Tweede Blad. Vrijdag I Augustus 1919 Statenkieskring Gouda. Door het overlijden van den heer van Liefland, lid der Provinciale Staten en ge- jkoz'cn op de lijst van den Statenkieskring o u d a, zal als gekozen verklaard worden Dr. A. C. A. Hoffma n n, te Gouda. Rijkswerkman-gemeenteraadslid. Naar de ,,Msbd." verneemt wordt aan «ren werkman in 's Rijks dienst, die tot lid -van den gemeenteraad is benoemd, tenzij tie belangen van den dienst zich dost tegen verzetten, buitengewoon verlof met behoud wan volle bezoldiging toegestaan voor het Siijwonen van vergaderingen 'van of het ichten van werkzaamheden voor liet allege, waarvan hij deel uitmaakt, zulks finder bepaling dat, indien in verband met Jiet te verleenen verlof indienstneming van {hulppersoneel of assistentie van elders noodzakelijk is, de hieruit voortvloeiende Itosten voor de helft ten laste van den sverkman komen. Hei Bureau van de „internationale" in Holland? Naar de „Tel. verneemt, zal de Engel- eelie delegatie voorstellen, het bureau van liet Internationaal Verbond'van. Vakver- eenigingen in Holland t^vestigen. Begrafenis Mr,- J. W. W. van den Biesen. Onder algemeen© deelneming is gister morgen te Ginniken het stoffelijk overschot Ier aarde besteld van den heer mr. J. W. W. v. d. Biesen, oud- lid der Eerste Kamer Her StatenrGéneraal. Om half elf had in de kapel van het St. Laurentius gesticht de plechtige uilvaart- Bienst' plaats. Toen om half elf de deelnemers aan den pleclitigen lijkdienst in de kapel hadden plaats genomen, werd het stoffelijk over schot van de sterfkamer afgehaald. Op de baar waren de ordeteekenen van den over ledene gehecht. Terwijl het zangkoor der Eerw Zusters het subvenite aanhief trok de droeve stoet de kapel binnen en werd de baar na een eerste zegening op de katafalk jeplaatst. Terstond hierna ving het II. Officie aan" Bat werd opgedragen door de Zeereerw. heer Th. Asselbergs, rector van 't St.. Lau- rentiusgèsticht, daarbij geassisteerd door 3e kapelaans van Ginneken. Tijdens het H. Officie celebreerden aan de zij-altaren de beide zoons van den over ledene, de Hoogeenv. deken en pastoor J. J. v. d. Biesen van Et ten, en prof. v. d. Biesen uit Katwijk, een stille H. Mis. Na den pleclitigen Requiemdienst en het fingen van liet. Libera hield rector Assel- aergs een korte lijkrede. Vervolgens stelde zich de lijkstoet op om liet stoffelijk overschot naar het. kerkhof te Vergezellen. Behalve het college der St. Vincentius- rereeniging, de leden van Kerk- en Arm bestuur, de regenten van het St. Lauren- Iiusgesticht, de leden van den gemeente raad van Ginneken en verschillende leden tier balie uit Breda, vroren ook leden der Eerste Kamer en Tweede Kamer, de leden iter Gedeputeerde Staten en der Provinciale Staten aanwezig. Onder de talrijke Eerw. geestelijken be vonden zich Mgr. ,T. M. van Oers, vicaris- eeneraal van het Bisdom-Breda, Mgr. H. Cr. M. Schrauwen, plebaan der Kathedrale kerk te Breda, en de Zeereerw. lieer L. Be Meulemeester, secr. van liet. bisdom Breda. Door de dorpstraat begaf zich deze in drukwekkende lijkstatie naar het kerkhof, waar de beaarding geschiedde door den Zeereerw-. rector Asselbergs. te verwachten prijzen voor ondergoe deren en tricotages voor het voorjaar 1920. Niet enkel het publiek, maar ook de handel wacht met belangstelling de prijs- hoteeringen voor tricotages en gebreide goederen voor 'het volgende, voorjaar, en deze laatste met te 'meer recht, waar er zooveel meer van afhangt. Evenwel, ook de fabrikanten zijn huive rig om met diun prijzen voor den dag te. komen, want de tijden zijn, met het oog «op den toekomstigen markttoestand, hoofd zakelijk katoen, haast nog meer' onzeker, dan toen men nog in vollen oorlogstijd was Zullen de prijzen hooger of lager wor den dan gepasseerd voorjaar? Dit is een vraag, die pas kan worden beantwoord, wanneer de prijzen zullen worden bekend gemaakt. De fabrikanten staan voor groote moeilijkheden; ze verkeeren zelf evenzeer in het onzekere als dc afnemers. Een kleine poos dacht men, dat de prijzen voor katoen beslist lager zouden worden dan ze in 1919 waren. Do prijzen van verschillende katoe nen goederen begonnen te dalen; 10, 20 tot zolfs 35 procent lager; doch niet lang daar na had er weder een algeheele ommekeer plaats. De tcxlielprijzen zijn wederom de hoogte ingegaan; de ruwe katoen is-, door de groote vraag in alle landen, en op de berichten van een kleineren oogst, in prijs gestegen en men spreekt van f 1 en nog hoogërc prijzen voor ruwe katoen. Wat zullen nu de fabrikanten in katoenen on dergoederen en tricotage kunnen doen, ge geven het feit. dat de marktprijzen weder stijgen? Do algemeene opinie der afnemers is, dat de nieuwe prijzen der fabrikant ei? een zekere teleurstelling zullen baren. Deze meening is echter meer gebaseerd op ver onderstellingen, dan op argumenten want, het is geen argument: ,,de prijzen moeten in den loop van de volgende paar maan den dalen, omdat zij onmogelijk kunnen blijven gehandhaafd!" Van andefe zijde wórdt' beweerd, dat de fabrieken genoeg voorraden katoenen garens hebben voor de voor het a.s. voorjaar bestemde goede-» ren. Tegen wolken prijs déze.garens Inder tijd gekocht zijn, Iaat men echter buiten beschouwing. „Dé Manufacturier"'. Lucifers en boschbranden. De Ned. Heide-Maatschappij, die waakt voor onze bosschen, heeft een scherpzinnig idee gehad. In den strijd tegen de bosch- branden,die- veelal door roekeloosheid ont staan, moet nien beginnen bij den oor sprong van het kwaad, deze vindt men dan bij de lucifers, die de wandelaar zal ge bruiken om pijp of sigaar aan te stegen en in het algemeen bij elke lucifer, welke in een bosehrijke streek wordt gebruikt. Dus moet men de gebruikers van lucifers tot voorzichtigheid manen en dat kan heel eenvoudig, door een waarschuwing op elk lucifersdoosje te drukken. Zoo gedacht, zoo gedaan, de Ned. Heide-Maatschappij ver spreidt. nu een rhillioen doosjes lucifers in streken waar vele bosschen "zijn, onder het publiek. Op den rug van elk doosje leest men: „Wees voorzichtig met lucifers in Bosch en Hei. Vraag Vlugschrift der Ned. Heide-Maatschappij over Boschbrand." Gemengde Berichten. De uitgaanswoede. Aan de Bredasc-he gemeenterekening over 1918 ontleenen wij, dat aan belasting op de openbare vermake lijkheden is ontvangen f 11,746.24. Dit be drag vertegenwoordigt 5 pet. der entrée's. Er is dus in 1918 te Breda voor bijwonen van vermakelijkheden uitgegeven het. kapi taal van f 239,924.80. Het eerste halfjaar van 1919 is het nog erger. Dan is ontvangen over 6 maanden f 7997.72J, wat beteekent. een bedrag aan entrée's van f 159,954.50. Van 1 Januari 1918 tot einde Juni 1919, is dus te Bi;eda per week.gemiddeld f 5000 uitgegeven aan entree voor bijwonen van ve rmakeli j khedén Doodelijk ongeluk. Gistermiddag heeft, nabij de Laakhaven te 's Gravënhage een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 9-jarig knaapje sprong van een zandtrein, die liet zand van de schuiten aan de Laakhaven naar het terrein waar de gemeente-wonin gen staan, rijdt. Het knaapje viel en de te in, bestaande uit vier zandwagens, ging hem over het lijf. Zeer ernstig verminkt werd het kind door den Eersten Hulp dienst naar dq politie-afdeeling aan het Huy gen spark gebracht, waar de dokter slechts den dood kon constateeren. Voor de worst. Wij lezen in de ,.Lim-b. K.": De ongeveer 30,000 Kg. groote partij gezouten vleesch, die Maastricht eenigen tijd.geléden had aangekocht voor de distri butie, bleek van zoodanige kwaliteit te rijn,-dat zelfs de minst verwende verbrui kers, en dat zijn or niet weinigen geweest, er den neus voor hebben opgetrokken. Dezer dagen is de gehééTe partij vleesch naar Rotterdam verzonden, waar, naar het. schijnt, 't met de kwaliteit niet zoo nauw wordt genomen. Ten minste naar oog- of liever neusgc- tuigen beweren, was er aan het zaakje, het vleesch in kwestie, een vies luchtje. Misschien gaat te Rotterdam hel vleesch in den vlceschmolen en wordt het "goedje als worst voorgezet. Misschien, ja misschien Goede vangst. Door een paar com- ihiezen uit Eibergen is een goede vangst gedaan. Zij legden beslag op een partij van 100,000 sigaretten. De vervoerders za gen kans te ontkomen. Door den drank. Een onderzoek der politip heeft uitgewezen .dat de boeren knecht II. B. te Deurne, wiens lijk men Woensdagmorgen aan het Steendijk heeft gevonden, niet door oen misdrijf om het leven is gekomen. Hij is waarschijnlijk on der den invloed van sterken drank ip het donker met zijn fiets gevallen en met het hoofd tegen de steenen geslagen. Aan de vaart. Maandagavond reed de heer V. uit Bussuin met. zijn auto op den Mulderstraatweg, toen van de richting Diemen een melkwagen naderde. Toen de auto van den heer V. dezen wagen op dich ten afstand genaderd was, schoot van ach- tor dezen de auto van den heer C. K., eveneens uit Bussum, te voorschijn. Ten einde een anders onvermijdelijke botsing te ontgaan, stuurde de heer' V. zijn auto in do Muidervaart, waar hij met den hem vergelzellenjden persoon geheel kapje onder ging. Met groote moeite wisten de drenkelingen op het dioge te'-komen. De wagen werd den volgenden dag zeer be schadigd uit de vaart opgevischt. Een publieke verkooping die niet door ging. Als een niet ariëdaagsch geval, dat voor pningewijden tevens als waar schuwing kan dienen, meldt de Deventer correspondent van de „Msbd." het vol gende: Een naar elders vertrokken ingezetene uit Bathmen had per advertentie bekend laten maken, dat hij zijn reeds gemaaide rogge on de nog te veld staande haver te Bathmen bij inschrijving publiek wilde verkoopen. Toen de eigenaar aldaar arriveerde en tot den verkoop dacht over te gaan, werd hem een schrijven overhandigd van den ontvanger dar registratie te Deventer, die hem daarin wees op zijn verplichting, dat van den verkoop vooraf aangifte behoorde te worden gedaan, hij gebreke waarvan een boete van f 100 verschuldigd zou zijn. Het gevolg was, dat de verkoop moest wor den afgelast, en kooplustigen en eigenaar onverrichterzake moesten huiswaarts kee- ren. Het koor der eerw. zusiers zong de Gre- goriaansche Requiem-Mis. Z. D. H. Mgr. Laurentius Schrijnen, Bis schop van Roermond, had plaats genomen op het hooge koor, terwijl de Commissaris der Koningin mr. baron E. O. J. M. van Hoevell tot Westerflier, het kathedraal ka pittel, mr. L. B. J. van Oppen, burgemees ter van Maastricht, en een groot aantal eerw. hoeren geestelijken, zoowel reguliere als seculiere, seminaristen en tal van fa milieleden en kennissen in de kapel aanwe zig waren. Na de plechtige H. Mis verrichtte Z. D. H. de Bisschop de absolutie, waarna onder het. zingen van het vierstemmige „Miserere Mei1' het lijk uit de kerk werd gedragen gevolgd door *Z. D. H. Mgr. Schrijnen, de hoogeenv. lieeren kanunni ken, familieleden en eene breede schare van geestelijken-. De begrafenis had plaats te Sint Pieter. Na dc laatste gezangen en gebeden in de parochiekerk van Sint Pieter wérd het lijk op verlangen van den overledene bijgezet in het graf der eerw. Zusters van het Arme Kind Jezus op het kerkhof van Sint Pieter. Z. D. IL de Bisschop en tal van geestelijken en familieleden waren hierbij tegenwoordig. Na afloop dezer plechtigheid dankte de heer Keulier uit Maastricht, broeder van den overledene, voor de laatste eer den overlédene bewezen en verzocht hem te ge denken in hunne gebeden. Letteren en Kunst. Sociale berichten. R. K. WERKGEVERS VAK. EN STANDS ORGANISATIE. Het Doorluchtig Episcopaat heeft op zijn laatst gehouden vergadering besloten den katholieken werkgevers de verplichting op te leggen zich aan te sluiten ook bij de R. K. Standsorganisatie voor werkgevers, hetzij bij den R. K. Middenstandsbond, het zij bij de Algemeene R. K. Werkgeversver- eeniging. In de statuten der R. K. Vakvereenigin- gen van werkgevers moet derhalve een be paling voorkomen, dat de leden tevens lid dienen te worden van een R. K. Standsor ganisatie naar keuze. KERKNIEUWS. Begrafenis Mgr. J. M. L. Keulier. In allen eenvoud, had gistermorgen' te Maastricht de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van prof. monseigneur J. M. L. Keulier, in leven kanunnik van het kathedraal-kapittel van het bisdom Roermond. Volgens den wensch van den overledene hadden de plechtige diensten plaats in de kapel van de Eerw. Zusters van het Anne Kind Jezus, aan de Boschstraat. Tegen kwart over negen vingen de lijk- plechtiglieden aan, welke werden verricht door Mgr; Dr. P. Mannens, Proost en Pre sident' van liet Groot-Seminarie te Roer mond, -geassisteerd door twee seminaristen. Na deze plechtigheid werd het lijk van de Chapelle Ardente afgehaald door de Hoogeerw. Heeren Kanunniken en een lan ge rij vaii geestelijken. Geplaatst voor het zwaar met rouw be hangen en met. palmen versierde koor, werd de plechtige H. Mis van requiem op gedragen door Mgr. Dr. P. Mannens, geas sisteerd door Mgr. H. W. II. Everts, ka nunnik en professor aan het Groot-Semina rie te Roermond als presbyter-assistens, en de Weleerw. Heeren Schoenmaeckers en Sclirijnemakers, beiden kapelaans der St. Mathiaskerk, resp. als diaken en subdia ken. Een Oakrajiensch zangkoor in Nederland. Het Oekrajiensch persbureau in Den Haag belicht, dat „het Republikeinsch Koor der Oekrajine", hetwelk in opdracht der regeering, een concert-tournée maakt door Europa en Amerika, binnenkort ook een bezoek aan Nederland zal brengen. De prestaties van het koor, dat onder directie staat van O. Kochytz, worden door de Oostenrijksche bladen zeer geroemd. SPORT. VOETBAL. Begin der competities. „De Sportkroniek" deelt mede, dat de aanvang der competities van den N. V. B. voor het komende seizoen als volgt is vast gesteld: Op 7 September: In de Westelijke afdee- ling de detde klasse en de reserve tweede klasse. Op 14 September: In de Westelijke af- deeling de eerste en de reserve eerste kl. Op 21 September: Alle overige competi ties. Vereenigingen, welke op li September nog staan ingeschreven voor de wedstrij den om den Zilveren Voetbal, voor den Scheepvaart-beker of voor de serie-wedstrij den van ,den Tvventschen Voetbal-Bond, zullen op dien dag van competitie-wedstrij den worden vrijgesteld. Land- en Tuinbouw. Vakonderwijs voor veldarbeiders. Loonsvcrliooging en beperking van den arbeidsduur is tegenwoordig schering en inslag in alle bedrijven en al zal doorvoe ring in den landbouw niet zoo ver plaats vinden als in de fabrieken, toclv is er daar ook een krachtig streven de massa-sta king in Groningen heeft het bewezen naar meer loon voor minder werk. Ging nu, gelijk in verschillende indus trieën het geval is, beperking van den ar beidsduur gepaaid met een grootere ar- beidspraestatie, dan zouden zeker vele werkgevers in het landbouwbedrijf niet zoo sceptisch staan tegenover loonsverhooging als thans het geval is, maar zoo ergens, dan heerscht er in 't landbouwbedrijf on der de arbeiders een slentergang, waarvan slechts enkelen zich uit eigen kracht kun nen losmaken. Die oude sleur, een erfstuk dat van geslacht aan geslacht wordt over gedragen, heeft tot gevolg dat heel veel werk met te veel moeite en. te veel omslag verricht wordt, dat oorzaak is van het feit, dat het meerendeel der arbeiders zich af beulen, zonder voldoende resultaten te be reiken. Nu is in 't algemeen de veldarbeider een oer-conservatief wezen, zoodra hij den mannelïjken leeftijd bereikt heeft en wie hem dan nog zou willen bijbrengen om op antlere wijze zijn werktuigen te gaan lian- teeren, dan hij 't van jongsaf geleerd heeft, zou in 90 van de 100 gevallen op krachtig verzet stuiten, zonder eenig resultaat te bereiken. Daaróm is hét noödig dat er, naast cué- sussen, waar vooral de zoons van kleine boeren onderwijs ontvangen in de wijze waarop ze door bemesting en b'ewerking van de landerijen de grootste oogsten kun nen winnen, ook cursussen gegeven worden waar dezelfde kleine boeren en de aan slaande veldarbeiders onderricht krijgen in de meest practische behandeling van de verschillende landbouwwerktuigen. Eerst dan, als onder aanwending van een mini mum hoeveelheid energie een maximum hoeveelheid arbeid wordt geleverd, is de veldarbeider die in loondienst moet werken zijn geld waard, eerst dan ook kan hij, wanneer hij, gebruik makende van de be palingen der nieuw ingevoerde landarbei- derswet, een eigen plaatsje krijgt en dus voor eigen rekening gaat werken, in waar heid geheel vrij worden. Zonder dat blijft hij zijn leven lang een zwoeger, die ontij dig versleten is en door de ondoelmatige wijze waarop hij het werk aanvat, nooit eens den tijd vindt om zich behoorlijk te verpoozen. In enkele landbouworganisaties zijn den laatsten tijd stemmen opgegaan om cur sussen te stichten voor de practische vor ming van de aanstaande veldarbeiders, doch vaste plannen zijn er, voor zoover we. weten,nog ergens gevormd, "t Is echter niet alleen van belang voor de veldarbeiders, maar tevens een nationaal belang dat met deze zaak zooveel mogelijk voortgang wordt gemaakt. De landbouwers toch •en vooral voor de pachters geldt dit, die de laatste jaren tegen zeer hooge bedragen gehuurd hebben zullen binnen enkele jaren, als de prijzen van onze landbouw producten zich weer zullen richten naar die van de wereldmarkt, niet langer dc lon- nen van tegenwoordig aan de arbeiders kunnen betalen, tenzij er per uur een veel grootere hoeveelheid werk wordt gedaan. Daarom zou het zeer gewenscht zijn, wanneer de landbouworganisaties op dit gebied niet spoedig tot uitvoering komen van de hier en daar bestaande plannen-, dat met behulp van rijkssubsidie de zaak in 't goede spoor werd geleid. Tegen mond- en klauwzeer. De districts-veeaits C. Tenhoeff, die in een artikel in het „Fr.Whld." optreedt te lg an het uitoefenen van de veeartsonij* kunde door allerlei wonderdokters, raadt daarin o. m. het volgende aan: Een- eerste vereischte is de klauwen rcir; te houden. Dat heb'ben de veehouders, waar dit jaar het isolatiesystoem is toege past, zeker wel ondervonden. Ik liob toert geraden dagelijks de klauwen behoorlijk te ontsmetten, met een minder duur mid del, dat van den heer W. en zeker geen patent, middel; toch was het resultaat, dat er niet éefn zoogenaamde „klcipoot" hij al dat. vee is voorgekomen. Trouwens ik hecht meer waarde aan het feit, dat do veehouders de klauwen.der koeien rein houden met. een dos-infeeteerend middel, dan wel of zij het middel a of b gebruiken. Ook infectie moet worden voorkomen, dat. is het hoofddoel en daarom is.elk des- infecteerend middel goed. Ook met het ad vies tot opstalling ga ik accoord en dat er reusachtig veel schade door de veehou ders kan worden voorkomen is nok mi in mee.ning. Vandaar mijn raad: Houdt de klauwen der koeien zuiver en raadpleeg uw veearts hiervoor. Het vetgehalte van morgen- en avondmelk. Burr deed te Kiel een groot aantal on derzoekingen betreffende het vetgehalio van morgen- en avondmelk. De meening, dat morgenmelk vetarmer is dan avonrl- melk kon niet altijd bevestigd worden. In veile gevallen was ook liet. omgekeerde het geval. Voorts bleek bij deze proefnemin gen, dat de melk, die bij driemaal daags melken, 's middags gemolken werd, het meeste vet Ibêvatte. De voedering en de samenstelling van de melk. Amberger doet mededeeling van het vol gende geval: Een monster melk had een sterk afwijkende samenstelling en werd daardoor verdacht, vervalscht te zijn. De stalproef bracht evenwel aan het licht, dat- de melk niet verva?scl\t was, doch dat de afwijking aan de ondervoeding van de koeien moest worden toegeschreven.. Toen de dieren in de weide kwamen, werd de samenstelling van de melk weer normaal. De doodingstemperatuur van tuberkel bacillen. Volgens onderzoekingen van Barthel en Stenstom worden de tulierkel-baeillen in dc melk van een koe, die aan uiertubcr- culose leed, gedood dooreen verhitting ge durende 20 tot 30 minuten op 60 tot 61 gr C. FEUILLETON. DE DOCHTER VAM DEN BEELDHOUWER. n) Hieraan daclit meester ITippocrate. In <don chaos van zijn /onderzoekingen, in de grilligheid van zijn proeven, die hij volgens geen enkel ernstig principe nam, was-hij Boras gelukkig. Zoo was hij er in geslaagd, de phosphorus af te zonderen, zooals wij gezien hebben. Hij had machtige pijnstil lende middelen en hevige vergiften ontdekt, Hie in geëtiketteerde glazen fleschjes rond om in zijn laboratorium stonden. Maar den Steen der Wijzen vond hij niet. 'En dat. was het belangwekkende vraag- uk waarover hij vandaag zijn hoofd weer krak en dat zijn gezicht verduisterde. Hij was zoo in zijn overpeinzing verdiept, dat ''j niets hoorde van Jean des Roches ach- 'er hem, die zijn nieuwsgierigheid'niet lan ger kon bedwingen en achter de geheimen wilde komen, die men hem verborg. Ee kapitein ging met behoedzame schre- Öen voorwaarts. Zij naderden beiden de *jour van deai kelder en Jean des Roches op'e, wanneer zij openging, er. met gë- pojd binnen te dringen. Maar plotseling keerde meester ITippo crate, 't. zij een onverwacht geluid hem gewaarschuwd had, 't zij dat alleon 't ver moeden van gevaar hem opmerkzaam maakte, het hoofd om. Jean des Roches.nam de zaak vroolijk op. Heer dokter, zei hij -schalks ik ben er in igeloüpen en ïk bied u wel mijn veront schuldigingen aan. De dokter was zeer bleek. Kapitein, antwoordde hij, wanneer ik 't wilde zoudt gij niet meer hier vandaan komen. En, onder ons gezegd, 't zou je ver diende loon zijn. Op deze bedreiging sloeg Jean des Ro ches, die vóór alles 'soldaat was, de hand aan zijn degen. Och! je rapier is volkomen nutteloos, mijnheer, en overigens, ik zal je geen kwaad doen. Ik zal mij er mee tevreden stellen u te zeggen, dat een eerlijk man de wetten der gastvrijheid nietovertreedt. Bah! meester Codex,, antwoordde de kapitein, maak u niet kwaad. Ik houd u voor een grooten geleerde. Uw onderzoe kingen boezemen mij ten hoogste belang in. 't Is meer dan nieuwsgierigheid, die mij prikkelt, 't is ook het genoegen u te bewonderen en u dit te zeggen. - ITet antwoord was handig. Meester Hip- pocrate wist er niets tegen in te brengen. Dc man, die daar voor hem stond, was toch ook een Bourgondiër, een partijge noot. Hij oordeelde het voldoende hem voor I de toekomst te genezen van zijn onbeschei den nieuwsgierigheid. Ik verdien de lofspraak, die gij daar op mij afsteekt niet. antwoordde'hij, maar ik had u verzocht mijn geheimen te respec teeren. Maar er ging hier toch iemand uit, antwoordde Jean des Roches, er niet aan denkend, dat hij daardoor verraadde, hoe hij voor spion gespeeld had. - Zeer zeker, maar hij... Gij zoudt u niet laten misleiden met de middelen, waarmee ik 't hem gedaan heb. Trouwens, deze man is bijna een lid van onze partij. Hij heeft zich plannen in 't hoofd gezet, die, doordat ze He stad in rep en roer zul len zetten, de publieke aandacht van ons zuilen afwenden. Voor hem waren de on gelukkige kapitein Bartholdo en zijn ramp zalige makker Lionel Bouchencoeur aan het werk nadat zij in de stad hadden gebracht. Ja. ik heb wel van die ondernemingen gehoord, zei Jean des Roches. Hij wil een jong meisje, dat hij be mint, ontvoeren en een mededinger van de wereld laten verdwijnen. 't Is jammer, dat zoo'n slimme gast als Bartholdo er zóó is ingeloopen. Onze vriend heeft zijn plan echter nog niet opgegeven. Hij is me om raad komgn vragen, wat de uitslag ervan zou zijn. Ik heb hem zoodanig geantwoord, dat hij te vreden was gesteld, zonder dat hij iets nader weet van de toekomst, waarvan ik evenmin iets kan voorspellen als hij. Maar, viel Jean des Roches hem in de rede, wij zijn een heel eind afgedwaald van mijn fameuze onbescheidenheid. Kom, daar wij nu toch goede vrienden zijn, geef me de hand en breng me in uw Nooit, kapitein, en allerminst op dit oogenblilc. En opdat gij op uw hoede zult zijn voor elke nieuwe poging, herhaal ik u, dat gij, als ik wilde, hier nooit meer uit deze gang zoudt komen. En toen de kapitein ongeloovig glim lachte, zei de dokter: Ziellier het bewijs van hetgeen ik zeg. Meester Hippocrate trok aan een ijzeren draad die langs den muur hing. Een geknars d'eed zich hooren, daarna daalde met veel lawaai een ijzeren hek van de zoldering naar beneden, dat een onover komelijke hinderpaal stelde tusschen de twee mannen. Achteruit, riep meester Hippocrate op gebiedenden toon tegen Jean des Roches. De kapitein gehoorzaamde. Dadelijk ging tusschen hen in een luik open en een zwarte gapende afgrond, waar uit een vochtige en frissche lucht opsteeg, vertoonde zich aan hun voeten. Kapitein, besloot de dokter, op hot oogenblik dat gij zonder de noodige voor zorgen, waarmee gij onbekend rijt, een voet. op dit luik zoudt zetten, zoudt gij een ver- schrikkelijken val maken in de beek, die onder dezen gang doorstroomt. Ik heb te veel achting voor u, dat ik u aan een der gelijk ongeluk zou willen blootstellen. En, terwijl het hek tusschen hen opge richt en het luik geopend bleef, groette Meester Codex en trad binnen in zijn labo ratorium. Kapitein Jean des Roches ging terug naar zijn kamer, bij zicli zelf de opmerking makend, dat de dokter een zeer zonderling man was en dat hij van veel nut zou zijn, wanneer men hem noodig had. Hij nam zieli vast voor, bij wijze van voorzorgs maatregel, niet meer te informeeren naar, het mysterie van het laboratorium. HOOFDSTUK X, Om Huguenette te beschermen, had mees ter Sedanne besloten de hulp van Alain en Michel in te roepen, die hij beiden bij zich' liet komen. De twee mededingers, die elkaar altijd ontliepen, waren zeer verbaasd elkaar aan te treffen bij den ouden beeldhouwer., KVorcU vervolgd.l

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3