1 Ltibcto Ciurait". Tweede Blad. Gemengde Berichten. OE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Dinsdag 26 Augustus 1919 BINNENLAND. reqeeringsmaatregelen tegen de duurte. Een medewerker van „De Tijd" lieeft jiet den minister van Landbouw een on derhoud gehad over de iegeerlngsmaatre- gelen tegen de duurte. De duurte als algemeen v e r s c li ij n s e 1. \V;at doet nu de 'Regeering? Zij kan weinig' doen ten. opzichte van producten, welke van huilen at komen. Vóór alles kan dus de Regeering invloed uitoefenen op de producten van eigen bodem, en in het bij zonder op die, welke voor een deel worden geëxporteerd, door aan den export bijzon- gore voorwaarden te verbinden, ten einde ge consumptieprijzen te doen dalen. Als «r eenig artikel mag uitgevoerd worden, dan wordt, 'zoo zeide de Minister, vaak ver- teerdelijk de schijn gewekt, alsof per se ge prijzen hooger worden. De zuivelproducten. In dier voege kan, ging de Minister ?oort, een groote invloed worden geoefend op de prijzen der zuivelfabrieken. De Minister gaat daarmede nog verder door te zorgen, dat de melk dezen winter niet te duur zal worden. Daartoe zal hij den melkboeren goedkoop veevoeder doen ver schaffen, dat door de reeders tegen een zeer matig tarief wordt aangevoerd. Met boter-producenten is een overeen komst getroffen, waarbij dezen op zich nemen niet alleen voldoende melk voor de grooie steden aan te voeren, maar ook voldoende boter-voorraden op te slaan. Wat de kaas betreft, ten opzichte van dit product is nog geen bevredigende re geling getroffen. Er is een groote specula tie in dit product ontstaan, en om deze stop te zetten, is tot nog toe dè uitvoer ge weigerd. Immers, als voor kaas hoogere prijzen kunnen bedongen worden dan voor boter of melk. dan ontstaat er bij de boe ren natuurlijk een neiging om kaas te maken en dientengevolge een schaarschte van melk. Door de weigering van uitvoer jbopen de prijzen der kaas terug. Toch zijn zij nog niet genoeg gedaald en log niet in overeenstemming met de pri.i- ren van melk en boter. Indien aan de jspeculatie geen einde komt, zullen andere maatregelen noodig zijn. Daardoor ont bant echter bet gevaar, liet. bedrijf le ont wrichten en de neiging tot knoeien in de hand te werken. Zoo bijv. het verbod van kaasmaken. Hierdoor zou groote ont wrichting ontstaan in dit zeer nuttig be drijf. De bedoeling der. Regeering is, voor de producten van Nederlandschen bodem een matigen uitvoer toe te staan, ook om de Merilandsche maikten, die we in de toe komst noodig hebben,.niet te verlaten. De Minister wees er in dit verband ook tog op, dat opheffing van dislributiemaat- rcgelen in het algemeen geen stijging van prijzen heeft veroorzaakt; een. sprekend TOorbeeld daarvan leveren de boterprijzen, 3ie na de intrekking dier maatregelen merkelijk zijn gedaald. Het brood. De bloem van het wittebrood wordt tegen kostprijs, het meel van het z.g. bruine brood zeer belangrijk beneden den kost en den prijs verstrekt. Door het vaststellen wn maximale prijzen, heeft de Regeering lOkele dagen geleden ingegrepen, om het prijsverschil van het brood in verschillen de plaatsen op te heffen. Dat prijsverschil was aanmerkelijk groot; bedroeg de prijs ron het wittebrood te Amsterdam 40 cent perK.G., te Rotterdam en Den Haag was |het 4?i/2 cent, te Enschede en Den Helder te Vlaardingen en Dordrecht 36U>. Ij die groote verschillen was het noodig den maximalen prijs van 40 cent vast te stollen. Hiertegen is bij bakkers en arbei dersorganisaties, o. a. in Den Haag, groo te oppositie ontstaan, welke ongemotiveerd fr als men bedenkt, dat te Amsterdam het Wi zeker niet minder en de kosten niet geringer ziin. Vóór 14 Juli, toen de bloem- P'ijs 10 ct. duurder was, was de prijs van kót wittebrood nog 45 cent. hruinbrood is nog altijd, niettegenstaan de de verhooging van den prijs, niet duur der don vóór den oorlog. Dit is een arti kel, waarop de Regeering nog steeds tamelijk veel moet toeleggen. Het is, ver geleken met de andere levensmiddelen, nog vrij laag in prijs. Aardappelen. De minister deelde op onze vraag naar de plannen der Regeering omtrent de aard appelenvoorziening mede, dat hieromtrent een bijzondere regeling zal worden getrof fen. Het voornemen bestaat, om aan coöpe raties en vebruiksvereenigingen van ar beiders en kleine ambtenaren tegen goed- kooper prijzen aardappelen beschikbaar te stéllen. De vlees ch voorziening. Vleesch is inderdaad hoog in prijs, gaf de Minister toe. Elke uitvoer is echter stopgezet. Ook levende dieren worden in zeer geringen getale geëxporteerd, voorna melijk naar, Noord-Frankrijk, hetgeen uit internationale" overwegingen en ook, en wel gróotendeels, uit overwegingen van menschlievendheid wenschelijk wordt ge acht. Daar toch is de veestapel geheel ver woest en.Nederland acht het een plicht dien te herstellen. Die uitvoer bestaat echter alleen in drachtige koeien en kalveren. Slachti ijp vee wordt niet uitgevoerd. Niettemin is het vleesch duur. Dat is in dezen tijd, nu het vee in de weide loopt en er dus geen krachtvoer noodig is. niet'te verwonderen. De boeren hebben geen aan leiding, hun vee tegen lagen prijs te ver- koopen. En daaraan is weinig te doen. Men zal zich herinneren, hoe de kostbare organisatie voor de vleeschvoorziening. vroeger in het leven geroepen, is mislukt en het vleesch heeft doen verdwijnen. Te voorzien is een daling der vléesch- prijzen in het najaar. Dan is er veel slachtrijp vee en wegens het kostbaar stal- voeder hébben de hoeren reden te verkno pen. Ook dan zal een strenge uitvoer-poli- tiek waken tegen opdrijving van prijzen. Tot heden is de uitvoer van slachtafval- len levers, harten, koppen, enz. ge weigerd. Deze vormen een goed voedsel voor tal van minder bemiddelden. De han delaren hébben ze echter opgekocht en in gezouten, in de hoop ze te kunnen uitvoe ren. Het verlof tot. uitvoer is echter niet gegeven en ik ben niet van plan, vervolg de de minister, om'het te doen. Ik hoop echter, die afvallen in worst te doen ver werken, opdat dit artikel meer in het be reik der minder bedeelden kome. De duurte en de midden stand. Eij het ter sprake-brengen van de hooge greenteprijzen werd er op gewezen hoe in artikelen- van sommige bladen eti vooral in iitgezonden stukken de a'gemeene prijs .nij ging voor een niet gering deel aan den middenstand wordt t ingeschreven, die on gemotiveerd hooge prijzen cn groote winst marges zou eischen. Ofschoon zonder twijfel in enkele geval len wel eens te hooge winst gemaakt wordt meen ik dat, in het algemeen gesproken, de tusschenhandel niet zulke groote win sten maakt, antwoordde de Minister hierop Men mag niet vergeten, slat ook voer den middenstand de kosten e.n de lasten veel zwaarder zijn geworden en men kan het dezen niet. ten kwade duiden, wanneer hij ïcdelijk het hem toekomend deel opeischt. Bovendien valt op ie inOTken. dat ve bruiksvereenigingen als „Eigen Hulp" prijzen stellen, die óf lioogcr -- boter b.v. óf zeker niet lager zijn dan in tal \an particuliere winkels. Als de vereeniging „Eigen Hulp die op- altruïstischen grond slag rust; welker bestuurdèren weinig of geen salaris genieten, en die geen onmo gelijk liooge dividenden uitkeert, meent haar prijzen niet lager te kunnen stelhu. dan komt men tot de overtuiging, dat de middenstand niet zoo hooge winsten maakt als wordt beweerd. De kleerenv'oorziening. Een zeer moeilijk vraagstuk is de klee- renvoorziening, omdat de oergrondstoffen katoen en wol van het buitenland moeten worden betrokken, zoodat voor die grondstoffen de wereldprijs geldt. Als kleine afnemer kunnen wij op dien prijs geen invloed uitoefenen. Wel zou, door het stopzetten van den export, kunnen getracht worden, den prijs der fabrieken te doen zakken, maar wijl onze nijverheid een ex port-nijverheid is, zou dit gepaard gaan met* werkloosheid. En dan vielen we weer terug in die werkloosheid, welke thans voor een belangrijk deel is bezworen. Toch worden maatregelen voorbereid, welke tegen een te groote prijsverhooging zullen waken. Maar ook hier kan men door te forsch ingrijpen van overheidswege slechts andere kwalen verwachten, weinig minder dan wellicht de duurte. Bestudeering van hef duur- tevraagstuk. Ten slotte deelde de Minister nog, 'on gevraagd, mede, dat de Regeering voorne mens is een commissie in het leven te roe pen, ten einde het 'duurtevraagstuk te be- s'udeercn. Deze instelling zal echter p'ie**- minst een kapstok worden; de Minister neemt de roodige en nuttige maatregelen, doch stelt het op prijs, zich te doen voor lichten. t Maximumprijzen brood. De Crisis-commissie der Utrechtsche Bakkerij, heeft tot den minister van Landbouw een adres gericht, waarin zij protesteert togen de beschikking van 11 Augustus, waarbij voor een twintigtal ge meenten maximumprijzen worden gesteld voor gebuild water- en melkbrood. Zij ver klaart, dat in de levensmiddelendistribu tie groote stoornis zou ontstaan, wanneer deze broodsoorten niet meer werden gefa briceerd, aangezien een groot deel der bevolking in het bezit is van wittebrood- kajarten, waarop het dus verboden is on- gebuild brood te leveren. Zij heeft beslo ten, melkbrood niet meer <te fabriceeren, daar deze broodsoort voor den gestelden prijs niet is te leveren.. Om de levensmid delendistributie niet nog meer te ont wrichten, is zij overgegaan tot de levering van gebuild waterbrood tegen den gestel den maximumprijs. De Utrechtsche bakkerij acht zich ech ter zeer gekrenkt door 's ministers mede- deeling aan de burgemeesters, waarin o. m. voorkomt: „Uit mij verstrekte mededeelingen toch is mij-gebleken, dat sommige bakkers ver klaard hebben, in staat te zijn, zonder derving van een billijke winst, tegen be langrijk lage ren prijs te verkoopen, dan iir hun gemeente door de gezamenlijke bakkers in die gemeente is overeengeko men. Voorts geldt in sommige gemeenten een wittebroodprijs, welke belangrijk lager is dan die in andere gemeenten onder nage noeg dezelfde voorwaarden hun bedrijf uitoefénen, zoodat moet- worden aangeno men, dat de bakkers in die gemeenten, waar een hoogere prijs geldt, overmatige winst maken, ten koste van de verbruikers Hierdoor heeft zich de meening geves tigd, dat de Utrechtsche bakkerij overma tige winst maakt ten koste van de verbrui kers. Dit is echter onjuist*. De minister heeft steeds geredeneerd: „Bruinbrood moet met zoo weinig mogelijk winst ver kocht worden, omdat deze broodsoort het meest wordt genuttigd door het minst, ka pitaalkrachtige deel der bevolking, terwijl op het wittebrood, zijnde een meer lucra tief voedsel, een normale winst dient ge calculeerd." Uitgaande van deze- zienswijze is bruin- brood te Utrecht verkocht voor 15 ets. per 800 gram 10 pet. korting (verbruiks- premie) is 13i ets. per 800 gram, en witte brood tot 33 ets. per'- 800 gram 10 pet. korting verbruikspremie) is 29.7 ets. per 800 gram. Waar meer dan 90 pet. der Utrechtsche Bakkerij en zeer zeker alle bedrijven van eenige beteekenis, 10 pet. korting geven, deze 10 pet. alzoo niet der bakkerij doch den verbruikers ten goede komt. zal de minister de broodprijzen te L'trecht verge lijkende met die in andere plaatsen, tot de ontdekking komen, dat de broodprij zen ta Utrecht behooren tot de laagste in den lande. Het gevolg is dan ook, dat wittebrood, verkocht wordende tot den maximumprijs zijnde een verlaging van 1 cent per 400 gram, geen winst overlaat, doch verlies gevend is Dientengevolge verzoekt de commissie een onderzoek te doen instellen, of deze gegevens juist zijn, en ingeval dit bewaar heid mocht worden, den gestelden maxi mumprijs voor Utrecht te willen herzien. Vermogensaan wasbê!a3ii rig. Het Verbond van Nederlandsche Fabri kanten vereenigingen heeft gisteren aan den minister van Financiën het volgende tele gram verzonden. „De indiening van het ontwerp wet tot belasting van vermogensaanwas heeft ons allerpijnlijkst verrast. Sinds instelling van dpn Nijverheiüsraad had mogen worden verwacht, dat een ontwerp van zoo klem mende beteekenis voor de bestaansmoge lijkheid van de Nederlandsche nijverheid niet bij de Staten-Generaal ware aan hangig gemaakt dan na overleg met den Nijverlieidsraad. Met innig leedwezen con- stateeren wij, dat uwe excellentie dit over leg heeft vermeden, aldus de nijverheid dwingend, dit voor haar onaannemelijke ontwerp openlijk met alle haar ten dienste staande middelen te bestrijden, opdat deze, steeds belangrijker wordende tak van het Nederlandsche bedrijfsleven niet van baar levenssappen worde beroofd.: Geon vacatiegeld. Bij K. B. is met ingang van 20 .Tuli be paald, dat aan bezoldigde burgerlijke en militaire landsdienaren geen vacatiegeld wordt toegekend, behoudens uitzonderin gen op voordracht van den betrokken mi nister cn met medewerking van den mi nister van Financiën. Het vorenstaande is niet van toepassing ten aanzien van commissiën die reeds wa ren ingesteld vóór 20 Juli. Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen. De Centrale Raadsvergadering heeft plaats op 29 Augustus a.s. des avonds te 8 uur precies en 30 Augustus a.s. des voor middags te 10 uur precies, te 's Hertogen bosch in ,,De Katholieke Kring". TROELSTRA EN DE REVOLUTIE. Dat rar. P. J. Troelstra nog altijd mot zijn beruchte plannen omloopt, is weer gisteren gebleken bij de viering van het 25-jang bestaan der S.D.A.P. Daar zeide hij o.m.: „Het is de bourgeoisie niet gelukt ons er onder te houden. Den jongeren wensch ik te vragen: Zijt gij bezield met dat gevoel van totale toewijding voor die heerlijke, groote zaak, waarvan wij hier een klein stukje uitmaken? Als deze vraag bevesti gend is beantwoord,, eerst dan kunnen we spreken over revolutie (dondeirend applaus) Den feestredenaar is te kennen gegeven, dat liet gevoel van totale toewijding niet ontbreekt- en mr. Troelstra kan dus voort gaan te spreken over revolutie. Men blijve hem met het scherpe wan trouwen, dat hij verdient, .op de vingers zien. „Tijd". Vriendelijk debat. Onderstaand debat is niet gehouden in een of andere platte lands gemeentsraads-vergadering, die als publieke vermakelijkheid geldt, omdat de vroede vaders elkander zoo uitschelden, maar volgens het „Utr. Dbld.", in den ge meenteraad van Utrecht. Aan de orde zijn de salarissen van het gemeentepersoneel. Als de heer Jelles (S.D.A.P.) repliceert, applaudisseert men op de publieke tribune. De burgemeester: Wanneer men zich op de tribune niet van teekenen van instem ming onthoudt, zal ik genoodzaakt zijn haar te doen ontruimen. Als de heer v. d. Broek 't woord krijgt voor repliek, hoort men van de publieke tribune: Hals, houd toch je mond. Terwijl de heer v. d. Broek aan het woord is en aan de sociaal-democraten verwijt, dat zij. politieke munt uit dit de bat willen slaan, interrumpeert de heer De Weerd: Je bent een gemeene kerel, je bent een vieze vent. De heer Jelles maakt bij d° beantwoor ding van een der sprekers, die het voor stel der soc.-democraten heeft bestreden, de opmerking, dat het infaam is zulke din gen te zeggen. De voorzitter meent tegen .dergelijke uit drukkingen met nadruk te moeten protes teeren. Hij acht 't niet te pas te komen, dat Raadsleden dergelijke woorden bezi gen en hoopt dat men bij de voortzetting van dit debat de vormen van fatsoen je gens elkander zal willen in acht nemen. Als de heer Jelles even later van repliek dient op het door den heer Van Bolhuis gesprokene, die in twijfel trok of wel in alle gezinnen van arbeiders zoo'n groote nood werd geleden, zegt hij: Geen groote nood? Ik geef 't den lieer Van Bolhuis te doen van een loon van f 20 te moeten rondkomen in de week. Ik denk zoo, dat als de heer Van Bolhuis Zaterdagavonds bij z'n vrouw thuiskwam met f 20, hij 's Maandags al niet meer te vreten zou hebben. De heer Ten Berge: Van fatsoen gespro ken, bij dit debat. De heer Jelles: Ik zeg de dingen maar net zoo, als ik ze meen. Ik heb niet zoo'n fatsoenlijke opvoeding genoten als de heer Ten Berge, ik kom maar. uit een gewoon proletariërsgezin. De heer Ten Berge: Wat volstrekt niet uitsluit, dat men zich toch fatsoenlijk kan uitdrukken. De heer De Weerd vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Hij heeft straks aan het adres van den heer v.d. Broek ge zegd, dat deze een vieze vent was... De voorziter: Dat u dit. gezegd heeft, is mij ontgaan, anders had ik onmiridelijk er op attent gemaakt, dat ik dergelijke qualificalics niet kan toelaten. De heer De Weert vervolgt. Hij heeft dab gezegd, omdat hij zich door den heer v. d- Broek in zijn politiek zag aangetast. Heb was toch de heer v. d. Broek, die hem ver weet, uit debat politieke munt te willen slaan. En door die verdachtmaking gevoel de spreker zich beleedigd. Dergelijke din gen mag men niet van elkander zeggen; als iemand hier eeri voorstel indient, dan doet hij dat naar zijn beste weten en zeker doet hij dat, als er nooden te lenigen val len als in dat geval. Dan moet men nieb spreken van politieke munt te willen slaan De lieer v. d. Broek: Dat heb ik niet ge-» zegd. De heer De Weerd: Dat heb je wel ge- .zegd Daarin schuilt jouw gemeenheid. De heer v. d. Broek: Zoo heb ik het niet» gezegd. De heer, De Weerd: Dat heb jij wel ge daan. De voorzitter: Wanneer iemand zich door een Raadslid beleedigd acht, dan geeft hem dat nog geen recht dat Raadslid nu eveneens te gaan beleedïgen. De heer De Weerd: Ik acht die woorden van den heer Van den Broek een zóó groote beleediging, dat ik hem die met een nog grootere beleediging terugbetalen zal. De heer Van den Broek: Als men meent uit mijn woorden verstaan te hebben, dat ik bedoelde: politieke munt slaan uit dit debat, dan neem ik die woorden terug, want zóó bedoelde ik het toch niet. Ik be doelde te zeggen: dat de soc.-demoeraten hier makkelijk konden spreken tot de tri bune en daar politieke munt uit slaan. De heer Jelles: Maar ook dat ls niet an ders dan een beleediging. De heer v. d. Broek: Nu, zóó meen ik het toch, of men het als een beleediging opvat of niet. Diefstal van diamanten Eenigen tijd geleden raakte ec-n Oostenrijker, Spira ge- lieeten te Amsterdam een bedrag van on geveer f20,000 aan diamanten kwijt. Do bezoekers van de Beurs voor den Diamant handel werden door middel van een aan plakbiljet op de hoogte gebracht, maar niemand meldde z^ch met de diamanten aan. Toen Spira zich een paar dagen later in' Antwerpen bevond, werden hem daar zijn eigen diamanten te koop aangeboden. Een onderzoek dat werd ingesteld, bracht aan het licht, dat de diamanten het eerst door een paar andere Oostenrijkers te koop wa ren aangeboden aan den houder van eert vleeschwinkel in de Weespersfcraat, die ze weer verkocht aan zijn schoonzoon. Intusschen hebben de diverse koopers den Oostenrijker den koopprijs vergoed. 170,000 eieren in beslag genomen. De Centrale distributiedienst voor de politie te Rotterdam, heeft bij verschillende han delaars 170,000 kipeieren- in beslag geno men, die in strijd met de voorschriften waren ingekalkt. Poging tot inbraak. De hoofdgebou wen van de E.L.T.A. worden bewaakt door den Koperen Nachtwacht, welke diénst verschillende alarmtoestellen aangebracht heeft. Zaterdagavond liep een der toestel len af en bleek, dat iemand trachtte in te breken in het hoofdgebouw. Hij werd door de nachtwakers gegrepen, en aan do poli tie overgeleverd. Een Goudsche winkelweek. De plan nen voor het houden van een winkel week: hebben een vasten vorm aangenomen. Als datum is bepaald de week van 29 Septem ber fot 4 October. Uit de Goudsche Win keliers1vereeniging, de vereenigmg „Gouda Vooruit" en De Hanze,, is een comité van uitvoering benoemd, van welk comité do burgemeester eere-voorzitter is. De Jury leden zullen komen van buiten de stad. Het is niet de bedoeling aan de winkelweek bijzondere feestelijkheden te verbinden. Tegen een fcoom gereden. Zaterdag avond reed een motorwielrijder in volte vaart tegen een boom aan den rijksweg nabij Ophovcn. Hij werd in het zoogenaam de Fransche klooster binnengebracht. Zijn toestand is bevredigend. e Door den tram overreden. De 8-jarige L. Mullens wonende in de Breedestraat te Rotterdam is Zaterdagavond in de Kip-* straat door een tram overreden en gedood. Meeldauw. In de eikenbosschen te Rijssen vooral in het jonge hout, komh veel meeldauw» voor Ook dé later erwten en capucijners hebben van deze ziekte te lijden. a FEUILLETON. hef' JC) Ik ga dit meisje voor dezen nacht ver jagen in de schuur van „De rijzende zon". *ói Loup-le-Flamant. Ik ken dén stalknecht. ®ót een paar geldstukken zullen we hem *ót het zwijgen opleggen. Morgen zullen wanneer we dat uitstapje naar de ka- jbedpaal hebben gemaakt, onze gevangene inbrengen, waar je wil en kun je er Mar welgevallen over beschikkenAan °ns de schatten, aan u het meisje.. Collinet beet zich op de lippen. Hij had gewenscht, dat Huguenetle met- n aan hem zou worden overgelaten, &nt als hij eenmaal meester van de ge- •jjngene was, had hij zich van Loup-le- amant willen ontslaan vóór de expeditie jar de kathedraal. Maar hij zweeg, om ven argwaan bij zijn makker op te wek- L Ga Je gang, zei hij eenvoudig tegen P-'e-Flamant en ging heen. Deze legde laii ntte..neer °P het stro° in Hen stal n'mr "ij-"' riizenHe zon". Daarna ging hij iri<M-i7 -PPocrate Codex en de andere sa- pnzweerders en vertelde hun de onver- te bevrijding van den baljuw. Toen de Bourgondiërs uit elkaar waren gegaan, ging hij, zooals wij reeds gezien hebben, naar Simon Bisefer en^stelde hem op de hoogte van den loop der zaken. Goed, goed, mompelde deze. Morgen moet je 't andere meisje ontvoe ren, maar dat zal misschien moeilijker gaan. Wees op je hoede mijn jongen. Ik ben niet erg gesteld op dien 'Collinet Col- lerne en je hebt goed gedaan de gevan gene niet aan hem over te geven, voordat hij zijn beloften vervuld heeft. Ik vrees, dat hij ons de een of andere poets zal bakken. In elk geval zal ik jullie in de volgende dagen geen van beiden uit 't oog verliezen. Ik zal je waarschuwen en als 't noodig is zal ik zelf handelend optreden. Bah! ik geloof, dat Collinet 't. meent. Je hadt hem vanavond eens moeten zien. Voor 't overige ben ik geen vrouw en ik heb een stevige vuist. Die had Barlholdo ook? Wij hebben met z'n tweeën misschien meer kans dan hij alleen. Hierna gingen de twee kameraden van elkaar. Simon Brisefer trok opnieuw zijn ver momming van stalknecht aan, terwijl Loup-le-Flamant naar Collinet Collerne ging, die op hem wachtte om de laatste maatregelen te nemen voor tiet werk van den anderen dag.: HOOFDSTUK VI. 's Morgens om zes uur, toen de klokken vroolijk het Angelus klingelden, opende Ploton de deuren van de kathedraal. De priester maakte zich gereed om de H. Mis op te dragen; de kaarsen brandden reeds op de hooge kandelaars. De koster richtte zijn schreden naar de werkplaats van Alain. De jonge man sliep nog steeds. Ploton klopte den slapende op den schouder. Hé, jonge man, zei hij, 't is tijd om wakker te worden, hoor! Alain deed verbaasd de oogen open, niet wetend waar hij was. Maar weldra schoot hem alles weer te binnen. Hij slaakte een diepen zucht van treurigheid en ontmoediging. Hij wierp een langen, angstigen blik op zijn. Madonna. Heilige Maagd, help mij! En toen hij zag dat de koster hem ^ot medelijden beschouwde, reikte hij dezen de hand. die de grijsaard innig drukte. Mijn zoon, sprak hij, je zult zien, dat alles nog in orde komt. Houd maar moed! Vóór de stad te verlaten, Wilde Alain Nicole Auclerc spreken, en daartoe begaf hij zich naar de woning van den kanunnik. De oude priester ging juist op weg naar de kerk, om do H. Mis te hooren; hij werd staande gehouden door Alain. Eerwaarde, ga even mee, ik moet u en uw nicht iets zeggen. De priester gehoorzaamde, verwonderd over dit vroege bezoek en het bleeke gelaat van Alain. Jeanne stond juist gereed om met een gebedenboek in de hand haar oom te volgen. Alain begon: Men zal u, eerwaarde, en u, mejuf frouw, vandaag vertellen, dat ik een mis dadiger en een lafaard ben. Gelooft het niet, wat ik u bidden mag! Mejuffrouw Huguenette is op dit oogenblik misschien in gevangenschap of dood...... De ontroering deed de stern van Alain beven. De priester en zijn nicht uitten een kreet van 'schrik. In de verwarring, die op de ontvoering van Huguenette gevolgd was, had Pierre Sedoime heelmaal vergeten Nicole Auclerc, zijn ouden vriend, te onderrichten omtrent liet ongeluk, dat hem getroffen had. Alain hernam: Men zal u vertellen, dat ik de bedrij ver ben van die schaking. Ik, die. mijn le ven zou geven voor Huguenette! Bij Jezus Christus zweer ik u, dat ik "er onschuldig aan ben! En nu ga ik heen,'ik ga weg om Avy terug te 'vinden, mejuffrouw, zes hij, zich tot Jeanne richtend. Ik zal u inch Gods hulp mijn broeder terugbrengen! An deren zullen voor Huguenette zorgen. Wat- mij betreft, men heeft mij verboden over haar te waken! En toch, dat zweer ik u nogmaals, ik ben onschuldig! Voordat men hem uitlegging van zijn woorden had kunnen vragen, was hij at vertrokken. De kanunnik en Jèanne Auclerc haastten zich naar de woning van Pierre Sedanne.. Zij troffen den beeldhouwer aan, zijn tra nen kon hij niet weerhouden en snikkend) vertelde hij hun de tragische gebeurtenis sen van dien nacht. Aarzelend kwam de naam va.n Alain over zijn lippen. Maar Alain is niet schuldig!" riep de kanunnik uit. Was dat maar waar, hernam de. beeldhouwer zuchtend. En Michel? vroeg Nicole Auclerc. Hij is op onderzoek uit, antwoordde meester Pierre. Hij is Mgr. Léguïsé en den baljuw gaan waarschuwen. Maar nog heel wat meer zorgen houden hem op het oogenblik bezig. Na zijn vriend zoo goed mogelijk getroost) te hebben, ging de priester met zijn nicht naar de kathedraal.: {Wordt vervolgd.',

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3