BUITENLAND. jit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon-en Feeatd. ne Abonnementsprijs bechangt, bij vooruitbetaling, „ar Leiden 17 ct. p. week, f2:25 p. kwartaal; bjj «mc agenten 18 ct. p. we^k, f 2.40 p. kwartaal.Franco post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Chd is voor de Abonné's vemijgbaar tegen betaling Jan 2-5ct.p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. IGe Jaargang. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1919. Bureau STEENSCHUUR IS - LEIOEN. Inferc. Telefoon 935. No. 2988 Postbus 11. Dc Advertentieprijs bedraagt 17'/2 cent per regel voor Handelsadvertentien; Zaterdags 25 cent per regel, 22i/o cent per regel voor gewone ad verten tiöu; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mcdcdeclingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Een menschen-leven. Met volle instemming wij hebben daarvan reeds doen blijken hebben wij overgenomen een artikel uit ,,De Stan daard", waarin wordt opgekomen tegen wat het blad noemt: ..Acrobatenwerk in de lucht". Wij hebben met het anti-revol. orgaan groote waardeering voor de nieuwe uit vinding van het menschelijk vernuft: de vliegkunst. Doch ook wij veroordeelen de waaghal- gerij, het acrobaten-werk in de lucht, het welk niet is overeen te brengen' met den eerbied en de vereischte zorg voor een jnenschen-leven. Geen menscht mag zoo zijn leven wa gen, omdat hij niet is de bezitter en de eigenaar ervan, doch het in gebruik heeft gekregen van den Schepper. Het- wagen van zijn leven is zoo niet een staaltje van durf. een bewijs van moed, maar een roekeloos gebruiken van de edelste gave Gods, een brutale, ontplooi- ig van trots. Deze eenvoudige Christelijke waar- Jieid wordt maar al te veel vergeten. Dat schrijnt ons niet slechts bij de exces sen der beoefening van de vliegsport, doch lij de excessen, die er bij de beoefening van haast alle soorten sport plaats heb ben. De mensch. die vandaag zijn leven wil vertroetelen in zachte weekelijkheid van ontzenuwende genietingen, stelt het mor gen bloot aan volkomen onrroodige, vol maakt "nuttelooze gevarenDat is de dwaashei d, waarin de mensch neer valt van de souvereine hoogte zijner rede lijkheid, als hij zich niet stelt onder Gods wetten! Dat is de dwaasheid der inconse quentie, waarvan vol is het leven van den mensch, die zich door z'n lusten en grillen leiden laat. DE POLITIEKE TOESTAND IN HONGARIJE. De Opperste Raad In Parijs aarzelt met een beslissing. De Roemeniërs deelsn nog in Hongarije de lakens uit. Jegen 17 Augustus wordt een algemeene staking in België verwacht, OVERZICHT. De Opperste Raad te Parijs heeft een grooten mond tegen Roemenië opgezet. Maar nu dat land zich er in het minst niet om blijkt ie bekommeren/ is die mond ineens van veel bescheidener afmetingen geworden en bedenken de lieeren, dat de aanwezigheid van Roemeensche troepen in Hongarije toch eigenlijk nog zoo kwaad niet is. Drie nota's hebben de Geallieerden al aan Roemenië gezonden, maar dit land heelt nog geen taal of teeken teruggegeven. -Wat moet nu gebeuren? Moeten de Geal lieerden Roemenië met den sterken arm dwingen om aan de bevelen van Parijs uit te gehoorzamen? Maar die sterke arm reikt, zoover niet, althans voor het oogeo- hlik niet en er zou heel wat voor komen kijken om een expeditie naar de binnen landen van Hongarije op touw te zetten. Bovendien, zou het niet een al te bruusk (inde beteekenen van het bondgenootschap, als de grooten een der ongehoorzame kle nen moesten gaan afstraffen? Dies is het den heeren te Parijs eens klaps klaar geworden, dat het maar bn- ter was faire bon mine a mauvais jeu, of ®P z'n Hollandsch: aap, wat heb je mooie Jongen, te spelen. Het ..Petit Journal" legt aldus uit, waarom de Opperste Raad nog geen beslissing in zake Hongarije genomen heelt: Eerst moet men weten, wat de re geering, die in Boedapest gevormd is, van !>lan is en of zij het heele land wel achter l*ich heeft. Erkenning van den aartshertog Z!l bovendien vast aan het Roemeensche Traagst uk. De Entente moet dus den uit- filag der verkiezingen afwachten. Doch wil «e vrijheid van meeningsuiting bij die ver kiezingen gewaarborgd zijn, dan zal de hntente voor een tijdelijke bezetting des Jands moeten zorgen. Welnu, de bezetting ls(r. Laat Roemenië dat zaakje dus maar T°or de Ententeopknappen. Overigens twijfelt de Opperste Raad er natuurlijk niet aan, of Roemenië zal binnenkort wel opheldering geven, die den eersten ongun- stigen indruk van zijn houding zal weg nemen Het wordt na dit bewijs van meegaand heid duidelijk, waarom Hoover den eenen dag afkondigde, dat er geen levensmidde len meer naar Boedapest gezonden zouden worden, omdat die toch maar in handen vielen van de Roemeniërs, en den volgen den dag bericht werd, dat de blokkade was opgeheven. De staking van de beambten van poste rijen, telegrafie, telefonie, het personeel der spoorwegen en der mailbooten in Bel gië is in beginsel besloten met 72,000 tegen 4000 stemmen. Uiterlijk Zaterdag zal de beslissing vallen, die afhangt van de mate van tegemoetkoming der regeering. Het gevaar voor een slaking op de spoorwegen in Duitschland is voorloopig bezworen, nu de Erfurter groep van net personeel beloofd heeft niets zonder voor kennis van den algemeenen bond te zullen ondernemen. De „Vorwarts" waarschuwt nog eens tegen de pogingen om scheuring te bren gen in de Duitsche arbeiderswereld. Als het tot een krachtproef kwam tusschen de uiterste rechterzijde en de uiterste linker zijde, voorspelt het blad, zou de eerste het ongetwijfeld winnen, want er zijn veel meer voorstanders van de monarchie dan van een sovjet-republiek. De onderteekening van het vredesverdrag met Duitsch-Oostenrijk wordt Zaterdag ver wacht. Een trein in volle vaart geplunderd. Een goederentrein, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Antwerpen ver trokken, is tusschen Mechelen en Vil voorden op stoutmoedige wijze geplunderd. Terwijl de trein in volle vaart in de rich ting van Brussel-West stoomde, zijn dieven op den laatsten goederenwagen gespron gen, hebben de deuren gedeeltelijk 'verbri j zeld en talrijke pakketten, manden en zakken. nevens dc spoorbaan geworpen. De diefstal werd eerst te Brussel-West bij de aankomst van den 'trein vastgesteld. Uit liet onderzoek blijkt, dat een hoeveel- heidheid koffie, boter, geweefsels, chocola de, verdwenen is, gezamenlijk ter waarde van verscheidene duizenden francs. Men veronderstelt dat er een gansche bende aan het__werk geweest is. Verschillende kisten werden nog langs den spoorbaan ge vonden. Denkelijk hadden de dieven nog den tijd niet gehad om ze weg te bergen. Pakketten hier en daar verloren wezen den weg.aan de rijkswacht. Een zestal ke rels werden reeds aangehouden. leperen herleeft. Bijna 1000 burgers zijn naar Ieperen te ruggekeerd. 54 herbergen en estaminets zijn heropend in tijdelijke "houten gebouwtjes en drijven druk handel met Britsche sol-, daten en touristen. Onlangs is de verniel de stad op één dag door 9000 touristen bezocht. Duitschland. De Oostzceprovincïën. Het Noordelijk deel van- Koerland is tot aan de lijn Angern, Kandau, Schunden, Durbi^ door de Duitsche troepen ont ruimd. Een mijn ontploft. Gisterochtend heeft op de rijkswerf te Kief een ontploffing plaats gehad op een lichter met mijnen. Door den geweldigen lucht druk zijn tot diep in de stad de ruiten ge sprongen. Volgens de eerste berichten zijn er zes dooden en vier gewonden. Op de werf Germania zijn bovendien twee arbei ders door neervallende stukken metaal gewond. Hongarije. Ontruiming waarschijnlijk. Uit Weenen wordt aan de bladen gemeld dat de Roemeensche troepen waarschijn lijk Boedapest zullen ontruimen, naar aan leiding van de nota's der Entente. Het lot van Bela Kun. De burgerlijke partijen in -Oostenrijk hebben aan de regeering verzocht, Bela Kun aan de nieuwe Hongaarsche regee ring uit le leveren. Groote ontploffing te Weenen. Te Weenen heeft Dinsdagmorgen bij het verladen van munitie een ontploffing plaats gehad, waardoor Vrecselijke VerwoestiiK gen werden aangericht. Alle personen, die in de nabijheid stopden, werden gekwetst. Tot dusver zijn zeven dooden en een groot aantal gewonden geteld. De materleele schade is aanzienlijk. Duizenden ruiten zijn gesprongen. Oostenrijk. Geen concessies. De ,,Köln. Ztg." verneemt uit Weenen, dat de vredesdelegatie in zeer gedrukte stemming teruggekeerd is. Een tegemoet komende houding van de Parijsche confe rentie kan ten 'hoogste verwacht worden in de financieele aangelegenheden, en dan nog alleen aldus, dat misschien het Duitsch-Oostenrijksche voorstel aangeno men wordt dat aan de commission des réparations" de definitieve beslissing op gedragen wordt over de financieele quaes- lies. Frankrijk BEPERKING VAN DEN MILITAIREN. DIENST. De scheidende Kamer wil een goede her innering achterlaten, nu de aftredende af gevaardigden zich 'gereedmaken voor hun kiezers te verschijnen, die in October tot de nieuwe verkiezingen zullen overgaan. „Dc gelukkige afloop van den oorlog maakt een verlichting der militaire lasten mogelijk. Het is dringend noodig, dat de natie ten spoedigste op de hoogte wordt gesteld van het karakter en de mate der toekomstige militaire verplichtingen." Aldus* luidt de toelichting op een resolu tie door 150 afgevaardigden onderteekend, van den volgenden inhoud: ,,De Kamer noodigt de regeering uit zoo spoedig mogelijk haar voorstellen le doei tot wijziging dor militaire wetgeving, waarbij de militaire lasten van het land worden verminderd in een mate als maar eenigszins mogelijk is in verband met üc veiligheid van onze nieuwe grenzen en de eischen van de nationale verdediging." Dit initiatief is een uiting van de ge dachte, dat de behaalde overwinning voor Frankrijk een Pyrrlms-overwinning zou worden, indien het. land eenzelfde wapen rusting mo.est handhaven als het land in 1914 drukte. Een ware en schoonc gedachte! De oud-gouverneur van Maubeuge ter verantwoording geroepen. Heden zal voor een raad van onderzoek waarvan generaal Guillaumat voorzitter is en die den 'militairen gouverneur van Parijs Berdoulat onder zijn leden telt. verschijnen generaal Fournfer, oud-gou verneur van Maubeuge, om zich te ver antwoorden over de capitulatie van -tie stad op 8 September 1914 aan de Duit- schors. Men herinnert er aan dat het garnizoen 40,000 man groot was en minderwaardig geschut had, terwijl de Duitschers 60,000 man en zwaar geschut in het veld brach ten. Het bombardement van de stad duur de een week zonder ophouden. De suikernood. Men seint aan Aga uit Parijs dat de $>ui- kercrisis hoe langer hoe dreigender wordt, daar Amerika weinig suiker meer heeft te, missen. Het suiker-verbruik is in Amerika met meer dan 100,000 ton per maand toe genomen sinds het alcoholverbod. Men hoopt nu op België en Neder land om het tekort aan te vullen. Op het oogenblik wordt reeds voor sui ker frs. 450 per 100 kilo geboden. Giften. De Fransche academie heeft een gift van 12000 fr. aan de Fransche paters Lazaris ten voor hun arbeid in Perzië geschonken en een gift van 5000 fr. aan de Zusters van Liefde voor haar arbeid in Poking. De Jezuïeten. De Fransche paters Jezuïeten hebben ge durende den oorlog 164 leden hunner orde, n.l. 28 aalmoezeniers, 30 officieren, 16 korporaals en 54 soldaten verloren. Op 1 Maart 1919 waren onder de gemobiliseerde Jezuielen 101 officieren, n.l. 3 commandan ten, 13 kapiteins, 5 luitenants ter zee, 22 luitenants bij het veldleger, 53 onder-lui tenants en 5 officieren van gezondheid en chirurgen. 47 Jezuieten ontvingen het le gioen van eer, 26 de militaire medaille, 304 het oorlogskruis en 26 ontvingen bui- tenlandsche decoraties. Ter eere van deze groote orde mag worden toegevoegd, dat niet alleen maarschalk Foch, maar ook de generaals Fayolle, de Castelnau, Maistre, Debency, de Maudhuy en Weygnnd, die allen een groot aandeel in de overwinning hebben gehad, leerlingen van de Jezuieten waren. Engeland. De aartsbisschop van Westminster Z.Em., Kardinaal Bourne over de Parijsche Vredesconferentie. Z Em. Kardinaal Bourne heeft bij gele genheid van een prijsuitdeeling in de Cen tral-Halte te Liverpool een merkwaardige toespraak gehouden. Z.Em. zeide, dat het een opvallend teeken was van den tegen- woordigen tijd, dat er bij iedereen een te kort was aan heldere en bepaalde inzich ten in zeken zoowel van staatkundigen als ,hu ishjoudelij ken aard. Viroeger hield iedere Engelschman aan drie algemeene grondstellingen vast. De bindende kracht van Ihet geweten werd toegegeven; men er kende de algemeene verplichtingen die ons in de zoogenaamde 10 geboden worden op gelegd en men volgde de zienswijze bij de verklaring van geweten en tien geboden. Deze drie grondbeginselen zijn onder ons grootendeels niet meer bekend. Dan gaat* Z.Em. woordelijk verder. .Thans zien wij in Parijs die wonderlijke conferentie, zoo als de wereld nog nooit, aanschouwde. Groote staatslieden zijn te zamen en de naar menschenberekening schoonste ge legenheid wordt hun geboden om tot een ge zond oordeel te komen in die vele en inge wikkelde vraagstukken, welke daar aan de orde zijn. Wat deze conferentie, voorzoover zij ambtshalve optreedt, betreft (vele deelnemers zijn weliswaar particulier christelijke mannen) zij- is van den da.g af dat zij begon, tot nu toe, een confe rentie zonder God geweest. De naam van God is er niet aangeroepen. De wijsheid van God is niet afgesmeekt, voor verlichting, en de conferentie doet haar zaken af, alsof er geen geweten, geen 10 geboden en geen christelijke overlevering meer bestaat. Wij weten wat het einde zal zijn. Tot nu heeft de conferentie weinig uitgericht en ook weinig aanleiding ge geven tot goede hoop voor de toekomst." De Engelsche tuinbouw. In antwoord op een vraag betreffende den invloed van den invoer van Neder- lahdsche tomaten op de prijzen van Engelsche tomaten, zeide Boscawen, dat het departement van landbouw met aan dacht den invloed van buitenlandsche in voeren op de prijzen van groenten van binnenlandsehen oorsprong volgde en dat aan de belangen van de tuinbouwers zon worden gedacht wanneer de algemeene handelspolitiek der regeeriug wordt opge steld. De weg naar den ondergang. Verschillende Engelsche bladen be vatten uiterst pessimistische beschou wingen over den financieelen toestand ven het land. „Times", „Westminster" en „Daily News" zijn het er over eens, dat het land op weg is naar den ondergang en liet bankroet. En inderdaad, de toestand ziet er som ber uit De huishouding van den staat kost dagelijks zoo wat 4,300,000 pond. Bij den aanvang van het jaar voorspelde mi nister Chamberlain, dat er een tekort zou zijn van 233 millioen pond, maar.het wordt stellig dubbel zoo groot; de heele opbrengst van de overwinningsleening van 474 millioen zal er wel door opgebruikt worden. Tot wien zal men zich dan echter wenden, om nieuwe credieten? Het resul taat der vorige leening was immers reeds allesbehalve schitterend. De nationale ge consolideerde schuld is overigens sinds Augustus 1914 reeds gesjegen van 645 .ot 7500 millioen pond. En hoeveel van dit alles is er niet ver spild. Asquith's rapport der parlementaire commissie over het beheer van den vlieg- dienst is klaar en zal binnenkort gepubli ceerd worden, maar een lid der commissie heeft reeds vooispcM. dat de misbruiken in dien dienst r zijn dan alles, waar men tot nu tue \aa gehoord heeft. Intusschen gaat het ook met den handel en de productie niet al te best. De handels statistiek voor de maand Juli, die de „Ti mes" Zaterdag gaf, toont nog steeds een zeer nadeelige handelsbalans. De waarde van den invoer bedroeg 153 millioen pond en die van den uitvoer slechts 66 millioen.- Er werd voor 30 millioen meer ingevoerd dan de vorige maand, terwijl er bij den uitvoer een vooruitgang van maar 3/4 mil lioen lë constateeren valt. De O.W.-belasting. Het Lagerhuis heeft na tweede lezing de wet op de O.W.-belasting met 251 tegen* 8 stemmen aangenomen. Tegen het maken van oorlogswinst. Sir Auckland Geddes, die belast is met de wet betreffende het maken van oorlogs winst, heeft gistermiddag in het Lagerhuis gezegd, dat liet oorlogswinstmaken om economische en sociale redenen een gevaar is voor het land, omdat de geheele ge meenschap zeer sterk voelt, dat zij te duur betaalt voor de eerste levensbehoeften, met het gevolg dat de arbeiders zich niet zoo kunnen inspannen als op het oogenblik noodig is, en economisch, omdat de in spanningen van deze arbeiders moeten ver meerderen den uitvoer van het land tob een totaal, dat den gezonden financieelen toestand van het land na de jaren van oorlog zal herstellen. Aan het departement van handel zal voor een tijdperk van zes maanden de bevoegdheid verleend worden, om den prijs van artikelen en de marge van winst er op vast te stellen. De inlich tingen, waarop deze vaststellingen wor den gebaseerd, zullen vertrouwelijk zijn, maar gebruikt worden ten dienste van ver volgingen, waar sprekende feiten werden geconstateerd. Plaatselijke commissies zullen worden ingesteld, om dé plaatselijke omstandigheden vast te stellen en deze commissies zullen bevoegdheid krijgen tot vervolging. De stakingen. De bakkers hebben het werk hervat. Zij hebben er in toegestemd de loonkwestie aan arbitrage te onderwerpen. Tevens zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om den nachtarbeid af te schaffen of voor deze kwestie een compro mis te vinden. De stakingsbeweging in geheel Britannië is aan het afnemen. Nadat de politie autoriteiten pogingen van Russische bolsjewisten om revolutie te verwekken, bijtijds ontdekt hadden, heb ben zij groote hoeveelheden revolution- naire literatuur in bèslag genomen, die in het geheim verspreid werd. Aldus kregen zij den sleutel in handen nrn^de kleinste vertakkingen aan het licht te brengen van het complot, dat door Lenin en Trotsky te gen verschillende landen gesmeed was. Ondertusschen zijn de plannen der extre misten verijdeld, hetgeen een gunstigen in vloed op de groote massa der georganiseer de arbeiders zal uitoefenen. Een buitenkansje. Bij het bergingswerk op het wrak van de mailboot „Laurentia", die tijdons den duikbootoorlog aan de kust van Donegal in den grond is geboord, zijn goudstoven tot een waarde van een millioen pond ster ling bovengebracht. Vliegongeluk bij Felixtow. Het watervliegtuig ;,Fury" dat zich in de haven van Felixtow bevond en voor oen reis van 8600 mijl naaf Capetoin zou ver trekken, is gisteren bij Felixtow veron gelukt. Een 'luitenant is omgekomen; 5 andere leden van de bemanning zijn ge wond. Italië. Overeenkomst met Engeland. Uit Rome wordt gemeld, dat Schanzer, minister van* financiën, aldaar ter-ig- gekeerd is, na een financieele en économi sche -overeenkomst tusschen Engeland en Italië te hebben gesloten. Rusland. De moeilijkheden der sovjetregeering. Naar uit Parijs gemeld wordt, veroor- FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Huguenette had Jeanne Auclere thuis gebracht in de woning van den goeden kanunnik. Zij had den heelen weg geen noord gesproken. Aan de deur vroeg zij aa'i Jeanne: Jeanne, wil je aan je oom vragen of hora even kan spreken? °P verzoek van zijn nicht stemde de oude Priester dadelijk toe. Toen hij Huguenette *ao. riep hij haar toe: Wel, mijn dochter, heb je verdriet? Neen, eerwaarde, neen Wat is er gebeurd? vroeg dadelijk daarop meester Nicole, met vrees in de «ogen. Stel u gerust,, eerwaarde, er is niets leuws gebeurd, ik heb alleen maar een «waasheid begaan. Als Jeanne bij je is, mijn dochter, kan je geweten gerust zijn. Gij weet, dat mijn vader mij bestemd ee't voor den bekwaamste zijner leerlin gen. ei~h meester Sedanne heeft gelijk te die p1' dat zÜn schoonzoon hem waar- Maar vindt gij niet, eerwaarde, dat ik ook het recht heb in die zaak geraad pleegd te worden? Daarom juist zal je vader zich ermee vergenoegen, je een vingerwijzing te ge ven, mijn dochter. Maar als ik me daaraan hield zou ik misschien ongelukkig worden. Hoe dat, mijn kind? Ik heb vandaag een klein oogenblikje het beeld van Alain gezien. En ik heb vooral Alain gezien en ik geloof Dat je hem bemint, mijn dochter? Huguenette gaf geen antwoord. Heb je gebeden? Ja, en God zal mij gelijk geven. Mijn kind. Ik zal je een wijzen raad geven. Denk nergens me'er aan vóór Zon dag. Je bent een braaf meisje, vroom te genover God en eerbiedig tegenover je va der. Ik twijfel er niet aan,, of alles zal zich schikken zooals jij 't wenscht. Alain is jöuwer wel waardigMet Michel ben ik niet zoo goed bekend. Maar zie een voorbijgaande emotie niet aan voor een waarachtige en edele liefde. Ik zal eens met je vader gaan spreken. Ik moet u nog een geheim toevertrou wen, vervolgde Huguenette. Jeanne en ik hebben een belofte gedaan. En wat voor een, mijn dóchter? Wij hebben een gouden kroon beloofd aan de Madonna, die uitgekozen zal wor den, als God ons Avv teruggeeft. Daar hebben jullie goed aan gedaan, Huguenette. Alain en Avy zijn twee brave jongens. Ik heb Jeanne toegestaan, Avy heel diep in haar hart te beminnen, zon der mij er te veel van te laten merken. Toen was hij nog mijn beminnelijke leer ling. Nu het ongeluk hem getroffen heeft, moet Jeanne meer dan ooit bidden voor hem, die bijna haar verloofde was. Dat doet zij onophoudelijk, eerwaarde. Des te beter, mijn kind. Ook jij moet bidden voor Alain en je z?lt Er bestaat geen andere werkelijke liefde dan de Chris telijke liefde. De rest. ,is slechts dwaasheid des harten of verblinding der zinnen...... Mijn dochter, ik houd van jou evenveel als van mijn lieve Jeanne. Ook ik zal voor je bidden. Meester Sedanne zal wel weten... Maar daar komt hij juist aan. Inderdaad trad de beeldhouwer binnen. Hij was ongerust geworden, toen zijn dochter zoo lang wegbleef; hij ging haar halen bij den kanunnik, blij een gelegen heid te hebben om met meester Nicole te kunnen spreken over de ernstige vragen, die hem bezighielden. Huguenette trok zich terug en ging Jean ne opzoeken. Meester Pierre vertelde daarop zijn vriend van de ontdekking, die hij gedaan had in de woning van dr. Codex. Hij legde hem ook zijn oude sympathieën voor den hertog van Bourgondië bloot en tegelijkertijd zijn- erkenlelijkheid voor zijn ontvangst in Tro- yes door Mgr. Léguisé. Welke van de twee moest hij verra den? Geen van beiden, mijn vriend. Mon seigneur onze bisschop is gewaarschuwd door dien Judc Coquinois. Hij heeft zijn maatregelen genomen. Dat weet ik en ik weet ook, dat zij vergeefs zijn geweest. Wanneer ik vertelde wat ik weet, dan zouden de notabelen wel energieker optreden. Dat is waar, maar moogt gij het ver leden opofferen aan het heden? En Michel verraden? -+- Wat, is Michel in dat complot? Ja. Do piiester dacht na. Huguenette had gelijk, Alain te kiezen, en voor het oogen blik deed meester Pierre het beste, zijn mond te houden. En de voorzienigheid legt hem nie in den onmogelijke problemen voor, zonder vroeg of laat liet middel aan de hand te deon, ze op te lossen. Men moest nog tot Zondag ochtend wachten. Tot dan kon meester Pierre het aan den loop der gebeurtenissen overlaten, een oplossing in deze crisis te brengen. Deze raad beurde* den beeldhouwer op. Toen hij van Huguenette's liefde voor Alain hoorde scheen hij ten zeerste ver heugd. Ook ik heb de beelden gezien, zei liij, en dat van Alain is ongetwijfeld het mooi ste? Gij ziet 't meester, besloot de priester, dat de hemel alles ten goede heeft beschikt in het huwelijk van Huguenette, evengoed als hij alles wel ten beste zal schikken in dit complot; wees daar zeker van. HOOFDSTUK III. De beroering, Wharin de stad verkeerde, begon een beetje te kalmeeren. Het mislukken van de twee invalllcn in de herberg van Chaumont en in de wo* ning van meester Hippocrate Codex, bracht er niet weinig toe bij om de burgers ge rust te stellen. De gelegenheid was dus gunstig voor dei samenzweerders. Toch had de bisschop in het geheim soldaten geposteerd in huizen tegenover de woningen van Pierre Darren- tières en Dr. Codex. Maar ofschoon deze posten dag en nacht op de loer lagen, kon den zij toch niets verdachts bespeuren.En toch hadden de heeren Bourgondiërs hun plannen volstrekt* niet opgegeven. (Wordt vervolgd.I

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1