BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving j)il blacl verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd, .sr'pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, _oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij o aaenten IS ct. p. we^k, f 2.40 p. kwartaal.Franco nosT f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling «an 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ummersö ct., met Geïllustreerd Zondagsblad cent. I0e Jaargang. VRMDAG 1 AUGUSTUS 1919. Bureau STEEKSCMUUR 15 - LEIDEN. Intcrc. Telefoon 935. No. 2978 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17ty2 cent per regel voor Handelsadverlentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 22Va cent per regel voor gewone advertentiën; Zafer- dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeeliugea wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden De pot en de ketel. Wanneer men hoort, hoe de S. D. A. •p.'ers de Communisten bestrijden, dan moet jn'en noodzakelijk denken aan het spreek woord van den pot en den ketel. is het niet brutaal, als b.v. 'n Duys in gen Zaandamschen Raad van de commu nisten verklaart, dat deze ,,als echte oor- loo'swinstmakers profijt trachten le trekken uit de misère, waarin in den tegenwoordi- en lijd de arbeidersklasse verkeert"? Heeft dan niet de S. D. A. P. immer haai' voedsel gezocht, in en haar kracht ge put uit den bodem- der -ontevredenheid? En is dan niet de lezing van ,,Het Volk" lyeeds daarom alleen zoo verderfelijk en fampzalig voor iedereen ook voor den miet-Katholiek i omdat- dit blad stelselma tig elke zonneglans van tevredenheid in 'de zielen der lezers tracht te verdoffen, !elke sprankel van blijde hoop uit de hoof den wil wegvagen? De S. D. A. P. is de partij, waarvan aak de leiders, welvoldaan, lustig hun le- [yen slijten, terwijl de volgelingen daar igaan, met gebukte hoofden en doffe oogen, tomdat de tevredenheid uit hun har den is gerukt, omdat zij zijn platgeslagen [tonder het materialisme Wie ook aan de Communisten speculatie 'op do misère willen verwijten, zeker heb ben daartoe niet de socialisten het recht! Bekendmaking van LudendOrff's memo- landum over den wapenstilstand. Een pota van het Vaticaan. OVERZICHT. De Duitsche regcering heeft een projectiel tip de legerleiding afgeschoten, n.l. de be kendmaking van Ludendorff's memoran dum van 14 September 1917. Uit bedoelde memorandum spreekt över- Bcliatting van eigen kracht, onderschatting yan de kracht des vijands. Merkwaardig feplimistisch toont Ludendorff zich ten aanzien van de innerlijke kracht van het Viervoudig Verbond, een half jaar na den loodkreet van Czernin! De deelneming van Amerika acht hij wel Hiel gering, doch hij is er verre vandaan, laarvan een voor Duitschland ongunstige leslissing van den oorlog le verwachten. En in den door Engeland uitgestoken vre- voelhoom ziet hij een bewijs, dat dit and op de overwinning niet meer rekent. fan den duikbootoorlog „voorspelt hij zich tan ook nog succes, niëttegestaande de ermijn, die Engeland door dit wapen op ie knieën moest brengen, al lang vóór de winter verstreken is. Toch acht hij een vrede vóór den winter oodig, mits die vrede Duitschland brengt, kvathet voor zijn economische ontwikkeling teoodig heeft en een militaire en economi sche ontwikkeling noodig heeft en een mili- lairen en economischen toestand schept, daarin Duitschland met gerustheid een ïienwen verdedigingsoorlog kan tegemoet zien, Daarvoor is volgens hem annexatie inliet Oosten en Westen noodig: Koerland en Litauen, het Lotharingscli-Luxeniburg- sche ertsbekken, de Maaslinie bij Luik. En van de door hem eveneens noodig ge- ïhte economische aansluiting van België tij Duitschland voorspelt hij zich ook een dergelijke aansluiting van Nederland, vooral wanneer een met Duitschland ver- tonden Japan zijn koloniaal bezit zou Waarborgen. Wen moet wel aannemen, dat Ludendorff wei'gelijke eischen in gedachten een kans Mn slagen heeft gegeven. België. In- en uitvoer van steenkool. De Belgische regeering heeft, blijkens ®cn Havas-beficht, alle vergunning voor jiïlvoer van steenkool uit België naar alle landen geschorst. Voor den invoer van steenkool is geen vergunning noodig, be halve voor Duitsche steenkool, die valt on- «er de bepalingen betreffende den invoer l'an Duitsche voortbrengselen.. Duitschland. Een memorandum van Ludendorff, o. a ook betreffende Nederland. In het memorandum van Ludendorff van 'l September 1917, dat door den minister president in zijn rede werd aangehaald, Wordt o. a. het volgende gezegd: »De aansluiting van België bij Duitgch- JMd zal tengevolge hebben, dat Nederland, ®i] een politiek, die haar doel helder voor hogen ziet, tot ons getrokken wordt (an jms gezogen wird), vooral indien zijn ko loniaal bezit door een met ons verbonden »apan wordt gewaarborgd." Een nota van het Vaticaan. Naar aanleiding van de onthullingen in intschland zijn door het Vaticaan, naar 'Fransche bladen melden, de volgende •^klaringen gedaan aan een correspondent Mn het Havas-agentschap. De zaken zijn onjuist voorgesteld In uitschland, of verkeerd uitgelegd. Er was Been sprake van vredesvoorstellen, door ngeland en Frankrijk gedaan. Hierom- jent was, gezien de inhoud en de toon van korte schriftelijke mededeeling van den geischen gezant aan kardinaal Gasparri Been twijfel mogelijk. Veeleer gold het 't tegenovergestelde van li^i vredesvoorstel, wijl genoemde m.ededee- ÊÊb.Pp.èftmmjpg gaf yan de redenen^ waarom de vrede onmogelijk was. In deze opsomming-werd hijzonder het geval Bel gië naar voren gebracht. De H. Stoel zond den nuntius te Munchen een afschrift van deze mededeeling en een begeleidend schrijven. Dat is alles. Beide documenten zullen openbaar ge maakt worden Den nuntius is reeds machtiging verleend ze te publiceercn. Indien de „Os's. Romano" verschijnen kon do slaking der typografen rnaakt dit, zooals ge weet, onmogelijk zou de publicatie dezer documenten reeds in dat blad hebben plaats gehad. Nog. eens, er was hoegenaamd geen spra ke van vredesvoorstellen der entente. Het was van belang,- aan Duitschland de belet selen voor het tot stand komen van den vrede, .zooals ze in de Engelsche mededee ling worden aangegeven, kenbaar te ma ken. Dit slechts heeft de II.-Stoel gedaan. Hongarije. Hel einde der Radenrepubliek? Nogmaals meldt een bericht uit Weenen, thans aan de ,,Pravo Lidu", dat te Boeda pest-groote veranderingen op lil zijn, daar de positie van Bela Kun ten gevolge van de militaire mislukkingen volkomen on houdbaar geworden is. Frankrijk •Ontploffing. Uit Bijssci wordt gemeld, dat in de puin- hoopen van de stad La Bassée een gewel dige ontploffing plaats heeft gehad. De teruggekeerde inwoners hadden hou ten loodsen opgericht. In de nabijheid be vond zich een opslagplaats van dynamiet, waar steeds Fransche en Engelsche solda ten werkzaam waren. Springstoffen, uit de oorlogsstreek afkomstig, werden er verza meld en gerangschikt. Deze opslagplaats.is thans in de lucht ge vlogen. Een geweldige schok verwoestte af wat in de onmiddellijke nabijheid stond. De stoffelijke schade is heel belangrijk. Vier Fransche soldaten, twee Engelsche, een vrouw en een kind werden gedood; een twaalftal inwoners werden gewond. Men verkeert in 't onzekere omtrent de oorzaak dezer., ramp. Het incident van Versailles. De rapporteur van den.krijgsraad heeft zijn instructie in zake de gebeurtenissen bij het vertrek der Duitsche delegatie uit Ver-" sail les geëindigd en geen grond voor rechts vervolging gevonden. De Volkerenbond en de H. Augustinus. Bij het doen van nasporingen over het ontstaan van de volkerenbond-idee, komt een Fransch geleerde in de Intermédiaire' tot de ontdekking, dat reeds de H. Augus- tinus de gedachte van een volkerenbond heeft uitgesproken en citeert ten bewijze daarvan uit ,,de Civitatc Dei" het volgende. „Verlangt men, dat gerechtigheid en vrede onder de naburige volken zullen heerschep., dat iedere staat slechts geringe Uitbreiding beoogt, dan moeten de verschillende, staten in alle bescheidenheid en rust zoo in de wereld leven als verschillende familiën in een stad doen. Oorlog en verwoestingen zijn-eer een geluk voor de boosdoeners, maar voor de goedgezinden slechts een treurige noodzakelijkheid. Het- ,is een veel. grooter geluk in vrede te leven met een goeden buur, dan zich gedwongen te zien hem te onderwerpen." De „bende van Laon". Het sedert 16 Juni loopende proces tegen de „bende van Laon", een groep van lie den, die op de meest perfide wijze tijdens de Duitsche bezetting van Laon hun land- genooten hebben aangeklaagd en militaire geheimen hebben verraden, is geëindigd. De krijgsraad heeft acht personen, zes mannen en twee vrouwen, ter dood veroor deeld. Voorts zijn nog tien personen met 20, 10 en vijf jaren dwangarbeid gestraft. Rusland. De strijd tegen de bolsjewiki. Het departement van oorlog deelt mede: De voortdurende opmarsch van het vrijwil ligersleger op het Wolga-front maakt de positie der bolsjewiki in Astrakan hache lijk. De troepen staan thans binnen vijf mijlen afstand van Kamisjin. Hun binnen trekken in Samoilovka, benoorden Jelari, is gevolgd door een voortdurenden vooruit gang aan gene zijde van de spoorlijn Bala- sjofKamisjin. De vrijwilligers zijn, hun verderen op marsch op het front van Kharkof en Pol tava begonnen en hebben Akhtika bezet, terwijl wordt aangenomen, dat de bolsje wiki verder zuidwaarts gedwongen zijn ge worden Konstantinograd te ontruimen. Onlusten te Petersu-jrg. Naar de Finsche correspondent van „Svenka Dagbladet" aan zijn blad seint hebben van af den 16en Juii voortdurend straatonlusten in Petersburg plaats gevon den. De tramstaking duurt voorf. De onte vredenen hielden dezer dagen een vergade ring, gedurende welke zij door de bolsje wiki werden omsingeld, die. den voorzitter en enkele andere deelnemers in tegenwoor digheid van de anderen fusilleerden. I)e overigen werden naar de gevangenis ge voerd.; Roemenië. De strijd tegesi de Hongaren. Volgens een communiqué uit het groote Roemeensche hoofdkwartier, gedateerd 27 Juli, zetten de Roemeensche troepen de ver volging van de Hongaren voort; zij zijn de Theiss overgetrokken en hebben zich mees ter gemaakt van het bruggenhoofd van Szolnoek. vt- - Zweden. De bolsjewiki. .Bij een vei kiezing van afgevaardigden naar het nationaal congres der Zweedsche metaalwerkers, werden ds candidaten der bolsjewiki gekozen, waarbij hun eerste candidaat 1675 stemmen en de laatste 1271 stemmen verwierf; de eerste candidaat der gematigde socialisten verkreeg 1240 stem men. Afrika. Tragisch einde. Generaal Ilarry Mac AndreWs, te Aleppo in Syrië, is op tragische wijze aan zijn einde gekomen. Zijn uniform was met benzine schoongemaakt en hing. in zijn kamer om te drogen. De generaal, die in pyjama was, trad de kamer binnen, terwijl hij een sigarette rookte, rnet het gevolg, dat de benzinedamp onmiddellijk ontplofte en den generaal zoo ernstig -verwondde, dat hij een weck later in het hospitaal overleed,. Japan, Azië voor de Aziaten. Naar uit New-York aan de „Frankfurter Zeitung" gemeld wordt, heeft de bekende Japansche staatsman graaf Okoema bij een bespreking van de in Amerika gemaakte reserves voor de ratificatie van het vredes verdrag, verklaard, dat Japan de onafhan kelijkheid der Filippijnen moest' verlangen, van het standpunt uit, dat geen mogendheid van het avondlanrl een steunpunt in Azië behoorde te hebben. Vereenigde Staten. Overvloed van suiker. Het Amerika arische departement van oor log heeft 27 millióen pond suiker verkocht aan het Comité voor lévensmiddclcnvoor- ziening;'er is zulk een overvloed van suiker in Amerika, dat zij voor circa dertig cents per pond wordt verkocht., Algemeen verwacht men in handelskrin gen uitvoer van suiker op groote schaal. De hitte in Amerika en de Negcronlusten. De „Daily Telegraph" meldt uit New- York: „Na een week van hevige regens, gevolgd door krachtige stormen, hebben de oostelij ke staten van Noord-Arnerika thans te lijden door een vreeselijke hjttegolf, met een gemiddelde temperatuur van 1Ó0 gr. :n den schaduw en op vele plaatsen eenige graden hooger. Deze weersgesteldheid doc-t ten zeerste haar invloed gelden op net,''.publiek, rn. de bladen' zijn gevuld met bérjehten omtrent "schietpartijen, gevechten, tram- en auto mobielongelukken. Aan het strand b.'j Chicago had een gevecht plaats tusschr-n blanken en negers. Een negerjongen baad de zich in een gedeelte, bestemd voor de blanken, waarvoormen hem afranselde Dat was het sein voor een algemeen ge vecht met steenen en spoedig werdm schietwapenen te voorschijn gehaald en werd het gevecht in de straten van Chicago voortgezet, tot in het hartje der negerwijk. Drie personen werden gedood en 50 ge wond, voor de rust was hersteld. Het-schijnt, dat de geheele bevolking van New-York naar het strand op Coney Is land is getrokken, om verkoeling te zoeke tegen de brandende zon. Meer dan 150,000 personen waren daags aanwezig. Verschei dene malen moest de politie ingrijpen om gevechten te doen eindigen. Vele perscaeia moesten naar .het hospitaal worden Ver voerd, teneinde daar te worden verbonden. Vele gevallen van flauwte komen voor en de thermometer vertoont niet do minste verandering. Loon in verband met het kindertal. Prov. Staten van Gelderland hebben met 26 tegen 25 Stemmen aangenomen een motie v. d. Laar, om bij de herziening van traktementen die herziening te doen ge schieden1, in verband met het kindertal. Ontvangst producten oogst 1910-. De minister van Landbouw heeft, gezien zijn beschikking van 8 Juli, houdende in stelling van commissies van beroep inzake de uitvoering van do regeling van de ont vangst van producten van den oogst 1919, waarvoor garantieprijzen zijn uitgeloofd, tot secretaris dezer commissies van beroep voor Zuid-Holiand. benoemd W. A. Donker Laan van Mecr-dervoort 217, 's Craven- hage. Boter-uitvoer. Er zijn thans weer berichten over her vatten uitvoer van boter, maar als wij wel zijn ingelicht; betreft het hier uitsluitend partijen, waarvoor op het tijdstip van de sluiting dor grenzen bereids consent was afgegeven. Voor het overige blijft het uit voerverbod zonder dispensatie gehand haafd. Suiker-uitvoer. Naar wij vernemen, is gistermorgen 'een extra-trein van 40 wagons met suiker naar België vertrokken van Amsterdam uit. Uitvoer van versche groenten. De minister van Landbouw heeft tot, na dere aankondiging dispehsatic verleend van de uitvoerverboden van versche groen ten. Bloembolienhandel op Amerika. Uit New.-Yórk wordt aan fiAga" geseind: In New-York zijn plannen gemaakt, een consortium op te richten voor den afzet van bloembollen, afkomstig yan bona-fide Nedeplandsche handelaren. Gemengde Berichten. Ooievaars doodgeschoten. De oude ooievaars, die hun nest op de Doelen te Gorinchem hadden, zijn sedert een paar dagen verdwenen. Een dezer vogels is doodgeschoten op een eilandje in de -Merwede hij deze stad gevonden. Drie jonge ooievaartjes bleven achter, die nu liefderijk worden verpleegd door de directie van de Doelen. Een beruchte straat. Mevrouw von Montowt heeft aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage een adres gezonden, waarin zij eraan herinnert, dat de raad een straat den naam heeft gegeven van har-en groot vader, mr. Faber van Riemsdijk, hetgeen zij op hoogen prijs stelt. Zij is echter tot de wetenschap gekomen, dat de Faber van Riemsdijkstraat berucht is wegens hare bewoners (bewoonsters). Het heeft haar-daarom ook pijnlijk ge troffen den naam van haren grootvader verbonden te zien aan die straat, en het komt haar ook voor, dat de bedoeling van den raad, om den naam Faber van Riems dijk in eere te houden, geenszins tot haar récht komt, om welke redenen zij verzoekt bedoelden straat een .anderen naam te geven. Verhoudingen. De jaarwedde van de veldwachter te Montfoort (Utr.) is in jong ste Raadsvergadering verhoogd. Goed! Maar nu verdient die veldwachter oer jaar f 1 meer dan de burgemeester en f. 300 meer per jaar dan de secretaris van Montfoort! Van verhoudingen gesproken. Een hard gelag. Uit de weide van den heer Koppes, te Heer Hugowaard (N.-H.), werd voor een paar dagen een paard gesto len. De eigenaar dacht terstond aan de rnarkt te Schagen; werkelijk was het beest daar in den vroegen morgen verkocht, en reeds weder in andere handen overgegaan. Door tuschenkomst der politie kreeg de heer Koppes zijn paard voor de eerste koop som terug. Het kostte hem f 310. De dief is niet gevonden. alpnlï: aan den run. Ned. R. K. Volksbond. De vergadering- was Woensdagavond weder goed bezocht. Te 8 uur opende de voorzitter deze bijeen komst op de gebruikelijke wijze e-n memo reerde den bloei der afdeé-ling, de aanwezi gen tevens opwekte, dóór gestadige actie op den ingeslagen weg voort te gaan. Daarna werd het Bondslied gezongen gen tevens opwekkende door gestadige actie op den ingeslagen weg voort te gaan. Ingekomen stukken, w. o. een schrijven van de gemeente Alpben a. d. Rijn op een desbetreffend verzoek om uitstel van beta ling H. O. dienstjaar 1918, waarover afwij zend werd beschikt. Mededeeling van de benoeming een er commissie „Herwonnen Levenskracht", ten doel hebbende de verkrijging van de be- noodigde gelden voor de plaatsing van een kind in een sanatorium, waarvoor het be drag. ruim is volteékënd. Mededeeling van de vorming eener vaan del-commissie, .waarvan het bestuur be staat uit de heeren B. W. v. Leeuwen, H. v. Leeuwen en Groenendijk. Inzake de verkrijging der benoodigde gel den voor den aankoop van een vaandel werd besloten tot de aanschaffing van bon hoekjes, welke tegen den prijs van f2.50 zullen verkrijgbaar worden gesteld. De voorzitter vertrouwde, dat de onthul ling van het vaandei op St. Willibrordus, 7 November a.s., reeds zal kunnen plaats hebben. Inzake het 2-daagsch feest van de Wil- lielpiinavereeniging wordt besloten aan het bestuur van voornoemde vereeniging te verzoeken, een verzoek te willen richten aan de patroons, allen werklieden geduren de die 2 dagen vrijaf te geven met behoud van. salaris. Punt 5 bespreking cpntribulié. Deze be spreking werd nader toegelicht, door den weleerw. adviseur, die het doel van den Volksbond uiteenzette, n.l. de bevordering naast het stoffelijke ook het geestelijk be lang der leden; reden waarom het bestuur van den Volksbond in overleg is getreden met bet bestuur der St. Joseph-Vereeniging, opdat ook de leden van den Volksbond lid zouden kunnen zijn der St. Joseph-Vereen. Voor de. leden van den Volksbond werd een verminderde contributie toegestaan, zoodat het lidmaatschap van beide vereeni- gingen werd bepaald op 10 ct. per week. Door het bestuur werd den aanwezigen geadviseerd hierop in te gaan. Een dertig tal aanwezigen gaven hieraan gehoor. Inzake de oprichting eener Harmonie deelt de voorzitter mede, dat door het be stuur tegen, billijken prijs beslag werd ge legd op 25 muziekinstrumenten. De deelna me voor aansluiting als lid der Harmonie was voorts onder de aanwezigen groot. 39 personen gaven zich reeds als zoodanig op. Besloten» werd a.s. Vrijdag 8 uur over deze oprichting weder bijeen te komen, waartoe de betrokken personen zullen worden' uit- genoodigd. Van de rondvraag werd nog door enkele aanwezigen gebruik gemaakt, waarna slui ting met gebed. BODEGRAVEN. Do a.s. feesten. Naar men ons mede deelt, zal het Koninginnefeest, hetwelk aanvankelijk zou worden gehouden op 29 Augustus a.s., thans plaats hebben op 1 September, aangezien de burgemeester al leen voor 1 September zijn toestemming wénscht te geven. Op 2 September hebben, naar men weet, de harddraverijen plaats. Het officieel programma voor het op 1 Sep tember te houden feest, zal in zijn geheel in de volgende week worden vastgesteld. LEIDERDORP. Secretarie. Aan den heer A. de Bijekei is door B. en W. met ingang van 15 Aug. 1919 eervol ontslag verleend als ambtenaar ter secretarie. LE! MüMWEN Laucibouwcommissie. Door den rcgee>- rings-commissaris voor Zuid-Holland is aan den heer G. Nhu\ber alhier op verzoek- eervol ontslag verleend als secretaris der Landbouwcommissie ingesteld voor de ge meenten Ter Aar, Woubmgge-Leimuiden 'en Bijnzaterwoude, en werd in diens plaats benoemd de heer J. C. Baumann, hurge-. meester van Woubrugge. LiSSE. Burgemeesterswoning. Bij de eergis teren gehouden publieke verkooping is burgemeester Eenhuis eigenaar geworden van de villa met tuin van wijlen burge meester van Bönninghausen. Ongeval. In de Vreewijkstraat re>ed gistermorgen „Drie en een kleintje", de melkkar van R. onderstboven met het ge volg dat een groote hoeveelheid mei'k ver loren ging. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De raad vergaderde gisteravond te 7 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig 10 leden; er is 1 vacature. De. notulen worden na lezing onveranderd goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van do ingekomen stukken, waaronder door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluiten en dankbetuiging voor verleende gratificatie. Van verschillende vereenigingen is een adres tot den Raad gericht om er bij de N. Z. H. Tramwegmaatschappij op aan te dringen op verlaging van het tarief. De voorzitter verwacht niet veel heil hiervan, wijl hij eenige dagen geleden het nieuwe tarief heeft ingezien Niettemin zal er door den Raad worden aangedrongen aan dit verzoek te voldoen, waarom het aan B. en W. wordt gerenvoyeerd ter afdoening. Ged. Staten hebben afwijzend beschikt op het voorstel van den Raad, betreffende de verordening tot heffing van opcenten op de dividend-belasting, welk- besluit in da, vórige vergadering was genomen. Aldus wordt besloten tot intrekking van genoemd besluit. Geschieden eenige af- en overschrijvingen betreffende comptabiliteit. Aan de ordeis het voorstel tot de aan vulling der politieverordening, naar aanlei ding van verschillende wantoestanden, die in de gemeente bestaan. Zoo o.a. de bemes ting der landerijen, het verkeer in de bosch- jes van Poelgeest, het onbeheerd laten slaan van rijwielen, in verband rnet het ministerieel rondschrijven van enkele we ken geleden, tenslotte een verordening be treffende het rijden met trekhonden. In deze verordeningen lezen we o.a. dat vischmest binnen 2 maal 24 uur omgespit of omgeploegd rnoet zijn. Het is verboden op de openbare wegen of voetpaden of bermen van wegen in de ge meente te zitten of te liggen. Het is verboden rijwielen zonder vol doende toezicht op de openbare wegen of voetpaden te laten staan. Het is verboden op hondenkarren binnen .de bebouw.de kom der gemeente en op den Leidsehen straatweg plaats te nemen. In verband met deze Verordening is door B. en W. een ontwerjp-verordening geregeld betreffende het venten langs den openbaren weg, waarin de bppaling is opgenomen, dat zonder vergunning- van den burgemees- ter of een daartoe aangewezen ambtenaar, een niet-inwoner der gemeente niet mag venten met diverse koopwaren. Al deze verordeningen worden ais voor gesteld goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van een school aan de Morsch, ter vervulling van de vacature," ontstaan door het ontslag aan den heer Ouden. B. en W. hebben hierom trent sollicitanten opgeroepen, waaruit een voordracht is opgemaakt. Óp verzoek van den heer Six gaat de Raad over in ge heime zittihg. Na heropening wordt over do voordracht gestemd. Benoemd wordt met 6 stemmen de heer J. v. Noord uit Leiden, no. 3 der voordracht; 4 stemmen werden uitgebracht op den heer A. Besleman, no. 1 der voordracht. Na de rondvraag, waarin de heer Boon inlichtingen heeft gevraagd betreffende heb dempen van de sloot achter de Rijnstraat, brengt de voorzitter in herinnering, hoe in de vergadering der gemeente op 7 Aug. 1914 een commissie was ingesteld, om de inge- - zetenen in tijd van nood, wegens het uit breken van den oorlóg, bij te staan. De voorzitter meent, dat de taak dezer com missie thans als geëindigd kan worden be schouwd, en brengt daarom hartelijk dank! aan de raadseleden en de andere commis sieleden, in het bijzonder aan den heer Jhr. Six, die met zooveel toewijding en opoffe ring het secretariaat heeft waargenomen. Namens den Raad bedankt de heer Boon den burgemeester voor de waardeerende wijze, waarop hij de gemeente-belangen in dezen 'crisistijd heeft behartigd. Hierna volgde sluiting. OUDE-WETERING. Plotselinge dood. Aan don Ringdijk is gisteren de arbeider de K., terwijl hij in het lhnd werkzaamheden verrichtte); plotseling dood neergevallen^.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1