buitenland: DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. t£c;?itiïrnê'° "^?Sf^zb°eni 10e Jaargang. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1919. No. 2987 Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Infsrc. Telefoon 935. Postbus II. sjntj zijde van de Donau heerscht fis rust en orde. Overal stakingen. 0e Engelsche sta. ',9hert°8 Jozef en de monarchie. Atafrmê~fi?reiSe"?e 8taWn£ Brussel. __tshertog Jozef heeft een proclamatie Teeen pp», li»? U't8Che Banfe-beambten _yaardigd, waarin hij plechtig ver- ShlV-T' spoorwegstaking irr'L "at hij er n i e t aa'n denkt, de rikaansche arLeide"""'5' °,UIde te h"81?»611 a," da «»■>- weiaers. rsche kroon voor zich op te eischen. -- herinnert er aan, dat hij tot de eersten OVERZICHT. ïoorde die de jonge Hongaarsche re- Overal ter wereld wordt'er eesf i-f bliek trouw hebben gezworen, en zegt, Üanks de groote werpJri.Q(,hfn,.^uk!; eön trouw burger der republiek is a de groote wpppM Ht hl.l een trouw nurger Zelfs de parlementen stakm 7 1 wÜft. ho™^ hii een trouw "ai- weer de'Pransclie Kamer tot W.n.ï 'S Ianger van he' Kcizerlif Luis gegaan; als ze weer biieenknmfn^oclamatis vindt haar a - iet vredesverdrag aan rio "f!1 monarchistische demonstratie, die voor het uioiiarwnsiisciie jozef ei vredesverdrag aan de orde zijn. i10tel Bristol, waar aa - Wat de stakingen der arbeiders bel woont, heeft plaats gevonae k^ning kan het volgende 'worden meegedeeld tegenheid werden hoera.s op Engeland is de gemengde conferentiei uitgebracht, te Londen bijeen is geweest, er nief kunnen slagen een overeenkomst te 1 ken ter zake 'van de niijnvverkersst' in Yorkshire. Daarentegen zal de bal slaking wel het langst hebben gec' De staking Van een deel van het spoé" personeel is geëindigd en evenzoo d'1" tiestaking. In Liverpool is het InBelgië dreigen de i dienst van het rijk de pen de ambten? in rou er bij als hun bezwaren niet'binrfcht i worden weggenomen en de iSel" 1 sche trnmmenschen zullen "aangen' j als'de vrouwen niet ontslagenwon die de maatschappij jn dienst heeft gfd. In Duitschland staken de banknbten In Berlijn, Hamburg en 'Altona er" deel ran de mijnwerkers in Omg'lezië. Daarentegen komt de hond van 'Orweg- jersoneel'op tegen het plan vooi*n Po11' staking, dat door een deivan het personeel was gesmeed. In Chen'2 is het «eer lustig geworden. In Amerika eindelijk (we ziinr niet re- ter van, niet een half dozijn stkingen'U- ders over te slaan) is het personal van'ie Bielverbindmgen te Brooklvn weer am den arbeid gegaan. Maar 'darrmee is ht gevaar voor de groote spoorwegstaking ns tmirlijk niet van de baan. De voornaamst eisen, waarmede. dp-'oa««caat van ht Bpoorwegporsoneel, mr. Plumb, is aange komen, is de nationalisatie der spoor «ogen. Verder-dreigt ook in New-York een pol- ieslaking en staken er zoowaar de tco- neelspelers van een aantal schouwburgen, nat niet het oog op het seizoen geen siodt mgenef schijnt. Dat de Entente het gevaar van herhaal- stakingen in Duitschland inziet, blijkt mt de beschikking van generaal Foch, u meer Duitsche troepen dan overeenge- JiFSr ZH ïf .te in ci0 zone van pakingen en onlusten te voorkomen. België. Tittoni en kardinaal Mercier. [Reuter seint "uit Brossel, dat Tittoni, de Btaliaansche minister van buitenlandsche \ken, aan kardinaal Mercier het Italiaan- jsohe oorlogskruis heeft overhandigd. De Kardinaal wenschte Italië er mede ge1 uk, [dat het zich aan de zijde van het recht had Weid. I Tittoni bracht in zijn dankwoord den groet van het Italiaansche volk over.. Duitschland. Prins Max en de legeraanvoering. D"e aanklacht van prins Max van Beie ren aldus een H. N.-bericht uit Berlijn - tegen de opperste legerleiding verwekt reusachtig opzien in Duitschland. De re actionaire pers tracht de waarde van de verklaringen van den prins te verzwakken. De „Vorwarts" juicht het toe, dat de laat ste rijkskanselier der ÏTohenzollerns open lijk den strijd voor de waarheid heeft op genomen en verklaart, dat de tegenstan ders van den prins zoo zeer zijn blootge steld dat zij moeten antwoorden met nieu we onthullingen. Op deze wijze zal dè volle waarheid eindelijk aan het licht, komen. Hongarije. De Demobilisatie van het Roode leger. Naar het departement van oorlog meldt, heeft de demobilisatie van het roode leger overal zonder incidenten plaats gehad, en Is thans ten einde gebracht. In het gebied te Frankrijk De strijd tegen de duurte. Er schijnt eenige verbetering te komen in de duurte der levensmiddelen: groenten, fruit, visch, zelfs gevogelte, wordt goed- kooper. Het instituut der normale prijzen, door Minister Noulens ingevoerd, blijkt „erin" te gaan. Volgens berichten uit ver schillende deelen van Frankrijk vindt het denkbeeld overal instemming; allerwege worden de noodige departementeele en plaatselijke commissies, zonder moeite ge vormd. De overgroote .meerderheid van de kooplieden verleent medewerking. De president van de Parijsche K. v. K. heeft minister Noulens, den loyalen en krachti- gen steun van den geheelen Franschen handel toegezegd. De vlucht van Godefroy onder den Are de Triömphe. ,,Le PetiUJournal" geeft een beschrijving van de vlucht van Godefroy in den vroegen morgen onder den Are de Triömphe door. Op het aangegeven uur, ongeveer zeven uur 'des morgens, was bijna geen sterve ling op de Place de 1 Etoiie. 'Men had het vroege morgenuur gekozen uit een oogpunt van veiligheid voor voet gangers. En ook was de vluciht stipt ge heim gehouden. Alleen een paar film operateurs en de redacteur van het Petit Journal", die in het geheim was, waren er officieel aanwezig. „Ik denk" schrijft cle man van de „Petit Journal" terwijl ik wacht aan de laafste momenten -van een ter dood ver oordeelde. Zal hij komen? Zal hij het er goecl afbrengen? Het weer is somber en er staat een hevige wind. motor?" Ên onmiddellijk 'daarna "van den kant van liet Bois zie ik op een honderdtal meters de Nieuport van Godefroy. Hij wuift ons toe met zijn hand. Hij cirkelt eenige malen rond in de richting, waarin hij straks misschien den dood zal vinden. TTij zweeft nu de avenue de la Grande over. Halverwege, tusschen de Porte Maillot en l'Etoile zwenkt hij, en op een hoogte van nauwelijks 6 meter komt hij op ons af. Men zou zeggen, dat het een rijtuig op hooge wielen was. De derde boom rechts aan de avenue de la Grande Armée wordt aangevlogen". En nu zweeft Godefroy regelrecht op den tunnel aan... Wij zijn allen doodsbang, bleek en be vend. Wij zouden den man willen tegen houden, die zelfmoord - schijnt te plegen, Ons vertrouwen vermindert naarmate het moment suprème nadert. Plotseling stort Gorefroy zich naar links. Wij houden den adem in. Is dat'het einde?... Neen, met een volkomen meesterschap glijdt hij precies midden tusschen den Are door; dit gaat zoo eenvoudig en gemakke lijk, dat het experiment als het voltooid is, kinderspel lijkt. De Are de Triömphe, die zoo kléin leek in onze oogen en de avions, die zulke reusachige afmetingen heeft, schijnen voor elkander gemaakt. Godefroy die zich bij 't naderen van den Are op- slechts vier meter hoogte bevond, steeg een oogonblik later om een naderende tram te ontwijken. En alsof er niets bijzonders gebeurd was, vloog de held na zijn bravourstuk naar Villa-conblag terug. Later verklaarde Godefroy, dat hij geen Dc Advertentieprijs bedraagt 17Va cent per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per itogel. 221/2 cent per regel voor gewone advertenticn; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelipgen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd,, huur en verhuur» koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Bolsjewistische samenzweerders. Naar de correspondent van de „Weekly Dispatch" te Stockholm meldt, zijn eenige Russische patriotten, o. w. de advocaat Ardasjef, door bolsjewistische samen zweerders vermoord, die met dat doel van Petrograd naar Stockholm waren geko men, waar zich de Russen ophielden. Vol gens den correspondent werden de slacht offers naar een eenzame villa gelokt en daar gedood. De Zweedsche politie moet reeds een tiental samenzweerders gearrès- leerd hebben. Het leger van Kottsjak. Berichten uit Stockholm melden, dat Zweedsche bladen uit zeer betrouwbare bron vernemen, dat het leger van Koltsjak door de bolsjewiki is geslagen en in een toestand van ontbinding verkeert. In Kolts- jaks rug zijn boerenopstanden uitgebroken; verder hebben de radeptroepen Jamburg hernomen. Het witte leger trekt zich terug irt de richting van Ostrow. De bedreiging van Petersburg is nu verijdeld. Fantastische prijzen. Naar uit Helsingfors aan „Svenska Dag- bladet" geseind wordt,, geeft een Russisch economisch blad de volgende prijzen van een aantal artikelen in Rusland: een paar overschoenen kost 500 roebel, een doosje lucifers 7 roebel, een sigaret 5 roebel, een klosje garen 40 roebel, roggebrood 60 roe bel per 16 K.G., een ei 10 roebel, een glüs melk 12 roebel en zeep 60 roebel per stuk. Oekrajina. De strijd tegen het roode leger. Het Oekrajiensch Persbureau verneemt uit Praag d.d. 9 dezer: De krijgsverrichtingen de'r nationale Oekrajiensche troepen tegen het roode le ger ontwikkelen zich op gunstige wijze. Staro-Konstantinof en Doebno zijn geno men. In de richting van Odessa verover den de öekrajieners Jampol en Mohilef. De oogst. Naar het Oekrajiensch Persbureau ver neemt, is in geheel Oekrajina de oogst buitengewoon goed. Sinds zestig jaar heeft men niet zulk een goeden oogst gehad. Denemarken. Geheimzinnig vliegtuig. „Berlingske Tidende" verneemt uit Mal- m<">, dat daar uit een watervliegtuig van een hoogde van ongeveer 200 M. twee pak ketten zijn geworpen, waarop liet vliegtuig boven de Oostzee verdween. Uit het bin- ën een Duitsche dame signalen aan 'het vliegtuig gegeven. Het Duitsche paar werd in Soesra Aby gearresteerd en in het bezit der pakketten gevonden. Bij onderzoek bleek, dat de pakketten behalve echte kant en juweelen en andere sieraden staatsobligaties tot een zeer hoog bedrag bevatten. Na verscheidene uitvluchten hekenden de Duitsche gearresteerden, dat de pakket ten door den prins"Von Wied waren neer geworpen. De inhoud behoorde volgens hen aan den koning van Saksen. Armenië. Een verzoek om hulp. De Amerikaansche voedselcommissaris- sen in Armenië hebben een telegram ge zonden aan Clemenceau, waarin zij vra gen om handhaving der Britsche troepen in Armenië, daar anders een slachting door de Turken verwacht wordt. Amerika. CARNEGIE, t Naar Vas Diaz uit New-York verneemt, is Andrew Carnegie te Stockbrodge in Mas- sachisuets Maandagochtend overleden. Carnegie werd in 1835 te Dungermline (Schotland) geboren. Toen hij nog zeer jong was, vertrok de heele farfiliie naar Amerika. Daar begon Andrew te werken als weversjongen in een groote weverij te Pittsburg, waar zijn ouders zich gevestigd hadden. Weldra ging hij echter over in dienst eener telegraafmaatschappij. en- bracht het daar al spoedig tot een verant woordelijken post. Toen associeerde hij zich met Mr. Woodraff voor de exploitatie van slaapwagens op de spoorwegen. Na den successie-oorlog, waarbij hij als oor logstelegrafist de noordelijke staten dien-i de, kocht hij aandeelen in allerlei spoor wegondernemingen en interesseerde zich; in verscheidene zaken der ijzerindustrie. In 1889 vereenigde hij verschillende onder nemingen onder den naam Carnegie Steel Cy. In 1901,'nadat hij zich uit de leiding der zaken l*id teruggetrokken, veranderde deze naam in United States Steel Corpo ration. In tal van Amerikaansche steden stichtte JZarnegie bibliotheken, laboratoria en leer- zetels aan universiteiten. Ook in Engeland mochten vele stichtingen voor wetenschap pelijk onderzoek van zijn overvloed mede- deelen. De 'Schotten vereerden hun land-> genoot met het eere-rectoraat der univeri siteit van St. Andrew. De meest 'bekende zijner stichtingen irt Europa, en vooral te 's-Gravenhage, is die waardoor hij den houw van het vredespa leis als vergaderhuis voor het internatio nale hof van arbitrage heeft mogelijk ge maakt. Hij was begiftigd met tal van eere-tee- kenen uit alle landen. Zoo is dan ook deze man verschenen voor het oordeel Gods, met niets anders, dan wat ook de armste'kan medenemen. van deze wereld: zijn geestelijke vort diensten Vereenigde Staten. Wilson over de duurte. In zijn rede in het Congres over de be-t strijding der duurte heeft Wilson o. a. nog gezegd, dat de huidige hooge prijzen niet werden gewettigd door een tekort aan voorraden levensmiddelen, die met 200 waren toegenomen en toch naar verhou ding in prijs gestegen waren. De arbeiders, die staakten om hoogere loonen te verkrij gen, maakten de zaak nog erger, doordat' zij de productie stop zetten. Hij bepleitte maatregelen, waardoor goederen in den handel tusschen de verschillende staten tegen de prijzen zouden worden verkocht, waarvoor zij van de producenten waren gekomen. Voorts beval hij een -federaal stelsel van „licenses" aan, waardoor een verkoop tegen concurrecrende prijzen werd verkregen, ten einde gewetenlooze winsten te voorkomen. Aandringend op d& ratificatie van het vredesverdrag zeide de president: Terwijl er nog alle mogelijkheid is, dat de vredes voorwaarden gewijzigd worden of lang op zich zullen raten wachten, of niet uitge voerd zullen worden wegens verschil van meening onder de tegen Duitschland geas socieerde mogendheden, is het vruchteloos juetlichting to verwachten. De president waarschuwde, dat geen vol ledig onmiddellijk geneesmiddel kon wor den gevonden, terwijl het land noch in oorlog, noch in vrede was. Politiek, sociaal en economisch ligt, al dus Wilson, de wereld op de operatietafel; het is niet mogelijk geweest haar onder narcose te brengen. De wereld moet beta len voor de groote verwoestingen door den oorlog aangericht en het gevolg aanvaar den van de verandering Van bouwlanden in slagvelden. Europa moest geholpen wor- dan om weder in normalen toestand te komen. Wilsön verklaarde, dat de Ver. St.. geen verbod kunnen uilvaardigen op ver schepingen naar Europa, dat Amerika's grootste klant was. Europa moest op gang worden geholpen, anders zou de Ameri kaansche nijverheid er onder lijden. De president deed voorts nog een be roep op zuinigheid in de huishouding. De regeering heeft de volgende maatrege len genomen: De overtollige legervoorra- den worden verkocht aan het publiek. De genen, die woekerwinst maken, worden vervolgd op grond van de wet op de voed selvoorziening en de Sherman-wet tegen de trusts. Er worden pogingen gedaan mn het bijeengaren van voedselvoorraden te gen te gaan. De president verklaarde o. h. ook nog,, dat de regeering de verscheping van tarwe zou beperken om den prijs te verlagen. Hij deed een 'beroep op producenten, tusschen- personen en kooplieden om het publiek be hoorlijk te behandelen en besloot met een krachtig 'beroep op geëmployeerden en werklieden, oni allen hartstocht te vermij den en den toestand nuchter onder de oogen te'zien. FEUILLETON. Alain, begon opeens vast besloten Huguenetle, ik zou zoo graag de beelden willen zien van jou en van Michel. Zon dag zal ik teveel in de war zijn, om te kunnen beoordeelen, welke ik verkies. Ais Ik van tevoren heb gezien Alain verborg zijn vreugde met. Ik zou u het beeld van Michel niet kunnen laten zien. Wat het mijne betreft, it zou het gaarne doen, maar Hij aarzelde. Het sdheen hem toe, dat, wanneer hij Huguenette toegaf, hij tegen over Michel onloyaal zou handelen en zich een voordeel zou verzekeren, dat deze "iet had. Zijn eerlijk hart verzette zich hiertegen en toch had hij gaarne aan Huguenette's 'erlangen voldaan. Hij dacht een oogenblik na en vervolg de toen: Dan zou je eerst aan Michel moeten Vragen, of je zijn Madonne mag zien, want hij zou ontevreden kunnen zijn, mij beschuldigen Ik durf niet, zei Huguenette. Ik zal -het hem in uw naam vragen. mejuffrouw, antwoordde de jonge man met vuur. Goed, stemde het meisje toe. Kom... laten we gaan! En voordat Alain iets- had kunnen zeg gen, had Huguenette Jeanne onder den aurn genomen en den weg ingeslagen naai de kathedraal. Alain beefde over al zijn leden. Het scheen hem reeds Zondag toe. De heeren kanunniken hadden reeds hun oordeel uitgesproken over het werk van hem en Michel, men wachtte nog slechts op Huguenette's uitspraak. Zou Huguenette niet nu reeds haar oor deel uitspreken? Zou zijn toekomst niet in de volgende minuten beslist worden? Wat zou haar eerste kreet, haar eerste woord zijn een van afkeuring of bewondering? dat van de lippen van het jonge meisje kwam, wanneer het beeld voor haar zou onthuld worden? Met hevig kloppend hart en oogen, waarin angst en tegelijk een oneindige hoop te lezen stonden, opende Alain cle deur van zijn werkplaats voor de bezoek sters. De Madonna was bedekt met een kleed van grove stof. Om het langverbeide oogenblik ïe ver haasten trok de jonge man plotseling met koortsige hand het omhulsel weg. oogenblik aan het welslagen had getwijfeld. Naar aanleiding van dit waagstuk be vat de „Humanité" het volgend artikel, ge titeld: Crime ou folie, waarin met nadruk de gerechtelijke vervolging van den waaghals wordt geeischfc. Een dergelijke daad, schrijft het blad, heeft geenerlei middellijk of onmiddelijk nut. Alleen ter wille van eigen roem heeft Godefroy Tiiet geaarzeld behalve zijn eigen leven, dat van een aantal voorbijgangers in gevaar te brengen. Het blad verzekert, dat vele vliegers scherp de roekelooze daad afkeuren, en deelt als. verzwarende omstandigheid nog mede, dat Godefroy sinds zes maanden niet gevlogen had en dat dit zijn eerste tocht weer was. Zelf heeft hij verklaard, dat vlak'voor de „Are" een geweldige windstoot hem een oogen blik uit de richting dreigde te slaan. De „Figaro" schrijft: Onder de „Are" doorvliegien is prachtig, maar volkomen nutteloos. "Ook elders kan men zijn moed, zijn scherpen blik cn koelbloedigheid too- nen. Wat zou men ervan zeggen, indien morgen een regiment 'cavalerie chargeer de op de Champs Elysèes, of wanneer ar tilleristen van de forten hun 'behendigheid tentoonspreidden door granaten in de Sei ne te „plaatsen" of eeri sectie tanks plotse ling een boulevard bewerkte? Parijs is toch geen schietterrein of een exercitieveld. Welnu, Iaat het dan ook geen vliegveld worden. Werkelijk de auto's zijn al gevaarlijk genoeg voor de voetgangers. Een redacteur van het Journal heeft serg. Godefroy gevraagd, wat hem er toe gebracht had deze gewaagde vlucht, door den Are de Triömphe te maken. De vlieger verklaarde, dat op 14 Juli bij den zegetocht wel de vliegers vertegenwoordigd waren geweest en dat ook geschut en tanks in den stoet waren meegevoerd, maar geen vliegtuigen. „En onze vogels hadden toch zeer zeker recht daarop. Zij hebben de lucht schoon geveegd. Vriend Navarre had hun recht willen doen wedervaren maar de dood heeft hem daarin verhinderd. Ik heb nje,ts anders gedaan dan zijn wensch verwezenlijken". - Intusschen is tegen Godefroy proces-ver- baal opgemaakt. De politie heeft de vertooning verboden van de film, die Pathé van de vlucht ge maakt had. Engeland. De 7-urige arbeidsdag in de mijnen. Het Lagerhuis heeft, naar het H. N. uit Londen verneemt,de wet op den .zeveu- men. Het proces tegen den ex-keizer. Volgens de „Evening News" zou de ex- keizer te Hampton Court bij Londen moe ten terechtstaan. Een vertrek van het paleis te Hampton Court zou hem als verblijfplaats worden aangewezen, Italië. Protest der katholieken tegen den gouver neur van Trienté. De katholieke Italianen blijven krachtig protesteeren tegen de benoeming van den bekenden vrijmetselaar en vijand der Kerk den vroeger en minister van onderwijs Cre- daro, tot gouverneur van Triënte, die zich de ontkerstening der scholen en onderwijs inrichtingen tot hoofdtaak heeft gesteld. Ook do algemeene commissie van het Ka tholieke Jongelingsverbond met haar ruim tweeduizend vereenigingen, heeft tegen deze benoeming een scherp protest laten hooren. Rusland. Bolsjewistische échecs. Aan de Kaspische Zee hebben vrijwiïli- gerstioepen onder generaal Erdeli het ter rein (heroverd, hetwelk zij eenige weken geleden hadden verloren. Ongeveer 1000 bolsjewistische deserteurs hebben zich bij de vj jjwilligers aangesloten. Aan het Dnjeper front is dé stad Ochakof, 40 mijl ten O. van Odessa, door do vrijwil ligers bezet. Nog slechts een strook van 50 mijl van de Zwarte Zee-kust wordt door de bolsjewiki bezet gehouden. Daarna bleef hij met neergeslagen oogen staan, stom, niet willende hooren het von nis van Huguenette... Oh! wat mooi! riep de dochter van meester Sédanne uit, en klapte van op gewondenheid in de handen. Maar plotseling hield zij op, bloosde, keek eerst Jeanne en daarna Alain aan, en scheen niet te durven spreken, bang dat zij zich vergist had. Men zou zeggen, dat het op mij lijkt, mompelde zij eindelijk Haar oogen, die nog steeds een onuit sprekelijke ontroering uitdrukten, richtten zich op Alain. Hun blikken jjruisten elkaar. Dat was hun een openbaring. Plotseling trok Huguenette Jeanne bui ten de werkplaats. Kom, zeide zij tot haar, met bevende stem En zij verlieten de kerk Het duurde eenige minuten voordat Alain van zijn ontroering bekomen wa«. Zijn ziel was vervuld met een heerlijke vreugde. Zijn toekomst scheen hem nu verzekerd. Hij gevoelde groote behoefte zijn geluk en zijn vreugde te uiten, terwijl hij zacht jes het Madonnabeeld weer omhulde met bet grove kleed. Eindelijk keerde hij zich vroolijk gfli; teneinde de werkplaats te verlaten, maar plotseling stond hij stil.."... Op den drempel stond met gekruiste ar men en vlammende oogen een man: het was Michel! Kom mee, sprak deze op een toon, waaruit haat sprak. Alain volgde, nog overweldigd door zijn geluk, werktuigelijk zijn mededinger. Toen zij het groote portaal*bereikt had den plaatste Michel zich tegenover Alain, oog in oog. Je hebt daar weer een lage streek uitgehaald, Alain, begon 'hij. Wie heeft je verlof gegeven, Huguenette in je werk plaats te ontvangen? Van wien heb je per missie gekregen, om haar voor het vast gestelde uur je beeld te laten zien? Je was dus w/?l bang voor een mislukking, dat je 't noodig vondt haar oordeel van te voren te beïnvloeden! Wat zal meester Sedanne zeggen als hij hoort, wat je daareven hebt uitgehaald? Óf denk je misschien, dat ik hem onkundig zal laten van zoo'n schan delijke daad? Michel, antwoordde Alain, meesier Sedanne zal uit jouw mond niet vernemen wat er is voorgevallen. Ik heb besloten hem zelf alles te gaan vertellen. Trouwens ik heb jouw rechten gerespecteerd Een mooi antwoord! Laat me uitpraten, Michel. Ik heb jouw rechten gerespecteerd, zeg ik je, om dat ik niet aan Huguenette's verlangen wilde voldoen, haar zonder jouw toestem ming je beeld te laten zien. Alain, je kunt mooi genoeg praten, maar we zullen eens zien of je talent je even gocd^ediend heeft als je tong! Weet, dat ik je haat, Alain! Je hebt getracht, mij Huguenette te ontvoeren want voor wie anders werkte Collinet Collerne dan voor joü? Je wilt je in haar gunst dringen dopr verraderlijke streken. Alain, je bent een lafaard! Bij deze beleediging sprong de jonge man op en naderde met vlammende blik ken Michel en met ijzeren vuist zijn arm omknellend, brulde hij hem toe: Eruit, Michel, eruit! of anders Michel wrong zich los en vertrok schou^ derophalend. We zullen elkaar wel nader sprekenl dreigde hij nog. Alain trad de kerk weer binnen, en bleef eenigen tijd uitgeput, zonder gedach ten, willoos op een stoel liggen. Daarna werd hij weer kalmer, en voelde meer droefheid over Michel's beschuldigingen dan wel haast tegen zijn mededinger. {Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1