buitenland. binnenland. jjltblad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feeatd, Tie Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, „hr Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij 'SJ agenten 18 ct. p. we^k, f 2.40 p. kwartaal.Franco oost f2.70 p. kwartaal. Hqt Geïllustreerd Zondaga- "lad is voor de Abonné's veiKiijgbaar tegen betaling 05 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ummersö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. roe Jaargang. VRIJDAG 29 AUGUSTUS f919. Bureau STEENSQHUUR 15 - LEIDEN. Inicrc. Telefoon 935. No. 3001 Postbus 11. l)c Advertentieprijs bedraagt 17*/2 cent per regel voor Har.delsidvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel, 22lfo cent Per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dfibbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Generaal Botha te Pretoria overleden. Een Britsch-Belgische koloniale over. eenkomst. Het Sjantoeng-vraagstuk. Dreigende hongersnood in Duitschland? De Libanon en Frankrijk. De Vredesonderhandelingen De Libanon. Mgr. Elie Pierre Hoyck, patriarch van 'Antiochië is, met een aanzienlijk gevolg te parijs aangekomen om voor de conferentie dè belangen van de bewoners van den Li gation te bepleiten. Aan een vertegenwoordiger der Parijsche «?rs lteeft hij te kennen gegeven dat hij op de bescherming van Frankrijk vertrouwde. Want de Turken en de Duitschers heb- de bewoners van den Libanon ernstig doen lijden, terwijl de Franschen altijd met mpathie werden ontvangen. Een Libanees dien men voor een krijgs raad wilde dwingen te roepen: „Leve de Sultan", riep „Leve Frankrijk". De oorlog heeft er veel ellende gebracht. Volgens een zeer gematigde berekening Khat ik het aantal sterfgevallen door hon ger en epidemie op 1/3 der geheele bevol king. Zij die over zijn gebleven eischen, om een goede ontwikkeling van hun land in de toekomst te verzekeren, onafhankelijk heid. Zij wenschen dat de Libanon zijn natuurlijke en historische grenzen, zooals Die zijn aangegeven op de stafkaart der Jransche expeditie van 1862. En zij wen- ichen ook dat als er een mandaat gegeven wordt, dit zal worden toegewezen aan Frankrijk, dat zich altijd voor den Libanon geïnteresseerd heeft, toekomt. België. De Britsch-Belgische koloniale over eenkomst. De Britsch-Belgische overeenkomst be treffende Oost-Afrika houdt geenszins een fc.iop tusschen de beide landen in, doch de nfjwilligo schenking van de gebieden iunnda en Urandi door Engeland aan België. Duitschland. De bevolking. Blijkens statistische met^èdtfelingen zal a afloop van alle volksstemmingen de be- folking van Duitschland in het gunstigste pval nog 60 millioen, in het ongunstigste ml nog slechts 57 millioen zielen bedra- ;en. Hongarije. Het nieuwe kabinet gevormd. Stefan Friedrich heeft het. volgende ka- linet gevormd: Premier en Binnenlandsche Zaken: Ste fan Friedrich; Buitenlandsche Zaken: de «roegere legatieraad Graaf Emmerich Cza- h; Landbouw: Julius Rubinek; Handel: Franz Heinrich; Financiën: Johann Gruen, generaal Schnetzer; Levensmidde len: Carl Ereky; Eeredienst en Onderwijs: Carl Huszar; Justitie: Georg Baloghy; Na tionale Minderheden: Jacob Bleyer; Volks gezondheid: Andrea Czillery; Propaganda: "lefan Haller; Kleinboerenbedrijf: Stefan rabo; Industrie-arbeiders: Daniël Olah. Volgens via Weenen ingekomen berichten uit Boedapest is de Hongaarsche crisis wder don ooit van een beslissende oplos- verwijderd. Minister-president Friedrich is nog mees- w van den toestand pn regeert, ofschoon 1* Entente-commissie hem niet erkennen wil, Alles wijst er op, dat een militaire dicta-* luur dreigt. Over geheel Hongarije is cle ferscherpte staat van beleg afgekondigd. Betoogingen voor aartshertog Jozef. Omtrent de sympathiebetoogingen, welke regeering Friedrich vanwege het volk *eft moeten in ontvangst nemen, wordt het Hong. Korr. Bui*, verder nog ge- dd, dat er een groote demonstratie te aedapest heeft plaats gehad. De betoogers lebben zich ook naar het aartshertogelijk paleis begeven; aartshertog Jozef verscheen op het balcon en sprak de menigte toe. De kracht van den christelijken geest en de deugden van 't Hongaarsche ras zoo sprak hij zullen het Magyaarsclie volk in staat stellen, zich weder op te richten. Dreigende hongersnood. Een witboek over den leyensmiddelentoe- stand in Duitschland toont opnieuw de ont zettende uitwerking van den oorlog op'de gezondheid van het Duitsche volk. In te genstellingen met vroegere ervaringen, n.I. in den winter 19161917^ zijn talrijke sterf gevallen reeds bij 30 pet. verlies aan ge wicht voorgekomen. In Berlijn waren de sterfgevallen aan ondervoeding ten gevol- gè van het verminderde weerstandsvermo gen veelvuldig; de sterfgevallen aan tuber culose 2G> maal zoo talrijk als in vredes tijd. Het witboek vervolgt dat de toestand in 1920 nog veel erger zal zijn waarbij men met den terugkeer van 800,000 gevangenen rekening moet houden. Duitschland staat tegenover een catastrofe, welke den hon gerdood van millioènen met zich sleepen zal, wanneer de invoer niet voldoende is. Engeland. Generaal Botha Generaal Botha is gistermorgen plotse ling na een aanval van influenza overleden Louis Botha werd den 27sten September 1862 geboren in den Oranje-Vrijstaat. In 1896 werd Botha naar deri eersten volksraad afgevaardigd, waarvan hij lid bleef, totdat de raad door de annexatie van Zui'd-Afrika door de Engelschen werd op geheven. Hij behoorde tot de voornaamste woordvoerders der zoogenaamde progres sieve partij. In den oorlog met de Engelschen in 1899 streed hij eerst als gewoon burger, doch wist zich zoo te onderscheiden, dat hij ten slotte benoemd werd tot waarnemend com ma n (tent-generaal. Zijn grootste roem verwierf bij in bet tijdperk tusschen 15 December 1899 en het daaropvolgende ontzet van Ladysmith. Na den dood van Joubert werd hij com mandant-generaal. In 1901 voerde hij de onderhandelingen met Kitchener en later speelde hijeen rol bij de overgave van Pretoria, waarbij sommigen hem zijn wan kelmoedige houding verweten. Velen gin gen zelfs zoo ver, dat zij hem voor een verrader uitmaakten. Op 17 Augustus 1902 werd hij door den Engelschen koning ontvangen met het. doel de middelen te bespreken voor een stelsel- matigen wederopbouw van de republiek in het Engelsch koloniaal verband. Zijn stre ven was echter zelfbestuur voor zijn land te verkrijgen, welk streven in 1907 met suc ces bekroond werd. toen het zelfbestuur voor Transvaal werd erkend en hem opge dragen werd een ministerie te vormen. Van 1907 tot 1910 bleef hij eerste minis ter van Transvaal en later, na het tot stand komen van de Afrikaansche Unie werd nij eerste minister van de nieuwe „dominion". Hij. onderscheidde zicli door zijn krachtig en vastberaden optreden, ook tijdens den oorlog. De veldtocht onder Botha tegen Duitsch Zuid-West-Afrika eindigde met de verove ring van de heele Duitsche kolonie. Met Smuts heeft Botha verder een be langrijke rol tijdens de vredesconferentie gespeeld. Rusland. Vredesaanbod. Het Roemeensche persbureau deelt mede, dat aan de Roemeensche grens een door Lenin afgezonden Bolsjewistische delegatie aangekomen is, die aan de Roemeensche .regeering een verzoek om vrede van de Moskousche regeering moet overhandigen. Koltsjak vogelvrij verklaard. De raad van Volkscommissarissen te Pe- trograd heeft de volgende beslissingen ge nomen,- die zijn afgekondigd voor de stre ken, ontruimd door de legers van admi raal Koltsjak. Ie. Koltsjak. oud-admiraal van den tsaar- die zich heeft uitgeroepen als „opperste leider" en die onder zijn bevelen een minis terraad heeft, wordt als vijand des volks vogelvrij verklaard. Al zijn partijgangers, agenten en alle geallieerde officieren in Si berië moeten gearresteerd worden, waar zij zich ook bevinden; 2e. alle proclamaties, wetten of decreten van Koltsjak of zijn gevolmachtigden af komstig, zijn waardeloos verklaard; 3e. alle acten van koop of verkoop, alle contracten, verdragen, concessies, getee- kend door Koltsjak of zijn gevolmachtig den, zijn waardeloos verklaard; 4e. zoo ook alle contracten of verdragen, door Koltsjak gesloten met vreemde mo gendheden, die zich slechts wenschen- te verrijken ten koste van het Russische volk; 5e. de rechten van de verschillende be volkingen zullen niet worden aangetast. De grond en de eigendommen gaan over aan de gemeenschap; 60. het Sovjetgebied is geldig gelijk in Europeesch Rusland; 7e. de verschillende Siberische stammen krijgen 't zelfbeschikkingsrecht, zooals dat de Ukraniérs, Letten, Lithauers, Wit-Rus- sen e. a. volkeren hebben. Bulgarije. De Entente-bezetting. Uit Boekarest wordt, volgens een tele gram uit het hoofdkwartier van generaal Franchet d'Esperey gemeld, dat Bulgarije geheel door de Entente-troepen bezet is. Deze maatregel is tijdig "genoeg genomen om de uitbreiding van bet bolsjewisme te voorkomen. Het plan bestond om in Bul garije binnenkort de sovjet-republiek uit te roepen; Roemenië. Tegen het verdrag met Oostenrijk. De „Liberté" bevestigt het bericht van de „Morning Post", dat Roemenië zou wei -geren het verdrag met Oostenrijk te tee- kenen, wegens de clausule betreffende de nationale minderheden. Denemarken. Havenarbeidersstaking te Kopenhagen. Het „Hamburger Fremdcnblatt" ver neemt uit Kopenhagen: Woensdagmiddag gingen vijfhonderd ar beiders in de vrijhaven van Kopenhagen tot een onwettige staking óver. Het werk in de vrijhaven ligt nagenoeg geheel stil. Ook in de buitenhaven heerscht toenemende on rust onder de arbeiders,, maar de arbeid heeft daar nog een normaal verloop. Spanje. Staking. Te Barcelona is een algemeene staking uitgebroken. 25,000 nian nemen er aan deel. China. Het Sjantoeng-vraagstuk. Uit Peking aan de „Times": China bevindt zich thans in politiek op zicht in een toestand van gespannen on rust in afwachting van de regeling van het Sjantoeng-vraagstuk. Het jongste voor stel van Japansche zijde, ofschoon het door Wilson gesteund wordt, acht men liier on aannemelijk. De Chineezen voeren aan dat zoodanige voorrechten nog heel wat meer en anders zijn dan alleen economisch, met het oog op de dichte nabijheid van Japan. De Chineezen wenschen meester te blij ven van Sjantoeng, en dat kunnen zij nooit zijn, zoo redeneeren zij, wanneer deze pro vincie dooraderd is met spoorlijnen, waar over zij geen controle kunnen uitoefenen. Trustvorming bij de kaasfabrieken. Wegens verschillende regeeringsmaatre- gelen hebben de kaasfabrieken te Binnen- wegliout., Schellinkhout, Hem, Venhuizen, Wervershoef, Hauwert, Benningbroek, Sy- becarspel, Twinck, Hoogwoud en Groothui zen, alle in Noord-Holland, zich vereenigd tot een Kaasafzetcombinatie West-Fries land, gevestigd te Hoorn. Directeur der N. V. is de heer H. Schotte de Vries, kaas handelaar te Hoorn. Daar deze fabrieken, waarbij naar verwachting zich nog eenige zullen aansluiten, hun' kaas zelf zullen ex porteeren en dus niet meer ter markt zul len aanvoeren, beteekent dit besluit vooral voor de gemeente Hoorn een groot verlies. Het bestuur van de nieuwe vereeniging bestaat uit de heeren P. de Boer te Ooster blokker, C. Ham te Schellinkhout en D. Appel te Twinck. Voorloopig is de combi natie aangegaan tot 30 April 1920. Nederlandsche arbeidskrachten voor Frankrijk. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling heeft aan de directeuren der dis trictsarbeidsbeurzen doen weten, dat, voor Nederlandsche landmeters de mogelijkheid bestaat aan den wederopbouw van Noord- Frankrijk deel te nemen. Voorts is door hem aan die directeuren medegedeeld, dat de Fransche regeering geen bezwaar heeft tegen het gebruik van Nederlandsche arbeidskrachten in den landbouw in het Noorden van Frankrijk en evenmin tegen de vestiging van Neder landsche landbouwers, die daar een boer derij wenschen te huren of te koopen. De aandacht is er op gevestigd, dat het noodzakelijk is, dat de Nederlandsche land bouwers voldoende op de hoogte zijn met de Fransche taal en de gebruiken daar te lande, omdat zij anders groote moeilijkhe den zullen ondervinden om vooruit te ko men. Het zou dus wenschelijk zijn, dat landbouwers, die voor eigen rekening wil len werken, zich vooraf beschikbaar stellen in dienst van bestaande Fransche land bouwbedrijven. om dan later een eigen boerderij te beginnen. Er bestaat bij het ministerie van Land bouw te Parijs een afdeeling. die zich uit sluitend bezighoudt met het vragstuk van de cultuur der „terres abandonnèes"; dit bureau beschikt over een volledige lijst van alle bedrijven in het Noorden van Fran- rijk, die te huur of te koop zijn. Het is moeilijk in algemeene termen een oordeel uit te spreken over het bedrag, dat noodig zou zijn om een bedrijf te huren of te koopen .aangezien de waarde der bedrij ven uit den aard der zaak afhangt van de hoedanigheid van den bodem en van d? ligging ten opzichte van vervoermiddelen en verbruikscentra (20005000 frs. per hectare). Lastige vreemdelingen. Naar het Ned. Corr. Bur. uit. zeer be trouwbare bron verneemt, bestaat de mo gelijkheid, dat jonge Russen uit Hamburg met Duitsch geld, valsche bankbiljetten cn bolsjewistische propagandageschriften van uit Aken of Wesel zullen trachten de Hollandsche grenzen te overschrijden met bestemming voor Rotterdam. Middenstandsraad. Naar het Haagsche Correspondentie bureau met zekerheid verneemt, zat mr. A. baron van Wijnbergen worden benoemd tot voorzitter van den binnenkort in te stellen Middenstandsraad. Hooge Raad van Arbeid. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisa tie heeft, naar het „Huisgez." meldt, tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid benoemd de heeren P. J. Haazevoet en A. C. de Bruijn. Het derde lid, dat de R. K. vakbeweging in den Hoogen Raad van Arbeid zal ver tegenwoordigen. wordt in overleg met de Federatie der diooesane bonden benoemd. Men meldt aan de „Msbd.": Het bericht als zou door het R. K. Vak bureau een twetal leden voor den Hoogen Raad van Arbeid zijn benoemd, is volko men onjuist. De benoeming dezer leden geschiedt door de Kroon. Wel is dezer da gen door den Minister van Arbeid overleg geopend met de betrokken organisaties. De te geven adviezen hebben natuurlijk een vertrouwelijk karakter. SOBRIETASBLOEM 1199. De actie voor den verkoop der Sobriëtas- bloem 1919 is in het Bisdom Haarlem in vollen gang. Reeds tweemaal werd een Nationale Bloemendag gehouden ,n.l. in 1911 en in 1916. Den eersten keer met het doel, een sana torium voor drankzuchtige mannen te kun nen stichten; den tweeden keer werd de helft van de opbrengst vastgezet voor een vrouwensanatorium en de helft voor een reclasseeringsgesticht. Thans zal het bloempje aan het publiek worden aangeboden, om de benoodigde som ini het bouwfonds te storten voor bet vrouwen-sanatorium, terwijl de rest be stemd is, voo/r het oprichten en steunen van consultatiebureaux, reddingsbrigaden en alcoholvrije lokalen. Het geheele werk is weder gelegd in cle handen der vrouwen. Zij organiseeren den verkoop, zij zullen het bloempje aanbieden Beide vorige keeren bracht de bloemen dag ruim f 50,000 op, waarvan respectie velijk f 16,000 en f 19,000 in het bisdom Haarlem. De hoofdleiding gaat uit van het Cen-» traal Bureau te 's Hertogenbosch, en is toevertrouwd aan do bekwame handen van den zeereerw. heer L. Simonis, directeur van Sobriëtas. De diocesane leiding berust bij het hoofdbestuur van den Mariabond, terwijl de plaatselijke organisatie meest uitgaat van de besturen der Maria-vereen niging. Dit is echter niet noodzakelijk; ook andere vrouwen die het nut van 'het red dingswerk voelen en daaraan willen mede werken, kunnen zich in verbinding stellen met de diocesane leiding. Zoo zal dan in de week van 24 Septem ber, het feest van Onze Lieve Vrouw cler Slaven, overal na toestemming van we reldlijke en kerkelijke overheden de 3de Sobriëtas-bloemendag worden gehouden. Moge de alom bekende liefdadigheid, van de katholieken vooral, het mogelijk maken, weder een gebouw der liefde te stichten, waar de zwakken worden opge dicht en gesterkt, om in de samenleving terug te keeren als goede leden van Kerk en maatschappij, gezond naar ziel cn lichaam. Voor het Dioc. Comité in het Bisdom Haarlem A. M. A. KOKSHOORN. Presidente. A. M. C MOOIJMAN, Sec- Van Limb. Stirumstraat 19a, Den Haag* Korte Kroniek, De plaatselijke inkomstenbe lasting te Amsterdam wordt weer met 20 pet. verhoogd. De helft daar van is noodig voor de voorgestelde uitkee- ring van f 100 ineens aan de gemeente werklieden. Te G o u d a is dr. A. C. A. Hofmann candidaat gesteld voor een der w e t li o u- derszctels. Het centraal bureau van het verbond van vereenigingen van sigaren abri kanten in Nederland, te Utrecht, heeft haar leden aangeraden niet langer dan 45 uren per week te laten arbeiden, in ver band met mogelijke moeilijkheden bij heb maken van de nieuwe loonregeling. In den ouderdom van 80 jaren is te 's-Gravenliage overleden de heer S. C. M. Knappert, oud-controleur der directe belastingen en accijnzen, oud-lid van den Leiden gemeenteraad. Gemengde Berichten. Oplichter aangehouden. De 25-jariga boekhouder A. W., wonende to Rotterdam, huurde bij iemand in de De Wetstraat en bij een ander aan de Steynstraat te Dor drecht een kamer. Vervolgens belde hij twee goudsmeden op en verzocht hij een collectie gouden verlovingsringen op zicht te zenden bij R., zijn adres Steynstraat, en aan S., dat van de De Wetstraat opgevend. R. liet 18 ringen brengen en afgeven. S. bracht ze persoonlijk naar he«t adres aan de De Wetstraat waar hij hoorde, dat do kamer een paar uren geleden gehuurd was en de bewoner afwezig. Een en ander kwam hem verdacht voor. Hij deed aan gifte bij de politie, die W. aan een ver hoor onderwierp, waarbij bleek, dat hij het doosje met de 18 ringen van R. in den zak had en in PcKt ook in den/elfden geest oplichting gepleegd heeft Hij is in ver zekerde bewaring gesteld en de ringen zijn in leslag genomen. Gelukkig voor R.. dia ze anders vermoedelijk kwijt geweest was. Ernstige optploffing door steenkolen. Tengevolge van ontplofbare stoffen in de steenkolen, is gisteren de hoetwaïeroven va*ï de beschuitfabriek der firma W. Schuit ink en <~u. te Gorinchem uiteen ge barsten IJzeren slaven, steenen en stop bussen wenlc-n eenige meters weggeslin gerd, terwijl een begin van brand ontstond dat dcor het personeel der fabriek go- bluscht werd. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Het dier ging op een draf loopen en ein- le!ijk kwam men bij de „porte de Cron- Ws". Tot hier toe hacl Brisefer gewacht om uit haar pijnlijke positie te verlossen. Kom hier Suzon, had hij joviaal ge- *3*1, toen zij op een eenzamen weg kwa- kom naast mij zitten. Kn dan zachter: Geen woord, geen beweging, die ons verraden. bekoring was verschrikkelijk voor fanne geweest. Zij bad gemakkelijk op grond kunnen springen! Zij voelde lh gedwon^n bijna om te schreeuwen en k van dien schurk te bevrijden( die haar 'p*ijn macht had. en °°gënblik hoopte zij nog te ontvluch- om dan zoo spoedig mogelijk het hotel "e*en, Maar Simon, die de gedachte \i* me'sje doorgrondde, zeide tot haar ~"~™?een niet, dat als u zult ontsnappen, lendin verlost zal worden; een van de ^nvoigt dit rijtuig en als er onraad is, mij dadelijk waarschuwen, Overigens is uw vriendin niet meer waar gij haar achtergelaten hebt. Jeanne vond het maar het beste om ie zwijgen Zij had echter een buitengewone wils kracht noodig, om niet te roépen, toen zij op honderd passen afstand op den hoek van de straat haar oom in eigen persoon zag, vergezeld door eenige soldaten. De goede kanunnik stelde allerlei pogin gen in het werk om zijn nicht terug te vin den. Niet vermoedend, dat zij zoo dicht bij hem was. Overigens, zei hij, hebt u niets te spre ken. De kar reed langzaam naair de „Porte de Croncels". voordat de wagen onder de zwa re tunnel ging, die zich voor den ophaal brug bevond, verscheen de poortwachter. Hij herkende den man, op wiens kosten eenige dagen geleden 'hij en zijn makkers van heerlijke gebraden kuikens gesmuld hadden. Zoo ben jij het, jongen! De kuikens waren uitstekend. Het doet me pleizier, maar als je eens gezien had hoe kwaad mijn meester Jeh'an Lenfumé was. Wat! En we gaven dién kerel nog een paar prachtige eenden en was hij nog niet tevreden. Maar jongen waar ga je met die rnooiq dame heen? Dat is mijn zuster Suzon, ik breng haar naar vader Colas, du Grand Pré. Nu, je moet de complimenten aan je vader doen, dat hij 7.00'n ezelskop van een zoon heeft en zoo n mooie dochter. Dank je wel! Tot je dienst, kerel!... Maar heb je bij toeval niets in je wagen?... Neen. Het zijn allemaal leege korven, die mijn vader met groenten zal vullen om ze dan naar meester Jehan Lefumé terug te zenden Kom dan weer hier langs, dan kunnen we ook eens van je waar proeven Ja, beste mijnheer, ik beloof je, dat ik mijn vader om een prachtigen kapoen en eenige dozijnen van zijn beste-eieren zal vragen, maar je moet niet aan het zakje komen, dat voor meester Jehan Lenfumé bestemd is, want bij alle duivels, de brave kerel is niet gemakkelijk als hij niet goed geluimd is! De poortwachter barstte in een ruwen lach uit. Hij wierp de manden door elkaar, lichtte het dekkleed op, en overtuigd, dat het niets verdachts bevatte, gaf hij een flinken klap op den rug van het paard. Nu kerel, tot ziens, en vergeet den ka poen en de eieren niet! Gedurende die samenspraak had Jeanne zich met moeite ingehouden. Langzaam ging de wagen over de op haalbrug, die over 'de gracht lag. Dan reed men den weg van Croncels op. Zoolang er nog huizen langs den weg stonden, hield de wagen zijn kalmen gang. Maar toen men midden in het veld was, sloeg Simon drie of viermaal krachtig op den rug van het paard. Het arme dier hinnikte van pijn. Met een woesten ruk, die de beide reizigers naar achteren wierp draafde het verder. Jeanne slaakte een kreet. De weg dien men van uit de verte nau welijks in het gras kon zien, was aan beide zijden doorploegd met diepe wagensporen. Vreeselijke schokken deden den wagen kraken, die door de velden reed met de grootste snelheid. Jeanne uitgeput en bleek van angst hield zich met haar handen vast aan de leuning. Simon' sloeg er altijd maar op los. Hij nam de eenzaamste wegen. Het paard was wit van schuim. Simon Brisefer werd ongeduldig, want hij moest dien grooten afstand nog eens met Huguenelte afleggen. Voor den avond moest hij nog terug zijn, want hij wilde beslist te Troyes zijn, om Collinet Collerne te bespieden. Simon bracht Jeanne naar den 'molen Grace-de-Dieu om baar evenals Huguenette in handen te stellen van Clargnce War wick, die vervolgens over haar lot zou be schikken. Als het paard zoo bleef doorloopen, zou het niet lang meer duren. Werkelijk een half uur later was de mo-» len in het zicht. Simon deed het paard langzamer loopen, daar hij blijkbaar weinig lust bad oru eenige kogels te krijgen van de schild wachten, die op bevel van Warwick in den, omtrek surveilleerden. Tot zijn groote verwondering, antwoord de geen enkele op het gekwaak, dat hij - nabootste. Op de plaatsen waar altijd iemand surveilleerde, hield niemand hem aan. De molen leek eeiw en meeq verlaten dan gewoonlijk. H gaf zich midden in de ruinen en ging naar het hol, waar zijn makkers gewoonlijk verga* derden. Alles was leeg: de bende was vertrokken! En volgens de genomen voorzorgsmaat regelen moest de afwezigheid van de gas» ten van den molen verscheidene dagen duren. Zouden ze al onderweg zijn om zicbi met de troepen van den hertog te vereent* gen? fluisterde Brisefer. Misschien, wani vandaag is het Zaterdag en morgen moet Troyes ingenomen worden. Simon kwam bij zijn gevangene terug. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1