BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen BINNENLAND. vcrecbyot eiken dag, uitgez. Zon- en Fcesfd. ,te Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling; ■oor Leiden 17 ct. p. week, f2.S5 p. kwartaal; bq enrc agentep 18 ct. p. we«_k, f 2.40 p. kwartaal.Franco Jr. post f 2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke 'uirimcrs5 cl., met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. 10e Jaargang. WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1919. Bureau STEEKSCHUUR !5 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2982 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per regel voor Handelsadvcrtenticu; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mêdedeelingen wordt hel dubbele van het tarief berekend. Kleine Adverteutiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en Verhuur, koop en verkoop 50 ceDt; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden Oit nummer bestaat uit twee bladen. Het vredesvraagstuk nog niet opgelost. Een nieuw Hongaarsch Ministerie. Herstel van oude toestanden. De quaes- jlie van Fiume. Geen Engelsch vredes aanbod in 1917. OVERZICHT. Heden zullen de Duitsch-Oostenrijksche gedelegeerden te St. Germain hun schrif telijke opmerkingen indienen naar aanlei ding van de vredesvoorwaarden en daarna gaan zij voor een week naar huis. Wat Italië betreft, schijnt meer en meer waar schijnlijk, dat het zich neer üal moeten leg gen bij het stellen van Fiume onder den Volkenbond. 0e andere ontevredene, China, die het vredesverdrag met Duitschland wegens Sjantoeng niet heeft onderteekend, heeft door het parlement te Peking een wet aan genomen, die den vred?.-tces*and met Duitschland niettemin herstelt. Het is, als pm duidelijk te laten uitkomen, dat de wei- sering tot onderleekening niét tegen puitschland is gericht. Het is wel eigenaardig, aldus het ,,Vad.", dat de nu afgeloopen oorlog, die voor goed alle oorlogen onmogelijk zou maken, resul- leert in de invoering van algemeenen oefen plicht in de Ver. Stalen en o.a. de uitgaven voor Engelands weermacht van 80 tol 502 millioen pond per jaar heeft opgevoerd. De nieuwe Hongaarsche premier, Beidl, heeft volgens Renter al drie leden der burgerlijke partijen in zijn kabinet opge nomen. Voorts is hij met de boeren bezig. Eigenlijk zouden, volgens de uitlatingen van Peidl, de boeren de, meeste zetels in zijn coalitiekabinet moeten bezetten, .want hij erkent dat Hongarije een landbouvv- «taat is. Een kabinet, zooals hij eerst ge- jrormd had, een kabinet van enkel verte genwoordigers der vakvereenigingen van arbeiders, had dus weinig reden van be slaan, te minder, waar de vakorganisatie in Hongarije nog lang niet staat op de hoogte, van meer westelijke landen. De Serviërs zijn ontevreden. Na de Grieken uiten de Serviërs hun óntevredenheid over de wijze, waarop Bul garije wordt ontzien. Servië heeft geen recht gedelegeerden op Bulgaarsch grond gebied te zenden om de roerende goederen terug te halen, Welke de vijand geroofd heeft, terwijl Frankrijk en België dit recht in Duitschland wel hebben gekregen. De Bulgaren hebben in Servië meer dan drie millioen stuks vee geroofd; het verdrag wijst er 28.000 aan de Serviërs toe, terwijl ai 600.000 stuks eischen. Verder ziet de Servische regeering zich Uitgesloten uit de intergeallieerde commis sie, belast met de tenuitvoerlegging van het ferilrag met Bulgarije. Nu de Grieken, Roemeniërs en Serviërs bntevreden zijn met de getroffen regelin gen, ziet het er nog lang niet uit naa.r vrede op den Balkan! De quaesïre vah Fiume. Hier volgen nog ©enige inlichtingen om trent de oplossing der quaestie van Fiume, <lie nog de goedkeuring moet verwerven van Lloyd George en vervolgens van Wil son. De stad Fiume zal aan Italië worden toe gewezen; de wijk Sussak en het achterland *al aan de Zuid-Slaven blijven. De haven wordt een vrijhaven onder gezag van den jokeren bond. Het grootste deel der eilan den van de Dalmatijnsche kust zal even eens aan Italië worden toegewezen ter waarborging van zijn strategische bela.ngen Daarentegen zal het grootste deel van de «ust aan Zuid-Slavië blijven, behalve de «eden Zara, Sebenico en Spalato.die waar- «chijnlijk hij Italië zullen komen, tenzij be ften Wordt om ter vergemakkelijking •ener regeling ze onder bescherming van «en volkerenbond te plaatsen. Het verdrag met Oostenrijk. De Won. der D.-O. Jinancieele delegatie «tin naar Weenen vertrokken. van Marburg en het Drau- »al hebben tot den gedelegeerde bi) de vre desconferentie dr. Klamnieker en telegram «e icht, waarin zij verzoeken nog op het totste oogenbhk al het mogelijke te doe-n «m te bewerken, dat zij bij het moederland ÏS tonr,'ik kunnen blijven. Een ge- idadige ontbinding der gemeentebestu ren hun.gcen be!?tsel 'Jin om tegen de ■(scheuring in verzet te komen, België. Activisten afgezet. kiMw' V'n den Ber8h<b hoofdingenieur ■iaat nl'n'6™,™ Spoorwegen, en ad- lelzeM» rechtskund'S<= raadgever bij WM«» ministerie, werden uit hun ambt stagen „omdat zij een rechtstreeksche P verleend hebben aan 's vijands aan- agen tegen de nationale eenheid"* Duitschland. Het verblijf van den ex-Keizer. den "Westfalschen Anzeiger" «ca- £raa* Eulenberg als vertegenwoordi ger van den koning van Pruisen aan de rsisclie regeering het voorstel gedaan, u particulier vermogen van ex-keizer 2Va qioen Hollandsche guldens tot aankoop j eën landgoed voor den ex-keizer als koning van Pruisen beschikbaar te stellen. Het voorstel van Eulcnburg zal heden bij de Pruisische Landsvergadering worden ingediend. Een bondsstaat Rijnland? Te Keulen heeft een vergadering, plaats gehad van ijveraars uit Hessen, Rijn- Hessen en de Paltz voor een centralisa tie van vereenigingen in het bezette gebied, welke ijveren voor de stichting van een zelfstandigen bondsstaat Rijnland binnen het kader van het Duitsche Rijk. Alle leiders der beweging namen aan de vergadering deel, niet slechts uit de Cen- Irumkringen, die destijds het initiatief na men, maar ook leden der andere partijen. Besloten werd tot de oprichting van een centraal comité van actie, dat te Keulen zal zijn gevestigd. De Dominicanen te Berlijn. Op 4 Augustus was het 50 jaar geleden, dat de paters Dominicanen zich te Berlijn vetigden in de wijk Moabit, in hun kloos ter en kerk van Sint Paulus, nadat zij in 1856 het van 1747 af door hen bediende heiligdom van St. Hedwig hadden doen ontruimen en daarmede aan hun arbeid te Berlijn voor geruimen tijd een einde was gekomen. Wat /ij irt deze nieuwe halve eeuw van hun verblijf in de millioenenstad aan de Spree verricht hebben voor 't heil der zielen, is ontzaglijk veel. Namen als die van pater Robiano, den „heilige van Moabit", en de paters Raymundus Lentz, Joseph Brüning en Bonavenlura Krotz, spreken boekdeelen. Hoogte-record van een vliegtuig. Den 30en Juli heeft het nieuwe verkeers vliegtuig der A. E. G-, met acht personen aan boord en bestuurd door den bekenden vlieger Paul Schwandz. de officieel vastge stelde hoogte van 3100 M. bereikt, waardoor de bestuurder het nieuwe wereldrecord op zijn naam gebracht heeft. Hun Paleis. De Berlijnsche correspondent van ,,De Ti id" schrijft: In de Wilhelmstrasse ongeveer 12 uur. Een jong «paar wandelt voorbij: een heer een zéér elegante heer hij draagt een liclitgrijzen paletot van de fijnste snit, met opzettelijke nonchalance achter op het hoofd 'n groenen jagershoed met veertje en een dame een zéér elegante dame met een heerlijken blauwen vos om den hals, aan de kleine voetjes hooggehakte Fransche laarsjes. Ze gaan arm in arm. Eh als ze het grijze paleis mei den eenvou- digen stillen gevel voorbijkomen, werpen ze plotseling heimelijk en vluchtig woordloos een weemoedigen blik naar de vensters van dat oude, stille huisWil helmstrasse 72. Vóór een paar maanden was dit nog hun paleis. Daar werd hun eenige zoon ge boren. De schildwachten, de altijd waak- zamen, presenteerden het geweer, als zij voorreden en de met kroontjes gesierde auto reeds geluidloos het breede terras op, waaromheen de bescheiden voetganger in wijden, eerbiedigen boog gaan moet, als de Amsterdammers om de koninklijke kleine steentjes van het voormalige Raadhuis op den Dam. Es w a r einmal Thans zijn de schildwachten verdwenen, de schilderhuisjes staan triest en verlaten en, boven de poort, die vroeger altijd geslo ten was, maar nu voor iedereen openstaat, hangen drie gruwelijke stukken bordpa pier, waarop met groote zwarte letters te lezen staat, dat in dit huis resideeren het Rijks Luchtministerie, de afdeeling Elzas- Lotharingen van het ministerie van Bin- nenlandsclïe Zaken en de Hulpbond voor Elzas-Lotharingen in Pruisen. In de kale, ruime voorhal staan twee zuilen van porphvr, wier grille kleuren te gen den koud-witten wand bijna smartelijk afsteken. Op een deur staat aangeslagen: Rijks-luchtministerie. Hier, parterre, was de kamer van z ij n kamerdienaar, was 7. ij n kleedkamer en z ij n slaapkamer, haar garderobevertrek en heelemaal ach teraan, met de vensters naar den kleinen, stillen tuin, de groote gemeenschappelijke slaapkamer. Nu worden in die slaapkamer conferen ties gehouden en in z ij n slaapkamer zetelt de onderstaatssecretaris Euler en bewaakt er de aangelegenheden van 's Rijks luch ten. In h a a r garderobe-kamer, waarin eens toiletten, costumes, lichte geparfu meerde kanten, zijden stoffen en fluweel, heerlijke bonten, hoeden, hooggehakte mol- lières en laarsjes en zijden pantoffeltjes ge- horgen waren en waar thans nog een laat ste bleeke herinnering van houbigeant en coty geurt en wasemt, staan nu vier nuch tere schrijfmachines. En hier droomen de vier bij de schrijfmachines hoorende joffe- ren, als ze een oogenblik pauseeren: Hier kleedde een prinses zich aan voor het bal ten hove De eerste étage is een labyrinth, waarin men den weg bijna niet kan vinden. Dan eens gaat men door nauwe gangen, die op de onwaarschijnlijkste hoeken in elkaar loopen, dan komt men weer bij kleine, half verstopte trapjes, die naaf alle richtingen voeren. Hier woonden zij. Hier was z ij n werkkamer, de eetzaal, waarin lakeien met tressen en witte handschoenen bedienden, hier waren de receptie-zalen, de groote danszaal, waarin bij de muziek van uitge lezen kapellen gekroonde paren in drievier- kwarts-maat rondomme-zweefden. Thans is hier ingericht de Elzas-Lotharingschp af deeling van het ministerie van Buitenland- sche Zaken. In de danszaal wordt geregis- streerd, in de eetzaal worden de steunpen- ningen aan de hulpbehoevende Elzas-Lo- tharingers uitbetaald, in z ij n voormalige werkkamer zit een secretarie ia den noor delijken vleugel, waar eëns hun jongere broer woonde, werken nu twee „Geheim- rato" waardiglijk cn ernstig. Want dat is de groote verandering, die hun paleis heeft doorgemaakt. Hier wordt nu gewerkt. Het stille grijze huis, dat altijd nog het eigendom is van het bestuur der goederen der Kroon, werd aan het Rijk verhuurd, en het Rijk haastte zich om het prinselijk poleis met verbluffende snelheid in een eenvoudig ambtsgebouw te verande ren. De meubelen zijn weg. De garnituren a la Louis XVI der groote receptiezalen, de Perzische tapijten, de rijk-vergulde Veneti- aansche spiegels, de groote diplomaten- bureaux, de schilderijen, de etsen van Chodowiecki werden naar de een of andere meubelbewaarplaats gebracht. Dadelijk trok het Rijk binnen met zijn registratie- kasten, zijn werktafels, inktvlekken, schrijf machines, boeken, actenhundels en papier manden. De hofstoet van voorheen is ont bonden. De zéér elegante jonge man en de zéér elegante dome, prins August Wilhelm en zijne gemalin, slijten thans, vèr weg van Berlijn, in het van sagen en legenden om weefde Rheinsberg hun dagen.... Als vlokken vlas is de roem van de we reld. Hongarije. Verdere restauratie. De nieuwe regeering heeft, naar het Korr. Bur. meldt, besloten de rechtbanken in hun vóór de proletarische revolutie be- staanden vorm weder in te richton. Persvrijheid. Een verordening der nieuwe regeering verklaart alle maatregelen, door Bela Kun tegen de vrijheid der pers genomen, ver vallen. Van nu af is de pers weer volko men vrij. Frankrijk Mauritius vraagt aanhechting bij Frankrijk. Dr. Riviére, gedelegeerde van de van oorsprong Fransche bevolking "van het eiland Mauritius vraagt in het „Journal" rearmexatie bij Frankrijk van het eiland, dat in het begin der 19e eeuw door de Engelschen in bezit werd genomen en waarvan de bevolking, bestaande hoofd zakelijk uit Indocliineeschen en Afrikaan- scshen immigris, 50.000 zonen van het oude Frankrijk telt. De affaire Caitlaux. De drie advokaten van Caillaux, Demane, Moutet en de Moro Giafferi hebben een schrijven gerciht nar .den minister-presi dent Clemenceau, waarin zij vragen om overlegging van eenige stukken en docu menten, welke zij noodig hebben voor de verdediging van hun cliënt. Hun verzoek betreft het z.g. dossier Bardonnèche, uit het proces Cavallini bekend, en een" corre spondentie tusschen den Amerikaanschen attorney-general Becker en den Franschen gezant te Washington Jusesraud over het optreden van Caillaux bij zijn ambtelijke reis naar Brazilië.' Verder vragen de ver dedigers ontheffing van het ambtsgeheim voor den Franschn gezant. De onderstaatssecretaris voor de militai re rechtspraak heeft wat betreft het ver zoek om óverlegging van de correspon dentie Becker-Jusseraud laten weten, dat daartegen geen bezwaren bestaan. De aanvrage moet echter door de justitie wor den ingediend. Ertslagen ontdekt in Elzas-Lotharingen. Uit Saargemünd wordt gemeld, dat een Fransch-Belgische maatschappij boringen verricht in h/ kanton Bitsch. Op dertig verschillende punten heeft men belangrijke ertslagen ontdekt, vooral in de streek van het vroegere Duitsche manoeuvre terrein. Men verwacht, dat ^eze streek het cen trum zal worden van een belangrijke ijzer industrie. Engeland. Geen vredesaanbod in 1917. In het Lagerhuis verklaarde Harms- worth. de onder-staatssecretaris van Bui tenland sChe Zaken, in antwoord op een vraag betreffende de door Erzberger te Weimar afgelegde verklaringen over een zoogenaamd door de geallieerden in Augus tus 1917 aan Duitschland gedaan vredes aanbod, dat Erzberger's verklaringen te Weimar de feiten niot juist weergeven. Harms worth gaf een gedetailleerde be schrijving der gebeurtenissen en verklaar de, dat. het duidelijk was dal. de Engelsche regeering op dat tijdstip geen voorstellen aan Duitschland had gedaan. Rusland. Hoe Denjikin regeert. Totdat een verbinding is tot stand ge bracht met admiraal Kolsjak, zoo verneemt dn ..Times" uit het hoofdkwartier van Den jikin Jekaterinoslaw, zal generaal Denjikin in Zuid-Rusland dictatoriale macht uit oefenen uit naam van Koltsjak, en naar instructies die van hem ontvangen mogen worden, langs welke wegen ook. Reeds zijn in de Krim en, andere bezette streken de orders van de overheid uitgevaardigd, ,,in naam van het hoofd der regeering, ad miraal Koltsjak". Het nieuwe plan maakt het bestuur ge makkelijker, verzekert de directe vertegen woordiging van plaatselijke belangen, ver mindert de kansen van wrijving met de kozakkenregeeringen. die nog gewestelijke autonomie hebben en belet de ontwikkeling van die afscheidingstendenties, die door po litici in Koeban hevg tot uiting zijn ge bracht. vooral door de Koebam-delogatie te Parijs. En bovenal zal de nieuwe veelom vattende organisatie hot leger sterken bij zijn nieuwe krachtsinspanning. Polen. Terreur in Lemberg. Het „Oekr. porsbur." verneemt uit Lem berg, dat in Oost-Galicië alle Oekrajien- sche vereenigingen en cultureelc inrichtin gen zijn gesloten. Er.verschijnt geen enkele Oekrajiensche courant. Alle politieke ver eenigingen zijn officieel gesloten; de leden werden geintorneerd of zonder vorm van proces gevangen gezet. Vele Oekrajieners zijn ongehangen of doodgeschoten. Oekra jiensche scholen en andere 'onderwijsin richtingen werden gesloten en hun vermo gens werd) in beslag genomen. Oekrajiensche ambtenaren werden ont slagen, omdat zij den eed van trouw aan Polen niet wilden afleggen. Bijna alle Oekrajiensche geestelijken zijn geïnterneerd De sterfte, door honger en vlektyphus is ontzaglijk. De geheel© bevolking staat 'steeds onder militair en politietoezicht. Voor het einde van het jaar zal het den Polen gelukt zijn bijna de helft van de Oekrajiensche bevolking van O.-Galicië uit te roeien, zoo zegt het Oekr. Persbureau. Vereenigde Staten. Het bolsjewistisch complot in Canada. De Canadeesche politie heeft in Vancou ver, Winnipeg en andere plaatsen brieven in beslag genomen, waaruit blijkt dat de revolutionairen in Canada plannen had den gesmeed om in alle steden en dorpen van het Dominion tegelijkertijd onlusten uit te lokken met het doel zich van de re- geeringsmacht meester te maken. Ontploffing in een arsenaal. Twaalf personen zijn gedood en velen gewond bij een ontploffing in de magazij nen van het arsenaal der V. S. te Raritan. Soldaten waren bezig granaten uit een wa gen te lossen, toen het voertuig plotseling in de lucht vloog en de. gebouwen in de omgeving vlam deed vatten. Van het Vaticaan. Do bibliothecaris van het Vaticaan. Z Em. Kardinaal Gasquet, bibliothecaris der Heilige Kerk, is kort geleden voor het eerst sedert 3 jaar naar Engeland terugge keerd. Op een vergadering van de katholie ke vereeniging voor wetenschappelijke do cumenten, die ten paleize van den aartsbis schop te Westminster gehouden weid, gaf de kardinaal een overzicht van zijn werk in de Vaticaansche archieven. Toen hij, nu juist een jaar geleden, de functie van bibliothecaris aanvaardde, bevond hij, dat, buiten de 20.000 gebonden deelen met docu menten, er nog een uitgebreide verzame ling papieren bestond van allerlei soort, die nimmer gerangschikt waren. Deze papie ren waren meer dan 100 jaar geleden uit Parijs teruggevoerd, waarheen keizer Na poleon ze had medegenomen ,toen hij de archieven van den H. Stoel in bezit nam en niet beproefd had deze documenten in chronologische volgorde te rangschikken. Onder leiding van Kardinaal Gasquet zijn deze papieren in orde gebracht en daaron der bevonden zich 12 kisten documenten, over politieke en andere relaties tusschen Engeland en het Vaticaan, dateerend van de XVe eeuw tot 1815. De H. Stoel en Polen. Op 2 Augustus ontving de H. Vader met het gebruikelijke ceremonieel, de Poolsche missie bij den H. Stoel, bestaande uit den gezant Kovalsky, den gezantschapsraad Loret en den gezantschapssecretaris Skri- zynski. De gezant, die zijn geloofsbrieven over handigde, dankte in zijn toespraak den H. Vader voor al hetgeen Deze gedurende den oorlog voor de Polen had gedaan. De Paus herinnerde aan de zeer oude betrekking tusschen Polen en den II. Stoel en voegde er bij, dat Hij, als bewijs van zijn groote genegenheid voor Polen, ook een nuntius naar Warschau had gezonden. DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Het blijkt ons uit verschillende informa ties aan ons bureau, dat het koninklijk be sluit van 17 Juli 1919 (Stbl. 497) waarvan wij onlangs melding maakten, nogal eens wordt misverstaan. Toch is de zaak niet zoo ingewikkeld. ITet zal wei eenigen tijd duren voor de wet-Aalberse tot uitvoering komt. Het ont werp is do Eerste Kamer nog niet gepas seerd, tal van algemeene maatregelen van bestuur, die de bepalingen van de wet uit werken, moeten nog worden samengesteld en over don inhoud van die maatregelen moet vaak nog de Hooge Raad van Arbeid worden gehoord, die nog moet worden op gericht. De vrije Zaterdagmiddag volgens de wet- Aalberse komt er dus voorloopig niet. Daarom is, teneinde al vast aan sommi ge categorieën van werknemers den vrijen. Zaterdagmiddag te verschaffen, bovenbe doeld koninklijk besluit uitgevaardigd, dat natuurlijk niet een uitwerking is van de wet Aalberso deze bestaat nog niet maar van de bestaande Arbeidswet 1911 en wel van artikel 6 dier wet, lid 2 en 3. Art. 6, lid 2. Een vrouwelijke persoon, die gehuwd is, of die, ongehuwd zijnde, een huishouding to verzorgen heeft en van dit laatste aan het hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennis gegeven, mag des Zaterdags in fabrieken en werkplaat sen geen arbeid verrichten na 1 uur des namiddags, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur ge noemd. Lid 3. Bij algemeenen maatregel van be stuur kan voor alle of voor sommige be drijven worden bepaald, dat ^ugdig persoon en een vrouw des Zol< i:i fa^ brieken en werkplaatsen geen u. Lil id mo gen verrichten na dos namiddags 1 uur. Ter uitvoering van lid 2 was een konink lijk besluit van 2 December 1912 uitge vaardigd. DIT is thans ingetrokken. Daarvoor in de plaats is echter het K. B. van 17 JuTrj.1. gekomen. Het eerste artikel van dit K. B". bepaalt nu: „Jeugdige personen en vrouwen mogen dos Zaterdags na 1 uur des namiddags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid ver richten". terwijl het tweede artikel verschillende uitzonderingen op het eerste bevat, als b.v. schoonmaaksters. winkeljuffrouwen in winkels, die tevens in fabriek of werkplaats zijn, garnalenpellerijen, bloemenbinderijen etc. Uilzonderingen daargelaten wordt dus, en wel met ingang van 1 September as., de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd voor jeugdige personen (dat zijn personen be neden 17 jaar) en vrouwen, die arbeid ver richten in fabrieken en werkplaatsen. „Tijd". Bescherming van dieren. Het „Vad." schrijft: „Met voldoening zal de lezer hebben ge zien, dat er een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de artikelen 257 en 455 W. S. R. ten einde dierenmishandeling be ter tegen te kunnen gaan. Zij. die met de praktijken der dierenmishandelaars ver trouwd zijn, zullen den voorgestelden nieu wen tekst wel goed bekijken 0111 regeering en Staten-Generaal van raad te dienen: Daarbij zullen zij. dunkt ons. wel een dusdanige omschrijving van de misdrijven voorstaan, dat ook bij een ruimere opvat ting van mishandeling van dieren de wet nog kan worden toegepast. Zoo lijkt ons in den nieuwen tekst van art. 257 „leed of letsel" beter dan liet voorgestelde „pijn of letsel". Eigenaars van luxe paarden b.v. die midden in den winter hun paarden gladscheren, dikwijls nog met het wan smakelijke gebruik om een deel van het lichaam, b.v. in den vorm van een zadel, langharig te laten, zouden wij gestraft wil len hebben. Maar zij doen hun paarden leed, geen pijn of letsel aan. En zoo zouden wij meer voorbeelden kunnen aanhalen: boeren, die niet zorgen dat hun vee in de wei" schuil eh kan voor zon of regen b.v., dienen ook strafbaar te zijn, indien het rijp geworden zedelijk oordeel van de maat schappij dat verlangt. De bewoordingen in de wet moeten dan geen belemmering zijn.. Maar alvast, den Minister van Justitie dank voor zijn voorstel." Ziekteverzekering R. K. Middenstandsbond. Naar „De Tijd" van bevoegde zijde ver neemt, zal de door den Ned. R. K. Mid denstandsbond opgerichte Onderlinge Ziek teverzekering den lsten October a.s. in wer king treden. Leden van genoemden Bond of bij dien Bond aangesloten afdeelingen die met deze verzekering in relatie willen treden, kunnen zich schriftelijk om nadere inlichtingen wenden tot den Secretaris der Commissie belast met de oprichting dier verzekering, P. van Deijck Schalk Burger straat 5 te Amsterdam. De „Rijnland" teruggekeerd. Het destijds door de Vereenigde Staten opgevorderde stoomschip „Rijnland", van den Kon. Holl. Lloyd, is Zondag weer hier te lande teruggekeerd. Wittebroodkaarten. Tiet Rijksgraanburoau brengt, zooveel noodig, in herinnering, dat voor het 105e tijdvak, loopende van 5 dezer tot en met 13 dezer, voor wittebrood de p a a r s-gekleur< de broodkaart geldt. Levensmiddelenprijzen. Op de vragen van den heer Polak in zake kunstmatig hooghouden en^ opdrijven van prijzen van levensmiddelen heeft de minister van Landbouw geantwoord dat hij reeds eerder meedeelde, dat hot in zijn voornemen lag te bevorderen, dat weldra een staatscommissie zou worden benoemd, welker taak het zal zijn een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der duurte van de voornaamste levensbehoeften en voor stellen te doen, die er toe kunnen leiden de algemeene prijsstijging te breidelen of althans de prijsopdrijving voor bepaalde artikelen te beperken. Onze vruchten en de duurte. De kersen waren duur, de aardbeien waren duur, de bessen waren duur, en niet de frambozen dreigt dit eveneens het ge val te zijn. De vraag rijst opnieuw: waarom moet bij ruimen oogst de prijs ongekend boog zijn0 Is daar nu niets aan te doen? vraagt „Het Centrum", en het blad gaat dan verder: De minister stelt zich voor een commissi» te benoemen, om naar de oorzaken der duurte onderzoek te doen en middelen aan te geven, die ertoe- kunnen leiden de alge meene prijsstijging te breidelen. Heel goed. Maar daarmee kan een hcela tijd gemoeid zijn, en het treffen van maat regelen tegen de duurte is zóó urgpnt, dat het noodig schijnt, daartoe reeds nu. voor zoover mogelijk, over te gaan. te meer daa^1 de oorzaken der duurte geacht mogen worden toch niet geheel en al onbekend te wezen.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1