„Ob Leidsche Cant" Tweede Blad. Woensdag 30 Juli 1919 DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. BINNENLAND. ALGEMEENE BOND VAN R. K. RIJKS- KIESKRING-ORGANISATIES IN NEDERLAND. Zaterdag vergaderde le Utrecht de Alge meene R. K.'politieke organisatie, die wel eer ,,Algemeene Bond van R. K. Kiesver- eenigingen in Nederland" heette, in het concept-reglement „Algemeene Bond van R. K. Kieskringen in Nederland" was her doopt, en waaraan Zaterdag op voorstel van den Kieskring Utrecht de boven aan geduide, niet schoon klinkende, naam is gegeven. Wij hebben reeds Zaterdag de openings rede van den voorzitter, den heer Van Wijnbergen medegedeeld. Plaatsgebrek heeft ons onderstaand verslag eenige da gen doen uitstellen. Op die vergadering zijn drie heel belang rijke punten aan de orde gekomen: 1. De behandeling van het concept-regle ment; 2. De verkiezing van een voorzitter; 3. De bespreking van de taak der Kies- vcreeniging met het oog op de invoering van het vrouwenkiesrecht. Het reglement. Het concept-reglement, dat thans ter be handeling kwam, was het derde ontwerp. Het eerste was samengesteld geweest door een commissie, naar aanleiding van een ter Bondsvergadering aan het Bonds- bestuur gegeven opdracht. Op een verga dering in Maart was dit concept behandeld. Rekening houdend met hetgeen op die vergadering was aangevoerd, had het Bondsbestuur een tweede concept opge maakt en dit aan het oordeel der kieskring- besturen onderworpen. Van de ingekomen amendementen ge bruik makend voor zoover dit het dienstig voorkwam, had het Bondsbestuur vervol gens een derde concept ontworpen en dit opnieuw ter kennisneming aan de kring- besturen verzonden, met verzoek, indien dit concept hun aanleiding gaf tot het in dienen van amendementen, die vóór 20 Juli aan den adjunct-secretaris toe te zenden. Slechts enkele amendementen waren in gediend. In enkele kieskringen had men veronder steld, dat de bij het tweede concept inge diende amendementen, die niet waren over genomen, nu stilzwijgend werden be schouwd als ingediend zijnde bij het derde concept. Deze. meening vond bestrijding bij den voorzitter. Ten slotte werd goedgevonden, dat ook de niet officieel bij het derde concept in gediende amendementen in bespreking zou den komen. Van zeer langen duur waren de bespre kingen' ove-r de amendementen. Een amendement-Den Helder, dat unifor miteit vroeg in de wijze van samenstelling van groslijsten en officieele lijsten van candidaten (op een wenk van den heer Van Rijckevorsel verzacht tot: zooveel mogelijk uniformiteit) werd met gróote meerderheid van stemmen verworpen. Het overleg van den Bond met dc katho lieke Kamerfractie, dat in het oude regle ment voorkwam en in het concept was ge schrapt omdat het vanzelf sprak, werd op verzoek der vergadering opnieuw opgeno men. Voorgesteld was, dat de voorzitter zou wor den gekozen uit of buiten het bestuur. Amsterdam verlangde: uit 't bestuur; den voorzitter buiten het bestuur le kiezen vond het onorganisatorisch. Utrecht maakte de opmerking, dat de voorzitter buiten liet bestuur èèn kieskring een lid meer in het bestuur zou geven dan waarop deze recht had. Dc voorzitter ontraadde beslist „buiten" het bestuur te schrappen. Met grooie meerderheid werd naar het inzicht van den voorzitter beslist. Eveneens werd met groote meerderheid verworpen een amendement om te schrap pen, dat elke kieskring, die meer dan 15,000 R.K. georganiseerde kiezers heeft, een tweede bestuurslid aanwijst. Verworpen werd ook een amendement, inhoudend, dat een bestuurslid, hetwelk op een groslijst voor Kamerlid komt, zijn functie niet langer mag uitoefenen. Overgenomen werd een amendement Friesland, om in de vergadering, die over het politiek advies beslist, niet voor - elk 5000-tal maar reeds voor een begonnen 5000-tal R.K. georganiseerde kiezers nog een afgevaardigde aan elk kieskringbestuur toe te kennen. Arnhem-Nijmegen verdedigde een amen dement om het politiek advies (dat, volgens het concept-reglement, „zoo noodig" kan worden uitgebracht) te schrappen. De voorzitter wees er op, dat het politiek advies het vorig jaar bijna in heel het land instemming had gevonden.Een in het soci ale leven vooraanstaand priester had hem nog deze dagen gezegd: „Houd toch vast aan het politiek advies, want dc overgroote meerderheid der kiezers wenscht zulks!" Arnhem-Nijmegen zeide verder bij de ver dediging van zijn amendement, dat dc afval van Katholieke stemmen bevorderd wordt door al to streng vóórhouden om'te stem men op No. 1. Men wenscht de kiezers niet te dwingen op No. 1 te stemmen. Terloops werd het Liiriburgsche stelsel geprezen en gezegd, dat 'het een verbete ring zou zijn, indien dit algemeen werd in gevoerd. De voorzitter noemde ook het Limburgsche stelsel een goed stelsel en wees er 'op, dat het nieuwe Bondsbestuur,. deze zaak onder het oog zal hebben te zien. Opnieuw ontraadde de voorzitter beslist het amendement en voegde er bij, dat hij niet graag de verantwoordelijkheid voor den Bond op zich zou nemen (de heer Van Wijnbergen was inmiddels als voorzitter herkozen), indien het amendement werd aangenomen. Arnhem-Nijmegen wilde het pplitiek ad vies van liet Bondsbestuur naar de Rijks- kieskringbesturen overbrengen en aan deze de beslissing overlaten, of ze het noodig achten. De voorzitter wees er op. dat niet het Bondsbestuur het advies uitbrengt, maar de afgevaardigden der kieskringbesturen onder leiding van het Bondsbestuur. Het amendement werd verworpen. Aangenomen werd een amendement Den Bosch op artikel 11, dat naar de algemeene vergadering, niet op elke 2500, maar op elke 5000 R.K georganiseerde kiezers nog een afgevaardigde door eiken kieskring wordt gezonden. Hiermee was de behandeling van het concept-reglement in hoofdzaak ten einde. Leiden had daalbij een gemakkelijke taak gehad. De belangrijkste amendemen ten van den kieskring Leiden waren in het derde concept overgenomen; de overblijven de, die werden toegelicht door den heer Oostdam, werden na korte bestrijding ter vergadering, ingetrokken. De verkiezing van een voorzitter. De verkiezing van een voorzitter kwam midden in de reglementsherziening aan dc orde. Leiden deed het voorstel, den voorzit ter bij acclamatie te benoemen. De voorzitter wees dit af. U t r e cli t stelde voor, thans geen keuze te doen. De voorzitter vond uitstel zonderling, omdat dan, nadat de kieskringen hun be stuursleden in het Bondsbestuur hebben aangewezen, in September of October een afzonderlijke Bondsvergadering zal moeten worden gehouden alleen voor de verkiezing- van een voorzitter. Utrecht wenschte voor de keuze van een voorzitter de meening van alle georgani seerde kiezers te kennen, De voorzitter wees er op, dat de afgevaar- digden zelf- de keuze moeten doen en de kiezers reeds lang geraadpleegd kunnen hebben. Utrecht handhaafde zijn voorstel om de verkiezing van een voorzitter van de agen da af te voeren en vond steun bij Den H a a g. Arnhe m-N ij m e g e n was van mee ning, dat men door thans te kiezen veel moeite en kosten uitspaarde en stelde, na dat het voorstel-Utrecht verworpen was, mr. Van Schaik als candidaat voor het voorzitterschap voor. De uitslag der stemming was, dat waren uitgebracht 113 stemmen, volstrekte meer derheid 57. Uitgebracht waren op de hee- ren Van Wijnbergen 59, Van Schaik 42, Van Rijzewijk 7, Wittert van Hoogland 3 en Kooien 2 stemmen.. De heer Van Wijn bergen was dus herkozen met slechts twee stemmen boven de volstrekte meerderheid. De heer Van Wijnbergen zeide, te mee- nen, zich niet aan de hem opgelegde taak te mogen onttrekken, ongeacht de omstan digheden, die ze hem anders zouden doen afwijzen. Hij vraagt zich slechts af: Wat vraagt God en mijn geweten van mij. Gis terenavond was hem in zijn gezin met na druk gevraagd, zich niet meer herkiesbaar te stellen, maar hij achtte zich niet verant- FEUILLETON. 15) Hij had in zijn bisschoppelijk paleis de vroedschap bijeengeroepen. Hij wilde door het gebed bezield worden om juist en krachtig te spreken. Hij trad bihnen in de eenzame kerk waarin men onder de gewel ven het geklop van hamers en het gezang der metselaars hoorde weerklinken. Mgr. Légnisé naderde den zetel die voor hem bestemd was. Na de kniebuiging ge maakt te hebben knielde hij neer op het fluweelen kussen. Plotseling trok een stuk perkament op de leuning van den bidstoel zijn aandacht... De volgende woorden waren er in slor dig schrift opgeschreven: „Pierre Darrentières heeft een samen zwering op touw gezet en den 25sten Maart zullen de Bourgondiërs de stad overvallen. Kapitein Jean des Roches is binnen uwe murenWaak! Jude Coquinois." Mgr. was zeer verstrooid in zijn gebed, maar God wist, aan welke hévige gemoeds bewegingen hij in den laatsten tijd had blootgestaan. Het duurde lang eer de bisschop gen weinig tot zichzelf kwam; de groote kalmto van de kerk bracht echter langzamerhand rust in het gewirwar van zijn gedachten, en met al het vuur zijner ziel van Christus, van bisschop en van Franschman smeekte hij God, te helpen in zijn strijd tegen die vloekwaardige samenzwering. Daarna ging hij opgeruimd, klaar tot den strijd, naar zijn bisschoppelijk terug. Voor dat de notabelen zouden komen had hij nog- een uur om na te denken. Zou dat document wel eenige waarde hebben? Was 't niet een list om de aan dacht van de ware plannen der samen zweerders af te trekken? Maar hoe 't ook was, de voorzichtigheid eischte de aanwij zingen, die erin gegeven werden, niet te verwaarloozen. Er zou in de woning van Pierre Darrentières een nauwkeurig onder zoek ingesteld worden. In afwachting zou de bisschop zich ver laten op de notabelen, die hem terzijde stonden; hij zelf had pas een flinke dosis moed en energie opgedaan en hij trad met rustigen pas de groote zaal binnen, waar de raadsheeren hem wachtten. De kronieken uit dien tijd hebben de na men bewaard van degenen, die toentertijd de hoogste posten in de stad bekleedden en die op dat uur in het bisschoppelijk paleis vereenigd waren. De voornaamste waren: meester Odart woord zich te onttrekken. Hij bedankte lien, die op hern hun stem hadden uitge bracht, maar voegde er bij, dat hem het vorige is gebleken, dat geeft functie hem zwaarder drukt; 't was hem een ontzetten de last. Het kan eenmaal niet anders, dat. men tal van personen in eigen kring van zich vervreemdt, als rnen zijn plicht doet. Wanneer men werkelijk de leuze „Voor den Christus" in practijk tracht te brengen, moet men soms handelingen stellen, die niet aangenaam zijn voor personen. Spr. meende echter de hem door de meerderheid gegeven opdracht niet te mo gen weigeren. Maar hij rekent hierbij op dc medewerking van het heele bestuur, van het kiezerskorps en van de pers. Over de medewerking der laatste heeft hij niet te klagen. Deze is hem in moeilijke om- standighden zoo loyaal mogelijk verleend. Deze medewerking isspeciaal noodig, op dat dc katholieke beginselen bij het poli tiek handelen een leiddraad zullen zijn. De katholieke beginselen moeten worden be tracht, de christelijke liefde moet worden in acht" genomen, wat ook in onze kringen op bedenkelijke wijze schade heeft geleden. Mogen in dc kieskringbesturen door en door katholieke mannen gekozen worden. Een eerste voorwaarde voor de handhaving der katholieke organisatie is, dat de leiders personen zijn door en door Roomsch, ook in hun particulier leven. De besturen mo gen doordrongen zijn van hun ontzettende verantwoordelijkheid, zij moeten katholiek beseffen en dienovereenkomstig handelen. Wie mij op tekortkomingen in de katholie ke lijn wijst, zal mijn grootste vriend zijn. Laten wij echter niet op bedekte wijze el kander tegenwerken. Ook voor dit woord ben ik voor den rech terstoel Gods verantwoording schuldig: Ik heb slechts op het oog de eer van den C'hristus. Beoordeel daarnaar mijn daden. Deze verklaring zult gij hebben te aan vaarden. Ik zal mij aldus afvragen: wat wil God van mij als voorzitter van dezen Bond? Zoo vraag ik u mij trouw te zijn en uw medewerking loyaal te verleenen, zoo als van katholieken tegenover elkaar past. (Daverend en langdurig applaus.) Het vrouwenkiesrecht. De behandeling van het reglement werd ook onderbroken door een bespreking van de taak der kiesvereenigingen met het oog op de invoering van het vrouwenkiesrecht, ten einde een vijftal dames, leden van den R. K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom, die de vergadering bijwoonden, niet nog ding om dit punt op de agenda te brengen langer op te houden. De voorzitter deelde mee, dat de aanlei- was geweest een schrijven van 5 Juli van het bestuur van den R. K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom ,die een 'commissie had benoemd om de politieke ontwikkeling dei- vrouw voor te bereiden en overleg wenschte met den Bond. Daar de politieke actie de vrouw tot dusver weinig belang inboezem de, deed deze commissie een beroep op de meerdere ervaring van de leden van den Bond. De voorzitter stelde hét op prijs, dat eenige dames, onder wie de algemeene pre sidente van de Federatie van R. K. .Vrou wenbonden, mevrouw Steenberghe, de ver gadering hi j woonden. In de vergadering van 1 Maart had de voorzitter de zaak ter sprake gebracht, en daar bleek men het er over eens, dat: lo. in alle kiesvereenigingen de vrouwe lijke kiezers zouden worden toegelaten: er zullen geen afzonderlijke Kiesvereenigin gen voor vrouwen zijn; 2o. vrouwen in het bestuur zouden wor den gekozen; ook al zijn er geen vacatures, dus doordat, althans zeker in de grootere plaatsen, een of meer mannelijke bestuurs leden zullen bedanken; 3o. het bestuur der aldus uit mannen en vrouwen saamgeste! de Kiesvereen. ook in de toekomst in de politiek leiding zal blij ven geven, o.m. wat betreft de propaganda. De Bondsvergadering ging ouder applaus met deze punten accoord. De voorzitter wees er op, dat, indien in een of andere plaats bezwaar mocht worden gemaakt om de deur der kiesvereenigingen voor de vrouw open te zetten, men zich dus op de uitspraak van deze vergadering zou kunnen beroepen. Mevr. Steenberghe deelde mede, dat zij in Utrecht samenwerking had gezocht met parochiale propagandaclubs. Eerst worden alleen vrouwen-vergaderingen gehouden, met de bedoeling de vrouw in de kiesver- eeniging te brengen. Dit heeft goed ge werkt. Tn iedere parochie zijn een paar honderd leden in de kiesvereniging ge bracht. Ecnigszins uitvoerig werd er nog gedis cussieerd over de vraag: Moet de politieke propaganda vo o r de vrouwen ook door dc vrouwen gestreden. Mevrouw Steen- ITcnnequin, Pierre le Tartier, Schout, Guil- laume de Pleurres, Francois de la Gar- moise, Jéan Noget, Guyol Asselin, Zooals wij reeds gezegd hebben warén versclieide- non dezer weifelaars. Vooral Guyol Asselin had moeilijk af stand kunnen doen van de oude relaties, die hij vroeger had gehad met het hof van den hertog van Bourgondië. Hij had tal rijke aanhangers in de vroedschap, dank zij zijn positie als de grootste koopman der stad. Toen de bisschop binnentrad, stond de vroedschap op. De kerkvoogd, met vader lijk gebaar deze mannen,' die met hun eene knie op den grond lagen, zegenend, trad op den eerezetel toe. Aan zijn rechterzijde zat meester Odart Hennequïn en aan zijn linkerhand Pierre le Tartrier. De bijeenkomst werd geopend- met oen beroep op het beleid en de voorzichtigheid der aanwezigen; toen alle leden daarna gingen zitten bleef de bisschop alleen staan. Mijne heeren, zeide hij, ernstige ge beurtenissen, van welker aard wij nog niet goed op de hoogte zijn, hebben onze stad in beroering gebracht. Gij kent ze en gij kent de maatregelen, die wij dadelijk ge nomen hebben. Ik heb u opgeroepen om u te verzoeken, mij bij te staan in mijn werk en getrouw te blijven aan de gehecht- berghe meende van wel. De voorzitter wil de zulks aan de prudentie overlaten der besturen van kiesvereen. en daaronder res- sorteerende propagandaclubs, in welke be sturen ook vrouwen moeten zitting hebben. Vaak zal, aldus de voorzitter, bij het huis bezoek een huisvader meer invloedrijke overtuigingskracht kunnen uitoefenen op de huisvrouw, dan een ongehuwd meisje. Intusschen zal 't ook hierbij gewenscht zijn, dat het huisbezoek steeds door twee personen geschiedt een wijze regel van voorzichtigheid in de St. V'incentiusvereen. De grondslagen voor de politieke orga nisatie voor de Katholieke vrouw zijn dus nu stevig gelegd daarop voortgebouwd! Sociale Berichten. CENTRAAL BUREAU VOOR DE K. S. A. IN NEDERLAND. Aan het verslag «over het jaar 1918 van liet. Centraal Bureau voor de K. S, A. ont- leenen wij* het volgende: In de maand December werd uit den Cen- tralen 'Raad der K. S. A. teneinde hij de bestrijding' van revolutie-gevaar tot liet voeren cener spontane actie gereed te zijn, een comité gevormd, waarin zitting heb ben een afgevaardigde van elk der volgen de organisaties: Het R. K. Vakbureau, de Federatie van R. K. Werklieden-organisaties, de R. K. Werkkgevers-vereeniging, dc- R.K. Bijzon dere Onderwijzersbond, de R.K. Ambtena- renvereeniging, de Federatie van de Han ze, de Ned. Boerenbond, de R K. Vrou wenbond, de Federatie van R. K. Studen tenvereenigingen, alsmede de directeur van het Centraal Bureau der K. S. A.. terwijl de Algemeene adviseur der K. S. A. tevens adviseur is van het Comité. Het dagelijksch bestuur werd aldus samenge steld: J. van Rijzewijk, voorzitter; A- Tepe, secretaris; A. H. J. Engels, penningmeester. Het comité is niet een nieuwe instelling naast den Centralen Raad, doch slechts het door en uit den Centralen Raad aan gewezen orgaan, belast met de centrale leiding der tegen revolutie-gevaar te voe ren actie. Het comité draagt den naam: hoofdcomité van actie van de K. S. A. Op 7 Januari werd te Utrecht een ver gadering van den Centralen Raad der K. S. A. gehouden, waarin 't vredesvraagstuk besproken werd. 24 September volgde een twee Centrale Raadsvergadering, waarop een directeurs- verwisseling plaats had. Bij het vernemen, dat onder leiding van den Ned. R. K. Bond van Kiesvereenigin gen in Nederland, een Centraal R. K. Po litiek Propagandabureau te Amsterdam was gesticht, werd onmiddellijk het besluit genomen een uitgebreide collectie pamflet ten en courantenknipsels, door ons bureau verzameld over de verkiezingen der jaren 19011905199919131916, speciaal met 't doel die ter beschikking te stellen van een eventueel op te richten katholiek poli tiek propagandabureau aan m.g. bureau ten geschenke te geven. Tot onzen spijt bereikten ons echter nerg nimmer berichten of mededeelingen, dat deze lectuur ter beschikking werd gesteld van die Katholieken, die over de politiek een speciale studie wenschen te maken en dus dit studie-materiaal ongetwijfeld zeer goed kunnen gebruiken. Wellicht zal zulks, nu de verkiezings- drukte voor eenige jaren voorbij is, spoe dig volgen. 16 April bestond ons Bureau 12^» jaar. Dit feit is, vanwege de tijdsomstandighe den, niet feestelijk herdacht. Wel mocht de directie het genoegen hebben, zeer vele schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen uit alle oorden des lands te ont vangen. 1 Augustus vestigde zich in ons Bureau het secretariaat van den arbeid van den Nëd. R. K. Volksbond, in het bisdom Haar lem, waarvan als functionaris optrad de heer M. L. A. Klein, uit Haarlem. Van 1318 Mei waren wederom een groot aantal voormannen der Katholieke Vakbeweging in Leiden tezamen om er de lessen te volgen van den grooten socialen cursus, zooals deze jaarlijks door het Cen traal Bureau gegeven wordt. Prof. mr. P. J. M. Aalberse, rector Joh. C. Aalberse, prof. J. D. .T. Aengenent, mr. A. Tepe en dr. Emile Verviers gaven hun gedurende drie dagen les in de economi sche wetenschappen. Dit jaar voor 't eerst werd een proef ge nomen met het geven van een schriftelijke» cursus in de economie. 230 personen lieten zich als deelnemers inschrijven. Voorwaar een schitterend resultaat! Het ligt in de bedoeling aan het einde van het cursusjaar oen examen af té nemen en den geslaag den een diploma uit te-reiken, terwijl ook beid, die gij tot heden aan onzen souverein, den koning, betuigd hebt. Mijne heeren, wij hebben niet alleen te zorgen voor de belan gen van onze stad, nog hooger belangen zijn aan onze handen toevertrouwd. Wij zijn geen onafhankelijke burgers, die met niemand iets tc maken hebben en die slechts plichten tegenover zichzelf te ver vullen hebben. Wij maken deel uit van het nobele koninkrijk Frankrijk. Al wat zijn belang is, is ons belang, zooals alles wat ons treft, ook het koninkrijk treft. Gij moet werken om in ons land de eenheid te •herstellen, die er ontbreekt; gij moet den alouden vijand opsporen, die de oorzaak van ons ongeluk is, gij moet aan een op roerige provincie en aan een tegen zijn wet tigen heer opgestanen prins leeren, dat zij igeen persoonlijke belangen hebben na te jagen, die indruischen tegen het door God gevestigde gezag en het belang van Frank rijk! Jeanne d'Arc, vervolgde hij, die door een lagen list in handen van haar vijanden gevallen is, werd u door God toegezonden. Zouden wij de zwakheid en de stoutmoedig heid hebben tc strijden-tegen iets, dat zoo duidelijk door den hemel bevolen is? Verlies den'moed niet, mijne heeren! Wij hebben tot heden gezegevierd, wij zullen ook in de toekomst "zegevieren. Onze vijan den schijnen zichzelf te willen verraden. voor hen de gelegenheid zal worden ge opend een vervolgcursus le volgen in de sociologie. Voor hen, 'die in onze Katholieke sociale beweging een vooraanstaande plaats in nemen of zullen gaan innemen, bestaat hier een goede gelegenheid zich voor die taak te bekwamen. In de verschillende afdeelingen van óns Bureau waren werkzaam: Directie: mr. P. J M. Aalberse, directeur mr. A. Tepe, onder-directeur. Groot was voorzeker de vreugde bij allen die de Katholieke Sociale Actie en bovenal den grooten leider mr. Aalberse een goed hart toedragen, bij' het vernemen van het bericht, dat mr. Aalberse de portefeuille van het nieuwe Departement van „Arbeid" had aanvaard. Was de vreugde groot ook aan het Cen traal Bureau, niet minder gevoelde men de spijt over het heengaan van den zoozeer beminden directeur die immers thans als zoodanig moest aftreden. De vergadering van den Centralen Raad. welke in Septem ber j.l. gehouden werd, bood mr. Aalberse het beschermheerschap aan. De onder-di recteur, mr. A. Tepe, werd op deze verga dering als zijn opvolger aangewezen, welk besluit spoedig daarop door het Doorluch tig Episcopaat werd goedgekeurd en be vestigd. Bibliotheek. A. H. Boekraad, bibliothe caris; A. M. M. E. de Man, administrateur; A. Goddijn en Ch. Ilillenaar, steno typisten. Administratie. IT. Lombert, boekhouder; F. Kouwenberg, IT. Smits en G. Schoon- water, klorkcn. Afdeeling bioscoop en lichtbeelden. II. Lombert, plaatsv. directeur; F. A. Spaay, boekhouder. Inspectie.. Per 1 Juli trad als inspecteur in functie mr. W. K. S. van Haastert, die echter reeds aan 1 einfte van 't jaar, we gens zijn benoeming tot inspecteur van den Boerenleenbank te' Eindhoven, als zoodanig werd opgevolgd door den heer J. A. Jongerveclcn. Propaganda, H. "B. J. Wijtcnburg, pro pagandist. Tijdschift. Op 1 Januari 1918 bedroeg het aantal abonné's op ons tijdschrift 10380, op 1 Januari 1919 106-43, aldus een vermeerdering van slechts 263 abonné's. Adviezen. Er werden dit jaar verstrekt 595 adviezen, waaronder 390 bibliografisch Vergeleken bij 't vorig jaar is het aantal adviezen weer eenigszins vooruitgegaan. Immers voor 1917 waren deze cijfers 573 en 358. In den loop der jaren nam de bibliotheek in omvang toe en werd ook de mogelijk heid grooter orn verschillende adviezen, zij theiti dan veelal na lang en zorgvuldig zoeken, thans bibliografisch te behandelen. Deze wijze wordt door ons meer dan voorheen gevolgd, zoodat vele adviezen, welke vroeger onder "cle gewone adviezen gerangschikt werden, thans een plaatsje bij de bibliografische afdeeling .gevonden hebben. Bibliotheek. Aan 350 personen werden uitgeleend 898 boeken en brochures; 350 statuten en 4283 knipsels. Het aantal boeken en brochures dat voor de bibliotheek werd aangekocht bedltiagt 675, terwijl onze collectie statuten werd verrijkt met 225 stuks, 3568 nieuwe cou rantenknipsels werden wederom aan de reeds uitgebreide verzameling, toegevoegd. Vlugschriften en Vliegende blaadjes. Niet minder dan 63568 vlugschriften, 1582 vliegende blaadjes, 331 verslagen en Progr. boeken der Sociale Werken, 386 exempla ren dèr Alg. Statuten K.S.A. en 1024 "Ency clieken „"Rérum Novarum" werden er verzonden. Correspondentie. Ontvangen werden aan brieven, postwissels© etc., 2096 stuks en verzondon 2477 stuks. Sprekers. In 1918 trad namens het Cen traal Bureau 12 maal een spreker-op voor de PI. Comité's en wel tc Zwolle, Bolsvvard, Purmerend, Venlo, Oldenzaal, Ouderkerk a. d. Aznstcl, Schagen, Blokker en Vlissin- gen en Boskoop. Giften. Aan giften werd ontvangen f 507. aan vrijwillige vergoeding voor verstrekt advies f 83.95, benevens f Ï3ÏD69 als vergoe ding voor onkosten, enz. der bibliografi sche adviezen. Propaganda. Door den propagandist werden 1156 abonnè-donateurs voor do K. S. A. aangeworven, door de PI. Comitê's 91 en door de correspondenten 173 abonné's Tot slot kunnen wij niet nalaten, vooral hier bij de alinea „propaganda" een korre opmerking tc- maken. Wij moesten reeds tot onzen spijt vermelden, dat het aantal abonné's gedurende het afgeloopen jaar slechts met een aantal van 263 was voor uitgegaan, terwijl dit feitelijk 1425 zou Ik zal u niet in herinnering brengen het geen de laatste dagen is voorgevallen. Zie hier een nieuw feit, waarover ik u verzoek na te denken. En ik vraag u, welke maat regelen gij noodig acht om ons voor te bet reiden op de verschrikkelijke gebeurtenis sen, die ons, volgens deze mededeeling, te wachten staan. De bisschop las daarna de waarschuwing voor van Jude Coquinois. Hij vertelde den notabelen dat hij dit papier zoo juist op zijn bidstoel in de Kathedraal hacUgpvon- den. Dat verwekte een hevige ontroering on der de ernstige mannen, maar spoedig hadden ze hun koelbloedigheid teruggevon den. Het eerst nam Guyot Asselin het woord. Ik ben bang, zei hij, dat wij de speel bal zijn van een grappenmaker. Wie onzer, kent Jude Coquinois'1 Niemand antwoordde. Ik moet bekennen, zei Mgr. Léguisé, dat ik zelf niet weet, van wien dat papier kan komen. Welk vertrouwen moeten wij ér dan in stellen? viel Guyot in de rede. Dat van den verstandige, die zich' nooit genoeg gewaarschuwd acht, ant woordde de bisschop. Daarna kwam Odart Henneqüin tus- schenbcide. Hij was weliswaar geen Bour-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3