Gemengde Berichten. KERKNIEUWS. Leger en Vloot. Ingezonden stukken. Uit de Omgeving STADSNIEUWS. „Voordracht van curatoren en faculteit .waarborgt do belangen van het onderwijs, lidmaatschap Koninklijke. Academie weten schappelijkheid. Van Ginnekon's stan daardwerk stelt iedereen beiweler in.de ge legenheid zich een ocwÏÏeel te vellen." Prof. dr. R. II. Woltjer, hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, geeft als volgt zijn meening: ,,Heb zeer ernstige bedenkingen tegen publieke behandeling van professorale benoemingen. Wil echter in dit geval niet .verzwijgen, dat m i. dr. Van Ginneken om zij wetenschappelijke praestaties voor een professoraat ongetwijfeld in aanmerking komt." Een verklaring van dr. Van Ginneken S.J. Op ons verzoek schrijft ,,De Tele graaf" heeft dr. Van Ginneken ons, on middellijk na zijn thuiskomst, het volgende geschreven: Hoe ik denk over de Joden, hun karak ter en hun rol in Europa? vraagt u mij. (Men weet, dat de bestrijders van pater Van Ginneken hem beschuldigen van anti semitisme.) Wel, ik beschóuw de Joden in den mon diale geschiedenis als een der hoogstbe- gaafde, misschien het hoogstbegaafde van alle volken der aarde. (Zie Handboek II, blz. 2). Hun karakter heeft mij altijd een gewel dig ontzag ingeboezemd; om vele hunner aangeboren eigenschappen benijd ik de Israëlieten, maar uiteraard hebben zij ook vaak temperaments-eigenaardigheden, die mij, Indogermaan, niet sympathiek aan doen. Op analoge wijze sta ik als Braban der ten opzichte van de echte Hollanders. Met volle bewondering voor het merkwaar dig complex van de specifiek Hollandsche karaktertrekken, voel ik toch vele Holland- fiche gevoelsnuancen mij minder sympa thiek. Over de rol der Joden in de Euro- peesehe geschiedenis denk ik dienovereen komstig. Bewonderend ontzag voor hun praestaties op alle gebied mengt zich in mij met een gereserveerde stemming tegen over de gevoelsnuancen van den gewoon- begaafden Israëliet in het Westelijk Euro pa der laatste eeuwen. Daarom nam ik naast de minder-vleiende karakter-schetsen van Heijermans en Goudsmit, (zelf toch Is raëlieten) in mijn Handboek ook de moreel zoo torenhoogstaande Voorrede op van Athia's Bijbeluitgave. U vraagt mij verder, of mijne uitlatingen indertijd anti-semiiisch bedoeld waren? En daarop kan mijn antwoord kort zijn: Neen. hoegenaamd niet. Ik wilde noch wil den Joden iets kwaads. Daartegen verzet zich met alle macht mijn Katholieke geloofs overtuiging, en mijn Christenplicht, waar aan ik trots al ro'n feilen en fouten, met Gods genade, nog nimmer ontrouw ben ge worden. Trouwens, ik heb op blz. 9, Hand boek Dl II, het Anti-Semitisme uitdrukke lijk gedesavoueerd als ,.een kracht van haat. waar, helaas, de wereldgeschiedenis mee rekent." Bovendien kan ik mijn goede trouw uit de feiten bewijzen. Eer dat be doelde vellen Ier perse gingen, zond ik mijn drukproeven aan een Israëliet van naam ter keuring. En al ban ik het met. deze autoriteit niet eens kunnen worden, hij zal graag toegeven, dat ik toen ©ogenblikkelijk de aanklacht van anti-semiet verre van mij heb gewezen, en dat ik, op zijne aangifte, tal van termen die hem stootend voorkwa men, heb verzacht of geschrapt. Evenmin als ik een anti-IIollander, anti- Fries, anti-Turker of anti-Vlaming mag heeten, omdat ik mijn psychologische ka rakteristiek ook de fouten van Hollander, Fries, Saks of Vlaming niet heb verzwegen, even weinig meen ik mij met mijn karak teristiek der Jodentaal aan anti- semitisme te hebben plichtig gemaakt. En toen dan ©ok de ..Joo'dsche Wachter" in 1916 hare be kende rondvraag hield, heb ik geantwoord dat- ik mijn instemming wensclite te betui gen met M. H. van Campens Gids artikel over Oude en Nieuwehe Joodsche Dicht kunst, waarin aan een speciaal Neder- landsch-Joodsche geestesbeschaving zoo tiooge lof wordt gebracht. Ten slotte be roep ik mij op mijn móndeligne en schrif- felijken omgang met. allerlei Isralelieten, *n vraag hun openlijk of ik hen ooit vijan- lig of ook maar onvriendelijk heb be jegend." Kon. Nat. Steuncomité. Door (hef Nat. Steuncomité te Den Haag is aan de plaatselijke stcuneomité's be richt, dat in verband met de maatregelen die het heeft te nemen voor de liquidatie van het comité, de onder welken vorm aan dé geween ten verleende subsidies zijn in getrokken. De toezeggingen volgens de cir culaire van 7 Jan. 1919 en voor de wacht gelden blijven nngewijzigtj. Georganiseerd overleg tusschen de overheid en de ambtenaren. De minister van Justitie zal eene com missie samenstellen, waarin de vijf Cen trales van Rijkspersoneel zullen worden vertegenwoordigd, ten einde eene ontwerp regeling van het georganiseerd overleg samen tc stellen. Vrijwillige cuderdomsverzekering. De Vereeniging voor Levensverzekering heeft aan de Tweede Kamer een adres ge richt, naar aanleiding van het wetsontwerp „Vrijwillige ouderdhmsvërzekering". In het adres wordt, er op gewezen dat voor personen, als in dit ontwerp bedoeld, een verzekering op den door den wetgever gekozen voet. bij allerlei in Nederland wer kende verzekeringsinstellingen sedert jaar en dag mogelijk is. ,,Die instellingen voe ren voor de verbreiding der verzekerings gedachten onder breede kringen van ons volk voortdurend een zeer krachtige pro paganda. De scherpe mededinging, die tus schen de verschillende instellingen bestaat, leidt er toe, dat de premiën aan 'den la gen kam worden gesteld. Behoefte aan actieve deelneming door de overheid aan deze werkzaamheid is dus niet aanwezig." Het komt adressante voor, dat het doel der wet. bevordering van vrijwillige oudcr- dpmsyerzrkering, langs dien weg meer rechtsJf££ks er) eenvpudjger jgorjlt bereikt dan ïloor uitoefening 'der verzekering van overheidswege. Adrc-ssante betwijfelt of de voorgenomen stelselmatige propaganda, vooral van de Raden van Arbeid en andere ambtelijke plaatselijke organen uitgaande, tot een ge- wensehte uitkomst zal leiden. De kabel Amsterdam—Rotterdam. Naar wij vernemen is Vrijdag j.l. de ka bel, welke benoodigd is voor den aanleg Amsterdam—Den Haag—Rotterdam, van Londen te Amsterdam aangekomen. EJjen kabel werd 5 jaar geleden in Duitschland besteld, deze komt uit Engeland. De kanalen voor den kabelaanleg zijn reeds 3 jaren klaar. Alle ellende met de verbindingen tusschen de hoofdsteden zal, wanneer de kabel gelegd is, grootendcels zijn opgeheven. Soesterberg—Brussel in één uur. Havas meldt uit Brussel: De Fransche vlieger Roget, die rond 3 uur te Soesterberg opgestegen was. is om 4 uur te Brussel geland en vloog dus 180 kilometer per uur,. Motcnijtuigen. Met ingang van 1 Aug. moet elk motor rijtuig van een afzonderlijk nummer voor zien worden. Tot dusver kon meer dan een rijtuig van dezelfde nummers en letters voorzien zijn. Een jeugdige fantast. Maandag liep te Bussum het gerucht, dat twee als heer gekleede mannen een kind in de boschjes nabij den Watertoren aan den Hilversum- schen weg hadden gelokt, mishandeld en daarna vermoord, 't Was het verhaal van een 7-jarigen knaap als ooggetuige, die hiermee de politie in kennis stelde. Deze trok er dadelijk met een politiehond op uit, om een onderzoek ter plaatse in te stellen, doch ontdekte niets. De knaap, nog eens door den inspecteur van politie op het bureau ontboden, bekende na een streng verhoor, het geheele verhaal verzonnen te hebben. Vijf koeien gestolen. Uit een weide di rect aan de Duitsche grens in het Aams veen. toebehoorende aan den heer N. G. Jannink te Enschede, werden dezer dagen vijf koeien gestolen ter waarde van ten minste f 3000. Nagespeurd kon worden dat de dieren over de grens zijn gevoerd. De heer Jannink looft 6000 Mark uit voor het opsporen van den dader. Verdacht. Dezer dagen ontvingen bui- tenlandsche personen in het quarantaine kamp te Enschede, die daar verblijven om dat ze hier werden aangetroffen zonder, de vereischte papieren, bezoek van een paar heeren en een dame. Men schijnt toen èen afspraak te hebben gemaakt over ont vluchten, want in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit het kamp verdwenen twee Duitschers en een Rus, die per apto moeten zijn afgehaald. Men deelt mede, dat de ontsnapten ruim van geld waren voorzien. De schippersactie. Aan het politie bureau te Arnhem vervoegde zich Maan dagavond een schipper uit Huissen, met de mededeeling, dat stakende collega's zijn op den Rijn liggend schip hadden weggehaald, terwijl hij niet wist waar zijn eigendom was gebleven. Een inspecteur ging met eenige politie agenten op onderzoek uit en requireerde een aan wal liggende.motorboot, waarop zich een schipper met zijn vrouw bevon den. Toen de politie aan boord wilde gaan, dreigden schipper en'vrouw den inspecteur overboord te gooien. Met revolgers wist men dit tweetal in. bedwang te houden, waarna met de motor naar het- verdwenen schip werd gezocht, dat ten slotte aan de Nieuwe Haven wei d gevonden, waar het door de stakers voor anker was gebracht. Het werd naar de oude ligplaats terug gebracht en onder politiebewaking gesteld. Déraillement voorkomen. Maandag avond zag tie machinist van den trein die circa 7 uur de halte Meulunteren pas seert, bijtijds een balk (houten dwarslig ger) dwars over de rails liggen. Door tij dig te steppen werd een zeker onheil voor komen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Een jonge snelrekenaar. De heer C. Krabbendijke, onderwijzer te St. Anna- land, schrijft aan het ,,N. v. d. D.": Sinds enkele weken zit in mijn klas een tienjarig ventje. Herhaalde malen was het mij opgevallen, dat hij de gedeeltelijke producten van bijv. 97684 x 2697. zonder aarzelen ineens (van links naar rechts) opschreef. Bij het hoofdrekencn vroeg ik hem 68 x 96. Zonder zich te bedenken antwoord de hij (correct) 6528. Op mijn vraag 7x64-8 had hij het product reeds genoemd voor 1{k goed en wel uitgesproken was. Even vlug noemde hij 't juiste antwoord, toen ik opgaf: 8x9742. Bij 12x24689 bedacht hij zich 2 a 3 seconden hoogstens. Terwijl hij met den rug naar hot bord stond, schreef ik onder alkaar: 8674, 2697, 3847. 6894 en 2769. In den tijd, dien ik ge bruikte om de rij eenheden op te tellen, antwoordde hij 24881; wat goed was. In het bijzijn van het heele personeel der 8-klassige school en van ecu woelige klas de kinderen juichten vol verbazing natuurlijk elk anfwoord toe werd de proef gedurende een A uur voortgezet. Steeds antwoordde hij bijna onmiddellijk na het stellen der vraag en al zijn uitkom sten waren steeds correct. Ook bij aftrek kingen en deelingen. M.i. iets zeer buitengewoons! Overreden. Het 3-jarig zoontje van den arbeider F Ritsema te Middelhnrnis is door een woonwagen overreden. Het was dadelijk dood. Mijn tn de Zuiderzee. Door den laat- slen dienst yan de yefcvboQt Ehkhuize/i— Stavoren werd Maandagnamiddag een rood gekleurde mijn gezien even binnen de ton van het Vrouwezand. Mgr. J. M. L. Keullcr. t Met leedwezen zullen velen in den lande vernemen, dat gistermorgen te Maastricht is overleden de hoogeerw. heer Mgr. J. Keuller, kanunnik-pcenitencier van het Roermondsche Kathedraal Kapittel, oud professor aan het Groot-Seminarie te Roer mond en Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Mgr. Keuller werd, na te Venlo, waar hij in 1852 wend geboren, en to Rolduc te hebben gestudeerd, voor zijn priesterwij ding, welke in 1878 plaats vond, ter studie naar Leiden gezonden, waar hij het can- didaatsexamen in de natuurwetenschap pen aflegde en sindsdien een geleerden werkkring intrad, weilke hem de hoogste waardeering in de katholiek wetenschap pelijke kringen des lands verzekerde. Gedurende twintig jaren doceerde hij te Roldup met ongewoon succes. Hij had een bijzonderen slag om met zijn hoogere burgerschol!eren om te gaan, wier sympa thieën hem dan ook na hun kostschooltijd nog bijbleven. Vervolgens leeraarde hij tot 1 October 1918, toen hem eervol ontslag werd verleend gedurende een paar decen nia met niet .minder succes de moraal in het Roermondsch Groot-Seminarie. Zijn algemeene ontwikkeling was onge- loofelijk, want behalve de vakken, waarin hij specialiteit was. beheerschte deze geest van breede eruditie een menigte onder deden van de godgeleerdheid, daarbij gedragen door zijn deugdelijke thomisti sche wetenschap. Ook zijn belezenheid in de Europeesche litteratuur was verbazing wekkend en zijn ijzersterk geheugen stel de hem in staat, niet enkel zijn talenken nis levendig te houden hij sprak zeer vlot Latijn, Fransch, Duitseh. Engelsch. las en vertaalde met gemak I tal i aansch, Spaansch, Noorsch enz., maar ook om de klassieke dichter, zijner jeugd in een rijk memorie-werk vast te honden. Welk een geestigen. diepen stijl hij zich eigen had gemaakt, weten de lezers zijner studiën en kritieken in ,,De Katholiek", waarvan hij redacteur was, en genoten zij ook in het Studenten-A nn-uarium of dag bladen als r.Tijd", ..Maasb." en „Vend. Crt.". waar hij over allerlei vraagstukken vooral geestelijke van den, dag zijn puntige en weloverwogen opmerkingen plaatste. In zijn meesterwerk ,.De Mensch" wordt' de psychologische kracht met recht mede geroemd, en daarin komen tevens de universeele bekwaamheden van den schrijver tot haar volle recht. Ook in ..Van den Lande van Overzee" en zijn brochure over de Katholieke Hoogeschool- erkende men zijn diep-wetenschappelijken kijk. Bij zijn werkzaamheid op den katheder en met de pen. vond hij nog gelegenheid om een diepgang in menig onderdeel der openbare actie te trekken als algemeen geestelijk adviseur van de Limburgsche Katholieke Sociale Actie, als voorzitter van het Limburgsche Groene Kruis, ad viseur gedurende korteren of langoren tijd van den R.K. Vrouwenbond, de Vereeni ging tof Bescherming van Meisjes, lid van het St. Donatusbestunr, secretaris van het hoofdbestuur der St. Radboud stichting, enz. Èn behalve met het geschreven be oefende hij ook als' gewijd redenaar en spreker in studentenvergaderingen enz. een apostolaat met het gesproken woord, dat in het bijzondere en openbare leven der Nederlandschc Katholieken vrucht baar is geworden. R.I.P. „Tijd." Radiotelegrafrsten. De minister van Oorlog heeft aan alle korpscommandanten zoo spoedig mogelijk opgave gevraagd van de bij hun korpsen of de onderdeelen daarvan aanwezige militai ren, die bedrevenheid bezitten in den ra- diotelegraaf dienst. Loting voor de. militie. Sómmigen schijnen in de meening tc verkeeren, dat de loting voor de militie voorgoed afgeschaft zou zijn. Bij informa tie is ons de verzekering gegeven, dat dit niet het geval is en dat dan ook in de maand September a.s. de loting voor de lichting 1520 zal plaats hebben. De laatste jaren voor den oorlog was het getal per sonen, dot vrijlootte, zeer gering. Waar schijnlijk zal hun getal voortaan iets groo ter zijn, daar er in 1918 een nieuw keu ringsreglement in werking is getreden, waardoor niet zooveel personen meer wor den afgekeurd als vroeger. Rechtzaken. Valsche bankbiljetten. 20 Augustus a.s. zal voor het gerechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep worden behandeld de zaak van P. v.%d. K.. K. W.L. kooplieden, en J.C. W. letterzetter, die door de rechtbank alhier no. 1 en 2 werden ver oordeeld tot ieder 5 jaren gevangenisstraf terwijl no. 3 werd vrijgesproken, beklaagd van valschheid in geschrifte gepleegd in voor omloop bestemd credietpapier (het vervaardigen van valsche bankbiljetten van f 100.) Onbevoegdheid van den Minister. De abnormale tijdsomstandigheden nood zaakten tot tal van administratieve maat regelen, waarbij rechtelijke beslissing niet of met moeite kon worden ingeroepen, In gevallen waarin zulke beslissing kon wor den verkregen, wist de rechterlijke macht zich op een onafhankelijk, breed standpunt te stellen, In dit verband kan de aandacht gevestigd worden op het volgende geval: Doof een handejaar &prex> yeikocbt gn afgeleverd onderdeelen van molens en werktuigen, bestemd tot het vermalen van granen, hetgeen bij Minislrieele beschik king van 8 Juni, was verboden, waarom te gen den verkooper een rechtsgeding werd aanhangig gemaakt Het Gerechtshof te Arnhem overwoog in deze dat de Distributiewet aan den Mini ster wel het recht geeft om het verkoopen, afleveren enz. van levensmiddelen, brand stoffen en huishoudelijke artikelen en haar grondstoffen te verbieden en te regelen, doch dat daaronder niet zijn te brengen molens en werktuigen. Dat nu de beklaagde wel in strijd met het verbod van den Minister van Landbouw heeft gehandeld, doch de Minister niet be voegd was dat verbod uit te vaardigen en alzoo ook niemand- verplicht het na te leven De beklaagde werd van aJle rechtsvervol ging ontslagen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! Gedieve dit volgende stukje te willen plaatsen in uw geëerd blad. Bij voorbaat mijn dank. Juist las ik 1.1. Zaterdag een dankbetui ging in Uw blad van de weduwe H. van Ve-en uit Roelofarendsveen aan hen, die hebben bijgedragen voor het kunstbeen van haar zoon Adr. Zeer mooi vind ik het, dat zoo'n jeugdig persoon van nog geen 25 jaar van zulk een kunstbeen wordt voor zien. Maar nu is er nog een belangrijke zaak. En dat is? Zijne broodwinning; ook daar moet voor gezorgd worden. En dit kan, volgens mijn meening, het best ge schieden door een plaatselijke collecte en rentelooze bijdragen van gelden, opdat door hem alzoo nu of later een zaakje kan worden opgericht Daarom zou het wel gewenscht zijn. dat ©enige burger-inwo- wers van Roelofarendsveen deze taak op zich namen voor een ongelukkigen jongen man, die zulks wel verdient, voordat zulks vergeten wordt. EEN INWONER VAN ROELOF ARENDSVEEN. Mijnheer de Redacteur! Daar wordt tegenwoordig zooveel ge daan voor de gezondheid der kinderen. Naar vacantie- of gezondheidskolonies en naar de badplaatsen, sport en gymnastiek oefeningen. En gelukkig, dat kan zijn goede uitwerking niet missen. Maar zou het ook niet van groot belang zijn, als er eens/neer voor de gezondheid van ouderen wordt gedaan, door n 1. voor den werkman te zorgen? Ik bedoel hier dc voorziening van goed drinkwater. Eenige jaren geleden is onze stad verrijkt met zoo vele mooie drinkfonteinen voor paarden, honden, maar ook voor mensehen. Ook aan de Marepoort staat zulk een drinkge- legenheid. Maar jammer genoeg ontbreekt al reeds den geheelen zomer het kraantje van dit toestel. Nu is het voor paarden en honden, die er gebruik van kunnen maken, nog niet zoo heel erg, daar zij zich nog wel met de volgeregende bakken kunnen behelpen, maar erger is het voor de schippers, die 's morgens vroeg aan dezen kant de stad uitgaan en dan natuurlijk voor een of meer dagen water moeten meenemen, maar door het. gemis van deze kraan, ge dwongen zijn, zich met sloot- of vaartwater te behelpen. Nu gc-beurt het dikwijls, wanneer men bijvoorbeeld te Katwijk of Spaarndam aan het spuien is, en al het smerige stadswater naar buiten trekt, dat het water, waarvan wij een bakje koffie moeten zetten, reeds zoo'n aardig kleurtje heeft, dat er niet eens koffie of thee bijgedaan hoeft te wor den' Waarlijk een goede tijd als er koffie- en theeiiood is, maar toch niet zoo heel ©rg gezond! Ofwel de vaart ligt zoo vol van allerhande vee, als katten, honden, kalveren of varkens, welke men graag kwijt wil wezen, zoodat men in het voor bijgaan neus, mond en oogen stijf dicht moet knijpen. Waarlijk, ook niet zoo erg smakelijk voor menschelijk gebruik. Hopende dat met het. algemeen welzijn en de gezondheid van zoovelert wordt reke ning gehouden, dank ik U, mijn heer de Redacteur voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, EEN SCHIPPER, DIE DIKWIJLS HET GEMIS VAN DEZE KRAAN BE TREURT. ALPHEN a. a. RIJN. Wilhelminavereeniging. jNaar wij ver nemen is in verband met de a.s. vrede s- feestviering alhier het ledental der Wil helminavereeniging reeds zeer aanzienlijk geslegen. Van bestuurszijde werd ons ver der medegedeeld, dat alsnog tot 15 Aug. a.s. voor belanghebbenden de gelegenheid bestaat zich als lid der W. V. op te geven. KOCGMADE. Ongeluk. Terwijl eenige jongens in den hooiberg van den landbouwer H. speelden, viel een van hen, de 10-jarige L. H., uit den berg en kwam zoo onzacht neer, dat hij voor dood werd opgenomen. Dokter De Bruijn van Leiderdorp, terstond ontboden, kon geen hoop op herstel geven. Hedenmorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd, zoodat men het ergste vreest. HAZERSWOUDEL Benoeming. Met ingang van 12 Aug. a.s. is als 4e onderwijskracht aan de R. K. school (dorp) benoemd mej. M. Raaphorst te Leiden. Precessie. Aan de processie naar Briel- le werd uit deze gemeente deelgenomen door 46 pelgrims. Uitreiking broodkaarten. VGor de be woners van den Rijndijk op: Vrijdag 1 Ayg.: hjBfifdgji van gêziouü», _wj&r. RajRfig beginnen mot de letters A—M van 9—12 e. v.m.; hoofden van gezinnen, wier name» beginnen met de letters N—Z van 2—4 u, nam. Voor de bewoners van het dorp op< Maandag 4 Aug.: hoofden van gezinnen, wier namen beginnen met de letters A—M van v.m. 9 tot nam. 1 uur; hoofden van gezinnen, wier namen beginnen met de let ters NZ va 25 uur nam. KOUDEKERK. Brand. Zaterdagavond omstreeks 10 uur brak er wederom brand uit in de riet- schelft van v. d. Velden. De fabrieksspuit van firma Oppclaar was spoedig ter plaat se. Wonderlijk is het, dat het nu de tweede keer is, in slechts korten tijd, dat den riet. dekker v, d. Velden deze schade treft. KATWIJK AAN DEN RIJN. Oranjevereeniging. Donderdag 31 Juli des avonds te 8 uur zal de Oranjevereeni ging in de zaal ,.de Kroon", van den heer II. Fennes, een algemeene-vergadering hou den. Opgericht voorjaar 1914 heeft de ver eeniging door den oorlog nooit van haar bestaan kunnen laten blijken. Het is de be doeling hierin nu verandering te brengen en dezen zomer Oranjefeesten te organi- seeren. LEEDERDORP. Eervol ontslag. Door den Regeerings- commissaris m Zuid-HoJla.nd is eervol ont slag verleend aan den heer G. van der Valk Bouman, als voorzitter-lid en aan den heer A. van Winkel als lid der landbouw* commissie alhier. LISSS. Gunning. Naar wij vernemen is hek buffet en woonhuis voor het Bondsgebouw gegund aan den hoogsten inschrijver, den' heer A. de Bruin alhier. Ongeval. Een zwaar beladen vracht auto geraakte gisternamiddag aan de Lis- serbrug bezijden den straatweg en zakt© tot aan de assen weg. Het koste heel wat moeite het zware voertuig weer op den be-? ganen weg te brengen. CEGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag a.s. des nam, te 7 uur. Punten van behandeling: Mede- deeling ingekomen stukken; voorstel tot intrekking verordening /heffing opcenten dividend-belasting; comptabiliteit; voorstel tot aanvulling der politieverordening; be noeming hoofd o. I. school Morsch OU DE-WETERING. Posterijen, -r- De postbestellingen zijn hier nog erg slecht. De eerste posttrein komt pas om 9 uur, de laatste al om half zeven. Maar gisteren was het heeleraaal mis. De eerste trein bracht niets mede noch' voor hier, noch voor Roelofarendsveen, noch voor Leimuiden, Rijnzaterwoucle en andere plaatsen, zoodat ochtendbladen en avondbladen van den vorigen dag eerst 's middags besteld konden worden. ROELOFARENDSVEEN Te water. Toen de onderwijzer W. II. verleden Zaterdag per fiets 'naar Alphen a. d. Rijn reed om op vacantie te gaan, had hij het ongeluk op eenige meters- afstand van zijn kosthuis in de sloot te geraken.- De barbier E. H., die het hoorde, kwam direct toegesneld en hielp hem op het droge, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Na zich Voorzien te hebben van droge kleeren, kon hij zijl} reis voortzetten. VOORSCHOTEN Geslaagd. Behalve de reeds vermelde candidaten M. Bregel en J. G. Buskens, is nog te Rotterdam geslaagd M. S. H. Kraaij- vanger, eveneens leerling van het pensio naat Bijdorp. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat alle leerlingen van genoemd instituut, die zich in de opeenvolgende jaren aan bet M.U.L.O.-examen onderwierpen, zijn ge slaagd. WASSENAAR. Broodkaarten. De broodkaarten voort het volgende tijdvak moeten worden afge haald ten kantore van het Levensmidde» lenbedrijf: a. op Donderdag 31 Juli 1919, tusschen 10 en 12 uur en 7 en 8 uur door hen, wier namen aanvangen met een der letters A tot en met K; b. op Vrijdag 1 Augustus 1919, tusschen 10 en 12 uur en 2 en 4 uur en7 en 8 uur, door hen, wier namen aanvangen met een der letters L tot en met Z; c. op Zaterdag 2 Augustus 1919, tusschen 2 en 3 uur aan de Openbare School, Waalsdorperlaan, door hen, die wonen ten Zuiden van de Stoeplaan. Meri is verplicht de laatstelijk ontvangen brood kaarten-envelop mede te brengen. **STERWOUDE (Hooge Rijndijk). Een goede vangst. Toen gisteren avond laat het Tooneelgezelschap ,,L. V. T." van een partijtje huiswaarts keerde, ontmoette het drie personen, die hun ver dacht voorkwamen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die het verdachte drietal spoedig inrekende en het na onder zoek den nacht voorloopig in de cel liet doorbrengen. Men kan er wel zeker van zijn, dat de Hooge Rijndijk vannacht een inbraak is bespaard gebleven. Bravo voor het gezel schap L. V. T. Personalia. Mej. D. Bosnia, alhier, slaagde te 's-Gra- vanhage voor het .examen Fransch L.O terwijl de heer W. Huisman slaagde voort het examen handteekenen L.O. St. Bernulphus-Gilde. Het Roorasche Kunstgilde van St. Ber- nulphus, gevestigd te Utrecht, heeft dU jaar zooals gisteren gemeld zijn sti* diereis o.a. ook naar Leiden, gemaakt, om er vel© schatten van oude architectuur té b£wpiKlerefl.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2