W©ilan£f? vhWISBRUN&LIFFMANN H GROOTE UITVERKOOP Blouses so Overhemden vanaf 47- Hen li© ¥©orai ©ui© Etalages.. SICKËSZ Hoogste waarde eed Coüd en Zilver. A.VIasveld&Zn, UITVERKOOP. UITVERKOOP» VACAN TIE. Weest niet met alles meer tevree, Gij kunt weer hooge eischen stellen. Staat op uw stuk en eischt persé Weer Pakjes-Koffie van „VAN NELLE." I Zoekt O Os Nieuwe - Haarlssisciis Courai De kalfziekte. Schneider beveelt ter bestrijding van de kcdfiickte bij koeien de volgende methode aan: het achterlijf van het zieke dier wordt eerst met een natte, en daarna met een droge zak bedekt, en daarna bewerkt met een matig warm strijkijzer. Het pasteuriseeren van flesschenmelk. Ayers en Johnson verklaren aan de hand van proefnemingen, dat onder het pasteu riseeren der melk in de flesschen gedu rende een half uur op 63 gr. C. een vol doende afname van het aantal .bacteriën plaats heeft, mits de flesschen van ie voren 2 minuten lang in een gesloten vat aan de inwerking1 van dan stoom waren bloot gesteld. Het vullen van de gepasteuriseer de melk in de uitgestoomde flesschen le verde eveneens goede resultaten. De eerst genoemde methode heeft echter het voor deel. dat de melk niet meer besmet kan worden. Is het mogelijk de melk, terwijl de eigen schappen van rauwe melk bewaard biijven, in het continubedrijf gedurende langen tijd te verhitten. -Door hot pasteuriseeren en ook het bio- risc-eren van de melk bij temperaturen van 70 tot 75 gr. C. worden wel de ziektekiemen gedood, doch de zoo hoog verhitte melk heeft een groot gedeelte van de eigen schappen van rauwe molk verloren. Vol gens Weigmann mag het pasteuriseeren slechts bij temperaturen tot 63 gr. C. plaats hebben. Chr. Bnrthel cn O. Steoström te Stockholm hebben door proefnemingen vastgesteld, dat een verhitting op 60 tot 64 gr. C. gedurende .20 a 30 minuten vol doende is, om alle gevaar voor ^besmetting met tuberkelbacillen door dc melk weg te nemen De „Dauererbitzer" patent Sticir, stelt, in staat de melk in continu-bedrijf bij 60 tot 65 gr. C gemiddeld ongeveer 63 4 gr. C en onder behoud van het. karakter van rauwe melk te verhitten. Deze ,,Dau- ererhitzer" vermag melk te leveren die vrij van ziektekiemen is. 's Werelds loop Het. was in den goeden, ouden tijd der familiestukken onder de dienstboden, dat zij het eerst in betrekking trad, de juf frouw, die voor een der Rechtbanken als beschuldigde is verschenen. Inderdaad, het loont de moeite om even bij haar levenshistorie stil te staan. Toen zij jong was, sprak men in haren kring nog niet zoo van „in betrekking" gaan. Men ging „dienen", en vond in dien term niets schandelijks of onteerends. Zij werd geplaatst onder de bevelen van zoo'n echte, ouderwetsche, frisch-glundere keu kenmeid; achternicht van de getrouwe, die Uil denbrand ons heeft geteekend in zijn „Camera", toen ze hem de deur van het lïuis zijns ooms Stastok kwam openen, niet haar kraakhelder kornet je op 't hoofd en haar sclioonen boezelaar-voor... Ja er behoort sterke fantasie toe, 'om in het oude, vervallen, verwaarloosde bevende vrouwtje van'deze week.iets te herkennen van de jonge frissche meid, die in den jare 18haar loopbaai? van dienstbode aan ving! En toch, wie door de ervaring een scher per blik heeft gekregen op 't uiterlijk doen en laten van beklaagden ,zag in haar ondanks 't jammerlijk verval nog iets over van de properheid, de netheid, die haar eenmaal moeten onderscheiden heb ben. Ik 'geef gaarne toe. dat er veel „routine" voor noodig was om deze kern door de shors heen te ontdekken. Want haar klee- r.en waren meer dan sjofel; de tint van haar neus meer dan verdacht; de vaalheid barer slappe wangen meer dan weemoed- wekkend! En zij is hier geen nieuwelinge. Geen on bekende in de Rechtszaal, Stapje voor stap je is zij afgedaald op de maatschappelijke ladder. De drank heeft ook bij haar zijn verwoestende, ontzenuwende, verdierlij kende uitwerking piet doen wachten. De drank, die begint met wat er aan geest kracht en „Ausdauer" in den mensch schui len, te vermoorden, ten einde daarna zijn slachtoffer met te meer gemak te kunnen verworgen, nadat de edelste en krachtig ste sappen zijn vervlogen. Zij was eenmaal de trots, de machtige en gestrenge prinses van een deftige keuken, dit van drankkoorts sidderende vrouw tje, deze rampzalige dievegge van een paar vodden, van een paar stukken wol of lin nen, bezoedelde kinderluiers, die ze ont vreemdde, ten einde nog een paar slokjes vuurwater machtig te kunnen worden. Wij zien haar in onze verbeelding als een der waaicligsten van het gilde uit de pe riode der „puike meiden" in deftige dien sten. Hoe men vruchteloos een smetje of kreukje zou hebben gezocht in haar kornet of op de katoenen, stijfgesteven japon, die zij na het bepaalde middaguur behoefde aan te hebben. Dat was in de perioden, toen er ook on der de dienstmeiden nog gevoel en geest drift werden gevonden voor de plichten, aan hare betrekking verknocht. En wat gebeurde toen? Wanneer zij haar vrijen avónd had, wachtte op den hoek der straat, waar het huis van hare meesteres lag, een grenadier met schitterend-zwarte oogen en verleide- lijk-blinkende knevels. Ook Grietje's hart was niet onvermurwbaar. En in de stilte van baar zolderkamertje had zij zich illu- siën gedroomd van eene toekomst, waarin haar spaarduitjes toereikend zouden zijn geworden om een nestje te kunnen bouwen. Zij had 't al precies uitgerekend. Zóóveel voor zes stoelen, matten fau- teuil inbegrepen, voor de zitkamer; zoo veel voor keukentje-huiskamer; zooveel voor beddengoed, zooveel Voor "aardewerk, enz. En de grenadier met z'n koolzwarte oogen luisterde zeer aandachtig naar deze bespieglingen, wanneer zij op zwoele zo meravonden aan zijn arm voortwandelde in de schoone buitendreven der Residentie." En hij was 't in alles met zijne Greta een3. Maar het duurde hem te lang. Hij verlang de zoo vurig, zoo oprecht, zoo innigj haar eerder de zijne te kunnen noemen. En waarom ook niet? Indien zij hem haar spaargeld toevertrouwde, o, ze zou eens zien! Binnen een half jaar was de som ver dubbeld. Hij had een vriend, en die was een handige en aartsslimme klant. Die wist kanalen, langs welke men binnen kor ten tijd. schatrijk werd. En hij drukte Greta's arm tegen den zij nen en zag haar met zijn zwarte oogen zoo doordringend, zoo teeder-liefhebbend aan, dat ze zwichtte... Hij kon niet liegen. Liefhebben en wan trouwen zijn, zoolang als de oude wereld bestaat, heterogene begrippen geweest en dat zullen ze zeker altijd blijven. Toen Grietje dien avond op haar kamer tje was teruggekeerd, liet zij, terwijl haai* wangen gloeiden en baar oogen schitter den van opwinding, de rijksdaalders, gul- dens, kwartjes, die ze met eindelooze zelf verloochening en groote zuinigheid dub beltje en centje na centje had bijeenge gaard, door haar ruwe, hardgewerkte vin gers gaan. Nog peinsde ze er wel even over, of hij... maar dan was 't weer, of zij, de gloeiend- donkere oogen haar zag aanzien en ze wil de niet gelooven wat toch iets haar met hardnekkigheid waarschuwdeAls hij eens Ons Grietje isj)bedrogen. Dat heeft de ge duldige lezer al geraden. Toen de grena dier haar duitjes had gekregen, glimlach te hij zoo vreemd, dat zij er zelve benauwd van werd om 't hart. Maar hij stelde haar gerust. Nu zou ze eens wat zien! En de volgende maal kwam hij weer prompt op 't rendez-vous, maar de week er op kreeg ze een boodschap. Hij was ziek. En na dien tijd heeft ze hem nooit teruggezien. Zij heeft urenlang op hem gewacht, op toch tige hoeken en in guren wind, omdat zij niet wou gelooven, dat hij haar bedroog, maar eindelijk heeft ze den strijd opge geven. - En toen kwam over haar een droeve on verschilligheid voor alles en allen. En 't gebeurde, dat haar mevrouw Grietje ver raste in zwaren dommel, wanneer ze aan het werk moest zijn. En ze droeg nu altijd een groen fleschje bij zich, dat ze telkens, stilletjes, als niemand het zag, aan den mond bracht. Een fleschje met brandewijn, later met jenever Zóó is zij van lager tot lager gezonken. Er is niets dat met meer gruwzame, zéker heid neervelt, ontzenuwt, verdierlijkt, tot de allerlaagste phasen van mensch-zijn voert, dan de drank. Zoo was de historie van het ellendige vrouwtje, dat voor de dertiende maal te genover den rechter stond, beklaagd van diefstal. u In haar roes van zelfbegoocheling tracht te zij nog zich te verdedigen. Ik, hier al dikkels geweest, edelachtbare? vroeg zij met haar rauwe jeneverslem toch nog kracht vindend om te huichelen, „ik ke? Verekskeseer wel, meneer, ik ben hier nooit geweest, hoor!" Maar men overtuigde haar wel. En toen beloofde ze nederig, ,,'t nooit meer te zul len doen." Ze had een paar vodden gestolen, nu, zooals we zeiden, om aan een slok jene ver te komen. En ik had medelijden met het schepsel, dat eenmaal geweest was een van de soort, waaruit „familiestukken" voortkomen. Personen welke zich te Leiden hebben gevestigd. J. M. Batist, meubelmaker, Langebrug 103. A. Kruit, schipper, Pasteurstraat 4-8. H. Valk en gezin, sigarenmaker, Oranjegracht 60. A. Stikkelorum en ge zin, scheepmaker, Waardgracht 88. C. Spruit, aannemer, Hoogewoerd 49. S. M. Spruit, pianist, Hoogewoerd 49. A. Kulk, koopman, Garonmarkt 5. Mej. T. M. van der Meijden, van der Werfstr. 25B. J. van der Blom, Voldersgracht 53. D. A. van Waardenburg. proc.houder Kon- Paketvaart Mij., Hotel Rijnland, Steenstr. Mej. A. M. F. Cbpp, Religieuze, RK. Liefdegesticht, Pelikaanstraat. T. H. Brugman." ondermeester sigarenfabriek, Oude Vest 85. Mej. C. W. Griffioen, Maresingel 47. J. J. G. Poell, le luit. Art. N.I.L., Papengracht 12. Mej. M. Lautenbach, gezelschaps juffrouw, Roden- burgerstraat C. H. G. Prevoo, sergt. Mach. Dr. K. MTVerl. Nassaustr. 9. J. van der Veer. sigarenmaker, Heerengracht 45a. Mej. T. Splinter—Reitsma, Utr. Veer 12a. Mej. C. J. de Wit, Plantage 14. J. Kruit, Julianastraat 23. J. C. A. Leich en gezin, timmerman, Ce.ciliastraat 29. Th. II. van Meijgaarden. 2e Looyer- straat 68. J. A. van Berge Henegouwen, monteur, 'Oostdwarsgracht 20. Mej. H. C. Vijlbrief, onderwijzeres, Schelpenkade 57. D. II. van Leeuwen, Oude Rijn 180. Mej. C. Pracht, dienstbode, Bakkersteeg 17. Mej. M. Scheer, dienstbode, Rapen burg 57. Mej. O. A. N. Bergheijn, zonder beroep, Gr o e.n li o v en stma t 8. M. Tiggel- man, veld arbeider, Alex anderstraat 26. J. J. Créijghton,•Hooigracht' 48. Ph. II. Bruijn, Utr. Veer 1. Mej. H. C. J. Kop pens, Aloëlaan 13. S. Bruinsma, tim merknecht, van Banchemstraat 17. Mej. C. Cleve, St. Jozefshuis. Mej. C. Bestle- ben, St. Jozef shu is. G. Spaarnbroek en gezin, winkelbediende, Haarlemmerstraat 172. Mej. M. L. J. Jacobs van der Bosch, Lange Mare 56. Perscnen welke uit Leiden zijn vertrokken. H. J. Boom, behanger, Zoeterwoudc, LEIDEN. G e h u W d: A. Vilders jm. en Ph. Moflj tanus jd. P. W. Mighorst jm. en A. A- P. II. Keuls jm. W. M. Langezaal jm. en J. II. A. Knijnenburg jd. J. G. P. v. Kempen jm. en S. H. Noordeloos jd. - J. Labordus jm. en G. Braggaar jd. L, Koning jm. en TI. (Zwarts jcl P. de Bruin jm. en E. Favier jd. D. Bavclaar jm, en A. Gulay w. J. Verlind im. en J. J. Herruer jd. J. J. Hulpufech s. on J. Kltein jd. A. Domburg jm. en J. Kelderman jd. P. Bryker jm. en K. TI. Moock jd. Overleden: J. Berlemon, m. 66 j.'- C. W. Moerel m. 63 j. M. C. Gubbig Kicheler, vr. 77 j. J. Siera w. 89 j. J. M. Wolf geb. Bredeveld v. 72 j. A. K. v. d. Kolk wed. C. v. d. Burg, 82 j. - Levenü. geb. kind van G ..T. Hauer en W. Th. Bredewold. E. v. Houten geb. Lc& mans, vr. 53 j. J. F. Boer m. 62 j. J S. de .Vrind geb. Laterveer v. 59 Ml van Tol, cl. 10 m. J. M. Lunenburg dj 12 u. A. Ouwerkerk geb. Zwarts v. 66 j, J. A. de Jong m. 63 j. F. Piket z. 20 j.— P. J. de Vink z .13 m. A. C. Ck§ mei', d. 6 uur. voor 4339 J. H. MAARTENSE Botes'mas'kt 11. KUNSTMESTSTOFFEN. Tuinders welke nog Super- phosphaat wenschen te betrek ken kunnen tot 10 Aug. nog kaarten ter invulling bekomen Lij J. C. BONTJE Roelofarénds- veen Koordeinde, Telefoon 19." Verder nog te bekomen Kaï- niet, kalizout, Thomasslakken- meel, kalkmergel per wagonla ding. 7S18 SLEEPERiJ, VEEVERVOER en GOEDERENDIENST, per uur, per dag, per week e:i per aanneming. Kantoor Oude Vest E09. TeBefoon 1320. 5305 Dc Notarissen R. VAN DEN BERG te Oudshoorn (gem. Alphen a/d Rijn) cn Jhr. P. J. VAN WINTER te Woerden, zijn voornemens op Donderdagt4 Augustus 1919 v.m. E6 uisr (nieuwe tijd) in het Café van den Heer J- SMIT te Zevenhoven, in ééne zitting bij inzet, verhoo ging en afslag, publiek te ver knopen. Een perceel extra-best bijzonder geschikt voor bouw terrein, zeer gunstig gelegen aan den Nieu w-Ze ven hovenschen weg, bij Station en Dorp te Zevenhoven, groot 52.60 Aren. Aanvaarding in eigen gebruik dadelijk na dc tóewijzing met bijbetaling van 5% rente tot aan de betaling der koopsom, hetwelk moet geschieden op 15 Sept. 1919. Eiken werkdag te bezichtigen Inlichtingen geven de Nota rissen. 7964 ©ÖO-ADE. Abonnementen en Ad- vertentien voor „De Leid- sche Courant" worden aangenomen door: J, P. ULJEE. HAARLEMMERSTRAAT 116-820 LESDEM. Zaterdag 2 Acsgusfiss, 's avonds 7 uur begint onze Irs aiïe afdeeiingera wordesi de goederen Segers (MGEKEIMD LAGE ps-ijzers opgeruimd. 7902 Zwarte Dameskousen p. paar 69 ct. Dames Glacé's f.47 Prima Witte VoiSc per el 69 ct. Een partij mooie DAMESKRAGEN f^ousseünes en Voiles in mooie dessins vanaf 49 ets. Zeer voordeeüge COUPONS N.B. De magazijnen zijn van 's mscidags 5—7 uur GESLOTEN. Vóór 7 uur worden geen goederen uit de Etalages verstrekt. Centraal-Bureau HOO'GBACHT I, Telefoon 197. Van 6 tot en met 17 Augustus zijn onze scheien gesloten, j Hervatting der lessen 18 Augustiss a.s. Brieven en bood schappen te zenden aan Afd. I, Rijnkade 16a, Leiden. Tevens berichten wij dat de Type-Afdeeling met ingang van 3 Augustus a.s. gevestigd is: HOOBGRAGHT 1, terwijl de Administratie op dien datum verplaatst is naar Afd. I, Rtfnkade 88a. 7948 I T 1 BITTERE MELK REEPEN REEPEN B HAZELNOOT REEPEN BEKENDMAKING. Ondergeteekende beveelt ziel beleefd aan tot het malen Veevoeder tegen 1 cent p. KG ANT. VAN DER MEER Cl Roolofarendsveen. Ieen geschikte gelegenheid voor het plaatsen van uwe advertentiën voor Haarlem en Omstreken? is daarvoor het aange wezen dagblad. Oplage boven de 12.500 Vraagt tarieven en Proefnummers.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4