Gemengde Berichten. Uit de Omgeving. Vervoer van groenten naar Duitschland. De Duitsehe douane verlangt, dat bij in- ivoer van versobe .groenten en vcrsch ooft uit Nederland in Duitschland de waarde daarvan dcor den afzender in guldens (Ne- derlandsehe munt) in dc Warenerklaringen is aangegeven en dat die waard e-aangif te uiterst nauwkeurig plaats vind#. Te lage aangifte zal tengevolge hebben da,t de goederen worden opgehouden totdat de aangifte alsnog verstrekt wordt of wel, dat de waarde overschat wordt. Ook heeft de Duitsehe douane opdracht toe te zien, dat de waai de-aangifte niet overschreden wordt. BRANDSTOFFEN. Vanwege de Rijkskolendistributie wordt gemeld: Het publiek blijkt nog steeds de meening te zijn toegedaan, dat er dezen winter voor huisbrand zeer rijkelijk brandstoffen be schikbaar zullen zijn. Het lijkt daarom wenschelijk, er nogmaals dc aandacht op te vestigen, dat de vooruitzichten niet van dien aard zijn, dat op meer dan het mini mum-rantsoen (10 eenheden voor het tijd vak 1 October—1 April), te rekenen valt. iWel verkeeren wij thans in de gelukkige Omstandigheid, dat dc voorraden het toela ten, reeds nu in mindering hiervan kolen ter beschikking te stellen, waardoor ook dc aflevering aan hen, die hiervan geen ge bruik maken, gedurende de wintermaanden ivlotfer za lkunnen geschieden dan in het vorige, jaar. De te verwachten aanvoer is 'echter niet van dien aard, dat in uitzicht kan worden gesteld, dat meer zal worden gedistribueerd. Er wordt dan ook dringend In overweging gegeven zuinig te zijn met de zwarte brandstoffen, terwijl zij, die aan hei-minimum-rantsoen niet voldoende heb ben. zich tijdig van turf kunnen voorzien, ■welke, zooals bekend mag worden veron dersteld, geheel vrij is en dus ongerantsoe- neerd te verkrijgen is. Landstormcomité Zuid-KoUand West. Door de ...Nationale Landsioimeommis- cie" is ingesteld een gewestelijk comité „Zuid-Holland West". In dit comité hebben zitting genomen de heeren: J. M. Krijger Jr.. Kanaalweg 26. Delft, voorzitter; E. Wildenberg, Steyn- laan 137, den Haag, secretaris; H. W. J. J. van Deventer, Elandstraat 35, den Haag, penningmeester: J. H. M. Balvers, H i 11 e- g o m; mr. dr. F. W. Donker Curtius, den Haag: pater F. C. Frigge, Leiden; J. C. de Haan, L i s s e; J. B. M. Hendriks, den Haag; D. Houtman Jr., den Haag; H. Juta, Leiden; D. J. Karros, den Haag; overste P. W. C. Keiser, commandant Jandstorm- ëorps Zuid-Holland West"; J. H. Lani- mers, Leiden; I. van der Loo, Schc- veningen; kapelaan J. J. C. M. Looyaard, den Haag; L. van Pelt, Schiedam; K. Vuik, Scheveningen; H. Vroom, Leiden; W. Warnaar, Sassen h ei m; jhr. mr. E. B. F. F. Witteri van Haagland, den Haag en J. Zandberg, den Haag. als lijst 9 voorkwam öp licl eTcTnbïTjcl hl den Statenkieskring Gouda, als nummer vier stond F. A. Moerel. en dat die verschuiving van den naam Moerel met twee plaatsen naar omlaag heeft plaats gehad tengevolge van het uit brengen van een grooter aantal z.g. voor keurstemmen op de candidaton Hoffman en Veelenturf, ieder afzonderlijk, dan op den candidaat Moerel; er op wijzende, dat die voorkeurstemmen in het Kath. kamp weinig voorkomen cn dat zij geheel behooren te verdwijnen, om dat zij de Katholieke kiezcrsorganisatic op losse schroeven kunnen zetten en het beeld der Roomsche éénheid besmeuren; wetende, dat alle candidaien der boven bedoeld© Roomsche lijst zulks beamen en derhalve. vast vertrouwende, dat niemand hunner daarom ooit eenen Siatenzetel zal .aanne men, als hij zich dien niet ziet toegewezen tengevolge van voorkeurstemmen; besluit: deze motie onverwijld ter kennis te brengen van het geacht. Centraal Be stuur der R.K. Centrale Kiesvereeniging „Slatenkieskring Gouda", haar te publi- ceeren in „De Leidsehe Courant" en de .plaatselijke Kies., aangesloten bij die Cen trale Kïesv., nit te noodigen, aan de motie hunne adhaesie te schenken. Namens het Bestuur der R.K. Kiesv. „Eendracht maakt Macht" w.g. A. J. P. BOTS. Voorzitter, w.g. N. H. J. M. SWARTE. Secretaris. Nieuwkoop, 6 Augustus 1919. i De moord te Deventer. De gearres teerde Rus Zotolw is gistermorgen aan een streng verhoor onderworpen. Hij weigerde echter zich omtrent iets uit t© laten voor er een Russische tolk was verschenen. Deze werd na ©enigen tijd onder dc Deventer ingezetenen gevonden en ten politieburcele ontboden. Thans verklaarde Zotolw dat hij niet, zooals hij Woensdag opgaf. Trcpof, maar wel degelijk Zotolw heette. Op de vraag, waarom hij dan eerst ge logen had, zei hij nit vrec-s te hebben ge handeld. Dit feit maakt natuurlijk dc aan wijzingen omtrent zijn schuld slechts des te sterker. Hoewel hij alles blijft ontken nen. en volhoudt in het kamp gebleven te zijn, staat zijn schuld toch vrij wel vast. Reeds hebben de nachtportiers der firma Nering Bögel, die in den bewusten nacht vlak na den moordaanslag op de beide ma- rechaussee's de twee Russen zagen passee- ren, en de- landbouwer Gerrit Jon Ordel- man te Wit sen, die hem ook in den be wusten nacht- voorbij zag komen, hem per tinent als een hunner herkend. Gebleken is dat de twee te Denekamp ge arresteerde Russen onschuldig zijn aan de misdaden te Deventer en Doornspijk. Aan den burgemeester te Denekamp is bericht gezonden, dat hun opzending onnoodig is. bezoek aan Amersfoort, den.volgenden dag is hij gebleken de dupe te zijn van een grappenmaker. Inmiddels zegt de heer B. eenige verbin tenis aangegaan te hebben. Hij heeft de zaak in handen gesteld van de justitie te Utrecht, die den afzeinder op het spoor is. De heer B. vordert f 2000 schadevergoe- ding. Ons vrouwelijk Kamerlid zoek? In „Het Volk" van gisteravond prijkt op een in het oog loopende plaats de vmgende advertentie: „Partijgenoot© Suze Groeneweg wordt beleefd verzocht haar adres op te geven aan schipper B. Brand, adres Algemeene Schippersbond, N. Z. Kolk 4, Amsterdam." Vermoedelijk verstopt ons vrouwelijk Ka merlid zich in haar vacqntie, om tegen alle aanzoeken van partijgenooten veilig te zijn. Maar zal haar vrouwengemoed tegen dezen oproep bestand zijn? Een beetje schipperen moet ook een vrouwelijke staatsman en schipper Brand zit blijkbaar Ieelijk in den brand. Ongeluk. Zekere v. d. B. uit St. Oeden- rode reed met zijn moeder in een tilbury naar de kerk. Op een gegeven oogenblik botste het rijtuigje tegen een kar, waar door heide inzittenden over den weg wer den geslingerd. Juffrouw v. d. B. kreeg enkele wonden aan het hoofd. De zoon echter, die het paard nog kon stallen, ge voelde plotseling hevige hoofdpijn opko men en overleed enkele oogenblikken daar na. De toestand van de moeder is hierdoor ook veel ernstiger geworden. Een extra-maand salaris. Naar wij vernemen gedacht de firma Arnold Gilis- sen en Co.. te Rotterdam, het verscheiden van de finaneieele afdeeiing der N. O. T. door de uitkeering van een extra-maand salaris aan haar personeel. Een spartacist, Te Azcwijn, gem. Beigh, heeft de politie zekeren B ten II. gearresteerd bij wien, na een inval door politie en militairen een groote partij wa pens en munitie zijn n beslag genomen. Hij wordt verdacht in aanraking te staan met de spartacisten en op hem rust de verdenking aan verschillende ingezetenen dreigbrieven, ondertcekend Spartacist, te hebben gezonden. Dc woningnood, Een heer komt adem loos het kantoor van c-en eigenaar van huizen binnen storm en en zegt: „Daar net is ccn van uw huurders door een auto ©ver reden. Hij isdood. Kan ik de huur over nemen?" Antwoord: ..Het spijt mij. Ik heb de wo ning al verhuurd aan den chauffeur die hem heeft overreden." Bezoek op Het Loo. Uit Apeldoorn schrijft men: Twee honderd jongens van het vaeantic- kamp te Harderwijk, da^ onder leiding staat van den heer W. -Stcersma, te Am sterdam brachten Woensdag een bezoek aan het Koninklijk park bij het paleis Het Loo, waar zij werden begroet door H. M. de Koninginu Dc jongens hieven het „Gymnastenlied" en de ..Bondsklap" aan, welke liederen door H. M. met aandacht werden gevolgd. Als" geleiders van den troep fungeerden do hoeren P. Halst, uit Appingcdam, T. de Leeuwe van Leeuwarden, W. Boer, van 's Gravenhage, C. de Brain van Leider dorp en de heer Reijenga, inspecteur van politie te Amsterdam. H. M. liet zich deze hecrcn voorstellen en onderhield zich eenige oogenblikken met hen. Ook met enkele jongens wisselde II.M. een vriendelijk woord. Sociale Berichten. Blauwe maand van Sobriëtas. Gelijk verleden jaar houdt Sobriëtas in September a.s. een Blauwe Maand. "Xll er wt gen zijn de Kruisverbonden en Maria- vereenigingen hun propaganda-actic aan 't voorbereiden, zoodat ren nog krachtiger en uitgebreider beweging dan in 1918 in *t verschiet is. Omstreeks 24 September, feestdag van O.L. Vrouw der Slaven, wordt de 3e Nationale Bloemendag van Sobriëtas gehouden. De Regeling'van den Bloemendag is door het Centraal Bu reau te- Den Bosch reeds toegezonden aan de Besturen van alle Kruisverbonden en Mariavereenigingefi. De Mariaverecnigin- gen zullen evenals bij de twee vorige Bloe mendagen weer het initiatief nemen tot den bloemenverkoop, welke ditmaal wordt gehouden ten bate van een R.K. Santo- riuni voor vrouwelijke drankzuchtigen en tot. bevordering en ondersteuning van plaasclijke reddipgsinstellingen als R.K. Consultatiebureaus, Reddingsbrigades en Alcoholvrije Lokalen. Jeugdwerk van Sobriëtas. Evenals de Kruisverbonden en Marin- vereeniginngen zijn ook de Jongens- en Meisjesbonden en andere jeugdafdelingen van Sohriëtas diocesaan georganiseerd. Elke Diocesane Drankweerbond heeft, thans zijn Bondsjeugd-Commissie, die de leiding heeft van de plaatselijke jeugdaf delingen in den Bond. De Bondsjeugdcommissie's vinden haar. middenpunt in de Centrale Jeugdcommis sie van „Sobriëtas", waarin zij, elk door één afgevaardigde, vertegenwoordigd zijn. De Centrale Jeugdcommissie zal met alle Bondsjeugdcommissie's Woensdag 13 Aug. te 230 uur n.m. een vergadering houden te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten, en Wetenschappen. Er wordt eene inlei ding gehouden over de taak en werkwijze der Bondsjeugdcommissie's, waarna be spreking van verschillende ingekomen vragen, op den beschrijvingsbrief ver meld. Katholieke Drankbestrijding. Volgens de laatste algemeene telling op 31 Dec. 1918 zijn bij de Federatie van „So briëtas'' aangesloten 10 Diocesane Bonden, bestaande uit 391 Kruisverbonden met 47916 leden en 344 Mariavfireenjgingen met 47916 leden. Als'sectie is aangesloten ,,St. Franeiseus", de Nat. R. K. Ver. van G. O. onder Ned. Spoor-, Tram- en v. Gend en Loos-personeel met 23 afd., 56 correspon dentschappen en 650 leden. KERKNIEUWS. Pastcor N. J. Kemper, t Woensdag werd in het landelijke Haar- lemmerliede aan den schoot der aarde toe vertrouwd het stoffelijk overschot van den weleerw. heer N. J. Kemper, die daar meer dan een kwart eeuw de herderlijke be diening heeft waargenomen. Daags te voren was het lijk uit Nieuw koop, in welks Liefdegesticht de overledene de laatste maanden was verpleegd, hier heen vervoerd en werden de Metten ge houden in het kerkje van Haarlemmer- liede. Donderdag om halftien was een twintig tal priesters met een overgroote. menigte parochianen geschaard op de lijkbaar en werden de Lauden gehouden, waarbij de weleenv. heer Dessens, rector van het St. Eiisabeth-gesticht. te Amsterdam, als agens fungeerde, terwijl als diaken en sub-dia ken assisteerden de weleerw. heer Haver man, pastoor te Sloten (N.-H.), en de wel eerw. heer Van der Marck, oud-kapelaan der parochie. De Hoogeerw. heer Stoffels, Deken van Haarlem, celebreerde met assistentie van genoemde eerw. heeren de plechtige Requiem-mis en hield op het einde een treffende toespraak tot de aanwezigen, waarin hij wees op den eenvoud en pries terlijken ijver van den overledene, maar ook op zijn langdurig lijden, dat hij met zulk een voorbeeldig geduld-yerduurde. Dringend vroeg hij het gebed voor de rust zijner ziel. Daarna had de begrafenis plaats, die geschiedde door den weleerw. heer pastoor Haverman, met assistentie van den weleerw. pater Reijnenberg, pastoor te Haarlem en kapelaan van der Marck. De weleerw. heeren Wennen en Ratté, kape laans te Haarlem, steunden als cantores het verdienstelijk zangkoor der parochie. SPORT. Draverijen te Voorburg. Woensdagmiddag had de eerste der drie draverij met voorgift plaats, welke door de harddraverij-ver. Voorburg en Omstreken op 6 en 7 Augustus worden gehouden, in geschreven wapen 18 paarden, waarvan er negen niet opkwamen, als protest tegen de voorgiften, welke volgens het oordeel van de eigenaren der paarden onbillijk was geregeld. De uitslag was als volgt: le prijs ad f 250 Fini, eigenaar H. Verüegaal; eerste premie ad f 100 Clémenee, eig. D. de Vlieger;.2e premie ad f 50, Vitesse, eig. Schermerhorn; 3e premie ad f 25, Chriemhilde, stal Sparta. Eerste troostprijs ad f75 Catherina L., eig. P. C. Appel; tweede troostprijs ad f 25, Edel A, Stal Avanti. 2e dag. In den morgen yan den 2en dag is de le prijs (75 gld.) behaald door Edel A., Stal Avanti, Rotterdam; 2e prijs Rosa, eig. F. Verwer, Stompwijk, f 40; 3e prijs Alice Roosevelt, eig. v. d. Steenhoven, Rotter dam, f 25; 4e prijs David, eig. J. A. Spronk, Zoetermeer, f 10. ALPHEN a. d. RIJN. Een vreemd jongniensch. Door de politie werd gisteravond een circa 16-jarig jongmensch overgebracht naar zijn woon plaats te Utrecht. Hij was de ouderlijke woning aldaar ontvlucht. Een grO©te aardappel. Een aardappel die het respectabele gewicht weegt van 1 Kg. komt zeker niet veel voor. Een derge lijke reuzenaardappel nu was gisteren te zien in het aardappelpakhuis van den den heer Goedhart alhier. BOSKOOP Benoeming. Mej. L: Stortenbeker, on derwijzeres aan de openbare school alhier, is benoemd tot klerk bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Rijwielen terug. Het is der politie ook mogen gelukken de gestolen rijwielen op te j sporen die alhier ten nadeele van de heeren D. Mesman en J. P. C. Oosthoek eenigen tijd geleden werden gestolen. Tegen den vermoedelijken üader, zekeren B. te Al phen a. d. Rijn, is proces-verbaal opge maakt. HILLEGOM. Onze industrie. Gisteren namen wij een kijkje in de modern ingerichte smederij van den heer P. V. Versteege aan de Meer straat alhier. Wij maakten daar kennis met zijne autogenische lasch- en snij-in- richting, systeem Mij. Oxygeninm te Schie dam en Soerabaja. Zoowel van het snijden als van het lasschen werden ons proeven getoond, m. a. w. we zagen beide werk zaamheden verrichten. De bewerkingen geschieden op vuurvas- sten steen en bij enorme, nog niet benader de temperatuur. Voor het snijden is een atmospherische druk van 5 atmospheeren noodig, het lasschen bij 2 atm. De samen geperste zuurstof speelt de hoofdrol. Bij het snijden (we zagen een zwaar stuk ijzer be werken) wordt eerst de «voorwarmcr ge bruikt )le kraan open), bij de afsnijding de 2e kraan geopend. In een oogenblik is de zaak in orde, dank zij de vakkundige behandeling. Bij3 het lasschen (met z.g. laschstof) geschiedt dit door voortdurende gelijke beweging van de staaf laschstof in de wit-gloeilieete vlam; 't is een vulling gedeeltelijk. We wapenden ons nog met de lascbbril om de bewerking nauwkeurig te kunnen volgen. We zagen zeer duidelijk de vulling van de eerstgemaakte openingen en later door het „te kort" de bijvulling door het staafje laschstof. Zoowel- voor gegoten als gesmeed ijzer kan lie bewerking plaats hebben. Wal hierdoor bereikt wordt is enorm. We za. gen een paralel-bankschroef, die op twee plaatsen gebroken was en nu na lasschen geheel klaar was. Zeer vele en zware stuk ken. vooral van gegoten ijzer, die vroeger eenvoudig weggegooid werden, worden weer als nieuw en de proeven hebben be. wezen, dat de lassching niet alleen on zichtbaar is, doch zóó sterk, dat alle 'bre ken vrijwel is buitengesloten. De dikte van het te bewerken ijzer is nooit bezwaar, 't i5 eenvoudig een prachtwerk. Nu we toch ter inspectie waren, bezagen we meteen nog de z.g. '„rooie knecht", een grooter voorhamer, een eigen constructie en vinding van den lieer Versteege. Dit gcheele toestel staat in verbinding door rie men zonder eind met den gasmotor. Hij heeft een regulateur-bengel voor de kracht, waarmede de hamer (het voorhamevwerk) zijn arbeid verricht. De kneehts lieten zien, wat deze „knaap" praesteert, die hun me- nig druppeltje zweet bespaart. Vermelden we nog, dat in deze moderne smederij door één niet groote gasmotor te gelijk in werking kunnen worden gebracht; lo. de sb'jpinrichting, 2o. de snelslijpinrich- ting, 3o. 2 boormachines, 4o. de ijzerzaag, bank, 5o. roode knecht (voorhamer), 6o. de vuren, 7o. de draaibank, dan blijkt uit deze sobere beschrijving wel duidelijk, dat ook het platteland met zijn tijd medegaat. KATWIJK. Geslaagd. Voor het examen Frantcb is te 's-Gravenliage geslaagd de heer F, Meijer te Heemstede, vroeger alhier. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering bijeen. "Voorzitter was burgemeester J. H. de Waal Malefijt. Afwezig was met kennisgeving de heer P. Meerburg, zonder kennisgeving de heer D. W. Ouwehand. Ingekomen is o.m. een schrijven van Ged. Staten dat deze tot niet- toelating tot den Raad hebben beslist van de heeren P. v. Duivenbode en D. C. van Leeuwen. Het centraal stembureau heeft overeenkomstig deze beslissing besloten en benoemde als leden van den Raad de heeren H W. Grimbergen en S. Pari e vliet. Ook de Raad besloot nu hiertoe. Ingeko men is voorts een verzoek van de Oranje vereniging te Katwijk a. d. Rijn om sub sidie voor een te houden kinderfeest ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de {Koningin. Volgens den voorzitter sterol H. Majesteit toe dat haar verjaardag fees telijk herdacht wordt. Op de begrooting komt .voor bovengenoemd doel een poot van f 400 voor. Dit zal nu hiervoor bestemd worden, n.l. voorZee en Rijn. De plaatselijke vereeniging ter bestrij ding der tuberculose verzoekt evenzoo een subsidie voor 1920 en zoo mogelijk ook voor 1919. B. en W. vinden geen vrijheid, met het oog op de geldmiddelen, om hieraan gevolg te geven doch willen wachten tot de begrooting behandeld wordt. De heer Do Klerk zegt., dat alé voor het Oranjefeest subsidie gegeven wordt, voor dit doel even goed een bedrag uitgetrokken kan worden en stelt voor- f 100 tegeven. Dr. De Ruijter- Zijlker zou eerst de begrooting dezer ver eeniging wel eens willen zle-n om te beoor- deelen of subsidie noodig is. Het gaat niet op om iedere vereeniging die dat vraagt maar subsidie te geven. Met een bedrag van f 100 volgens voorstel De Klerk is do gezondheid toch ook niet te bewaren.'De voorzitter zegt ook, dat het niet de bedoe ling is af te wijzen, doch voorloopig af te wachten. De vereeniging vraagt trouwens subsidie voor 1920 en zoo mogelijk voor 1919. De heer De Klerk trekt zijn voorster hierna in. Dr. G. A. v. Dorp vraagt ak voorzitter der vereeniging tot bestrijding van alcoholhoudende dranken subsidie voor het z.g. jeugdwerk. In handen gesteld vac B. en W. om praedvies. Een adres van 'den Chr. Middenslandsvereeniging, bepleitend verlaging van den gasprijs voor het ge bruik voor motoren wordt evenzoo in han den gesteld van B. en W. om praedvies. De heer Chr. van Spall wil de gemeente een. voor haar belangrijke plaat, voorstel lende het huis.Te Britten, ten geschenke geven en verzoekt bij eventueele acceptatie deze op te hangen in de raadzaal. Dit aan bod wordt onder dank aanvaard. In vorige zitting is behandeld een adres van verschillende vereenigingen om adhafr sie te betuigen aan een verzoek aan de directie der N. Z. H. T., verzoekende ver laging der tramtarieven. B. en W. hebben een zelfde verzoek aan de directie gedaan. Een daarop ontvangen antwoord zegt, dat er veel kans is dat de tarieven, in plaats van verlaagd, zullen moeten verhoogd wor den. De directie geeft dan verschillende cij fers, waaruit moét blijken, dat de uitgaven sinds 1914 onrustbarend gestegen zijn, b.v. in 1914 waren de uitgaven f 182,543, in 1918 f 415,180. De tarieven zijn met ingang van 1 Aug. wel gewijzigd. (Tarieven verkrijg baar aan de halten). De voorzitter zegt, dat B. en W. hierop hebben gearïlwqord dat het hun bekend is, dat het vervoer op dei lijn KatwijkLeiden veel drukker is dan Noordwijk-Leiden, dat dus eerstge noemde lijn veel meer winst afwerpt dan laatstgenoemde. Niettegenstaande dit, wordt voor de lijn KatwijkLeiden alleen oud materiaal gébruikt en wordt hierdoor op Katwijk het cachet van minderwaardig heid gedrukt. B. en W. vinden het ook niet billijk, dat Katwijk moet helpen bijdragen aan de mindere opbrengst van de lijn NoordwijkLeiden in den vorm van een hoog tarief. De heer De RuijterZijiker vraagt of de Maatschappij, zoo'goed als zij de verhoogde uitgaven opgaf, ook de metf- dere inkomsten niet heeft opgegeven. DN bleek van niet. De bcgrooting voor 1919 moet volgens 4e voorzitter met f 48,000 worden verhoogd, zoodoende moet de H. O. ook met f 41,750 worden verhoogd. Het 2e navorderings kohier over 1918 zal f 15,000 opbrengen Een lange discussie wordt gevoerd ov« de vraag of aan het verzoek van huurders van de woningen der bouwvereeniging offl vermindering van huur moet worden tel gegeven. Besloten wordt volgens praew vies van B. en W. om hierop niet in gaan. Huldiging Willy Mullens. Het voorloopig Comité tot huldiging van 'den heer" Willy Mullens houdt Dinsdag 12 Augustus een eerste bijeenkomst in de Spiegelzaal van Scala. Aldaar zal worden Overgegaan tot liet benoemen van een hul- öigingseommissie. liet voorloopig secreta riaat is gevestigd bij den heer André de Jong, Stationsweg 19 te Leiden. Verdwijnend Schiermonnikoog. De westkust van Schiermonnikoog brok kelt zoo af, dat men zich ongerust maakt. Er hebben daarover besprekingen plaats tussehen de autoriteiten. Onze baldadige landgeneoten. De Amerikaansche militaire attaché al hier heeft zich tot den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht gewend met een klacht betreffende ernstige baldadigheden, door hem en andere zijner landgenooten in verschillende gemeenten in Nederland 'ondervonden bij het passec-ren per auto mobiel. Deze baldadigheden bestonden in het werpen van steenen, doode dieren en Êtraatvuil, terwijl in verschillende gevallen 'de chauffeurs of andere inzittenden door de geworpen voorwerpen werden getroffen. Dè minister van justitie vestigt er nu de aandacht van de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie op, dat een gestreng toe zicht, inzonderheid op jeugdige personen, behoort te worden uitgeoefend ter voorko ming van dergelijke baldadigheden. STATENKIESKRING GOUDA. Onderstaande motie is ingediend voor behandeling op de a.s. vergadering van het Centraal Bestuur der „Statenkieskring Gouda", te houden op Zondag 10 Augustus 1919, aldaar. Aan het Centraal Bestuur van de R.K. Centrale Kiesver. „Statenkieskring Gouda". Secretariaat Karnemelksloot 112. M o i i e: Het Bestuur der R.K. Par. Kiesvereeni ging „Eendracht maakt Macht" te. Nieuw koop en aangesloten bij de R.K. Centrale Kiesvereeniging „Statenkieskring Gouda"; in vergadering tüjeen op Woensdag 6 Augustus 1919, in het Patronaatsgebouw te Nieuwkoop; met weemoed kennisgenomen hebbend van het overlijden van het. Statenlid voor den kieskring Gouda, den E.Gr. Achtb. Heer W. B. van Liefland; lettende op art. 104 der „Kieswet", in verband met art, 34 dierzel/de Wet; gezien den uilslag der 'er< v ng van leden der Prov. Staten van Zufd -Holland, als gevolg der stemming voor dat College, gehouden op Woensdag 9 April 191'J en be kend gemaakt, overeenkomstig art. 106 der bovengenoemde wet, op Donderdag 10 April 1919; kan niet ontkennen, dat thans Dr. A. C. A. Hoffman voor den Statenzetel wette lijk is aangewezen en dat, bij eventueel niet-aanvaarding, daarop P. F. Veelenluf ,w e 11 e 1 ij k volgt, doch zich herinnerende, dat op de, door het Centraal Bestuur bij het hoofdstembureau te Gouda ingediende candidatenlijst, welke fijsl, .ongewijzigd, geldig is verklaard en In het kamp van Oldebroek is ontdekt dat een prijs wordt uitgeloofd op de hoof den van Nederlandschc bewakingsofficie ren. Het geheele kamp schiint een broei nest van revolutionnaire woelingen te zijn. Bij de inbraak in het Tielsch padvinders-. kamp te Elspeet was waarschijnlijk behal ve Zotow en Kraasow nog een derde per soon. afkomstig uit het kamp te Bergen, betrokken. Het Nederlandsch garnizoen in hot kamp te Oldebroek bestaat op het oogenblik nit 200 man, met een speciaal bewakingsdeta chement van 30 man uiterst betrouwbaie troepen, maar te gering in aantal voor de bewaking. Ernstig tramongoluk. Gistermorgen is op den Utrechtsehen weg bij het. gesticht St. Louis een rijtuig in botsing gekomen met den Oostertram, die van Zeist kwam. In het rijtuig waren gezeten de heer en mejuffrouw Rebel, mejuffrouw Veerman en de heer Jongerden. en de koetsier J. Rebel, uit Huizen. Zc waren op weg naar het zendïngsfeest te Driebergen. Hot rijtuig kwam met zulk een kracht tegen de tram, dat de bagagewagen werd ingedrukt. Zeer ernstig gewond werden mej. Veerman en de heer Jongerden eD ernstig de lieer J. Rebel. Met de auto van mevr. v. d. Held uit Bilthoven werden eerstgenoemden naar het ziekenhuis in Amersfoort gebracht en de heer J. Rebel per tram. Mej. Veerman was al stervende. Een anti-belasting-methode. In een vergadering van de Noordelijke vereeni ging van Likeurstokers, wijnhandelaren, limonade- en vruchtenwijnfabrikanten, werd tegen de voorgenomen heffing van een belasting op de waarde en vermogens- vermeerdering, eon protestmotie aangeno men, waarin gezegd wordt, dat deze een totale ontwrichting van allen handel en nijverheid, met zich zal brengen. Padvintiersruwhetlen. Een zomergast uit Ellekom schrijft in het „HM.": Heb ik het juist, dat padvinders eiken dag een goed werk moeten doen en dat de padvinder, dus opvoedend móet werken? En mag het dooden en villen van eekhoorns onder die rubriek „goede werken" worden gerangschikt? Toen ik op den Zijpenberg wandelde, vond" fik daar een padvinderskamp met nog zeer jonge leden, haast kinderen, en zag ik daar op een der tenten twee eek- hoornsvellen te drogen hangen? Dit kan toch niet het doel geweest.zijn van den man die de padvinderij in het leven heeft geroepen. Aspirantroodhui.den zijn er ge noeg in de wereld: die behoeven niet ge kweekt te worden! En is de leider van een padvinderskamp niet verantwoordelijk voor zulke daden? Laat de jongens genie ten van de frissche buitenlucht, van de heerlijke natuur, doch laat zp de bewoners van het bosch met rust laten? Vaisch telegram. De heer A. C. Brand wijk, aannemer te Tiel, heeft Vrijdag j.l. uit Amersfoort een telegram ontvangen, waarin hem werd gemeld, dat hem als laagsten inschrijver de bouw van 82 ge meentelijke woningen gegund was. Bij zijn

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2