m BUITENLAND. Brandstoffen-Commissie, district Leiden. pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fcestd. ipe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, •nor Leiden 17 ct. p. weck, f2.25 p. kwaitaa!; bij \,p agenten 18 ct. p. wev.k, f2.40 p. kwartaal. Franco posf f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- {Jlad is v00r Abonné's verkrijgbaar tegen betaling ran 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ummersö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1319. Bureau STEENSCHUUR IS - LEIDEN. Intcrc. Telefoon 935. No. 2995 Postbus It. De Advertentieprijs bedraagt 17'/o cent per regrl voor Handeisadvertenlicn; Zaterdags 25 cent per regel, 22Vj cent per regei voor gewone advertenliën; Zater dag.? 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingeu wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen werrdoa aangeboden of gedaagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden pit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het geïllu streerd Zondagsblad. De duurte. Wij hebben gisteren drie factoren ge noemd, welke de duurte vet oorzaken. De meest voor de hand liggende is de verltooging van loonen, gepaard gaande met een verkorting van den arbeidstijd. Nu is bet al zet men alle ethische be schouwingen, alle sociale en godsdienstige herwegingen opzijde een dwaasheid, jich te keeren tegen een aanmerkelijke ver booging van de arbeidsloonen en een aan merkelijke verkorting van den arbeidsduur t is een dwaasheid, omdat het is een onontkoombare eisch des tijds, die als 't ware met niet te ontwijken dwang wordt 'opgedrongen. Maar 't zou minstens even d waas njn om die arbeidsloonen maar steeds te blijven verhoogen dwaas en noodlottig óok voor de loontrekkende» zelf. En in dit Terband verwijzen wij naar een citaat uit een artikel-reeks inHet Volk", in de rubriek ,,Uit de Pers". Een tweede oorzaak van de duurte is het groote wereld-tekort, het tekort in de productie. >En daarom moet de productie worden bmhoog gevoerd! Wanneer weer het aan bod zal kunnen beantwoorden aan de vraag, dan is een daling in de prijzen, ons in ziens, absoluut zeker. En daarom zijn sta- i, die den arbeider niet als 't ware itorden opgedrongen, nu misdadig, terwijl zij anders misschien niet ongeoor loofd zouden zijn. Dit beginnen, geluk- bg. ook zelfs verscheidene sodalis- che voormannen in alle landen in Ie zien! Ten slotte is een oorzaak van de duurte i „oorlogswinstmakerij", de te hooge ïinst. Nu vergist zich o. i. degene, die int, dat in de kringerr van den ra i d- lenstand over het. algemeen een te winst wordt gemaakt. Dat euvel ichijnt meer te schuilen, zooals wij giste- zciden, bij de bronnen der productie Ongemotiveerd en onre. chtvaar- ig zou het zijn om nu rnaar iede- in groot-industrieel en groot-handelaar Mr een woekerwinst-maker aan te zien!) Deze laatste factor' van de duurte de hooge winst hoe is deze uit het oeco- omisch proces te verdrijven? Een vraag, die gemakkelijker gesteld, beantwoord kan worden Intusschen is ook onze regeering in deze dief en diligent. En, waar de Minister Landbouw zich van een deskundige raimissie inzake het duurte-vraagstuk wil il® voorlichten, zal ook"~deze zijde van de. kwestie ongetwijfeld belicht vvor- Uit onze slechts vluchtige beschöuwiag de duurte waarvan wij natuurlijt: «nszins pretendeeren, dat zij diep in liet liagstuk is ingedrongen volgt o. i. iveeerlei: Eerstens, dat de loonen, hoewel zij moe- jn zijn in de lijn van den tijd, dus veel wger dan voor den oorlog, niet zoo hoog logen noch kunnen worden opge ld, dat zij volkomen zouden, beant- 'oorden aan de momenleele duurte, om- deze duurte ten deele als voorbijgaand "worden beschouwd (Wij zeggen: v o 1- len zouden beantwoorden.) hveedens, dat de overheid, waar en »rzoover zij kan. door allerlei noodmaat- financieel moet steunen degenen, "frinkomen niet in staat is ook maar nog %n lijd jle bijzondere, m. a. w. de wrbijgaande duurte te dragen. Deze l(|gen niet worden aangewezën op Meeling", maar aan hen moet ook op nigèrlei wijze de mogelijkheid en het *cht worden verschaft een behoorlijk, raenschwaardig bestaan te hebben. tegen het bolsjewisme in rusland. tta overwinningen van Denikin. Roe- joièrs en Poierr op het oorlogspad. - 't-Rusland en het Oostzeegebied. Een '"wo aanval op Petersburg? Welke rol Hand en Finland daarbij spelen. De 'gelsche vloot in de Oostzee. Een tegen-regeering in Noordwest Rus- w, OVERZICHT. jfet is niet recht duidelijk, wat er op oogenblik in Europeesch Rusland ge- «t. Met .eenige zekerheid weten we al- n' dat generaal Denjikin in het Zuiden ^onfortuinlijk tegen de bolsjéwiki ópe- en dat er bij de Roemeniërs een nei- bestaat om te maken, dat zij er weer nu er wat te halen is. Maar ver- y f,e 1-i-ng, die óm bolsjewistisch and getrokken is, zich in vage wolkon e Polen komen telkens met overwin- Wwnchten aan, doch het zou een gezette studie vereischen om te we- e komen, of hun front zich in de lnfj> van Moskou dan wel van War- beweegt. En wat de Oostzeelanden oogenblik doen, is nog minder klaar, tenders, die tot voor ecnigen tijd te- 6 bolsjéwiki vochten, hebben zich tot ereenkornst met de bolsjewistische ing laten verleiden, toen zij meen- e ,moeten veronderstellen, dat de Ge- iik„en ^en als een werktuig wilderi ge- Daarmede kreeg het opmarsch- -gen Petersburg een heelen klap. fgegeven werd het blijkbaar niet. De Britsche generaal Marsh wees er den Wit-Russen op, dat zonder hulp der Est- landers Petersburg nimmer kon worden genomen en hij raadde hun aan, den Est- landera in het gevlei te komen door de be lofte, hun onafhankelijkheid te zullen er kennen. Aldus geschiedde en vermoedelijk is daarop de gemeenschappelijke aanval te gen Petersburg begonnen. Ook Finland wordt nog bewerkt om tegen de bolsjéwiki op ie trekken. Opmerkelijk is, dat de Britsche vloot en de Britsche vliegdienst ter zee medewerken bij de volvoering van dit plan door een aanval op Kroonstad, niettegenstaande onlangs door Waller Lang in het Engel- sche Lagerhuis is gezegd, dat de Britsche oorlogsschepen slechts in de Oostzee warén om niet uitgelokte overvallen van de bols jéwiki op de Oostzeelanden en Finland te voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat men in verschil lende kringen in Rusland weinig gesticht is over deze actie, kort nadat het ministerie door de publieke opinie genoodzaakt is te beloven, dat de Britsche troepen uit Rus land zouden worden teruggetrokken. En terwijl de eerste minister hel gevaar van een staatsbankroet openlijk durft afschil deren en op algemeene bezuiniging aan dringt, blijkt Engeland nog 100 millioen pond per jaar (op een begrooting van 1600 millioen) voor Rusland uit te geven. Maar met dit alles is hel nieuws oVer Rusland nog niet uitgeput. Er schijnt in Noordwest-Rusland een nieuwe regeering gevormd, waarvan Lianossof of Liassonof minister-president en generaal Joedenitsj minister van oorlog is. DuitscMand. Het Beiersche ministerie van Oorlog opgeheven. Op 26 Augustus zal het Beiersche mi nisterie van Oorlog worden opgeheven. Bij die gelegenheid zullen zich president Ebert en de rijksminister van verdediging Noske naar München begeven. Politieke sluipmoord. Tegelijkertijd rnet de berichten over nieu we Spartacistische ondernemingen in een reeks vap Duitsche steden, wordt gemeld, dat te Berlijn .een organisatie voor politie leen-sluipmoord beslaat. Alle personen, die verdacht worden, dat zij de bewegingen der Sparlacisten nagaan, zouden door deze organisatie vermoord of op andere wijze uit den weg geruimd worden. Beëediging van Ebert. Gisterenmiddag te vijf uur heeft in de Nationale Vergadering de plechtige eeds aflegging plaats gehad van rijkspresident Ebert voor Fehrenbach, den president der Nationale Vergadering in de voor dat doel feestelijk versierde vergaderzaal. Voor het Nationale Theater was een eere-compagnie van Tiet korps landjagers opgesteld. De feestelijke zitting was tegelijkertijd de af- scheidszitting te Weimar. Na de plechtig heid der eedsaflegging verzamelden zich de afgevaardigden, de Ministers en de toehoorders op het balkon van het Natio nale Theater. Te midden van het presidium der Nationale Vergadering trad de rijks- president aan de balustrade van het bal kon en hield een toespraak tot de op het plein voor den schouwburg staande volks menigte, waarin hij o. a. zcide: De grondwet is in werking getreden. Ik heb als eerste heden in handen van den president der Nationale Vergadering den eed op haar afgelegd. Ik zal dezen dag en zijn beteekenis nooit vergeten, maar ook gij zult u dit uur blijven herinneren. Voor 't eerst nam het volk zichzelf in plicht en eer den eed af. Geen opdracht door een onver antwoordelijk persoon, geen beroepvan boven af werd door mijn eed op dc grond wet bekrachtigd. Maar in de banden van den eersten man der volksvertegenwoordi ging beloofde ik trouw in het ambt, dat mij deze volksvertegenwoordiging toever trouwt. Een volk met gelijke rechten in hoofd en leden. Dit is het, wat de dag van heden aan alle Duitschers zal verkondigen. Voor *ms staat het eereteeken van Weimar, het dubbel monument der twee Weimarsche grooten. Voor ons, die den droom van vele tientallen jaren der Duitsche democratie mogen verwezenlijken, voegt zich bij deze twee doorluchtige hoofden een derde, het hoofd van Ludwig Uhland van hem, dert onsterfelijken redenaar der Paulskerk van Frankfort, stamden de mannelijke on verschrokken verzen van het goede oude recht, voor welks herstel hij streed tegen willekeur en reclitsschending. Hongarije. Jozef gaat heen. Het nieuwe kabinet. Het is nu zeker, dat aartshertog Joseph heen zal gaan. Hij heeft begrepen, dat de sociaal-democraten geen deel willen uitma ken van het^kabinet, zoolang hij regent blijft. Bovendien eischt de Entente, dat men hét den sociaal-democraten mogelijk zal maken om deel van de regecring uit te maken. De regeering van Szegedin heeft zich ook tegen den aartshertog uitge sproken vanwege het bondgenootschap, dat zij met de Servische regecring heeft ge sloten. Men wilde destijds de raden-regee ring ten val brengen en daarna een eco nomisch verbond met de Zuid-Siaven sluiten. De beste kansen zijn thans voor een ka- binet-Lovasszy, met de sociaal-democraten Garami, Peidl en Prager. De sociaalde mocraten vragen echter nog waarborgen voor een democratisch plaats vinden der verkiezingen. Voor het geval dat de so ciaal-democraten de portefeuilles aan vaarden, zouden minister-president Frie- drich en generaal Schnetzler, de minister van Oorlog, aftreden. Perzië. De Sjah naar Europa. Uit Konstantinopel meldt het Ned. Tel. Ag. dat de Sjah van Perzië Ahmed Kadjar wordt vergezeld door prins Nossrat-ed- Daoeleh, minister van Justitie, Chehab-ed- Daoeleh, directeur van het protocol, en eenige hoofdofficieren. BINNENLAND. LIMBURG WAAKT! Limburg wenscht geen annexatie! Dit is do kreet, die niet alleen in Limburg, maar in geheel Nederland is opgegaan, en dank aan Neerlands groote politieke mannen zal Limburg voor Nederland wel behouden blijven. Het Katholieke Limburg wenscht echter meer, het wenscht ook behouden te blijven voor het Katholieke geloof. Alle middelen worden dan "ook ter hand geno men, om dat heerlijke doel te verwezenlij ken. Een van de vele middelen is voorze ker, gelijk de ondervinding leert, het op richten van R. K. Volksbibliotheken. In onze dagen wordt nu eenmaal veel gelezen, ook in ons Rectoraat onder de mijnwerkers van Staatsmijn Emma ondervindt men dat. De slechte pers doet veel om haar lectuur te verspreiden, daar moeten wij, Katholie ken. tegenoverstaan, en daarvoor is ook bij ons noodig een R. K, Volksbibliotheek. Onze afdeeling der Derde Orde heeft dan ook het x>lan opgevat om reeds met October een Katholieke Volksbibliotheek te openen. Een mooi, maar moeilijk werk! Om dat werk tot stand te brengen, roept zij dan ook de hulp in van hare Katholieke geloofs- genooten, en in het bijzonder van hare broeders en zusters in St. Franciscus. Wanneer deze haar zouden willen helpen, door het zenden van goede lectuur op al lerlei gebied, of door een geldelijke bijdra ge, dan zou zij reeds met October in staat zijn haar R K. Volksbibliotheek te openen. Zij die bereid zijn om te helpen, door het schenken van bóekén, illustration, enz. enz. of geldelijke middelen, gelieven dit op te zenden aan Paler FORTUNATUS DELGIJER, Mind, Conv. Staatsmijn Emma Hoensbroek (L.) Boter. De Minister van Landbouw heeft be paald: a. dat van de boter, waarvoor certi ficaat van uitvoer is afgegeven, alsnog kan worden uitgevoerd 10Q_pct. der niet uitge voerde hoeveelheden; b. dat het uitvoerper- centage van de productie van gecontroleer de holer over de week 10 Augustus tot 16 Augustus voorloopig vvordt vastgesteld op nul. Geen melkdistributie. Gisteren vermeldden we een bericht uit de ,.N. R. Ct.", waarin gezegd werd, dat de kans zeer groot is, dat gedurende de wintermaanden de melk weer onder de distributie zal komen. Bij informatie is de ,,Msbd." thans ge bleken, dat aan het Departement van Land bouw geen plannon bestaan, om voor den a.s. winter wederom een melkdistributie in te voeren. Appelen en peren. De Minister van Landbouw heeft, met betrekking tot de beschikking dat fruit al leen dan voor uitvoer in aanmerking kan komen, indien het is geveild op een bij het Rijkskantoor voor groenten en fruit inge schreven veiling, bepaald, dat onder het in deze beschikking bedoelde fruit tot nadere aankondiging alleen zullen worden ver staan appelen en peren. Hout. De Duitsche houtuilvoer naar Neder land, Luxemburg en Elzas-Lotharingen zal, evenals die naar Zweden, gerantsoe neerd worden. De vakbonden van den houthandel en het groote houtbedrijf zijn op het oogenblik bezig de basis voor een conlingentverdceling naar Nederland, Luxemburg en Elzas-Lotharingcn te ont werpen,. Onze kolenvoorziening. Op vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Van Rappard, omtrent de vooruit zichten van onze kolenvoorziening heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geantwoord: In aanmerking genomen de zeer ongun stige kolenpositie, waarin de meeste Euro- peesche landen verkeeren, kunnen de voor uitzichten van onze kolenvoorziening niet onbevredigend worden genoemd: de aan voeren van de laatste maanden hebben tot eenige voorraadvorming in staat gesteld, terwijl thans de aanvoer nog in bevredi gende mate plaats vindt Gelijk echter reeds eenige malen is gepubliceerd zijn niet al leen- de vooruitzichten niet van dien aard, dat volop kolen beschikbaar zullen zijn, doch zou de toestand zelfs onbevredigend worden, indien onverhoopt dc Duitsche ko len niet zouden geleverd worden. Met turf en bruinkolen als aanvulling zal echter dan naar de meening van ondcrgetcekende de brandstoffenvoorziening een redelijk verloop hebben. Bij de Rijkskolendistrïbutie komen her haaldelijk offerten in voor kolenlevcring, die bijna zonder uitzondering vrijblijvend worden gedaan. Welke firma in de boven gestelde vraag bedoeld .is, is aan onderge tekende niet bekend. Of die kolen op aan nemelijke voorwaarden aan dé Rijkskolen- distribulie zijn aangeboden, geweigerd en per slot naar Zwitserland zijn gegaan, kan De Directeur van hel Brandsloffenbureau maakt bekend, dat met ingang van heden •worden geldig verklaard de hierna te noemen 'bons en dat op rle kaarten genoemde handelaar gemachtigd is op de gewone en nader op de kaarten omschreven wijze, de navolgende aflevering te doen: MINIMUM-RAN TSOEN KAART. (voor alle ingezetenen) bp bon A rood B rood (11a en ll'b) 1 eenheid anthraciet 1 (la etn lt>) 2 (2a en 2b) 3 (3a en 3b) 4 (4a en 4b) 5 (5a en 5b) 6 (6a en 6b) 7 (7a en 7b) 8 (8a en 8b) 9 (9a en 9b) 10 (10a en 10b) gascokes dat de beschikbaarstelling van alle eenheden op het minimum-rantsoen gesohiedt tot nader order, waardoor de geldigverklaring van de bor.s 1—10 bij nadere beschik king steeds kan worden ingetrokken, dal op een hooger genummerde bon slechts brandstoffen mogen worden betrokken, wanneer op de lager genummerde bon de beschikbaar gestelde brandstof is afgeno. men, zoodat b.v. op bon 2 slechts brandstoffen mogen worden afgeleverd, indien op bon 1 brandstof is gekocht, dat bon Arood Brood 11 (11a en 11b) van de mininmm-rantsoenkaart uitsluitend geldig is tot uiterlijk 30 September a.s. en dat derhalve op deze bon, ongezien of op lager genummerde bons brandstof wordt afgenomen door den handel kan worden afgeleverd, dat heEtleUingcT) uMsfuilcml mogen geschiedern op (d«e hij de bramlstoffenkaartcn verstrekte hcstiélbiljetten, weilke ook bij afhaPLng in het bezit d'er afhalers mooien zijn -en dooir den fciandeiaaj moeten worden voorzien van dlch datuim vajn afhaling., dat de maximum-prijzen zijn: afgehaald 1 oenihieid (1 H.L.) antlvnaciöt f 3.55 1 (1 H.L.) eierkolen f 2.95 1 (2 H.L.) gascoko3 f 4. alles, mét inachtneming van de verhoogurgetn voor tmeenten op de nrax'ïmum-prijislijst aangegeven. tlvuisbezoipgd f3.65 f3.05 f4.20 verschillende buitenge- Leiden, 23 Juli 1919. De Directeur v.n. KRAMER. dus niet met zekerheid worden gezegd. Het behoeft echter geen betoog, dat een doelbe wuste aankooppolitiek van Amcrikaansche kolen niet kan bestaan in het afwachten en accepteeren van offerten, welker uitvoe ring blijkens opgedane ervaring geenszins vaststaat, doch dat, rekening houdende met behoefte en prijs, aangekocht moet worden op zoodanige wijze, dat de grootste kans op uitvoering van de aankoopen bestaat. Ondcrgetcekende stelt er prijs op, in dit verband nogmaals mede te doelen, dat thans van de Nederlandsche schcopsruimte een zoodanig gedeelte is bestemd voor den aanvoer van Amcrikaansche kolen, dat maandelijks 50,000 ton kunnen worden aan gebracht. Daarenboven zijn niet onbelangrijke hoeveelheden Amerikaansche kolen ge kocht die rnet vreemde tonnage zullen wor den aangevoerd. Dc op deze wijze hierheen gebrachte kolen zijn echter zeer kostbaa- in verband met de voor vreemde tonnage geldende vrachten. De hooge prijzen maakt het geraden voorzichtigheid te betrachten bij het doen van aankoopen, daar aanvoer van zeer groote hoeveelheden Amerikaan sche kolen met vreemde schepen een aan zienlijke verhooging van de kolenprijzén ten gevolge zou moeten hebben. Dat ver dere verhooging van de in ons land toch reeds hooge steenkolenprijzen voor de in dustrie en het geheele economische leven van Nederland zeer ongcwenscht zou zijn, zal niet nader behoeven te worden uiteen gezet. Hieronder volgt een overzicht van de aanvoeren van huilenlandsche kolen, ge splitst naar de landen van herkomst sedert 1 April j.l. in aanmerking nemende, dat in het tijdvak van 12 maanden, eindigende 1 April j.l. nog geen millioen ton kolen is geïmporteerd, blijkt hieruit reeds de verbe terde positie. Aanvoer uit Amerika 1 April 1919 t/m 16 Aug. 1919: a. met Nederlandsche schepen ca. 111,000 ton b. met vreemde schepen ca. 56,000 ton; België ca. 1.197,000 ton, Duitschland ca. 233.000 ton; Engeland ca. 178,000 ton, totaal 2,275,000 ton. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat op grond van de gedane aankoopen in Augustus en September ruim 200,000 ton Amerikaansche kolen, met vreemde scheepsruirnle aan te voeren moeten wor den geleverd. Het is evenwel niet zeker, dat deze geheele hoeveelheid door de verkoo- pers zal kunnen worden afgeleverd, in verband met de scheepsruirnte. Nederlanders in Rusland gevangen genomen. Blijkens bij het departement van Buiten- landscho Zaken ingekomen bericht zijn op 2 Juni 1.1. en volgende dagen de Neder landers Schim van der Loeff, De Graan, Jan Hoek, Cohen Sluant, Carel Cool, Kamp, Cornelis Brink en Bloes, te zamen met een aantal andere, nog te Pctrograd gebleven vreemdelingen, met name diegenen, die belast waren met dc bewaring van de ar chieven der huilenlandsche gezantschap pen, gevangen genomen. Tegelijkertijd werd bij hen huiszoeking gedaan, waar bij, nevens de archieven en geldswaardige papieren, ook de inboedels grootendecls werden in beslag genomen en weggehaald. Naar Moskou overgebracht, zijn de ge vangenen daar in een concentratiekamp geplaatst, waar zij volgens djj laatste be richten door de zorgen van het Deensche Roode Kruis van levensmiddelen werden voorzien. Duurtebijslag voor Indische ambtenaren met verlof. Bij Kon. besluit zijn bepalingen vastge steld omtrent den duurtebijslag aan Oost- Indische burgerlijke amberiaren, die onder het genot van veriofsbezoldiging. non-acli- vibMtsbezoldiging of wachtgeld in Europa vertoeven. Jubileum prof. dr. J. V. de Groot Q.p. 1 October e.k. zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. J. V. de Groot O.P., het hoogleraarsambt aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam aan vaardde. De Typografenstakingen opgeheven. Een commissie v a rt arbitrage. De hoofdbesturen der drie werkgeversor ganisaties in de typografie hebben Vrijdag middag aan het hoofdbestuur van den A« N. T. B. een schrijven gericht. De bestu ren der werkgeversorganisaties stellen voor de gerezen moeilijkheden te onderwerpen aan een beslissend oordeel van een arbi tragecommissie, samengesteld uit drie le den, te benoemen door de werkgeversorga nisaties, waarvan twee werkgevers uit heb' typografisch bedrijf en drie leden, te be noemen door den A. N. T. B., waaronder twee werknemers uit het typografisch be drijf. Deze zes kiezen een zevende lid als voorzitter met stem. Aan de commissie zal de vraag voorge legd worden of de redenen-voor de wilde staking der gezellen, georganiseerd in den A. N. T., zijn te billijken en of de werkge vers al dan niet redelijk en billijk hande len, die na de reeds ingewilligde loonsver- hooging weigerden, nieuwe loonsvcrhoo- gingen toe te staan. Voorts zou deze com missie hebben te beslissen op welke wijze en langs welken weg het geschil tot een oplossing dient te worden gebracht. Voor de uitspraak zouden geen nieuwe slakin gen mogen plaats hebben en zij die thans staken, moeten in afwachting van de uit spraak op de oude voorwaarden het werk hervatten. De commissie zal worden ver zocht vóór 3 September uitspraak (e doen. De partijen verklaren dc uitspraak der ar bitragecommissie onvoorwaardelijk te aan vaarden. De werkgeversorganisaties ver wachten antwoord voor heden 11 uur. Naar het Persbureau V. D. verneemt, is van patroonszijde, de ernst, van professor Veraart's bemiddelingsaanbod inzake het typografenconflict ten zeerste in twijfel ge trokken en wordt van deze bemiddelings pogingen niet het minste resultaat ver wacht. Vooraanstaande personen uit de Drulc- kerspatroonsorganisalies maakten het ge noemde bureau opmerkzaam op het feit. dat prof. Veraart zich eerst tegen Maandag a.s. heeft beschikbaar gesteld tot een on derhond, terwijl een ernstige bemiddelaar aldus onze zegslieden onmiddellijk zijn bemiddelingspogingen ten uitvoer dient te brengen. Daarom en ook wegens hel feit, dat prof. Veraart zijn bemiddelingsvoorstel direct heeft doen publiceeren, wa- <>r ook Donder dag in de patroonsvergad ing algemecno verontwaardiging over zulk een aanbod van bemiddeling, zoodat het feitelijk door niemand ernstig werd opgevat. Gisteravond bad in het Concertgebouw te Amsterdam een ledenvergadering plaals van de afdeeling Amsterdam van den Alge- mcenen Nederlandschen Typografenbond. De vergadering was zeer druk bezocht. Het hoofdbestuur van den den Bond deed mededeeling van het schrijven van de drie werkgeversorganisaties in de typografie, waarin zij naar aanleiding van de confe rentie met de vakorganisaties, voorstellen, de gerezen moeilijkheden aan het oordc^ van een arbitrage-commissie te onderwer pen. Het bedoelde schrijven vindt metf hierboven afgedrukt. De stemming onder de typo's was tep opzichte van dit voorstel niet zeer gunstig. Het hoofdbestuur echter drong aan óp

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1