kêïrêe der broodsoort, welke zij wënschcn te ontvaiigen?' Het bovenstaande heeft ook betrekking op de aanvullingskaarten. Op de broodkaavlbewijzen zal door u bij de eerstvolgende aanbieding bebooren te worden aangeteckend, of hierop bruin- of rogge- dan wel wittebroodkaarlen zijn ver strekt. terwijl in het vervolg op broodkaart- bewijzen slechts broodkaarten zullen mo gen worden afgegeven van de soort, welke daarop staat vermeld. Boter-'uitvoer. De consenten voor den uitvoer van 436.000 Kg. boter van den Ned. Zuivel- bond, welke waren ingetrokken, zijn weer vrijgegeven. Appelstroop. De Minister van Landbouw heeft inge trokken de maximumprijzen voor appel stroop. Stroo-vervoer. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Augustus a.s. ingetrokken het suh 2o. bepaalde van zijne beschikking van 19 April, betreffende het vervoer van stroo naar de stroocavtonfabrieken. De B terp rijzen. 'Op een te Rotterdam gehouden vergade ring van belanghebbenden bij den verkoop van bier werd door den voorzitter van den Bond van Koffiehuis-. Restauranthouders eif Slijters voorgesteld den prijs van 12 cent per glas voor het gewone bier te handha ven, den prijs van de duurdere, soorten van 17 op 15 cent per glas voor het licht «n donker te stellen in de volkszaken, tus- schenzaken voor bet donker 20 cent, licht ■25 cent per glas en le klas zaken 25 en 30 cent per glas. Met algemeene stemmen werd besloten de voorstellen van liet bestuur aan te ne men. Woï-schaarschte an wol-prijzen. Er bestaat geen reden om aan te nemen, dat de vraag naar wollen kleeding minder worden zal. Door de noodgedwongen be zuiniging, vooral in de laatste twee jaren, is er een groote behoefte ontstaan, omdat bezuiniging een grens heeft en men ten slotte toch tot nieuw aanschaffen moet over gaan, zoowel in boven- als onderkleeding. De gr-ootere vraag heeft alweer invloed op den p4js. Zeker, de 'enorme hooge wol- prijzen van 1918 zijn wel wat gedaald, maar men vreest wederom verhoogingen, daar de wereldvoorraad wol niet groot is en de vraag toeneemt, nu men in de vroe gere oorlogslanden de industrie weder tracht, te herstellen. Frankrijk moet door de verwoesting van haar fabrieken en machines van meet-af- aan beginnen en ditzelfde geldt van België; Duitschland, de andere belangrijke wol afnemer, kan niets ter markt aanvoeren, alvorens de overwinnaars het recht van wol-invoer toestaan. Waar dus de geheele wereld au fond afhankelijk is van Amerika en Engeland, is het ternauwernood aan neembaar, dat op een of andere wijze van een surplus van wol zou sprake zijn, daar de wolvoorraden heslist veel kleiner zijn Idan vóór den oorlog, omdat de schapen in Duitschland Rusland en Frankrijk ten einde aan den voedselnood tegemoet te ko men, voor het grootste deel zijn geslacht geworden en het nog geruimen tijd kan duren eer het aantal weder normaal is. „De Manufacturier." De Minister van Marine op de „Koningin Regentes". "Van de gelegenheid, dat Hr. Ms. „Ko ningin Regentes", teruggekeerd uit Ned.- Indië, Maandag j.l. ter reede van Nieuwe- 'diep ankerde juist toen de Minister van Marine, mr. Bijleveld, aldaar op een in spectiebezoek vertoefde, heeft de Minister gebruik gemaakt om zich met de marine- autoriteiten aan boord van dien oorlogs bodem te begeven, waar hij den comman dant, officieren, onderofficieren en verdere schepelingen met een korte rede hartelijk verwelkomde Lij den terugkeer in het va derland. het vertrek des Ministers van -boord werden de voorgeschreven saluutschoten gegevc-D. Den volgenden dag heeft de Minister van bet Havenhoofd af het binnenkomen van <3e „.Koningin. Regentes", onder de tonen der muziek van de Morinekapel, gadege slagen. De zomertijd en de boeren. De minister Vkn Landbouw heeft den zuivelconsulenten opgedragen, een onder soek in te stellen naai* de nadeelen, die veehouders en zuivelbereiders door den zo mertijd ondervinden. Gemeente-arts— Raadslid. De gemeenteraad van Laren (G.) heeft uitspraak gedaan in zake een verzoek van den gemeente-arts dr. Huender, om diens instructie zóó te wijzigen, dat zij geen be letsel vormde voor zijn toelating als raads lid. De commissie van onderzoek had gead viseerd, op het verzoek niet in te gaan, en bij de behandeling van haar advies staak ten een vorige maal de stemmen. In de gisteren gehouden raadsvergade ring andermaal in stemming gebracht, werd het (afwijzend) advies der commissie verworpen met 6 tegen 5 stemmen, zoodat dr. Huender is toegelaten. Op voorstel van B. en W. werd daarop zonder hoofdelijke stemming besloten, de instructie voor den gemeente-geneesheer in te trekken. Een nieuwe instructie zal .worden vastgesteld. De anti-pogromdag. Het anti-pogrom-comité te Amsterdam bericht, dat aan kleine giften ten bate van het Nederlandsch comité ten bate van de slachtoffers der pogroms in Oost-Europa bij den penningmeester, den heer J. van Dien, op den anti-pogrom-dag is ingekomen een bedrag van ca. f 12,000. De resolutie, welke met algemeene stem- mep dopr de bejdc meetings aangtnpjnen is, is nog denzcTfden middag president Wil son, Xloyd George, Ciemenceau en Nizzi toegeseind. Naar betrouwbare schatting bedroeg het aantal personen, dat aan den rouwstoet deelgenomen heeft, tusschen de 36 en 40 djiisshd personen. De Amsles-datnsche hoogleeraarsfeenoeming. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn gisteren gehouden zitting benoemd tot hoogleeraar in de taalwetenschap aan de Universiteit aldaar dr. F. A. Stoelt, met 17 stemmen. Gelijk bekend, was door de curatoren en door B. en W. ter benoeming voorgedragen dr. Jac. van G inn eken S.J., op wien 8 stem men werden uitgebracht. Vrije Zaterdagmiddag in fabrieken en werkplaatsen. Bij Kon. besluit van 17 dezer is vastge steld een algemeene maatregel van be stuur betreffende den vrijen Zaterdagmid dag in fabrieken en werkplaatsen. Deze al gemeene maatregel strekt ter uitvoering van het bepaalde in bet 2de en 3e lid van artikel 6 van de Arbeidswet 1911. In één K. B. zijn thans dus samengevat de uitzonderingen op den regel, dat ge trouwde en daarmede gelijkgestelde vrou wen des Zaterdags na 1 uur 's middags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mo gen verrichten en de gevallen, waarin zulks ook door andere vrouwen en door jeugdige personen niet geschieden mag. Voor laatst bedoelde categorieën van personen wordt deze verbodsbepaling thans voor het eerst sedert het inwerkingtreden van de Arbeids wet 1911 gesteld. Uit de afkondiging van dit K. B. mag geenszins worden afgeleid, dat een spoedige inwerkingtreding van de nieuwe arbeids wet, indien deze ook door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, niet te verwachten is. Met de voorbereiding van het inwerking treden van de nieuwe arbeidswet is echter noodzakelijkerwijs een zekere tijd gemoeid. Men bedenke slechts, dat een groot aantal bepalingen van die wet. niet in werking zal kunnen treden, voordat een algemeene maatregel van bestuur, welke nadere uit werking dier bepalingen óf uitzonderingen erop inhoudt, is tot stand gekomen en dat tevoren over den inhoud van die maatre gelen de in te stellen Hooge Raad van Ar beid zal worden gehoord. Ten einde, voor zooveel dit krachtens de geldende Arbeidswet 1911 kan, de arbeiders in fabrieken en werkplaatsen zoo spoedig mogelijk in het genot te stellen van den vrijen Zaterdagmiddag, is bovenbedoeld K. B. uitgevaardigd. Als datum van inwer kingtreding is daarbij 1 September bepaald. De bolsjewistische relletjes te Zaandam. In de raadsvergadering van den gemeen teraad van Zaandam heeft de voorzitter, burgemeester Ter Laan, een uiteenzetting gegeven van het gebeurde op Zaterdag avond; waarbij de nadruk er op werd ge legd, dat het Brommert en zijn communis- \tisehe partijgenooten niet te doen was om de propaganda, doch om heibel te verwek ken. Een andere quaestie is of het mis schien niet. ge wen sc ht is de verbodsbepaling betreffende het luidkeels bekend maken van den inhoud van gedrukte stukken uit de politieverordening te laten vervallen. Echter zoo lang deze bestaat, dient de be paling gehandhaafd. De heer Emmer (S.D.A.P.) heeft het rel letje bijgewoond en ook den indruk gekre gen. dat het opzettelijk werd uigelokt en dat het ging tegen het soc.-rem. gemeente bestuur. Ilij voorziet dan ook een herhaling daarvan. De heer Beumer (R.K.) vraagt of voor het voeren van soc.-dem 'propaganda in de gemeente, ook steeds vooraf verlof is gevraagd. De voorzitter antwoordt hierop bevesti gend. Alleen is dit eenmaal te-n aanzien van het houden van een optocht nagelaten doch toen is deze door de politie ook ter stond belet. De heer Duijs doet uitkomen dat de po litie tot taak had de orde te handhaven, dat het ging tegen de communisten, die als echte oorlogswinst makers profijt trach ten te trekken uit de misère, waarin in den tegenwoordige»! tijd de arbeidersklasse verkeert. De heer Wente (V.D.) brengt een woord van hulde aan de politie voor haar tactisch optreden, waardoor erger is voorkomen. De heer Jacobs (S.D.A.P.) zegt, dat de algemeene indruk is, dat de politie niet is opgetreden zooals het behoort. De heer Honagh (Lib.) heeft, gehóórd, dat ook een leeraar van de H. B. S. aan de actie der communisten heeft, deelgeno men. Indien dit zoo is, verdient het aanbe veling bij de benoemingen te waken, dat dergelijke personen niet worden benoemd. De beer Duys verklaart, dat de politieke inzichten van den betrokken leeraar bij zijn benoeming reeds bekend waren. Dit mag ook geen beletsel zijn iemand te benoe men. Men dient daarbij alleen op de ge schiktheid te letten. Ieder ambtenaar is vol komen vrij in zijn optreden buiten zijn diensttijd, behoudens ieders verantwoorde lijkheid' voor de wet. Nadat de voorzitter nogmaals had ge tuigd. dat- de inspecteur niet roekeloos was opgetreden, werd het debat gesloten. Burgerwachten. Blijkens een schrijven van den kolonel, garnizoens-commandant te Leiden, is door den minister1 van Oorlog bepaald dat. aan Burgerwachten geen klewangs meer wor den vertrekt, terwijl de reeds aan die wachten uitgereikte klewangs met spoed moeten worden ingenomen en opgezonden naar de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. De heeren commandanten van de Burgerwachten worden hiermecje in kennis gesteld om voor zoover van de Bur gerwachten onder hun commando klewangs mochten zijn ontvangen, deze met spoed op te zenden naar de artillerie-inrichting aan de Hembrug. Verder verzoekt de minister desbetreffende inleveringsbevvijzen in duplo op te maken en die door tusschenkomst. yan den kolonel JiPïpnbeclfigld jp te zencfem Ingezonden Mededeelingen 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent Stof- en Vilthoeden. H. A. TIMMERMAN, Hofl., Nieuwe Rijn 46 Telefoon 142.7926 opdat hij wete, dat de inlevering heeft plaats gehad. Ter vervanging van de kle wangs kunnen desgewenscht sabels aan den bevelhebber in de le militaire afdeeling worden aangevraagd. Duitsche industrie. Naar het ,,Dbl. van N.-Br." verneemt, hebben Duitsche industrieelen in de omge ving van Eindhoven fabrieksgebouwen aan gekocht, teneinde hun industrie daarheen te verplaatsen. Een subsidie. Door het bestuur der Kon. Ned. Auto mobielclub is aan den Raad der gemeen ten het volgende adres gericht: Naar aanleiding van herhaaldelijk inge komen verzoeken van de zijde van gemeen tebesturen om tegemoetkoming in de kos ten van het wegruimen van belemmeringen voor snelverkeer als b.v. afsnijden van ge vaarlijke bochten of boeken, opruimen van gezichtsbelemmeringen enz. zoowel binnen als buiten bebouwde kommen, besloot bo vengemeld bestuur een vaste post op de begrooting te plaatsen, teneinde zooveel mo gelijk aan dergelijke verzoeken te kunnen voldoen. Om voor een subsidie als boven bedoeld in aanmerking te kunnen komen, stelt bet bestuur de voorwaarde, dat het betrokken gemeentebestuur voor een zeker bedrag, minstens de helft, in de kosten bijdrage. Elke aanvrage zal op zich zelf worden behandeld. „Blijvend Verband" en het Irdichtings- bureau van de Unie der R. K. Studenten- Vereenigïngeri in Nederland. Vrijdag 11 Juli j.l. hield te Nijmegen de Vereeniging „Blijvend Verband" een ver gadering van het Bestuur-en den Raad van Toezicht. Het verslag van die vergadering, zooals het in enkele bladen gestaan heeft, zou aanleiding kunnen geven tot misver stand. „Blijvend Verband" stelt zich ten doel het plaatsen van R. K. befcrekkingzoe- kenden uit de niet-arbeidersklasse. Nu be staat er echter sinds Januari 1918 vanwege de Unie der R. K. Studenten-Vereenigingen in Nederland een inlichtingsbureau, waar van het secretariaat gevestigd is bij prof. Groenen te Warmond, met het doel om de R. K. afgestudeerden aan een der liooge- scholen in Nederland te helpen bij het zoe ken naar een positie in de maatschappij, en wederkeevig instellingen van allerlei aard en ook particulieren van dienst te zijn om in de bij hen vaceerende betrekkin gen te voorzien. Is dit nu niet voor een deel hetzelfde werk verrichten? Is dit niet elkander con currentie aandoen? Iemand die het artikel tje van den directeur van ..Blijvend Ver band" in het „Limburgsche Dagblad" van 17 Juli 1919 gelezen heeft, zal weten dat er van concurrentie geen sprake is, en dat ook niet "door heide instellingen voor een deel hetzelfde werk verricht wordt. Daar bestaat een overeenkomst tusschen beide instellingen, een zoo vriendschappelijk mo gelijk samenwerken tusschen de leiders van beide secretariaten. Ieder blijft volko men op eigen terrein en evengoed als door „Blijvend Verband" de arbeiders verwezen worden naar de arbeidsbeurzen in de ver schillende industrie-centra, zoo worden ook de afgestudeerden door die Vereeniging verzocht gebruik te maken van het secreta riaat. te Warmond. En wanneer wederkee- rig dit secretariaat een aanbieding krijgt naar of een aanbieding van ni,et-studenten, dan stuurt Warmond die aanvrage en aan bieding door naar Beek. Daar bestaat alzoo een innige samen werking tusschen beitje secretariaten, welke trouwens niet anders dan beide ten goede komt. Toch kan overbodig werk worden Voorkomen, indien er goede nota van wordt genomen, dat de aanbiedingen van en aanvragen naar R. K. afgestudeer den aan een der hoogescholen in Nederland direet worden gericht tot HET SECRETA RIAAT VAN PROF. GROENEN TE WAR MOND, terwijl de zaken van maatschappe lijke posities voor de midden- en hoogere klassen, waar deze buiten de. studentenwe reld staat, direct aan HET SECRETA RIAAT VAN ..BLIJVEND VERBAND", DUS AAN KAPELAAN GADIOT TE BEEK (L.), ter behandeling worden opgezonden. Gemengde Berichten. Groote fabrieksbrand. Men seint uit Tilburg aan de „Msbd.": Gisteravond om 7 uur brak een uit slaande brand uit in de wollensloffenfa- briek der firma G. Bogaers en Zoon aan de Tuinstraat te Tilburg. Het werkvolk had de fabriek reeds verlaten en slechts een tweetal nachtwakers was nog in de fabriek aanwezig. Bij de gewone inspectie kwam een hunner in het groote wolmaga zijn, dat achter het kantoor is gelegen, en, wordt helend door de pas nieuw ge bouwde spinnerij en de groote weverij. Bij het openen der deur zag de nacht waker hoe uit een der opgestapelde wol balen een vonk oploeg. Hij snelde er ter stond heen, trok den smeulen den baal weg om met behulp van een snelhlusscher het vuur te dooven. Het was echter reeds te laat. Een dikke rookkolom steeg op uit de broeiende wolmassa en in een ommezien hing bet geheele gebouw vol van een vér- stikkenden rookwolk. De brandweer werd gealarmeerd en ver scheen met volledig materiaal ter plaatse. Aanvankelijk beletten echter de dikke rook walken het blusschingswevk, zoodat we gens den grooten voorraad wol een groot onheil werd gevreesd. De fabriek ligt namelijk in een dicht be- .fcgttffitl gedssJk der §ta4 ai wftnsfi®; dê wind de vonken had opgejaagd, was' de ramp niet te overzien geweest. Nadat gedurende meer dan een kwartier alles In een ondoordringbare rookwolk was gehuld, sloeg een verschrikkelijke vlammengloed door het dak van het ge bouw. Tn minder dan een oogenblik stond het magazijn over geheel zijn lengte in lichte laaie. Van alle zijden werd nu het vuur door de brandweer aangegrepen en een stort vloed knetterde In den gloeienden haard. Door dit krachtdadig optreden was men. na een uur de woedende vuurzee meester en slaagde men er in, den brand tot het magazijn te beperken. Het laat zich begrijpen, 'dat een groote massa volk. op de been was om dit onge wone schouwspel gade te slaan, te meer daar de rook zich door de straten der stad had verspreid en men op grooten afstand den brand kon bemerken. De burgemeester en verschillende auto riteiten bevonden zich op het afgezette ter rein bij bet brandende gebouw en leidde zelf bet blusschingswerk. Al? vermoedelijke oorzaak wordt wo3- broeding opgegeven. Broodkaartendiefstal. In een loge ment, aan den SchiecLamschen dijk te Rot terdam zijn aangehouden een man en een vrouw, verdacht van den diefstal van 30,000 broodkaarten uit het distributie lokaal te 's Gravenzande. Hoog water. Door den aanhoudenden regen is de waterstand in Friesland zeer hoog. Het hooi drijft in de maden en óp hooggelegen gronden ziet men maaiers met baggertaorzen aan, bun werk ver richten. De veldvruchten lijden geducht, vooral de boontjes,, die aan de struiken gaan rotten. Dcod&lijke val. Te Lochem viel de on- huwde voerman N. in de schuur van café De Klok van de ladder. Hij kwam daarbij met zijn achterhoofd op den vloer terecht, en oveiveed spoedig daarna in het zieken huis. Bekneld geraakt. Te Wijhe is een 58-jarige arbeider op de tweede verdieping der vloerzeilfabriek tusschen de lift en den muur bekneld geraakt, en zoodanig aan het hoofd gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. BA-DA. In Berlijn is een nieuwe be weging ontstaan, da-da-isme geheeten, die de menigte tracht te bekeeren door vlug- schriftjes. De correspondent van „De Tijd" meldt, hoe de aanhef van een da-da-istiscb hoofd artikel luidt: „Tande wortelen moeten door handgra naten worden uitgeroeid. Ieder varken van een literaat is al een onafhankelijke en communist. De Entente wil aan Dada sterven. De confectie van hot Dada-isme is de perfectie in kwadraat hoog drie. De wereld is een cJoac der plechtigheid. I-ïier helpt alleen dwangarbeid met zweepslagen* Wij willen de vernietiging van alles, wat zin heeft opvoeren tot den absoluten on zin. Wie zijn geld opspaart in de spaarkas van Dada, hoeft niet voor confiscatie bang te zijn, want wie aan Dada raakt, is tabu dada. De dada-istisehe autohoren roept da-da- dada. Laten we mensehen en dingen be spuwen en bezwadderen. Bprctiberrerrr-ee- rrebee enz." Coöperatieve scheersaion. Daar men te Maastricht niet ingenomen schijnt met de aanzienlijke verhooging der scheeria- rieven is men voornemens over te gaan tot oprichting van een coöperatieven scheer- en kappcrssalon. Een kranige redding. Maandagmiddag om 5 uur reed de 17-jarige W. Bos op zijn fiets vlak langs het water van den Kou- denhorn te Haarlem, toen hij tegen een der aan den kant bevestigde ringen stootte en met rijwiel en al in het water viel. De heer F. C. Kolderie, die kwam aanloopen, legde jas en vest af, ging zijn portemonnaie, in houdende f 170 aan een onbekende in be waring, en sprong in het water. Na eenige malen gedoken te hebben slaagde de heer Kolderie er in den drenkeling, die reeds op den bodem lag, te grijpen en aan den wal te brengen. Per brancard werd W. B. naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. De moedige redder deed, toen hij met den geredde op 'den wal verscheen, de ver bluffende ontdekking, dat- de onbekende, aan wien hij zijn geld in bewaring had ge geven, met zijn portemonnaie verdwenen was. „Opr. H. Crt." Merkwaardige advertentie. Een der Utrechtsche bladen bevat de volgende ad vertentie: „De fa'•vraagt voor direct een f linken gezonden pakhuisknecht, die niet besmet, is met den tegenwoordig sterk heerscbenden' luiheidsbacil, doch die begrijpt dat goed uitgevoerd werk zich ten slotte het best betaalt. Tevens een loopjongen van hetzelfde ka liber gevraagd." Leger en Vloot. Steunregeling. Door den minister' van Oorlog is aan de burgemeesters bericht, dat de steunrege ling van 21 Maart j.l. afd. Dienstplicht, ook van toepassing is op le, de vrijwilligers bij den landstorm, die bij de landmacht onder de wapenen zijn geweest bij de landstorm af deeling of het landstormkorps waartoe zij behooren of behoorden, terwijl van die afdeeling of dat korps een militair gebruik is gemaakt; 2e. de vrijwilligers hij den landstorm die na het bereiken van den 40-jarigen leeftijd van den dienstplicht bij de militie de land weer of den landstorm zijn ontslagen en krachtens een bij den landstorm aange gane verbintenis vrijwillig bij de land macht onder de wapenen bleven of terug keerden; met dien verstande intusscher* dat de doeld in 3 van genoemde steumegeliM ten behoeve van deze militairen wordt ver strekt niet door de Kon. Nat. Vereen! ging tot steun aan miliciens, doch vaiu wege het Kon. Nat. Steuncomité, door plaatselijke steuncomité's of bij onlstentri nis daarvan door den burgemeester, Jiq ihiervoren bedoelde militair moet daavcjtf zoo'n aanvraag om deze tegemoetkoming richten aan het steuncomité in zijn woon, plaats of indien zoodanig comité aldaaij niet bestaat aan den burgemeester zijneij woonplaats die de aanvraag dan voor hei Kon. Nat. Steuncomité dient te beb an do len; bijde aanvraag behoeft geen z.g,, groene kaart te worden overgelegd. Dezd steun wordt door het plaatselijk steunen mité of den burgemeester geregeld ïr 'over, leg met het Kon. Nat. Steuncomité. "ONDERWIJIT91 Een belangrijke gift voor onze Roomsehe Universiteit. Naar de „Msbd." uit zeer betrouwbare bron -verneemt, beeft een dame hier te lande onlangs f 100,000 geschonken voor Oq óp te richten R. K. Universiteit, Nadat Z. H. de Paus kennis had gekre gen van deze gift, heeft Z. H. aan de milds schenkster een gouden rozenkrans van bui tengewone schoonheid geschonken, tenein de Zijn groote dankbaarheid te uiten in et die gift voor het grootsche doel. Z.H. de Paus wilde hierdoor de Roomsdï Katholieken tot navolging aansporen, en heeft den wensch uitgesproken, dat de R.K, Universiteit spoedig tot stand zal komen. Deze gift is door bedoelde dame nog be-t langrijk verhoogd. STADSNIEUWS. EERSTE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Van 23—25 September zal te Utrecht dg Eerste Neclerlandsche Katholiekendag ge bonden werden. Eindelijk zal in vervulling gaan, wat id woord en geschrift zoo dikwijls werd ver langd. Het zal ongetwijfeld een grooiscbq manifestatie worden. De voorbereiding van dezen Katholieken* dag zal enorm veel geld kosten. Dit geld behoort er te zijn. Daarvoor hel* ben wij te zorgen. Ieder Katholiek, die het eenigszins kan, moet lid worden. Dit lid maatschap kost 10 gulden. Dat is betrekkelijk zeer weinig, want me a ontvangt dan 't programmaboek, beeft vrijen toegang tot alle vergaderingen en krijgt latei' in een lijvig boek de verslagen van al liet gesprokene op de Katholieken dagen. Stadgenooten kunnen zich als iïd opgeven bij den heer Arnold Smits, Witte Singel'17. Een briefkaart is voldoende. Personalia. Be heer D. Bosnia alhier, is benoemd! aan een school te Amsterdam. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch 1. o. mej. T. S. G. Mortis alhier. De leerlingen der H. B. S. alhier F. D. Schaper, G. M. J. A. Kouwenhoven, J. C. Prins en M. Hamme zijn te 's-Graven- hage geslaagd voor het eindexamen H. S. 5-jarigen cursus. Benoemd zijn tot ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Leiden de heeren T< Meijering, Katwijk aan den Rijn, K. F. Cl baron van Ilemert tot Dingshof, 's-Graven- hage, en de dames F. G. M. de Kruijs, E. J. M. Bruinsma, A. van den Berg, C. h van Achterberg, J. M. van der Stok, allen' Leiden, en A. C. Bosman, Loosduinen. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 Augustus 1916 benoemd tot amanuensis 2e kl. bij de vergelijkende nathologie aan de Rijksuniversiteit alhier G. A. de Vos, thans tijdelijk amanuensis. Be Leidsche Winkelweek. In de gisterenavond gehouden vergade ring der Commissie voor de Leidsche "Win kelweek bleek het aantal inschrijvingen de verwachtingen verre te overtreffen Be Winkelweek belooft dus inderdaad schitte rend te zullen worden. Het kwam de Commissie echter ge- wenscht voor, naar aanleiding van sommi ge ingekomen stukken, rekening te moeten houden met die zaken, welke hoewel deel nemende, buiten mededinging wenschen te blijven. Voor lien bij wie dit plan mocht be staan en er prijs op zouden stellen ter zij- ïtor'tij'l a's -/.-.odnr.ig in de officieele gillis te worden vermeld en 'n étalagekaart claari voor v.'. metten le ontvangen, zoomede voor hen, die wellicht mochten hebben verzuimd met mededinging in te schrijven, wordt, alsnog de gelegenheid daartoe-open gesteld tot en met a.s. Zaterdag 2 Aug. bij elk der commissieleden. De commissie belast met "het afnemen van de examens van apothekers-assistent* heeft in hare eerste zitting liet getuig schrift als apotheker-assistent uitgereikt aan de dames A. A. Ouweleen, C. Dingjari en II. E. van der Laan, allen alhier. Het verslag over 1918 van de N. en Z.< Hollandsche Reddingmaatschappij is ondei! leden en belangstellenden verspreid. De reddingen in het afgeloopen jaar ver richt, worden in liet verslag in herinnering gebracht. In het geheel is de reddingboot 24 maal afgezonden en werden 26 personed gered. Het totaal der met de middelen de? N.- en Z.-Hollandsche ReddingmaatschaW pij geredde personen stijgt hierdoor tol 482°. J De exploitatierekening geeft een eindl» drag van f40,682, waarvan slechts 191® aan contributies, van particulieren en geveer f 9700 aan giften. Wanneer hooren we nu eens wat VM onze ^eidsche Reddingsbrigade? Die schijnt in vasten slaap te zijn geya^t.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2