BINNENLAND. Gemengde Berichten. ïaokt het gebrek aan levensmiddelen le Moskoij dagelijks ernstige troebelen en moet de regcering van Lenin erstdaags verplicht zijn, naar Toela te verhuizen. Volgens berichten uit Denemarken zijn de hinnenlandsche politieke moeilijkheden van de sovjetregeering vooral vermeerderd door het gebrek aan levensmiddelen. De boeren zijn de bolsjewistische heerschappij moeten weigeren den oogst af te geven ter Verzorging van de groote steden. Oekrajina. Het einde nabij. Naar het Oekrajiensehe persbureau ver neemt, zou het bolsjewistische bewind in Oekrajina zijn einde voelen naderen. Het kan, zoo seint dit bureau, nog alleen io Kiëf eenig gezag laten geldc-n en is overal van vijanden omringd. Petlura. Denjikin en de gewapende boeren zijn in opmarsch. In de sovjets van Kiëf zelf heerscht er ove rigens onderlinge strijd tusselien de bólsje wiki. en er is een nieuwe communistische partij gesticht, waar de oppercommissaris voor Oekrajina, Rakofski, zijn volgelingen met den moesten aandrang legen waar schuwt. Tegen de bólsjewiki. Het Oc-krajiensche Persbureau verneemt wit. "Weenen, dat de Fransche militaire missie onder leiding van majoor Legent, waarvan de aankomst te Kamenetz-Podolsk reeds gemeld is, de besprekingen met rle Oekrajiensehe regcering betreffende de militaire maatregelen tegen de bólsjewiki voortzet. De regeering heeft zich bereid verklaard, alle strijdkrachten tegen de bólsjewiki te laten oprukken, op voor waarde, dat Polen afziet van veroveringen In Oekrajina. Polen. Boycot van Duitsche bedrijven. Indirect wordt uit Lodz bericht, dat do Poolsehe autoriteiten verschillende bedrij ven uit de textielindustrie te Lodz en om geving. aan wier hoofd Duitschers staan, boycotten, in het bijzonder wat de levering van grondstoffen betreft. Zweden. Verduisteringen op de vloot. Dit Stockholm wordt gemeld, dat aldaar op de vloot groote ongeregeldheden zijn ontdekt. Er volgen verschillende aanhou dingen van hooggeplaatste ambtenaren wegens verduistering. Zwitserland. De kotenprijs. Tengevolge van kolengebrek, zullen op- j«ieuw beperkingen worden ingevoerd voor hel treinverkeer. De sneltreinen, die sinds 1 'Juni weer liepen, zullen vervallen. Des Zondags zal het verkeer zeer worden be perkt. Canada. Nieuwe goudaders. Mc-n seint aan Aga uit Londc-n. dat in Engéïscli-Canada nieuwe goudaders zijn ontdekt bij hef Meer van Kienawieck. De terreinen zijn reeds door een Engelsche maatschappij aangekocht voor 850,000 'dollar. Van het Vaticaan. De archieven. De Romeinsche correspondent, van de ,,Echo de Paris" meldt aan zijn blad: Kar dinaal Gasquet, bibliothecaris der Katho- lieke Kerk, heeft de classificatie van een aantal documenten, die nooit geïnventari 6eerd waren, voordat deze prelaat dit werk op zich nam, beëindigd. Zijne Eminentie is een vol jaar met het rangschikken dezer archieven bezig geweest. De bewuste do cumenten zijn een eeuw geleden van Parijs teruggezonden, waar Napoleon ze ge bracht had, toen hij zich van de Pauselijke archieven had meester gemaakt. Deze documenten zijn een kostbare aan winst voor de geschiedenis. Onder andere zijri er 12 kisten met diplomatieke stukken, die op de relaties lusschen den H. Stoel en Engeland van de 15c eeuw tot 1815 be trekking hebben, teruggevonden. HET BROOD TE GOEDKOOP! De regeering doet, als men een blad als „Het Volk" gelooven wilx niets goeds. Zij is de oorzaak van de duurte zoo heet het altijd. Gisteren werd echter het blaadje omge keerd. Het brood is in prijs gedaald. En nu maakt „Het Volk'' de regeering er een verwijt van dat het te goedkoop is. De Utrechtsehe corr. van het blad schrijft n.J. over den nieuwen wittebroodsprijs: Deze prijs lioudt. in dat de bakkers thans de 800 grain moeten berekenen tegen 32 cent het waterbrood en 34 cent voor het melkbrood. Thans waren de prijzen respectievelijk 33 cent en 39 ent per 800 gram. In bakkerskringen al hi ei- is 'men, vooral over de verlaging met 5 cent per 800 gram van het melkbrood, alles behalve gesticht. Men deelde ons mede dat gezien de strenge keuringsbepa lingen van den gemeentelijken keu- ringsïïienst alhier een verschil van 2 cent per K.G. het voor de bakkers onmogelijk maakt om behoorlijk melk brood tegen den nu vastgesteld en prijs te leveren. Het gevolg van dezen maat regel zal dan ook wel zijn, dat de bak kers zullen besluiten om geen melk brood meer te leveren. Men meende dat, wanneer het den minister daarom te doen is, hij beter een verbod had kunnen uitvaardigen tot het bakken van melkbrood. Dan was er zeker geen melk aan de consumptie onttrokken, terwijl inoc, door den nu genomen maatregel, i# jdautsejq ivaar geen .of gen piv voldoondo keuringsdienst is, hel knoeien in de hand werkt. Men zal daar melkbrood verkoopen, dat geen melkbrood is. 'Als de prijs van het wittebrood door de regeering hooger zou zijn gesteld, dan was het besluit evenmin naai- de zin van „Het Volk" geweest. Als men een hond wil slaan... HAAGSCHE BELASTINGEN. B. en W. van 's-Gravenïi age hebben thans den gemeente-raad aangeboden een ontwerp-verordening op de heffing en in vordering eener straatbelasting. De vermoedelijke opbrengst dor straalbe- lasting zal ongeveer f 575.000 per jaar zijn. Voerts hebben B en W. den raad aan geboden een nieuwe verordening op de heffing van leges en een daarbij behoo- r en dei invorderings-verordening. welke be oogt ee-n betere regeling van het voltrek ken van huwelijken mogelijk te maken en verder de tarieven voor het verkrijgen van stukken en bescheiden ter gemeentesecre tarie meer in overeenstemming te bren gen mei den kostprijs. B. en AV stellen den gemeenteraad een wijziging in de heffing van de belasting op openbare vermal» elij kjhlc"dlen voor. die f 25.000 meer zal opbrengen. Voorts wordt voorgesteld de belasting op de op nbare vermakelijkheden, zooals zij in de nieuwe verordening zal worden vastgesteld, voor de jaren 1920 en 1921 nog bovendien met 100 te verhoogen. Maximumprijzen van poctaardappelen. De Minister van Landbouw heeft inge trokken de bij zijn beschikking van 23 Januari 1919 vastgestelde maximum prijzen voorpootaaidappelen. Schatkistpapier, De minister van Financiën is gemach tigd tot de uitgifte van f 192.000.000 scliat- kistfpapier, teneinde 's Rijks kas tijdelijk te kunnen versterken en ter voorziening in het kastekort van den Indischen dienst In. ƒ1919. De minister Edenburg met verlof. De minister van Koloniën, de heer Iden- burg, zal, gelijk gemeld, dezer dagen met een buitenlamlsch verlof voor den tijd van, 3 maanden de Residentie verlaten. Gedurende dien tijd zal, van heden af, het beheer van het departement van Kolo niën worden waargenomen door minister Ruys de Beevenbrouck. Naar wij vernemen, houdt het buiten- landsch verlof van den minister van Kolo niën verband met diens gezondheidstoe stand. -Minister Idenburg moet zich name lijk reeds eenigen tijd overwerkt gevoelen, zoodat rust gewenscht scheen. Vandaar dat de minister voor drie maanden naar het buitenland vertrekt. Reden tot eenige on gerustheid aangaande 's ministers gezond heid is er echter niet. LIMBURG AAN NEDERLAND. Aan de Internationale Commissie van Veertien voor de herziening van het ver drag van 1839 te Parijs, is het volgend adres verzonden. „Mijne! Hoeren, De Nedevlandseh-Limburgsche Bonden der Landbouwers, der Werklieden, der Middenstanders, der Werkgevers, der Onderwijzers, der "Journalisten, te zamen tellende meer dan 40.000 leden bijna allen gezinshoofden, achten liet ge wenscht zich tot Uwe Iïooge Vergadering te ridhten, om met allen ernst en kracht te protesteeren tegen den in zekere Belgische en Fransche persorganen geuiten wensch, om Nederlandsch Limburg, of althans het Zuidelijk deel érvjm, aan het Nederland- sche Staatsverband te onttrekken, om het te doen overgaan tot eene andere natio naliteit. De bevolking van Nc-derlandsch Limburg is sinds lange jaren door zulke hechte banden aan het overige deel van Neder land verbonden en is op elk gebied van het geestelijk en economisch leven onder Ne derlandsch Bestuur zoozeer in bloei toege nomen, dat zij de gedachte aan eene ver andering van nationaliteit met afkeer en verontwaardiging van zich afwerpt. In de vergaderingen van af de boven vermelde Bonden is herhaalde malen en onder stijgende geestdrift uitgesproken de onverbreekbare trouw van alle leden aan de Nederlandsche Regcering en aan onze geëerbiedigde Koningin, die in vreugde volle, maar nog meer in bange dagen, me deleeft met geheel haar volk. Wij achten ons daarom gerechtigd, aan uwe Iïooge Vergadering plechtig en met den meesten ernst te verklaren, dat alle leden van bovenvermelde Bonden, ja de gelieele Limburgsche bevolking, in wier naam wij ook mèenen te mogen spreken, uitdrukkelijk wenschen en verlangen te blijven wat wij zijn, vrije Nederlanders, die Ihun vaderland zóó lief hebben, dat zij onder geen voorwaarden willen losge scheurd worden van het Nederlandsch Staatsverband om gevoegd te worden bij eene andere nationaliteit, welke deze ook wezen mocht. Wijl een deel der Belgische en Fransche pers eoi eenige Belgische vereenigingen, hetzij' uit onkunde, hetzij misleid, eene andere meening trachten ingang te doen vinden, hebben, wij het onzen plicht geacht openlijk en ipledhtig aan. Uwe Hooge Ver gadering te getuigen van de ware gevoe lens der Limburgsche bevolking, die zich meer dan 'ooit één en onverbreekbaar ge voelt met. geheel het overige Nederland." (Hierna volgde de oriderteekening der verschillende organisaties.) Een adres van eenzelfde strekking is aan den Koning van België gezonden.' Raden van Arbeid. Dezer dagen is gesticht de Vereeniging van Vpppitierg yap Raden yan Aj'beid4 'waartoe alle 39 voorzitters 'dier Raden zijn toegetreden. Volgons de statuten stelt de Vereeniging zich ten doel de behartiging van de gemeenschappelijke dienstbelan gen en de. bevordering van de richtige uit voering van de wetten, betreffende de so ciale verzekering. Het bestuur der vereeniging Is samen gesteld uit de heeren mr. AA'. H. M. Werker, voorzatter; jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, ónder-voorzitter; C. J. van der Hegge Spies, I. G. Kessing en Th. W. te N'nvl, ondea'seheidenlijk voorzitters der Raden van Arbeid te Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Zaandam en De venter. Koninklijke belangstelling. In verband met de invoering van den 8-urigon werkdag verspreidde het Limburg sche Kruisverbond op groote schaal een eircuiairo onder de arbeiders in Limburg, waarin met bijzonderen nadruk hun ge wezen werd op het groote uulcn "de nood zakelijkheid der drankbestrijding. Voor de verspreiding der manifesten, „van welker inhoud door H M met belang stelling werd kennis genomen", mocht het L. K. een vleiend schrijven van koningin Wilhelmina ontvangen. C. J. K. van Aalst. Naar het „llbld." verneemt, is de heer C. J. K. van Aalst, president der Neder landsche Handelmaatschappij, door de Fransche Regeering benoemd tot. Groot- Officieü' in de Orde van het Leg 'oen van Eer. Hij heeft deze onderscheiding gistermid dag in het gebouw der Fransdhe delegatie ontvangen uit- de handen var. den zaakge lastigde, den heer Prévost. De Pauselijke onderscheiding aan Minister- Resident v. Votle-nhoven. Het voor eenigen tijd ve-rrneldC' feit, dat Z.H. de Paus het groot-officierskruis der Orde van Gregorius verleend heeft aan minister'-resident A'an Yollenhovcn, is voor den correspondent van de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" te Brussel aanleiding, hiervan het volgende te schrijven: „Bij de vele hooge onderscheidingen, aan onzen minister-resident le Brussel sedert den wapenstilstand ten deel geval len, als erkenning voor de vele diensten door hem op allerlei gebied gedurende de bezettingsjaren aan de lijdende- bevolking bewezen, heeft het Z.H. den Paus behaagd, de versierselen, te voegen van het groot officierskruis der orde van Gregorius den Groote. ..Deze decoratie, verleend voor belang rijke diensten, gedurende de occupatie aan R.K. personen en instellingen bewezen, is een welkome aanleiding om er in enkele woorden op te wijzen, met welk een bij zondere zorg de heeV van Vollenhoven ook hier weer belangen wist te beschermen. „Reeds in Augustus 1914, teen de Duit- scCie troepen den oorlog in België in een moordpartij deden ontaarden en het vooral op de R.K. geestelijkheid begrepen had den. protesteerde onze vertegenwoordiger bij de Duitsche overheid, er pp wijzend, hoe onmenschelijk zulk een optreden was en hoezeer de aan hare. herders gehechte bevolking hierdoor in haar diepste gevoe lens getroffen moest worden. „Talrijke [priesters, in den loop der jaren tot den dood of andere zware straffen ver oordeeld. wast- de heer van A'ollenhoven te doen begenadigen, kerken en kloosters, waar opeischïngen van koper en andere zaken zouden plaats vinden, te doen eer biedigen. en voor de bevoorrading van geestelijke broeders en zusters zorgde hij met groote toewijding Door zijn toedoen kon ook geregelde toevoer van miswijn plaats- vinden. ,.In dit alles heeft onze vertegenwoordi ger in België een bewijs te meer gegeven van zijn oprecht menschlievend en hulp vaardig Hollandsch hart en onzen goeden naam in België een plaats verzekerd, die door tijdelijke ergernis niet-zal worden weggen om en Een leeraar bolsjewiek. Naar het „EindhovenSch Dagblad .meldt, treedt de heer J. v'. 't Hart, leeraar aan de H. 'B. S. te Utrecht, in verschillende Brabantsche plaatsen als geheim bolsje wistiseh propagandist op. Het blad maakt een schrijven van dezen 'bolsjewistischen „leeraar" der jeugd openbaar, waarin o. m. na een scheldpartij op de R. K. Kerk. den arbeiders wordt aangeraden steeds in 't geheim te werken totdat de revolutie-dag is aangebroken. Dit beer houdt er'Wel een eigenaardige vacantie-bezigbeid op na. Ongelukkig de genen echter, die na het wij-af van dezen opvoeder der jeugd aan diens leiding wor den toevertrouwd. AVe vragen ons af. of de betreffende autoriteiten voor deze vacantia-,.liefhebbe rij" .van genoemden heer'geen stokje kun nen steken? Zomertijd. Gelijk bekend, heef', bet- Nederlandse!) Landbouw-Comité eon adres gericht aan den minister, verzoekende het volgende jaar den z.g. zomertijd niet opnieuw in te voeren, gezien h?t groote ongerief, dat de landbouw er van ondervindt en den groo- ten tegenzin, die in landbouwkringen te gen deze regeling heerscht. Het is misschien goed te constaieeren, dat he£ Netjerl. Landbouw-Comité dit adres met toelichting heeft verzonden,zonder overleg te plegen met die categorie; wier belangen zij zegt te vertegenwoordigen, nl. de landbouwers zelf. Een landbouw-specialiteit uit Aalten, zelf landbouwer, verzekert in het ..Alge meen Landbouwblad", (lat „er heele streken zijn, waar de. landbouwers niet al leen geen bezwaar hebben tegen den zo mertijd. maar dien op hoogen prijs stel len", en het blijft voor hom „zeer de vraag of de tegenstanders van den zomertijd de moerdea-heid vormen". Jlfit aayasnd#n yan hgj, ftito aan .d&n mini sier nóamt hij dan ook „een zeer- eigfenmachtige daad.-' „Handelsblad"/ Een Nederlandsche pa9sagie»s- en posU dienst. Plannen voor 192 0. Naar het Haagsch Corr. Bureau ver neemt. beginnen de reeds vroeger aange kondigde plannen voor het oprichten van een onderneming voor luchttransport in ons land vasteren vorm aan te nemen. Het groote consortium Vickers Limited, zal zich bij die combinatie Inlcresseeren, het aanvangskapitaal zal f 10,000,000 bedragen. De onderneming zal zich belasten met het vervoer van reizigers en post, binnen de landsgrenzen, aansluitende aan een da- gelijksche verbinding met Engeland, tot stand te brengen, door middel van vlleg- bootgn. Voorloopig zijn geprojecteerd 'de dien sten: lo. Vlissingen via Rotterdam, Den Haag Amsterdam. Groningen; 2o. Vlissingen-'s Hertogenbosch-Arnhem, aansluitende aan een verbinding met Duitschland; 3o. Amsterdam-Utrecht-Arnhem óf 's Her- togc-nbosch-Maastricht, aansluitende aan een verbinding naar het Zuiden. De combinatie stelt zich voor, begin 1920 hare organisatie gereed te hebben. Die organisatie zou insluiten den bouw van een vliegtuigenfabriek van hangars, werk plaatsen, een aerodroom, een vliegschool en den aanleg van wegen voor aansluiting per automobiel met de spoorwegen. Bezoek der Koningin aan arbeiders woningen. De koningin heeft gisteren incognito eon bezoek gebracht aan de groep arbeiderswoningen van de woning- bouwvereeiniging „De goede woning" aan den Arnhemschen weg te Apeldoorn, waar in verschillende huisgezinnen met kinde ren zijn ondergebracht door het comité tot uitzending van Nedea*l. Stadskinderen naar buiten De bewoners wisten van dit voornemen niets af en kenden de bezoekers niét, het geen aanleiding gaf tot gemoedelijke toon eelt jes. De koningin trad verschillende huizen binnen en informeerde belangstellend naar4 den welstand der kinderen. Een staking in de bouwvakken. De staking in de bouwvakken te Apeldoorn begint een ander karak ter te krijgen. De R.K. en Chr. vakvereenigingen sporen aan om den ar beid te hei-vatten. Hiervoor konden de ge zellen zich tot Maandagmiddag 5 u. schrif telijk bij de patroons vervoegen. Naar men mededeelt, hebben hieraan 87 personen gevolg gegeven. Zij doen dit onder voor waarde, deft hun [persoon en eigendom vol doende door de politie zal beschermd wor den.. Met het oog hierop is de politiemacht met een aantal marechaussees uitgebreid. Tot dusverre waren de laatste weken slechts twee werkwilligen, waarvan de wonitng dag en nacht onder politiebewa king was, terwijl zij zelf naar hun werk fietsten, voorafgegaan door twee mare chaussees te paard, omringd door een cor don van acht a tien politie-agenten met inspecteur, en gevolgd door 80 a 120 sta kers, alles per fiets. Een en ander gaf vier malen per dag een heele vertooning. Uit België gevlucht. Gistermorgen kwamen drie Duitsche soldaten, die in Gent moesten werken voor de Belgen, zich bij de politie te IJzendijke aanmelden. Ze hadden kans gezien het land te ontvluch ten. g Noodlottige val. Te Meu-Lunteren Lij Baineveld is de 30-jarige boerendochter G. v. d. L., bij het uithalen van kippeneieren van den hooizolder gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Diefstal van een motorrijwiel. Dezer dagen vervoegde zich bij een rijwielhande laar te Puitershoek iemand uit Bos koop. die, naar hij voorgaf, een motor fiets wilde koopen. De onderhandelingen over den koop. kwamen zoover, dat de- handelaar zijn cliënt toestond het rijwiel, waarop de keuze gevallen was, even le probeeren. De man stapte op en verdween er mede in de richting Rotterdam. Toen hij niet terugkeerde, werd de handelaar ongerust en waarschuwde den gemeente veldwachter, die er eveneens per motor op uittrok om den „kooplustige" te achterha len, doch er niet in slaagde. Inmiddels was de Rolterdamsche politie telefonisch gewaarschuwd, zoodat de voortvluchtige bij zijn aankomst te Rotterdam, op de Maasbrug werd aangehouden. Door den trein overreden. Onder Heemstede is gisteren de gep. majoor der rijksveldwacht, de hear De Bolder, door een trein gegrepen en ve.rmorséld. Verdronken. Gistermiddag omtreeks 5 uur heeft de zee wederom een slachtoffer geëischt, als gevolg van verregaande, roe keloosheid. De 17-.jarigc C. Ladage, kantoorbediende te Rotterdam, was omstreeks dien tijd even voorbij de batterij aan het Scheve- ningsche strand aan het zwemmen, en be gaf zich, niettegenstaande gewaarschuwd te zijn. te yer in zee. Plotseling zag men hem om hulp wenken en roepen, maar de pogingen tot redding waren tevergeefs en hij verdween in de diepte. Een kwartier later wierp de zee haar slachtoffer op het strand. De politie tracht te toen nog onmiddellijk door, middel van een zuurstofapparaat de levensgeesten weder op te wekken, maar vruchteloos. Niettegenstaande de bijna, dagelijks ont zettende gevolgen, stellen zich nog velen roekeloos aan levensgevaar bloot, niet al leen voor hun zei ven, maar ook voor an deren. die het leven wagen om het hunno te redden. Dat men dit toch eens beter bedenke. Onvoorspoedige landing. Gisteravond 'CSi*--4' Onder het Vergroot-glas. CCL. Buitengewone omstandigheden. „De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, zoolang de h e e r s c ïf c n"d buitengewone omstandighe. den nog voortduren, de kost. winnersvergoeding zoo noodig 3 gld. per dag 'kan bedragen." Wij hebben in het hier geciteerde bericht een paar woorden gespatieerd. De Minis; ter «prc-ekt van 'buitengewone om. staDdigheden. doelend op de buiten- gewone duurte. Hieruft blijkt dat de Minister 'niet van meening is, dat de heer- sch-wide duurte van „buitengewoon'" „ge. woon" is geworden, zal blijven heerschen en voortduren. Velen zijn van een tegenovergesteld gevoelen; zij denken, dat wij wel niet m*c r, althans niet in afzienbaren tijd, tot een goedkooper le- ven zuilen terugkeeren. Wij zijn echter en wij schijnen bier aan de zijde van den Minister van Oo te staan van meening dat hoewel liét leven (natuurlijk!) in onafzienbaren tijd vér] duurder blijft, dan 't voor den oorlog wat de duurte van vandaag kan en zal da len, wat verscheidenen artikelen betreft. Om de eenvoudige reden, dat die duurte voor een deel is het gevolg van nog heerschen. de schaarsclite en voor een ander deel ook te wijten is aan kunstmatige opdrijving, tengevolge van hebzuchtige woekerwinst Wij vonden het daarom wel merkwaar dig deze uitdrukking van de regeering: „zoolang de heerschende buitengewiux omstandigheden nog voortduren" eens on der het vergrootglas te plaatsen. wilden een Tuit.- en sergeant-vliegenier, van het fort „Schiphol", na een rondvlucht te hebben gemaakt, dalen in het vliegkamp in dear Rielwijkoorder polder te Nieuwer- Amstel, toen het vliegtuig op 15 M. plot seling overzij ging en naar beneden stortte. De machine en de luit. kwamen in eon sloot terecht, terwijl de sergeant bezijden (het vliegtuig viel. Behalve eenige lichte kwetsuren kwamen zij met den schrik vrij. Het vliegtuig werd licht beschadigd. Be oorzaak van het ongeval bleef onbekend. Oplichter. Te Haarlem is.door de po litie aangehouden P. F. O. uit Amster dam, verdacht van oplichting van een auto ter waarde van f 6000, ten nadeel® van den directeur van, het Victoria-Hotel. De'man noemde zich van Jhr. van Renosse van Duivenbode en had de auto te Haar lem gestald. Staking van sigarenmakers. Gister morgen hebben een aantal sigarenmakers te Amsterdam, werkzaam bij de firma Koetsier, Gieterstraat, v. Hulst, Heeren- gracht, en Justus van Maurik, Spuistraat, heel het werk geslaakt. Smokkelaars aangehouden. Te Borkel en Schaft (N.-Br.) hebben de kommiezen 13 smokkelaars aangehouden, djje een ja, j partij kaas over de grenzen trachtten 1« ,eK brengen. Gesnapt. Te Aalst bij Eindhoven ov< rompelde de burgerwacht vier personen die in het Raadhuis inbraken. Twee hun ner werden gegrepen. Smokkelaar doodgeschoten. Donder, dag werd onder Ede door de soldaten-com miezen de Belg N. de AA7ilde uit Malde ghern aangeschoten, toen hij sterken dranl fl|(( uitvoerde en op hun aanroepen niet bied 2,*, stil staan. De man is in het hospitaal (I Maldeghem overleden. Opgegraven. Bij het doen van opgra vingen op het terrein van een oude land hoeve in de buurt van Kerkrade, zijn zei' dagen eenige gave terra-sigillata scho teltjes en een -met houtskool en beenderen Sj gevulde urn te voorschijn gebracht. Ec» Bi: en ander dateert vermoedelijk uit het. gin der christelijke jaartelling. Brand, Te Aagiekerke is een "dublx 'I woonhuis door onbekend oorzaak afge brand. Van slechts één der bewoners kei de boedel gered worden. Verzekering deM kn ten deele de schade. Moord. Gistermiddag omstreeks 2 uu kregen de losse werklieden E. H. D. J. W. M. twist op een plaatsje achter pan^ no. 4 aan de Noordmolenwerf te Rotter dam. Plotseling trok M. een mes en bvach daarmee zijn tegenstander een steek in di hartstreek toe. Zwaar gewond liep (le gf troffene de Noordmolenwerf op, waar tó ineenzakte en kort daarop overleed. Het lijk is op last van den commissnrï van politie, den heer Van Gulden, ter gf rechtelijke schouwing naar liet ziekenhui gebracht. De dader is gearresteerd. Verdronken. Gisterenavond is de jarige H. K. van het in de Zalmhaven Rotterdam liggend schip „Vertrouwen overboord gevallen en verdronken. Laag. In den nacht van Zaterdag of uk Zondag is bij den landbouwer de B.. tl tij Raamsdonkveer, in de weide achter dieni Bis woning, een veulen met bijlslagen afgi aPi maakt. De ruggegraat was letterlijk «loof gehakt, terwijl de ingewanden bloot is gen. De waarde van het dier wordt g' schat op pl.m. f 300. Een kalf, hetv.eü eveneens een diepe wonde, werd toegf bracht, werd nog levend gevonden. D verontwaardiging óver "deze lafhartig daad, welke aan wraakzucht wordt geschreven, is algemeen. Met behulp van een speurhond gisteren door de politie, onder leiding val e» <fym burgemeester, naar de. daders g* zocht. Dienstbodennood. Dat de dienstbodSi la] nood ook in Frankrijk bestaat wie ni niet wist zou het vernemen door dit grapj^ uit de „Figaro": Ik geloof, dat ik ditmaal heel gelui kig ben geweest met een nieuwen ketft'O i meid, een juweel: zindelijk, ijverig, zuinlgfk gewillig,handigeen juweel! Hoe lang heb je haar al? Ze kpmt morgen, zaa ut

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2