buitenland. binnenland. Dit blad verschijnt eiken dag, uilgez. Zon- en Feestd. pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaliug, voor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij Inre agenten 18 ct. p. we^k, f 2.40 p. kwartaal. Franco post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. WOENSDAG 30 JULI 1919. Bureau STEENSCHUUR 15 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2976 Postbus 11. ï)e Advertentieprijs bedraagt I7V2 cent per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Dit nummer bestaat uit twee bladen. Capitulatie der Hongaarsche raden-regee- ring? Het verdrag met Bulgarije, -r Op yieg naar Kief. OVERZICHT. Kenner, de kanselier van Duitsch-Oosten- rijk, heeft zijn uitstel van "10 dagen voor de beantwoording der vredesvoorwaarden ge kregen. Volgens berichten uit Weenen wil de Radenregeering in Boedapest weer eens over haar verdwijning van het looneel on derhandelen. Het geluk 'dient haar blijk baar op het oogenblik in den strijd tegen baar vijanden niet. t)e aanval der bolsjewistische troepen op het front Prosloero-Kamenetz-Podolsk is overal afgeslagen. De roode troepen trok ken terug tot Doebno en Rovno, vanwaar pij gekomen waren. De aanval der Polen in Galicië noodzaakte tot terugtrekking ,van een gedeelte der Oekrajiensche troe- jpen, waardoor het front verzwakt en de bolsjewikt succes hadden in westelijke richting. De Oekrajiensche troepen in Galicië heb ben opnieuw Potloera's leger versterkt en de beweging van alle Oekrajiensche troe pen gaat'langzaam maar zeker naar het hoofddoel Kief. In Wolhynië konden de Polen niets doen tegen de bolsjewistische beweging in de plaatsen waar de Oekra- jieners zich terugtrokken voor de over macht van Halter's leger. Volgens Poolsche bladen strekt de boe renopstand, tegen de bolsjewiki 'onlangs in de omstreken van Ostrog uitgebroken, zich hit. tot Jampol, Zaslaf, Sjepetofka, Zdolhoe- noyo en Sjoemak. De roode troepen hebben een groote nederlaag geleden bij Kampol, dat bijna geheel uilgebrand is gedurende den strijd. De Vredesonderhandelingen Controle op het vredesverdrag. De opperste, raad der geallieerden heeft besloten een commissie van samenwerking te benoemen voor dc opvatting en de uit voering van het vredesverdrag, nadat dit van kracht zal zijn geworden. De leden Öer commissie zijn nog niet aangewezen. Het verdrag met Bulgarije. De Raad van Vijf heeft het onderzoek van het verdrag met Bulgarije voortgezet. Heden zal de verificatie der volmachten van de Bulgaarsche afgevaardigden te Neuilly plaats vinden. De Petit Parisien" beweert dat -de Bul gaarsche grensregeling in de streek, die Bulgarije en Griekenland elkaar betwisten, in het voordeel van Griekenland zal ge schieden. De vrede met Oostenrijk. Maandagavond is te Parijs, naar draad loos van daar uit wordt gemeld, de heer Otto Franz aangekomen, die qp verzoek der Oostenrijksche gevolmachtigden ter vredesconferentie is ontboden om van adr vies te dienen en bij het opstellen van het Oostenrijksche antwoord op de voorwaar- den der Entente behulpzaam te zijn. België. Het herstel der verwoeste gebieden. Eenige oud-bewoners van het gehucht Korentje" onder Komen keerden dezer dagen naar hun gehucht terug ten einde den opbouw van hun vernielde woningen te beginnen. In hun gehucht, aangekomen, werden ze overvallen door een bende gewa- ipende Annamieten, die in dienst der En- -gelschen in het verwoeste gebied werkzaam E*ijn. Na een heftig gevecht tusschen de Belgen en hun gele bondgenooten werden de laatsten verslagen en op de vlucht ge dreven. Een dergelijk voorval had denzelf den nacht plaats te Houthem. De bewoners van Komen hebben daarop een bijeenkomst gehouden, waarin tegen de rooftochten der Annamieten werd ge protesteerd en hun terugzending naar hun vaderland geëisc.ht werd. De minister van binnenlandsche zaken, «e Brequeville,. heeft zich daarop, volgens i.La Mètropole", persoonlijk met de quaes- «e bemoeid, waarop door de Engelsche lon n teiten is Beantwoord dat er in totaal WO,000 Chineezen in het verwoeste gebied Kampeeren en dat er 20,000 per maand laar hun vaderland worden teruggebracht, fcoodat het, zegt het genoemde blad Vijf maanden duren zal voor we van dat gespuis verlost zijn. De minister heeft daarop opnieuw óp spoed aangedrongen, opdat wij zoo spoe- 'g mogelijk bevrijd mogen worden van schoeljes, die het werk der opbouwing an het verwoeste gebied belemmeren. ..Van je bondgenooten moet je het heb- zullen de Belgen denken. Duitschfand. DE ONTHULLINGEN VAN ERZBERGER. Briefwisseling tusschen Michaelis, Hin- flenburg en LudendOrff. De brief van den Engelschen gezant bij het Vaticaan. en ernstig vredesaanbod? Het telegram van den Engelsclien ge- ant bij het Vaticaan, dat de pauselijke "nuntius te Munchen bij zijn schrijven aan J-'jkskanselier Michaelis had ingesloten, '&n men moeilijk opvatten als een En- gelsch vredesaanbod. P-e 8£z.an£ spreekt slechts de mecning uit. dat de bemiddelingspoging van den Paus wel geen succes zal hebben, als de Centra- len geen officieele verklaring omtrent hun oorlogsdoel afleggen, zooals de Geallieer den dat'in hun nota aan Wilson omtrent het hunne hebben gedaan, en hij consta teert dan verder, dat zelfs met betrekking tot België nooit een besliste verklaring aangaande Duitschlands plannen is bekend geworden. Met uitzondering van de „Vorwarts" zijn de Duitsche bladen het er over eens, dat dit geen ernstig vredesaanbod kan worden genoemd. Men .weet, dat Michaelis niettemin in een kroonraad een verklaring aangaande Bel gië heeft doen opstellen. Hij vertelde er niet precies bij, hoe de vork aan den steel zat, maar toch wel, dat door mededee lingen van een onzijdigen vertegenwoordi ger in opdracht van Engeland een moge lijkheid tot vredesonderhandelingen ge opend scheen, als Duitschland geheel van België afzag. In dien geest raadde hij de vergadering aan een beslissing te Deinen. De keizer schaarde zich aan zijn zijde, volgens Helf- ferich, en ook de kroonprins schijnt er niet tegen geweest te zijn. De chef van den ad miralen staf wilde echter de Vlaamsche kust en de opperste legerleiding Luik niet prijsgeven. In de verklaring, die ten slotte in den kroonraad werd vastgesteld, werd de an nexatie van België bedenkelijk genoemd, van de mogelijkheid van herstel van Bel gië gesproken, het. belang der Vlaamsche kust erkend, doch toegegeven, dat men die kust alléén niet kon behouden en ten slotte op de noodzakelijkheid van een "nauwere aansluiting van België hij Duitschland ge wezen. Michaelis heeft na dien kroonraad Hin- denbu'rg's "steun tegen de annexionisten ingeroepen. Hindenburg en Ludendorff hebben hem daarop echter nog eens precies gezegd, wat zij omtrent België verlangden, n.I. annexatie van Luik met de daarbij beboerende strategische glacis, economi sche aansluiting van België door militaire bezetting afgedwongen en wel zoodanig, dat volgens Ludendorff de politieke aan sluiting van zelf moest volgen. Het ontwijkende antwoord van Michaelis aan den pauselijken nuntius wordt daar- •door verklaarbaar. Had hij zich tot don Rijksdag gewend, die immers kort te 'voren zijn motie ten gunste van een vrede zonder annexaties* en zonder oorlogsschattingen had aangenomen, misschien ware liet an ders geloop,en. Een staatsgerechtshof. Het voorstel .van Loebe tot instelling van een' staatsgerechtshof, is met een groote meerderheid door de Nationale Vergade ring. aangenomen." Dc minister van binnenlandsche zaken, dr. David, verklaarde daarna, dat de regee ring allé geheime documenten, en in het bijzonder die betreffende het uitbreken van den oorlog en die betreffende den wapen stilstand, zal openhaarmaken. Er zal eerst en zoo spoedig mogelijk een commissie van onderzoek uit de Nationale Vergadering worden benoemd, bestaande uit leden van alle partijen, 0111 een critisch onderzoek van de feiten en de stukken te leiden. Het staatsgerechtshof zal dus zijn te be schouwen als een tweede en hoogste in stantie. Het staatsgerechtshof zal, aldus dr. Da vid, allen, die daarmede in contact moe ten komen, een zekere bescherming bieden tegen de eenzijdig-geïnspireerde Entente- hoven en tegelijkertijd, door een weten schappelijk, onpartijdig onderzoek, het mo gelijk maken, dat. de volle waarheid aan het licht treedt. Het onderzoek zal voor velen smartelijk zijn en voor velen ook groote noodlottige gevolgen hebben, maar aan de gemeen schap kan het slechts ten goede komen. Oostenrijk. De steenkolennood. Rijkskanselier Renner richtte een' nota tot den president van de vredesconferentie, waarin hij den. wanhopigen toestand, die in Duitsch-Oostenrijk door den kolennood geschapen is, tot in details uiteenzet. Hij voorspelt in het bijzonder voor Weenen groote ellende tegen den aanstaanden win ter, een ellende, zóó gröot, dat zelfs het geduldigste volk die niet zou kunnen dra gen. Een oplossing is alleen dan mogelijk, wanneer de geallieerden een deel der dcior Duitschland te leveren kolen, tot een be drag van 15,000 ton, aan Oostenrijk willen afstaan. Verder vraagt de nota aan de vre desconferentie om de kolenleveringen, waartoe Tsjecho-Slowakije en Polen ver plicht zijn, maar die zij tot nu toe ver traagden, te doen uitvoeren. Hongarije. Carbai wanhopig. Het Hamburger Fremdenblatt" ver neemt uit Boedapest: In de jongste zitting van den raad van Volkscommissarissen heeft de president der Hongaarsche sovjet-republiek, Garbai, verklaard te willen aftreden, daar het raden-systeem op een catastrophe uitliep. Toen zijn ontslag niet werd aangenomen, trachtte hij zich met een revolver van het leven te berooven'. Hij is thans zenuwziek. Capitulatie der Radenregeering? Tengevolge van den nederlaag' van het roode leger is, naar Wolff uit Weenen seint, de positie van de Hongaarsche Ra denregeering zeer geschokt. Gister kwam een afgevaardigde van de Radenregeering der Entente te Weenen met hgt v0.Qrs.tel onderhandelingen te beginnen, die ten doel zouden hebben den vreedzamen terugtocht dgr Radenregeering en instelling van een nieuw regime in Hongarije. Dit voorstel is door kolonel Cunningham naar Parijs doorgezonden. Frankrijk Een beproefde familie. Een voorbeeld van het geweldig lijden, clat de oorlog in de huisgezinnen heeft ge bracht, is wel het volgende: .Vanhee, een Fransche boer, te Reminghe nabij Yperen, heeft in den oorlog 13 zonen verloren, ter wijl er 3 zwaar werden gewond en 1 zelfs viermaal is getroffen. Bovendien werden de vader zelf en een zijner dochters op weg naar Rijssel door de Duitschers doodge schoten, terwijl een andere dochter te Duin kerken werd gedood door een Duitsche granaat. Vanhee had 36 kinderen, 22 zonen en 14 dochters, die, toen de oorlog uitbrak, allen nog in leven waren. Een zijner zonen was kamerdienaar bij Z. H. Paus Pius X. Deze keerde naar Frankrijk terug om te strijden en werd 4 maal gewond. Een an dere zoon verloor beide beenen, een derde keerde blind en doof van bet front trug, terwijl een vierde een schedel-operatie on derging. Engeland. Een rattenplaag. In het Hoogerhuis heeft de tweede lezing plaats gehad van de ,,rat-destruction bilt". De plaatselijke autoriteiten krijgen door deze wet het recht de eigenaars te dwingen maatregelen te nemen, om te voorkomen dat bun land of huizen door den ratten- plaag worden aangetast. Lord Bledisloe drong cr bij de regeering op aan een meer drastisch karakter aan deze wet te geven, daar elk jaar voor mil- lroenen ponden door de ratten wordt ver nield. Rusland. Gedenkschriften over de Bolsjewistische revolutie. Boris Savinkof, minister van oorlog in het kabinet-Kerensky, publiceert in de Parijsche „Matin" zijn gedenkschriften over de October-revolutië van 1917. Er zijn tot nu toe drie vervolgstukken verschenen; nieuws ig er slechts weinig in te vinden en het tot nu toe gepubliceerde lijkt wel een pamflet en een heftig pamflet tegen Keren sky. Kerensky krijgt al de schuld van de in eenstorting der democratische parlemen tairs republiek..onder d" «lagen van Lenin en Trotsky; meer nog', zijn oud-collega in het ministerie tracht hem door allerlei anecdoten belachelijk te maken. Zoo verhaalt Sa'vinkof van een leerling officier, die weigerde de hand van Ke rensky, die toen opperbevelhebber was, te drukken en op de vraag, waarom hij dit weigerde, antwoordde, dat hij geen hand kon geven aan wien Rusland in 't verderf had gestort. De opperbevelhebber liet daar op zijn adjudant, generaal Krasnof, ont bieden en eischte van dezen, dat hij den jongen luitenant zou straffen. Krasnof was het echter volkomen met den laatste eens, riep hem bij zich es zeide, dat hij hem na tuurlijk gezien bet bevel straffen moest, maar dat er toch te weinig mannen waren om al de gestraften te bewaken, zoodat hij dus gaan kon. Een andere anecdote is van denzelfden aard en toont ons eveneens Kerensky als door zijn heele omgeving geminacht. Kort voordat de bolsjewiki zouden zegepralen, wilde aldus het verhaal Savinkof, die zichzelf als een buitengewoon moedig man voorstelt, nog een laatste poging wagen om den toestand te redden: hij zou door de vijandelijke linies heen naar Longa trek ken en trachten de daar aanwezige troepen te bewegen, tegen Trotsky op te rukken. Voor hij vertrok kwam hij nog even in het hoofdkwartier. Kerensky zat op een stoel bij de kachel; hij stond niet eens op, maar zei: Ga er maar niet heen. Waarom? Gij komt er toch niet door; wij zijn van alle kanten omringd. Wij zullen zien. Ik weet precies, hoe de toestand is. Toch zal ik het wagen! Het heeft geen nut. Blijf hier; alles is verloren En Rusland? Kerensky sloot daarop de oogen en fluis terde: Rusland?... Wanneer het lot wil, dat Rusland verloren gaat, dan zal dit gebeu ren. Rusland gaat in het verderf. Rusland gaat te niet. Toen stond de marine-kapitein Kovanko, dre ook aanwezig was, echter op en vroeg: Alexander Teodorovvitsj (Kerensky), wil ik u een middel noemen, dat Rusland nog kan redden? Noem het! De opperste'leiding aan een krachti ger persoonlijkheid te geven! Dit werd altijd naar Savinkof's ver haal op harden, bijtenden toon gezegd. Kerensky antwoordde niet. Polen. Bolsjewistische propaganda. De Poolsche politie heeft te Warschau den bekenden bolsjewistischen leider Wan- delbaum gearresteerd. Hij heeft te Peters burg de plaats ingenomen van Leszcynski. Met hun beiden hebben zij de executie van vele Polen in Rusland bevolen. Ook in de bolsjewikische regeering te Moskou beeft Wandelbaum een hooge positie ingenomen en hij was naar Polen gekomen om de bolsjewikische agitatie te leiden. Qekrajina. Gregoriefs pogrom. De Parijsche correspondent der „Daily Herald" meldt, dat de grootste Joodsche pogroms in de geschiedenis zijn uitgebroken onder leiding van Gregorief, wiens troe pen van dorp tot dorp trekken om hun werk van barbaarschheid te verrichten. De vredesconferentie wacht meer bijzonder heden af. voor zij optreedt* Italië. Stakingen. Gisteren hebben de vertegenwoordigers van 30,000 metaalarbeiders te Milaan be sloten de algemeene werkstaking te pro- clameeren. In Bergamo hebben 50,000 textielarbeiders het werk neergelegd.. Vereènigde Staten. Z. Em. Kardinaal Mercier. Z. Em. Kardinaal Mercier zal, volgens berichten uit Washington, in September een bezoek brengen aan de Vereenigde Staten. De primaat zal te New-York aan wal gaan, en vervolgens Baltimore bezoe ken, waar hij de gast zal zijn van Z. Em. Kardinaal Gibbons. Daarna zal de prelaat zich begeven naar Washington, waar hij op uitnoodiging de Senaatszittiog zal bij wonen. Het Amerikaansche gouvernement heeft het plan gevormd den Kardinaal offi cieel welkom te lieelen. China. Onderscheiding. De president van Chi'na heeft Mgr. Paul Marie Reynaud, vicaris-apostolicus van Che-Kiang, begiftigd met bet gouden kruis der tweede klas, voor zijn toewijding voor het welzijn van het Chineesche volk gedu rende 40 jaar. Mgr. Reynaud schonk 60,000 francs voor de gezinnen die hadden geleden van de overstroomingen in het Noorden van China in 19171918. Van het Vaticaan. Een der laatste vaders van het Concilie gestorven. De oudste Engelsch-sprekende priester in Amerika is onlangs gestorven. Het was father George Richard Northgreaves, een priester uit Canada, die met Kardinaal Gibbons van Baltimore de eer genoot de eenige man te zijn in Amerika, die in de jaren 1869—1870 het Yaticaansch Concilie te Rome bezocht. Z. Em. Kardinaal Gib bons is de laatst levende vader, die het Concilie medemaakte. NIET IN ORDE! De ,,N. Haarl. Crt." schrijft: Onder de landbouwers in de Haarlem mermeer heerscht groote ontstemming. We zijn geneigd er aan toe te voegen: terecht. Wat toch is het geval. De landbouwers "zullen hunne granen kunnen inleveren bij de Regeering tegen de vastgestelde prijzen in een hoeveelheid als het vorige jaar werd ingeleverd. Op het papier lijkt deze maat regel heel mooi: wanneer in den vrijen handel de granen goedkoopër zullen wor den dan de door de regeering vastgestelde prijzen, zullen de heereh smokkelaars nu prachtig de kous op den kop krijgen; im mers zij zullen heel weinig mogen inleve ren. Wat blijkt nu echter. Op het graan bureau te Hoofddorp liggen de lijsten ter inzage, toegezonden door het bureau van den Regeeringscommissaris uit Amsterdam, waarop staat vermeld hoeveel iedere boer mag inleveren. En dat schijnt een groote chaos te zijn! Er schijnt totaal niets van in orde te zijn: landbouwers, die bekend slaan als groote smokkelaars, mogen een kwantum leveren, zoo groot als nimmer per hectare geoogst kan worden. Daartegenover staat dat land bouwers, die al hun granen te goeder trouw aan de Regeering hebben ingeleverd nu bijna niets, althans een belachelijk klein kwantum mogen inleveren. Sommige boe ren worden veroordeeld 150 mud (zegge en schrijve honderd vijftig hectoliters!) van iedere bunder te leveren. De ontstemming is groot: bijna van geen enkelen boer schijnt men aan het hoofdbu reau in Amsterdam te weten, wat de man heeft ingeleverd. En van betrouwbare zijde deelt men ons mede, dat men dit aan het graanbureau te Hoofddorp tot op het kilo af weet. Maar waarom, vraagt men zich terecht, af, heeft men van het Rijksgraanbureau te Amsterdam, wanneer daar de administra tie in.de war is, dan niet even geïnformeerd aan het graanbureau te Hoofddorp. Hoe dit-zij, het laatste woord in deze zeer belangrijke zaak zal nog wel niet ge sproken zijn! De landbouwers schijnen het er niet bij te zullen laten zitten. En daarin kan men hun geen ongelijk geven. De Belgische grens open. Men meldt van de grens aan de „Msbd.": Zaterdagmorgen om 10 uur is de Belgi sche grens geopend. De Belgische soldaten zijn vertrokken. Joelend vertrokken ze uit Putte-Capellen, hun wachthuizen irt brand stekend. De uitvoer van kaas. A. G. A.'s correspondent te Berlijn seint: Het bericht, dat de Nederlandsche regee ring voor onbepaalden tijd den uitvoer van kaas verboden heeft, is in handelskringen met roote ontstemming ontvangen. Duitsch land heeft behoefte aan kaas. Nederland kan zonder bezwaar uitvoeren en bij de, ondanks alle moeilijkheden^ voortgezette kolenlevering, had Duitschland daar ook stellig op gerekend. De Necferlandsche re geering zal haar houding en zeer spoe dig hebben te herzien, wil Duitschland naar beste krachten steenkolen blij ven- leveren. Zou dit telegram uit Berlijn naar Neder land nietuit Nederland via Berlijn zijn gekomen? Koleninvoer over zee. In de afgeloopen week werden slechts 648 ton steenkolen uit Schotland in Am sterdam aangevoerd. De uitlevering van dan Keizer. De „Voss. Ztg." bevat een lang arfikel van zijn Haagschen correspondent, dat den titel draagt: „Wilhelm II en Nederland", in sympathieken toon gesteld is en verstan dige dingen zegt over de moeilijkheden, waarin ons land zich ten opzichte van de keizer-kwestie bevindt. De strekking van het artikel is,. Duitsch land duidelijk te maken, dat Nederland, in geval van een verzoek van Engeland om uitlevering, volkomen objectief door de Utrechtsche rechtbank zal doen onder zoeken of de wet de uitlevering voor schrijft of verbiedt en dat men zich daar aan houden zal, onverschillig of één of twintig naties de uitleveringsartikelen in het vredesverdrag onderteekend hebben. Lloyd George, die heel goed weet, dat Nederland in deze niet zal afwijkin van zijn rechtsstandpunt, zal volgens de „Vos- sische Ztg." trachten op Nederland invloed te oefenen door dat land te beschuldigen van dynastieke neigingen, kni'poogen naar Duitschland enz. Men moet het 1111 van Duitsche zijde Nederland niet moeilijker maken, door met allerlei smeekbeden en telegrammen betreffende den keizer te ko men, maar liever zwijgen en het aan Ne derland- overlaten zijn eigen beslissing te nemen. Elke Duitsche sympathiebetuiging voor Wilhelm II aan het adres van Neder land is volgens den correspondent in deze dagen misplaatst. „Hbld." Nederlanders. Er is zoo schrijft men aan de „N. Crt." op het oogenblik een groote animo •bij tal van gegoede Duitschers om in ver band met de belastingen uit het Duitsche staatsverband te komen. Verscheidene Duit schers, die hier een pied a terre hadden, zullen zich laten naturaliseeren. Zij willen alleen Nederlanders worden, om van de Duitsche belastingen enz. af te komen. Ne derlanders voelen zij zich overigens heel matig. Daarom is een scherpe controle op do aanvragen van naturalisatie ook in de Staten-Generaal zeer gewenscht, zegt heb Haagsche blad. Men is dus blijkbaar in Duitsehland ja- loersch op onzelage belastingen! Huldiging Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Er heeft zich, naar de „Msbd." mede deelt, uit de verschillende industrieplaat sen van Noord-Brabant een comité ge vormd met het doel den Commissaris der Koningin bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubilé namens industrieel Noord-Bra bant- een huldeblijk aan te' bieden uit er kentelijkheid voor hetgesn baron Van Voorst tot Voorst gedurende <jijn 25-jarig bestuur over dit gewest in het bslang der industrie heeft verricht. Het- huldeblijk zal bestaan uit een monu ment naar een ontwerp van den bekenden kunstenaar Huib Luns, op te richten op - het plein voor het Gouvernementsgebouw. In het midden van het hoofddoel wordt de beeltenis van den Commissaris „én profil" aangebracht. Een professoraat Pater van Ginneken S.J. In verband met de bezwaren, die van sommige (anti-Roomsche!) zijden worden ingebracht tegen een eventueele benoe ming van dr. Van Ginneken tot prof. aan de gem. Amstcrd. Universiteit, heeft „Het Centrum" zich telegrafisch gericht tot eeni ge hoogleeraren aan onze Néderlandscha Universiteiten, met hét verzoek hun oor deel te willen zeggen over de vraag of de heer Van Ginneken voldoet aan de te stel-, len eischen van wetenschappelijkheid. Op dit verzoek ontving het blad verschil lende antwoorden, waarvan hier cle in houd volgt: - Prof. dr. C. G. N. De Vooys, hoogiee-r- aar in de Nederlandsche- taal- en letter kunde aan de Universiteit te Utrecht, gaf als volgt zijn oordeel-. „Wanneer men dr. Van Ginneken gebrek aan wetenschappelijkheid verwijt, dan komt dit m.i. voort uit ergclijke kortzich tigheid. Onze vaderlandsche wetenschap mag trotsch zijn op een taalgeleerde vart zoo buitengewone gaven en verdiensten. In het bijzonder heeft de Nederlandschei taalstudie en het taalonderwijs aan zijn grondige levenwekkende studie veel te danken." Prof. dr. D. C. Hesseïïng, buitengewoon hoogleeraar nieuw-Grieksch aan de Uni versiteit te Leiden, gaf als volgt bescheid: „Uw vraag: vólïïóet dr. Van Ginneken! aan de te stellen eischen van wetenschap pelijkheid voor het professoraat, beant woord ik met ja, in zeer hooge mate." Prof. dr. J. T. Salvarda de Grave, hoog- lécraar in de Romaansche philologie, meefr in *t bijzonder in de Fransche taal* en letterkunde, aan dc Universiteit te Groningen, seinde: „Op CFwvraag antwoord ik gaarne, 'dat dr. Van Ginneken ten volle voldoet aan de te stellen eischen van wetenschappelijk heid volgens mijn meening." Prof. dr. H. Zwaardemaker, hóbgleeraaé iil de physiologie, te Utrecht^ aptwoordde:

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1