Bratianu alsnog ilegonheid ie/ geven er kennis van te ne- n. Het vriendelijk verzoek zal er dan jgevoegd worden, de ernstige vermanin- van de geallieerden niet in dra wind slaan. Roemenië toch is nog steeds bond- >noot en zooals de Matin" uite nzet, een bolwerk tegen het bolsjewisme het Oosten. Er is trouwens nog een reden 'om Roe- niet al te zeer .in het harnas te 33 «n: de vrede met Oostenrijk. Bratianu j ijkt heel geen zin te hebben dat vredes- H fdrag te onderteekenen en hij staat arbij in zijn land niet alleen. Al maakt j dus binnenkort voor een ander plaats, in zal dit aan het besluit van net land 'inig veranderen. De nieuwe staten jecho-Slovakije en Zuid-Slav.ië en ook emenië, als erfgenamen van de vroegere nau-monarcliie, moeten zich namelijk rplichten tot een rechtvaardige behande- g van de minderheden, die in hun land men of komen te wonen. Roemenië dus nde Oekrajieners, de Bulgaren, de Ze iburgers, en de Joden. Nu is er ecnigen I geleden een schikking getroffen ten nziien van de behandeling der Joden, odat dezeni voortaan bok alle rechten Roemeensche burgers zullen genieten dat vindt Roemenië voldoende bewijs, het van goeden wille is. Het een ver- jchting op te leggen zooals het vredes wil, acht het een inmenging in de nenlandsehe aangelegenheden og een andere erfgenaam der Donau- larcliie maakt om dezelfde redenen be ar'om,het verdrag te teekenen: Servië, de delegatie van dat land te Parijs ijnt dat. niet onder stoelen of banken ie Duitschlansf. DE KOLENNOOD IN EUROPA. e „Vossische Zeitung" verneemt uit slau: Ie intergeallieerde kolencommissie heeft len opnieuw zitting gehouden. Ten be- ive van een directe verbinding met Pa- en Warschau is een speciale telegraaf- nst ingericht. "olgens mededeeling van een lid der in- geallieerde kolencommissie, kan op een- eming der kolenschaarschte in' Europa nen afzienbaren tijd niet worden gere id. Zelfs dan, wanneer in alle Opper-Si- g i- he mijnen van nu af rnet volle kracht ferkt wordt, kan de kolencatastrophe, minste voor den komenden winter, on gelijk worden ontgaan. De kolennood te Berlijn. e kolennood heeft tot een heeïe reeks uwe bepalingen geleid, die ten doel ben de reeds zoo karige verlichting der rfdstad nog te verminderen. Winkels, renhuizen en dergelijke zaken mogen ;hls gas of electriciteit gebruiken t us er) 9 uur 's morgens en 6 uur 's avonds, apotheken zijn aan geen tijd gebonden, winkels van levensmiddelen en de kap laken mogen tot 7 uur en Zaterdags 8 uur hun zaak verlichten, maar in u geval mag het verbruik grooter zijn 30 pet. van het in 1916 verbruikte «tam. Verlichting van etalages en ge- is geheel verboden. ffiehuizen, hotel-restaurants, concert - n en circussen mogen slechts 35 pet. het kwantum van 1916 verbruiken, srópen mogen alken na half zeven "ronds gas of electriciteit gebruiken. Dit lril'k mag ook de 35 pet. van het kwan- van 1916 niet te boven gaan. Na 10 s avonds mogen de bioscopen geen gas electriciteit meer gebruiken. 7 woon- en slaapkamers mag ten hoog kamp van 50 kaarsen of 2 lampen 31 Harsen branden. Bij gaslicht mag h s 1 vlam per vertrek in gebruik zijn. igloéilampen, die volgens deze bepalin- overbodig worden, moeten uit de ka- 5 verwijderd worden. De trappen mo no 8 uur 's avonds niet verlicht zijn. hts de automatische verlichting mag bestaan. Liften worden overal bui- jgebruik gesteld. Slechts ziekenhuizen un Üften in gebruik houden, •straatverlichting zal 30 pet. van die en 1911 niet mogen overschrijden, kwart vóór 11 's avonds zal er geen "verkeer meer zijn. irtMie(''n°en zu^en me* booge straffen - ,000 mark boete en 1 '"aar gevangenis- Worden gestraft. Tegen Noske. een congres van socialistische vereeni- in vverden resoluties aangenomen, 'J het vertrouwen in den ,,bond van istrsehG leiders" wordt uitgesproken, ontslag van Noske geëischt wordt. omdat deze zich niet kan losmaken van de militaire invloeden en. gevraagd werd den rijksweer-officicren zoo spoedig mogelijk den eed op de grondwet af te leggen, ten einde zij die dezen eed weigeren, uit het leger te kunnen verwijderen. Oostenrijk. Spoorwegstaking mislukt. De spoorwegstaking te Weenen is mis lukt. De provincie weigerde mee te doen. Het Weensch stakingscomité, da andere sleden afreisde om daar staking te verwek ken,. is op tal van plaatsen mishandeld en uitgescholden. Hongarije. Hst bolsjewisme te Boedapest. De correspondent van het „Journal" te Boedapest geeft een uitvoerige beschrijving van het wanbeheer der bolsjewiki in de Hongaarsche hoofdstad. Hoewel hun regime aldaar slechts vier maanden duurde, zijn zij er in dezen kor ten tijd volkomen in geslaagd, de stad, die gedurende den oorlog weinig of" niets ge leden had, te verwoesten en de bevolking uit te hongeren. De toestand is weliswaar niet zoo tragisch als te Petrograd, waar men in de straten struikelt over de lijken der van uitputting neergevallen voorbijgan gers; men kan er echter van oveituigd zijn, dat, indien het communisme eenige maanden langer had geduurd, Boedapest, evenals Petrograd en Moskou, in een doo- denstad zou zijn veranderd. Men is dan ook dolblij, aan het bolsje wistische spook ontsnapt te zijn, en volgt de maatregelen, genomen tegen het we der optreden der benden van Bela Kun, rnet veel meer aandacht, dan de onder handelingen, welke thans betreffende het lot van het land gevoerd worden. Overal wordt jacht gemaakt op bolsjewistische lei ders. Velen hunner zijn reeds in verzekerde bewaring en dagelijks vinden er nog ar restaties plaats. Reeds aan de grens bemerkt men, welke uiterst, strenge voorzorgsmaatregelen er getroffen zijn. De uit Oostenrijk komende reizigers moeten te voet het Hongaarsche grondgebied betreden; hun bagage wordt nauwkeurig onderzocht, hunne papieren worden zorgvuldig gecontroleerd, en die genen, die ogk maar eenigszins vei Jacht zijn, worden rneedoogenloos naar het Westen teruggestuurd. Men weet maar al te goed, dat de Weensche communisten, die zich dank zij de hulp hunner geestver wanten te Boedapest hebben kunnen orga- niseeren, thans met laatstgenoemden in contact probeeren te komen. Talrijke koe riers, van enorme sommen gelds voorzien, hebben opdracht. Hongarije binnen te drin gen, hoofdzakelijk met het doel, de Roe meensche troepen om te koopen. De geno men voorzorgen zijn dus alleszins gerecht vaardigd en zoowel op de land- en op de spoorwegen nemen vrijwillige afdeelingen een werkzaam aandeel in de bescherming der grens. Hun ijver wordt slechts ge ëvenaard door den haat, welkén de boeren tegen de bolsjewisten koesteren. De berichtgever van liet „Journal" is in de gelegenheid geweest, zich hiervan te overtuigen, toen hij zich in denzelf'kn trein bevond als Scerny, commandant van het beruchte „bataillon der kinderen van Lenin", die met een twintigtal zijner kor nuiten is gevat toen zij op het punt ston den, de wijk naar Oostenrijk te nemen. Met. Szamuely is Sceray een van de bolsjewistenleiders, die liet hartgrondigst worden verfoeid. Gedurende zijn vervoer per trein was het, dan ook herhaalde ma- len noodig, hem tegen de woede der volks menigte te beschermen. Hoewel van niet zulk een groofen om vang, deed de bolsjewistische terreur in Hongarije, in gruwelijkheid volstrekt nie'; voor de Russische onder. De ongelooflijkste wreedheden zijn er gepleegd, waaromtrent het thans ingestelde onderzoek binnenkort wei -meer licht zal verspreiden. Men zou liet de stad thans niet meer aanzien, dat zij het tooneel eener derge lijke nachtmerrie is geweest. Oppervlakkig beschouwd gaat het leven zijn gewonen gang. Doch aan het nijpend gebrek aan kleeding en voedsel bemerkt men, hoe ernstig het economisch leven is ontwricht. De socialisatie van den handel en ne industrie heeft hier dezelfde noodlottige ge volgen gehad als in Rusland: sfilstaan.de fabrieken en ledige magazijnen. TT er maan den bolsjewisme hebben tot grooter ellen de geleid dan vijf jaren oorlog. Roemeensche deportaties. Het „Achtuhrabëndblatt" verneemt uit Boedapest: De Roemenen hebben 300 com munistenleiders, o.a. den vroegeren presi dent der radenrepubliek Garbay en den volkscommissarisKunfyi, naar de Do- broèdsja gevoerd, waar zij dwangarbeid zullen moeten verrichten. Over dit feit heerscht in de stad groote opschudding. Toch herstel der monarchie? De correspondent van „Svenska Dagbla- det" te Parijs seint aan zijn blad, dat men daar ter stede overtuigd is, dat het aftre den van aartsherog Jozef als Hongaarsch rijksbestuurder slechts tijdelijk is, daar 'e aanhangers van een herstel der monarchie van plan zouden zijn, den troon der Ilabs- burgers weer op te eischen, hoe de ver kiezingen ook mochten uitvallen. Men wacht slechts op duf ratificatie van den vrede met de Entente, waarna deze hft 'recht zal verloren hebben tot een militaire interventie. Roemenië zou voor een ,-es tauratie gunstig gestemd zijn. Het zou er zich over verheugen, een overeenkomst met de Hongaren tegen de Serviërs, Bul garen en Oekrajieners le kunnen sluiten. Volgens de „Deutsche Tageszeitung" zul len de verkiezingen waarschijnlijk een christelijk-sociale meerderheid geven, in welk geval het niet uitgesloten is, dat het kabinet-Friedrich terugkeert. Een terug keer van Friedrich onder die omstandig heden, zou echter hetzelfde beteekenen als het herstel der monarchie. Volgens hetzelfde blad richt de Hon gaarsche politiek zich steeds meer r.aar het Oosten, zelfs Lowaszy, die anders een groot voorstander van -ren westelijke toe nadering is, verklaart 'hans, dat Honga rije toenadering tot Roemenië moet zoe ken. In gel-ijken geest werkt de vroegere minister-president Alexander von Wekerlé, terwijl baron Szterenyi voor samenwer king met Duitschland werkt. In Boeda pest is een Roemeensche afvaardiging aangekomen, die het aanknoopen van han delsbetrekkingen met Hongarije ten doel heèft,- in het bijzonder gaat. het daarbij om de levering van meel en petroleum door Roemenië, waart---- M ver Hongarije ver schillende compensatie-artikelen aan Roe menië zal leveren. Frankrijk Treinongeluk, De express Bordeaux—Cette en een trein komende van Parijs zijn gisternacht le St. Jory bij Toitlouses op elkaar geloopen. Op bet oogenölik heeft men reeds 9 dooden en 30 gewonden geteld. Toch geen rust in Elzas-Lotharingen. De „Voss. Ztg." vern.-cmt uit Karlsruhe, dat Elzas-Lotharingen met vlugschriften overstroomd wordt, waarin op autonomie voor dit land wordt aangedrongen. De be weging voor autonomi neemt voortdurend toe. De Elzasser kwestie heeft reeds aanlei ding gegeyen tot een hnogvêrraadsproces tegen de leiders der beweging. De spoor wegarbeiders en telegraafambtenaren staan aan de zijde der aulonomisien. Engeland. Het kostbare offensief in Rusland, Hel kostbare en ong -lukkige avontuur in Rusland ko-t hei land nog maar altijd weer niet minder dan een milïioen pond per dag, zoo* schrijn de „Daily News". Reeds.is volgens e r ernstige schatting 70 millioen pond uitgegeven. Luit.-generaal Keuwnrihy, van de vrije liberalen, zet in dit blad uiteen, dat de Fransehen, Italianen, Grieken, Roemeniërs Polen, Finnen, Est en en Letten met Britsch geld betaald worden. Het staat te bezien hoe lang de natie tevreden zalzijn met het schrappen van eenige luchtschepen, het sluiten van enkele vii ?gterreinen en het ontslag van ambtenaren. Ondertusschen, zegt. de „Daily News", komt er een rapport' dat meldt, dat de ge allieerden besloten hebben een aunval te gen Petrograd op touw te zetten. Men zegt, dat generaal Gough de bevolking over het komende offensief heeft ingelicht en hen verzekerd heeft, dat een „democrati sche regeering van Noord-Rusland" ge vormd is, en hun voedsel beloofd heeft zoo spoedig als de hoofdstad van bolsjewiki bevrijd is. De aanslag op den Egyptischen premier. Uit Alexandria aan de „Times": Toen de premier Donderdagochtend zijn huis bij het' tramstation van Gianaolis ver liet om per auto naar liet regeerïngsgebouw te gaan, wierp een student een bom, Ver borgen in een mandje met druiven, naar hem. De bom trof het portier van den auto, viel op straat en ontplofte daar zon der iemand te deren. De premier ontsnap te ternauwernood aan den dood en alleen doordat het portier gesloten was. Hij bleef volmaakt kalm en zette zijn weg naar het ministerie voi—De aanslag, pleger, een eenoogige jonge man, en stu dent aan de Mahad, een der godsdienstige colleges van Alexandria, werd onmiddellijk gearresteerd.Op een vraag waarom hij den aanslag pleegde, antwoordde hij: „Allah wilde het!" Tot dusverre weigert hij «echter eenige verklaring af te leggen. Dadelijk nadat de aanslag bekend was, reed de sultan in statie naar het huis van den premier om hem met zijn redding ge luk te wenschen. Een groote menigte Euro peanen en Egyptische notabelen kwam hem sympathie betuigen. Volgens den „Timos"-correspondent te Cairo heet de student Elseyid Ali. en is hij geboortig uit Kafrazayat. Dezelfde corres pondent maakt melding van een toeneming van den revolutionairen geest. Staking in de haven van Dublin. In de haven van Dubli-n staken 600 dok werkers, Jeden van den Iersehen transport- arbeidersbond. Zij legden het werk voor de Oceaanvaart neer, omdat hun lóoneisehen niet ingewilligd werden. Sedert Zondag lig gen drie groote stoomschepen ongelost in de haven. Men zal ze vermoedelijk naar Belfast of Liverpool brengen. Het Kanaal verkeer is tot dusver nog niet door de sta king getroffen. De reedersvereeniging heeft gedreigd met verbreking van alle contracten en waar schuwt voor de gevolgen van dezen maat regel. Vereenigde Staten. Tegen de winstjagerij der pachtheeren. De burgemeester van New-York heeft een commissie ingesteld met 't doel om winst makerij van de groot-grondbezitters te be strijden bij het verpachten. Da „profitee- ring"-commissie kan de pachtloestanden niet officieel onderzoeken en heeft geen wettelijke bevoegdheid, daar de wet geen middel tegen de groote pacht voorschrijft. De commissie hoorde van de wijze van doen van een grondbezitter, die zijn pachters bad weggestuurd, omdat zij geprotesteerd hadden tegen de 'slechte sanitaire toestan den; zij wilden wel hun pacht betalen maar deden nu een beroep op de commissie. De commissie stelde toen een pachtsom voor. De grondbezitter weigerde gevolg te geven aan de beschikkingen. De commissie vroeg toen van den stadsschout om de pachthui- zen eens na te gaan. Het politie-departe- ment inspecteerde toen de flats en beval den grondbezitter den sanitairen toestand te ve-rbeteren. De schout bleef staan op het nakomen daarvan en zal, naar men meldt, hem aanklagen bij politie-order als hij zijn pachters weer in die .flats laat huizen, ter wijl zij niet in staat zijn zelf voor betert? woningen te zorgen. Rede van Wilson. President Wilson heeft op de rondreis, die hij onderneemt om te spreken over het vredesverdrag, de eerste spreekbeurt te Co lumbus in Ohio vervuld. Hij verklaarde zoo verneemt het H. N. hit Washington dat het zijn bedoeling was aan zijn land- genooten rapport uit te brengen. De x re sident sprak voor een gehoor van 4000 menschen en werd herhaaldelijk door toe.- juichingen onderbroken. Hij verklaarde dat 't vredesverdrag met Duitschland was ont worpen om Duitschland te straffen, maar dat men niet de gedachte had een groot volk te overweldigen en te vernietigen. Hij zeide, dat men zich gematigd had en dat men had toegezien, dat er geen grooter schadeloosstelling geëischt werd dan Duitschland zou kunnen betalen. De presi dent zeide verder, dat hij verbaasd was over sommige verklaringen, welke ten aan zien van het vredesverdrag waren" gege ven en die een gebrek aan begrip ten aan zien van den volkenbond de vervulling was van een belofte, namelijk van de belofte, dat de V. S. den oorlog geheel en voorgoed tot een einde zouden brengen. Als men deze belofte niet zou nakomen en den vol kenbond niet zou oprichten, zou dit een daad van ontrouw zijn tegenover degenen, die gevallen zijn. De president zeide, dat dit vredesverdrag de ketenen der onder drukking slaakt en den kleinen naties het recht geeft, hun eigen leven te leven. Hij voegde er bij, dat dit de positie van Ame rika was, waarvoor hij heeft gestreden. De president verklaarde vervolgens, dat Italië aan de conferentie een tegenvoorstel had gedaan bij het aanspraak maken op Fiume. Niettegenslande het feit, dat zich in deze streek slechts eenige verspreide Italiaansche nederzettingen bevinden, wil de Italië Fiume hebben voor strategische en "militaire doeleinden. Als er een volken bond is, zal Italië een dergelijk steunpunt niet noodig hebben en de president zou liever ieder op zijn zijde willen hebben, dan tot de tanden gewapen moeten zijn. Hij wees' "ér op, dat het vredesverdrag een po ging is om het onrecht in Europa goed Je maken en volgens zijn meening kan men er op rekenen, dat deze poging succes zal hebben, omdat de grenzen tusschen de rassen niet altijd duidelijk waren en niet met absolute nauwgezetheid konden wor den getrokken. Ten slotte verklaarde hij allen lof te hebben voor de bepalingen be treffende de arbeiders. Amerika. Mandaat voor Armenië te duur. De correspondent van de „Tribune" te Washington zegt, dat Engeland erop aan drong, dat Amerika 200,000 soldaten zoo spoedig mogelijk naar Armenië zou zenden. Een Amerikaanse!» vlootofficier, die juist e>r naar gevraagd is, zeide datjiet slaatsbe- pavtement 50,000 had aangeraden. De Britten zeiden echter, dat dat. aantal te klein was. De „Tribune" gelooft, dat er in Amerika een groote oppositie zal zijn tegen een protectoraat over Armenië, vooral als er zooveel mannen voor noodig zijn. Japan. Mislukte aanslag. Uit New-York wordt draadloos gemeld, dat op Saito. den nieuw benoemden Japan- schen gouverneur in Korea, een mislukte moordaanslag gepleegd is. schen gouverneur in Korea, een mislukte moodraanslag gepleegd is. Van het Vaticaan. De vijfde verjaardag van de Pauskeuze. Bij gelegenheid van den vijfden verjaar dag van het Pontificaat van Z. II. Paus Bencdictus XV kwamen talrijke telegram men van gelukwensch op het Vaticaan aan. Van de bronzen poort van het hof van San Damasco woei de Pauselijke vlag. Uitvoer van boter. De minister van Landbouw, Nijverheid en Ilandel heeft bepaald dat van de boter, bereid door producenten bedoeld in art. 1 en 2 van zijn beschikking van 15 Augustus j.1welke zich schriftelijk hebben verbon den tot nakoming der verplichtingen hun ingevolge art. 1 en 2 voornoemd opgelegd, zal mogen worden uitgevoerd 18 pet. der productie over de week 2430 Aug. j.l. Aan dezen uitvoer is de voorwaarde ver bonden dat vorenbedoelde producenten voor eigen rekening cn risico eventueel voor rekening en risico van de verkoopscombi natie waarbij zij zijn aangesloten een hoeveelheid boter gelijk aan 2/3 der-hoe veelheid waarvoor zij consenten zullen ont vangen in koelhuizen opslaan en tusschen 1 Nov. 1919 en 15-Februari 1920 op eerste aanvrage door of namens den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, afleve ren tegen den prijs van f 2.80 per K.G.< verhoogd met 'n in overleg met belangheb benden nader te bepalen bedrag aan op slagkosten. Vermalen van aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid ep Handel heeft, onder intrekking van zijn beschikking van 30 November 1917 bepaald dat het verboden is in eenige. onderneming aardappelen, aardappelenschillen en aard appelenvezels te vermalen en op eenige wijze te 'drogen of te verduurzamen. Van dit verbod kan ontheffing worden ver leend door het Rijkskantoor van aardappe len en aardappel verwerking op de door dit» kantoor vast te stellen voorwaarden. Kunstmest. Het Rijkskantoor voor Kunstmeststoffen (Kunstmestcpmmissi) maakt bekend, dat ingevolge moeilijkheden hij den aanvoer van grondstoffen benoodigd voor aanmaak van superfosfaat de nabestellingen van su perfosfaat voor de herfstbeiposl-ilig -niet kunnen worden uitgevoerd; en dat, indien door gewijzigde omstandigheden de nabe stellingen voor de voorjaarsbemesting nog geheel of gedeeltelijk kunnen worden uitge voerd, tijdig daarvan mededeeling zal ge' schieden. Uitvoer van oud papier. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat de termijn ge durende welken de uitvoer van de in zijn beschikkingen in de Ned. Staatscourant van 12 April en 20 Juni j.l. bepaalde soor ten en hoeveelheden oud papier werd toe-* gestaan, is verlengd tot 15 Dec. 1918. De markenwestïe. Te Emmerik hebben verschillende fabri kanten besloten het loon der in Nederland wonende arbeiders met Nederlandsch geld uit te betalen, waarbij de Mark voor 25 ct.: wordt berekend. Kroonprins Cecilïe. Gisteren begaf de secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. J. B. Kan, als ver tegenwoordiger der Regeering, zich naar Oldenzaal om van daar de ex-Duitsche Kroonprinses, die daar gisteravond ver wacht werd, heden te begeleiden naar Wieringen, waar zij korten tijd zal ver blijven. Naar Wolff meldt, heeft prinses Caecilia met twee barer kinderen de reeds langen tijd voorgenomen reis naar Nederland, voor een kort bezoek aan haar gemaal,, op Wieringen, aanvaard. Balvers Kamerlid? Weihouder Stulemeijer van Rotterdam schijnt voornemens te zijn het Kamerlid maatschap op te geven. In het indertijd door de ,,N. R. Ct." gepubliceerde inter view verklaarde hij toch: dat het wethoudersschap voor hem persoonlijk niet vereenigbaar was met het Kamerlidmaatschap. „Vanmorgen nog moest ik weer constateeren, dat liet voor mijn persoon onmogelijk is. In November waren er echter overwegingen welke ver band hielden met de revolutie-gebeurtenis sen en welke mij tot continuatie noopten, niettegenstaande de distributie-beslomme ringen. In geen geval zou ik dus tegelijk wethou der en Kamerlid blijven." Zijn opvolger in de Kamer zou worden de heer J. M. Al Balvers, die door voor keurstemmen is gekozen vóór den heer mr, Brantjes van Rijn, den eersten plaatsver vanger. Voorzitters Raden van Arbeid. De heer Engels heeft aan den Minister van Arbeid gevraagd: Is het waar, dat onlangs benoemde voor zitters der Raden van Arbeid in de behoef te aan het onderbrengen van hun bureaux voorzien, door op vaak onoordeelkundige wijze tegen buitensporig hooge prijzen per- cjeelen aan te koopen, daarbi j op onbeperkte wijze beschikkende over rijksgelden? Ned. R. K. Bond van Onderofficieren „St. Martinus". De volgende motie is door bovengenoem- den bond aangenomen: „Het Hoofdbestuur met de voorzitters van de afdeelingen van den Ned. R. K. Bond van Onderofficieren „St. Martinus" op 2 Septeniber 1919, in het gebouw van de R. K. Militairen-Vereeniging te Amers foort in vergadering bijeen; gehoord de mededeelingen, naar aanleiding van de audiëntie verleend door den Minister van Binncnlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, aan o. m. den voor zitter van onze organisatie, waaruit blij ken mocht de tegemoetkomende houding van de Regeering met betrekking lot den heerschenden nood, die, door de enorme prijsstijgingen der meest noodzakelijke -le vensbehoeften, zich ook in de onderoffi ciersgezinnen doet gevoelen; zich aansluitende bij de actie gevoerd wordende door R. K. Bonden van Over heidspersoneel; gezien de stelselmatige opwinding waar in het korps onderofficieren wordt gebracht; geeft als haar meening te kennen, dat de aard van de actie, die thans onder het korps onderofficieren wordt gevoerd, de eerbied voor het gezag benadeelt tob schade van het algemeen welzijn, en bovendien het aanzien van het onderofficierskorps naar beneden haalt; protesteert tegen de aanmatiging van de z.g.n. neutrale Onderofficicrsvereeniging „Ons Belang", als zou zij, de hiervoor be doelde actie namens het gcheele onderoffi cierskorps voeren;

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1