(Sou/zont BUITENLAND. ik. HSS BINNENLAND. Uit de Omgeving. Pit Had verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en FeeBtd. Abonnementsprijs bedraagt,-bij vooruitbetaling, Leiden 17 ct. p. week, f 2.25 p. kwartaal; bij «centen 18 ct. p. we^k, f2.40 p. kwartaal.Franco os f f2-. 7 O p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- 'lad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling n 2óct.p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ummersö'ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent 10e Jaargang. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1919. Bureau STEEK SCHUUR 15 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2999 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 171/? cent per rcp*C voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regil, 22t/2 cent per regel voor gewone ad verten tien; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Oit nummer bestaat uit twee bladen. Onoprecht. Onoprechtheid is in iederen rnensch lee- jjjk Geen lompen, hoe vervallen ook, kun nen zóó afstooten, als die geestelijke lee- fiikhcid, welke' heel het karakter van den mensch als verzuurt: de onoprechtheid. Maar het leelijkst is wel die onoprecht heid als zij zich openbaart in hen. die „eh willen opwerpen als de leiders en de voorlichters van het volk zij is dan af schuwelijk. En zoo openbaart zij zich inderdaad in een adres, dat de S. D. A-. P. tot den Raad heeft gericht en waarin deze protesteert te gen de verlichting van het Stadhuis „voor de komende feestelijkheid", „gezien de kosten, aan een zoodanigen maatregel verbonde n". Wij hebben hier de reden van het protestecren gespatieerd, opdat al aan stonds blijken moge, hoe gezocht deze is. Waarom niet oprecht gezegd, dat die feestelijke verlichting een ergernis is, om dat het feest zelf. het nationale Ko n i n g i n n efeest het eendrach tige solidar i t e i t sfeest door nurk- sche socialisten uit den booze wordt ge acht! 't Is belachelijk-dom, als er verder in dat adres staat, dat er geprotesteerd wordt, „gezien de nog steeds hooge prij zen van gas en electriciteit, welke geheven worden om de exploitatie van de Stedelij ke fabrieken van gas en electriciteit te Bekken". De gemeente-administratie zou al 'n on- 'denkbare Janboel moeten zijn, als de kos ten van die feestelijke verlichting zouden komen te drukken op de exploitatie-reke ning van de Stedelijke fabrieken van gas en electriciteit. Trouwens, die kosten zullen heusch niet eoo groot zijn! De Leidsche socialisten hadden eens goed moeten lezen de artikelen door Vliegen de- ïer dagen in „Het Volk" geplaatst, waar- In hij klaagt over liet zoo sterk sprekende gebrek aan solidarlteits-besëf in de S. D. ft. P. Dat zij het nationale en echte solidari- leitsfeest op 1 September nu eens mogen meevierenEn anders doen wij het bui ten en zonder hen Zondag en vooral Maandag de vlaggen DE OPMARSCH NAAR PETERSBURG. De hulp der Entente. Grootvorst Nico las regent? OVERZICHT. De regeering van Noord-West-Rusland, Bie zich onder Liassonof te Pskof gevestigd heeft, geeft de plannen voor 'n aanval op Petersburg, die naar het heet in Septem ber zal moeten plaats hebben, niet op. Intusschen doen de Geallieerden wat zij kunnen om de zaak van hen, die de bolsje- wiki bestrijden, te steunen. Niet alleen mei geld en wapenen, doch ook niet strij ders en met leiding. Merkwaardig is de veronderstelling, dat footvorst Nicolaas in Rusland dezelfde ml zal gaan spelen als aartshertog Jozef ir Hongarije. Er is wel gemeld, dat de grootvorst met de regeering van Liasso- Mf voeling hield, maar of hij inderdaad jUlke plannen koestert, mag, gezien het [frisco van aartshertog Jozef, betwijfeld j torden. Nu aartshertog Jozef de plaat heeft ge poetst, zou men mogen verwachten, dat ook het ministerie Friedrich het veld ruim de. Doch daar schijnt het weinig zin in te hebben. Toch wordt er over de vorming h" eén nieuw kabinet onderhandeld. Roemenië blijft tegenspartelen. De Ge allieerden hebben dus alle aanvoeren naar frt land moeten stopzetten. Maar zullen de Roemeniërs nu eerst niet recht met hun «luisities in Hongarije voortgaan? De Vredesconferentie schijnt toch over de bezetting van Opper-Silezië door Entente troepen te denken. Zijn de rapporten der „schors te rooskleurig over den toestand aldaar? Ondertusschen is het plan der Duitsche rommunisten, om een nieuwe algemeene Joking te beginnen, door de onafhankelij- socialisten afgewimpeld. Dat zal de re- te Berlijn een hart onder den riem pfiken in dezen moeilijken tijd. Als merkwaardig staaltje van verander- inzichten kan een artikel uit de „Vor- larls" dienen, dat wederinvoering van het ukloon en betaling naar gepraesteerden beid °P de spoorwegen bepleit. België. Mochelen door een orkaan geteisterd. Verscheidene personen gewond. Een hevige wervelwind, vergezeld van Jn storm, heeft de stad Mecheleh Dinsdag- iddag geteisterd. De cycloon, die geluk- ?.,yan forten duur was, heeft in ver hullende stadskwartieren groote schade ongericht. De daken werden van de hui- 'n geslagen en in de straten neergesmakt. e °rkaan woedde vooral op de Graan- arKt en 'in de Hoogstraat, waar verschel de personen van den grond werden op en meters verder werden neerge- 'd- Een jongetje, dat zich in een por- >n veiligheid wilde brengen, werd over hoofd van een voorbijganger heen meer 1 meter vér weggeslingerd. Deuren en vensters werden uit de kozij nen geslagen. Tallooze schoorsteenen kwa men naar heneden. Karren en wagens werden omvergeworpen en de inhoud dooi de straat verspreid. Door schrik bevangen, sloegen verscheidene paarden op hol. Talrijke personen zijn gewond door de neeivallende dakpannen, steenen enz., die door de hevigheid van den wind van hiin plaats werden gerukt. Duitschland. In Opper-Silezië. Bij het voortzetten van de onderdrukking van den opstand in Opper-Silezië wordt volgens een bericht uit Breslau opgemerkt, dat steeds meer arbeiders het werk her vatten. In enkele districten wordt wéér door alle arbeiders gewerkt. In andere hebben meer dan de helft der mijnwerkers den arbeid hervat, terwijl in de staatsmij nen de meerderheid der arbeiders nog staakt. Ook zelfs zij De „Neue Berliner Zeitung" bericht, dat het districtsbestuur van de onafhankelijke sociaal-democratische partij heeft medege deeld, dat het bestuur der partij beslist te gen een algemeene staking is. Ook zelfs deze menschen schijnen 't dus in te zien, en door hun geweien zich ver plicht te gevoelen uit te spreken, dat ita- kingen nu misdadig zijn. Terugkeer der krijgsgevangenen. Rijkspresident Ebert deelde bij zijn be zoek van heden mede dat de onafgebroken pogingen van de Rijksregeering teneinde de repatrieering der Duitsche gevangenen te bespoedigen, nu eindelijk met succes werden bekroond. Engeland zond sedert eenige dagen dagelijks 2000 Duitsche krijgs gevangenen naar Duitschland terug. Hongarije. Een chaotische toestand. Uit Boedapest'wordt gemeld aldus een H. N.-bericht uit Weenen dat de poli tieke toestand volslagen chaotisch is. Er heerscht tusschen 'de politici louter twee dracht en zelfs leden van het kabinet zijn het met~ elkaar oneens. De moeilijkheden worden met het uur grooter. Minister-pre sident Friedrich verklaart, dat zijn regee ring tot de bijeenroeping van dc Nationale Vergadering niet zal 'weggaan en ook aartshertog Jozef houdt het voor zijn plicht jegens de Hongaarsche natie, tot dat oogenblik zijn'plaats niet te ruimen. Daar tegenover staat vast, dat de regeering in haar huidige somenstelling niet erkend wordt. Naar reeds? is meegedeeld, zijn tus schen dc regeering Friedrich en de Roe menen onderhandelingen gaande, welke ten doel hebben de 'tegen de a.s. maand beoogde verkiezingen door te voeren, en ook hebben de onderhandelingen tot doel, dat de Roemeensche troepen tot de verkie zingen zich terugtrekken achter de demar- eatielijn. Verscheidene politici maken weer propaganda voor het denkbeeld van 'de bij eenroeping van het vorige parlement. Het Huis van Afgevaardigden heeft geen an dere taak dan de regeering tot verdere maatregelen, dus ook tot de verkiezingen te machtigen. Daar het tot dusver niet gelukt is zoo wordt verder uit Weenen gemeld een gemeenschappelijke lijst van ministers op te stellen is voorloopig het'kabinet Frie drich aangebleven en bestaat de mogelijk heid van een directorium met instemming van de Entente. Geen enkele courant meer! Uit Boedapest wordt gemeld, dat de zet ters van de „Arbeiterzeitung" het werk hebben neergelegd om politieke redenen. De eenige courant, welke nog in Boedapest verscheen, is nu ook niet meer uitgekomen. Roemenië. Spanning tusschen Servië en Roemenië. Volgens berichten uit Parijs, zouden cle Servisch-Roemeensche betrekkingen tenge volge van het verwerpen van het voorstel der vredesconferentie over de verdeeling van het banaat van Temesvar, door het Roemeensche ministerie, plotseling gespan nen zijn. Roemenië krijgt geen wapens meer. De Economische Raad deelde de Roe meensche regeering mede. dat tengevolge van haar handelwijze, alle contracten ter voorziening met wapens en oorlogsmate riaal worden opgeschort en het niet is toe gestaan dat zendingen van dien aard Roe menië bereiken. Amerika. Tegen het maken van oorlogswinst. 2V& raillioen dollar ter be strijding van de oorlogs- w in stmake rij. De door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wet, welke de eerste was in den veldtocht tegen het maken van oorlogs winst, zal, naar uit Washington gemeld wordt, door andere worden gevolgd, welke het departement van justitie en andere re- geeringsinstellingen alle macht zullen ge ven, om een eind te maken aan het oor logswinstmaken der détailhandelaars in levensmiddelen. Nadat het Huis de voorra- denwet heeft afgedaan, zal het beslissen over een crediet van 4 milioen dollar, dat door verschillende departementen wordt gevraagd voor den strijd tegen 'de hooge .prijzen. Minister Palmer heeft 2millioen dollar gevraagd, waarvan hij het grootste deel wil gebruiken 'tot tegengaan van liet oorlogswinstmaken. China. De cholera. Een groot aantal slacht offers. Uit Peking wordt aan de „Times" ge meld: De chol.era-epidemie deed zich het eerst gevoelen in Shangai en verspreidde zich vandaar in noordelijke richting door Chi na, waardoor zekere vrees ontstond onder de vreemdelingen. Te-Moekden vallen da gelijks 150 slachtoffers. Uit Charbin woe den ruim 1000 gevallen gemeld, uit Ang- Fang bij Peking 130. Talrijke gevallen wor den gemeld uit de 'dorpen in de omstreken van de hoofdstad, waar volgens de schat ting der autoriteiten per dag 10 personeu aan de cholera bezwijken. Alle statistieken zijn echter onbetrouw baar en de werkelijke sterfte is waarschijn lijk ver boven de zooeven genoemde cijfers, die bovendien slechts voor weinige plaat sen verkrijgbaar zijn. Op een conferentie van buitenlandsche geneesheeren te Peking werd medegedeeld, dat de epidemie zich uitbreidt door het ge bruik van slecht voedsel en drinken. De verkoop van watermeloenen is verboden binnen de muren van Peking, maar daar buiten bestaar geen beperkingen en daar worden iederen dag duizenden karrevrach- ten neergeworpen. Myriaden vliegen zwer men rond. De -spoorwegen vaardigen bij zondere bepalingen uit. Een ervan weigert lijken te vervoeren. Maar over 't algemeen zijn de voorbehoedmoatregelen onvoldoen de. Men hoopt dat de épidemie spoedig zal verdwijnen, zoodra de warme dagen ach ter den rug zijn. De zoutinspuitingen hebben de levens van 80 a 90 procent aangetasten gered. Uitvoer van vee. Men meldt uit Groningen d.d. 26 Aug.: Vandaag worden uit ^proningen ongeveer 200 runderen naar Noord-Frankrijk uitge voerd. Naar wij van betrouwbare zijde.ver nemen zal de uitvoer van vee naar Frank rijk *na afloop van deze week worden stop gezet. De districtsveearts te Groningen heeft voor den uitvoer naar Noord-Frankrijk te Leeuwarden goedgekeurd 116 runderen. Duiisehe kolen. In Juli heeft do verzending van Duit sche kolen uit h<jt Duitsche Roergebied 72,000 ton bedrag,er,, vaarvan 55,000 per spoor zijn verzonden, terwijl de rest over den Rijn is vervoerd. Uitvoer van hout. Tijdelijk is opgeheven het verbod tot uit voer van hout, voor zoover betreft .dwars liggers, telegraaf- en telefoonpalen, bereid of onbereid, bezaagd en beslagen hout, dat geen verdere bewerking heeft onder gaan. Turf. Er is door de schippersstaking groote achterstand in het turfvervoer, n.l. 6000 a 7000 vrachten. Er zijn 'thans echter zooveel schepen vrij, dat het niet onmogelijk is, dat nog vóór den winter al 'de turf uit het veen kan worden weggehaald. 09 actie der typografen. De leden van de arbitrage-commissie in de typografie zijn overeengekomen mr. dr. Van Santen, referendaris arbeidszaken ter gemeentesecretarie Amsterdam te verzoeken het voorzitterschap van deze arbitrage commissie op zich te nemen, welk verzoek is aanvaard. De commissie vangt hedenochtend haar werkzaamheden aan. De anarchistische staking. De proteststaking van 24 uur, gisteren door de anarchistische gemeentewerklieden van Amsterdam geproclameerd, is niet naar wensch verloopen, hoewel het toch schrikbarend is, het aantal te vernemen van hen, die met dat revolutionaire drij ven hebben meegedaan. Het publiek had dadelijk reeds de ge volgen van de geproclameerde staking on dervonden, want degenen, die gewoon wa ren zich 's morgens per tram naar werk plaats of kantoor te begeven, waren ge noodzaakt te loopen. Geen tramwagen reed gisteren. Hoofdza kelijk is dit een gevolg daarvan dat nage noeg alle bestuurders die hoofdzakelijk ge organiseerd zijn in „De Pionier" tot de stakers behooren. Om 9 uur in den ochtend was nog niet uit te maken, wie als stakers beschouwd moesten worden en wie als werkwilligen, deze laatsten echter durfden niet aan het werk te gaan. Er kwamen zich nog wel en kele werklieden aanmelden, maar dit aan tal was te gering om een tramdienst te on derhouden. Bovendien scheen de vrees niet ongewettigd, dat de stakers desnoods met geweld het uitrijden der tramwagens zou den trachten tegen te gaan. Gistermorgen althans hadden de stakers reeds op den Amsteldijk de ruiten ingegooid van een tramwagen, die, zooals gewoonlijk, uitreed om personeel te halen. De tramwagen moest na dit bombardement weer naar de remise terug gaan. Overigens was het overal rustig in de stad. Uitgebreide politie-maatregeleh waren genomen om wanordelijkheden tegen te gaan. Bij de electriciteitswerken staakte de grootste helft van het personeel. Desniette min had men door een andere verdeel ing der beschikbare werkkrachten er voor ge zorgd dat er geen stagnatie in het bedrijf kwam. Ook het telefoonbedrijf functioneerde als gewoonlijk. Aan de waterleiding staakte een gering aantal der geëmployeerden, zoodat men zich over den gang van zaken niet onge rust behoefde te maken. Het was daarom volstrekt verboden 'om water in pannen, ketels of badkuipen op te zamelen. Zou men dit gedaan hebben, dan zouden juist moeilijkheden zijn ont staan. Bij de gasfabrieken werd flink gestaakt, vooral aan de Westergasfabriek. Doch de getroffen maatregelen waren van dien aard dat de gaslevering gisteren geen stagnatie ondervond. De directie schatte het aantal stakers bij dit bedrijf op de helft. Bij dt stadsreiniging staakten ongeveer 400 man van de ongeveer 1100 geëmployeer den. De Kalh., de Christ, en ook de „mo dern" georganiseerden protesteerden tegen de staking en deden er niet aan mede. Gisteravond werd in een paar herrie-ver- gaderingen, waarop sommigen verklaarden te willen doorzeilen met staken, besloten cle staking op te heffen. Volgens de „Maasbode" heerscht er on der de directeuren der verschillendeNge meentelijke bedrijven groote ontstemming en terecht over het uitblijven van het advies van B. en W. in zake bestraffing der werklieden, -die op 21 Juli hebben deel genomen aan cle protest-staking tegen de geallieerde interventie in Rusland. Scheidsgerecht voor den veehandel. Het bestuur van den Algr Bond van Dorpsslagers, richtte tot Z. Exc. den Mi nister van Landbouw het verzoek om den scheidsrechterlijken uitspraak, in geschil len den veehandel betreffende, verplicht te maken. Zoowel van-Landbouworganisaties als van veehandel en slagers gaat sinds lang een drang daartoe uit. zonder het beoogde succes te bereiken, waarom het bovenge noemde verzoek is gedaan, wat vooral van belang zal zijn als de keuringswet in wer king zal treden. Verwacht ka?i worden dat van de zijde van belanghebbenden bewijzen van aclhaesie niet achterwege zullen blij ven. Korte Kroniek, Te Oudenbosch is in deze k errai s- week niet minder clan f 80,000 van de' spaarbankhoekjes opgevraagd. Hierbij .is ongetwijfeld menige zuur verdiende gul den. welke nu in eenige uren tijds aan zingenot wordt uitgegeven, 't Is treurig! Gemeld wordt, dat de heeren A. W. Helikoon en A. B. de Zeeuw als K am e r- 1 i d zullen aftreden, indien zij benoemd worden tot wethouder' der gemeente Rotterdam. Op Gi-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden dc heer m r. Ch. Enschedé lid der firma Joh. Enschede 'en Zn. Te Winterswijk kunnen de meeste hakkers sedert eenige dagen geen brood leveren, 'omdat hun voorraad meel op is en de nieuwe zending regeeringsmeel reeds eenigen tijd op zich laat wachten. Op 'verschillende plaatsen heeft het in den nacht van Zondag op Maandag g e vroren. De gewassen hebben echter niets van deze 'lichte vorst geleden, inte gendeel zijn hierdoor juist de insecten op de planten gedood. In den tuin van den landbouwer B. B. in den Houtrakpolder staat een bed aardbeien voor do tweede maal in bloei. Reeds werden eenige rijpe vruchten van normale grootte geplukt. De loodgieters- en fit tersgezellen te Gorinchem heb ben het werk gestaakt en onder leiding van den Algem. en den Chris- telijken Metaalbewerkersbond besloten het werk niet te hervatten, alvorens aan hun eisehen om loonsverhooging, verkorten ar beidsduur, vrijen Zaterdagmiddag en feest dagen met behoud van loon is voldaan. Op de markt van groenten te Be verwijk daalden de prijzen enorm! Snijboo- nen golden niet meer dan f 5 a f 6 per 100 kilo en de spercieboonen gingen niet •hooger dan f 13 a f 15. Enkele firma's zijn begonnen de boonen voor eigen risico to zouten. Men meldt uit Amerongen aan het „Hbld.:: Met 't plukken der tabak gaat alles naar wensch. De binden hebben van hagel of wind niet te lijden gehad en zijn goed ontwikkeld. Naar men verwacht., zullen de prijzen veel lager zijn dan ver leden jaar. Gemengde Berichten. Overreden. Het 12-jarige zoontje van den heer Reemors te Gestel (bij Eindho ven) dat door de stoomtram werd overre den is gisteren in 'het gasthuis te Eind hoven overleden. Auto-ongeluk. Zondagmiddag had te Haarlem op de Grcotc Markt hoek Bartel- jorisst'raat een botsing plaats tusschen een auto uit Amsterdam en een tramwa gen. De auto werd zwaar beschadigd en van de vier inzittenden werd de heer Wels nogal ernstig gewond, terwijl mej. Brou wer er met eenige kneuzingen afkwam. Op dit gevaarlijke kruispunt, waar reeds meer ongelukken zijn voorgekomen, dient ter beveiliging van het publiek eindelijk eens een verkeersagent te worden ge posteerd. Inbrekers gevat. Door de gemeente politie te Haarlemmermeer is aangehou den en overgebracht naar Hoofddorp, ze- kere A. de II.die bekend heeft op twee plaatsen ingebroken te hebben. Bij zekeren Z. heeft hij ontvreemd een iportemonnaie, inhoudende f 40; hij N,; eenige gouden en zilveren voorwerpen. Hij wordt van nog andere diefstallen' verdacht. Brand. Gisteren gedurende de II. Mis is brand uitgebroken in het zwakzinnigen-, gesticht te Druten. Het. dak van het oudste paviljoen is gedeeltelijk vernield- Met de kinderen had Goddank geen enkel, niet het kleinste, ongeval plaats. Markenbijslag. Hot Kon. Nat. Steun comité heeft besloten het verleenen van Markenbijslag aan de Nederlandsche grensarbeiders, die in Pruisen gaan wer ken en hun loon in Pruisische munt. ont vangen, te staken. Een lijk gevonden. Maandag is te Wageningen het lijk gevonden van een onbekenden man. een zwerver. Hij was al enkele dagen in de omgeving gezien, lij dende aan delirium tremens. Den dag ta voren zou hij nog een flcsch spiritus heb ben leeggedronken. Treurig. De familie M. te Eerde ont ving het bericht, dat haar zoon. werkzaam in een steenkolenmijn in Duitschland, irt een diepte van 30 M. is gestort. Hij was oogenblikkelijk dood. Paarden gestolen. In den afgelooperï nacht zijn uit het weiland van de weduwe G. aan de Hoornbrug twee paarden ge stolen. Verdacht worden eenige zigeuners. Brutale inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een brutale in braak gepleegd in het kantoor der coöpe ratieve landhouwliandelsvereeniging aan den Stationsweg te Apeldoorn. Een lid van het personeel ontdekte Dinsdagmorgen builen het perceel verdachte witte voetspo ren en toen de winkelchef het kantoor had ontsloten, bleek dat de brandkast van haar plaats was gebracht en aan de ach terzijde geopend. De daders hebben meb een boor en een breekijzer, die nog bij de kast lagen, den achterwand opengesneden on het bovenste gedeelte van den binnen- achteirwand onderging hetzelfde" lot. Met een passenden sleutel is de in de kast aanwezige geldkist geopend, waarin zich het bankpapier bevond. Dé zak, waarin het zilvergeld was geborgen, werd leeg op den grond teruggevonden. De buit be draagt ongeveer f 1100. Twee guldens en een bankbiljet van f 25 bleven onaange roerd. Tevens is inspectie gehouden in don lessenaar," welke'in den winkel staat, doch daaruit is niets vermist. Vermoedelijk zijn de inbrekers door een smal raam binnen gekomen, althans, dit is met een breek ijzer geforceerd en ook de winkeldeur was geopend met een valschen sleutel, die in het slot was achtergebleven. De vereeniging is tegen inbraak verze kerd. Sinds geruimeln tijd reeds worden te Apeldoorn onbewaakte kantoren onveilig gemaakt en in twee jaren tijds werd deze coöperatie niet minder dan zeven maal mot een nachtelijk bezoek vereerd. Inbrekers gesnapt., Gisjterochtend werd in de woning» van dr. Groneman fe Amersfoort-, die uilstedig is, inbraak ge pleegd. Nadat men uit de belendende per- ceelen de politie had gewaarschuwd, ging deze er met de recherche op uit, om on middellijk het terrein af te zetten. liet mocht gelukken twee der verdachten aan het station te arresteeren, waar beiden zich reeds met hun buit in den trein be vonden om naar elders te vertrekken. ALPHEN a/d. RUN. De Winkelweek. II. We schreven gisteren waarlijk niet 1® veel, toen we beweerden, dat Alphen a.cl. Rijn door zijn uitgebreiden handel, door zijn levei diglie.id en vertier, vooral ook door zijn goeden en voornamen winkel stand. don indruk geeft van een handels stadje Wie thans de gemeente binnen treedt kan niet anders dan een hooge opvatting krijgen van het aanzien, dat de winkels t'hans geven. Wc zouden hier wil len vragen, waarom na afloop der winkel week alles weer tot hft ou le gewone doen moet terugkecrcn Is hot dan niet mogelijk door een levendige en opvallende etalagq steeds de aandacht op zijn waar te vesti gen, ook zonder dat hieraan steeds hooge; kosten zijn verbonden? Dit zou ontegenzeglijk een altijdduren de reclame zijn voor den firmant en i-erri een soliede-n naam waarborgen bij 'mr-, gerij en omgeving. De indruk, dien we dus kregen bij hét aanschouwen van de sierlijke etalages was alleszins gunstig. Reeds dadelijk bij de opening was een menigte volks ter. been, om het geëtaleerde in oogenschouw) te nemen. Jammer was het, dat de regen buien de menschen van straat dreven, doch weldra vertoonden zij zich weer, om alles tot heit einde te zien. Tn een koi*te beschrijving willen wé trachten weer te geven, wat de verschil lende firmanten exposeerden. De etalage-wedstrijd was verdeeld iiï drie groepen, n.l. I. manufacturen ert schoenen; II. huishoudelijke en luxe arti kelen; III. voedingsmiddelen, waaronder de coiffeursartikelen zijn ondergebracht, Alphabetisch willen we de verschillende, mededingers vermelden. Allereerst bezochten tvy_ dp etalage van

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1